1861 May 1st

May 1 1861 Wednesday

Maryland. USS Commerce, Lieutenant Pierce Crosby, seized the steam tug Lioness off the mouth of the Patapsco River.

Nebraska Territory. Governor Samuel W Black called out the Militia for Union service.

New Mexico Territory. Colonel William Wing Loring resigned his command of the Union Department of New Mexico, leaving the post temporarily vacant, in order to join the Confederacy.

New York. The first vessels were acquired by the Union for assignment to the “Flying Flotilla” or Potomac Flotilla planned to patrol the Chesapeake Bay and its tributaries.

North Carolina. An extra session of the North Carolina state legislature met at the request of Governor Ellis. The same day the legislature passed a Convention Bill, ordering an election of delegates on 13 May 1861.

Tennessee. The Tennessee state legislature passed a joint resolution authorising the Governor to appoint commissioners to enter into a military league with the authorities of the Confederate States.

Indian Territory. Confederate forces and Texas Militia entered the Indian Territory and occupied the abandoned Fort Washita.

Utah Territory. Frank Fuller succeeded Alfred Cumming as Acting Governor of Utah Territory.

Virginia. The Union garrison of Fortress Monroe was reinforced by the 1st Vermont Infantry under Colonel John Wolcott Phelps and several more volunteer regiments soon followed to secure its defence.

Virginia.  Virginia State Major-General Robert Edward Lee sent specialist officers and troops to the Harper’s Ferry Arsenal to dismantle the weapons manufacturing machinery and ordnance stores which had escaped destruction by the Union garrison.

Virginia. Governor John Letcher called for volunteers to join the state forces.

Virginia. US Navy vessels established a blockade of the James River and Hampton Roads.

Union Organisation

USA: Command of the Department of New Mexico became vacant after Colonel William Wing Loring resigned to join the Confederacy.

Loring, William Wing / North Carolina-Florida / Born 4 December 1818 Wilmington, North Carolina / Died 30 December 1886
Private Florida Militia 1832 / Sergeant Florida Militia 1835 / 2nd Lieutenant USV Florida Infantry 16 June 1837 / Mustered Out USV 16 August 1837 / Captain USA US Mounted Rifles 27 May 1846 / Major USA 16 February 1847 / Lieutenant-Colonel USA 15 March 1848 / Colonel US 30 December 1856 / Resigned USA 13 May 1861 / Colonel ACSA Infantry 16 March 1861 / Brigadier-General PACS 20 May 1861 / Major-General PACS 15 February 1862 to rank from 17 February 1862 / Paroled Greensboro, North Carolina 1 May 1865 / Brevet Lieutenant-Colonel USA 20 August 1847 Brevet Colonel USA 13 September 1847 WIA Churubusco 20 August 1847 WIA Chapultepec 13 September 1847 WIA Ezra Church 28 July 1864
Department of New Mexico 22 January 1861-11 June 1861 / Department of Southwestern Virginia 8 May 1861-16 October 1862 / Army of the Northwest 20 July 1861-26 January 1862 / I Corps Mississippi 15 December 1862-20 May 1863 / Loring’s Division Western Department 20 May 1863-4 July 1863 / Loring’s Division Department Mississippi and East Louisiana 4 July 1863-28 January 1864 / Loring’s Division Department of Alabama Mississippi and East Louisiana 28 January 1864-4 May 1864 / Loring’s Division III Corps Army of Tennessee 4 May 1864-14 June 1864 / III Corps Army of Tennessee 14 June 1864-23 June 1864 / Loring’s Division III Corps Army of Tennessee 7 July 1864-28 July 1864 / III Corps Tennessee 14 June 1864-28 July 1864 / Loring’s Division III Corps Army of Tennessee September 1864-March 1865 / Loring’s Division III Corps Army of Tennessee 9 April 1865-26 April 1865

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Simon Cameron

Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • Pacific Squadron USN: Captain John B Montgomery USN
  • Potomac Flotilla USN: Commander James Harmon Ward USN

General–in-Chief: Winfield Scott

  • Department of Annapolis: Benjamin Franklin Butler awaited
  • Department of the East: John Ellis Wool
  • Department of Florida: Harvey Brown
  • Department of New Mexico: Vacant
  • Department of the Pacific: Edwin Vose Sumner awaited
    • District of Oregon: George Wright
  • Department of Pennsylvania: Robert Patterson
  • Department of Texas: Vacant
  • Department of Utah: Philip St George Cooke
  • Department of Washington: Joseph King Fenno Mansfield
  • Department of the West: Edmund Brooke Alexander temporary

Confederate Organisation

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: Leroy Pope Walker

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

  • Department of Alexandria: Philip St George Cocke
    • Alexandria Line: Philip St George Cocke
  • Department of North Carolina: Theophilus Hunter Holmes
    • Defences of North Carolina: Theophilus Hunter Holmes
  • Department of South Carolina: Pierre Gustave Toutant Beauregard
    • “Forces in Charleston”: Pierre Gustave Toutant Beauregard
  • Department of Texas: Earl Van Dorn
  • Department of West Florida: Braxton Bragg
    • “Forces in Pensacola”: Braxton Bragg
  • District of Louisiana: David Emanuel Twiggs
    • “Forces in New Orleans” “Army of Louisiana”: Braxton Bragg
  • Defences of Savannah: Alexander Robert Lawton
  • Potomac Line: Daniel Ruggles
  • Forces in Harper’s Ferry”: Thomas Jonathan Jackson
  • “Forces in Norfolk”: Walter Gwynn
  • Forces in Richmond: Joseph Eggleston Johnston

Union Generals

Major-General USA

Winfield Scott

Brigadier-General USA

John Ellis Wool
William Selby Harney
Edwin Vose Sumner

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Major-General PACS

David Emanuel Twiggs

Brigadier-General ACSA

Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Milledge Lake Bonham

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close