1861 October 10th

October 10 1861 Wednesday

Operations at the Mouth of the Mississippi

Florida. Confederate troops at Tampa Bay captured the American sloop William Batty.

Louisiana. The USS Niagara and USS Minnesota arrived off the Mississippi delta with Captain William W McKean USN, the new commander of the Mississippi blockading fleet. McKean planned to use his ships to enforce the blockade of New Orleans more thoroughly by blocking the Mississippi River. McKean ordered four Union ships (USS Richmond, USS Vincennes, USS Preble, and USS Water Witch) to occupy the Head of Passes, closing the exits from the lower Mississippi delta. Head of Passes was a deep-water anchorage two miles long and a mile wide, where the river branched to create the lower delta. The presence of the Union blockaders forced Confederate vessels to take a longer diversion by way of Lake Pontchartrain and past Ship Island, which was had been in Union control for over a month.

Missouri. A rump convention of the Missouri assembly, convened by Governor Claiborne Fox Jackson, met in Neosho. They passed an ordinance of secession despite questions of the convention’s legality. The disputed state was accepted as the 12th member of the Confederacy.

Tennessee. Union Brigadier-General Ormsby McKnight Mitchel was ordered to plan an expedition into East Tennessee.

Virginia. USS Daylight, Commander Lockwood, silenced a Confederate battery attacking the American ship John Clark anchored in Lynnhaven Bay.

Union Organisation

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Simon Cameron

Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • Atlantic Blockading Squadron USN: Flag Officer Louis Malesherbes Goldsborough USN
  • Gulf Blockading Squadron USN: Flag Officer William McKean USN
  • Pacific Squadron USN: Captain John B Montgomery USN
  • Western Gunboat Flotilla USN: Flag Officer Andrew Hull Foote USN
  • Potomac Flotilla USN: Commander Thomas Tingey Craven USN

General–in-Chief: Winfield Scott

  • Department of the Cumberland: William Tecumseh Sherman
  • Department of the East: Vacant
  • Department of Florida: Harvey Brown
  • Department of New England: Benjamin Franklin Butler
  • Department of the Ohio: Ormsby McKnight Mitchel
    • District of Grafton: Benjamin Franklin Kelley
  • Department of the Pacific: Edwin Vose Sumner
    • District of Oregon: Benjamin Lloyd Beall
    • District of Southern California: George Wright
  • Department of the Potomac: George Brinton McClellan
    • Army of the Potomac: George Brinton McClellan
  • Department of Texas: Vacant
  • Department of Virginia: John Ellis Wool
  • Western Department: John Charles Frémont
    • District of Western Kentucky: Charles Ferguson Smith
    • District of North Missouri: John Pope
    • District of Southeast Missouri: Ulysses Simpson Grant
    • Southern District of New Mexico: Benjamin Stone Roberts
    • Western Army: John Charles Frémont
  • Department of Western Virginia: William Starke Rosecrans awaited

Confederate Organisation

CSA: Brigadier-General Edmund Kirby Smith was appointed to command the Department of Middle and Eastern Florida. These orders were revoked before his arrival and Brigadier General John Breckinridge Grayson retained interim command.

Smith, Edmund Kirby / Florida / Born 16 May 1824 St Augustine, Florida / Died Sewanee, Tennessee 28 March 1893
USMA 1 July 1845 25/41 Infantry / Cadet USMA 1 July 1841 / 5th US Infantry 1 July 1845 / 2nd Lieutenant USA 7th US Infantry 22 August 1846 / 1st Lieutenant 9 March 1851 / Captain USA 2nd US Cavalry 3 March 1855 / Major USA 31 January 1861 / Resigned USA 6 April 1861 / Major ACSA Artillery 16 March 1861 / Lieutenant-Colonel ACSA Cavalry 16 March 1861 / Assistant Adjutant-General June 1861 / Brigadier-General PACS 17 June 1861 / Major-General PACS 13 October 1861 to rank from 11 October 1861 / Lieutenant-General PACS 10 October 1862 to rank from 9 October 1862 / General PACS 19 February 1864 / No Record of Parole / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1845 Brevet 1st Lieutenant USA 18 April 1847 Brevet Captain USA 20 August 1847 / WIA Old Fort Atchison, Texas 13 May 1859 WIA First Bull Run 21 July 1861 CIA Texas 26 May 1865
Assistant Adjutant-General Army of the Shenandoah June 1861 / 4th Brigade Army of the Shenandoah June 1861-20 July 1861 / 4th Brigade Army of the Potomac 20 July 1861-21 July 1861 / Department of Middle and East Florida 10 October 1861-21 October 1861 / 4th Division Army of the Potomac 22 October 1861-5 February 1862 / 3rd Division Army of the Potomac 5 February 1862-21 February 1862 / Department of East Tennessee 25 February 1862-31 August 1862 / Army of East Tennessee 9 March 1862-25 August 1862 / Army of Kentucky 16 August 1862-20 November 1862 / III (Smith’s) Corps Mississippi 13 October 1862-20 November 1862 / Department of East Tennessee 20 October 1862-11 November 1862 / III Corps Tennessee 20 November 1862-23 December 1862 / Department of East Tennessee 23 December 1862-3 February 1863 / Trans-Mississippi Department 14 January 1863-19 April 1865 / Southwest Army 14 January 1863-8 February 1863 / Trans-Mississippi Army 9 February 1863-19 April 1865 / Trans-Mississippi Department 22 April 1865-26 May 1865 / Trans-Mississippi Army 22 April 1865-26 May 1865

CSA: Brigadier General John Breckinridge Grayson retained interim command of the Department of Middle and Eastern Florida.

Grayson, John Breckinridge / Kentucky / Born 18 October 1806 Fayette, Kentucky / Died Tallahassee, Florida 21 October 1861
USMA 1 July 1826 22 /41 Artillery-Commissary / Cadet USMA 1 July 1821 / 3rd US Artillery 1 July 1826 / 2nd Lieutenant USA 2nd US Artillery 1 July 1826 / 1st Lieutenant USA 30 April 1834 / Captain USA Assistant Commissary of Subsistence 7 July 1838 / Captain USA 11 December 1838-18 June 1846 / Major USA Commissary of Subsistence 21 October 1852 / Resigned USA 1 July 1861 / Brigadier-General North Carolina Militia 1861 / Brigadier-General PACS 13 August 1861 to rank from 15 August 1861 / Brevet 2nd Lieutenant USA 3rd US Artillery 1 July 1826 Brevet Major USA 20 August 1847 Brevet Lieutenant-Colonel USA 13 September 1847
Department of Middle and Eastern Florida 21 August 1861-21 October 1861

CSA: Daniel Marsh Frost promoted Brigadier-General PACS 10 October 1861 to rank from 3 March 1862.

Frost, Daniel Marsh / New York / Born 9 August 1823 Schenectady, New York / Died St Louis, Missouri 29 October 1900
USMA 1 July 1844 4 /25 Artillery-Mounted Rifles / Cadet USMA 1 July 1840 / 1st US Artillery 1 July 1844 / US Mounted Rifles 17 July 1846 / 2nd Lieutenant USA 16 February 1847 / Regt Quartermaster 18 March 1847-4 November 1851 / 1st Lieutenant USA 30 November 1850 / Resigned USA 31 May 1853 / Captain Missouri Militia 1853 / Lieutenant-Colonel Missouri Militia 1858 / Colonel Missouri Militia 1858 / Brigadier-General Missouri Militia 1858-1861 / Brigadier-General PACS 10 October 1861 to rank from 3 March 1862 / Assistant Inspector-General 8 May 1862 / Dropped from Rolls 9 December 1863 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1844 Brevet 1st Lieutenant USA 18 April 1847 / WIA Frontier 1852 CIA Camp Jackson 10 May 1861 Exchanged 1 November 1861
7th Division and 9th Division Missouri State Guard 23 February 1862-13 March 1862 / Chief of Artillery Army of the West 15 April 1862-8 May 1862 / Assistant Inspector-General Army of the West 8 May 1862-26 May 1862 / 3rd Division I Corps Trans-Mississippi Department 11 October 1862-January 1863 / Frost’s Brigade Hindman’s Division I Corps Trans-Mississippi Army January 1863-2 March 1863 / Frost’s Brigade Hindman’s Division I Corps Trans-Mississippi Army 30 March 1863-May 1863 / Frost’s Division District of Arkansas May 1863-August 1863

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: Judah Philip Benjamin

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Robert Edward Lee

  • Department No 1: David Emanuel Twiggs interim Mansfield Lovell awaited
    • District of Alabama: Jones Mitchell Withers
  • Department of Alabama and West Florida: Braxton Bragg
  • Department of Fredericksburg: Daniel Harvey Hill
    • District of Aquia: vacant
  • Department of Middle and Eastern Florida: John Breckinridge Grayson interim
  • Department of Norfolk: Benjamin Huger
  • Department of North Carolina: Richard Caswell Gatlin
    • District of Cape Fear: Joseph Reid Anderson
    • District of Pamlico: Daniel Harvey Hill
  • Department of the Peninsula: John Bankhead Magruder
    • Army of the Peninsula: John Bankhead Magruder
  • Department of the Potomac: Joseph Eggleston Johnston
    • Army of the Potomac: Joseph Eggleston Johnston
      • I Corps Potomac: Earl Van Dorn
      • II Corps Potomac: Gustavus Woodson Smith
    • Army of the Valley: Thomas Jonathan Jackson
  • Department of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
  • Department of Southwestern Virginia: William Wing Loring
  • Department of Texas: Paul Octave Hébert
    • District of Galveston: John Creed Moore
  • Western Department: Albert Sidney Johnston
    • First Geographical Division: Leonidas Polk
    • District of Upper Arkansas: William Joseph Hardee
    • District of the Indian Territory: Benjamin McCulloch
    • Army of Central Kentucky: Simon Bolivar Buckner
    • Western Army: Benjamin McCulloch
  • District of Arizona: John Robert Baylor
    • District of East Tennessee: Felix Kirk Zollicoffer
  • Defences of Savannah: Alexander Robert Lawton
  • Forces in Richmond: Charles Dimmock
  • Army of the Northwest: William Wing Loring

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Major-General USA

Winfield Scott
George Brinton McClellan
John Charles Frémont
Henry Wager Halleck

Major-General USV

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Edwin Denison Morgan

Brigadier-General USA

John Ellis Wool
William Selby Harney
Edwin Vose Sumner
Joseph King Fenno Mansfield
Irvin McDowell
Robert Anderson
William Starke Rosecrans

Brigadier-General USV

Samuel Peter Heintzelman
Erasmus Darwin Keyes
Andrew Porter
Fitz-John Porter
William Buel Franklin
William Tecumseh Sherman
Charles Pomeroy Stone
Don Carlos Buell
Thomas West Sherman
John Pope
George Archibald McCall
William Reading Montgomery
Philip Kearny
Joseph Hooker
John Wolcott Phelps
Ulysses Simpson Grant
Joseph Jones Reynolds
Samuel Ryan Curtis
Charles Smith Hamilton
Darius Nash Couch
Rufus King
Jacob Dolson Cox
Stephen Augustus Hurlbut
Franz Sigel
Robert Cumming Schenck
Benjamin Mayberry Prentiss
Frederick West Lander
Benjamin Franklin Kelley
John Alexander McClernand
Alpheus Starkey Williams
Israel Bush Richardson
James Cooper
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Michael Corcoran
George Henry Thomas
Ambrose Everett Burnside
Henry Hayes Lockwood
Louis Blenker
Henry Warner Slocum
James Samuel Wadsworth
John James Peck
Ormsby McKnight Mitchel
George Webb Morell
John Henry Martindale
Samuel Davis Sturgis
George Stoneman
Henry Washington Benham
William Farrar Smith
James William Denver
Egbert Ludovicus Vielé
James Shields
John Fulton Reynolds
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
John Sedgwick
Charles Ferguson Smith
Silas Casey
Lawrence Pike Graham
George Gordon Meade
Abram Duryée
Alexander McDowell McCook
Oliver Otis Howard
Eleazar Arthur Paine
Daniel Edgar Sickles
Charles Davis Jameson
Ebenezer Dumont
Robert Huston Milroy
Lewis Wallace
Willis Arnold Gorman
Daniel Butterfield
Horatio Gouverneur Wright
Edward Otho Cresap Ord
William Nelson
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
John Newton
Winfield Scott Hancock
Thomas Leonidas Crittenden
George Wright
Isaac Ingalls Stevens
Thomas Williams
George Sykes
William Henry French
William Thomas Harbaugh Brooks
John Milton Brannan
William Wallace Burns
John Porter Hatch
David Sloane Stanley
William Kerley Strong
Albin Francisco Schoepf
Lovell Harrison Rousseau
James Scott Negley

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Henry Knox Craig
Lorenzo Thomas (Adjutant-General)
James Wolfe Ripley (Ordnance)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA

Samuel Cooper
Albert Sidney Johnston
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard

Major-General PACS

David Emanuel Twiggs
Leonidas Polk
Braxton Bragg
Earl Van Dorn
Gustavus Woodson Smith
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
Benjamin Huger
James Longstreet
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
Thomas Jonathan Jackson

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Milledge Lake Bonham
Benjamin McCulloch
William Wing Loring
Charles Clark
John Buchanan Floyd
William Henry Talbot Walker
Henry Rootes Jackson
Henry Alexander Wise
Richard Stoddert Ewell
David Rumph Jones
Edmund Kirby Smith
John Clifford Pemberton
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Richard Caswell Gatlin
Daniel Smith Donelson
Samuel Read Anderson
Gideon Johnson Pillow
Benjamin Franklin Cheatham
Felix Kirk Zollicoffer
Daniel Harvey Hill
Jones Mitchell Withers
Richard Heron Anderson
Robert Augustus Toombs
Samuel Jones
Arnold Elzey
William Henry Chase Whiting
Jubal Anderson Early
Isaac Ridgway Trimble
Daniel Ruggles
George Bibb Crittenden
John Breckinridge Grayson
Roswell Sabine Ripley
Albert Pike
Paul Octave Hébert
Joseph Reid Anderson
Simon Bolivar Buckner
Leroy Pope Walker
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
James Ewell Brown Stuart
Lafayette McLaws
Thomas Fenwick Drayton
Thomas Carmichael Hindman
Adley Hogan Gladden
Daniel Marsh Frost

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close