1861 April 28th

April 28 1861 Sunday

New York. The historic frigate USS Constitution or nicknamed New Ironsides arrived in New York under tow from Annapolis.

Union Organisation

USA: Colonel Joseph King Fenno Mansfield arrived to assume command of the Department of Washington, succeeding Pennsylvania State Major-General Robert Patterson.

Mansfield, Joseph King Fenno / Connecticut / Born 22 December 1803 New Haven, Connecticut / DOW Sharpsburg, Maryland 18 September 1862
USMA 1 July 1822 2/40 Engineers / Cadet USMA 1 July 1818 / 2nd Lieutenant USA Engineers 1 July 1822 / 1st Lieutenant USA 5 March 1832 / Captain USA 7 July 1838 / Colonel USA Inspector-General 28 May 1853 / Brigadier-General USA 17 May 1861 to rank from 14 May 1861 / Major-General USV 11 March 1863 to rank from 18 July 1862 posthumously / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1822 Brevet Major 9 May 1846 Brevet Lieutenant-Colonel USA 23 September 1846 Brevet Colonel USA 23 February 1847 Brevet Brigadier-General USA 6 May 1861 / WIA Monterey 7 July 1846 MWIA Antietam 17 September 1862
Inspector-General USA 28 May 1853-27 April 1861 / Department of Washington 27 April 1861-17 August 1861 / 1st Brigade 1st Division Department of Virginia 3 March 1862-22 June 1862 / Suffolk Division VII Corps Department of Virginia 22 July 1862-8 September 1862 / XII Corps Potomac 15 September 1862-17 September 1862

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Simon Cameron

Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • Pacific Squadron USN: Captain John B Montgomery USN
  • Potomac Flotilla USN: Commander James Harmon Ward USN

General–in-Chief: Winfield Scott

  • Department of Annapolis: Benjamin Franklin Butler awaited
  • Department of the East: John Ellis Wool
  • Department of Florida: Harvey Brown
  • Department of New Mexico: William Wing Loring
  • Department of the Pacific: Edwin Vose Sumner awaited
    • District of Oregon: George Wright
  • Department of Pennsylvania: Robert Patterson
  • Department of Texas: Vacant
  • Department of Utah: Philip St George Cooke
  • Department of Washington: Joseph King Fenno Mansfield assumed
  • Department of the West: Nathaniel Lyon

Confederate Organisation

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: Leroy Pope Walker

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

  • Department of Alexandria: Philip St George Cocke
    • Alexandria Line: Philip St George Cocke
  • Department of North Carolina: Theophilus Hunter Holmes
    • Defences of North Carolina: Theophilus Hunter Holmes
  • Department of South Carolina: Pierre Gustave Toutant Beauregard
    • “Forces in Charleston”: Pierre Gustave Toutant Beauregard
  • Department of Texas: Earl Van Dorn
  • Department of West Florida: Braxton Bragg
    • “Forces in Pensacola”: Braxton Bragg
  • District of Louisiana: David Emanuel Twiggs
    • “Forces in New Orleans” “Army of Louisiana”: Braxton Bragg
  • Defences of Savannah: Alexander Robert Lawton
  • Potomac Line: Daniel Ruggles
  • Forces in Harper’s Ferry”: Kenton Harper
  • “Forces in Norfolk”: Walter Gwynn
  • Forces in Richmond: Joseph Eggleston Johnston

Union Generals

Major-General USA

Winfield Scott

Brigadier-General USA

John Ellis Wool
William Selby Harney
Edwin Vose Sumner

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Major-General PACS

David Emanuel Twiggs

Brigadier-General ACSA

Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Milledge Lake Bonham

 

 

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close