1864 May 31st

May 31 1864 Tuesday

Hanover Court House, VA

Old Cold Harbor, VA

Atlanta Campaign – Dallas

Virginia Overland Campaign – Cold Harbor

Morgan’s East Kentucky Raid

Mediterranean Sea. USS Constellation, Captain Henry S Stellwagen, was ordered to return from its station in the Mediterranean to join the fleet preparing to attack Mobile Bay.

CSA. The Confederate Congress authorised the President to appoint temporary General Officers and to assign them to any command. Their promotion would be temporary for only for as long as they held the specified command requiring that grade. This expedient provision enabled the filling of vacancies and the movement of competent officers to fill the voids created by temporary absences from wounds or other reasons.

CSA. An anomaly in seniority was identified on 26 August 1864 for the new Confederate Lieutenant-Generals Richard Heron Anderson and Jubal Anderson Early. Each was promoted to the grade on 31 May 1864 but Early’s name was higher in the list submitted to the Senate and was therefore nominally senior. Anderson was technically the senior officer, having been promoted earlier than Early to the grade of Major-General. General Robert Edward Lee considered Anderson the senior officer despite the anomaly in the order of confirmation by the Senate.

Arkansas. Expedition to Batesville ended.

Arkansas. Operation at Arkansas River ended.

Arkansas. With the conclusion of recent operations, the Union Department of Arkansas reported its strength to the commander of the Military Division of West Mississippi, Major-General Edward Richard Sprigg Canby. The Department commander was Major-General Frederick Steele. The District of Eastern Arkansas (Brigadier-General Napoleon Bonaparte Buford had just under 2,000 men, the District of the Frontier under Brigadier-General John Milton Thayer counted 8,390 men, the District of Little Rock under Brigadier-General Eugene Asa Carr numbered 16,701 men. The District of Northern Arkansas of Colonel Robert Ramsey Livingston did not report. The field forces were commanded overall by Steele as the Army of Arkansas.

Florida. Union expedition from Jacksonville to Camp Milton began.

Georgia. Incident at Dallas.

Georgia. Seven small boats manned by 130 armed Confederate seamen were towed down the Savannah River by the small steamer CSS Firefly to the Isle of Hope. The seamen, commanded by Lieutenant Thomas P Pelot were beginning a raid to capture USS Water Witch, which was regularly stationed in Ossabaw Sound. The Union ship was not there on the night of the 31 May, so the Confederates camped on shore.

ORDER OF BATTLE: UNION MILITARY DIVISION OF THE MISSISSIPPI

Union Military Division of the Mississippi: Major-General William Tecumseh Sherman
Department of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
District of Tennessee: Major-General Lovell Harrison Rousseau
1st Brigade (Tennessee): Brigadier-General Robert Seaman Granger
Post of Nashville (Tennessee): Brigadier-General Robert Seaman Granger
Nashville and Northwestern Railroad (Tennessee): Brigadier-General Alvan Cullem Gillem
Post of Clarksville (Tennessee): Colonel A A Smith
Post of Murfreesboro (Tennessee): Brigadier-General Horatio Phillips Van Cleve
Post of Columbia (Tennessee): Colonel J J Funkhouser
1st Brigade, Chattanooga (Tennessee): Brigadier-General James Blair Steedman
Army of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
IV Corps (Cumberland): Major-General Oliver Otis Howard
XIV Corps (Cumberland): Major-General John McAuley Palmer
XX Corps (Cumberland): Major-General Joseph Hooker
Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Washington Lafayette Elliott
4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Alvan Cullem Gillem
1st Brigade, 4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel D G Thornburgh
2nd Brigade, 4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel G Spalding
3rd Brigade, 4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel J K Miller
Engineer Brigade (Cumberland): Colonel W B McCreery
Pioneer Brigade (Cumberland): Colonel G P Buell
Department of the Ohio: Major-General John McAllister Schofield
District of East Tennessee: Brigadier-General Jacob Ammen
District of Kentucky: Brigadier-General Stephen Gano Burbridge
Army of the Ohio: Major-General John McAllister Schofield
XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Major-General John McAllister Schofield
1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Edward Henry Hobson
1st Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel S B Brown
2nd Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel C J True
3rd Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel C S Hanson
4th Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel J M Brown
2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Henry Ewing
1st Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Lieutenant-Colonel T B Fairleigh
2nd Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel C Maxwell
3rd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”:
4th Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Jacob Ammen
1st Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel W Y Dillard
2nd Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Davis Tillson
3rd Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel B P Runkle
5th Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”:
Cavalry Division (Ohio):
1st Brigade, Cavalry Division (Ohio): Colonel Israel Garrard
3rd Brigade, Cavalry Division (Ohio): Colonel H Capron
Department of the Tennessee: Major-General James Birdseye McPherson
District of Vicksburg: Major-General Henry Warner Slocum
Maltby’s Brigade, Vicksburg (Tennessee): Brigadier-General Jasper Adalmorn Maltby
Cavalry Brigade, Vicksburg (Tennessee): Colonel T Stephens
Mississippi Marine Brigade, Vicksburg (Tennessee): Brigadier-General Alfred
Washington Ellet
1st Division USCT, Vicksburg (Tennessee): Brigadier-General John Parker Hawkins
1st Brigade, 1st Division USCT, Vicksburg (Tennessee): Brigadier-General Isaac Fitzgerald Shepard
2nd Brigade, 1st Division USCT, Vicksburg (Tennessee): Colonel H Scofield
District of Western Kentucky: Brigadier-General Stephen Gano Burbridge
District of West Tennessee: Major-General Cadwallader Colder Washburn
Post of Columbus (West Tennessee): Brigadier-General Henry Prince
Cavalry Division (West Tennessee): Brigadier-General Benjamin Henry Grierson
1st Brigade, Cavalry Division (West Tennessee): Colonel G E Waring
2nd Brigade, Cavalry Division (West Tennessee): Colonel E F Winslow
3rd Brigade, Cavalry Division (West Tennessee): Lieutenant-Colonel H B Burgh
Sub-District of Memphis: Brigadier-General Ralph Pomeroy Buckland
District of Memphis: Brigadier General Ralph Pomeroy Buckland
1st Brigade, Memphis (Tennessee): Colonel W L McMillen
2nd Brigade, Memphis (Tennessee): Colonel G B Hoge
Army of the Tennessee: Major-General James Birdseye McPherson
XV Corps (Tennessee): Major-General John Alexander Logan
1st Division, XV Corps (Tennessee):
2nd Division, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General John Eugene Smith
1st Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel J I Alexander
2nd Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Green Berry Raum
3rd Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel B D Dean
4th Division, XV Corps (Tennessee):
XVI Corps (Tennessee): Major-General Francis Preston Blair
Left Wing XVI Corps (Tennessee): Major-General Grenville Mellen Dodge
2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee):
4th Division, Left Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee):
3rd Brigade, 4th Division, Left Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Colonel W T C Grower
Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Major-General Andrew Jackson Smith
1st Division, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Brigadier-General Joseph Antony Mower
1st Brigade, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Colonel William Linn McMillen
2nd Brigade, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Colonel Lucius Frederick Hubbard
3rd Brigade, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Colonel Sylvester G Hill
3rd Division, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee):
1st Brigade, 3rd Division, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Colonel C D Murray
2nd Brigade, 3rd Division, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Colonel W T Shaw
3rd Brigade, 3rd Division, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Colonel E H Wolf
XVII Corps (Tennessee): Major-General Francis Preston Blair
1st Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Elias Smith Dennis
1st Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel F S Starring
2nd Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel J H Coates
3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Mortimer Dormer Leggett
1st Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Manning Ferguson Force
2nd Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel R K Scott
3rd Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Jasper Adalmorn Maltby
4th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Walter Quintin Gresham
1st Brigade, 4th Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel W L Sanderson
2nd Brigade, 4th Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel G C Rogers
3rd Brigade, 4th Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel W Hall
Provisional Division, XVII Army Corps (Tennessee): Brigadier-General Thomas Kilby Smith
1st Brigade, Provisional Division, XVII Army Corps (Tennessee): Colonel Jonathan Baker Moore
2nd Brigade, Provisional Division, XVII Army Corps (Tennessee): Colonel L M Ward

Kentucky. Confederate Brigadier-General John Hunt Morgan’s raid to Kentucky began. Morgan celebrated his recent success in defending the salt works and lead mines in southwestern Virginia by contemplating a new raid into Kentucky. He had been denied permission to leave this vital region by the Confederate authorities but that did not diminish his resolve to venture further afield. Meanwhile, Union Brigadier-General Stephen Gano Burbridge and Brigadier-General Edward Henry Hobson were forming their 6,500 men into a combined expedition at two camps in eastern Kentucky to attack Morgan’s primary responsibilities of Saltville and Wytheville. When Morgan learned that these Union forces were accumulating, he decided to forestall their advance by an attack with his own 3,000 men. Morgan decided to begin a raid before the enemy could concentrate against him. He advised Richmond of his intentions only after it was too late for them to recall him.

Louisiana. Incident at Livonia.

ORDER OF BATTLE: UNION MILITARY DIVISION OF WEST MISSISSIPPI

Union Military Division of West Mississippi: Major-General Edward Richard Sprigg Canby
Department of the Gulf: Major-General Nathaniel Prentiss Banks
District of Baton Rouge: Brigadier-General Fitz-Henry Warren
District of Carrollton: Colonel Nelson B Bartram
District of Key West and Tortugas: Brigadier-General John Newton
District of La Fourche: Brigadier-General John McNeil
District of Morganza: Brigadier-General William Hemsley Emory
District of Port Hudson: Brigadier-General Daniel Ullmann
District of West Florida: Brigadier-General Alexander Asboth
Defences of New Orleans: Major-General Joseph Jones Reynolds
Army of the Gulf: Major-General Nathaniel Prentiss Banks
XIII Corps (Gulf): Brigadier-General William Plummer Benton
1st Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General William Hemsley Emory
2nd Division, XIII Corps (Gulf): (Texas)
3rd Division, XIII Corps (Gulf):
4th Division, XIII Corps (Gulf):
XIX Corps (Gulf): Brigadier-General William Hemsley Emory
1st Division, XIX Corps (Gulf):
2nd Division, XIX Corps (Gulf):

Davis’ Command (Gulf):
Lucas’ Command (Gulf):
Engineer Brigade (Gulf):
Cavalry Division (Gulf):

2nd Brigade, Cavalry Division (Gulf):

Maryland.

ORDER OF BATTLE: UNION MIDDLE DEPARTMENT

Union Middle Department: Major-General Lewis Wallace
District of Delaware: Brigadier-
General John Reese Kenly
District of the Eastern Shore of Maryland: Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
VIII Corps (Middle): Major-General Lewis Wallace
1st Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Brigadier-General Erastus Barnard Tyler
2nd Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Colonel William Walton Morris
3rd Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Brigadier-General John Reese Kenly

Missouri. Incidents at Honey Creek and Mill Creek.

Ohio. Dissatisfied over US President Abraham Lincoln’s policies, a group of Radical Republicans or “Jacobins” met in Cleveland to nominate Major-General John Charles Frémont for President and Brigadier-General John Cochrane for Vice-President in the upcoming elections.

Virginia. Operation at Cold Harbor began.

Virginia. Skirmish at Mechum’s (Meschump’s) Creek.

Virginia. Skirmish at Shallow Creek.

Virginia. Skirmish at Turner’s Farm.

Virginia. Skirmishes at Atlee’s Station, Bethesda Church, Haw’s Shop, and Totopotomoy River.

Virginia. USS Commodore Perry, Acting Lieutenant Amos P Foster, engaged Confederate artillery on the James River in a two-hour exchange during which the converted ferryboat was damaged by six hits.

Virginia. Union Major-General William Farrar Smith’s XVIII Corps had been withdrawn two days earlier from Bermuda Hundred to reinforce the Army of the Potomac. They disembarked at White House Landing and were ordered to follow the south bank of the Pamunkey to New Castle, where they would support the Army of the Potomac on Totopotomoy Creek. Despite the subsequent change of operations from Totopotomoy Creek towards Cold Harbor, Smith’s orders had not been revised. He completed his disembarkation by mid-afternoon and followed his outdated instructions. He halted at Old Church, two miles short of New Castle, and sent for clarification as he felt he was heading into a military vacuum. He waited and eventually a reply came from headquarters that his orders stood. He resumed his march towards New Castle, each step taking his men further away from the fight developing at Cold Harbor, now six miles to his left and rear.

Virginia. Union Lieutenant-General Ulysses Simpson Grant maintained his focus on seizing Old Cold Harbor and ordered the VI Corps under Major-General Horatio Gouverneur Wright to move in that direction from his right flank on Totopotomoy Creek. For reasons of secrecy, Wright delayed his departure until nightfall and he had to follow a detour through Haw’s Shop as there were no nearer crossings over the Totopotomoy. He could not arrive before morning.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF VIRGINIA AND NORTH CAROLINA

Union Department of Virginia and North Carolina: Major-General Benjamin Franklin Butler
District of Eastern Virginia: Brigadier-General George Foster Shepley, Brigadier-General Israel Vogdes
District of North Carolina: Brigadier-General Innis Newton Palmer
Sub-District of the Albemarle: Colonel D W Wardrop
Sub-District of Beaufort: Colonel J Jourdan

Sub-District of New Bern: Brigadier-General Edward Harland
District of St Mary’s: Alonzo Granville Draper
District of Currituck: Samuel Henry Roberts
Army of the James: Major-General Benjamin Franklin Butler
Naval Brigade (James): Brigadier-General Charles Kinnaird Graham
Siege Artillery (James): Colonel H L Abbott
Cavalry Division (James): Brigadier-General August Valentin Kautz
1st Brigade, Cavalry Division (James): Colonel S H Mix
2nd Brigade, Cavalry Division (James): Colonel Samuel Perkins Spear
X Corps (James): Major-General Quincy Adams Gillmore
1st Division, X Corps (James): Brigadier-General Alfred Howe Terry
1st Brigade, 1st Division, X Corps (James): Colonel J B Howell
2nd Brigade, 1st Division, X Corps (James): Colonel J R Hawley
3rd Brigade, 1st Division, X Corps (James): Colonel H M Plaisted
XVIII Corps (James): Major-General William Farrar Smith
1st Division, XVIII Corps (James): Brigadier-General William Thomas Harbaugh Brooks
1st Brigade, 1st Division, XVIII Corps (James): Brigadier-General Gilman Marston
2nd Brigade, 1st Division, XVIII Corps (James): Brigadier-General Hiram Burnham
3rd Brigade, 1st Division, XVIII Corps (James): Colonel G V Henry
2nd Division, XVIII Corps (James): Brigadier-General James Henry Martindale
1st Brigade, 2nd Division, XVIII Corps (James): Brigadier-General George Jerrison Stannard
2nd Brigade, 2nd Division, XVIII Corps (James): Colonel G A Stedman
3rd Division, XVIII Corps (James): Brigadier-General Charles Devens
1st Brigade, 3rd Division, XVIII Corps (James): Colonel W B Barton
2nd Brigade, 3rd Division, XVIII Corps (James): Colonel J C Drake
3rd Brigade, 3rd Division, XVIII Corps (James): Brigadier-General Adelbert Ames
USCT Division, XVIII Corps (James): Brigadier-General Edward Winslow Hinks
1st Brigade, USCT Division, XVIII Corps (James): Brigadier-General Edward Augustus Wild
2nd Brigade, USCT Division, XVIII Corps (James): Colonel S A Duncan
Provisional Brigade, USCT Division, XVIII Corps (James): Colonel A A Rand 

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF RICHMOND

Confederate Department of Richmond: Major-General Robert Ransom
Gracie’s Brigade (Richmond): Brigadier-General Archibald Gracie
Maryland Line (Richmond): Colonel Bradley Tyler Johnson 

Hanover Court House, Virginia. Union Brigadier-General James Harrison Wilson’s cavalry division captured Hanover Court House from Brigadier-General Pierce Manning Butler Young’s Confederate cavalry brigade.

Old Cold Harbor, Virginia. Union Major-General Philip Henry Sheridan’s cavalry seized the vital crossroads of Old Cold Harbor. Despite its name, Cold Harbor was not a port city. It described two rural crossroads named for a hotel located in the area (Cold Harbor Tavern, owned by the Isaac Burnett family, provided shelter or harbour but not hot meals). Old Cold Harbor stood two miles east of Gaines’ Mill, and New Cold Harbor was a mile to the southeast. Each was approximately ten miles northeast of Richmond.

The cavalry forces that had fought previously at Old Church continued to face each other. Confederate General Robert Edward Lee had already sent a cavalry division of two brigades under Major-General Fitzhugh Lee to reinforce Brigadier-General Matthew Calbraith Butler in order to secure the crossroads at Old Cold Harbor. As Union Brigadier-General Alfred Thomas Archimedes Torbert increased his pressure on the Confederates, Lee then ordered Major-General Richard Heron Anderson’s I Corps to shift to its right from Totopotomoy Creek to support the cavalry.

The lead brigade of Confederate Major-General Robert Frederick Hoke’s division also reached the crossroads to join Butler and Fitzhugh Lee. Despite being delayed from leaving the Bermuda Hundred lines by General Pierre Gustave Toutant Beauregard, Hoke’s men had arrived by rail at Meadow Bridge near midday. They hiked the eight miles along the northern bank of the Chickahominy and arrived on the scene at dusk.

At 4 pm, Torbert and elements of Brigadier-General David McMurtrie Gregg’s cavalry division drove the Confederates from the Old Cold Harbor crossroads and began to dig in. Confederate Brigadier-General Thomas Lanier Clingman’s brigade arrived next from Richmond and joined in the fighting, losing 65 men as prisoners. When Hoke’s infantry arrived, Fitzhugh Lee’s cavalry fell back to join them. Hoke’s men took this as a sign for a general retreat and fell back to and through Cold Harbor. Sheridan learned from some prisoners taken from the stragglers that three more Confederate infantry brigades were on their way. He became concerned for his exposed troops and ordered Torbert to pull back toward Old Church. Grant and Major-General George Gordon Meade disagreed with Sheridan’s cautious assessment and ordered him to secure the crossroads again “at all hazards”. Torbert and Gregg were sent back to the key point at 1 am and were relieved to find that the Confederates had failed to notice their earlier withdrawal and reoccupied their ground without a fight. Both sides dug in during the night around the crossroads.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE POTOMAC

Union General-in-Chief: Lieutenant-General Ulysses Simpson Grant
Department of the Potomac: Major-General George Gordon Meade
Army of the Potomac: Major-General George Gordon Meade
Provost Guard (Potomac): Brigadier-General Marsena Rudolph Patrick
Engineers (Potomac): Brigadier-General Henry Washington Benham
Chief of Artillery (Potomac): Brigadier-General Henry Jackson Hunt
II Corps (Potomac): Major-General Winfield Scott Hancock
1st Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Francis Channing Barlow
1st Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel Nelson Appleton Miles
2nd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel R Byrnes
3rd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel C D MacDougall
4th Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel John Rutter Brooke
2nd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General John Gibbon
1st Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel H B McKeen
2nd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Joshua Thomas Owen
3rd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel Thomas Alfred Smyth
4th Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Robert Ogden Tyler
3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General David Bell Birney
1st Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Colonel T W Egan
2nd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Colonel T R Tannatt
3rd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Gershom Mott
4th Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Colonel W B Brewster
V Corps (Potomac): Major-General Gouverneur Kemble Warren
1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Charles Griffin
1st Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Romeyn Beck Ayres
2nd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel Jacob Bowman Sweitzer
3rd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Joseph Jackson Bartlett
2nd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
1st Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel P Lytle
2nd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel J L Bates
3rd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel N T Dushane
3rd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Samuel Wylie Crawford
1st Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel M D Hardin
3rd Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel J W Fisher
4th Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Lysander Cutler
1st Brigade, 4th Division, V Corps (Potomac): Colonel W W Robinson
2nd Brigade, 4th Division, V Corps (Potomac): Colonel J W Hofmann
3rd Brigade, 4th Division, V Corps (Potomac): Colonel Edward Stuyvesant Bragg
VI Corps (Potomac): Major-General Horatio Gouverneur Wright
1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General David Allen Russell
1st Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Colonel W H Penrose
2nd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Colonel Emory Upton
3rd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Lawrence Eustis
4th Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Colonel H Cross
2nd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Thomas Hewson Neill
1st Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Frank Wheaton
2nd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel Lewis Addison Grant
3rd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel D D Bidwell
4th Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel O Edwards
3rd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General James Brewerton Ricketts
1st Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Colonel W S Truex
2nd Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Colonel B F Smith
IX Corps (Potomac): Major-General Ambrose Everett Burnside
1st Division, IX Corps (Potomac): Major-General Thomas Leonidas Crittenden
1st Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General James Hewitt Ledlie
2nd Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel J M Sudsburg
Provisional Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel Wilhelm
2nd Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General Robert Brown Potter
1st Brigade, 2nd Division, IX Corps (Potomac): Colonel J I Curtin
2nd Brigade, 2nd Division, IX Corps (Potomac): Colonel S G Griffin
Cavalry Corps (Potomac): Major-General Philip Henry Sheridan
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General Alfred Thomas Archimedes Torbert
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General George Armstrong Custer
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel Thomas Casimer
Devin
Reserve Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General Wesley Merritt
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General David McMurtrie Gregg
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Eugene Davies
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel John Irvin Gregg
3rd Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General James Harrison Wilson
1st Brigade, 3rd Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel John Baillie McIntosh
2nd Brigade, 3rd Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel George Henry Chapman

West Virginia. A Union infantry division under Brigadier-General George Crook and Brigadier-General William Woods Averell’s cavalry division left Lewisburg. Their objective was to march via Covington and Warm Springs to Staunton where they intended to join Major-General David Hunter’s command advancing from Strasburg towards Lynchburg.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF WEST VIRGINIA

Union Department of West Virginia: Major-General David Hunter
District of Harper’s Ferry: Major-General Franz Sigel
Reserve Division (Shenandoah): Major-General Franz Sigel Brigadier-General Benjamin
Franklin Kelley
Army of the Shenandoah: Major-General David Hunter
1st Division (Shenandoah): Brigadier-General Jeremiah Cutler Sullivan
1st Brigade, 1st Division (Shenandoah): Colonel A Moor
2nd Brigade, 1st Division (Shenandoah): Colonel J Thoburn
1st Cavalry Division (Shenandoah): Major-General Julius Stahel
1st Brigade, 1st Cavalry Division (Shenandoah): Colonel W B Tibbits
2nd Brigade, 1st Cavalry Division (Shenandoah): Colonel J E Wynkoop
Army of the Kanawha: Brigadier-General George Crook
2nd Division, Kanawha (Shenandoah): Brigadier-General George Crook
1st Brigade, 2nd Division, Kanawha (Shenandoah): Colonel Rutherford Birchard Hayes
2nd Brigade, 2nd Division, Kanawha (Shenandoah): Colonel C B White
3rd Brigade, 2nd Division, Kanawha (Shenandoah): Colonel H G Sickel
2nd Cavalry Division, Kanawha (Shenandoah): Brigadier-General William Woods Averell
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Kanawha (Shenandoah): Brigadier-General Alfred Napoleon Alexander Duffié
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Kanawha (Shenandoah): Colonel J M Schoonmaker

3rd Brigade, 2nd Cavalry Division, Kanawha (Shenandoah): Colonel J H Oley

Union Organisation

USA: Brigadier-General Fitz-Henry Warren assumed command of the District of Baton Rouge, succeeding Brigadier-General William Plummer Benton.

Warren, Fitz-Henry / Massachusetts / Born 11 January 1816 Brimfield, Massachusetts / Died Brimfield, Massachusetts 21 June 1878
Colonel USV 1st Iowa Cavalry 13 June 1861 / Brigadier-General USV 18 July 1862 to rank from 16 July 1862 / Mustered Out USV 24 August 1865 / Brevet Major-General USV 14 August 1865
2nd Brigade 2nd Division Army of Southwest Missouri February 1863-March 1863 / 1st Brigade 1st Division XIII Corps Department of the Gulf 12 December 1863-28 January 1864 / 1st Brigade 1st Division XIII Corps Department of the Gulf 30 January 1864-8 February 1864 / 1st Division XIII Corps Department of the Gulf 8 February 1864-11 March 1864 / 1st Brigade 1st Division XIII Corps Department of the Gulf 11 March 1864-3 April 1864 / 1st Division XIII Corps Department of the Gulf 5 April 1864-23 May 1864 / District of Baton Rouge 31 May 1864-13 June 1864 / Forces in Texas Military Division of West Mississippi 13 June 1864-1 August 1864

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Edwin McMasters Stanton

Secretary of the Navy: Gideon Welles

North Atlantic Blockading Squadron: Samuel Phillips Lee
South Atlantic Blockading Squadron: John Adolphus Bernard Dahlgren
West Gulf Blockading Squadron: David Glasgow Farragut
East Gulf Blockading Squadron: Theodorus Bailey
Pacific Squadron: John Berrien Montgomery
Mississippi River Squadron: David Dixon Porter
Potomac Flotilla: Andrew Allen Harwood

General–in-Chief: Ulysses Simpson Grant

Military Division of the Mississippi: William Tecumseh Sherman

  • Department of the Cumberland: George Henry Thomas
    • District of Tennessee: Lovell Harrison Rousseau
    • District of Western Kentucky: Eleazer Arthur Paine
    • Army of the Cumberland: George Henry Thomas
      • IV Corps Cumberland: Oliver Otis Howard
      • XIV Corps Cumberland: John McAuley Palmer
      • XX Corps Cumberland: Joseph Hooker
      • Cavalry Corps Cumberland: Washington Lafayette Elliott
  • Department of the Ohio: John McAllister Schofield
    • District of East Tennessee: Jacob Ammen
    • District of East Tennessee: Jacob Ammen
    • District of Kentucky: Stephen Gano Burbridge
    • Army of the Ohio: John McAllister Schofield
      • XXIII Corps Ohio: John McAllister Schofield
  • Department of the Tennessee: James Birdseye McPherson
    • District of West Tennessee: Cadwallader Colden Washburn
      • Sub-District of Memphis: Ralph Pomeroy Buckland
    • District of Vicksburg: Henry Warner Slocum
    • Army of the Tennessee: James Birdseye McPherson
      • XV Corps Tennessee: John Alexander Logan
      • XVI Corps Tennessee: vacant
        • Right Wing XVI Corps Tennessee: Andrew Jackson Smith
        • Left Wing XVI Corps Tennessee: Grenville Mellen Dodge
      • XVII Corps Tennessee: Francis Preston Blair

Military Division of West Mississippi: Edward Richard Sprigg Canby

  • Department of Arkansas: Frederick Steele
    • District of Eastern Arkansas: Napoleon Bonaparte Buford
    • District of Northern Arkansas: Robert Ramsey Livingston
    • District of Little Rock: Eugene Asa Carr
    • District of the Frontier: John Milton Thayer
    • Army of Arkansas: Frederick Steele
      • VII Corps Arkansas: Frederick Steele
  • Department of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
    • District of Baton Rouge: Fitz-Henry Warren
    • District of Port Hudson: Daniel Ullmann
    • District of La Fourche: John McNeil
    • District of Morganza: William Hemsley Emory
    • District of Carrollton: Nelson B Bartram
    • District of West Florida: Alexander Asboth
    • District of Key West and Tortugas: Daniel Phineas Woodbury
    • Defences of New Orleans: Joseph Jones Reynolds
    • Army of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
      • XIII Corps Gulf: William Plummer Benton
      • XIX Corps Gulf: William Hemsley Emory
  • Department of the Missouri: William Starke Rosecrans
    • District of St Louis: vacant
    • District of Southwest Missouri: John Benjamin Sanborn
    • District of North Missouri: Clinton Bowen Fisk
    • District of Central Missouri: Egbert Benson Brown
    • District of Rolla: Odon Guitar

Department of the East: John Adams Dix

Department of Kansas: George Sykes

  • District of Nebraska Territory: Robert Byington Mitchell
  • District of North Kansas: Thomas Alfred Davies
  • District of South Kansas: Thomas Jefferson McKean
  • District of the Border: William Russell Judson
  • District of Colorado Territory: John Milton Chivington

Middle Department: Lewis Wallace

  • District of Delaware: John Reese Kenly
  • District of the Eastern Shore of Maryland: Henry Hayes Lockwood
  • VIII Corps Middle: Lewis Wallace

Department of New Mexico: James Henry Carleton

  • District of Arizona: George Washington Bowie

Northern Department: Samuel Peter Heintzelman

  • District of Indiana: Henry Beebe Carrington

Department of the Northwest: John Pope

  • District of Minnesota: Henry Hastings Sibley
  • District of Wisconsin: Thomas Church Haskell Smith
  • District of Iowa: Alfred Sully

Department of the Pacific: Irvin McDowell

  • District of the Humboldt: Henry M Black
  • District of Oregon: Benjamin Alvord
  • District of Southern California: James Freeman Curtis
  • District of Utah: Patrick Edward Connor

Department of the Potomac: George Gordon Meade

  • Army of the Potomac: George Gordon Meade
    • II Corps Potomac: Winfield Scott Hancock
    • V Corps Potomac: Gouverneur Kemble Warren
    • VI Corps Potomac: Horatio Gouverneur Wright
    • IX Corps Potomac: Ambrose Everett Burnside
    • Cavalry Corps Potomac: Philip Henry Sheridan

Department of the South: John Gray Foster

  • Northern District (South): Alexander Schimmelfennig
  • District of Beaufort (SC): Rufus Saxton
  • District of Hilton Head: William Birney
  • District of Florida: George Henry Gordon

Department of the Susquehanna: Darius Nash Couch

  • Lehigh District: Franz Sigel

Department of Virginia and North Carolina: Benjamin Franklin Butler

  • District of St Mary’s: Alonzo Granville Draper
  • District of Eastern Virginia: George Foster Shepley
  • District of Currituck: Samuel Henry Roberts
  • District of North Carolina: Innis Newton Palmer
    • Sub-District of Beaufort NC: James Jourdan
    • Sub-District of New Bern: Edward Harland
  • Army of the James: Benjamin Franklin Butler
    • X Corps James: Quincy Adams Gillmore
    • XVIII Corps James: William Farrar Smith

Department of Washington: Christopher Columbus Augur

  • District of Alexandria: John Potts Slough
  • District of Washington: Moses N Wisewell
  • XXII Corps Washington: Christopher Columbus Augur

Department of Western Virginia: David Hunter

  • District of Harper’s Ferry: Franz Sigel
  • Army of the Kanawha: George Crook
  • Army of the Shenandoah: David Hunter

Confederate Organisation

CSA: Colonel (formerly Major-General) George Bibb Crittenden assumed temporary command of the Trans-Allegheny Department, succeeding Brigadier-General William Edmondson Jones.

Crittenden, George Bibb / Kentucky / Born 20 March 1812 Russellville, Kentucky / Died Danville, Kentucky 27 November 1880
USMA 1 July 1832 26/45 Infantry / Cadet USMA 1 July 1828 / 4th US Infantry 1 July 1842 / Resigned USA 30 April 1833 / Republic of Texas Army USA 1842-1843 / Captain USA US Mounted Rifles 27 May 1846 / Major USA 15 March 1848 / Cashiered USA 19 August 1848 / Reinstated 15 March 1849 / Lieutenant-Colonel USA 30 December 1856 / Resigned USA 10 June 1861 / Colonel ACSA Infantry 16 March 1861 / Brigadier-General PACS 13 August 1861 to rank from 15 August 1861 / Major-General PACS 9 November 1861 / Resigned PACS 23 October 1862 / Reverted to Colonel PACS / No Record of Parole / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1832 Brevet Major USA 20 August 1847 / CIA Mexico 1843 Exchanged
2nd Brigade 4th Division Army of the Potomac 21 August 1861-24 October 1861 / 1st Brigade 2nd Division Army of the Potomac 24 October 1861-12 November 1861 / District of East Tennessee 11 November 1861-25 February 1862 / 2nd Division Army of Central Kentucky 31 February 1862-31 March 1862 / Reserve Corps Mississippi 5 March 1862-5 April 1862 / Trans-Allegheny Department 31 May 1864-22 June 1864 / Cavalry Trans-Allegheny Department 30 July 1864

CSA: Jubal Anderson Early promoted Lieutenant-General PACS (Special) 31 May 1864.

Early, Jubal Anderson / Virginia / Born 3 November 1816 Franklin, Virginia / Died Lynchburg, Virginia 2 March 1894
USMA 1 July 1837 18 /50 Artillery / Cadet USMA 1 July 1833 / 2nd Lieutenant USA 3rd US Artillery 1 July 1837 / 1st Lieutenant USA 7 July 1838 / Resigned USA 31 July 1838 / Major USV 1st Virginia Infantry 7 January 1847 / Mustered Out USV 3 August 1848 / Brigadier-General Virginia Militia 10 April 1861 / Brigadier-General Provisional Army of Virginia 27 April 1861-8 June 1861 / Colonel Provisional Army of Virginia 15 June 1861 / Colonel PACS 24th Virginia Infantry 21 May 1861 / Brigadier-General PACS 21 July 1861 / Major-General PACS 23 January 1863 to rank from 17 January 1863 / Lieutenant-General PACS (Temporary) 31 May 1864 / No Record of Parole / WIA Williamsburg 5 May 1862 WIA Cold Harbor 27 June 1862
6th Brigade Army of the Potomac 20 July 1861-21 July 1861 / 6th Brigade I Corps Army of the Potomac 21 July 1862-22 October 1861 / 2nd Brigade 1st Division I Corps Army of the Potomac 22 October 1861-29 January 1862 / 1st Division I Corps Army of of the Potomac 29 January 1862-5 February 1862 / 4th Division I Corps Army of the Potomac 5 February 1862-14 February 1862 / 1st Brigade 4th Division I Corps Army of the Potomac 14 February 1862-5 May 1862 / 4th Division Centre Army of Northern Virginia 31 May 1862-27 June 1862 / 4th Brigade 3rd Division II Corps Army of Northern Virginia 1 July 1862-17 September 1862 / 3rd Division II Corps Army of Northern Virginia 17 September 1862-10 May 1863 / II Corps Northern Virginia 10 May 1863-30 May 1863 / 3rd Division II Corps Army of Northern Virginia 30 May 1863-15 November 1863 / Valley District 15 June 1863-7 July 1863 / II Corps Northern Virginia 15 November 1863-4 December 1863 / 3rd Division II Corps Army of Northern Virginia 4 December 1863-8 May 1864 / Valley District 15 December 1863-29 March 1865 / II Corps Northern Virginia 8 May 1864-20 May 1864 / 3rd Division II Corps Army of Northern Virginia 21 May 1864-29 May 1864 / II Corps Northern Virginia 29 May 1864-9 December 1864 / Department of East Tennessee and West Virginia 20 February 1865-29 March 1865

CSA: Richard Heron Anderson promoted Lieutenant-General PACS (Special) 31 May 1864.

Anderson, Richard Heron / South Carolina / Born 7 October 1821 Stateburg, South Carolina / Died Beaufort, South Carolina 26 June 1879
USMA 1 July 1842 40/56 Dragoons / Cadet USMA 1 July 1838 / 1st US Dragoons 1 July 1842 / 2nd Lieutenant USA 2nd US Dragoons 16 July 1844 / 1st Lieutenant USA 13 July 1848 / Captain USA 3 March 1855 / Resigned USA 3 March 1861 / Colonel 1st South Carolina Regular Infantry 28 January 1861 / Major ACSA Cavalry 16 March 1861 / Brigadier-General PACS 19 July 1861 / Major-General PACS 14 July 1862 / Lieutenant-General PACS (Temporary) 31 May 1864 / Discharged PACS 8 April 1865 / No Record of Parole / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1842 Brevet 1st Lieutenant USA 20 August 1847 / WIA Santa Rosa Island 9 October 1861 WIA Antietam 17 September 1862
Dept of South Carolina 27 May 1861-21 August 1861 / Anderson’s Brigade Army of Pensacola August 1861-12 October 1861 / 2nd Brigade 2nd Division Army of the Potomac 15 February 1862-31 May 1862 / 2nd Division Right Wing Army of Northern Virginia 31 May 1862-1 June 1862 / 2nd Brigade 2nd Division Army of Northern Virginia 1 June 1862-21 June 1862 / 2nd Division Right Wing Army of Northern Virginia 29 June 1862-1 July 1862 / 2nd Brigade 2nd Division Army of Northern Virginia 1 July 1862-14 July 1862 / 2nd Division I Corps Army of Northern Virginia 14 July 1862-17 September 1862 / 2nd Division I Corps Army of Northern Virginia November 1862-30 May 1863 / 2nd Division III Corps Army of Northern Virginia 30 May 1863-7 May 1864 / I Corps Northern Virginia 7 May 1864-19 October 1864 / IV Corps Northern Virginia 19 October 1864-8 April 1865

CSA: Stephen Dodson Ramseur promoted Major-General PACS (Special) 31 May 1864 to rank from 1 June 1864

Ramseur, Stephen Dodson / North Carolina / Born 31 May 1837 Lincolnton, North Carolina/ DOW Meadow Mills Virginia 20 October 1864
USMA 1 July 1860 14/41 Artillery / Cadet USMA 1 July 1855 / 3rd US Artillery 1 July 1860 / 2nd Lieutenant USA 4th US Artillery 1 February 1861 / Resigned USA 6 April 1861 / 1st Lieutenant ACSA Artillery 16 March 1861 / Captain 10th North Carolina Militia 8 May 1861 / Major North Carolina Militia 16 May 1861 / Captain PACS Alabama Artillery May 1861 / Lieutenant-Colonel PACS 3rd North Carolina Infantry 27 May 1861 / Major PACS Artillery 20 August 1861 / Colonel PACS 49th North Carolina Infantry 12 April 1862 / Brigadier-General PACS 1 November 1862 / Major-General PACS (Temporary) 31 May 1864 to rank from 1 June 1864 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1860 / WIA Malvern Hill 1 July 1862 WIA Chancellorsville 3 May 1863 WIA Spotsylvania 12 May 1864 MWIA Cedar Creek 19 October 1864
Ramseur’s Brigade Rodes’ Division II Corps Army of Northern Virginia 8 April 1863-2 May 1863 / Rodes’ Division II Corps Army of Northern Virginia 2 May 1863-3 May 1863 / Ramseur’s Brigade Rodes’ Division II Corps Army of Northern Virginia 3 May 1863-12 May 1864 / Iverson’s Brigade Rodes’ Division II Corps Army of Northern Virginia 4 July 1863-8 September 1863 / Ramseur’s Division II Corps Army of Northern Virginia 4 June 1864-13 June 1864 / Ramseur’s Division II Corps Valley District 13 June 1864-19 October 1864 / I Corps Valley 19 September 1864-27 September 1864

CSA: William Ruffin Cox promoted Brigadier-General PACS (Special) 2 June 1864 to rank from 31 May 1864.

Cox, William Ruffin / North Carolina / Born 11 March 1832 Scotland Neck, North Carolina / Died Richmond, Virginia 26 December 1919
North Carolina Militia 1861 / Major PACS 2nd North Carolina Infantry 19 June 1861 / Lieutenant-Colonel PACS 17 September 1862 / Colonel PACS 20 March 1863 / Brigadier-General PACS (Special) 2 June 1864 to rank from 31 May 1864 / Paroled Appomattox, Virginia 9 April 1865 / WIA Malvern Hill 1 July 1862 WIA Chancellorsville 3 May 1863 WIA Rappahannock station 7 November 1863
Cox’s Brigade Rodes’ Division II Corps Army of Northern Virginia 4 June 1864-19 September 1864/ Cox’s Brigade Ramseur’s Division II Corps Army of Northern Virginia 19 September 1864-19 October 1864 / Cox’s Brigade Grimes’ Division II Corps Army of Northern Virginia 19 October 1864-9 April 1865

CSA: Thomas Fentress Toon promoted Brigadier-General PACS (Special) 2 June 1864 to rank from 31 May 1864.

Toon, Thomas Fentress / North Carolina / Born 10 June 1840 Columbus, North Carolina / Died Raleigh, North Carolina 19 February 1902
Private PACS 20th North Carolina Infantry 20 May 1861 / 1st Lieutenant PACS 17 June 1861 / Captain PACS 19 July 1861 20th North Carolina / Major PACS June 1862 / Colonel PACS 26 February 1863 / Brigadier-General PACS (Temporary) 2 June 1864 to rank from 31 May 1864 Expired 7 August 1864 / No Record of Parole / WIA Fair Oaks 31 May 1862 WIA Gaines’ Mill 27 June 1862 WIA Chancellorsville 3 May 1863 WIA Spotsylvania 12 May 1864 WIA Fort Stedman 25 March 1865
Toon’s Brigade Ramseur’s Division II Corps Army of Northern Virginia 4 June 1864-7 August 1864

CSA: William Gaston Lewis promoted Brigadier-General PACS (Special) 2 June 1864 to rank from 31 May 1864.

Lewis, William Gaston / North Carolina / Born 3 September 1835 Rocky Mount, North Carolina / Died Goldsboro, North Carolina 7 January 1901
2nd Lieutenant PACS 1st North Carolina Infantry 21 April 1861 / Major PACS 33rd North Carolina Infantry 17 January 1862 / Lieutenant-Colonel PACS 43rd North Carolina Infantry 25 April 1862 / Colonel PACS 22 April 1863 / Brigadier-General PACS (Temporary) 2 June 1864 to rank from 31 May 1864 / Paroled Farmville, Virginia 11 April 1865 / WIA Stephenson’s Depot 20 July 1864 WIA 1864 WIA & CIA Farmville 7 April 1865
Lewis’ Brigade Hoke’s Division Department of North Carolina 20 April 1864-10 May 1864 / Lewis’ Brigade Hoke’s Division Department of Richmond 10 May 1864-14 May 1864 / Lewis’ Brigade Ransom’s Division Department of Richmond 14 May 1864-17 May 1864 / Lewis’ Brigade B R Johnson’s Division Department of Richmond 17 May 1864-21 May 1864 / Lewis’ Brigade Ramseur’s Division II Corps Army of Northern Virginia 21 May 1864-20 July 1864 / Lewis’ Brigade Pegram’s Division II Corps Army of Northern Virginia September 1864-6 February 1865 / Lewis’ Brigade J A Walker’s Division Army of Northern Virginia 6 February 1865-7 April 1865

CSA: Zebulon York promoted Brigadier-General PACS (Special) 2 June 1864 to rank from 31 May 1864.

York, Zebulon / Louisiana / Born 10 October 1819 Avon, Maine / Died Natchez, Mississippi 5 August 1900
Captain PACS 14th Louisiana Infantry April 1861 / Major PACS 2 September 1861 / Lieutenant-Colonel PACS 19 February 1862 / Colonel PACS 3 October 1862 / Brigadier-General PACS (Temporary) 2 June 1864 to rank from 31 May 1864 / Paroled North Carolina 6 May 1865 / WIA Williamsburg 5 May 1862 WIA Second Bull Run 29 August 1862 WIA Opequon 19 September 1864
York’s Brigade 2nd Division II Corps Army of Northern Virginia 4 June 1864-19 September 1864

CSA: Robert Doak Lilley promoted Brigadier-General PACS (Special) 2 June 1864 to rank from 31 May 1864.

Lilley, Robert Doak / Virginia / Born 25 January 1836 Greenville, Virginia / Died Richmond, Virginia 12 November 1886
Captain PACS 25th Virginia Infantry 25 May 1861 / Major PACS 28 January 1863 / Lieutenant-Colonel PACS 20 August 1863 / Brigadier-General PACS (Temporary) 2 June 1864 to rank from 31 May 1864 / Paroled Staunton, Virginia 23 May 1865 / WIA & CIA Stephenson’s Depot 20 July 1864 Released 24 July 1864
Pegram’s Brigade Ramseur’s Division II Corps Army of Northern Virginia 4 June 1864-13 June 1864 / Lilley’s Brigade Ramseur’s Division Valley District 13 June 1864-20 July 1864 / Lilley’s Brigade Reserves Valley District 28 November 1864-April 1865

CSA: John Caldwell Calhoun Sanders promoted Brigadier-General PACS (Special) 6 June 1864 to rank from 31 May 1864.

Sanders, John Caldwell Calhoun / Alabama / Born 4 April 1840 Tuscaloosa, Alabama / KIA Globe Tavern, Virginia 21 August 1864
Private PACS 11th Alabama Infantry April 1861 / Captain PACS 11 June 1861 / Colonel PACS 11th Alabama 17 September 1862 / Brigadier-General PACS (Temporary) 6 June 1864 to rank from 31 May 1864 / WIA Frayser’s Farm 30 June 1862 WIA Second Bull Run 30 August 1862 WIA Antietam 17 September 1862 WIA Gettysburg 2 July 1863
Wilcox’s Brigade Anderson’s Division III Corps Army of Northern Virginia 15 August 1862-12 May 1864 / Perrin’s Brigade Anderson’s Division III Corps Army of Northern Virginia 12 May 1864-4 June 1864 Sanders’ Brigade Mahone’s Division III Corps Army of Northern Virginia 4 June 1864-21 August 1864

CSA: William Richard Terry promoted Brigadier-General PACS (Special) 10 June 1864 to rank from 31 May 1864.

Terry, William Richard / Virginia / Born 12 March 1827 Liberty, Virginia / Died Chesterfield, Virginia 28 March 1897
2nd Lieutenant PACS 51st Virginia Cavalry April 1861 / Captain PACS April 1861 / Colonel PACS 24th Virginia Infantry 21 September 1861 / Colonel Provisional Army of Virginia 6 December 1861 / Brigadier-General PACS (Temporary) 10 June 1864 to rank from 31 May 1864 / No Record of Parole / WIA Williamsburg 5 May 1862 WIA Gettysburg 3 July 1863 WIA Dinwiddie 31 March 1865
Kemper’s Brigade Kemper’s Division Right Wing Army of Northern Virginia 30 August 1862-September 1862 / Kemper’s Brigade Department of Richmond September 1863-January 1864 / Terry’s Brigade Pickett’s Division Department of North Carolina 18 April 1864-10 May 1864 / Terry’s Brigade Pickett’s Division Department of Richmond 10 May 1864-14 May 1864 / Terry’s Brigade Ransom’s Division Department of Richmond 14 May 1864-17 May 1864 / Terry’s Brigade Hoke’s Division Department of Richmond 17 May 1864-19 May 1864 / Terry’s Brigade Pickett’s Division Department of Richmond 19 May 1864-24 May 1864 / Terry’s Brigade Pickett’s Division I Corps Army of Northern Virginia 27 June 1864-31 March 1865

CSA: James Barbour Terrill promoted Brigadier-General PACS 1 June 1864 to rank from 31 May 1864 posthumously.

Terrill, James Barbour / Virginia / Born 20 February 1838 Warm Springs, Virginia / KIA Bethesda Church, Virginia 30 May 1864
Major PACS 13th Virginia Infantry 23 May 1861 / Lieutenant-Colonel PACS 26 February 1862 / Colonel PACS 15 May 1863 / Brigadier-General PACS (Temporary) 1 June 1864 to rank from 31 May 1864 posthumously
Pegram’s Brigade Early’s Division II Corps Army of Northern Virginia 5 May 1864-30 May 1864

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: James Alexander Seddon

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Braxton Bragg

Department of Alabama and East Mississippi: Stephen Dill Lee

  • District of Mississippi and East Louisiana: John S Scott
  • Gulf District: Dabney Herndon Maury
  • District of Northern Alabama: Jones Mitchell Withers
  • District of West Tennessee: Nathan Bedford Forrest

Department of North Carolina and Southern Virginia: Pierre Gustave Toutant Beauregard

  • First District of North Carolina and Southern Virginia: William B Butler interim Henry Alexander Wise awaited
  • Second District of North Carolina and Southern Virginia: John Henry Winder
  • Third District of North Carolina and Southern Virginia: William Henry Chase Whiting

Department of Northern Virginia: Robert Edward Lee

  • Army of Northern Virginia: Robert Edward Lee
    • I Corps Northern Virginia: Richard Heron Anderson temporary
    • II Corps Northern Virginia: Jubal Anderson Early temporary
    • III Corps Northern Virginia: Ambrose Powell Hill
    • Cavalry Northern Virginia: Wade Hampton
  • Valley District: Jubal Anderson Early

Department of Richmond: Robert Ransom

Department of South Carolina, Georgia and Florida: Samuel Jones

  • District of Georgia: Hugh Weedon Mercer interim Henry Rootes Jackson awaited
  • District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
    • 1st Sub-District of South Carolina: Nathan George Evans
    • 2nd Sub-District of South Carolina: Beverley Holcombe Robertson
    • 3rd Sub-District of South Carolina: Thomas Jordan
    • 4th Sub-District of South Carolina: James Heyward Trapier
    • 6th Sub-District of South Carolina: Henry Alexander Wise
    • 7th Sub-District of South Carolina: William Booth Taliaferro
  • District of Florida: James Patton Anderson
  • Defences of Savannah: Lafayette McLaws

Department of Tennessee: Joseph Eggleston Johnston

  • District of Western North Carolina: James Green Martin
  • Army of Tennessee: Joseph Eggleston Johnston
    • I Corps Tennessee: William Joseph Hardee
    • II Corps Tennessee: John Bell Hood
    • III Corps Tennessee: Leonidas Polk
    • Cavalry Corps Tennessee: Joseph Wheeler

Trans-Allegheny Department: George Bibb Crittenden temporary

Trans-Mississippi Department: Edmund Kirby Smith

  • District of Texas, New Mexico and Arizona: John Bankhead Magruder
    • Western Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: Hamilton Prioleau Bee
      • Sub-District of the Rio Grande: Hamilton Prioleau Bee
    • Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: William Steele
    • Sub-District of Houston: Xavier Blanchard Debray
    • Northern Sub-District Texas, New Mexico and Arizona: Henry Eustace McCullough
  • District of Arkansas: Sterling Price
  • District of West Louisiana: Richard Taylor
  • District of Indian Territory: Samuel Bell Maxey
  • Trans-Mississippi Army: Edmund Kirby Smith

Reserve Forces of Alabama: Jones Mitchell Withers

Reserve Forces of Florida: John King Jackson

Reserve Forces of Georgia: Thomas Howell Cobb

Reserve Forces of North Carolina: Theophilus Hunter Holmes

Reserve Forces of South Carolina: James Chesnut

Reserve Forces of Virginia: James Lawson Kemper

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Lieutenant-General USA

Ulysses Simpson Grant

Major-General USA

George Brinton McClellan
John Charles Frémont
Henry Wager Halleck

Major-General USV

Asterisk indicates concurrently Brigadier-General USA

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Ethan Allen Hitchcock
Irvin McDowell*
Ambrose Everett Burnside
William Starke Rosecrans*
John Pope*
Samuel Ryan Curtis
Franz Sigel
John Alexander McClernand
Lewis Wallace
George Henry Thomas*
George Cadwalader
William Tecumseh Sherman*
Edward Otho Cresap Ord
Samuel Peter Heintzelman
Joseph Hooker*
Silas Casey
William Buel Franklin
Darius Nash Couch
Henry Warner Slocum
John James Peck
Alexander McDowell McCook
Thomas Leonidas Crittenden
John Gray Foster
John Grubb Parke
Christopher Columbus Augur
Stephen Augustus Hurlbut
Gordon Granger
Lovell Harrison Rousseau
James Birdseye McPherson*
George Stoneman
George Gordon Meade*
Oliver Otis Howard
Daniel Edgar Sickles
Robert Huston Milroy
Daniel Butterfield
Winfield Scott Hancock
George Sykes
David Sloane Stanley
James Scott Negley
John McAllister Schofield
John McAuley Palmer
Frederick Steele
Abner Doubleday
Napoleon Jackson Tecumseh Dana
John Alexander Logan
James Gilpatrick Blunt
George Lucas Hartsuff
Cadwallader Colden Washburn
Francis Jay Herron
Francis Preston Blair
Joseph Jones Reynolds
Philip Henry Sheridan
Julius Stahel
Carl Schurz
Gouverneur Kemble Warren
David Bell Birney
Alfred Pleasonton
Andrew Atkinson Humphreys
Quincy Adams Gillmore
William Farrar Smith
James Blair Steedman
Edward Richard Sprigg Canby
Horatio Gouverneur Wright
Andrew Jackson Smith

Brigadier-General USA

Brackets indicates concurrently Major-General USV

(Irvin McDowell)
(William Starke Rosecrans)
Philip St George Cooke
(John Pope)
(Joseph Hooker)
(George Gordon Meade)
(William Tecumseh Sherman)
(James Birdseye McPherson)
(George Henry Thomas)

Brigadier-General USV

Thomas West Sherman
Benjamin Franklin Kelley
Jacob Dolson Cox
Alpheus Starkey Williams
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Henry Hayes Lockwood
George Webb Morell
John Henry Martindale
Samuel Davis Sturgis
Henry Washington Benham
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
Lawrence Pike Graham
Eleazar Arthur Paine
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
John Newton
George Wright
William Thomas Harbaugh Brooks
John Milton Brannan
John Porter Hatch
Albin Francisco Schoepf
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
George Washington Cullum
Thomas Jefferson McKean
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
William Scott Ketchum
John Wynn Davidson
James Gallant Spears
Eugene Asa Carr
Thomas Alfred Davies
William Hemsley Emory
Marsena Rudolph Patrick
Orris Sanford Ferry
Daniel Phineas Woodbury
Henry Moses Judah
John Cook
John McArthur
Jacob Gartner Lauman
Horatio Phillips Van Cleve
Speed Smith Fry
Alexander Asboth
James Craig
Mahlon Dickerson Manson
Grenville Mellen Dodge
Robert Byington Mitchell
Cuvier Grover
Rufus Saxton
Benjamin Alvord
Napoleon Bonaparte Buford
William Sooy Smith
Nathan Kimball
Charles Devens
Samuel Wylie Crawford
Henry Walton Wessells
Milo Smith Hascall
John White Geary
Alfred Howe Terry
James Henry Carleton
Absalom Baird
John Cleveland Robinson
Truman Seymour
Henry Prince
Maximilian Weber
Jeremiah Cutler Sullivan
Alvin Peterson Hovey
James Clifford Veatch
William Plummer Benton
John Curtis Caldwell
Neal Dow
George Sears Greene
Samuel Powhatan Carter
John Gibbon
Erastus Barnard Tyler
Charles Griffin
George Henry Gordon
James Madison Tuttle
Julius White
Peter Joseph Osterhaus
Stephen Gano Burbridge
Washington Lafayette Elliott
Albion Parris Howe
Benjamin Stone Roberts
Jacob Ammen
Fitz-Henry Warren
Morgan Lewis Smith
Charles Cruft
Frederick Salomon
John Basil Turchin
Henry Shaw Briggs
James Dada Morgan
Johann August Ernst Willich
Henry Dwight Terry
George Foster Shepley
John Reese Kenly
John Potts Slough
Godfrey Weitzel
George Crook
Gershom Mott
Henry Jackson Hunt
Francis Channing Barlow
Mason Brayman
Nathaniel James Jackson
George Washington Getty
Alfred Sully
William Woods Averell
Francis Barretto Spinola
John Henry Hobart Ward
Solomon Meredith
James Bowen
Eliakim Parker Scammon
Robert Seaman Granger
Joseph Rodman West
Alfred Washington Ellet
George Leonard Andrews
Clinton Bowen Fisk
William Hays
Israel Vogdes
David Allen Russell
Lewis Cass Hunt
Frank Wheaton
John Sanford Mason
David McMurtrie Gregg
Robert Ogden Tyler
Alfred Thomas Archimedes Torbert
Gilman Marston
William Dwight
Sullivan Amory Meredith
Nathaniel Collins McLean
William Vandever
Alexander Schimmelfennig
Charles Kinnaird Graham
John Eugene Smith
Joseph Tarr Copeland
Charles Adam Heckman
Edward Elmer Potter
Henry Beebee Carrington
John Haskell King
Adam Jacoby Slemmer
Thomas Hewson Neill
Thomas Gamble Pitcher
Thomas William Sweeny
William Passmore Carlin
Romeyn Beck Ayres
William Babcock Hazen
Joseph Anthony Mower
Richard Arnold
Edward Winslow Hinks
Michael Kelly Lawler
George Day Wagner
Lysander Cutler
Joseph Farmer Knipe
James Barnes
Edward Harland
Samuel Beatty
Isaac Jones Wistar
Franklin Stillman Nickerson
Edward Henry Hobson
Ralph Pomeroy Buckland
Joseph Dana Webster
William Harrow
William Hopkins Morris
Thomas Howard Ruger
Thomas Edward Greenfield Ransom
Elias Smith Dennis
Thomas Church Haskell Smith
Mortimer Dormer Leggett
Davis Tillson
Hector Tyndale
Albert Lindley Lee
Marcellus Monroe Crocker
Egbert Benson Brown
John McNeil
George Francis McGinnis
Hugh Boyle Ewing
James Winning McMillan
Daniel Ullmann
George Jerrison Stannard
Henry Baxter
John Milton Thayer
Charles Thomas Campbell
Halbert Eleazer Paine
Robert Brown Potter
Thomas Ewing
Joseph Andrew Jackson Lightburn
Henry Hastings Sibley
Joseph Bradford Carr
Joseph Jackson Bartlett
Joshua Thomas Owen
Patrick Edward Connor
John Parker Hawkins
Gabriel René Paul
Edward Augustus Wild
Edward Ferrero
Adelbert Ames
William Birney
Daniel Henry Rucker
Robert Allen
Rufus Ingalls
Gustavus Adolphus De Russy
Alexander Shaler
Benjamin Henry Grierson
Robert Sanford Foster
Hugh Judson Kilpatrick
Alexander Stewart Webb
Alfred Napoleon Alexander Duffié
Walter Chiles Whitaker
Wesley Merritt
George Armstrong Custer
William Denison Whipple
John Converse Starkweather
Kenner Garrard
Charles Robert Woods
John Benjamin Sanborn
Giles Alexander Smith
Samuel Allen Rice
Jasper Adalmorn Maltby
Thomas Kilby Smith
Walter Quintin Gresham
Manning Ferguson Force
Robert Alexander Cameron
John Murray Corse
John Aaron Rawlins
Alvan Cullem Gillem
John Wesley Turner
Henry Lawrence Eustis
Henry Eugene Davies
Andrew Jackson Hamilton
Henry Warner Birge
Charles Garrison Harker
James Hewitt Ledlie
James Harrison Wilson
Adin Ballou Underwood
Augustus Louis Chetlain
Thomas Francis Meagher
William Anderson Pile
John Wallace Fuller
John Franklin Miller
Philippe Régis Dénis de Keredern De Trobriand
Cyrus Bussey
Christopher Columbus Andrews
Hiram Burnham
Edward Moody McCook
Lewis Addison Grant
Edward Hatch
August Valentine Kautz
Francis Fessenden
John Rutter Brooke
John Frederick Hartranft
Samuel Sprigg Carroll
Simon Goodell Griffin
Emory Upton
Nelson Appleton Miles
Joseph Hayes

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Lorenzo Thomas
William Alexander Hammond (Surgeon-General)
Joseph Pannell Taylor (Commissary-General of Subsistence
George Douglas Ramsay (Ordnance)
James Barnet Fry (Provost Marshal)
Richard Delafield (Engineers)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA/PACS

Samuel Cooper
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg
Edmund Kirby Smith

Lieutenant-General PACS

James Longstreet
Leonidas Polk
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
Richard Stoddert Ewell
Ambrose Powell Hill
John Bell Hood
Richard Taylor
Jubal Anderson Early
Richard Heron Anderson

Major-General PACS

Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
William Wing Loring
Sterling Price
Benjamin Franklin Cheatham
Samuel Jones
John Porter McCown
Daniel Harvey Hill
Thomas Carmichael Hindman
John Cabell Breckinridge
Lafayette McLaws
Simon Bolivar Buckner
Samuel Gibbs French
George Edward Pickett
Carter Littlepage Stevenson
John Horace Forney
Dabney Herndon Maury
Martin Luther Smith
John George Walker
Arnold Elzey
Patrick Ronayne Cleburne
Franklin Gardner
Isaac Ridgeway Trimble
Joseph Wheeler
Edward Johnson
William Henry Chase Whiting
Robert Emmett Rodes
William Henry Talbot Walker
Henry Heth
Robert Ransom
Alexander Peter Stewart
Jones Mitchell Withers
Stephen Dill Lee
Cadmus Marcellus Wilcox
Wade Hampton
Fitzhugh Lee
Howell Cobb
John Austin Wharton
William Thompson Martin
Nathan Bedford Forrest
Charles William Field
James Patton Anderson
William Brimage Bate
Camille Armand Jules Marie de Polignac
Robert Frederick Hoke
William Henry Fitzhugh Lee
James Fleming Fagan
John Brown Gordon
Joseph Brevard Kershaw
Bushrod Rust Johnson
Stephen Dodson Ramseur

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Henry Alexander Wise
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Gideon Johnson Pillow
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Paul Octave Hébert
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
Thomas Fenwick Drayton
Nathan George Evans
James Heyward Trapier
Hugh Weedon Mercer
William Montgomery Gardner
William Mahone
Raleigh Edward Colston
John King Jackson
George Wythe Randolph
James Ronald Chalmers
Daniel Leadbetter
William Whann Mackall
Winfield Scott Featherston
Thomas James Churchill
William Booth Taliaferro
Albert Rust
Samuel Bell Maxey
Hamilton Prioleau Bee
James Morrison Hawes
George Hume Steuart
James Edwin Slaughter
Seth Maxwell Barton
Henry Eustace McCullough
John Selden Roane
States Rights Gist
William Nelson Pendleton
Joseph Finegan
William Nelson Rector Beall
Thomas Jordan
William Preston
John Echols
George Earl Maney
John Stuart Williams
James Green Martin
Thomas Lanier Clingman
Daniel Weisiger Adams
Louis Hébert
Ambrose Ransom Wright
James Lawson Kemper
James Jay Archer
Beverley Holcombe Robertson
St John Richardson Liddell
Johnson Hagood
Harry Thompson Hays
Matthew Duncan Ector
Edward Aylesworth Perry
John Gregg
John Calvin Brown
Alfred Holt Colquitt
Abraham Buford
William Steele
Francis Asbury Shoup
Joseph Robert Davis
William Edmondson Jones
John Crawford Vaughn
Evander McIvor Law
Elkanah Brackin Greer
Francis Redding Tillou Nicholls
Alfred Cumming
William Stephen Walker
George Pierce Doles
Montgomery Dent Corse
George Thomas Anderson
Alfred Iverson
James Henry Lane
Edward Lloyd Thomas
John Rogers Cooke
Jerome Bonaparte Robertson
Evander McNair
Archibald Gracie
William Robertson Boggs
James Camp Tappan
Dandridge McRae
Mosby Monroe Parsons
John Pegram
John Sappington Marmaduke
John Hunt Morgan
Marcus Joseph Wright
Zachariah Cantey Deas
Lucius Eugene Polk
Edward Cary Walthall
John Adams
William Hicks Jackson
James Cantey
Henry Lewis Benning
William Tatum Wofford
Samuel McGowan
Marcellus Augustus Stovall
George Blake Cosby
Francis Crawford Armstrong
William Lewis Cabell
John Daniel Imboden
Alfred Eugene Jackson
Robert Brank Vance
Henry Delamar Clayton
Arthur Middleton Manigault
Douglas Hancock Cooper
John Wilkins Whitfield
James Alexander Walker
Matthew Whitaker Ransom
Alfred Moore Scales
George Washington Custis Lee
Henry Harrison Walker
Gabriel Colvin Wharton
Francis Marion Cockrell
James Patrick Major
Samuel Wragg Ferguson
Lunsford Lindsay Lomax
Laurence Simmons Baker
Otho French Strahl
Philip Dale Roddey
Eppa Hunton
Thomas Pleasant Dockery
Benjamin Grubb Humphreys
Henry Brevard Davidson
Cullen Andrews Battle
William Andrew Quarles
William Whedbee Kirkland
Goode Bryan
Matthew Calbraith Butler
Williams Carter Wickham
Robert Daniel Johnston
Alexander Welch Reynolds
Thomas Neville Waul
Edmund Winston Pettus
Armistead Lindsay Long
Henry Rootes Jackson
William Wirt Adams
Thomas Lafayette Rosser
Pierce Manning Butler Young
James Argyle Smith
Joseph Horace Lewis
Mark Perrin Lowrey
Edward Higgins
John Tyler Morgan
John Herbert Kelly
William Young Conn Humes
Jesse Johnson Finley
James Holt Clanton
Alfred Jefferson Vaughan
Joseph Orville Shelby
John Randolph Chambliss
Lawrence Sullivan Ross
Daniel Chevilette Govan
Randall Lee Gibson
Clement Hoffman Stevens
Nathaniel Harrison Harris
Allen Thomas
Alexander Travis Hawthorn
Robert Charles Tyler
Edward Porter Alexander
William Wirt Allen
Hiram Bronson Granbury
Claudius Wistar Sears
William Feimster Tucker
Richard Lucian Page
Alpheus Baker
Daniel Harris Reynolds
James Chesnut
Stand Watie
Samuel Jameson Gholson
John Bratton
Thomas Moore Scott
John McCausland
Clement Anselm Evans
William Terry
Bryan Grimes
Martin Witherspoon Gary
Birkett Davenport Fry
Stephen Elliott
William Ruffin Cox
Thomas Fentress Toon
William Gaston Lewis
Zebulon York
Robert Doak Lilley
John Caldwell Calhoun Sanders
William Richard Terry

James Conner
Richard Waterhouse

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close