1865 February 28th

February 28 1865 Tuesday

Mount Crawford, VA

Siege of Petersburg

Schofield’s North Carolina Operations

Sherman’s Carolinas Campaign – South Carolina

Sheridan’s March to Lynchburg

Alabama.

ORDER OF BATTLE: UNION MILITARY DIVISION OF WEST MISSISSIPPI

Union Military Division of West Mississippi: Major-General Edward Richard Sprigg Canby
Department of Arkansas: Major-General Joseph Jones Reynolds
District of Eastern Arkansas: Brigadier-General Napoleon Bonaparte Buford
White River (Eastern Arkansas): Brigadier-General George Francis McGinnis
Saint Charles (Eastern Arkansas): Brigadier-General John Milton Thayer
Army of Arkansas: Major-General Joseph Jones Reynolds
VII Corps (Arkansas): Major-General Joseph Jones Reynolds
1st Division, VII Corps (Arkansas): Brigadier-General Friedrich C Salomon
1st Brigade, 1st Division, VII Corps (Arkansas): Lieutenant-Colonel A Dengler
2nd Brigade, 1st Division, VII Corps (Arkansas): Colonel James Monroe Williams
Post of Little Rock (Eastern Arkansas): Brigadier-General Friedrich C Salomon
Cavalry Brigade (Eastern Arkansas): Colonel Matthew Mark Trumbull
2nd Division, VII Corps (Arkansas): Major-General Joseph Jones Reynolds
1st Brigade, 2nd Division, VII Corps (Arkansas): Colonel W H Graves
2nd Brigade, 2nd Division, VII Corps (Arkansas): Colonel James Milton True
3rd Division, VII Corps (Arkansas): Brigadier-General Cyrus Bussey
1st Brigade, 3rd Division, VII Corps (Arkansas): Brigadier-General John Edwards
2nd Brigade, 3rd Division, VII Corps (Arkansas): Colonel W A Phillips
Cavalry Division, VII Corps (Arkansas): Brigadier-General Joseph Rodman West
1st Brigade, Cavalry Division, VII Corps (Arkansas): Colonel John Kemp Mizner
2nd Brigade, Cavalry Division, VII Corps (Arkansas): Colonel W F Geiger
Department of the Gulf: Major-General Stephen Augustus Hurlbut
District of Key West and Tortugas: Brigadier-General John Newton
District of Baton Rouge: Brigadier-General Joseph Bailey
Cavalry Brigade (Baton Rouge): Lieutenant-Colonel W P Moore
Northern District of Louisiana: Major-General Francis Jay Herron
District of Morganza: Brigadier-General Edmund Jackson Davis
2nd Provisional Brigade (Northern Louisiana): Colonel A J Edgerton
District of Port Hudson: Brigadier-General Cyrus Hamlin
Southern District of Louisiana: Brigadier-General Thomas West Sherman
District of Carrollton: Colonel Nelson Viall
District of La Fourche: Brigadier-General Robert Alexander Cameron
District of West Florida and South Alabama: Major-General Gordon Granger
Sub-District of West Florida: Brigadier-General Alexander Asboth
1st USCT Division (West Florida and South Alabama): Brigadier-General John Parker Hawkins
1st Brigade, 1st USCT Division (West Florida and South Alabama): Brigadier-General William Anderson Pile
2nd Brigade, 1st USCT Division (West Florida and South Alabama): Colonel Hiram Scofield
3rd Brigade, 1st USCT Division (West Florida and South Alabama): Colonel Charles Wilson Drew
Separate Cavalry Brigade (West Florida and South Alabama): Brigadier-General Thomas John Lucas
2nd Division, XIII Corps (West Florida and South Alabama): Brigadier-General Christopher Columbus Andrews
2nd Brigade, 2nd Division, XIII Corps (West Florida and South Alabama): Colonel William Thomas Spicely
3rd Brigade, 2nd Division, XIII Corps (West Florida and South Alabama): Colonel John Charles Black
Department of the Mississippi: Major-General Napoleon Jackson Tecumseh Dana
District of Natchez: Brigadier-General John Wynn Davidson
Sub-District of Vidalia (Natchez): Brigadier-General Mason Brayman
District of Vicksburg: Brigadier-General Morgan Lewis Smith
Maltby’s Brigade (Vicksburg): Brigadier-General Jasper Adalmorn Maltby
Department of the Missouri: Major-General Grenville Mellen Dodge
District of Central Missouri: Brigadier-General John McNeil
District of Colorado Territory: Colonel John M Chivington
District of Nebraska Territory: Brigadier-General Robert Byington Mitchell
District of North Kansas: Brigadier-General Thomas Alfred Davies
District of North Missouri: Brigadier-General Clinton Bowen Fisk
District of Rolla: Brigadier-General Egbert Benson Brown
District of South Kansas: Major-General James Gilpatrick Blunt
District of Southwest Missouri: Brigadier-General John Benjamin Sanborn
District of St Louis: Brigadier-General George Day Wagner
District of Upper Arkansas: Brigadier-General James Hobart Ford
District of Utah: Brigadier-General Patrick Edward Connor
Army of West Mississippi (West Mississippi): Major-General Edward Richard Sprigg Canby
Army of the Gulf: Major-General Stephen Augustus Hurlbut
XIII Corps (Gulf): Major-General Gordon Granger
Dauphin Island (Gulf): Brigadier-General John Clifford Veatch
1st Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General John Clifford Veatch
1st Brigade, 1st Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General James Richard Slack
2nd Brigade, 1st Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General Elias Smith Dennis
3rd Brigade, 1st Division, XIII Corps (Gulf): Colonel Loren Kent
Mobile Point (Gulf): Brigadier-General William Plummer Benton
3rd Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General William Plummer Benton
1st Brigade, 3rd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel David Perkins Grier
2nd Brigade, 3rd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel Henry Martyn Day
3rd Brigade, 3rd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel Conrad Krez
1st Brigade, 2nd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel Samuel Lyle Glasgow
XVI Corps (Gulf): Major-General Andrew Jackson Smith
District of West Tennessee: Brigadier-General Benjamin Stone Roberts
Memphis (West Tennessee): Brigadier-General Augustus Louis Chetlain
Cavalry Division (West Tennessee): Colonel Embury D Osband
1st Brigade, Cavalry Division (West Tennessee): Colonel John Peter Clever Shanks
2nd Brigade, Cavalry Division (West Tennessee): Colonel Hasbrouck Davis
3rd Brigade, Cavalry Division (West Tennessee): Lieutenant-Colonel Otto Funke
1st Division, XVI Corps (Gulf): Brigadier-General John McArthur
1st Brigade, 1st Division, XVI Corps (Gulf): Colonel William Linn McMillen
2nd Brigade, 1st Division, XVI Corps (Gulf): Colonel L F Hubbard
3rd Brigade, 1st Division, XVI Corps (Gulf): Lieutenant-Colonel W H Heath
2nd Division, XVI Corps (Gulf): Brigadier-General Kenner Garrard
1st Brigade, 2nd Division, XVI Corps (Gulf): Colonel John Irving Rinaker
2nd Brigade, 2nd Division, XVI Corps (Gulf): Brigadier-General James Isham Gilbert
3rd Brigade, 2nd Division, XVI Corps (Gulf): Colonel R M Moore
3rd Division, XVI Corps (Gulf): Colonel Jonathan Baker Moore
1st Brigade, 3rd Division, XVI Corps (Gulf): Colonel Lyman M Ward
2nd Brigade, 3rd Division, XVI Corps (Gulf): Colonel Leander Blanden

Arkansas. Expedition to McMilley’s Farm ended.

Florida. Armed boats under Acting Ensign Charles N Hall from USS Honeysuckle forced the blockade running British schooner Sort aground on a reef near the mouth of Crystal River, where she was abandoned. The Sort was the same schooner captured in December 1864 by USS O H Lee and later renamed after its release.

Kentucky.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF KENTUCKY

Union Military Division of the Mississippi: Major-General William Tecumseh Sherman
Department of Kentucky: Major-General John McAuley Palmer
1st Division (Kentucky): Brigadier-General Edward Henry Hobson
Camp Nelson (Kentucky): Brigadier-General Speed Smith Fry
2nd Division (Kentucky): Brigadier-General Hugh Boyle Ewing
2nd Brigade, 2nd Division (Kentucky): Lieutenant-Colonel W S Babcock
District of Western Kentucky: Brigadier-General Solomon Meredith

Louisiana. USS Arina, Lieutenant-Commander George Brown, was destroyed by an accidental fire in the Mississippi River below New Orleans.

North Carolina.

ORDER OF BATTLE: DEPARTMENT OF NORTH CAROLINA

Union Military Division of the Mississippi: Major-General William Tecumseh Sherman
Department of North Carolina: Major-General John McAllister Schofield
District of Beaufort (NC): Major-General Jacob Dolson Cox
District of North Carolina: Innis Newton Palmer
Sub-District of New Bern (North Carolina): Brigadier-General Edward Harland
Army of the Ohio (North Carolina): Major-General John McAllister Schofield
XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Major-General John McAllister Schofield
1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Thomas Howard Ruger
1st Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel J M Orr
2nd Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel John Craven McQuiston
3rd Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel Minor T Thomas
2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Nathaniel Collins McLean
1st Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Joseph Alexander Cooper
2nd Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel John Mehringer
3rd Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel Silas A Strickland
3rd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General James William Reilly
1st Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel O W Sterl
2nd Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel A T Wilcox
3rd Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel Thomas Jefferson Henderson
Terry’s Provisional Corps (North Carolina): Major-General Alfred Howe Terry detached from XXIV Corps
2nd Brigade, 1st Division, Terry’s Provisional Corps (North Carolina) attached: Colonel Joseph Carter Abbott

2nd Division, Terry’s Provisional Corps (North Carolina): Brigadier-General Adelbert Ames
1st Brigade, 2nd Division, Terry’s Provisional Corps (North Carolina): Colonel Rufus Daggett
2nd Brigade, 2nd Division, Terry’s Provisional Corps (North Carolina): Lieutenant-Colonel J A Colvin
3rd Brigade, 2nd Division, Terry’s Provisional Corps (North Carolina): Colonel George Frederick Granger
3rd USCT Division, Terry’s Provisional Corps (North Carolina): Brigadier-General Charles Jackson Paine
1st Brigade, 3rd USCT Division, Terry’s Provisional Corps (North Carolina): Colonel Delavan Bates
2nd Brigade, 3rd USCT Division, Terry’s Provisional Corps (North Carolina): Colonel Samuel Augustus Duncan
3rd Brigade, 3rd USCT Division, Terry’s Provisional Corps (North Carolina): Colonel John H Holman

North Carolina. Union Rear Admiral John Adolphus Bernard Dahlgren issued instructions to Captain Henry S Stellwagen, commanding USS Pawnee at Georgetown. Stellwagen was ordered to coordinate his naval operations and maintain communications with the northward advance of Major-General William Tecumseh Sherman’s armies. His primary objective was to facilitate communication with Sherman. The arrival of the USS Chenango and USS Sonoma was awaited to permit Stellwagen to move off. One of the replacement ships was to be stationed on the Santee River near the fort, and the other at the light-house. Three tugs, the Sweet Brier, Catalpa, and Clover, and a dispatch boat were also assigned to provide support.

South Carolina. Skirmish near Cheraw

South Carolina. Skirmish near Rocky Mount.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE SOUTH

Union Department of the South: Major-General Quincy Adams Gillmore
XIX Corps (South): Brigadier-General Cuvier Grover (in Virginia)
District of Beaufort (SC): Brigadier-General Edward Elmer Potter

2nd Separate Brigade, XIX Corps (South): Lieutenant-Colonel W B Guernsey
District of Florida: Brigadier-General Eliakim Parker Scammon
4th Separate Brigade, XIX Corps (South): Brigadier-General Eliakim Parker Scammon
District of Hilton Head: Colonel Milton Smith Littlefield
3rd Separate Brigade, XIX Corps (South): Colonel Milton Smith Littlefield
Northern District: Brigadier-General John Porter Hatch
1st Separate Brigade, XIX Corps (South): Brigadier-General John Porter Hatch
District of Savannah: Brigadier-General Henry Warner Birge
2nd Division, XIX Corps (South): Brigadier-General Henry Warner Birge
1st Brigade, 2nd Division, XIX Corps (South): Colonel Henry D Washburn
2nd Brigade, 2nd Division, XIX Corps (South): Colonel Nicholas Wykoff Day
3rd Brigade, 2nd Division, XIX Corps (South): Lieutenant Colonel J P Richardson

Tennessee.

ORDER OF BATTLE: UNION FORCES IN TENNESSEE

Military Division of the Mississippi: Major-General William Tecumseh Sherman
Department of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
District of East Tennessee: Brigadier-General Davis Tillson
4th Division, XXIII Corps (Cumberland): Brigadier-General Davis Tillson detached
1st Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel William Chambers Bartlett

2nd Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Cumberland): Colonel Horatio Gates Gibson
District of Etowah: Major-General James Blair Steedman
1st Separate Division (Etowah): Major-General James Blair Steedman
1st Brigade, 1st Separate Division (Etowah): Brigadier-General John Horace King
2nd Brigade, 1st Separate Division (Etowah): Lieutenant-Colonel Charles Henry Grosvenor
Reserve Brigade, 1st Separate Division (Etowah): Colonel Heber Le Favour
District of Northern Alabama: Brigadier-General Robert Seaman Granger
District of West Tennessee: Brigadier-General Benjamin Stone Roberts
Memphis (West Tennessee): Brigadier-General Augustus Louis Chetlain
Army of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
IV Corps (Cumberland): Major-General David Sloan Stanley
1st Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General William Grose
1st Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Colonel Isaac Minor Kirby
2nd Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Colonel Jesse Hale Moore
3rd Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Colonel John E Bennett
2nd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Washington Lafayette Elliot
1st Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel J Russell
2nd Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Ferdinand Van Derveer
3rd Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel Joseph Conrad
3rd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Samuel Beatty
1st Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel Abel Delos Streight
2nd Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel Henry Kumler McConnell
3rd Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel George Frederick Dick
District of Middle Tennessee: Major-General Lovell Harrison Rousseau
District of Tennessee: Major-General Lovell Harrison Rousseau
4th Division, XX Corps (Cumberland): Major-General Lovell Harrison Rousseau detached
1st Brigade, 4th Division, XX Corps (Cumberland): Colonel William P Lyon

2nd Brigade, 4th Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Edwin Cooley Mason
Nashville (Tennessee): Brigadier-General John Franklin Miller
Murfreesboro (Tennessee): Brigadier-General Horatio Phillips Van Cleve
Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-General James Harrison Wilson
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-General John Thomas Croxton
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-General John Thomas Croxton
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Oscar Hugh La Grange
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-General Eli Long
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Abram O Miller
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Robert Horatio George Minty
4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-General Emory Upton
1st Brigade, 4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Edward Francis Winslow
2nd Brigade, 4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Israel Garrard
5th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-General Edward Hatch
1st Brigade, 5th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel O Wells
2nd Brigade, 5th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Datus Ensign Coon
6th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-General Robert William Johnson
1st Brigade, 6th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Thomas Jefferson Harrison
2nd Brigade, 6th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel James Biddle
7th Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-General Joseph Farmer Knipe
1st Brigade, 7th Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel G W Jackson
2nd Brigade, 7th Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Gilbert Marquis La Fayette Johnson

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF EAST TENNESSEE AND WEST VIRGINIA

Confederate Department of East Tennessee and West Virginia: Brigadier General John Echols vice Lieutenant-General Jubal Anderson Early
Echols’ Brigade (East Tennessee and West Virginia): Brigadier General John Echols
Preston’s Brigade (East Tennessee and West Virginia): Brigadier-General William Preston
Cosby’s Brigade (East Tennessee and West Virginia): Brigadier General George Blake Cosby
Duke’s Brigade (East Tennessee and West Virginia): Brigadier General Basil Wilson Duke
Giltner’s Brigade (East Tennessee and West Virginia): Colonel H L Giltner
Vaughn’s Brigade (East Tennessee and West Virginia): Brigadier General John Crawford Vaughn
Witcher’s Brigade (East Tennessee and West Virginia): Lieutenant-Colonel V A Witcher

Texas.

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE TRANS-MISSISSIPPI ARMY

Confederate Trans-Mississippi Department: General Edmund Kirby Smith
District of Texas, New Mexico and Arizona: Major-General John George Walker
Trans-Mississippi Army: General Edmund Kirby Smith
III Corps (Trans-Mississippi): Major-General John George Walker
Walker’s Texas Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Paul Octave Hébert
Hébert’s Brigade, Walker’s Texas Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Paul Octave Hebert
Hawes’ Brigade, Walker’s Texas Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General James Morrison Hawes
Cavalry Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Thomas Fenwick Drayton
Slaughter’s Brigade, Cavalry Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General James Edwin Slaughter
McCullough’s Brigade, Cavalry Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Henry Eustace McCullough

Mount Crawford, Virginia. After crossing the North Fork of the Shenandoah River, Union Brigadier-General George Armstrong Custer’s cavalry division encountered about 300 Confederate cavalrymen under Brigadier-General Thomas Lafayette Rosser, guarding the Middle River near the village of Mount Crawford. Rosser set a long covered bridge on fire, hoping to delay the Union forces. Custer ordered two of his regiments to swim across the river and to strike Rosser’s flank, while additional regiments stormed the bridge. Custer successfully drove off Rosser’s meagre force, extinguished the fire, and rode on to Staunton. The next day they were joined by the bulk of Union Major-General Philip Henry Sheridan’s force at Staunton.

Virginia.

ORDER OF BATTLE: UNION FORCES IN VIRGINIA

Union General-in-Chief: Lieutenant-General Ulysses Simpson Grant
Department of the Potomac: Major-General George Gordon Meade
Army of the Potomac: Major-General George Gordon Meade
Provost Guard Potomac): Brigadier-General Marsena Rudolph Patrick
Engineer Brigade and Defences of City Point (Potomac): Brigadier-General Henry Washington Benham
Artillery (Potomac): Brigadier-General Henry Jackson Hunt
Siege Artillery (Potomac): Colonel Henry Larcom Abbott
II Corps (Potomac): Major-General Andrew Atkinson Humphreys
1st Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Nelson Appleton Miles
1st Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel George Nelson Macy
2nd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel Robert Nugent
3rd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel Henry John Madill
4th Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel John Ramsey
2nd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General William Hays
1st Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel William Adams Olmsted
2nd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel James Patrick McIvor
3rd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel Daniel Woodall
3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Philippe Régis de Keredern de
Trobriand~
1st Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Colonel George Warren West
2nd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Byron Root Pierce
3rd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Robert McAllister
V Corps (Potomac): Major-General Gouverneur Kemble Warren
1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Charles Griffin
1st Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Joshua Lawrence Chamberlain
2nd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel Edgar M Gregory
3rd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel Alfred L Pearson
2nd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Romeyn Beck Ayres
1st Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel Frederick Winthrop
2nd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel Andrew Woods Denison
3rd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel James Gwyn
3rd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Samuel Wylie Crawford
1st Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel John Algor Kellogg
2nd Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Baxter
3rd Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel John W Hofmann
VI Corps (Potomac): Major-General Horatio Gouverneur Wright
1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Frank Wheaton
1st Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Colonel William Henry Penrose
2nd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Ranald Slidell Mackenzie
3rd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Colonel Joseph Eldridge Hamblin
2nd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General George Washington Getty
1st Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel James Meech Warner
2nd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Lewis Addison Grant
3rd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel Thomas Worcester Hyde
3rd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Truman Seymour
1st Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Colonel William Snyder Truex
2nd Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Colonel Joseph Warren Keifer
IX Corps (Potomac): Major-General John Grubb Parke
1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel Napoleon Bonaparte McLaughlen
1st Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel Samuel Harriman
2nd Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel Byron M Cutcheon
3rd Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel G P Robinson
2nd Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General Robert Brown Potter
1st Brigade, 2nd Division, IX Corps (Potomac): Colonel John Irwin Curtin
2nd Brigade, 2nd Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General Simon Goodell Griffin
3rd Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General John Frederick Hartranft
1st Brigade, 3rd Division, IX Corps (Potomac): Colonel Alfred Brunson McCalmont
2nd Brigade, 3rd Division, IX Corps (Potomac): Colonel Joseph Ard Mathews
Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Eugene Davies
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Eugene Davies
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel Walter Cass Newberry
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel John Irvin Gregg
3rd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel Charles Henry Smith
Department of Virginia: Major-General Edward Otho Cresap Ord
Naval Brigade (Virginia): Brigadier-General Charles Kinnaird Graham
District of Eastern Virginia: Brigadier-General George Henry Gordon
Defences of Norfolk & Portsmouth (Eastern Virginia): Brigadier-General Israel Vogdes
District of Virginia: Major-General Edward Otho Cresap Ord
Defences of Bermuda Hundred (Virginia): Brigadier Charles Kinnaird Graham
1st Brigade, Defences of Bermuda Hundred (Virginia): Colonel Wilhelm Heine
2nd Brigade, Defences of Bermuda Hundred (Virginia): Lieutenant-Colonel G De Peyster Arden
Provisional Brigade, Defences of Bermuda Hundred (Virginia): Colonel W M McClure
Army of the James (Virginia): Major-General Edward Otho Cresap Ord
Separate Brigade (James): Brigadier-General Joseph Bradford Carr
XXIV Corps (James): Major-General John Gibbon
1st Division, XXIV Corps (James): Brigadier-General Robert Sanford Foster
1st Brigade, 1st Division, XXIV Corps (James): Colonel Thomas Ogden Osborn
2nd Brigade, 1st Division, XXIV Corps (James): Colonel Joseph Carter Abbott (Detached in North Carolina)
3rd Brigade, 1st Division, XXIV Corps (James): Colonel George Brown Dandy (Detached at Bermuda Landing)
4th Brigade, 1st Division, XXIV Corps (James): Colonel James Jourdan
2nd Division, XXIV Corps (James): Brigadier-General Adelbert Ames
1st Brigade, 2nd Division, XXIV Corps (James): Colonel Rufus Daggett
2nd Brigade, 2nd Division, XXIV Corps (James): Lieutenant-Colonel J A Colvin
3rd Brigade, 2nd Division, XXIV Corps (James): Colonel George Frederick Granger
3rd Division, XXIV Corps (James): Brigadier-General Charles Devens
1st Brigade, 3rd Division, XXIV Corps (James): Colonel E M Cullen
2nd Brigade, 3rd Division, XXIV Corps (James): Colonel J E Ward
3rd Brigade, 3rd Division, XXIV Corps (James): Colonel Samuel Henry Roberts
Independent Division, XXIV Corps (James): Brigadier-General Thomas Maley Harris
1st Brigade, Independent Division, XXIV Corps (James): Lieutenant-Colonel A Potter
2nd Brigade, Independent Division, XXIV Corps (James): Colonel William Baker Curtis (attached Defences of Bermuda Hundred)
3rd Brigade, Independent Division, XXIV Corps (James): Lieutenant-Colonel M S Hall
XXV Corps (James): Major-General Godfrey Weitzel
1st USCT Division, XXV Corps (James): Brigadier-General Edward Augustus Wild
1st Brigade, 1st USCT Division, XXV Corps (James): Colonel Alonzo Granville Draper
2nd Brigade, 1st USCT Division, XXV Corps (James): Colonel T Bayley
3rd Brigade, 1st USCT Division, XXV Corps (James): Brigadier-General Henry Goddard Thomas
2nd USCT Division, XXV Corps (James): Colonel James Shaw
1st Brigade, 2nd USCT Division, XXV Corps (James): Colonel Orion A Bartholomew
2nd Brigade, 2nd USCT Division, XXV Corps (James): Colonel Ulysses Doubleday
3rd Brigade, 2nd USCT Division, XXV Corps (James): Colonel E Martindale
3rd USCT Division, XXV Corps (James): Brigadier-General Charles Jackson Paine (Detached in North Carolina)
1st Brigade, 3rd USCT Division, XXV Corps (James): Colonel Delavan Bates
2nd Brigade, 3rd USCT Division, XXV Corps (James): Colonel Samuel Augustus Duncan
3rd Brigade, 3rd USCT Division, XXV Corps (James): Colonel John H Holman
Cavalry Division (James): Brigadier-General August Valentin Kautz
1st Brigade, Cavalry Division (James): Colonel Robert Mayhew West
2nd Brigade, Cavalry Division (James): Colonel Samuel Perkins Spear
3rd Brigade, Cavalry Division (James): Colonel Edwin Vose Sumner

ORDER OF BATTLE: UNION MIDDLE MILITARY DIVISION

Union Middle Military Division: Brigadier-General Alfred Thomas Archimedes Torbert vice Major-General Winfield Scott Hancock
Middle Department: Colonel William W Morris
District of Delaware: Colonel Samuel M Bowman
District of the Eastern Shore of Maryland: Brigadier-General John Reese Kenly
VIII Corps (Middle): Colonel William W Morris
1st Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Brigadier-General Erastus Barnard Tyler
2nd Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Colonel Daniel Macauley
3rd Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
Department of Pennsylvania: Major-General George Cadwalader
Juniata District: Colonel John Tyler Morgan
District of the Monongahela: Colonel Greenlief P Davis
District of Philadelphia: Brigadier-General Orris Sanford Ferry
Department of Washington: Major-General Christopher Columbus Augur
XXII Corps (Washington): Major-General Christopher Columbus Augur
Provisional Brigades, XXII Corps (Washington): Major-General Silas Casey
Hardin’s Division, XXII Corps (Washington): Brigadier-General Martin Davis Hardin
1st Brigade, Hardin’s Division, XXII Corps (Washington): Colonel C H Long
2nd Brigade, Hardin’s Division, XXII Corps (Washington): Colonel William Stretch Abert
3rd Brigade, Hardin’s Division, XXII Corps (Washington): Major G S Worcester
District of Alexandria: Brigadier-General John Potts Slough
1st Separate Brigade (Alexandria): Colonel William Gamble
District of St Mary’s: Brigadier-General James Barnes
District of Washington: Brigadier-General John Potts Slough
De Russy’s Division (Washington): Brigadier-General Gustavus Adolphus De Russy
1st Brigade, De Russy’s Division (Washington): Colonel Joseph Nelson Whistler
2nd Brigade, De Russy’s Division (Washington): Colonel Charles Barnes
3rd Brigade, De Russy’s Division (Washington) Colonel William Sterling King
Department of West Virginia: Brigadier-General Samuel Sprigg Carroll vice Major-General Winfield Scott Hancock
1st Division (West Virginia): Brigadier-General Rutherford Birchard Hayes
1st Brigade, 1st Division (West Virginia): Colonel Hiram F Devol
2nd Division (West Virginia): Brigadier-General Joseph Andrew Jackson Lightburn
1st Brigade, 2nd Division (West Virginia): Colonel N Wilkinson
2nd Brigade, 2nd Division (West Virginia): Lieutenant-Colonel J Weddle
3rd Division (West Virginia): Brigadier-General John Dunlap Stevenson
1st Brigade, 3rd Division (West Virginia): Brigadier-General William Henry Seward
2nd Brigade, 3rd Division (West Virginia): Colonel Samuel Graham
3rd Brigade, 3rd Division (West Virginia): Lieutenant-Colonel R E Cook
1st Separate Brigade (West Virginia): Colonel John H Oley
Cavalry Corps (Shenandoah): Brigadier-General Wesley Merritt
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Brigadier-General Thomas Casimer Devin
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Colonel Peter Stagg
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Colonel Charles Lane Fitzhugh
Reserve Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Brigadier-General Alfred Gibbs
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Brigadier-General George Henry Chapman
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Colonel Alexander Cummings McWhorter Pennington
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Colonel J J Coppinger
3rd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Colonel Henry Capehart
Army of the Shenandoah: Major-General Philip Henry Sheridan
XIX Corps (Shenandoah): Brigadier-General William Hemsley Emory
1st Division, XIX Corps (Shenandoah): Brigadier-General William Dwight
1st Brigade, 1st Division, XIX Corps (Shenandoah): Brigadier-General George Lafayette Beal
2nd Brigade, 1st Division, XIX Corps (Shenandoah): Colonel Edwin Page Davis

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE FORCES IN VIRGINIA

Confederate Department of Northern Virginia: General Robert Edward Lee
District of the Valley: Lieutenant-General Jubal Anderson Early
Army of Northern Virginia: General Robert Edward Lee
I Corps (Northern Virginia): Lieutenant-General James Longstreet
Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Major-General George Edward Pickett
Corse’s Brigade, Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Montgomery Dent Corse
Hunton’s Brigade, Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel H Gannt
Stuart’s Brigade, Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General George Hume Steuart
W R Terry’s Brigade, Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William Richard Terry
Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Henry Lewis Benning
Anderson’s Brigade, Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel J Brown
Benning’s Brigade, Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Major P J Shannon
Bratton’s Brigade, Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General John Bratton
W F Perry’s Brigade, Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William Flake Perry
Gregg’s Brigade, Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel F S Bass
Kershaw’s Division, I Corps (Northern Virginia): Major-General Joseph Brevard Kershaw
Bryan’s Brigade, Kershaw’s Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel P McGlashan
Humphreys’ Brigade, Kershaw’s Division, I Corps (Northern Virginia): Lieutenant-Colonel W H Fitz Gerald
Du Bose’s Brigade, Kershaw’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Dudley McIvor Du Bose
II Corps (Northern Virginia): Major-General John Brown Gordon
Grimes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Major-General Bryan Grimes
Battle’s Brigade, Grimes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Colonel S B Pickens
Cook’s Brigade, Grimes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Philip Cook
Cox’s Brigade, Grimes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William Ruffin Cox
Grimes’ Brigade, Grimes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Colonel D G Cowand
Early’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Robert Daniel Johnston
Johnston’s Brigade, Early’s Division, II Corps (Northern Virginia): Colonel J W Lea
Lewis’ Brigade, Early’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William Gaston Lewis
Pegram’s Brigade, Early’s Division, II Corps (Northern Virginia): Colonel J G Kasey
Gordon’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Clement Anselm Evans
Evans’ Brigade, Gordon’s Division, II Corps (Northern Virginia): Colonel J H Baker
W Terry’s Brigade, Gordon’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William Terry
York’s Brigade, Gordon’s Division, II Corps (Northern Virginia): Colonel E Waggaman
III Corps (Northern Virginia): Lieutenant-General Ambrose Powell Hill
Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Joseph Robert Davis
Cooke’s Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General John Rogers Cooke
Davis’ Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Colonel A M Nelson
McComb’s Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William McComb
MacRae’s Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William MacRae
Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General James Henry Lane
Lane’s Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Colonel J D Barry
Scales’ Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Alfred Moore Scales
McGowan’s Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Samuel McGowan
Thomas’ Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Edward Lloyd Thomas
Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Major-General William Mahone
Finegan’s Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Colonel David Lang
Forney’s Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William Henry Forney
Sorrel’s Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Colonel G E Taylor
Weisiger’s Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Davis Addison Weisiger
Harris’ Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Nathaniel Harrison Harris
IV Corps (Northern Virginia): Lieutenant-General Richard Heron Anderson
Johnson’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Major-General Bushrod Rust Johnson
Elliott’s Brigade, Johnson’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Stephen Elliott
Ransom’s Brigade, Johnson’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Matthew Whitaker Ransom
Gracie’s Brigade, Johnson’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Colonel Young Marshall Moody
Wise’s Brigade, Johnson’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Henry Alexander Wise
Cavalry (Northern Virginia): Major-General Fitzhugh Lee
W H F Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Major-General William Henry Fitzhugh Lee
Barringer’s Brigade, W H F Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General Rufus Clay Barringer
Dearing’s Brigade, W H F Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General James Dearing
F H Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Major-General Fitzhugh Lee
Wickham’s Brigade, F H Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Colonel Thomas Taylor Munford
Payne’s Brigade, F H Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General William Henry Fitzhugh Payne
Gary’s Brigade, F H Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General Martin Witherspoon Gary
Department of Richmond: Lieutenant-General Richard Stoddert Ewell
Barton’s Brigade (Richmond): Brigadier-General Seth Maxwell Barton
Moore’s Brigade (Richmond): Brigadier-General Patrick Theodore Moore

Union Organisation

USA: Brigadier-General Alfred Thomas Archimedes Torbert assumed temporary command of the Middle Military Division, interim for Major-General Winfield Scott Hancock.

Torbert, Alfred Thomas Archimedes / Delaware / Born 1 July 1833 Georgetown, Delaware / Died Cape Canaveral, Florida 29 August 1880
USMA 1 July 1855 21/34 Infantry-Cavalry / Cadet USMA 1 September 1851 / 2nd US Infantry 1 July 1855 / 2nd Lieutenant 5th US Infantry 19 July 1855 / 1st Lieutenant 25 February 1861 / 1st Lieutenant PACS Artillery 16 March 1861 Refused / Colonel USV 1st New Jersey Infantry 16 September 1861 / Captain USA 25 September 1861 / Brigadier-General USV 29 November 1862 / Mustered Out USV 15 January 1866 / Resigned USA 31 October 1866 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1855 Brevet Major USA 4 July 1863 Brevet Lieutenant-Colonel USA 28 May 1864 Brevet Major-General USV 9 September 1864 Brevet Colonel USA 19 September 1864 Brevet Brigadier-General USA 13 March 1865 Brevet Major-General USA 13 March 1865 / WIA Crampton’s Gap 14 September 1862
1st Brigade 1st Division VI Corps Army of the Potomac 29 August 1862-24 December 1862 / 1st Brigade 1st Division VI Corps Army of the Potomac 8 February 1863-10 April 1863 / 1st Brigade 1st Division VI Corps Army of the Potomac 27 June 1863-25 March 1864 / 1st Division VI Corps Army of the Potomac 25 March 1864-10 April 1864 / 1st Division Cavalry Corps Army of the Potomac 10 April 1864-8 May 1864 / 1st Division Cavalry Corps Army of the Potomac 25 May 1864-6 August 1864 / Cavalry Corps Shenandoah 6 August 1864-26 January 1865 / Middle Military Division 28 February 1865-28 February 1865 / Army of the Shenandoah 22 April 1865-27 June 1865

USA: Major-General Winfield Scott Hancock resumed command of the Middle Military Division, succeeding Brigadier-General Alfred Thomas Archimedes Torbert.

USA: Major-General Winfield Scott Hancock arrived to assume command of the Department of West Virginia. Hancock proceeded to assume command of the Middle Military Division and delegated the Department of West Virginia to the interim incumbent Brigadier-General Samuel Sprigg Carroll.

Hancock, Winfield Scott / Pennsylvania / Born 14 February 1824 Montgomery Square, Pennsylvania / Died Governor’s Island, New York 9 February 1886
USMA 1 July 1840 18/25 Infantry / Cadet USMA 1 July 1840 / 6th US Infantry 1 July 1844 / 2nd Lieutenant USA 18 June 1846 / Regt Quartermaster 30 June 1848-1 October 1849 / Regt Adjutant 1 October 1849-7 November 1855 / 1st Lieutenant USA 27 June 1853 / Captain USA Assistant Quartermaster 7 November 1855 / Brigadier-General USV 23 September 1861 / Major-General USV 29 November 1862 / Major USA Assistant Quartermaster 30 November 1863 / Brigadier-General USA 12 August 1864 / Mustered Out USV 26 July 1866 / Major-General USA 26 July 1866 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1844 Brevet 1st Lieutenant USA 20 August 1847 Brevet Major-General USA 13 March 1865 / WIA Churubusco 20 August 1847 WIA Fredericksburg 13 December 1862 WIA Chancellorsville 3 May 1863 WIA Gettysburg 3 July 1863
3rd Brigade SW F Smith’s Division Army of the Potomac 3 October 1861-13 March 1862 / 1st Brigade 2nd Division IV Corps Army of the Potomac 1 March 1862-18 May 1863 / 1st Brigade 2nd Division VI Corps Army of the Potomac 18 May 1862-17 September 1862 / 1st Division II Corps Army of the Potomac 17 September 1862-24 January 1863 / 1st Division II Corps Army of the Potomac 20 February 1863-22 May 1863 / II Corps Potomac 22 May 1863-1 July 1863 / II Corps Potomac 2 July 1863-3 July 1863 / II Corps Potomac 24 March 1864-118 July 1864 / II Corps Potomac 27 June 1864-26 November 1864 / I Veteran Reserve Corps 27 November 1864-27 February 1864 / Department of West Virginia 28 February 1865-1 March 1865 / Middle Military Division 27 February 1865-27 June 1865 / Department of West Virginia 8 March 1865-20 March 1865 / Army of the Shenandoah 7 March 1865-18 April 1865 / Department of West Virginia 22 March 1865-22 April 1865 / Middle Department 27 June 1865-8 August 1865 / Middle Department 6 September 1863-23 October 1865 / Middle Department 13 November 1865-21 December 1865 / Middle Department 29 December 1865-6 August 1866 / Department of the Missouri 6 August 1866-19 August 1867 / Fifth Military District 27 August 1867-16 March 1868 / Military Division of the Atlantic 28 March 1868-29 March 1869

USA: Brigadier-General Samuel Sprigg Carroll assumed temporary command the Department of West Virginia, arriving on 1 March 1865, after a period of interim command.

Carroll, Samuel Sprigg / District of Columbia / Born 21 September 1832 Takoma Park, District of Columbia / Died Montgomery, Maryland 28 January 1893
USMA 1 July 1856 44/49 Infantry / Cadet USMA 1 July 1852 / 9th US Infantry 1 July 1856 / 2nd Lieutenant USA 10th US Infantry 1 October 1856 / 1st Lieutenant USA 25 September 1861 / Assistant Quartermaster 1861 / Captain USA 1 November 1861 / Colonel USV 18th Ohio Infantry 7 December 1861 / Brigadier-General USV 23 May 1864 to rank from 12 May 1864 / Mustered Out USV 15 January 1866 / Lieutenant-Colonel USA 21st US Infantry 21 January 1867 / Major-General Retired USA 9 June 1869 / Retired USA 9 June 1869 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1856 Brevet Major USA 3 May 1863 Brevet Lieutenant-Colonel USA 3 July 1863 Brevet Colonel USA 5 May 1864 Brevet Major-General USV 13 March 1865 Brevet Brigadier-General USA 13 March 1865 Brevet Major-General USA 13 March 1865 / WIA Cedar Mountain 9 August 1862 WIA Rapidan River 14 August 1862 WIA Bristoe Station 14 October 1863 WIA Wilderness 5 May 1864 WIA Spotsylvania 13 May 1864
1st Division Department of the Rappahannock 10 May 1862-26 June 1862 / 4th Brigade 2nd Division III Corps Army of Virginia 26 June 1862-14 August 1862 / 2nd Brigade Military District of Washington September 1862-8 November 1862 / 2nd Brigade 3rd Division Centre Grand Division Army of the Potomac 8 November 1862-12 January 1863 / 1st Brigade 3rd Division II Corps Army of the Potomac April 1863-July 1863 / 1st Brigade 3rd Division II Corps Army of the Potomac 7 September 1863-24 March 1864 / 3rd Brigade 2nd Division II Corps Army of the Potomac 25 March 1864-13 May 1864 / Department of West Virginia 1 March 1865-6 March 1865/ 2nd Division Department of West Virginia March 1865-April 1865 / 4th Provisional Division Army of the Shenandoah April 1865-May 1865 / 1st Division I Veteran Reserve Corps May 1865-December 1865

USA: The District of Tennessee was discontinued and its territory transferred to the District of Middle Tennessee.

USA: The District of Middle Tennessee was established in the Department of the Cumberland, comprising the region of Middle Tennessee, including Murfreesboro, Tullahoma, Decherd, Kingston Springs, Hartsville, Carthage, Clarksville and Nashville Tennessee, and Athens and Bridgeport, Alabama.

USA: Major-General Lovell Harrison Rousseau assumed command of the District of Middle Tennessee.

Rousseau, Lovell Harrison / Kentucky / Born 4 August 1818 Stanford, Kentucky / Died New Orleans, Louisiana 7 January 1869
Captain USV 2nd Indiana Infantry 22 June 1846 / Mustered Out USV 23 June 1847 / Colonel USV 3rd Kentucky Infantry 9 September 1861 / Brigadier-General USV 1 October 1861 / Major-General USV 22 October 1862 to rank from 8 October 1862 / Resigned USV 30 November 1865 / Brigadier-General USA 28 March 1867 / Brevet Major-General USA 28 March 1867
1st Brigade Department of the Cumberland 5 October 1861- 9 November 1861 / 4th Brigade Army of the Ohio 30 November 1861-2 December 1861 / 4th Brigade 2nd Division Army of the Ohio 2 December 1862-11 July 1862 / 3rd Division Army of the Ohio 11 July 1862-28 September 1862 / 3rd Brigade 1st Division Army of the Ohio 29 September 1862-24 October 1862 / 3rd Division I Corps Army of the Cumberland 24 October 1862-5 November 1862 / 1st Division Centre XIV Corps Army of the Cumberland 5 November 1862-9 January 1863 / 1st Division XIV Corps Army of the Cumberland 9 January 1863-17 January 1863 / 1st Division XIV Corps Army of the Cumberland 29 March 1863-26 July 1863 / 1st Division XIV Corps Army of the Cumberland 21 September 1863-10 November 1863 / District of Nashville 10 November 1863-30 May 1864 / m3rd Division XII Corps Department of the Cumberland 2 January 1864-14 April 1864 / 4th Division XX Corps Army of the Cumberland 14 April 1864-28 February 1865 / District of Tennessee 30 May 1864-28 February 1865 / District of Middle Tennessee 28 February 1865-27 June 1865 / Department of the Columbia 29 April 1867-4 April 1868 / Department of Louisiana 28 July 1868-7 January 1869

USA: Major-General George Gordon Meade resumed command of the Army of the Potomac, succeeding Major-General John Grubb Parke.

Meade, George Gordon / Spain / Born 31 December 1815 Cadiz, Spain / Died Philadelphia, Pennsylvania 6 November 1872
USMA 1 July 1835 19/56 Artillery / Cadet USMA 1 September 1831 / 3rd US Artillery 1 July 1835 / 2nd Lieutenant USA 31 December 1835 / Resigned USA 26 October 1836 / 2nd Lieutenant USA Topographical Engineers 19 May 1842 / 1st Lieutenant USA 4 August 1851 / Captain USA 19 May 1856 / Brigadier-General USV 31 August 1861 / Major USA 18 June 1862 / Major-General USV 29 November 1862 / Engineers 3 March 1863 / Brigadier-General USA 7 July 1863 to rank from 3 July 1863 / Mustered Out USV 23 September 1864 / Major-General USA 26 November 1864 to rank from 18 August 1864 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1835 Brevet 1st Lieutenant USA 23 September 1846 / WIA Glendale 30 June 1862 WIA Antietam 17 September 1862
2nd Brigade McCall’s Division Army of the Potomac 3 October 1861-13 March 1862 / 2nd Brigade 2nd Division I Corps Army of the Potomac 13 March 1862-4 April 1862 / 2nd Brigade McCall’s Division Department of the Rappahannock 4 April 1862-12 June 1862 / 2nd Brigade 3rd Division V Corps Army of the Potomac 18 June 1862-30 June 1862 / 1st Brigade 3rd Division III Corps Army of Virginia 26 August 1862-12 September 1862 / 3rd Division I Corps Army of the Potomac 12 September 1862-17 September 1862 / I Corps Potomac 17 September 1862-29 September 1862 / 3rd Division I Corps Army of the Potomac 29 September 1862-25 December 1862 / V Corps Potomac 25 December 1862-26 January 1863 / Centre Grand Division Potomac 25 January 1863-4 February 1863 / V Corps Potomac 5 February 1863-16 February 1863 / V Corps Potomac 28 February 1863-28 June 1863 / Department of the Potomac 27 June 1863-30 December 1864 / Army of the Potomac 28 June 1863-1 September 1864 / Army of the Potomac 10 September 1864-30 December 1864 / Department of the Potomac 11 January 1865-27 June 1865 / Army of the Potomac 11 January 1865-24 January 1865 / Army of the Potomac 2 February 1865-22 February 1865 / Army of the Potomac 28 February 1865-28 June 1865 / Military Division of the Atlantic 27 June 1865-6 August 1866 / Department of the East 13 August 1866-2 January 1868 / Third Military District 28 December 1867-28 July 1868 / Department of the South 28 July 1868-13 March 1869

USA: Green Berry Raum confirmed Brigadier-General USV 28 February 1865 to rank from 15 February 1865.

Raum, Green Berry / Illinois / Born 3 December 1829 Golconda, Illinois / Died Chicago, Illinois 18 December 1909
Major USV 56th Illinois Infantry 28 September 1861 / Lieutenant-Colonel USV 26 June 1862 / Colonel USV 31 August 1862 / Brigadier-General USV 28 February 1865 to rank from 15 February 1865 / Resigned USV 6 May 1865 / Brevet Brigadier-General USV 15 February 1865 / WIA Missionary Ridge 25 November 1863
2nd Brigade 7th Division XVII Corps Army of the Tennessee 10 June 1863-12 August 1863 / 2nd Brigade 2nd Division XVII Corps Army of the Tennessee 2 October 1863-25 November 1863 / 2nd Brigade 3rd Division XV Corps Army of the Tennessee 20 February 1864-29 January 1865 / 2nd Brigade 3rd Division Army of the Shenandoah 2 April 1865-6 May 1865

Commander in Chief: President Abraham Lincoln
Vice-President: Hannibal Hamlin
Secretary of War: Edwin McMasters Stanton
Secretary of the Navy: Gideon Welles

North Atlantic Blockading Squadron: David Dixon Porter
South Atlantic Blockading Squadron: John Adolphus Bernard Dahlgren
West Gulf Blockading Squadron: Henry Knox Thatcher
East Gulf Blockading Squadron: Cornelius Kinchiloe Stribling
Pacific Squadron: George Frederick Pearson
Mississippi River Squadron: Samuel Phillips Lee
Potomac Flotilla: Foxhall Alexander Parker

General–in-Chief: Ulysses Simpson Grant

Military Division of the Mississippi: William Tecumseh Sherman

  • Department of the Cumberland: George Henry Thomas
    • District of Middle Tennessee: Lovell Harrison Rousseau
    • District of East Tennessee: Davis Tillson
    • District of West Tennessee: Benjamin Stone Roberts
    • District of Etowah: James Blair Steedman
    • District of Northern Alabama: Robert Seaman Granger
    • Army of the Cumberland: George Henry Thomas
      • IV Corps Cumberland: David Sloane Stanley
  • Department of the Mississippi: Napoleon Jackson Tecumseh Dana
    • District of Vicksburg: Morgan Lewis Smith
    • District of Natchez: John Wynn Davidson
  • Department of Kentucky: John McAuley Palmer
    • District of Western Kentucky: Solomon Meredith
  • Department of North Carolina: John McAllister Schofield
    • District of North Carolina: Innis Newton Palmer
    • District of Beaufort (NC): Jacob Dolson Cox
    • XXIII Corps Ohio: John McAllister Schofield
    • Terry’s Provisional Corps North Carolina: Alfred Howe Terry
  • Army of the Tennessee: Oliver Otis Howard
    • XV Corps Tennessee: John Alexander Logan
    • XVII Corps Tennessee: Francis Preston Blair
  • Army of Georgia: Henry Warner Slocum
    • XIV Corps Georgia: Jefferson Columbus Davis
    • XX Corps Georgia: Alpheus Starkey Williams
  • Cavalry Corps Mississippi: James Harrison Wilson

Military Division of West Mississippi: Edward Richard Sprigg Canby

  • Department of Arkansas: Joseph Jones Reynolds
    • District of Eastern Arkansas: Napoleon Bonaparte Buford
    • Army of Arkansas: Joseph Jones Reynolds
      • VII Corps Arkansas: Joseph Jones Reynolds
  • Department of the Gulf: Stephen Augustus Hurlbut
    • North District of Louisiana: Francis Jay Herron
      • District of Morganza: Edmund Jackson Davis
      • District of Baton Rouge: Joseph Bailey
      • District of Port Hudson: Cyrus Hamlin
    • Southern District of Louisiana: Thomas West Sherman
      • District of Carrollton: Nelson Viall
      • District of La Fourche: Robert Alexander Cameron
    • District of West Florida and South Alabama: Gordon Granger
      • Sub-District of West Florida: Alexander Asboth
    • District of Key West and Tortugas: John Newton
  • Army of West Mississippi: Edward Richard Sprigg Canby
    • Army of the Gulf: Stephen Augustus Hurlbut temporary
      • XIII Corps Gulf: Gordon Granger
      • XVI Corps Gulf: Andrew Jackson Smith

Military Division of the Missouri: John Pope

  • Department of the Missouri: Grenville Mellen Dodge
    • District of St Louis: George Day Wagner
    • District of Southwest Missouri: John Benjamin Sanborn
    • District of North Missouri: Clinton Bowen Fisk
    • District of Central Missouri: John McNeil
    • District of Rolla: Egbert Benson Brown
    • District of the Upper Arkansas: James Hobart Ford
    • District of North Kansas: Thomas Alfred Davies
    • District of South Kansas: James Gilpatrick Blunt
    • District of Nebraska Territory: Robert Byington Mitchell
    • District of Colorado Territory: John Milton Chivington
    • District of Utah: Patrick Edward Connor
  • Department of the Northwest: Samuel Ryan Curtis
    • District of Minnesota: Henry Hastings Sibley
    • District of Wisconsin: Thomas Church Haskell Smith

Middle Military Division: Winfield Scott Hancock

  • Middle Department: William Walton Morris
    • District of Delaware: Samuel M Bowman
    • District of the Eastern Shore of Maryland: John Reese Kenly
      • VIII Corps Middle: William Walton Morris
  • Department of Pennsylvania: George Cadwalader
    • District of Philadelphia: Orris Sanford Ferry
    • District of the Monongahela: Greenlief P Davis
    • Juniata District: Charles Hale Morgan
  • Department of Washington: Christopher Columbus Augur
    • District of St Mary’s: James Barnes
    • District of Alexandria: John Potts Slough
    • District of Washington: Moses N Wisewell
    • XXII Corps Washington: Christopher Columbus Augur
  • Department of Western Virginia: Winfield Scott Hancock interim  Samuel Sprigg Carroll awaited
  • Army of the Shenandoah: Philip Henry Sheridan
    • XIX Corps Shenandoah: William Hemsley Emory
    • Cavalry Corps Shenandoah: Wesley Merritt

Department of the East: John Adams Dix

  • District of Northern New York: John Cleveland Robinson

Department of New Mexico: James Henry Carleton

Northern Department: Joseph Hooker

  • District of Illinois: John Cook
  • District of Indiana: Alvin Peterson Hovey
  • District of Michigan: Bennett Hoskin Hill

Department of the Pacific: Irvin McDowell

  • District of California: George Wright
  • District of the Humboldt: Stephen Girard Whipple
  • District of Oregon: Benjamin Alvord
  • District of Southern California: James Freeman Curtis

Department of the Potomac: George Gordon Meade

  • Army of the Potomac: George Gordon Meade
    • II Corps Potomac: Andrew Atkinson Humphreys
    • V Corps Potomac: Gouverneur Kemble Warren
    • VI Corps Potomac: Horatio Gouverneur Wright
    • IX Corps Potomac: John Grubb Parke
    • Cavalry Corps Potomac: Henry Eugene Davies

Department of the South: Quincy Adams Gillmore

  • North District (South): John Porter Hatch
  • District of Savannah: Henry Warner Birge
  • District of Beaufort (SC): Edward Elmer Potter
  • District of Hilton Head: Milton Smith Littlefield
  • District of Florida: Eliakim Parker Scammon

Department of Virginia: Edward Otho Cresap Ord

  • District of Eastern Virginia: George Henry Gordon
    • District of Virginia: Edward Otho Cresap Ord
  • Army of the James: Edward Otho Cresap Ord
    • XXIV Corps James: John Gibbon
    • XXV Corps James: Godfrey Weitzel

Confederate Organisation

CSA: The European Naval Squadron was discontinued.

CSA: Nathan Bedford Forrest promoted Lieutenant-General PACS 2 March 1865 to rank from 28 February 1865.

Forrest, Nathan Bedford / Tennessee / Born 13 July 1821 Bedford, Tennessee / Died Memphis, Tennessee 29 October 1877
Private PACS 7th Tennessee Cavalry 14 June 1861 / Lieutenant-Colonel PACS Forrest’s Battalion Tennessee Cavalry October 1861 / Colonel PACS 3rd Tennessee Cavalry 3 January 1862 / Brigadier-General PACS 21 July 1862 / Major-General PACS 4 December 1863 / Lieutenant-General PACS 2 March 1865 to rank from 28 February 1865 / Paroled Gainesville, Alabama 10 May 1865 / WIA Fort Donelson 15 February 1862 WIA Fallen Timbers 8 April 1862 WIA (Duel) Columbia, Tennessee 14 June 1863 WIA Old Town Creek 15 July 1864 WIA Ebenezer Church 1 April 1865
Forrest’s Brigade Cavalry Army of Mississippi 5 June 1862-28 October 1862 / Cavalry Army of Middle Tennessee 28 October 1862-20 November 1862 / Forrest’s Brigade Cavalry Army of Tennessee 20 November 1862-April 1863 / Forrest’s Division Cavalry Army of Tennessee April 1863-10 August 1863 / Cavalry Corps Army of Tennessee 10 August 1863-28 September 1863 / Forrest’s Cavalry Corps 28 September 1863-4 May 1865 / District of West Tennessee 14 November 1863-15 January 1865 / Cavalry Corps Tennessee 15 November 1864-22 February 1865 / District of Mississippi, East Louisiana and West Tennessee 24 January 1865-3 February 1865

CSA: William Flank Perry confirmed Brigadier-General PACS 28 February 1865 to rank from 21 February 1865.

Perry, William Flank / Georgia-Alabama / Born 12 March 1823 Jackson, Georgia / Died 18 December 1901
Private PACS 44th Alabama Infantry 6 May 1862 / Major PACS 16 May 1862 / Lieutenant-Colonel PACS 1 September 1862 / Colonel PACS 17 September 1862 / Brigadier-General PACS 28 February 1865 to rank from 21 February 1865 / Paroled Appomattox, Virginia 9 April 1865 / WIA Gettysburg 2 July 1863 WIA Second Deep Bottom 1864
Law’s Brigade Hood’s Division Department of East Tennessee 19 December 1863-April 1864 / Law’s Brigade Field’s Division I Corps Army of Northern Virginia 3 June 1864-9 April 1865

CSA: Tyree Harris Bell promoted Brigadier-General PACS 28 February 1865.

Bell, Tyree Harris / Kentucky / Born 5 September 1815 Covington, Kentucky / Died New Orleans, Louisiana 30 August 1902
Brigadier-General Tennessee Militia 1861 / Captain PACS 12th Tennessee Infantry 4 June 1861 / Lieutenant-Colonel PACS 5 June 1861 / Colonel PACS 17 June 1862 / Brigadier-General PACS 28 February 1865 / Paroled Gainesville, Alabama 10 May 1865 / WIA Pulaski 27 September 1864
Bell’s Brigade Buford’s Division Forrest’s Cavalry Corps District of Northern Alabama 25 January 1864 / 4th Brigade 2nd Division Forrest’s Cavalry Corps March 1864 / Bell’s Brigade W H Jackson’s Division Forrest’s Cavalry Corps 13 February 1865

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis
Vice-President: Alexander Hamilton Stephens
Secretary of War: John Cabell Breckinridge
Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

General-in-Chief: Robert Edward Lee

Department of Alabama, Mississippi and Eastern Louisiana: Richard Taylor

  • District of North Mississippi and West Tennessee: Marcus Joseph Wright
  • District of Southern Mississippi and Eastern Louisiana: Daniel Weisiger Adams
    • Sub-District of Southwest Mississippi: George Baird Hodge
  • Gulf District: Dabney Herndon Maury
  • District of Central Alabama: Daniel Weisiger Adams
  • District of Northern Alabama: Philip Dale Roddey

Department of North Carolina and Southern Virginia: Braxton Bragg

  • First District of North Carolina and Southern Virginia: Henry Alexander Wise
  • Second District of North Carolina and Southern Virginia: Laurence Simmons Baker

Department of Northern Virginia: Robert Edward Lee

  • Army of Northern Virginia: Robert Edward Lee
    • I Corps Northern Virginia: James Longstreet
    • II Corps Northern Virginia: John Brown Gordon
    • III Corps Northern Virginia: Ambrose Powell Hill
    • IV Corps Northern Virginia: Richard Heron Anderson
  • Valley District: Jubal Anderson Early

Department of Richmond: Richard Stoddert Ewell

Department of South Carolina, Georgia and Florida: Joseph Eggleston Johnston

  • District of Georgia: Daniel Harvey Hill
    • Sub-District of Northern Georgia: William Tatum Wofford
  • District of South Carolina: Samuel Jones
    • 1st Sub-District of South Carolina: James Heyward Trapier
    • 2nd Sub-District of South Carolina: Robert Ransom
    • 3rd Sub-District of South Carolina: William Booth Taliaferro
    • 5th Sub-District of South Carolina: vacant
  • District of Florida: Samuel Jones

Department of Tennessee and Georgia: Joseph Eggleston Johnston

  • District of Western North Carolina: James Green Martin
  • Army of Tennessee: Joseph Eggleston Johnston
    • I Corps Tennessee: William Joseph Hardee
    • II Corps Tennessee: Braxton Bragg
    • III Corps Tennessee: Alexander Peter Stewart temporary

Department of East Tennessee and West Virginia: Jubal Anderson Early

Department of Western Kentucky: Hylan Benton Lyon

Trans-Mississippi Department: Edmund Kirby Smith

  • District of Texas, New Mexico and Arizona: John George Walker
    • Western Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: James Edwin Slaughter
      • Sub-District of the Rio Grande: Hamilton Prioleau Bee
    • Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: William Steele
    • Sub-District of Houston: Xavier Blanchard Debray
    • Northern Sub-District Texas, New Mexico and Arizona: Henry Eustace McCullough
    • District of Arkansas: Mosby Monroe Parsons
  • District of West Louisiana: Simon Bolivar Buckner
  • District of Indian Territory: Samuel Bell Maxey
  • Trans-Mississippi Army: Edmund Kirby Smith
    • I Corps Trans-Mississippi: Simon Bolivar Buckner
    • II Corps Trans-Mississippi: John Bankhead Magruder
    • III Corps Trans-Mississippi: John George Walker
    • Cavalry Corps Trans-Mississippi: Sterling Price
    • Reserve Corps Trans-Mississippi: Thomas Pleasant Dockery

Reserve Forces of Alabama: Jones Mitchell Withers

Reserve Forces of Florida: William Miller

Reserve Forces of Georgia: Thomas Howell Cobb

Reserve Forces of Mississippi: William Lindsay Brandon

Reserve Forces of North Carolina: Theophilus Hunter Holmes

Reserve Forces of South Carolina: James Chesnut

Reserve Forces of Tennessee: John Cabell Breckinridge

Reserve Forces of Virginia: James Lawson Kemper

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Lieutenant-General USA

Ulysses Simpson Grant

Major-General USA

Asterisk indicates concurrently Major-General USV

Henry Wager Halleck
William Tecumseh Sherman
George Gordon Meade
Philp Henry Sheridan
George Henry Thomas

Major-General USV

Asterisk indicates concurrently Brigadier-General USA

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Ethan Allen Hitchcock
Irvin McDowell*
Ambrose Everett Burnside
William Starke Rosecrans*
John Pope*
Samuel Ryan Curtis
Franz Sigel
Lewis Wallace
George Cadwalader
Edward Otho Cresap Ord
Samuel Peter Heintzelman
Joseph Hooker*
Silas Casey
William Buel Franklin
Darius Nash Couch
Henry Warner Slocum
John James Peck
Alexander McDowell McCook
John Gray Foster
John Grubb Parke
Christopher Columbus Augur
Stephen Augustus Hurlbut
Gordon Granger
Lovell Harrison Rousseau
George Stoneman
Oliver Otis Howard*
Daniel Edgar Sickles
Robert Huston Milroy
Daniel Butterfield
Winfield Scott Hancock*
George Sykes
David Sloane Stanley
John McAllister Schofield*
John McAuley Palmer
Frederick Steele
Abner Doubleday
Napoleon Jackson Tecumseh Dana
John Alexander Logan
James Gilpatrick Blunt
George Lucas Hartsuff
Cadwallader Colden Washburn
Francis Jay Herron
Francis Preston Blair
Joseph Jones Reynolds
Carl Schurz
Gouverneur Kemble Warren
Alfred Pleasonton
Andrew Atkinson Humphreys
Quincy Adams Gillmore
William Farrar Smith
James Blair Steedman
Edward Richard Sprigg Canby
Horatio Gouverneur Wright
Andrew Jackson Smith
Grenville Mellen Dodge
John Gibbon
Peter Joseph Osterhaus
Joseph Antony Mower
George Crook
Godfrey Weitzel
Jacob Dolson Cox
William Babcock Hazen
John White Geary
Alfred Howe Terry*
Thomas John Wood

Brigadier-General USA

Brackets indicates concurrently Major-General USV

(Irvin McDowell)
(William Starke Rosecrans)
Philip St George Cooke
(John Pope)
(Joseph Hooker)
(Winfield Scott Hancock)
(John McAllister Schofield)
(Oliver Otis Howard)
(Alfred Howe Terry)

Brigadier-General USV

Thomas West Sherman
Benjamin Franklin Kelley
Alpheus Starkey Williams
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Henry Hayes Lockwood
Samuel Davis Sturgis
Henry Washington Benham
William Farquhar Barry
Lawrence Pike Graham
Eleazar Arthur Paine
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
John Newton
George Wright
John Milton Brannan
John Porter Hatch
Albin Francisco Schoepf
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
George Washington Cullum
Thomas Jefferson McKean
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
William Scott Ketchum
John Wynn Davidson
Eugene Asa Carr
Thomas Alfred Davies
William Hemsley Emory
Marsena Rudolph Patrick
Orris Sanford Ferry
Henry Moses Judah
John Cook
John McArthur
Jacob Gartner Lauman
Horatio Phillips Van Cleve
Speed Smith Fry
Alexander Asboth
Robert Byington Mitchell
Cuvier Grover
Rufus Saxton
Benjamin Alvord
Napoleon Bonaparte Buford
Nathan Kimball
Charles Devens
Samuel Wylie Crawford
Henry Walton Wessells
James Henry Carleton
Absalom Baird
John Cleveland Robinson
Truman Seymour
Henry Prince
Maximilian Weber
Jeremiah Cutler Sullivan
Alvin Peterson Hovey
James Clifford Veatch
William Plummer Benton
John Curtis Caldwell
George Sears Greene
Samuel Powhatan Carter
Erastus Barnard Tyler
Charles Griffin
George Henry Gordon
Stephen Gano Burbridge
Washington Lafayette Elliott
Albion Parris Howe
Benjamin Stone Roberts
Fitz-Henry Warren
Morgan Lewis Smith
Charles Cruft
Frederick Salomon
Henry Shaw Briggs
James Dada Morgan
Johann August Ernst Willich
George Foster Shepley
John Reese Kenly
John Potts Slough
Gershom Mott
Henry Jackson Hunt
Francis Channing Barlow
Mason Brayman
Nathaniel James Jackson
George Washington Getty
Alfred Sully
William Woods Averell
Francis Barretto Spinola
Solomon Meredith
Eliakim Parker Scammon
Robert Seaman Granger
Joseph Rodman West
George Leonard Andrews
Clinton Bowen Fisk
William Hays
Israel Vogdes
Lewis Cass Hunt
Frank Wheaton
John Sanford Mason
Robert Ogden Tyler
Alfred Thomas Archimedes Torbert
Gilman Marston
William Dwight
Sullivan Amory Meredith
Nathaniel Collins McLean
William Vandever
Alexander Schimmelfennig
Charles Kinnaird Graham
John Eugene Smith
Joseph Tarr Copeland
Charles Adam Heckman
Edward Elmer Potter
Henry Beebee Carrington
John Haskell King
Adam Jacoby Slemmer
Thomas Hewson Neill
Thomas Gamble Pitcher
Thomas William Sweeny
William Passmore Carlin
Romeyn Beck Ayres
Richard Arnold
Edward Winslow Hinks
Michael Kelly Lawler
George Day Wagner
Lysander Cutler
Joseph Farmer Knipe
John Dunlap Stevenson
James Barnes
Edward Harland
Samuel Beatty
Franklin Stillman Nickerson
Edward Henry Hobson
Joseph Dana Webster
William Harrow
William Hopkins Morris
Thomas Howard Ruger
Elias Smith Dennis
Thomas Church Haskell Smith
Mortimer Dormer Leggett
Davis Tillson
Albert Lindley Lee
Marcellus Monroe Crocker
Egbert Benson Brown
John McNeil
George Francis McGinnis
Hugh Boyle Ewing
James Winning McMillan
Daniel Ullmann
George Jerrison Stannard
Henry Baxter
John Milton Thayer
Charles Thomas Campbell
Halbert Eleazer Paine
Robert Brown Potter
Joseph Andrew Jackson Lightburn
Henry Hastings Sibley
Joseph Bradford Carr
Joseph Jackson Bartlett
Patrick Edward Connor
John Parker Hawkins
Gabriel René Paul
Edward Augustus Wild
Adelbert Ames
William Birney
Daniel Henry Rucker
Robert Allen
Rufus Ingalls
Alexander Shaler
Benjamin Henry Grierson
Robert Sanford Foster
Hugh Judson Kilpatrick
Alexander Stewart Webb
Alfred Napoleon Alexander Duffié
Walter Chiles Whitaker
Wesley Merritt
George Armstrong Custer
William Denison Whipple
John Converse Starkweather
Kenner Garrard
Charles Robert Woods
John Benjamin Sanborn
Giles Alexander Smith
Jasper Adalmorn Maltby
Thomas Kilby Smith
Walter Quintin Gresham
Manning Ferguson Force
Robert Alexander Cameron
John Murray Corse
John Aaron Rawlins
Alvan Cullem Gillem
John Wesley Turner
Henry Eugene Davies
Andrew Jackson Hamilton
Henry Warner Birge
James Harrison Wilson
Adin Ballou Underwood
Augustus Louis Chetlain
Thomas Francis Meagher
William Anderson Pile
John Wallace Fuller
John Franklin Miller
Philippe Régis Dénis de Keredern De Trobriand
Cyrus Bussey
Christopher Columbus Andrews
Edward Moody McCook
Lewis Addison Grant
Edward Hatch
August Valentine Kautz
Francis Fessenden
John Rutter Brooke
John Frederick Hartranft
Samuel Sprigg Carroll
Simon Goodell Griffin
Emory Upton
Nelson Appleton Miles
Joseph Hayes
Byron Root Pierce
Selden Connor
Joshua Lawrence Chamberlain
Elliott Warren Rice
William Francis Bartlett
Edward Stuyvesant Bragg
Martin Davis Hardin
Charles Jackson Paine
Gustavus Adolphus De Russy
John Baillie McIntosh
George Henry Chapman
William Grose
Joseph Alexander Cooper
John Thomas Croxton
John Wilson Sprague
James William Reilly
Luther Prentice Bradley
Charles Carroll Walcutt
William Worth Belknap
Powell Clayton
Joseph Abel Haskin
James Deering Fessenden
Eli Long
Thomas Wilberforce Egan
Joseph Roswell Hawley
William Henry Seward
Isaac Hardin Duval
John Edwards
Thomas Alfred Smyth
Ferdinand Van Derveer
Thomas Casimer Devin
Alfred Gibbs
Ranald Slidell Mackenzie
Rutherford Birchard Hayes
James Richard Slack
Thomas John Lucas
Edmund Jackson Davis
Joseph Bailey
George Lafayette Beal
Henry Goddard Thomas
Cyrus Hamlin
Patrick Henry Jones
John Morrison Oliver
Robert Kingston Scott
James Sidney Robinson
Benjamin Franklin Potts
John Grant Mitchell
James Alexander Williamson
Newton Martin Curtis
Charles Camp Doolittle
Stephen Thomas
James Isham Gilbert
Green Berry Raum
Galusha Pennypacker
Charles John Stolbrand

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Lorenzo Thomas
George Douglas Ramsay
James Barnet Fry (Provost Marshal)
Richard Delafield (Engineers)
Joseph Holt (Judge Advocate-General)
Amos Beebe Eaton (Commissary-General of Subsistence)
Joseph K Barnes (Surgeon-General)
Alexander Brydie Dyer (Ordnance)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA/PACS

Samuel Cooper
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg
Edmund Kirby Smith

Lieutenant-General PACS

James Longstreet
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
Richard Stoddert Ewell
Ambrose Powell Hill
John Bell Hood
Richard Taylor
Jubal Anderson Early
Richard Heron Anderson
Alexander Peter Stewart
Stephen Dill Lee
Simon Bolivar Buckner
Wade Hampton
Nathan Bedford Forrest

Major-General PACS

Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
William Wing Loring
Sterling Price
Benjamin Franklin Cheatham
Samuel Jones
John Porter McCown
Daniel Harvey Hill
Thomas Carmichael Hindman
John Cabell Breckinridge
Lafayette McLaws
Samuel Gibbs French
George Edward Pickett
Carter Littlepage Stevenson
John Horace Forney
Dabney Herndon Maury
Martin Luther Smith
John George Walker
Arnold Elzey
Franklin Gardner
Isaac Ridgeway Trimble
Joseph Wheeler
Edward Johnson
William Henry Chase Whiting
Henry Heth
Robert Ransom
Jones Mitchell Withers
Cadmus Marcellus Wilcox
Fitzhugh Lee
Howell Cobb
John Austin Wharton
William Thompson Martin
Charles William Field
James Patton Anderson
William Brimage Bate
Camille Armand Jules Marie de Polignac
Robert Frederick Hoke
William Henry Fitzhugh Lee
James Fleming Fagan
John Brown Gordon
Joseph Brevard Kershaw
Bushrod Rust Johnson
Edward Cary Walthall
Henry Delamar Clayton
William Mahone
John Calvin Brown
Lunsford Lindsay Lomax
James Lawson Kemper
Matthew Calbraith Butler
George Washington Custis Lee
Thomas Lafayette Rosser
Ambrose Ransom Wright
Pierce Manning Butler Young
Bryan Grimes

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Henry Alexander Wise
Henry Hopkins Sibley
Gideon Johnson Pillow
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Paul Octave Hébert
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
Thomas Fenwick Drayton
Nathan George Evans
James Heyward Trapier
Hugh Weedon Mercer
William Montgomery Gardner
Raleigh Edward Colston
John King Jackson
James Ronald Chalmers
Daniel Leadbetter
William Whann Mackall
Winfield Scott Featherston
Thomas James Churchill
William Booth Taliaferro
Albert Rust
Samuel Bell Maxey
Hamilton Prioleau Bee
James Morrison Hawes
George Hume Steuart
James Edwin Slaughter
Seth Maxwell Barton
Henry Eustace McCullough
John Selden Roane
William Nelson Pendleton
Joseph Finegan
William Nelson Rector Beall
Thomas Jordan
William Preston
John Echols
George Earl Maney
John Stuart Williams
James Green Martin
Thomas Lanier Clingman
Daniel Weisiger Adams
Louis Hébert
Beverley Holcombe Robertson
St John Richardson Liddell
Johnson Hagood
Harry Thompson Hays
Matthew Duncan Ector
Edward Aylesworth Perry
Alfred Holt Colquitt
Abraham Buford
William Steele
Francis Asbury Shoup
Joseph Robert Davis
John Crawford Vaughn
Evander McIvor Law
Elkanah Brackin Greer
Francis Redding Tillou Nicholls
Alfred Cumming
William Stephen Walker
Montgomery Dent Corse
George Thomas Anderson
Alfred Iverson
James Henry Lane
Edward Lloyd Thomas
John Rogers Cooke
Jerome Bonaparte Robertson
Evander McNair
William Robertson Boggs
James Camp Tappan
Mosby Monroe Parsons
John Sappington Marmaduke
Marcus Joseph Wright
Zachariah Cantey Deas
William Hicks Jackson
James Cantey
Henry Lewis Benning
William Tatum Wofford
Samuel McGowan
Marcellus Augustus Stovall
George Blake Cosby
Francis Crawford Armstrong
William Lewis Cabell
John Daniel Imboden
Alfred Eugene Jackson
Robert Brank Vance
Arthur Middleton Manigault
Douglas Hancock Cooper
John Wilkins Whitfield
James Alexander Walker
Matthew Whitaker Ransom
Alfred Moore Scales
Henry Harrison Walker
Gabriel Colvin Wharton
Francis Marion Cockrell
James Patrick Major
Samuel Wragg Ferguson
Laurence Simmons Baker
Philip Dale Roddey
Eppa Hunton
Thomas Pleasant Dockery
Benjamin Grubb Humphreys
Henry Brevard Davidson
Cullen Andrews Battle
William Andrew Quarles
William Whedbee Kirkland
Robert Daniel Johnston
Alexander Welch Reynolds
Thomas Neville Waul
Edmund Winston Pettus
Armistead Lindsay Long
Henry Rootes Jackson
William Wirt Adams
James Argyle Smith
Joseph Horace Lewis
Mark Perrin Lowrey
Edward Higgins
John Tyler Morgan
William Young Conn Humes
Jesse Johnson Finley
James Holt Clanton
Alfred Jefferson Vaughan
Joseph Orville Shelby
Lawrence Sullivan Ross
Daniel Chevilette Govan
Randall Lee Gibson
Nathaniel Harrison Harris
Allen Thomas
Alexander Travis Hawthorn
Robert Charles Tyler
Edward Porter Alexander
William Wirt Allen
Claudius Wistar Sears
William Feimster Tucker
Richard Lucian Page
Alpheus Baker
Daniel Harris Reynolds
James Chesnut
Stand Watie
Samuel Jameson Gholson
John Bratton
Thomas Moore Scott
John McCausland
Clement Anselm Evans
William Terry
Martin Witherspoon Gary
Birkett Davenport Fry
Stephen Elliott
William Ruffin Cox
William Gaston Lewis
Zebulon York
Robert Doak Lilley
William Richard Terry
James Conner
Rufus Clay Barringer
John Smith Preston
Hylan Benton Lyon
William Lindsay Brandon
Bradley Tyler Johnson
James Thadeus Holtzclaw
William Felix Brantley
Robert Houston Anderson
Jacob Hunter Sharp
George Doherty Johnston
George Gibbs Dibrell
Thomas Benton Smith
David Addison Weisiger
William Miller
Philip Cook
William Hugh Young
George Washington Gordon
Lucius Jeremiah Gartrell
Walter Husted Stevens
Basil Wilson Duke
Charles Miller Shelley
Patrick Theodore Moore
William Henry Wallace
Gilbert Moxley Sorrel
William Henry Fitzhugh Payne
Peter Burwell Starke
William MacRae
Samuel Read Anderson
Josiah Gorgas
Joseph Benjamin Palmer
Dudley McIver Dubose
Robert Bullock
Benjamin Jefferson Hill
James Phillip Simms
William Lowther Jackson
James Edward Harrison
John Doby Kennedy
Richard Lee Turberville Beale
Thomas Harrison
William McComb
Robert Lowry
Milledge Luke Bonham
William Henry Forney
Thomas Muldrup Logan
Isaac Munroe St John
William Raine Peck
Reuben Lindsay Walker
William Paul Roberts
William Flank Perry
Tyree Harris Bell
Richard Waterhouse

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close