1863 March 31st

March 31 1863 Tuesday

Virginia Southside and North Carolina Operations – Siege of Washington

Arkansas. Incident at Arkadelphia.

Arkansas. Skirmish at Clapper’s Saw Mill on Crooked Creek.

Arkansas. Skirmish at Cross Hollow.

District of Columbia. The US Navy submarine Alligator departed the Washington Navy Yard under tow to reinforce the naval operations at Port Royal, South Carolina. The Alligator was designed by the French inventor Brutus de Villeroy and built in Philadelphia. It 46 feet long, 4 ½ feet in breadth, and carried a crew of 17 men. She was designed to be propelled by folding oars, but these were replaced at the Washington Navy Yard by a hand-operated screw propeller.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF WASHINGTON

Union Department of Washington: Major-General Samuel Peter Heintzelman
District of Alexandria: Brigadier-General John Potts Slough
District of Washington: Brigadier-General John Henry Martindale
XXII Corps (Washington): Major-General Samuel Peter Heintzelman
Abercrombie’s Division, XXII Corps (Washington): Brigadier-General John Joseph Abercrombie
2nd Brigade, Abercrombie’s Division, XXII Corps (Washington): Colonel B Porter
3rd Brigade, Abercrombie’s Division, XXII Corps (Washington): Colonel William Gurney
Casey’s Division, XXII Corps (Washington): Brigadier-General Silas Casey
1st Brigade, Casey’s Division, XXII Corps (Washington): Colonel Francis Fessenden
2nd Brigade, Casey’s Division, XXII Corps (Washington): Colonel A P Blunt
3rd Brigade, Casey’s Division, XXII Corps (Washington): Brigadier-General Alexander Hays
Pennsylvania Reserves Division, XXII Corps (Washington): Colonel H G Sickel
1st Brigade, Pennsylvania Reserves Division, XXII Corps (Washington):
2nd Brigade, Pennsylvania Reserves Division, XXII Corps (Washington): Colonel H C Bolinger
3rd Brigade, Pennsylvania Reserves Division, XXII Corps (Washington): Colonel J W Fisher
Cavalry Division, XXII Corps (Washington): Major-General Julius Stahel
1st Brigade, Cavalry Division, XXII Corps (Washington): Brigadier-General Joseph Tarr Copeland
2nd Brigade, Cavalry Division, XXII Corps (Washington): Colonel R B Price
3rd Brigade, Cavalry Division, XXII Corps (Washington): Lieutenant-Colonel R Johnstone

Florida. USS Two Sisters, Acting Master Arthur, took the schooner Agnes off the Tortugas, with a cargo of cotton.

Florida. Operation at Jacksonville ended with the the evacuation of Union troops.

Louisiana. Operation from Milliken’s Bend to New Carthage began.

Louisiana. Skirmish at Richmond.

Louisiana. Incident at Roundaway Bayou.

Louisiana. On the same day that Union forces left Milliken’s Bend to reconnoitre the road to New Carthage, ground was broken on the new Duckport Canal. If completed, the canal would connect Duckport Landing just above Young’s Point on the Mississippi River with Roundaway Bayou and Walnut Bayou, and so enable the Union troops to reach New Carthage by flatboat. The route could also be used to supply the army as it moved south through Louisiana. A force of 3,500 men from Major-General John Alexander McClernand’s and Major-General William Tecumseh Sherman’s Corps worked under the direction of Colonel George G Pride, a volunteer aide-de-camp on the army’s engineering staff, so the canal became known as “Pride’s Ditch.” Six companies of Colonel Josiah Bissell’s Engineer Regiment assisted in the effort to cut a three-mile canal from the river to Cooper’s Plantation on Walnut Bayou. Rapid progress was made as the soldiers excavated a ditch 7 feet deep and 40 feet wide.

Mississippi. Incident at Grand Gulf.

Mississippi. The Union ram USS Switzerland, Colonel Charles R Ellett, had completed the repairs of damage sustained at Vicksburg and steamed below Warrenton to join the USS Hartford and USS Albatross under Rear Admiral David Glasgow Farragut. The three ships then ran past the batteries at Grand Gulf overnight.

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF MISSISSIPPI AND EAST LOUISIANA

Confederate Military Division of the West: General Joseph Eggleston Johnston
Department of Mississippi and East Louisiana: Lieutenant-General John Clifford Pemberton
District One: Brigadier-General Daniel Ruggles
District Two: Carter Major-General Littlepage Stevenson
District Three (Port Hudson): Brigadier-General Franklin Gardner
Maxey’s Brigade, District Three (Port Hudson): Brigadier-General Samuel Bell Maxey
Beall’s Brigade, District Three (Port Hudson): Brigadier-General William Nelson Rector Beall
Gregg’s Brigade, District Three (Port Hudson): Brigadier-General John Gregg
Rust’s Brigade, District Three (Port Hudson): Brigadier-General Albert Rust
Buford’s Brigade, District Three (Port Hudson): Brigadier-General Abraham Buford
District Five: Brigadier-General James Ronald Chambers
Defences of Vicksburg: Brigadier-General Martin Luther Smith
Army of Mississippi: Lieutenant-General John Clifford Pemberton
I Corps (Mississippi): Major-General William Wing Loring
Stevenson’s Division, I Corps (Mississippi): Major-General Carter Littlepage Stevenson
Barton’s Brigade, Stevenson’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General Seth Maxwell Barton
Tracy’s Brigade, Stevenson’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General Edward Dorr Tracy
Taylor’s Brigade, Stevenson’s Division, I Corps (Mississippi): Colonel Thomas H Taylor
Reynolds’ Brigade, Stevenson’s Division, I Corps (Mississippi): Colonel Alexander Welch Reynolds
Smith’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General Martin Luther Smith
Baldwin’s Brigade, Smith’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General William Edwin Baldwin
Vaughn’s Brigade: Brigadier-General John Crawford Vaughn
Lee’s Brigade, Smith’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General Stephen Dill Lee
Maury’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General Louis Hébert
Witherspoon’s Brigade, Maury’s Division, I Corps (Mississippi): Colonel W W Witherspoon
Moore’s Brigade, Maury’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General John Creed Moore
Forney’s Division, I Corps (Mississippi): Major-General John Horace Forney
Bowen’s Brigade, Forney’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General John Stevens Bowen
Green’s Brigade, Forney’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General Martin Edwin Green
Loring’s Division, I Corps (Mississippi): Major-General William Wing Loring
Tilghman’s Brigade, Loring’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General Lloyd Tilghman
Featherston’s Brigade, Loring’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General Winfield Scott Featherston

Missouri. Incident at Owensville.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE MISSOURI

Union Department of the Missouri: Brigadier-General John McAllister Schofield
District of Kansas: Brigadier-General John Gilpatrick Blunt
District of Colorado Territory: Colonel John Milton Chivington
District of Western Arkansas and Indian Territory: Colonel W A Phillips
District of Central Missouri: Brigadier-General Egbert Benson Brown, Colonel Benjamin F Loan
District of Nebraska Territory: Brigadier-General James Craig
District of Northeast Missouri: Brigadier-General Thomas Jefferson McKean
District of Northwest Missouri: Colonel Willard Preble Hall
District of Rolla: Brigadier-General Thomas Alfred Davies
District of Southwest Missouri: Brigadier-General John McAllister Schofield, Colonel W F Cloud
District of St Louis: Brigadier-General John Wynn Davidson
Army of the Frontier: Major-General Francis Jay Herron
1st Division (Frontier) (Carrollton, Ark): Colonel Weer)
2nd Division (Frontier) (Elk Creek Mo.): Colonel Wickerham
3rd Division (Frontier) (Rolla, Mo.): Colonel Geiger

North Carolina. Confederate troops continued their siege of Washington and erected numerous batteries along the Pamlico River in an effort to hold back relief by the Union Navy. Union Commander Davenport sent all but two of the gunboats guarding the waterways from New Bern to Washington and left only one at Plymouth. In addition, small boats transported ammunition and supplies to the garrison to break the blockade.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF NORTH CAROLINA

 Union Department of North Carolina: Brigadier-General Innis Newton Palmer
XVIII Corps (North Carolina): Major-General John Gray Foster
1st Division, XVIII Corps (North Carolina): Brigadier-General Innis Newton Palmer
1st Brigade, 1st Division, XVIII Corps (North Carolina): Colonel Thomas Jonathan Coffin Amory
2nd Brigade, 1st Division, XVIII Corps (North Carolina): Colonel Horace Clark Lee
2nd Division, XVIII Corps (North Carolina) (detached to Department of South): Brigadier-General Charles Adam Heckman
1st Brigade, 2nd Division, XVIII Corps (North Carolina) (detached to Department of South): Colonel J J De Forest
2nd Brigade, 2nd Division, XVIII Corps (North Carolina) (detached to Department of South): Colonel William Watts Hart Davis
3rd Division, XVIII Corps (North Carolina) (detached to Department of South): Brigadier-General Orris Sanford Ferry
1st Brigade, 3rd Division, XVIII Corps (North Carolina) (detached to Department of South): Colonel Joshua B Howell
2nd Brigade, 3rd Division, XVIII Corps (North Carolina) (detached to Department of South): Colonel Thomas Ogden Osborn
4th Division, XVIII Corps (North Carolina): Colonel T F Lehmann
1st Brigade, 4th Division, XVIII Corps (North Carolina): Colonel J S Belknap
2nd Brigade, 4th Division, XVIII Corps (North Carolina): Colonel F L Lee
5th Division, XVIII Corps (North Carolina): Brigadier-General Henry Prince
1st Brigade, 5th Division, XVIII Corps (North Carolina): Brigadier-General Francis Barreto Spinola
2nd Brigade, 5th Division, XVIII Corps (North Carolina): Colonel J Jourdan

South Carolina. USS Memphis, Lieutenant-Commander Pendleton G Watmough, captured the British schooner Antelope attempting to run the blockade into Charleston with a cargo of salt.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE SOUTH

Union Department of the South: Major-General David Hunter
X Corps (South): Major-General David Hunter
Saint Helena Island, South Carolina (Detachment) XVIII Army Corps (South)
1st Division, Detachment XVIII Corps (South): Brigadier-General Orris Sanford Ferry
1st Brigade, 1st Division, Detachment XVIII Corps (South): Brigadier-General Thomas Greely Stevenson
2nd Brigade, 1st Division, Detachment XVIII Corps (South): Colonel William Watts Hart Davis
2nd Division, Detachment XVIII Corps (South): Brigadier-General Charles Adam Heckman
1st Brigade, 2nd Division, Detachment XVIII Corps (South): Colonel J J De Forest
2nd Brigade, 2nd Division, Detachment XVIII Corps (South): Colonel Joshua B Howell
3rd Brigade, 2nd Division, Detachment XVIII Corps (South): Colonel Thomas Ogden Osborn
Hilton Head, X Corps (South): Brigadier-General Alfred Howe Terry
Fort Pulaski, Georgia X Corps (South): Colonel William Brainerd Barton
Key West and Tortugas, Florida X Corps (South): Colonel T H Good
Saint Augustine, Florida X Corps (South): Lieutenant-Colonel Joseph Carter Abbot
Beaufort, South Carolina X Corps (South): Brigadier-General Rufus Saxton
Ossabaw Island, Georgia X Corps (South): Major D A Allen

Tennessee. Union reconnaissance from Lexington to the mouth of the Duck River began.

Tennessee. Skirmish with Confederate cavalry near Eagleville.

Tennessee. Skirmish near Franklin.

Tennessee. Incident on the Purdy Road.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE TENNESSEE

Union Department of the Tennessee: Major-General Ulysses Simpson Grant
District of Eastern Arkansas: Major-General Benjamin Mayberry Prentiss
12th Division (Eastern Arkansas): Brigadier-General Alvin Peterson Hovey
1st Brigade, 12th Division (Eastern Arkansas): Colonel George Francis McGinnis
2nd Brigade, 12th Division (Eastern Arkansas): Colonel J R Slack
13th Division (Eastern Arkansas): Brigadier-General Leonard Fulton Ross
14th Division (Eastern Arkansas): Brigadier-General Eugene Asa Carr
1st Brigade, 14th Division (Eastern Arkansas): Brigadier-General William Plummer Benton
2nd Brigade, 14th Division (Eastern Arkansas): Brigadier-General Michael Kelly Lawler
Cavalry Division (Eastern Arkansas): Brigadier-General Cadwallader Colden Washburn
District of West Tennessee: Major-General Stephen Augustus Hurlbut
District of Columbus: Brigadier-General Alexander Asboth
District of Corinth: Brigadier-General Grenville Mellen Dodge
District of Jackson: Brigadier-General Nathan Kimball
Sub-District of Memphis: Brigadier-General James Clifford Veatch
Army of the Tennessee: Major-General Ulysses Simpson Grant
XIII Corps (Tennessee): Major-General John Alexander McClernand
9th Division, XIII Corps (Tennessee): Brigadier-General Peter Joseph Osterhaus
1st Brigade, 9th Division, XIII Corps (Tennessee): Brigadier-General Theophilus Toulmin Garrard
2nd Brigade, 9th Division, XIII Corps (Tennessee): Colonel L S Sheldon
10th Division, XIII Corps (Tennessee): Brigadier-General Andrew Jackson Smith
1st Brigade, 10th Division, XIII Corps (Tennessee): Brigadier-General Stephen Gano Burbridge
2nd Brigade, 10th Division, XIII Corps (Tennessee): Colonel W J Landram
XV Corps (Tennessee): Major-General William Tecumseh Sherman
1st Division, XV Corps (Tennessee): Major-General Frederick Steele
2nd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General David Stuart
XVI Corps (Tennessee): Major-General Stephen Augustus Hurlbut
Left Wing XVI Corps (Tennessee): Major-General Charles Smith Hamilton
1st Division, XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General William Sooy Smith
4th Division, XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General Jacob Gartner Lauman
8th Division, XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General John Eugene Smith
XVII Corps (Tennessee): Major-General James Birdseye McPherson
3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Major-General John Alexander Logan
6th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General John McArthur
7th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Isaac Ferdinand Quinby
Cavalry Division (Tennessee):

Virginia. Union Lieutenant-Commander James H Gillis aboard USS Commodore Morris conveyed a force of soldiers up the Ware River to investigate reports of a large quantity of grain being stored in the area. Thousands of bushels were found at Patterson Smith’s plantation.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF VIRGINIA

Union Department of Virginia: Major-General John Adams Dix
IV Corps (Virginia): Major-General Erasmus Darwin Keyes
Busteed’s Brigade, IV Corps (Virginia): Colonel R Busteed
VII Corps (Virginia): Major-General John Adams Dix
Norfolk, Virginia: Brigadier-General Egbert Ludovicus Viele
Suffolk, Virginia: Major-General John James Peck
1st Division, VII Corps (Virginia): Major-General John James Peck
1st Brigade, 1st Division, VII Corps (Virginia): Brigadier-General Michael Corcoran
2nd Brigade, 1st Division, VII Corps (Virginia): Brigadier-General Henry Dwight Terry
3rd Brigade, 1st Division, VII Corps (Virginia): Colonel Robert Sanford Foster
2nd Division, VII Corps (Virginia): Brigadier-General George Washington Getty
1st Brigade, 2nd Division, VII Corps (Virginia): Colonel Harrison Stiles Fairchild
2nd Brigade, 2nd Division, VII Corps (Virginia): Colonel Edward Harland
3rd Brigade, 2nd Division, VII Corps (Virginia): Colonel Arthur Henry Dutton

Union Organisation

USA: Brigadier-General Louis Blenker was honourably discharged due to the effect of wounds.

Blenker, Louis (Ludwig) / Germany / Born 12 May 1812 Worms, Hesse-Darmstadt, Germany / Died Rockland, New York 31 October 1863
Private Bavarian Legion / Sergeant Bavarian Legion / Lieutenant Bavarian Legion -18481849/ Colonel USV 8th New York Infantry 23 April 1861 / Brigadier-General USV 9 August 1861 / Discharged 31 March 1863
1st Brigade 5th Division Department of Northeastern Virginia June 1861-17 August 1861 / Blenker’s Division Army of the Potomac 17 August 1861-3 October 1861 / 3rd Brigade Hooker’s Division Army of the Potomac 3 October 1861-December 1861 / Blenker’s Division Army of the Potomac December 1861-13 March 1862 / Blenker’s Division II Corps Army of the Potomac 13 March 1862-31 March 1862 / Blenker’s Division Mountain Department 1 April 1862-26 June 1862

USA: Brigadier-General George Archibald McCall resigned due to illness aggravated by imprisonment after capture at Frayser’s Farm.

McCall, George Archibald / Pennsylvania / Born 16 March 1802 Philadelphia, Pennsylvania / Died West Chester, Pennsylvania 26 February 1868
USMA 1 July 1822 26/40 Infantry / Cadet USMA 1 September 1818 / 2nd Lieutenant USA 1st US Infantry 1 July 1822 / 4th US Infantry 23 December 1822 / 1st Lieutenant USA 23 January 1829 / Captain USA 21 September 1836 / Assistant Adjutant-General 7 July 1846-26 December 1847 / Major USA 3rd US Infantry 26 December 1847 / Colonel USA Inspector-General 10 June 1850 / Resigned USA 29 April 1853 / Major-General Pennsylvania Militia 15 May 1861 Expired 23 July 1861 / Brigadier-General USV 7 August 1861 to rank from 17 May 1861 / Resigned USV 31 March 1863 / Brevet Major USA 9 May 1846 Brevet Lieutenant-Colonel USA 9 May 1846 Brevet Major USA 7 July 1846 / WIA & CIA Glendale 30 June 1862 Exchanged 15 August 1862
McCall’s Brigade Military Division of the Potomac 2 August 1861-20 August 1861 / McCall’s Brigade Army of the Potomac 20 August 1861-3 October 1861 / McCall’s Division Army of the Potomac 3 October 1861-13 March 1862 / 2nd Division I Corps Army of the Potomac 13 March 1862-4 April 1862 / 2nd Division I Corps Department of the Rappahannock 4 April 1862-12 June 1862 / 3rd Division V Corps Army of the Potomac 18 June 1862-30 June 1862

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Edwin McMasters Stanton

Secretary of the Navy: Gideon Welles

North Atlantic Blockading Squadron: Samuel Phillips Lee
South Atlantic Blockading Squadron: Samuel Francis Du Pont
West Gulf Blockading Squadron: David Glasgow Farragut
East Gulf Blockading Squadron: Theodorus Bailey
Pacific Squadron: Charles H Bell
Mississippi River Squadron: David Dixon Porter
Potomac Flotilla: Andrew Allen Harwood

General–in-Chief: Henry Wager Halleck

Department of the Cumberland: William Starke Rosecrans

  • Army of the Cumberland: William Starke Rosecrans
    • XIV Corps Cumberland: George Henry Thomas
    • XX Corps Cumberland: Alexander McDowell McCook
    • XXI Corps Cumberland: Thomas Leonidas Crittenden
    • Cavalry Corps Cumberland: David Sloane Stanley

Department of the East: John Ellis Wool

Department of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks

  • District of Pensacola: Isaac Dyer
  • District of La Fourche: Godfrey Weitzel
  • District of Key West and Tortugas: Daniel Phineas Woodbury
  • Defences of New Orleans: Thomas West Sherman
  • Army of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
    • XIX Corps Gulf: Nathaniel Prentiss Banks

Middle Department: Robert Cumming Schenck

  • District of the Eastern Shore of Maryland: Henry Hayes Lockwood
  • VIII Corps Middle: Robert Cumming Schenck

Department of the Missouri: John McAllister Schofield

  • District of St Louis: John Wynn Davidson
  • District of Southwest Missouri: John McAllister Schofield
  • District of Northeast Missouri: Thomas Jefferson McKean
  • District of Northwest Missouri: Willard Preble Hall
  • District of Central Missouri: Benjamin Franklin Loan
  • District of Rolla: Thomas Alfred Davies
  • District of Nebraska Territory: James Craig
  • Army of the Frontier: Francis Jay Herron

Department of New Mexico: James Henry Carleton

  • District of Arizona: Joseph Rodman West

Department of North Carolina: Innis Newton Palmer

  • XVIII Corps North Carolina: John Gray Foster

Department of the Northwest: John Pope

  • 1st District Northwest: John Cook
  • District of Minnesota: Henry Hastings Sibley
  • District of Wisconsin: Thomas Church Haskell Smith

Department of the Ohio: Ambrose Everett Burnside

  • District of Central Kentucky: Quincy Adams Gillmore
  • District of Eastern Kentucky: Julius White
  • District of Western Kentucky: Jeremiah Tilford Boyle
  • District of Indiana: Henry Beebe Carrington
  • IX Corps Ohio: John Grubb Parke

Department of the Pacific: George Wright

  • District of the Humboldt: Francis James Lippitt
  • District of Oregon: Benjamin Alvord
  • District of Southern California: Harvey Lee temporary
  • District of Utah: Patrick Edward Connor

Department of the Potomac: Joseph Hooker

  • Army of the Potomac: Joseph Hooker
    • I Corps Potomac: John Fulton Reynolds
    • II Corps Potomac: Darius Nash Couch
    • III Corps Potomac: Daniel Edgar Sickles
    • V Corps Potomac: George Gordon Meade
    • VI Corps Potomac: John Sedgwick
    • XI Corps Potomac: Carl Schurz temporary
    • XII Corps Potomac: Henry Warner Slocum
    • Cavalry Corps Potomac: George Stoneman

Department of the South: David Hunter

  • X Corps South: David Hunter

Department of the Tennessee: Ulysses Simpson Grant

  • District of West Tennessee: Stephen Augustus Hurlbut
    • Sub-District of Memphis: James Clifford Veatch
  • District of Jackson: Nathan Kimball
  • District of Eastern Arkansas: Benjamin Mayberry Prentiss
  • Army of the Tennessee: Ulysses Simpson Grant
    • XIII Corps Tennessee: John Alexander McClernand
    • XV Corps Tennessee: William Tecumseh Sherman
    • XVI Corps Tennessee: Stephen Augustus Hurlbut
      • Left Wing XVI Corps Tennessee: Charles Smith Hamilton
    • XVII Corps Tennessee: James Birdseye McPherson

Department of Virginia: John Adams Dix

  • IV Corps Virginia: Erasmus Darwin Keyes
  • VII Corps Virginia: John Adams Dix

Department of Washington: Samuel Peter Heintzelman

  • District of Alexandria: John Potts Slough
  • District of Washington: John Henry Martindale
  • XXII Corps Washington: Samuel Peter Heintzelman

Confederate Organisation

CSA: Captain Richard Lucian Page CSN assumed command of the Savannah River Naval Squadron, succeeding Josiah Tattnall (March 1861-March 1862), John Newland Maffitt (March 1862-May 1862), and Josiah Tattnall (May 1862-March 1863).

Page, Richard Lucian / Virginia / Born 20 December 1807 Clarke, Virginia / Died Blue Ridge Summit, Pennsylvania 9 August 1901
Midshipman USN 1 March 1824 / Passed Midshipman USN 20 February 1830 / Lieutenant USN 26 March 1834 / Commander USN 14 September 1855 / USS Germantown 1860-1861 / Dismissed USN 18 April 1861 / ADC (J Letcher) 1861 / Captain Virginia Navy 1861 / Commander CSN 10 June 1861 / Captain CSN May 1862 / Colonel PACS Artillery 12 June 1862 / Brigadier-General PACS (Special) 7 March 1864 to rank from 1 March 1864 / Paroled Fort Delaware, Delaware 24 July 1865 / CIA Fort Morgan 23 August 1864
Charlotte Navy Yard October 1862-1864 / Savannah River Squadron 31 March 1863-13 May 1863 / Page’s Brigade District of the Gulf 1 March 1864-23 August 1864

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: James Alexander Seddon

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Vacant

Military Division of the West: Joseph Eggleston Johnston

  • Department of East Tennessee: Daniel Smith Donelson interim Dabney Herndon Maury awaited
    • District of Abingdon: Humphrey Marshall
  • Western Department: Braxton Bragg
    • District of the Tennessee: John King Jackson
    • Gulf District: Simon Bolivar Buckner
    • Army of Tennessee:  Braxton Bragg
      • I Corps Tennessee: Leonidas Polk
      • II Corps Tennessee: William Joseph Hardee
      • Cavalry Corps Tennessee: Earl Van Dorn
  • Department of Mississippi and East Louisiana: John Clifford Pemberton
    • District One of Mississippi and East Louisiana: Daniel Ruggles
    • District Two of Mississippi and East Louisiana: Carter Littlepage Stevenson
    • District Three of Mississippi and East Louisiana: Franklin Gardner
    • District Five of Mississippi and East Louisiana: James Ronald Chalmers
    • Defences of Vicksburg: Martin Luther Smith
    • Army of Mississippi: John Clifford Pemberton
      • I Corps Mississippi: William Wing Loring temporary

Department of Henrico: John Henry Winder

Department of North Carolina: James Longstreet

  • District of North Carolina: James Green Martin
    • Sub-District of Cape Fear: William Henry Chase Whiting

Department of Northern Virginia: Robert Edward Lee

  • Army of Northern Virginia: Robert Edward Lee
    • I Corps Northern Virginia: James Longstreet
    • II Corps Northern Virginia: Thomas Jonathan Jackson
  • Valley District: William Edmondson Jones

Department of Southern Virginia: James Longstreet

Department of Richmond: Arnold Elzey

Department of South Carolina, Georgia and Florida: Pierre Gustave Toutant Beauregard

  • District of Georgia: Hugh Weedon Mercer
  • District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
    • 1st Sub-District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
    • 2nd Sub-District of South Carolina: James Heyward Trapier
    • 3rd Sub-District of South Carolina: William Stephen Walker
    • 4th Sub-District of South Carolina: James Heyward Trapier
  • District of East Florida: Joseph Finegan
  • District of Middle Florida: Thomas Howell Cobb
  • District of West Florida: John Horace Forney

Trans-Allegheny Department: Samuel Jones

Trans-Mississippi Department: Edmund Kirby Smith

  • District of Texas, New Mexico and Arizona:  John Bankhead Magruder
    • Western Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: Henry Eustace McCullough
      • Sub-District of the Rio Grande: Hamilton Prioleau Bee
    • Sub-District of Houston: Xavier Blanchard Debray
    • Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: William Read Scurry
  • District of Arkansas: Theophilus Hunter Holmes
  • District of West Louisiana: Richard Taylor
  • District of Indian Territory: Douglas Hancock Cooper interim William Steele awaited
  • Defences of Pass Cavallo: John W Glenn
  • Trans-Mississippi Army: Edmund Kirby Smith

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Major-General USA

George Brinton McClellan
John Charles Frémont
Henry Wager Halleck
John Ellis Wool

Major-General USV

Asterisk indicates concurrently Brigadier-General USA

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Ethan Allen Hitchcock
Ulysses Simpson Grant
Irvin McDowell*
Ambrose Everett Burnside
William Starke Rosecrans*
Don Carlos Buell
John Pope*
Samuel Ryan Curtis
Franz Sigel
John Alexander McClernand
Lewis Wallace
George Henry Thomas
George Cadwalader
William Tecumseh Sherman
Edward Otho Cresap Ord
Samuel Peter Heintzelman
Erasmus Darwin Keyes
Joseph Hooker*
Silas Casey
William Buel Franklin
Darius Nash Couch
Henry Warner Slocum
John James Peck
John Sedgwick
Alexander McDowell McCook
Thomas Leonidas Crittenden
John Gray Foster
John Grubb Parke
Christopher Columbus Augur
Robert Cumming Schenck
Stephen Augustus Hurlbut
Gordon Granger
Charles Smith Hamilton
Lovell Harrison Rousseau
James Birdseye McPherson
Benjamin Mayberry Prentiss
George Stoneman
John Fulton Reynolds
George Gordon Meade
Oliver Otis Howard
Daniel Edgar Sickles
Robert Huston Milroy
Daniel Butterfield
Winfield Scott Hancock
George Sykes
William Henry French
David Sloane Stanley
James Scott Negley
John McAuley Palmer
Frederick Steele
Abner Doubleday
Napoleon Jackson Tecumseh Dana
Hiram Gregory Berry
Richard James Oglesby
John Alexander Logan
James Gilpatrick Blunt
George Lucas Hartsuff
Cadwallader Colden Washburn
Francis Jay Herron
Francis Preston Blair
Joseph Jones Reynolds
Philip Henry Sheridan
Julius Stahel
Carl Schurz
John Newton

Brigadier-General USA

Brackets indicates concurrently Major-General USV

William Selby Harney
(Irvin McDowell)
Robert Anderson
(William Starke Rosecrans)
Philip St George Cooke
(John Pope)
(Joseph Hooker)

Brigadier-General USV

Andrew Porter
Charles Pomeroy Stone
Thomas West Sherman
George Archibald McCall RES
William Reading Montgomery
Rufus KIng
Benjamin Franklin Kelley
Jacob Dolson Cox
Alpheus Starkey Williams
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Michael Corcoran
Henry Hayes Lockwood
Louis Blenker HON DIS
James Samuel Wadsworth
George Webb Morell
John Henry Martindale
Samuel Davis Sturgis
Henry Washington Benham
William Farrar Smith
Egbert Ludovicus Vielé
James Shields
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
Lawrence Pike Graham
Eleazar Arthur Paine
Willis Arnold Gorman
Horatio Gouverneur Wright
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
George Wright
William Thomas Harbaugh Brooks
John Milton Brannan
John Porter Hatch
William Kerley Strong
Albin Francisco Schoepf
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
George Washington Cullum
Jeremiah Tilford Boyle
George Washington Morgan
John McAllister Schofield
Thomas Jefferson McKean
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
James Abram Garfield
Lewis Golding Arnold
William Scott Ketchum
John Wynn Davidson
David Bell Birney
Thomas Francis Meagher
Henry Morris Naglee
Andrew Johnson
James Gallant Spears
Eugene Asa Carr
Thomas Alfred Davies
Daniel Tyler
William Hemsley Emory
Andrew Jackson Smith
Marsena Rudolph Patrick
Isaac Ferdinand Quinby
Orris Sanford Ferry
Daniel Phineas Woodbury
Henry Moses Judah
John Cook
John McArthur
Jacob Gartner Lauman
Horatio Phillips Van Cleve
Speed Smith Fry
Alexander Asboth
James Craig
Mahlon Dickerson Manson
Edward Richard Sprigg Canby
Grenville Mellen Dodge
Robert Byington Mitchell
Quincy Adams Gillmore
Amiel Weeks Whipple
Cuvier Grover
Rufus Saxton
Benjamin Alvord
Napoleon Bonaparte Buford
William Sooy Smith
Nathan Kimball
Charles Devens
James Henry Van Alen
Samuel Wylie Crawford
Henry Walton Wessells
Milo Smith Hascall
Leonard Fulton Ross
John White Geary
Alfred Howe Terry
Andrew Atkinson Humphreys
James Henry Carleton
Absalom Baird
John Cleveland Robinson
Truman Seymour
Henry Prince
Thomas Turpin Crittenden
Maximilian Weber
Jeremiah Cutler Sullivan
Alvin Peterson Hovey
James Clifford Veatch
William Plummer Benton
John Curtis Caldwell
Neal Dow
George Sears Greene
Samuel Powhatan Carter
John Gibbon
Erastus Barnard Tyler
Charles Griffin
George Henry Gordon
James Madison Tuttle
Julius White
Peter Joseph Osterhaus
Stephen Gano Burbridge
Washington Lafayette Elliott
Albion Parris Howe
Green Clay Smith
Benjamin Stone Roberts
Alfred Pleasonton
Jacob Ammen
Fitz-Henry Warren
Morgan Lewis Smith
Charles Cruft
Frederick Salomon
John Basil Turchin
Henry Shaw Briggs
James Dada Morgan
Johann August Ernst Willich
Henry Dwight Terry
James Blair Steedman
George Foster Shepley
John Buford
John Reese Kenly
John Potts Slough
Godfrey Weitzel
George Crook
Thomas Leiper Kane
Gershom Mott
Henry Jackson Hunt
Francis Channing Barlow
Mason Brayman
Nathaniel James Jackson
George Washington Getty
Alfred Sully
Gouverneur Kemble Warren
William Woods Averell
Alexander Hays
Calvin Edward Pratt
Francis Barretto Spinola
John Henry Hobart Ward
Solomon Meredith
James Bowen
Eliakim Parker Scammon
Robert Seaman Granger
Joseph Rodman West
Joseph Warren Revere
Alfred Washington Ellet
George Leonard Andrews
Clinton Bowen Fisk
William Hays
Israel Vogdes
David Allen Russell
Lewis Cass Hunt
Frank Wheaton
John Sanford Mason
David McMurtrie Gregg
Robert Ogden Tyler
Alfred Thomas Archimedes Torbert
William Haines Lytle
Gilman Marston
William Dwight
Sullivan Amory Meredith
Edward Needles Kirk
Nathaniel Collins McLean
William Vandever
Alexander Schimmelfennig
Charles Kinnaird Graham
John Eugene Smith
Joseph Tarr Copeland
Charles Adam Heckman
Stephen Gardner Champlin
Edward Elmer Potter
Thomas Algeo Rowley
Henry Beebee Carrington
John Haskell King
Adam Jacoby Slemmer
Thomas Hewson Neill
Thomas Gamble Pitcher
Thomas William Sweeny
William Passmore Carlin
Romeyn Beck Ayres
William Babcock Hazen
James St Clair Morton
Joseph Anthony Mower
Richard Arnold
Edward Winslow Hinks
George Crockett Strong
Michael Kelly Lawler
George Day Wagner
Lysander Cutler
Joseph Farmer Knipe
John Dunlap Stevenson
James Barnes

Theophilus Toulmin Garrard
Edward Harland
Samuel Kosciuszko Zook
Samuel Beatty
Isaac Jones Wistar
Franklin Stillman Nickerson
Edward Henry Hobson
Ralph Pomeroy Buckland
Joseph Dana Webster
William Ward Orme
William Harrow
William Hopkins Morris
John Beatty
Thomas Howard Ruger
Thomas Edward Greenfield Ransom
Elias Smith Dennis
Thomas Church Haskell Smith
Mortimer Dormer Leggett
Davis Tillson
Hector Tyndale
Charles Cleveland Dodge
Albert Lindley Lee
Charles Leopold Matthies
Marcellus Monroe Crocker
Egbert Benson Brown
John McNeil
George Francis McGinnis
George Washington Deitzler
Hugh Boyle Ewing
James Winning McMillan
Orlando Metcalfe Poe
James Murrell Shackelford
Daniel Ullmann
George Jerrison Stannard
Henry Baxter
James Nagle
Francis Laurens Vinton
John Milton Thayer
Charles Thomas Campbell
Thomas Welsh
Halbert Eleazer Paine
Hugh Thompson Reid
Abner Clark Harding
Robert Brown Potter
Thomas Ewing
Joseph Andrew Jackson Lightburn
Thomas Greely Stevenson
Henry Hastings Sibley
Joseph Bradford Carr
Joseph Jackson Bartlett
Joshua Thomas Owen
Patrick Edward Connor

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Henry Knox Craig
Lorenzo Thomas
James Wolfe Ripley (Ordnance)
William Alexander Hammond (Surgeon-General)
Joseph Pannell Taylor (Commissary-General of Subsistence
Joseph Gilbert Totten (Engineers)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA/PACS

Samuel Cooper
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg

Lieutenant-General PACS

James Longstreet
Edmund Kirby Smith
Leonidas Polk
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
Thomas Jonathan Jackson
John Clifford Pemberton

Major-General PACS

Earl Van Dorn
Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
Richard Stoddert Ewell
William Wing Loring
Sterling Price
Benjamin Franklin Cheatham
Samuel Jones
John Porter McCown
Daniel Harvey Hill
Jones Mitchell Withers
Thomas Carmichael Hindman
John Cabell Breckinridge
Lafayette McLaws
Ambrose Powell Hill
Richard Heron Anderson
James Ewell Brown Stuart
Richard Taylor
Simon Bolivar Buckner
Samuel Gibbs French
George Edward Pickett
Carter Littlepage Stevenson
John Bell Hood
John Horace Forney
Dabney Herndon Maury
Martin Luther Smith
John George Walker
Arnold Elzey
Patrick Ronayne Cleburne
Franklin Gardner
Daniel Smith Donelson
Isaac Ridgeway Trimble
Jubal Anderson Early
Joseph Wheeler
Edward Johnson
William Henry Chase Whiting

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Charles Clark
John Buchanan Floyd
Henry Alexander Wise
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Gideon Johnson Pillow
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Paul Octave Hébert
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
Thomas Fenwick Drayton
Lloyd Tilghman
Nathan George Evans
Cadmus Marcellus Wilcox
Robert Emmett Rodes
James Heyward Trapier
Hugh Weedon Mercer
Alexander Peter Stewart
William Montgomery Gardner
Richard Brooke Garnett
William Mahone
Raleigh Edward Colston
Henry Heth
Sterling Alexander Martin Wood
John King Jackson
Bushrod Rust Johnson
James Patton Anderson
Howell Cobb
George Wythe Randolph
Joseph Brevard Kershaw
James Ronald Chalmers
James Johnston Pettigrew
Daniel Leadbetter
William Whann Mackall
Robert Ransom
Daniel Marsh Frost
Winfield Scott Featherston
Thomas James Churchill
William Booth Taliaferro
Albert Rust
Samuel Bell Maxey
Hamilton Prioleau Bee
James Morrison Hawes
George Hume Steuart
James Edwin Slaughter
Charles William Field
Paul Jones Semmes
Lucius Marshall Walker
Seth Maxwell Barton
Henry Eustace McCullough
John Stevens Bowen
Benjamin Hardin Helm
John Selden Roane
States Rights Gist
William Nelson Pendleton
Lewis Addison Armistead
Joseph Finegan
William Nelson Rector Beall
Thomas Jordan
William Preston
Roger Atkinson Pryor
John Echols
George Earl Maney
Jean Jacques Alfred Alexandre Mouton
John Stuart Williams
James Green Martin
Thomas Lanier Clingman
Wade Hampton
Daniel Weisiger Adams
Louis Hébert
John Creed Moore
Ambrose Ransom Wright
James Lawson Kemper
James Jay Archer
Beverley Holcombe Robertson
St John Richardson Liddell
Nathan Bedford Forrest
Johnson Hagood
William Dorsey Pender
Micah Jenkins
Martin Edwin Green
Fitzhugh Lee
Harry Thompson Hays
Albert Gallatin Jenkins
William Barksdale
Edward Dorr Tracy
Matthew Duncan Ector
Edward Aylesworth Perry
John Gregg
John Calvin Brown
Alfred Holt Colquitt
Junius Daniel
Abraham Buford
William Steele
James Fleming Fagan
William Read Scurry
Francis Asbury Shoup
Joseph Robert Davis
William Henry Fitzhugh Lee
William Edmondson Jones
William Edwin Baldwin
John Crawford Vaughn
Evander McIvor Law
William Brimage Bate
Elkanah Brackin Greer
Francis Redding Tillou Nicholls
Preston Smith
Alfred Cumming
William Stephen Walker
George Pierce Doles
Carnot Posey
Montgomery Dent Corse
George Thomas Anderson
Alfred Iverson
James Henry Lane
Edward Lloyd Thomas
Stephen Dodson Ramseur
John Rogers Cooke
Jerome Bonaparte Robertson
Elisha Franklin Paxton
Evander McNair
William George Mackey Davis
Archibald Gracie
William Robertson Boggs
James Camp Tappan
Dandridge McRae
Mosby Monroe Parsons
Stephen Dill Lee
John Pegram
John Sappington Marmaduke
John Austin Wharton
William Thompson Martin
John Hunt Morgan
Marcus Joseph Wright
Zachariah Cantey Deas
Lucius Eugene Polk
Edward Cary Walthall
John Adams
William Hicks Jackson
James Cantey
Camille Armand Jules Marie de Polignac
Robert Frederick Hoke
Henry Lewis Benning
William Tatum Wofford
Samuel McGowan
Marcellus Augustus Stovall
George Blake Cosby
Francis Crawford Armstrong
William Lewis Cabell
John Daniel Imboden
William Smith
William Henry Talbot Walker
Alfred Eugene Jackson
Robert Brank Vance

<span>%d</span> bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close