1863 May 31st

May 31 1863 Sunday

Perkins Landing, LA

Siege of Vicksburg

Siege of Port Hudson

Alabama. Expedition to Florence ended.

Arkansas.

ORDER OF BATTLE: UNION DISTRICT OF EASTERN ARKANSAS

Union Department of the Tennessee: Major-General Ulysses Simpson Grant
District of Eastern Arkansas: Major-General Benjamin Mayberry Prentiss
Post of Helena: Brigadier-General Leonard Fulton Ross
13th Division (Eastern Arkansas): Brigadier-General Friedrich Sigel Salomon
1st Brigade, 13th Division (Eastern Arkansas): Colonel S A Foster
2nd Brigade, 13th Division (Eastern Arkansas): Brigadier-General Clinton Bowen Fisk
2nd Cavalry Brigade, 13th Division (Eastern Arkansas): Colonel Cyrus Bussey

District of Columbia.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF WASHINGTON

Union Department of Washington: Major-General Samuel Peter Heintzelman
District of Alexandria: Brigadier-General John Potts Slough
District of Washington: Brigadier-General John Henry Martindale
XXII Corps (Washington): Major-General Samuel Peter Heintzelman
Abercrombie’s Division, XXII Corps (Washington): Brigadier-General John Joseph Abercrombie
1st Brigade, Abercrombie’s Division, XXII Corps (Washington): Colonel F Fessenden
2nd Brigade, Abercrombie’s Division, XXII Corps (Washington): Colonel George J Stannard
3rd Brigade, Abercrombie’s Division, XXII Corps (Washington): Brigadier-General Alexander Hays
Defences South of the Potomac (Washington): Brigadier-General Gustavus Adolphus De Russy
1st Brigade, Defences South of the Potomac (Washington): Colonel T R Tannatt
2nd Brigade, Defences South of the Potomac (Washington): Colonel L W Wessells
3rd Brigade, Defences South of the Potomac (Washington): Colonel Henry L Abbot
4th Brigade, Defences South of the Potomac (Washington): Colonel H H Hall
Railway Brigade, Defences South of the Potomac (Washington): Colonel B F Tracy
Pennsylvania Reserves Division (Washington): Brigadier General Samuel Wylie Crawford
1st Brigade, Pennsylvania Reserves Division (Washington): Colonel W McCandless
2nd Brigade, Pennsylvania Reserves Division (Washington): Colonel J W Fisher
Cavalry Division (Washington): Major-General Julius Stahel
1st Brigade, Cavalry Division (Washington): Brigadier-General Joseph Tarr Copeland
2nd Brigade, Cavalry Division (Washington): Colonel R B Price
3rd Brigade, Cavalry Division (Washington): Colonel O De Forest
Defences North of the Potomac (Washington): Lieutenant-Colonel J A Haskin
1st Brigade, Defences North of the Potomac (Washington): Colonel A A Gibson
2nd Brigade, Defences North of the Potomac (Washington): Colonel L O Morris
3rd Brigade, Defences North of the Potomac (Washington): Colonel A Piper
Corps of Observation (Washington): Colonel A B Jewett
Artillery Camp of Instruction: Brigadier-General William Farquhar Barry
Provisional Brigade: Major-General Silas Casey

Florida. USS Sunflower, Acting Master Edward Van Sice, seized the schooner Echo off the Marquesas Keys with a cargo of cotton.

Perkins Landing, Louisiana. USS Carondelet, Lieutenant John McLeod Murphy, was patrolling the Mississippi River below Vicksburg when it was ordered to Perkins Landing, where an army detachment was cut off by Confederate marauders. The gunboats engaged the Confederates until a transport ship arrived to rescue the soldiers. As the transport Forest Queen arrived and the Union troops began to board her, a large force of Confederates pressed an attack. USS Carondelet’s guns laid down heavy fire and the Confederates eventually broke off the attack. USS Carondelet remained at Perkins Landing after Forest Queen departed in order to load or destroy the force’s stores to prevent their capture by Confederates.

Louisiana.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE GULF

Union Department of the Gulf: Major-General Nathaniel Prentiss Banks
District of Key West and Tortugas: Brigadier-General Daniel Phineas Woodbury
District of La Fourche: Colonel Henry Warner Birge
District of Pensacola: Colonel William C Holbrook
Defences of New Orleans: Brigadier-General Thomas West Sherman
1st Brigade, New Orleans (Gulf):
2nd Brigade, New Orleans (Gulf): Colonel T W Cahill
Army of the Gulf: Major-General Nathaniel Prentiss Banks
XIX Corps (Gulf): Major-General Nathaniel Prentiss Banks
Chief of Staff: Brigadier-General George Leonard Andrews, Brigadier-General Charles Pomeroy Stone
1st Division, XIX Corps (Gulf): Major-General Christopher Columbus Augur
1st Brigade, 1st Division, XIX Corps (Gulf): Colonel C J Paine
2nd Brigade, 1st Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General Godfrey Weitzel
3rd Brigade, 1st Division, XIX Corps (Gulf): Colonel Nathan Dudley
2nd Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General William Dwight
1st Brigade, 2nd Division, XIX Corps (Gulf): Colonel T S Clark
2nd Brigade, 2nd Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General Francis Stillman Nickerson
3rd Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General Halbert Eleazer Paine
1st Brigade, 3rd Division, XIX Corps (Gulf): Colonel Timothy Ingraham
2nd Brigade, 3rd Division, XIX Corps (Gulf): Colonel Hawkes Fearing
3rd Brigade, 3rd Division, XIX Corps (Gulf): Colonel Oliver P Gooding
4th Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General Cuvier Grover
 1st Brigade, 4th Division, XIX Corps (Gulf): Colonel J S Morgan
2nd Brigade, 4th Division, XIX Corps (Gulf): Colonel William K Kimball
3rd Brigade, 4th Division, XIX Corps (Gulf): Colonel Henry W Birge
Corps D’Afrique (Gulf): Brigadier-General Daniel Ullman
Cavalry Brigade (Gulf): Colonel Benjamin Henry Grierson

Maryland.

ORDER OF BATTLE: UNION MIDDLE DEPARTMENT

Union Middle Department: Major-General Robert Cumming Schenck
District of the Eastern Shore of Maryland: Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
VIII Corps (Middle): Major-General Robert Cumming Schenck
1st Division, VIII Corps (Middle): Brigadier-General Benjamin Franklin Kelley
1st Brigade, 1st Division, VIII Corps (Middle): Brigadier-General John Reese Kenly
2nd Brigade, 1st Division, VIII Corps (Middle): Brigadier-General William Hopkins Morris
3rd Brigade, 1st Division, VIII Corps (Middle): Colonel B F Smith
4th Brigade, 1st Division, VIII Corps (Middle): Colonel J M Campbell
5th Brigade, 1st Division, VIII Corps (Middle): Colonel J A Mulligan
6th Brigade, 1st Division, VIII Corps (Middle): Colonel N Wilkinson
2nd Division, VIII Corps (Middle): Major-General Robert Huston Milroy
1st Brigade, 2nd Division, VIII Corps (Middle): Brigadier-General Washington Lafayette Elliott
2nd Brigade, 2nd Division, VIII Corps (Middle): Colonel W G Ely
3rd Brigade, 2nd Division, VIII Corps (Middle): Colonel A T McReynolds
3rd Division, VIII Corps (Middle): Brigadier-General Eliakim Parker Scammon
1st Brigade, 3rd Division, VIII Corps (Middle): Colonel Rutherford Birchard Hayes
2nd Brigade, 3rd Division, VIII Corps (Middle): Colonel C B White
1st Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
2nd Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Colonel William W Morris
3rd Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Brigadier-General Henry Shaw Briggs
4th Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Brigadier-General William Woods Averell

Mississippi. Expedition to Corinth ended.

Mississippi. Incident at Edwards Station.

Mississippi. Expedition to Yazoo River and Big Sunflower River ended.

Mississippi. Union Rear Admiral David Dixon Porter met Major-General William Tecumseh Sherman and offered to place a Naval battery ashore at Haines’ Bluff. The following day two 8-inch howitzers and their crews were selected to be hauled into a protected battery. The first gun was in position by 5 June and the second was ready the following day.

North Carolina.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF NORTH CAROLINA

Union Department of North Carolina: Major-General John Gray Foster
District of Albemarle: Brigadier-General Henry Walton Wessells
District of Beaufort (NC): Brigadier-General Charles Adam Heckman
District of the Pamlico: Brigadier-General Henry Prince
XVIII Corps (North Carolina): Major-General John Gray Foster
1st Division: Brigadier-General Innis Newton Palmer (New Bern)
1st Brigade, XVIII Corps (North Carolina): Colonel Thomas Jonathan Coffin Amory
2nd Brigade, XVIII Corps (North Carolina): Colonel H C Lee
Jourdan’s Independent Brigade, XVIII Corps (North Carolina): Colonel J Jourdan
Lee’s Independent Brigade, XVIII Corps (North Carolina): Colonel F L Lee

South Carolina. Incident at James Island. USS Pawnee, Commander George G Balch, and USS E B Hale, Acting Lieutenant Edgar Brodhead, supported a reconnaissance to James Island and covered a troop landing. There was no opposition and they re-embarked at 9 am. Their reconnaissance removed any anxiety about new Confederate batteries being emplaced on the Stono River. Confederate Colonel Charles H Simonton, commanding at James Island, warned that this reconnaissance would dismiss the imaginary threat of Confederate batteries and open the river to Union incursions.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE SOUTH

Union Department of the South: Major-General David Hunter
X Corps (South): Major-General David Hunter
Folly Island, X Corps (South): Brigadier-General Israel Vogdes
Seabrook Island, X Corps (South): Brigadier-General Orris Sanford Ferry
1st Brigade, Seabrook Island, X Corps (South): Brigadier-General Thomas Greely Stevenson
2nd Brigade, Seabrook Island, X Corps (South): Colonel H R Guss
Hilton Head Island, X Corps (South): Colonel J L Chatfield
Port Royal Island, X Corps (South): Brigadier-General Rufus Saxton
Fort Pulaski, X Corps (South): Colonel W B Barton

Virginia. Brigadier-General William Edmondson Jones’ raid to the Baltimore & Ohio Railroad ended.

Virginia. The Union outpost at West Point was abandoned and the troops were evacuated back to Yorktown.

Virginia. Skirmish at Warrenton.

Greenwood Farm, Virginia. Confederate Major John Singleton Mosby and his partisan raiders arrived at Grapewood Farm, two miles from Greenwich. A Union force had been pursuing the Confederates and Mosby decided to make a stand. Mosby placed a rear guard and a howitzer at the entrance to the farm. The gun was placed on a knoll beside the farm lane, facing the old post road which the Union troops would have to come through. Fences lined both sides of the road creating an avenue of fire and when the pursuers turned a bend in the road, the howitzer opened fire. The Union cavalry charged but was halted by close-range fire from the howitzer. A second charge moved to close combat and forced the Confederates to withdraw, leaving behind several prisoners and the howitzer.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE POTOMAC

Union Department of the Potomac: Major-General Joseph Hooker
Army of the Potomac: Major-General Joseph Hooker
Provost Guard (Potomac): Brigadier-General Marsena Rudolph Patrick
Volunteer Engineer Brigade (Potomac): Brigadier-General Henry Washington Benham
Artillery Reserve (Potomac): Brigadier-General Henry Jackson Hunt
I Corps (Potomac): Major-General John Fulton Reynolds
1st Division, I Corps (Potomac): Brigadier-General James Samuel Wadsworth
1st Brigade, 1st Division, I Corps (Potomac): Colonel E B Fowler
2nd Brigade, 1st Division, I Corps (Potomac): Brigadier-General Lysander Cutler
3rd Brigade, 1st Division, I Corps (Potomac): Brigadier-General Gabriel Rene Paul
4th Brigade, 1st Division, I Corps (Potomac): Brigadier-General Solomon Meredith
2nd Division, I Corps (Potomac): Brigadier-General John Cleveland Robinson
1st Brigade, 2nd Division, I Corps (Potomac): Colonel S H Leonard
2nd Brigade, 2nd Division, I Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Baxter
3rd Division, I Corps (Potomac): Major-General Abner Doubleday
1st Brigade, 3rd Division, I Corps (Potomac): Brigadier-General Thomas Algeo Rowley
2nd Brigade, 3rd Division, I Corps (Potomac): Colonel Roy Stone
II Corps (Potomac): Major-General Winfield Scott Hancock
1st Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General John Curtis Caldwell
1st Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel E E Cross
2nd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel P Kelly
3rd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel O H Morris
4th Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel John R Brooke
2nd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General John Gibbon
1st Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel T G Morehead
2nd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Joshua Thomas Owen
3rd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel Norman J Hall
3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General William Henry French
1st Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Colonel Samuel S Carroll
2nd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Colonel Thomas A Smyth
III Corps (Potomac): Major-General David Bell Birney
1st Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General John Henry Hobart Ward
1st Brigade, 1st Division, III Corps (Potomac): Colonel A H Tippin
2nd Brigade, 1st Division, III Corps (Potomac): Philippe Régis Dénis de Keredern de
Trobriand
3rd Brigade, 1st Division, III Corps (Potomac): Colonel S B Hayman
2nd Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General Andrew Atkinson Humphreys
1st Brigade, 2nd Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General Joseph Bradford Carr
2nd Brigade, 2nd Division, III Corps (Potomac): Colonel W R Brewster
3rd Brigade, 2nd Division, III Corps (Potomac): Colonel W J Sewell
3rd Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General Charles Kinnaird Graham
1st Brigade, 3rd Division, III Corps (Potomac): Colonel A Van Horne Ellis
2nd Brigade, 3rd Division, III Corps (Potomac): Colonel S M Bowman
3rd Brigade, 3rd Division, III Corps (Potomac): Colonel Hiram Berdan
V Corps (Potomac): Major-General George Gordon Meade
1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General James Barnes
1st Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel W S Tilton
2nd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel J B Sweitzer
3rd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel Strong Vincent
2nd Division, V Corps (Potomac): Major-General George Sykes
1st Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Romeyn Beck Ayres
2nd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel S Burbank
3rd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel P H O’Rorke
VI Corps (Potomac): Major-General John Sedgwick
1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Horatio Gouverneur Wright
1st Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Colonel W H Penrose
2nd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Joseph Jackson Bartlett
3rd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General David Allen Russell
2nd Division, VI Corps (Potomac): Major-General Albion Parris Howe
2nd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel Lewis A Grant
3rd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel D D Bidwell
3rd Division, VI Corps (Potomac): Major-General John Newton
1st Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Colonel S Titus
2nd Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Colonel Henry L Eustis
3rd Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Frank Wheaton
XI Corps (Potomac): Major-General Carl Schurz
1st Division, XI Corps (Potomac): Brigadier-General Francis Channing Barlow
1st Brigade, 1st Division, XI Corps (Potomac): Colonel G Bourry
2nd Brigade, 1st Division, XI Corps (Potomac): Brigadier-General Adelbert Ames
2nd Division, XI Corps (Potomac): Brigadier-General Adolph Wilhelm August Freidrich von Steinwehr
1st Brigade, 2nd Division, XI Corps (Potomac): Colonel A Buschbeck
2nd Brigade, 2nd Division, XI Corps (Potomac): Colonel Orland Smith
3rd Division, XI Corps (Potomac): Major-General Carl Schurz
1st Brigade, 3rd Division, XI Corps (Potomac): Colonel G von Amsberg
2nd Brigade, 3rd Division, XI Corps (Potomac): Colonel Wladimir B Krzyzanowski
XII Corps (Potomac): Major-General Henry Warner Slocum
1st Division, XII Corps (Potomac): Brigadier-General Alpheus Starkey Williams
1st Brigade, 1st Division, XII Corps (Potomac): Colonel A L McDougall
2nd Brigade, 1st Division, XII Corps (Potomac): Colonel A L McDougall
3rd Brigade, 1st Division, XII Corps (Potomac): Brigadier-General Thomas Howard Ruger
2nd Division, XII Corps (Potomac): Brigadier-General John White Geary
1st Brigade, 2nd Division, XII Corps (Potomac): Colonel Charles Candy
2nd Brigade, 2nd Division, XII Corps (Potomac): Colonel G A Cobham
3rd Brigade, 2nd Division, XII Corps (Potomac): Brigadier-General George Sears Greene
Cavalry Corps (Potomac): Major-General Alfred Pleasonton
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel Benjamin Franklin Davis
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel Benjamin Franklin
Davis
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel J H Kellogg
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel A N Duffié
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel H B Sargent
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel John Irvin Gregg
3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General David McMurtrie
Gregg
1st Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel C S Douty
2nd Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel Percy Wyndham
Reserve Cavalry Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac):

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF VIRGINIA

Union Department of Virginia: Major-General Erasmus Darwin Keyes
IV Corps (Virginia): Major-General Erasmus Darwin Keyes
1st Division, IV Corps (Virginia): (Yorktown)
1st Brigade, 1st Division, IV Corps (Virginia): Colonel R M West
2nd Brigade, 1st Division, IV Corps (Virginia): Brigadier-General Rufus King
2nd Division, IV Corps (Virginia): Brigadier-General George Henry Gordon
1st Brigade, 2nd Division, IV Corps (Virginia): Colonel W Gurney
2nd Brigade, 2nd Division, IV Corps (Virginia): Colonel B Porter
VII Corps (Virginia): John Adams Dix
1st Division, VII Corps (Virginia): (Suffolk) Brigadier-General Michael Corcoran
1st Brigade, 1st Division, VII Corps (Virginia): Brigadier-General Henry Dwight Terry
2nd Brigade, 1st Division, VII Corps (Virginia): Colonel Robert Sanford Foster
3rd Brigade, 1st Division, VII Corps (Virginia): Colonel M Murphy
2nd Division, VII Corps (Virginia): Brigadier-General George Washington Getty (Suffolk)
1st Brigade, 2nd Division, VII Corps (Virginia): Colonel W R Pease
2nd Brigade, 2nd Division, VII Corps (Virginia): Brigadier-General Edward Harland
3rd Brigade, 2nd Division, VII Corps (Virginia): Colonel A H Dutton
Reserve Brigade, VII Corps (Virginia): Brigadier-General Isaac Jones Wistar
Viele’s Brigade, VII Corps (Virginia): (Norfolk) Brigadier-General Egbert Ludovicus Viele

Union Organisation

USA: Former Brigadier-General Edwin Henry Stoughton resigned (presumed date) after returning from prisoner exchange.

Stoughton, Edwin Henry / Vermont / Born 23 June 1838 Chester, Vermont / Died New York, New York 25 December 1868
USMA 1 July 1859 17/22 Infantry / Cadet USMA 1 July 1854 / 4th US Infantry 1 July 1849 / 2nd Lieutenant USA 6th US Infantry 5 September 1859 / Resigned USA 4 March 1861 / Colonel USV 4th Vermont Infantry 21 September 1861 / Brigadier-General USV 5 November 1862 Expired Unconfirmed 4 March 1863 / Resigned 31 May 1863 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1859 / CIA Fairfax, Virginia 8 March 1863 Exchanged May 1863
3rd Brigade 1st Division VI Corps Army of the Potomac October 1862-5 November 1862 / 2nd Brigade X Division Military District of Washington 5 November 1862-2 February 1863 2nd Brigade Casey’s Division XXII Corps Department of Washington 2 February 1863-8 March 1863

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Edwin McMasters Stanton

Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • North Atlantic Blockading Squadron USN: Acting Rear Admiral Samuel Phillips Lee USN
  • South Atlantic Blockading Squadron USN: Flag Officer Samuel Francis Du Pont USN
  • West Gulf Blockading Squadron USN: Rear Admiral David Glasgow Farragut USN
  • East Gulf Blockading Squadron USN: Acting Rear Admiral Theodorus Bailey USN
  • Pacific Squadron USN: Rear Admiral Charles H Bell USN
  • Mississippi River Squadron USN: Rear Admiral David Dixon Porter USN
  • Potomac Flotilla USN: Commodore Andrew Allen Harwood USN

General–in-Chief: Henry Wager Halleck

  • Department of the Cumberland: William Starke Rosecrans
    • Army of the Cumberland: William Starke Rosecrans
      • XIV Corps Cumberland: George Henry Thomas
      • XX Corps Cumberland: Alexander McDowell McCook
      • XXI Corps Cumberland: Thomas Leonidas Crittenden
      • Cavalry Corps Cumberland: David Sloane Stanley
  • Department of the East: John Ellis Wool
  • Department of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
    • District of Pensacola: William Cune Holbrook
    • District of La Fourche: Henry Warner Birge
    • District of Key West and Tortugas: Daniel Phineas Woodbury
    • Defences of New Orleans: Thomas West Sherman
    • Army of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
      • XIX Corps Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
  • Middle Department: Robert Cumming Schenck
    • District of the Eastern Shore of Maryland: Henry Hayes Lockwood
    • VIII Corps Middle: Robert Cumming Schenck
  • Department of the Missouri: John McAllister Schofield
    • District of St Louis: John Wynn Davidson
    • District of Southwest Missouri: William Fletcher Cloud temporary
    • District of Northeast Missouri: Thomas Jefferson McKean
    • District of Northwest Missouri: Chester Harding
    • District of Central Missouri: Benjamin Franklin Loan
    • District of Rolla: Thomas Alfred Davies
    • District of Nebraska Territory: William Fletcher Sapp
    • Army of the Frontier: Francis Jay Herron
  • Department of New Mexico: James Henry Carleton
    • District of Arizona: Joseph Rodman West
  • Department of North Carolina: John Gray Foster
    • District of Albemarle: Henry Walton Wessells
    • District of Beaufort NC: Charles Adam Heckman
    • District of the Pamlico: Henry Prince
    • XVIII Corps North Carolina: John Gray Foster
  • Department of the Northwest: John Pope
    • 1st District Northwest: John Cook
    • District of Minnesota: Henry Hastings Sibley
    • District of Wisconsin: Thomas Church Haskell Smith
  • Department of the Ohio: Ambrose Everett Burnside
    • District of Kentucky: Jeremiah Tilford Boyle
    • District of Central Kentucky: Orlando Bolivar Willcox
    • District of Eastern Kentucky: Julius White
    • District of Western Kentucky: Jeremiah Tilford Boyle
    • District of Illinois: Jacob Ammen
    • District of Indiana: Milo Smith Hascall
    • District of Ohio: Jacob Dolson Cox
    • Army of the Ohio: Ambrose Everett Burnside
      • IX Corps Ohio: Orlando Bolívar Willcox
      • XXIII Corps Ohio: George Lucas Hartsuff
  • Department of the Pacific: George Wright
    • District of the Humboldt: Francis James Lippitt
    • District of Oregon: Benjamin Alvord
    • District of Southern California: Ferris Foreman temporary
    • District of Utah: Patrick Edward Connor
  • Department of the Potomac: Joseph Hooker
    • Army of the Potomac: Joseph Hooker
      • I Corps Potomac: John Fulton Reynolds
      • II Corps Potomac: Winfield Scott Hancock
      • III Corps Potomac: David Bell Birney temporary
      • V Corps Potomac: George Gordon Meade
      • VI Corps Potomac: John Sedgwick
      • XI Corps Potomac: Oliver Otis Howard
      • XII Corps Potomac: Henry Warner Slocum
      • Cavalry Corps Potomac: Alfred Pleasonton
  • Department of the South: David Hunter
    • X Corps South: David Hunter
  • Department of the Tennessee: Ulysses Simpson Grant
    • District of West Tennessee: Stephen Augustus Hurlbut
      • Sub-District of Memphis: James Clifford Veatch
    • District of Eastern Arkansas: Benjamin Mayberry Prentiss
    • District of Northeast Louisiana: Elias Smith Dennis
    • Army of the Tennessee: Ulysses Simpson Grant
      • XIII Corps Tennessee: John Alexander McClernand
      • XV Corps Tennessee: William Tecumseh Sherman
      • XVI Corps Tennessee: Stephen Augustus Hurlbut
        • Left Wing XVI Corps Tennessee: vacant
      • XVII Corps Tennessee: James Birdseye McPherson
  • Department of Virginia: Erasmus Darwin Keyes
    • IV Corps Virginia: Erasmus Darwin Keyes
    • VII Corps Virginia: John Adams Dix
  • Department of Washington: Samuel Peter Heintzelman
    • District of Alexandria: John Potts Slough
    • District of Washington: John Henry Martindale
    • XXII Corps Washington: Samuel Peter Heintzelman

Confederate Organisation

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: James Alexander Seddon

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Vacant

  • Military Division of the West: Joseph Eggleston Johnston
    • Department of East Tennessee: Simon Bolivar Buckner
      • District of Abingdon: William Preston
    • Western Department: Braxton Bragg
      • District of the Tennessee: John King Jackson
      • Gulf District: Dabney Herndon Maury
      • Army of Tennessee:  Braxton Bragg
        • I Corps Tennessee: Leonidas Polk
        • II Corps Tennessee: William Joseph Hardee
        • Cavalry Corps Tennessee: William Hicks Jackson
    • Department of Mississippi and East Louisiana: John Clifford Pemberton
      • District One of Mississippi and East Louisiana: Daniel Ruggles
      • District Two of Mississippi and East Louisiana: Carter Littlepage Stevenson
      • District Three of Mississippi and East Louisiana: Franklin Gardner
      • District Four of Mississippi and East Louisiana: John Adams
      • District Five of Mississippi and East Louisiana: James Ronald Chalmers
      • Defences of Vicksburg: Martin Luther Smith
      • Army of Mississippi: John Clifford Pemberton
  • Department of Henrico: John Henry Winder
  • Department of North Carolina and Southern Virginia: Daniel Harvey Hill
      • Sub-District of Cape Fear: William Henry Chase Whiting
  • Department of Northern Virginia: Robert Edward Lee
    • Army of Northern Virginia: Robert Edward Lee
      • I Corps Northern Virginia: James Longstreet
      • II Corps Northern Virginia: Richard Stoddert Ewell
      • III Corps Northern Virginia: Ambrose Powell Hill
      • Cavalry Corps Northern Virginia: James Ewell Brown Stuart
    • Valley District: Isaac Ridgeway Trimble
  • Department of Richmond: Arnold Elzey
  • Department of South Carolina, Georgia and Florida: Pierre Gustave Toutant Beauregard
    • District of Georgia: Hugh Weedon Mercer
    • District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
      • 1st Sub-District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
      • 2nd Sub-District of South Carolina: James Heyward Trapier
      • 3rd Sub-District of South Carolina: William Stephen Walker
      • 4th Sub-District of South Carolina: James Heyward Trapier
    • District of East Florida: Joseph Finegan
    • District of Middle Florida: Thomas Howell Cobb
    • District of West Florida: John Horace Forney
  • Trans-Allegheny Department: Samuel Jones
  • Trans-Mississippi Department: Edmund Kirby Smith
    • District of Texas, New Mexico and Arizona:  John Bankhead Magruder
      • Western Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: Henry Eustace McCullough
        • Sub-District of the Rio Grande: Hamilton Prioleau Bee
      • Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: Xavier Blanchard Debray temporary
      • Sub-District of Houston: Xavier Blanchard Debray
      • 3rd Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: Smith Pyne Bankhead
    • District of Arkansas: Theophilus Hunter Holmes
    • District of West Louisiana: Richard Taylor
    • District of Indian Territory: Douglas Hancock Cooper interim William Steele awaited
    • Defences of Pass Cavallo: John W Glenn
    • Trans-Mississippi Army: Edmund Kirby Smith

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Major-General USA

George Brinton McClellan
John Charles Frémont
Henry Wager Halleck
John Ellis Wool

Major-General USV

Asterisk indicates concurrently Brigadier-General USA

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Ethan Allen Hitchcock
Ulysses Simpson Grant
Irvin McDowell*
Ambrose Everett Burnside
William Starke Rosecrans*
Don Carlos Buell
John Pope*
Samuel Ryan Curtis
Franz Sigel
John Alexander McClernand
Lewis Wallace
George Henry Thomas
George Cadwalader
William Tecumseh Sherman
Edward Otho Cresap Ord
Samuel Peter Heintzelman
Erasmus Darwin Keyes
Joseph Hooker*
Silas Casey
William Buel Franklin
Darius Nash Couch
Henry Warner Slocum
John James Peck
John Sedgwick
Alexander McDowell McCook
Thomas Leonidas Crittenden
John Gray Foster
John Grubb Parke
Christopher Columbus Augur
Robert Cumming Schenck
Stephen Augustus Hurlbut
Gordon Granger
Lovell Harrison Rousseau
James Birdseye McPherson
Benjamin Mayberry Prentiss
George Stoneman
John Fulton Reynolds
George Gordon Meade
Oliver Otis Howard
Daniel Edgar Sickles
Robert Huston Milroy
Daniel Butterfield
Winfield Scott Hancock
George Sykes
William Henry French
David Sloane Stanley
James Scott Negley
John McAllister Schofield
John McAuley Palmer
Frederick Steele
Abner Doubleday
Napoleon Jackson Tecumseh Dana
Richard James Oglesby
John Alexander Logan
James Gilpatrick Blunt
George Lucas Hartsuff
Cadwallader Colden Washburn
Francis Jay Herron
Francis Preston Blair
Joseph Jones Reynolds
Philip Henry Sheridan
Julius Stahel
Carl Schurz
John Newton
Gouverneur Kemble Warren
David Bell Birney

Brigadier-General USA

Brackets indicates concurrently Major-General USV

William Selby Harney
(Irvin McDowell)
Robert Anderson
(William Starke Rosecrans)
Philip St George Cooke
(John Pope)
(Joseph Hooker)

Brigadier-General USV

Andrew Porter
Charles Pomeroy Stone
Thomas West Sherman
William Reading Montgomery
Rufus King
Benjamin Franklin Kelley
Jacob Dolson Cox
Alpheus Starkey Williams
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Michael Corcoran
Henry Hayes Lockwood
James Samuel Wadsworth
George Webb Morell
John Henry Martindale
Samuel Davis Sturgis
Henry Washington Benham
William Farrar Smith
Egbert Ludovicus Vielé
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
Lawrence Pike Graham
Eleazar Arthur Paine
Willis Arnold Gorman
Horatio Gouverneur Wright
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
George Wright
William Thomas Harbaugh Brooks
John Milton Brannan
John Porter Hatch
William Kerley Strong
Albin Francisco Schoepf
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
George Washington Cullum
Jeremiah Tilford Boyle
George Washington Morgan
Thomas Jefferson McKean
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
James Abram Garfield
Lewis Golding Arnold
William Scott Ketchum
John Wynn Davidson
Henry Morris Naglee
Andrew Johnson
James Gallant Spears
Eugene Asa Carr
Thomas Alfred Davies
Daniel Tyler
William Hemsley Emory
Andrew Jackson Smith
Marsena Rudolph Patrick
Isaac Ferdinand Quinby
Orris Sanford Ferry
Daniel Phineas Woodbury
Henry Moses Judah
John Cook
John McArthur
Jacob Gartner Lauman
Horatio Phillips Van Cleve
Speed Smith Fry
Alexander Asboth
James Craig
Mahlon Dickerson Manson
Edward Richard Sprigg Canby
Grenville Mellen Dodge
Robert Byington Mitchell
Quincy Adams Gillmore
Cuvier Grover
Rufus Saxton
Benjamin Alvord
Napoleon Bonaparte Buford
William Sooy Smith
Nathan Kimball
Charles Devens
James Henry Van Alen
Samuel Wylie Crawford
Henry Walton Wessells
Milo Smith Hascall
Leonard Fulton Ross
John White Geary
Alfred Howe Terry
Andrew Atkinson Humphreys
James Henry Carleton
Absalom Baird
John Cleveland Robinson
Truman Seymour
Henry Prince
Maximilian Weber
Jeremiah Cutler Sullivan
Alvin Peterson Hovey
James Clifford Veatch
William Plummer Benton
John Curtis Caldwell
Neal Dow
George Sears Greene
Samuel Powhatan Carter
John Gibbon
Erastus Barnard Tyler
Charles Griffin
George Henry Gordon
James Madison Tuttle
Julius White
Peter Joseph Osterhaus
Stephen Gano Burbridge
Washington Lafayette Elliott
Albion Parris Howe
Green Clay Smith
Benjamin Stone Roberts
Alfred Pleasonton
Jacob Ammen
Fitz-Henry Warren
Morgan Lewis Smith
Charles Cruft
Frederick Salomon
John Basil Turchin
Henry Shaw Briggs
James Dada Morgan
Johann August Ernst Willich
Henry Dwight Terry
James Blair Steedman
George Foster Shepley
John Buford
John Reese Kenly
John Potts Slough
Godfrey Weitzel
George Crook
Thomas Leiper Kane
Gershom Mott
Henry Jackson Hunt
Francis Channing Barlow
Mason Brayman
Nathaniel James Jackson
George Washington Getty
Alfred Sully
William Woods Averell
Alexander Hays
Francis Barretto Spinola
John Henry Hobart Ward
Solomon Meredith
James Bowen
Eliakim Parker Scammon
Robert Seaman Granger
Joseph Rodman West
Joseph Warren Revere
Alfred Washington Ellet
George Leonard Andrews
Clinton Bowen Fisk
William Hays
Israel Vogdes
David Allen Russell
Lewis Cass Hunt
Frank Wheaton
John Sanford Mason
David McMurtrie Gregg
Robert Ogden Tyler
Alfred Thomas Archimedes Torbert
William Haines Lytle
Gilman Marston
William Dwight
Sullivan Amory Meredith
Edward Needles Kirk
Nathaniel Collins McLean
William Vandever
Alexander Schimmelfennig
Charles Kinnaird Graham
John Eugene Smith
Joseph Tarr Copeland
Charles Adam Heckman
Stephen Gardner Champlin
Edward Elmer Potter
Thomas Algeo Rowley
Henry Beebee Carrington
John Haskell King
Adam Jacoby Slemmer
Thomas Hewson Neill
Thomas Gamble Pitcher
Thomas William Sweeny
William Passmore Carlin
Romeyn Beck Ayres
William Babcock Hazen
James St Clair Morton
Joseph Anthony Mower
Richard Arnold
Edward Winslow Hinks
George Crockett Strong
Michael Kelly Lawler
George Day Wagner
Lysander Cutler
Joseph Farmer Knipe
John Dunlap Stevenson
James Barnes
Theophilus Toulmin Garrard
Edward Harland
Samuel Kosciuszko Zook
Samuel Beatty
Isaac Jones Wistar
Franklin Stillman Nickerson
Edward Henry Hobson
Ralph Pomeroy Buckland
Joseph Dana Webster
William Ward Orme
William Harrow
William Hopkins Morris
John Beatty
Thomas Howard Ruger
Thomas Edward Greenfield Ransom
Elias Smith Dennis
Thomas Church Haskell Smith
Mortimer Dormer Leggett
Davis Tillson
Hector Tyndale
Charles Cleveland Dodge
Albert Lindley Lee
Charles Leopold Matthies
Marcellus Monroe Crocker
Egbert Benson Brown
John McNeil
George Francis McGinnis
George Washington Deitzler
Hugh Boyle Ewing
James Winning McMillan
John Blair Smith Todd
James Murrell Shackelford
Daniel Ullmann
George Jerrison Stannard
Henry Baxter
John Milton Thayer
Charles Thomas Campbell
Thomas Welsh
Halbert Eleazer Paine
Hugh Thompson Reid
Abner Clark Harding
Robert Brown Potter
Thomas Ewing
Joseph Andrew Jackson Lightburn
Thomas Greely Stevenson
Henry Hastings Sibley
Joseph Bradford Carr
Joseph Jackson Bartlett
Joshua Thomas Owen
Patrick Edward Connor
John Parker Hawkins
Gabriel René Paul
Edward Augustus Wild
Edward Ferrero
Adelbert Ames
William Birney
Daniel Henry Rucker
Robert Allen
Rufus Ingalls
Gustavus Adolphus De Russy
Alexander Shaler

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Henry Knox Craig
Lorenzo Thomas
James Wolfe Ripley (Ordnance)
William Alexander Hammond (Surgeon-General)
Joseph Pannell Taylor (Commissary-General of Subsistence
Joseph Gilbert Totten (Engineers)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA/PACS

Samuel Cooper
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg

Lieutenant-General PACS

James Longstreet
Edmund Kirby Smith
Leonidas Polk
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
John Clifford Pemberton
Richard Stoddert Ewell
Ambrose Powell Hill

Major-General PACS

Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
William Wing Loring
Sterling Price
Benjamin Franklin Cheatham
Samuel Jones
John Porter McCown
Daniel Harvey Hill
Jones Mitchell Withers
Thomas Carmichael Hindman
John Cabell Breckinridge
Lafayette McLaws
Richard Heron Anderson
James Ewell Brown Stuart
Richard Taylor
Simon Bolivar Buckner
Samuel Gibbs French
George Edward Pickett
Carter Littlepage Stevenson
John Bell Hood
John Horace Forney
Dabney Herndon Maury
Martin Luther Smith
John George Walker
Arnold Elzey
Patrick Ronayne Cleburne
Franklin Gardner
Isaac Ridgeway Trimble
Jubal Anderson Early
Joseph Wheeler
Edward Johnson
William Henry Chase Whiting
Robert Emmett Rodes
William Henry Talbot Walker
Henry Heth
Robert Ransom
William Dorsey Pender

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Charles Clark
John Buchanan Floyd
Henry Alexander Wise
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Gideon Johnson Pillow
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Paul Octave Hébert
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
Thomas Fenwick Drayton
Nathan George Evans
Cadmus Marcellus Wilcox
James Heyward Trapier
Hugh Weedon Mercer
Alexander Peter Stewart
William Montgomery Gardner
Richard Brooke Garnett
William Mahone
Raleigh Edward Colston
Sterling Alexander Martin Wood
John King Jackson
Bushrod Rust Johnson
James Patton Anderson
Howell Cobb
George Wythe Randolph
Joseph Brevard Kershaw
James Ronald Chalmers
James Johnston Pettigrew
Daniel Leadbetter
William Whann Mackall
Daniel Marsh Frost
Winfield Scott Featherston
Thomas James Churchill
William Booth Taliaferro
Albert Rust
Samuel Bell Maxey
Hamilton Prioleau Bee
James Morrison Hawes
George Hume Steuart
James Edwin Slaughter
Charles William Field
Paul Jones Semmes
Lucius Marshall Walker
Seth Maxwell Barton
Henry Eustace McCullough
John Stevens Bowen
Benjamin Hardin Helm
John Selden Roane
States Rights Gist
William Nelson Pendleton
Lewis Addison Armistead
Joseph Finegan
William Nelson Rector Beall
Thomas Jordan
William Preston
Roger Atkinson Pryor
John Echols
George Earl Maney
Jean Jacques Alfred Alexandre Mouton
John Stuart Williams
James Green Martin
Thomas Lanier Clingman
Wade Hampton
Daniel Weisiger Adams
Louis Hébert
John Creed Moore
Ambrose Ransom Wright
James Lawson Kemper
James Jay Archer
Beverley Holcombe Robertson
St John Richardson Liddell
Nathan Bedford Forrest
Johnson Hagood
Micah Jenkins
Martin Edwin Green
Fitzhugh Lee
Harry Thompson Hays
Albert Gallatin Jenkins
William Barksdale
Matthew Duncan Ector
Edward Aylesworth Perry
John Gregg
John Calvin Brown
Alfred Holt Colquitt
Junius Daniel
Abraham Buford
William Steele
James Fleming Fagan
William Read Scurry
Francis Asbury Shoup
Joseph Robert Davis
William Henry Fitzhugh Lee
William Edmondson Jones
William Edwin Baldwin
John Crawford Vaughn
Evander McIvor Law
William Brimage Bate
Elkanah Brackin Greer
Francis Redding Tillou Nicholls
Preston Smith
Alfred Cumming
William Stephen Walker
George Pierce Doles
Carnot Posey
Montgomery Dent Corse
George Thomas Anderson
Alfred Iverson
James Henry Lane
Edward Lloyd Thomas
Stephen Dodson Ramseur
John Rogers Cooke
Jerome Bonaparte Robertson
Evander McNair
Archibald Gracie
William Robertson Boggs
James Camp Tappan
Dandridge McRae
Mosby Monroe Parsons
Stephen Dill Lee
John Pegram
John Sappington Marmaduke
John Austin Wharton
William Thompson Martin
John Hunt Morgan
Marcus Joseph Wright
Zachariah Cantey Deas
Lucius Eugene Polk
Edward Cary Walthall
John Adams
William Hicks Jackson
James Cantey
Camille Armand Jules Marie de Polignac
Robert Frederick Hoke
Henry Lewis Benning
William Tatum Wofford
Samuel McGowan
Marcellus Augustus Stovall
George Blake Cosby
Francis Crawford Armstrong
William Lewis Cabell
John Daniel Imboden
William Smith
Alfred Eugene Jackson
Robert Brank Vance
Henry Delamar Clayton
Arthur Middleton Manigault
Douglas Hancock Cooper
John Brown Gordon
John Wilkins Whitfield
James Alexander Walker
John Marshall Jones
Thomas Green

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close