1864 April 30th

April 30 1864 Saturday

Battle of Jenkins’ Ferry, AR (CWSAC Formative Battle Union Victory)

Red River Campaign

Arkansas Campaign

Hoke’s North Carolina Operations

Alabama. Skirmish at Decatur.

Alabama. USS Conemaugh, Lieutenant-Commander James C P De Krafft, captured the schooner Judson eighteen miles east of Mobile, with a cargo of cotton.

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF ALABAMA AND EAST MISSISSIPPI

Confederate Department of Alabama and East Mississippi “Department of the Southwest”: Lieutenant-General Leonidas Polk
Gulf District: Major-General Dabney Herndon Maury
Page’s Brigade (Gulf): Brigadier-General Richard Lucas Page
Quarles’ Brigade (Gulf): Brigadier-General William Andrew Quarles
Reynolds’ Brigade: Brigadier-General Daniel Harris Reynolds
District of Mississippi and East Louisiana: Colonel John S Scott
Scott’s Cavalry Brigade, (Mississippi): Colonel John S Scott
District of Northern Alabama: Brigadier-General Jones Mitchell Withers
District of West Tennessee: Major-General Nathan Bedford Forrest
Chalmers’ Division (West Tennessee): Brigadier-General James Ronald Chalmers
Duckworth’s Brigade, Chalmers’ Division (West Tennessee): Colonel W L Duckworth
McCulloch’s Brigade, Chalmers’ Division (West Tennessee): Colonel R McCulloch
McGuirk’s Cavalry Brigade, Chalmers’ Division, (West Tennessee): Colonel John McGuirk
Buford’s Cavalry Division (West Tennessee): Brigadier-General Abraham Buford
Thompson’s Brigade, Buford’s Cavalry Division (West Tennessee): formerly Colonel Albert P Thompson
Bell’s Brigade, Buford’s Cavalry Division (West Tennessee): Colonel Tyree Harris Bell
III Corps (Tennessee) “Army of Mississippi”: Lieutenant-General Leonidas Polk
Loring’s Division, III Corps (Tennessee) “Army of Mississippi”: Major-General William Wing Loring
Featherston’s Brigade, Loring’s Division, III Corps (Tennessee) “Army of Mississippi”: Brigadier-General Winfield Scott Featherston
Adams’ Brigade, Loring’s Division, III Corps (Tennessee) “Army of Mississippi”: Brigadier-General John Adams
Scott’s Brigade, Loring’s Division, III Corps (Tennessee) “Army of Mississippi”: Brigadier-General Thomas Moore Scott
French’s Division, III Corps (Tennessee) “Army of Mississippi”: Major-General Samuel Gibbs French
Ector’s Brigade, French’s Division, III Corps (Tennessee) “Army of Mississippi”: Brigadier-General Matthew Duncan Ector
Cockrell’s Brigade, French’s Division, III Corps (Tennessee) “Army of Mississippi”: Brigadier-General Francis Marion Cockrell
Sears’ Brigade, French’s Division, III Corps (Tennessee) “Army of Mississippi”: Colonel W S Barry
Jackson’s Cavalry Division, (Mississippi): Brigadier-General William Hicks Jackson
Armstrong’s Brigade, Cavalry Division, (Mississippi): Brigadier-General Frank Crawford Armstrong
Ross’ Brigade, Jackson’s Cavalry Division, (Mississippi): Brigadier-General Lawrence Sullivan Ross
Ferguson’s Brigade, Jackson’s Cavalry Division, (Mississippi): Brigadier-General Samuel Wragg Ferguson
Starke’s Brigade, Jackson’s Cavalry Division, (Mississippi): Colonel Peter B Starke
Adams’ Brigade, Jackson’s Cavalry Division, (Mississippi): Brigadier-General William Wirt Adams 

Arkansas. Skirmish at Whitmore’s Mill.

Jenkins’ Ferry, Arkansas, also known as Saline River. Before dawn, Confederate Brigadier-General John Sappington Marmaduke’s cavalry led the main force of Major-General Sterling Price in the pursuit of Union Major-General Frederick Steele’s column from Camden. They dismounted and skirmished with Steele’s rear guard about two miles from the Saline River crossing at Jenkins’ Ferry.

Union Brigadier-General Samuel Allen Rice placed his rear-guard behind strong breastworks and abattis, and in rifle pits. Rice’s lines were protected on the right by Cox Creek and thick belts of rain-drenched timber. The Union position was thought to be protected on the left flank by Toxie Creek, an impassable cane swamp, but after Confederate efforts failed to turn this left flank. Rice extended the left wing of his line furtehr to rest on a steep wooded slope. The difficult approach to the Union position was only about four hundred yards wide and restricted the number of Confederate infantrymen who could attack at one time.

Price committed the infantry division of Brigadier-General Thomas James Churchill and then Brigadier-General Mosby Munroe Parsons’ division as soon as they arrived on the field. Neither made headway because there was no cover and the approaches to the Union position were ankle to knee deep in mud and water. These Confederate divisions were sent into the attack piecemeal, brigade by brigade. Smoke and a blanket of fog made it nearly impossible for the opposing forces to see each other except by crouching down low. The Confederate cavalry and artillery were prevented by the conditions from participating much in the battle. The Confederates lost three artillery pieces to a counter-charge by the 2nd Kansas Colored Infantry and the 29th Iowa Infantry, who sallied forth from their fortified position.

After Churchill and Parsons had failed to make progress, General Edmund Kirby Smith arrived with the large Texas infantry division of Major-General John George Walker. Walker attacked in the same manner as the previous divisions had done, brigade by brigade. All three Confederate brigade commanders under Walker were wounded in these attacks; two of them (Brigadier-General William Read Scurry and Brigadier-General Horace Randal) were mortally wounded. Union Brigadier-General Samuel Allen Rice also was mortally wounded in the final Confederate assault. The Confederates suffered about 1,000 casualties in their repeated attacks against the well-fortified Union troops, and inflicted about 700 casualties on the defenders, a figure which included the earlier capture of stragglers. The Confederates were forced to give up their attacks. The Union forces then posted their artillery and infantry on the opposite bank of the river to protect the rear-guard as they crossed the bridge to safety.

The Confederates were exhausted from the morning’s fight and did not renew the attack while the last of Steele’s men had crossed the pontoon bridge in the afternoon. By about 3 pm, the Union forces had completed their crossing of the Saline River with their remaining men and whatever artillery, equipment, and supply wagons were not irretrievably stuck in the mud. These wagons were burned. Steele’s forces were compelled to abandon many more wagons in the swamp north of the Saline River. Steele’s forces then wrecked and burned the pontoon bridge which they no longer needed for the remainder of their march.

Lacking the means to cross the Saline River, the Confederates gave up their pursuit. The Confederates officially reported 86 men killed, 356 wounded, and one missing for a total of 443 casualties, not counting the unknown losses in Walker’s division. Union casualties were at least 63 killed, 413 wounded and 45 missing, a total of 521 casualties. A more accurate estimate would be 1,000 Confederate and 700 Union casualties. Confederate Brigadier-General William Reed Scurry and Brigadier-General Horace Randal and Union Brigadier-General Samuel Allen Rice were all mortally wounded at Jenkins’ Ferry.

Arkansas. Confederate Brigadier-General James Fleming Fagan’s 3,000 cavalrymen arrived at Jenkins’ Ferry from the direction of Arkadelphia during the afternoon, too late to prevent the Union escape across the Saline River. They had covered thirty-four miles since dawn but they were on the wrong side of the river to interfere with the Union column. Smith blamed Fagan’s absence for the failure to bag the ragged and starving survivors of Steele’s Arkansas campaign at the Saline River.

Nevertheless, despite the escape of Steele’s main force, Smith had inflicted 3,000 casualties for the loss of 2,000 men, he had lost three guns but captured ten, and acquired 2,500 mules and 235 wagons, most of them laden with valuable supplies. The main achievement was to reduce Steele’s command to ineffective inactivity for a long period. Smith felt confident to return southwards again to conclude the campaign on the Red River. (CWSAC Formative Battle Union Victory)

District of Columbia.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF WASHINGTON

Union Department of Washington: Major-General Christopher Columbus Augur
Artillery (Washington): Brigadier-General Albion Parris Howe
District of Alexandria: Brigadier-General John Potts Slough
District of Washington: Brigadier-General John Henry Martindale
XXII Corps (Washington): Major-General Christopher Columbus Augur
1st Brigade, US Veteran Corps (Washington): Colonel R H Rush
Provisional Brigade (Washington): Major General Silas Casey
Defences North of the Potomac (Washington): Lieutenant-Colonel Joseph Abel Haskin
Defences South of the Potomac (Washington): Brigadier-General Gustavus Adolphus De Russy
1st Division, XXII Corps (Washington): Brigadier-General Robert Ogden Tyler
1st Brigade, 1st Division, XXII Corps (Washington): Colonel A H Grimshaw
2nd Brigade, 1st Division, XXII Corps (Washington): Colonel M Murphy
Cavalry Brigade, XXII Corps (Washington): Colonel C R Lowell

Georgia. Confederate General Joseph Eggleston Johnston put his forces on alert for the impending Union advance in northern Georgia. The third corps of the army, styled unofficially as the Army of Mississippi by their commander Lieutenant-General Leonidas Polk, was distant in Mississippi and Alabama and not immediately available. However, Johnston was authorised to call upon Polk’s troops as reinforcements whenever he deemed it necessary.

ORDER OF BATTLE: UNION MILITARY DIVISION OF THE MISSISSIPPI

Union Military Division of the Mississippi: Major-General William Tecumseh Sherman
Department of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
District of Nashville: Major-General Lovell Harrison Rousseau
Post of Nashville (Cumberland): Brigadier-General Robert Seaman Granger
Army of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
Engineers (Cumberland): 
IV Corps (Cumberland): Major-General Oliver Otis Howard
1st Division, IV Corps (Cumberland): Major-General David Sloan Stanley
1st Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Charles Cruft
2nd Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Walter Chiles Whitaker
3rd Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Colonel William Grose
2nd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General John Newton
1st Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel F T Sherman
2nd Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General George Day Wagner
3rd Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Charles Garrison Harker
3rd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Thomas John Wood
1st Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel William Harvey Gibson
2nd Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General William Babcock Hazen
3rd Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Samuel Beatty
XIV Corps (Cumberland): Major-General John McAuley Palmer
1st Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Richard William Johnson
1st Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General William Passmore Carlin
2nd Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General John Haskell King
3rd Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel James M Neibling
2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Jefferson Columbus Davis
1st Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General James Dada Morgan
2nd Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel John Grant Mitchell
3rd Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel Daniel McCook
3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Absalom Baird
1st Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General James Basil Turchin
2nd Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel Ferdinand Van Derveer
3rd Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel George Peabody Estey
XX Corps (Cumberland): Major-General Joseph Hooker
1st Division, XX Corps (Cumberland): Brigadier-General Alpheus Starkey Williams
1st Brigade, 1st Division, XX Corps (Cumberland): Brigadier-General Joseph Farmer Knipe
2nd Brigade, 1st Division, XX Corps (Cumberland): Brigadier-General Thomas Howard Ruger
3rd Brigade, 1st Division, XX Corps (Cumberland): Brigadier-General Hector Tyndale
2nd Division, XX Corps (Cumberland): Brigadier-General John White Geary
1st Brigade, 2nd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Charles Candy
2nd Brigade, 2nd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Adolphus Buschbeck
3rd Brigade, 2nd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel David Ireland
3rd Division, XX Corps (Cumberland): Major-General Daniel Butterfield
1st Brigade, 3rd Division, XX Corps (Cumberland): Brigadier-General William Thomas Ward
2nd Brigade, 3rd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Samuel Ross
3rd Brigade, 3rd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel James Wood
Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Washington Lafayette Elliott
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel J B Dore
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel A P Campbell
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Oscar Hugh LaGrange
3rd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Louis Douglass Watkins
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Kenner Garrard
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Robert Horatio George Minty
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Eli Long
3rd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel John Thomas Wilder
3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Hugh Judson Kilpatrick
1st Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel William W Lowe
2nd Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Charles C Smith
3rd Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Eli Huston Murray
4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Alvan Cullen Gillem
1st Brigade, 4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel D G Thornburgh
2nd Brigade, 4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel George Spalding
3rd Brigade, 4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel John K Miller
Artillery Reserve (Cumberland): Brigadier-General John Milton Brannan
Post of Chattanooga (Cumberland): Brigadier-General James Blair Steedman
Department of the Ohio: Major-General John McAllister Schofield
District of East Tennessee: Brigadier-General Jacob Ammen
District of Kentucky: Brigadier-General Stephen Gano Burbridge
1st Division (Kentucky): Brigadier-General Edward Henry Hobson
1st Brigade, 1st Division (Kentucky): Colonel George W Gallup
2nd Brigade, 1st Division (Kentucky): Colonel C J True
3rd Brigade, 1st Division (Kentucky): Colonel C S Hanson
4th Brigade, 1st Division (Kentucky): Colonel John Marshall Brown
2nd Division (Kentucky): Brigadier-General Henry Ewing
1st Brigade, 2nd Division (Kentucky): Colonel S D Bruce
2nd Brigade, 2nd Division (Kentucky): Colonel C Maxwell
Army of the Ohio: Major-General John McAllister Schofield
XXIII Corps (Ohio): Major-General John McAllister Schofield
1st Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Alvin Peterson Hovey
1st Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel R F Barter
2nd Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel J C McQuiston
2nd Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Henry Moses Judah
1st Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel Joseph Alexander Cooper
2nd Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Milo Smith Hascall
3rd Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Jacob Dolson Cox
1st Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel James William Reilly
2nd Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Mahlon Dickerson Manson
4th Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Jacob Ammen
1st Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel John Mehringer
2nd Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Davis Tillson
3rd Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel Silas A Strickland
Cavalry (Ohio): Major-General George Stoneman
1st Cavalry Division, Cavalry (Ohio): Colonel C D Pennebaker
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry (Ohio):
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry (Ohio):
3rd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry (Ohio):
2nd Division, Cavalry (Ohio): Colonel Israel Garrard
1st Brigade, 2nd Division, Cavalry (Ohio): Colonel Israel Garrard
2nd Brigade, 2nd Division, Cavalry (Ohio):
Camp Burnside, Kentucky (Ohio): Brigadier-General Speed Smith Fry
Department of the Tennessee: Major-General James Birdseye McPherson
District of Cairo: Brigadier-General Henry Prince
District of Vicksburg: Major-General Henry Warner Slocum
Natchez, Mississippi (Vicksburg): Brigadier-General James Madison Tuttle
District of Western Kentucky: Brigadier-General Eleazer Arthur Paine
District of West Tennessee: Major-General Cadwallader Colden Washburn
Sub-District of Memphis: Ralph Brigadier-General Pomeroy Buckland
1st Brigade (Memphis): Colonel E Houton
2nd Brigade (Memphis): Colonel G B Hoge
Army of the Tennessee: Major-General James Birdseye McPherson
XV Corps (Tennessee): Major-General John Alexander Logan
1st Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Peter Joseph Osterhaus
1st Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Charles Robert Woods
2nd Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Colonel D Carskaddon
3rd Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Hugo Wangelin
2nd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Morgan Lewis Smith
1st Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Morgan Lewis Smith
2nd Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General James Andrew Jackson Lightburn
3rd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General John Eugene Smith
1st Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel J I Alexander
2nd Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Green Berry Raum
3rd Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Karl Leopold Matthies
4th Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General William Harrow
1st Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Reuben Williams
2nd Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Charles Carroll Walcutt
3rd Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Wells S Jones
XVI Corps (Tennessee): Major-General Napoleon Jackson Tecumseh Dana
Left Wing XVI Corps (Tennessee): Major-General Stephen Augustus Hurlbut, Brigadier-General Grenville Mellen Dodge
2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General Thomas William Sweeny
1st Brigade, 2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel Elliot W Rice
2nd Brigade, 2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel Patrick Emmet Burke
3rd Brigade, 2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel Moses M Bane
4th Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee):Brigadier-General James Clifford Veatch
1st Brigade, 4th Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel John Wallace Fuller
2nd Brigade, 4th Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel John Wilson Sprague
3rd Brigade, 4th Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel John Homer Howe
Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Major-General Andrew Jackson Smith (Red River)
1st Division, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Major-General Andrew Jackson Smith (Red River)
1st Brigade, 1st Division, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee) Colonel W L McMillen (Memphis)
2nd Brigade, 1st Division, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Colonel Lucius F Hubbard (Red River)

3rd Brigade, 1st Division, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Colonel Sylvester G Hill (Red River)
3rd Division, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Brigadier-General Joseph Antony Mower (Red River)
1st Brigade, 3rd Division, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Colonel William F Lynch (Red River)
2nd Brigade, 3rd Division, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Colonel William T Shaw (Red River)
3rd Brigade, 3rd Division, Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Colonel Risdon M Moore (Red River)
Cavalry Division, (Tennessee): Colonel G E Warren
1st Brigade, Cavalry Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel J Karge
2nd Brigade, Cavalry Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel Edward Francis Winslow
XVII Corps (Tennessee): Major-General Francis Preston Blair
1st Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Elias Smith Dennis
1st Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel Frederick Augustus Starring
2nd Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel J H Coates
3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Mortimer Dormer Leggett
1st Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Manning Ferguson Force
2nd Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel Robert Kingston Scott
3rd Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Jasper Adalmorn Maltby (Vicksburg)
4th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Marcellus Monroe Crocker
1st Brigade, 4th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Thomas Kilby Smith (Red River as 1st Brigade, 2nd Provisional Division (attached to XVI Corps)
2nd Brigade, 4th Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel B Dornblaser

3rd Brigade, 4th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Walter Quintin Gresham
Mississippi Marine Brigade, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Alfred Washington Ellet (Red River)
Cavalry Brigade, XVII Corps (Tennessee): Major H P Mumford
1st Division USCT (Tennessee): Brigadier-General John Parker Hawkins
1st Brigade, 1st Division USCT (Tennessee): Brigadier-General Isaac Fitzgerald Shepard
2nd Brigade, 1st Division USCT (Tennessee): Colonel Hiram Scofield

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF TENNESSEE

Confederate Department of Tennessee: General Joseph Eggleston Johnston
District of East Tennessee:
District of Western North Carolina: Brigadier-General James Green Martin
Army of Tennessee: General Joseph Eggleston Johnston
I Corps (Tennessee): Lieutenant-General William Joseph Hardee
II Corps (Tennessee): Lieutenant-General John Bell Hood
Cavalry Corps (Tennessee): Major-General Joseph Wheeler
Army of Tennessee: General Joseph Eggleston Johnston
I Corps (Tennessee): Lieutenant-General William Joseph Hardee
Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee): Major-General Benjamin Franklin Cheatham
Maney’s Brigade, Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee): Colonel George C Porter
Strahl’s Brigade, Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Otho French Strahl
Wright’s Brigade, Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee): Colonel John C Carter
Vaughan’s Brigade, Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Alfred Jefferson Vaughan
Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee): Major-General Patrick Ronayne Cleburne
Polk’s Brigade, Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Lucius Eugene Polk
Govan’s Brigade, Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Daniel Chevilette Govan
Lowrey’s Brigade, Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Mark Perrin Lowrey
Granbury’s Brigade, Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Hiram Bronson Granbury
Walker’s Division, I Corps (Tennessee): Major-General William Henry Talbot Walker
Jackson’s Brigade, Walker’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General John King Jackson
Gist’s Brigade, Walker’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General States Rights Gist
Stevens’ Brigade, Walker’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Clement Hoffman Stevens
Mercer’s Brigade, Walker’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Hugh Weedon Mercer
Bate’s Division, I Corps (Tennessee): Major-General William Brimage Bate
Lewis’ Brigade, Bate’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Joseph Horace
Lewis
Tyler’s Brigade, Bate’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Thomas Benton Smith
Finley’s Brigade, Bate’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Jesse Johnson Finley
II Corps (Tennessee): Lieutenant-General John Bell Hood
Hindman’s Division, II Corps (Tennessee): Major-General Thomas Carmichael Hindman
Deas’ Brigade, Hindman’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Zachariah Cantey Deas
Tucker’s Brigade, Hindman’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General William Feimster Tucker
Manigault’s Brigade, Hindman’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Arthur Middleton Manigault
Walthall’s Brigade, Hindman’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Edward Cary Walthall
Stevenson’s Division, II Corps (Tennessee): Major-General Carter Littlepage Stevenson.
Brown’s Brigade, Stevenson’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General John Calvin Brown
A W Reynolds’ Brigade, Stevenson’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Alexander Welch Reynolds
Cumming’s Brigade, Stevenson’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Alfred Cumming
Pettus’ Brigade, Stevenson’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Edmund Winston Pettus
Stewart’s Division, II Corps (Tennessee): Major-General Alexander Peter Stewart
Stovall’s Brigade, Stewart’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Marcellus Augustus Stovall
Clayton’s Brigade, Stewart’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Henry De Lamar Clayton
Baker’s Brigade, Stewart’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Alpheus Baker
Gibson’s Brigade, Stewart’s Division, II Corps (Tennessee): Brig Gen Randall Lee Gibson
Cantey’s Brigade (Tennessee): Brigadier-General James Cantey attached
Artillery (Tennessee): Brigadier-General Francis Asbury Shoup

Cavalry Corps (Tennessee): Major-General Joseph Wheeler
Martin’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Major-General William Thompson Martin
Morgan’s Cavalry Brigade, Martin’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General John Tyler Morgan
Iverson’s Brigade, Martin’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General Alfred Iverson
Kelly’s Division, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General John Herbert Kelly

Allen’s Cavalry Brigade, Kelly’s Division, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General William Wirt Allen
Dibrell’s Cavalry Brigade, Kelly’s Division, Cavalry Corps (Tennessee): Colonel George Gibbs
Humes’ Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General William Young Conn Humes
Humes’ Cavalry Brigade, Humes’ Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Colonel J T Wheeler
Harrison’s Cavalry Brigade, Humes’ Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Colonel Thomas Harrison
Grigsby’s Cavalry Brigade, Humes’ Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Colonel J Warren Grigsby
Hannon’s Cavalry Brigade, Humes’ Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Colonel Moses W Hannon
Georgia Militia (1st Division): Major-General Gustavus Woodson Smith
1st Brigade, Georgia Militia: State Brigadier-General Reuben Walker Carswell
2nd Brigade, Georgia Militia: Brigadier-General Pleasant J Phillips

Louisiana. Confederate Brigadier-General St John Richardson Liddell defeated a Union cavalry brigade advancing from Pinesville, near Alexandria.

Louisiana. Soldiers from of the Union Red River expedition were assigned to Lieutenant-Colonel Joseph Bailey and trained in the construction of wing dams to raise the water level of the river at Alexandria in order to save the fleet. By this point, the army comprised the following commands:

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE GULF

Union Department of the Gulf: Major-General Nathaniel Prentiss Banks
District of Baton Rouge: Brigadier-General Philip St George Cooke
District of Key West and Tortugas: Brigadier-General John Newton
District of La Fourche: Colonel Nicholas Wykoff Day
District of Port Hudson: Brigadier-General Daniel Ullmann
Defences of New Orleans: Major-General Joseph Jones Reynolds
Army of the Gulf: Major-General Nathaniel Prentiss Banks
XIII Corps (Gulf): Major-General John Alexander McClernand, Brigadier-General Michael Kelly Lawler (Red River)
1st Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General Michael Kelly Lawler
2nd Brigade, 1st Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General Michael Kelly Lawler
3rd Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General Robert Alexander Cameron
1st Brigade, 3rd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel T H Bringhurst
2nd Brigade, 3rd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel James Richard Slack
4th Division, XIII Corps (Gulf): Colonel William Jennings Landram
1st Brigade, 4th Division, XIII Corps (Gulf): Colonel Frederick William Moore
2nd Brigade, 4th Division, XIII Corps (Gulf): Colonel J R Parker
XIX Corps (Gulf): Major-General William Buel Franklin
1st Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General William Hemsley Emory
1st Brigade, 1st Division, XIX Corps (Gulf): Colonel George Lafayette Beal
2nd Brigade, 1st Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier General James Winning McMillan
3rd Brigade, 1st Division, XIX Corps (Gulf): Lieutenant-Colonel Justus Wardwell Blanchard
2nd Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General Cuvier Grover
1st Brigade, 2nd Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General Franklin Stillman Nickerson
2nd Brigade, 2nd Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General Henry Warner Birge
3rd Brigade, 2nd Division, XIX Corps (Gulf): Colonel Jacob Sharpe
Engineer Brigade (Gulf): Colonel George Dorgue Robinson
Corps d’Afrique (Gulf): Brigadier-General Daniel Ullmann (Port Hudson)
Cavalry (Gulf): Brigadier-General Albert Lindley Lee
1st Brigade, Cavalry (Gulf): Colonel Thomas John Lucas
2nd Brigade, Cavalry (Gulf): (Port Hudson, Louisiana)
3rd Brigade, Cavalry (Gulf): Lieutenant-Colonel J M Crebs
4th Brigade, Cavalry (Gulf): Colonel Edmund Jackson Davis
5th Brigade, Cavalry (Gulf): Colonel Oliver Paul Gooding
Right Wing XVI Corps “Detachment, Army of Tennessee” (Tennessee): Brigadier-General Andrew Jackson Smith
1st Division, XVI Corps (Tennessee):
2nd Brigade, 1st Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel L F Hubbard
3rd Brigade, 1st Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel S G Hill
3rd Division, XVI Corps (Tennessee):
1st Brigade, 3rd Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel W F Lynch
2nd Brigade, 3rd Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel W T Shaw
3rd Brigade, 3rd Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel R M Moore
XVII Corps (Tennessee): Major-General Francis Preston Blair
Provisional Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Thomas Kilby Smith
1st Brigade, Provisional Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel Jonathan Baker Moore
2nd Brigade, Provisional Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel Lyman M Ward

Maryland.

ORDER OF BATTLE: UNION MIDDLE DEPARTMENT

Union Middle Department: Major-General Lewis Wallace
District of Delaware: Brigadier-General John Reese Kenly
District of the Eastern Shore of Maryland: Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
VIII Corps (Middle): Major-General Lewis Wallace
1st Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Brigadier-General Erastus Barnard Tyler
2nd Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Colonel P A Porter
3rd Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Brigadier-General Henry Hayes Lockwood

Mississippi. Union expedition from Memphis, Tennessee, to Ripley began.

North Carolina. Expeditions to New Bern and Swansboro ended.

North Carolina. Confederate naval strength on the inland waters of North Carolina was reported as two vessels mounting four guns. On the Cape Fear River Union Flag Officer William F Lynch commanded three warships and a floating battery, mounting a total of 12 guns. The Union force was nevertheless greatly outmatched as the Confederate ram CSS Albemarle was an ironclad warship.

South Carolina. USS Vicksburg, Lieutenant-Commander Daniel L Braine, seized the blockade running British schooner Indian at sea east of Charleston, with a cargo of palm oil.

Tennessee. Union expedition from Memphis to Ripley, Mississippi, began.

Texas. Three Confederate blockade runners, the Harriet Lane, Alice (also called Matagorda), and Isabel, escaped through the Union squadron blockading Galveston under cover of darkness and rain squalls. USS Katahdin, Lieutenant-Commander J Irwin, failed initially to identify the blockade runners but gave chase later. The Union vessel initially gained on the blockade runners but, eventually, they pulled away despite being subjected to long-range fire from USS Katahdin.

Virginia. Expedition to New Market began.

Virginia. Joe, the five year old son of Confederate President Jefferson Finis Davis, died after an accidental fall from a balcony at his home. Davis and his wife Varina were severely afflicted by grief.

Virginia. US President Abraham Lincoln wrote to Lieutenant-General Ulysses Simpson Grant at Culpeper, assuring him of his confidence in Grant’s plans and ability and offering all support in his conduct of the impending spring campaign. He also stated that he would not interfere with Grant’s plans, trusting his proven ability and self-reliance to conduct a successful campaign.

Virginia. Confederate General Robert Edward Lee held a military conference at Clark’s Mountain with the three Corps commanders and eight division commanders of the Army of Northern Virginia. Overlooking the panorama, Lee described the key features and factors that would influence any future advance of the Union army across the Rappahannock and began to explain his plan of campaign.

Lee anticipated that a Union advance was imminent and accurately predicted that the advance would be made across Ely’s Ford or Germanna Ford. or both, and then into and through the Wilderness region. Lee’s plan was to allow the crossing and then to counter-attack quickly and strongly while the Union army was embroiled in crossing the impenetrable region. The terrain would equalise the disparity in numbers and offer the advantages of concealment and surprise to the Confederates. As a partial preparation, he ordered Lieutenant-General James Longstreet to move one of his divisions up to the northwest of Gordonsville to a point where it could help to fulfil the plan or detect and respond to any advance by the opposite western flank.

Virginia. The Union IX Corps of Major-General Ambrose Everett Burnside arrived near Rappahannock Station after its transfer from Tennessee. The engineers, pontoon trains, and cavalry of the Army of the Potomac moved south of the Rappahannock River in preparation for a crossing of the Rapidan.

Virginia. Union Major-General Franz Sigel began his diversionary operations in the Shenandoah Valley, giving support to the broader Virginia campaign of Lieutenant-General Ulysses Simpson Grant. Sigel had three bodies of troops. The first was a force of 8,000 men under his direct command who would march southwards up the Shenandoah Valley from Winchester to Staunton. Two more sections of his command were operating in West Virginia and led by Brigadier-General George Crook. Sigel intended to assemble his and Crook’s forces at Staunton before striking southeast for the Virginia Central Railroad. Sigel’s troops began their march from Winchester two days before Crook, in order to draw the Confederates away from Crook’s route in order to guard the Shenandoah Valley

Virginia. Confederate naval strength in the James River was reported by Captain French Forrest CSN as seven ships mounting 17 guns. In addition, there was the training ship Patrick Henry under Commander Robert F Pinkney CSN.

ORDER OF BATTLE: UNION ARMIES IN VIRGINIA

General–in-Chief US Army: Lieutenant-General Ulysses Simpson Grant
IX Corps (Potomac): Major-General Ambrose Everett Burnside
1st Division, IX Corps (Potomac): Brigadier General Thomas Greeley Stevenson
1st Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel Sumner Carruth
2nd Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel Daniel Leasure
2nd Division, IX Corps: Colonel Simon Goodell Griffin
1st Brigade, 2nd Division, IX Corps: Colonel Joshua K Sigfried
2nd Brigade, 2nd Division, IX Corps (Potomac): Colonel Herbert Bradwell Titus
3rd Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General Orlando Bolivar Willcox
1st Brigade, 3rd Division, IX Corps (Potomac): Colonel John Frederick Hartranft
2nd Brigade, 3rd Division, IX Corps (Potomac): Colonel Benjamin C Christ
4th Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General Edward Ferrero
Department of the Potomac: Major-General George Gordon Meade
Army of the Potomac: Major-General George Gordon Meade
II Corps (Potomac): Major-General Winfield Scott Hancock
1st Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Francis Channing Barlow
1st Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel Nelson Appleton Miles
2nd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel Thomas Alfred Smyth
3rd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel Paul Frank
4th Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel John Rutter Brooke
2nd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General John Gibbon
1st Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Alexander Stewart Webb
2nd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Joshua Thomas Owen
3rd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel Samuel Sprigg Carroll
3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General David Bell Birney
1st Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General John Henry Hobart Ward
2nd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Alexander Hays
4th Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Joseph Bradford Carr
1st Brigade, 4th Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Gershom Mott
2nd Brigade, 4th Division, II Corps (Potomac): Colonel William R Brewster
V Corps (Potomac): Major-General Gouverneur Kemble Warren
1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Charles Griffin
1st Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Romeyn Beck Ayres
2nd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel Jacob Bowman Sweitzer
3rd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Joseph Jackson Bartlett
2nd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General John Cleveland Robinson
1st Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel S H Leonard
2nd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel Richard Coulter
3rd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel Andrew Woods Denison
3rd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Samuel Wylie Crawford
1st Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel Henry Clay Bolinger
3rd Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel Joseph Washington Fisher
4th Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General James Samuel Wadsworth
1st Brigade, 4th Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Lysander Cutler
2nd Brigade, 4th Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General James Clay Rice
3rd Brigade, 4th Division, V Corps (Potomac): Colonel Roy Stone
VI Corps (Potomac): Major-General John Sedgwick
1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Horatio Gouverneur Wright
2nd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Colonel Emory Upton
3rd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General David Allen Russell
4th Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Alexander Shaler
2nd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General George Washington Getty
1st Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Frank Wheaton
2nd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel Lewis Addison Grant
3rd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Thomas Hewson Neill
4th Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Lawrence Eustis
3rd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General James Brewerton Ricketts
1st Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General William Hopkins Morris
2nd Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Colonel Benjamin Franklin Smith
Cavalry Corps (Potomac): Major-General Philip Henry Sheridan
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General Alfred Thomas
Archimedes Torbert
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General George
Armstrong Custer
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel Thomas Casimer Devin
Reserve Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General Wesley Merritt

2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General David McMurtrie Gregg
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Eugene Davies
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel John Irvin Gregg
3rd Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General James Harrison Wilson
1st Brigade, 3rd Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel Timothy Matlack Bryan
2nd Brigade, 3rd Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel George Henry Chapman
Artillery (Potomac): Brigadier-General Henry Jackson Hunt
Artillery Reserve (Potomac): Colonel Henry Stanton Burton
Provost Guard (Potomac): Brigadier-General Marsena Rudolph Patrick
Engineers (Potomac): Brigadier-General Henry Washington Benham
Union Department of Virginia and North Carolina: Major-General Benjamin Franklin Butler
District of Currituck: Brigadier-General Samuel Henry Roberts

District of North Carolina: Brigadier-General Innis Newton Palmer
Sub-District of Beaufort (NC): Colonel James Jourdan
Sub-District of New Bern: Colonel Jonathan Coffin Amory
Sub-District of the Pamlico: Brigadier-General Edward Harland
District of St Mary’s: Colonel Alonzo Granville Draper
District of Yorktown: Major-General William Farrar Smith
Norfolk & Portsmouth, Virginia (James): Brigadier-General George Foster Shepley, Brigadier-General Israel Vogdes
Army of the James (Virginia & North Carolina): Major-General Benjamin Franklin Butler
X Corps (Virginia & North Carolina): Brigadier-General Alfred Howe Terry
1st Division, X Corps (Virginia & North Carolina): Brigadier-General Robert Sanford Foster
1st Brigade, 1st Division, X Corps (Virginia & North Carolina): Colonel F B Pond
2nd Brigade, 1st Division, X Corps (Virginia & North Carolina): Colonel Harris Merrill Plaisted
3rd Brigade, 1st Division, X Corps (Virginia & North Carolina): Colonel Joseph Roswell Hawley
2nd Division, X Corps (Virginia & North Carolina): Colonel S M Alford
1st Brigade, 2nd Division, X Corps (Virginia & North Carolina): Colonel Guy Vernor Henry
2nd Brigade, 2nd Division, X Corps (Virginia & North Carolina): Colonel William Brainerd Barton
4th Division, X Corps (Virginia & North Carolina): Brigadier-General Adelbert Ames
1st Brigade, 4th Division, X Corps (Virginia & North Carolina): Colonel R White
2nd Brigade, 4th Division, X Corps (Virginia & North Carolina): Colonel John D Rust
XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Major-General Benjamin Franklin Butler
1st Division, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Brigadier-General William Thomas Harbaugh Brooks
1st Brigade, 1st Division, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Brigadier-General Gilman Marston
2nd Brigade, 1st Division, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Brigadier-General Hiram Burnham
3rd Brigade, 1st Division, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Colonel Horace T Sanders
2nd Division, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Brigadier-General Isaac Jones
Wistar
1st Brigade, 2nd Division, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Brigadier-General Charles Adam Heckman
2nd Brigade, 2nd Division, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Colonel Griffin Alexander Stedman
3rd Division (USCT), XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Brigadier-General Edward Ward Hinks
1st Brigade, 3rd Division (USCT), XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Brigadier-General Edward Augustus Wild
2nd Brigade, 3rd Division (USCT), XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Colonel Samuel Augustus Duncan
Naval Brigade (James): Brigadier-General Charles Kinnaird Graham
Cavalry Division (James): Brigadier-General Augustus Valentin Kautz
1st Brigade, Cavalry Division (James): Colonel Elisha Mix
2nd Brigade, Cavalry Division (James): Colonel Samuel Perkins Spears

West Virginia. Union Brigadier-General George Crook led two forces in support of Major-General Franz Sigel’s operations in the Shenandoah Valley. Crook would shadow Sigel to the west of the Valley with 6,000 infantrymen from Gauley Bridge, while Brigadier-General William Woods Averell would lead 2,000 cavalrymen from Logan Court House against the Virginia & Tennessee Railroad. Averell’s primary objective was Dublin Station and the nearby railroad bridge over New River, but he would also threaten the vital salt works and lead mines at Saltville and Wytheville. These key locations were just one day’s ride west of Dublin, so Averell aimed also to destroy the railroad, timing his arrival to coincide with that of Crook and the slower infantry column. Reunited at Dublin, the two groups would then continue westwards to Salem, wrecking the tracks entirely before returning via Lexington to rendezvous with Sigel at Staunton. With his full army combined, Sigel would then proceed south-eastwards from Staunton towards the Virginia Central Railroad.

Union Organisation

USA: Hiram Burnham confirmed Brigadier-General USV 30 April 1864 to rank from 26 April 1864.

Burnham, Hiram / Maine / Born 1814 Narraguagas, Maine / KIA Fort Harrison, Chafin’s Farm, Virginia 29 September 1864
Lieutenant-Colonel USV 6th Maine Infantry 15 July 1861 / Colonel USV 12 December 1861 / Brigadier-General USV 30 April 1864 to rank from 26 April 1864 / WIA Fredericksburg 3 May 1863
Light Division VI Corps Army of the Potomac 3 May 1863-11 May 1863 / 3rd Brigade 1st Division VI Corps Army of the Potomac February 1864-14 April 1864 / 2nd Brigade 1st Division XVIII Corps Army of the James 28 April 1864-31 July 1864 /1st Division XVIII Corps Army of the James 31 July 1864-3 August 1864 / 2nd Brigade 1st Division XVIII Corps Army of the James 27 September 1864-29 September 1864 / 1st Division XVIII Corps Army of the James

USA: Edward Moody McCook confirmed Brigadier-General USV 30 April 1864 to rank from 27 April 1864.

McCook, Edward Moody / Ohio / Born 15 June 1833 Steubenville, Ohio / Died Chicago, Illinois 9 September 1909
2nd Lieutenant USA 1st US Cavalry 8 May 1861 / 4th US Cavalry 3 August 1861 / Major USV 2nd Indiana Cavalry 29 September 1861 / Lieutenant-Colonel USV 11 February 1862 / Colonel USV 30 April 1862 / 1st Lieutenant USA Staff 17 July 1862 / Brigadier-General USV 30 April 1864 to rank from 27 April 1864 / Mustered Out USV 15 January 1866 / Resigned USA 9 May 1866 / Brevet 1st Lieutenant USA 7 April 1862 Brevet Captain USA 8 October 1862 Brevet Major USA 20 September 1863 Brevet Lieutenant-Colonel USA 27 January 1864 Brevet Colonel USA 13 March 1865 Brevet Brigadier-General USA 13 March 1865 Brevet Major-General USV 13 March 1865 / WIA Tennessee December 1862
Cavalry 4th Division Army of the Ohio January 1862-5 September 1862 / 1st Brigade Cavalry Division Army of the Ohio 5 September 1862-24 October 1862 / 1st Brigade Cavalry Division Army of the Cumberland 24 October 1862-5 November 1862 / 2nd Brigade 1st Division Cavalry Department of the Cumberland 9 January 1863-9 September 1863 / 1st Division Cavalry Department of the Cumberland 9 September 1863-16 October 1863 / 2nd Brigade 1st Division Cavalry Department of the Cumberland 21 October 1863-20 November 1863 / 1st Division Cavalry Department of the Cumberland 20 November 1863-29 October 1864 / 1st Division Cavalry Military Division of the Mississippi 29 October 1864-26 June 1865 / Cavalry Department of the Pacific 28 June 1865-9 May 1866

USA: Edward Hatch confirmed Brigadier-General USV 30 April 1864 to rank from 27 April 1864.

Hatch, Edward / Maine / Born 22 December 1832 Bangor, Maine / Died Fort Robinson, Nebraska 11 April 1889
Captain USV 2nd Iowa Cavalry 12 August 1861 / Major USV 5 September 1861 / Lieutenant-Colonel USV 11 December 1861 / Colonel USV 13 June 1862 / Brigadier-General USV 30 April 1864 to rank from 27 April 1864 / Mustered Out USV 15 January 1866 / Colonel USA 9th US Cavalry 28 July 1866 / Brevet Major-General USV 15 December 1864 Brevet Brigadier-General USA 2 March 1867 Brevet Major-General USA 2 March 1867 / WIA Farmington 9 May 1862 WIA Moscow 4 December 1863
1st Brigade Cavalry Army of the Mississippi 11 August 1862-1 November 1862 / 2nd Brigade Cavalry Division XIII Corps Army of the Tennessee 1 November 1862-4 December 1862 / 2nd Brigade 1st Cavalry Division District of Corinth 9 June 1863-20 August 1863 / 3rd Brigade Cavalry District of Corinth 20 August 1863-30 November 1863 / 1st Division Cavalry District of Corinth 24 September 1863-24 October 1863 / 2nd Brigade 1st Cavalry Division District of Corinth 17 November 1863-5 January 1864 / 1st Division Cavalry Corps District of West Tennessee June 1864-9 November 1864

USA: Brigadier-General Samuel Allen Rice was mortally wounded at Jenkins’ Ferry, Arkansas.

Rice, Samuel Allen / New York / Born 27 January 1828 Penn Yan, New York / DOW Oskaloosa, Iowa 6 July 1864
Colonel USV 33rd Iowa Militia 10 August 1861 / Colonel USV 33rd Iowa Infantry 10 August 1861 / Brigadier-General USV 4 August 1863 / WIA Elkins’ Ferry 4 April 1864 MWIA Jenkins’ Ferry 30 April 1864
2nd Brigade 13th Division XIII Corps Army of the Tennessee 10 June 1863-28 July 1863 / 2nd Brigade 13th Division District of Western Arkansas 28 July 1863-10 August 1863 / 3rd Division Army of Arkansas 13 September 1863-8 October 1863 / 3rd Brigade 3rd Division Army of Arkansas 8 October 1863-22 November 1863 / 2nd Brigade 3rd Division VII Corps Department of the Arkansas 1 February 1864-11 March 1864 / 1st Brigade 3rd Division VII Corps Department of Arkansas 12 March 1864-10 April 1864

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Edwin McMasters Stanton

Secretary of the Navy: Gideon Welles

North Atlantic Blockading Squadron: Samuel Phillips Lee
South Atlantic Blockading Squadron: John Adolphus Bernard Dahlgren
West Gulf Blockading Squadron: David Glasgow Farragut
East Gulf Blockading Squadron: Theodorus Bailey
Pacific Squadron: John Berrien Montgomery
Mississippi River Squadron: David Dixon Porter
Potomac Flotilla: Andrew Allen Harwood

General–in-Chief: Ulysses Simpson Grant

Military Division of the Mississippi: William Tecumseh Sherman

  • Department of the Cumberland: George Henry Thomas
    • District of Nashville: Lovell Harrison Rousseau
    • District of Western Kentucky: Eleazer Arthur Paine
    • Army of the Cumberland: George Henry Thomas
      • IV Corps Cumberland: Oliver Otis Howard
      • XIV Corps Cumberland: John McAuley Palmer
      • XX Corps Cumberland: Joseph Hooker
      • Cavalry Corps Cumberland: Washington Lafayette Elliott
  • Department of the Ohio: John McAllister Schofield
    • District of East Tennessee: Jacob Ammen
    • District of Kentucky: Stephen Gano Burbridge
    • Army of the Ohio: John McAllister Schofield
      • XXIII Corps Ohio: John McAllister Schofield
  • Department of the Tennessee: James Birdseye McPherson
    • District of West Tennessee: Cadwallader Colden Washburn
      • Sub-District of Memphis: Ralph Pomeroy Buckland
    • District of Cairo: Henry Prince
    • District of Vicksburg: Henry Warner Slocum
    • Army of the Tennessee: James Birdseye McPherson
      • XV Corps Tennessee: John Alexander Logan
      • XVI Corps Tennessee: vacant
        • Right Wing XVI Corps Tennessee: Andrew Jackson Smith
        • Left Wing XVI Corps Tennessee: Grenville Mellen Dodge
      • XVII Corps Tennessee: Francis Preston Blair

Department of Arkansas: Nathan Kimball temporary

  • District of Eastern Arkansas: Napoleon Bonaparte Buford
  • District of Northern Arkansas: Robert Ramsey Livingston
  • District of the Frontier: James Gilpatrick Blunt
  • Army of Arkansas: Frederick Steele
    • VII Corps Arkansas: Nathan Kimball temporary

Department of the East: John Adams Dix

Department of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks

  • District of Baton Rouge: Philip St George Cooke
  • District of Port Hudson: Daniel Ullmann
  • District of La Fourche: Nicholas Wyckoff Day
  • District of Key West and Tortugas: Daniel Phineas Woodbury
  • Defences of New Orleans: Joseph Jones Reynolds
  • Army of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
    • XIII Corps Gulf: Michael Kelly Lawler
    • XIX Corps Gulf: William Buel Franklin

Department of Kansas: George Sykes

  • District of Nebraska Territory: Robert Byington Mitchell
  • District of North Kansas: Thomas Alfred Davies
  • District of South Kansas: Thomas Jefferson McKean
  • District of the Border: William Russell Judson
  • District of Colorado Territory: John Milton Chivington

Middle Department: Lewis Wallace

  • District of Delaware: John Reese Kenly
  • District of the Eastern Shore of Maryland: Henry Hayes Lockwood
  • VIII Corps Middle: Lewis Wallace

Department of the Missouri: William Starke Rosecrans

  • District of St Louis: vacant
  • District of Southwest Missouri: John Benjamin Sanborn
  • District of North Missouri: Clinton Bowen Fisk
  • District of Central Missouri: Egbert Benson Brown
  • District of Rolla: Odon Guitar

Department of New Mexico: James Henry Carleton

  • District of Arizona: George Washington Bowie

Northern Department: Samuel Peter Heintzelman

  • District of Indiana: John Smith Simonson

Department of the Northwest: John Pope

  • District of Minnesota: Henry Hastings Sibley
  • District of Wisconsin: Thomas Church Haskell Smith
  • District of Iowa: Alfred Sully

Department of the Pacific: George Wright

  • District of the Humboldt: Henry M Black
  • District of Oregon: Benjamin Alvord
  • District of Southern California: James Freeman Curtis
  • District of Utah: Patrick Edward Connor

Department of the Potomac: George Gordon Meade

  • IX Corps Potomac: Ambrose Everett Burnside
  • Army of the Potomac: George Gordon Meade
    • II Corps Potomac: Winfield Scott Hancock
    • V Corps Potomac: Gouverneur Kemble Warren
    • VI Corps Potomac: John Sedgwick
    • Cavalry Corps Potomac: Philip Henry Sheridan

Department of the South: Quincy Adams Gillmore

  • Northern District (South): Alexander Schimmelfennig
  • District of Beaufort (SC): Rufus Saxton
  • District of Hilton Head: William Watts Hart Davis
  • District of Florida: William Birney
  • District of West Florida: Alexander Asboth

Department of the Susquehanna: Darius Nash Couch

  • Lehigh District: Franz Sigel

Department of Virginia and North Carolina: Benjamin Franklin Butler

  • District of St Mary’s: Alonzo Granville Draper
  • District of Currituck: Samuel Henry Roberts
  • District of North Carolina: Innis Newton Palmer
    • Sub-District of the Pamlico: Edward Harland
    • Sub-District of Beaufort NC: James Jourdan
    • Sub-District of New Bern: Thomas Jonathan Coffin Amory
  • District of Yorktown: William Farrar Smith
  • Army of the James: Benjamin Franklin Butler
    • X Corps James: Alfred Howe Terry
  • XVIII Corps Virginia and North Carolina: Benjamin Franklin Butler

Department of Washington: Christopher Columbus Augur

  • District of Alexandria: John Potts Slough
  • District of Washington: John Henry Martindale
  • XXII Corps Washington: Christopher Columbus Augur

Department of Western Virginia: Franz Sigel

  • Army of the Kanawha: George Crook

Confederate Organisation

CSA: Reserve Forces of Alabama was established.

CSA: Major-General Jones Mitchell Withers assumed command of the Reserve Forces of Alabama.

Withers, Jones Mitchell / Alabama / Born 12 January 1814 Madison, Alabama / Died Mobile, Alabama 13 March 1890
USMA 1 July 1835 44/56 Dragoons / Cadet USMA 1 July 1831 / 1st US Dragoons 1 July 1835 / Resigned USA 5 December 1835 / Alabama Militia 1836 / Lieutenant-Colonel USA Infantry 3 March 1847 / 13th US Infantry 9 April 1847 / Colonel USA 13 September 1847 / Resigned USA 23 May 1848 / Colonel PACS 3rd Alabama Infantry 28 April 1861 / Brigadier-General PACS 10 July 1861 / Major-General PACS 6 April 1862 / Resigned PACS 13 July 1863 / Reappointed Major-General PACS 21 July 1863 / Paroled Meridian, Mississippi 11 May 1865 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1835
Department of Norfolk 23 May 1861-26 May 1861 / District of Alabama 12 September 1861-27 January 1862 / Army of Mobile 27 January 1862-5 February 1862 / 2nd Division II Corps Army of Mississippi 29 March 1862-30 June 1862 / Reserve Corps Mississippi 30 June 1862-20 November 1862 / Withers’ Division Right Wing Army of Mississippi 18 August 1862-20 November 1862 / 2nd Division I Corps Army of Tennessee 20 November 1862-13 August 1863 / District of Northern Alabama 6 February 1864-27 July 1864 / Reserve Forces of Alabama 30 April 1864-4 May 1865

CSA: Reserve Forces of Florida was established.

CSA: Brigadier-General John King Jackson was appointed to command the Reserve Forces of Florida, arriving on 13 May 1864.

Jackson, John King / Georgia / Born 8 February 1828 Augusta, Georgia / Died Milledgeville, Georgia 27 February 1866
Lieutenant Georgia Militia / Captain Georgia Militia / Lieutenant-Colonel PACS 5th Georgia Infantry April 1861 / Colonel PACS May 1861 / Brigadier-General PACS 10 January 1862 to rank from 14 January 1862 / Quartermaster 26 April 1865 / Paroled Augusta, Georgia 17 May 1865
1st Brigade Army of Pensacola 27 January 1862 / 3rd Brigade 2nd Division II Corps Army of Mississippi 29 March 1862-2 July 1862 / 3rd Brigade Withers’ Division Reserve Corps Army of Mississippi 2 July 1862-15 August 1862 / 3rd Brigade Withers’ Division Right Wing Army of Mississippi 15 August 1862-20 November 1862 / Jackson’s Brigade Withers’ Division Polk’s Corps Army of Tennessee 20 November 1862-December 1862 / Jackson’s Brigade 1st Division II Corps Army of Tennessee December 1862-July 1863 / District of the Tennessee 23 February 1863-25 July 1863 / Jackson’s Brigade Cheatham’s Division I Corps Army of Tennessee 23 September 1863-20 February 1864 / Jackson’s Brigade W H T Walker’s Division I Corps Army of Tennessee 20 February 1864-3 July 1864 / Reserve Forces of Florida 30 April 1864-7 September 1864 / District of Florida 30 August 1864-29 September 1864 / Quartermaster Army of Tennessee 26 April 1865

CSA: Reserve Forces of South Carolina was activated.

CSA: Brigadier-General James Chesnut assumed command of the Reserve Forces of South Carolina.

Chesnut, James (Jr) / South Carolina / Born 18 January 1815 Camden, South Carolina / Died Camden, South Carolina 1 February 1885
Colonel PACS ADC (P G T Beauregard) 8 April 1861 / Major-General South Carolina Militia 1862 / Resigned November 1862 / Colonel PACS ADC (J F Davis) October 1862-11 August 1863 / Brigadier-General PACS 23 April 1864 / No Record of Parole
Reserve Forces of South Carolina 30 April 1864-10 May 1865

CSA: Reserve Forces of Virginia was established.

CSA: Brigadier-General James Lawson Kemper assumed command of the Reserve Forces of Virginia.

Kemper, James Lawson / Virginia / Born 11 June 1823 Madison, Virginia / Died Orange, Virginia 7 April 1895
Captain USV Assistant Quartermaster 1st Virginia Infantry 30 January 1847 / Mustered Out USV 3 August 1848 / Brigadier-General Virginia Militia 1858 / Brigadier-General Virginia Militia 10 April 1861 / Brigadier-General Provisional Army of Virginia 27 April 1861-8 June 1861 / Colonel PACS 7th Virginia Infantry 2 May 1861 / Colonel Provisional Army of Virginia 15 June 1861 / Brigadier-General PACS 3 June 1862 / Major-General PACS 19 September 1864 / Paroled Danville, Virginia 2 May 1865 / WIA & CIA Gettysburg 3 July 1863 Rescued 3 July 1863 Recaptured July 1863 Exchanged 19 September 1863
A P Hill’s Brigade Longstreet’s Division Army of the Potomac 29 June 1861-14 March 1862 / 1st Brigade 2nd Division Right Wing Army of Northern Virginia 14 March 1862-May 1862 / 1st Brigade 1st Division Centre Army of Northern Virginia May 1862-August 1862 / Kemper’s Division I Corps Army of Northern Virginia August 1862-September 1862 / Kemper’s Brigade Jones’ Division I Corps Army of Northern Virginia 6 September 1862-October 1862 / Kemper’s Brigade Pickett’s Division I Corps Army of Northern Virginia October 1862-25 February 1863 / Kemper’s Brigade Pickett’s Division I Corps Department of Virginia and North Carolina 25 February 1863-1 April 1863 / Kemper’s Brigade Pickett’s Division I Corps Department of Southern Virginia 1 April 1863-May 1863 / Kemper’s Brigade Pickett’s Division I Corps Army of Northern Virginia May 1863-3 July 1863 / Reserve Forces of Virginia 30 April 1864-6 April 1865

CSA:Mosby Munroe Parsons promoted Major-General PACS (Trans-Mississippi) 30 April 1864 unconfirmed.

Parsons, Mosby Monroe / Virginia-Missouri / Born 21 May 1822 Charlottesville, Virginia / KIA Nuevo Leon, Mexico 15 August 1865
Captain USV 1st Missouri Mounted Rifles May 1846 / Mustered Out USV June 1847 / Brigadier-General Missouri State Guard 18 May 1861-9 April 1861 / Resigned Missouri State Guard 5 November 1862 /Brigadier-General PACS 5 November 1862 / Major-General PACS 13 May 1864 to rank from 30 April 1864 Unconfirmed / Paroled Shreveport, Louisiana 6 June 1865 / Imperial Army of Mexico 1865 / CIA Shreveport 5 May 1865
Missouri State Guard 9 April 1862-5 November 1862 / 1st Brigade 3rd Division I Corps Trans-Mississippi Army 5 November 1862-24 March 1864 / 3rd Division I Corps Trans-Mississippi Army 24 March 1864-29 January 1865 / District of Arkansas 29 January 1865-1 February 1865 / District of Arkansas 15 February 1865-7 March 1865 / District of Arkansas 12 March 1865-30 March 1865

CSA: Robert Plunket Maclay promoted Brigadier-General PACS 13 May 1864 to rank from 30 April 1864 unconfirmed.

Maclay, Robert Plunket / Pennsylvania-Louisiana / Born 19 February 1820 Armagh, Pennsylvania / Died 20 May 1903 New Roads, Louisiana
USMA 1 July 1840 32/42 Infantry / Cadet USMA 1 July 1836 / 6th US Infantry 1 July 1840 / 2nd Lieutenant USA 8th US Infantry 1 October 1840 / 1st Lieutenant USA 31 December 1845 / Captain USA 22 January 1849 / Resigned USA 31 December 1860 / Captain Louisiana Militia 16 December 1861 / Major Louisiana Militia 1 March 1862 / Major PACS Artillery 31 October 1862 / Assistant Adjutant-General December 1863 / Brigadier-General PACS 13 May 1864 to rank from 30 April 1864 Trans-Mississippi Unconfirmed / No Record of Parole/ Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1840 / WIA Resaca de la Palma 9 May 1846
3rd Brigade 1st Division I Corps Trans-Mississippi Army September 1864

CSA: Richard Waterhouse promoted Brigadier-General PACS 17 March 1865 to rank from 30 April 1864.

Waterhouse, Richard (Jr) / Tennessee-Texas / Born 12 January 1832 Rhea, Tennessee / Died Waco, Texas 20 March 1876
USV Mexico 1847-1848 / Colonel PACS 19th Texas Infantry 13 May 1862 / Brigadier-General PACS 30 April 1864 Unconfirmed / Brigadier-General PACS 17 March 1865 to rank from 30 April 1864 / No Record of Parole
2nd Brigade 1st Division I Corps Trans-Mississippi Army September 1864-26 May 1865

CSA: Brigadier-General William Read Scurry was killed at Jenkins’ Ferry, Arkansas.

Scurry, William Read / Texas / Born 10 February 1821 Gallatin, Tennessee / KIA Jenkins’ Ferry, Arkansas 30 April 1864
Private USV 2nd Texas Mounted Rifles 1847 / Major USV 1848 / Mustered Out USV 1848 / Lieutenant-Colonel PACS 4th Texas Cavalry 23 August 1861 / Colonel PACS 28 March 1862 / Brigadier-General PACS 12 September 1862 / WIA Glorieta 28 March 1862 WIA Pleasant Hill 9 April 1864
Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona 13 February 1863-30 May 1863 / Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona 10 June 1863-30 June 1863 / Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona August 1863-17 September 1863 / Scurry’s Brigade Walker’s Division District of West Louisiana 17 September 1863-30 April 1864

CSA: Colonel Horace Randal (Brigadier-General unconfirmed) died of wounds received at Jenkins’ Ferry, Arkansas.

Randal, Horace / Tennessee-Texas / Born 4 January 1833 McNairy, Tennessee / DOW Jenkins’ Ferry, Arkansas 2 May 1864
USMA 1 July 1854 45/46 Infantry-Dragoons / Cadet USMA 1 July 1849 / 8th US Infantry 1 July 1854 / 2nd Lieutenant USA 1st US Dragoons 3 March 1855 / Resigned USA 27 February 1861 / Private Virginia Militia 1861 / 1st Lieutenant ACSA Artillery 16 March 1861 / 1st Lieutenant ACSA Cavalry 16 March 1861 / Captain PACS 1861 / Resigned PACS June 1861 / 1st Lieutenant PACS ADC November 1862 / ADC (G W Smith) 16 November 1861 / Assistant Inspector-General 1861-1862 / Colonel PACS 28th Texas Cavalry 12 February 1862 / Brigadier-General PACS 13 April 1864 to rank from 8 April 1864 Trans-Mississippi Unconfirmed / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1854 MWIA Jenkins’ Ferry 30 April 1864
2nd Brigade 1st Division Trans-Mississippi Department 28 September 1862 / 2nd Brigade 1st Division II Corps Trans-Mississippi Army December 1862 / Randal’s Brigade Walker’s Division District of Arkansas 1863-30 April 1864

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: James Alexander Seddon

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Braxton Bragg

Department of Alabama and East Mississippi: Leonidas Polk

  • District of Mississippi and East Louisiana: John S Scott
  • Gulf District: Dabney Herndon Maury
  • District of Northern Alabama: Jones Mitchell Withers
  • District of West Tennessee: Nathan Bedford Forrest
  • Army of Mississippi: Leonidas Polk

Department of North Carolina and Southern Virginia: George Edward Pickett interim Pierre Gustave Toutant Beauregard awaited

Department of Northern Virginia: Robert Edward Lee

  • Army of Northern Virginia: Robert Edward Lee
    • I Corps Northern Virginia: James Longstreet
    • II Corps Northern Virginia: Richard Stoddert Ewell
    • III Corps Northern Virginia: Ambrose Powell Hill
    • Cavalry Corps Northern Virginia: James Ewell Brown Stuart
  • Valley District: Jubal Anderson Early

Department of Richmond: Robert Ransom

Department of South Carolina, Georgia and Florida: Samuel Jones

  • District of Georgia: Hugh Weedon Mercer interim Henry Rootes Jackson awaited
  • District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
    • 1st Sub-District of South Carolina: Nathan George Evans
    • 2nd Sub-District of South Carolina: Johnson Hagood
    • 3rd Sub-District of South Carolina: William Stephen Walker
    • 4th Sub-District of South Carolina: James Heyward Trapier
    • 5th Sub-District of South Carolina: Alfred Moore Rhett
    • 6th Sub-District of South Carolina: Henry Alexander Wise
    • 7th Sub-District of South Carolina: Johnson Hagood
  • District of Florida: James Patton Anderson
  • Defences of Savannah: Samuel Jones

Department of Tennessee: Joseph Eggleston Johnston

  • District of East Tennessee: vacant
  • District of Western North Carolina: James Green Martin
  • Army of Tennessee: Joseph Eggleston Johnston
    • I Corps Tennessee: William Joseph Hardee
    • II Corps Tennessee: John Bell Hood
    • Cavalry Corps Tennessee: Joseph Wheeler

Trans-Allegheny Department: John Cabell Breckinridge

Trans-Mississippi Department: Edmund Kirby Smith

  • District of Texas, New Mexico and Arizona: John Bankhead Magruder
    • Western Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: Hamilton Prioleau Bee
      • Sub-District of the Rio Grande: Hamilton Prioleau Bee
    • Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: William Steele
    • Sub-District of Houston: Xavier Blanchard Debray
    • Northern Sub-District Texas, New Mexico and Arizona: Henry Eustace McCullough
  • District of Arkansas: Sterling Price
  • District of West Louisiana: Richard Taylor
  • District of Indian Territory: Douglas Hancock Cooper temporary
  • Trans-Mississippi Army: Edmund Kirby Smith

Reserve Forces of Alabama: Jones Mitchell Withers

Reserve Forces of Florida: John King Jackson

Reserve Forces of Georgia: Thomas Howell Cobb

Reserve Forces of North Carolina: Theophilus Hunter Holmes awaited

Reserve Forces of South Carolina: James Chesnut

Reserve Forces of Virginia: James Lawson Kemper

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Lieutenant-General USA

Ulysses Simpson Grant

Major-General USA

George Brinton McClellan
John Charles Frémont
Henry Wager Halleck

Major-General USV

Asterisk indicates concurrently Brigadier-General USA

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Ethan Allen Hitchcock
Irvin McDowell*
Ambrose Everett Burnside
William Starke Rosecrans*
Don Carlos Buell
John Pope*
Samuel Ryan Curtis
Franz Sigel
John Alexander McClernand
Lewis Wallace
George Henry Thomas*
George Cadwalader
William Tecumseh Sherman*
Edward Otho Cresap Ord
Samuel Peter Heintzelman
Erasmus Darwin Keyes
Joseph Hooker*
Silas Casey
William Buel Franklin
Darius Nash Couch
Henry Warner Slocum
John James Peck
John Sedgwick
Alexander McDowell McCook
Thomas Leonidas Crittenden
John Gray Foster
John Grubb Parke
Christopher Columbus Augur
Stephen Augustus Hurlbut
Gordon Granger
Lovell Harrison Rousseau
James Birdseye McPherson*
George Stoneman
George Gordon Meade*
Oliver Otis Howard
Daniel Edgar Sickles
Robert Huston Milroy
Daniel Butterfield
Winfield Scott Hancock
George Sykes
William Henry French
David Sloane Stanley
James Scott Negley
John McAllister Schofield
John McAuley Palmer
Frederick Steele
Abner Doubleday
Napoleon Jackson Tecumseh Dana
Richard James Oglesby
John Alexander Logan
James Gilpatrick Blunt
George Lucas Hartsuff
Cadwallader Colden Washburn
Francis Jay Herron
Francis Preston Blair
Joseph Jones Reynolds
Philip Henry Sheridan
Julius Stahel
Carl Schurz
Gouverneur Kemble Warren
David Bell Birney
Alfred Pleasonton
Andrew Atkinson Humphreys
Quincy Adams Gillmore
William Farrar Smith
James Blair Steedman

Brigadier-General USA

Brackets indicates concurrently Major-General USV

(Irvin McDowell)
(William Starke Rosecrans)
Philip St George Cooke
(John Pope)
(Joseph Hooker)
(George Gordon Meade)
(William Tecumseh Sherman)
(James Birdseye McPherson)
(George Henry Thomas)

Brigadier-General USV

Thomas West Sherman
Benjamin Franklin Kelley
Jacob Dolson Cox
Alpheus Starkey Williams
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Henry Hayes Lockwood
James Samuel Wadsworth
George Webb Morell
John Henry Martindale
Samuel Davis Sturgis
Henry Washington Benham
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
Lawrence Pike Graham
Eleazar Arthur Paine
Willis Arnold Gorman
Horatio Gouverneur Wright
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
John Newton
George Wright
William Thomas Harbaugh Brooks
John Milton Brannan
John Porter Hatch
Albin Francisco Schoepf
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
George Washington Cullum
Thomas Jefferson McKean
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
William Scott Ketchum
John Wynn Davidson
James Gallant Spears
Eugene Asa Carr
Thomas Alfred Davies
William Hemsley Emory
Andrew Jackson Smith
Marsena Rudolph Patrick
Orris Sanford Ferry
Daniel Phineas Woodbury
Henry Moses Judah
John Cook
John McArthur
Jacob Gartner Lauman
Horatio Phillips Van Cleve
Speed Smith Fry
Alexander Asboth
James Craig
Mahlon Dickerson Manson
Edward Richard Sprigg Canby
Grenville Mellen Dodge
Robert Byington Mitchell
Cuvier Grover
Rufus Saxton
Benjamin Alvord
Napoleon Bonaparte Buford
William Sooy Smith
Nathan Kimball
Charles Devens
Samuel Wylie Crawford
Henry Walton Wessells
Milo Smith Hascall
John White Geary
Alfred Howe Terry
James Henry Carleton
Absalom Baird
John Cleveland Robinson
Truman Seymour
Henry Prince
Maximilian Weber
Jeremiah Cutler Sullivan
Alvin Peterson Hovey
James Clifford Veatch
William Plummer Benton
John Curtis Caldwell
Neal Dow
George Sears Greene
Samuel Powhatan Carter
John Gibbon
Erastus Barnard Tyler
Charles Griffin
George Henry Gordon
James Madison Tuttle
Julius White
Peter Joseph Osterhaus
Stephen Gano Burbridge
Washington Lafayette Elliott
Albion Parris Howe
Benjamin Stone Roberts
Jacob Ammen
Fitz-Henry Warren
Morgan Lewis Smith
Charles Cruft
Frederick Salomon
John Basil Turchin
Henry Shaw Briggs
James Dada Morgan
Johann August Ernst Willich
Henry Dwight Terry
George Foster Shepley
John Reese Kenly
John Potts Slough
Godfrey Weitzel
George Crook
Gershom Mott
Henry Jackson Hunt
Francis Channing Barlow
Mason Brayman
Nathaniel James Jackson
George Washington Getty
Alfred Sully
William Woods Averell
Alexander Hays
Francis Barretto Spinola
John Henry Hobart Ward
Solomon Meredith
James Bowen
Eliakim Parker Scammon
Robert Seaman Granger
Joseph Rodman West
Alfred Washington Ellet
George Leonard Andrews
Clinton Bowen Fisk
William Hays
Israel Vogdes
David Allen Russell
Lewis Cass Hunt
Frank Wheaton
John Sanford Mason
David McMurtrie Gregg
Robert Ogden Tyler
Alfred Thomas Archimedes Torbert
Gilman Marston
William Dwight
Sullivan Amory Meredith
Nathaniel Collins McLean
William Vandever
Alexander Schimmelfennig
Charles Kinnaird Graham
John Eugene Smith
Joseph Tarr Copeland
Charles Adam Heckman
Edward Elmer Potter
Henry Beebee Carrington
John Haskell King
Adam Jacoby Slemmer
Thomas Hewson Neill
Thomas Gamble Pitcher
Thomas William Sweeny
William Passmore Carlin
Romeyn Beck Ayres
William Babcock Hazen
Joseph Anthony Mower
Richard Arnold
Edward Winslow Hinks
Michael Kelly Lawler
George Day Wagner
Lysander Cutler
Joseph Farmer Knipe
James Barnes
Edward Harland
Samuel Beatty
Isaac Jones Wistar
Franklin Stillman Nickerson
Edward Henry Hobson
Ralph Pomeroy Buckland
Joseph Dana Webster
William Harrow
William Hopkins Morris
Thomas Howard Ruger
Thomas Edward Greenfield Ransom
Elias Smith Dennis
Thomas Church Haskell Smith
Mortimer Dormer Leggett
Davis Tillson
Hector Tyndale
Albert Lindley Lee
Charles Leopold Matthies
Marcellus Monroe Crocker
Egbert Benson Brown
John McNeil
George Francis McGinnis
Hugh Boyle Ewing
James Winning McMillan
Daniel Ullmann
George Jerrison Stannard
Henry Baxter
John Milton Thayer
Charles Thomas Campbell
Halbert Eleazer Paine
Robert Brown Potter
Thomas Ewing
Joseph Andrew Jackson Lightburn
Thomas Greely Stevenson
Henry Hastings Sibley
Joseph Bradford Carr
Joseph Jackson Bartlett
Joshua Thomas Owen
Patrick Edward Connor
John Parker Hawkins
Gabriel René Paul
Edward Augustus Wild
Edward Ferrero
Adelbert Ames
William Birney
Daniel Henry Rucker
Robert Allen
Rufus Ingalls
Gustavus Adolphus De Russy
Alexander Shaler
Benjamin Henry Grierson
Robert Sanford Foster
Hugh Judson Kilpatrick
Alexander Stewart Webb
Alfred Napoleon Alexander Duffié
Walter Chiles Whitaker
Wesley Merritt
George Armstrong Custer
William Denison Whipple
John Converse Starkweather
Kenner Garrard
Charles Robert Woods
John Benjamin Sanborn
Giles Alexander Smith
Samuel Allen Rice
Jasper Adalmorn Maltby
Thomas Kilby Smith
Walter Quintin Gresham
Manning Ferguson Force
Robert Alexander Cameron
John Murray Corse
John Aaron Rawlins
Alvan Cullem Gillem
James Clay Rice
John Wesley Turner
Henry Lawrence Eustis
Henry Eugene Davies
Andrew Jackson Hamilton
Henry Warner Birge
Charles Garrison Harker
James Hewitt Ledlie
James Harrison Wilson
Adin Ballou Underwood
Augustus Louis Chetlain
Thomas Francis Meagher
William Anderson Pile
John Wallace Fuller
John Franklin Miller
Philippe Régis Dénis de Keredern De Trobriand
Cyrus Bussey
Christopher Columbus Andrews
Hiram Burnham
Edward Moody McCook
Lewis Addison Grant
Edward Hatch
August Valentine Kautz

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Lorenzo Thomas
William Alexander Hammond (Surgeon-General)
Joseph Pannell Taylor (Commissary-General of Subsistence
George Douglas Ramsay (Ordnance)
James Barnet Fry (Provost Marshal)
Richard Delafield (Engineers)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA/PACS

Samuel Cooper
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg
Edmund Kirby Smith

Lieutenant-General PACS

James Longstreet
Leonidas Polk
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
John Clifford Pemberton
Richard Stoddert Ewell
Ambrose Powell Hill
John Bell Hood
Richard Taylor

Major-General PACS

Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
William Wing Loring
Sterling Price
Benjamin Franklin Cheatham
Samuel Jones
John Porter McCown
Daniel Harvey Hill
Thomas Carmichael Hindman
John Cabell Breckinridge
Lafayette McLaws
Richard Heron Anderson
James Ewell Brown Stuart
Simon Bolivar Buckner
Samuel Gibbs French
George Edward Pickett
Carter Littlepage Stevenson
John Horace Forney
Dabney Herndon Maury
Martin Luther Smith
John George Walker
Arnold Elzey
Patrick Ronayne Cleburne
Franklin Gardner
Isaac Ridgeway Trimble
Jubal Anderson Early
Joseph Wheeler
Edward Johnson
William Henry Chase Whiting
Robert Emmett Rodes
William Henry Talbot Walker
Henry Heth
Robert Ransom
Alexander Peter Stewart
Jones Mitchell Withers
Stephen Dill Lee
Cadmus Marcellus Wilcox
Wade Hampton
Fitzhugh Lee
Howell Cobb
John Austin Wharton
William Thompson Martin
Nathan Bedford Forrest
Charles William Field
James Patton Anderson
William Brimage Bate
Camille Armand Jules Marie de Polignac
Robert Frederick Hoke
William Henry Fitzhugh Lee
James Fleming Fagan

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Henry Alexander Wise
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Gideon Johnson Pillow
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Paul Octave Hébert
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
Thomas Fenwick Drayton
Nathan George Evans
James Heyward Trapier
Hugh Weedon Mercer
William Montgomery Gardner
William Mahone
Raleigh Edward Colston
John King Jackson
Bushrod Rust Johnson
George Wythe Randolph
Joseph Brevard Kershaw
James Ronald Chalmers
Daniel Leadbetter
William Whann Mackall
Winfield Scott Featherston
Thomas James Churchill
William Booth Taliaferro
Albert Rust
Samuel Bell Maxey
Hamilton Prioleau Bee
James Morrison Hawes
George Hume Steuart
James Edwin Slaughter
Seth Maxwell Barton
Henry Eustace McCullough
John Selden Roane
States Rights Gist
William Nelson Pendleton
Joseph Finegan
William Nelson Rector Beall
Thomas Jordan
William Preston
John Echols
George Earl Maney
John Stuart Williams
James Green Martin
Thomas Lanier Clingman
Daniel Weisiger Adams
Louis Hébert
Ambrose Ransom Wright
James Lawson Kemper
James Jay Archer
Beverley Holcombe Robertson
St John Richardson Liddell
Johnson Hagood
Micah Jenkins
Harry Thompson Hays
Albert Gallatin Jenkins
Matthew Duncan Ector
Edward Aylesworth Perry
John Gregg
John Calvin Brown
Alfred Holt Colquitt
Junius Daniel
Abraham Buford
William Steele
William Read Scurry KIA
Francis Asbury Shoup
Joseph Robert Davis
William Edmondson Jones
John Crawford Vaughn
Evander McIvor Law
Elkanah Brackin Greer
Francis Redding Tillou Nicholls
Alfred Cumming
William Stephen Walker
George Pierce Doles
Montgomery Dent Corse
George Thomas Anderson
Alfred Iverson
James Henry Lane
Edward Lloyd Thomas
Stephen Dodson Ramseur
John Rogers Cooke
Jerome Bonaparte Robertson
Evander McNair
Archibald Gracie
William Robertson Boggs
James Camp Tappan
Dandridge McRae
Mosby Monroe Parsons
John Pegram
John Sappington Marmaduke
John Hunt Morgan
Marcus Joseph Wright
Zachariah Cantey Deas
Lucius Eugene Polk
Edward Cary Walthall
John Adams
William Hicks Jackson
James Cantey
Henry Lewis Benning
William Tatum Wofford
Samuel McGowan
Marcellus Augustus Stovall
George Blake Cosby
Francis Crawford Armstrong
William Lewis Cabell
John Daniel Imboden
Alfred Eugene Jackson
Robert Brank Vance
Henry Delamar Clayton
Arthur Middleton Manigault
Douglas Hancock Cooper
John Brown Gordon
John Wilkins Whitfield
James Alexander Walker
John Marshall Jones
Matthew Whitaker Ransom
Alfred Moore Scales
George Washington Custis Lee
Henry Harrison Walker
Gabriel Colvin Wharton
Francis Marion Cockrell
James Patrick Major
Samuel Wragg Ferguson
Lunsford Lindsay Lomax
Laurence Simmons Baker
Otho French Strahl
Philip Dale Roddey
Eppa Hunton
Thomas Pleasant Dockery
Benjamin Grubb Humphreys
Henry Brevard Davidson
Cullen Andrews Battle
William Andrew Quarles
William Whedbee Kirkland
Goode Bryan
Matthew Calbraith Butler
Williams Carter Wickham
Robert Daniel Johnston
Abner Monroe Perrin
Alexander Welch Reynolds
Thomas Neville Waul
Edmund Winston Pettus
Armistead Lindsay Long
Henry Rootes Jackson
William Wirt Adams
Thomas Lafayette Rosser
Pierce Manning Butler Young
James Byron Gordon
James Argyle Smith
Joseph Horace Lewis
Mark Perrin Lowrey
Leroy Augustus Stafford
Edward Higgins
John Tyler Morgan
John Herbert Kelly
William Young Conn Humes
Jesse Johnson Finley
James Holt Clanton
Alfred Jefferson Vaughan
Joseph Orville Shelby
John Randolph Chambliss
Lawrence Sullivan Ross
Daniel Chevilette Govan
Randall Lee Gibson
Clement Hoffman Stevens
Nathaniel Harrison Harris
Allen Thomas
Alexander Travis Hawthorn
Robert Charles Tyler
Edward Porter Alexander
William Wirt Allen
Hiram Bronson Granbury
Claudius Wistar Sears
William Feimster Tucker
Richard Lucian Page
Alpheus Baker
Daniel Harris Reynolds
James Chesnut
Richard Waterhouse

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close