1865 January 17th

January 17 1865 Tuesday

Somerville, AL

Fort Caswell, NC

Siege of Petersburg

Somerville, Alabama. Union naval forces of the Mississippi River Squadron cooperated with a cavalry force in a successful attack on the town of Somerville. The expedition resulted in the capture of 90 prisoners, 150 horses, and one piece of artillery.

Arkansas. Skirmish at Ivey’s Ford.

Colorado Territory. Skirmish at Lillian Springs Ranch, 33 miles west of Denver. Three settlers claimed to have fought off 500 Indians and escaped when their ranch was burned.

Georgia. Two armed boats from USS Honeysuckle captured the British schooner Augusta at the mouth of the Suwannee River, as she attempted to run the blockade with a cargo of pig lead, flour, gunny cloth, and coffee.

Georgia. Union Major-General William Tecumseh Sherman made plans for the capture of Charleston. Once his armies were in place at Branchville and Orangeburg to the rear of Charleston, he arranged for Rear Admiral John Adolph Bernard Dahlgren to observe Charleston from offshore and to occupy the city as soon as it was evacuated. In the meantime, a feint was planned at Bull’s Bay. The forces involved in the operations around Savannah and Charleston, South Carolina were as follows:

ORDER OF BATTLE: UNION MILITARY DIVISION OF THE MISSISSIPPI

Union Military Division of the Mississippi: Major-General William Tecumseh Sherman
“Army of Georgia” “Left Wing”: Major-General Henry Warner Slocum
XIV Corps (Cumberland) “Left Wing”: Brigadier-General Jefferson Columbus Davis
1st Division, XIV Corps (Cumberland) “Left Wing”: Brigadier-General William Passmore Carlin
1st Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland) “Left Wing”: Colonel Harrison Carroll Hobart
2nd Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland) “Left Wing”: Lieutenant-Colonel J H Brigham
3rd Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland) “Left Wing”: Colonel Henry Augustus Hambright
2nd Division, XIV Corps (Cumberland) “Left Wing”: Brigadier-General James Dada Morgan
1st Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland) “Left Wing”: Colonel Robert Frederick Smith
2nd Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland) “Left Wing”: Lieutenant-Colonel John Stoneman Pearce
3rd Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland) “Left Wing”: Lieutenant-Colonel J W Langley
3rd Division, XIV Corps (Cumberland) “Left Wing”: Brigadier-General Absalom Baird
1st Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland) “Left Wing”: Colonel Morton Craig Hunter
2nd Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland) “Left Wing”: Colonel Newell Gleason
3rd Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland) “Left Wing”: Colonel George Peabody Estey
XX Corps (Cumberland) “Left Wing”: Brigadier-General Alpheus Starkey Williams
1st Division, XX Corps (Cumberland) “Left Wing”: Brigadier-General Alpheus Starkey Williams
1st Brigade, 1st Division, XX Corps (Cumberland) “Left Wing”: Colonel James Lercon Selfridge
2nd Brigade, 1st Division, XX Corps (Cumberland) “Left Wing”: Colonel Ezra Ayers Carman
3rd Brigade, 1st Division, XX Corps (Cumberland) “Left Wing”: Brigadier-General James Sidney Robinson
2nd Division, XX Corps (Cumberland) “Left Wing”: Brigadier-General John White Geary
1st Brigade, 2nd Division, XX Corps (Cumberland) “Left Wing”: Colonel Ario Pardee
2nd Brigade, 2nd Division, XX Corps (Cumberland) “Left Wing”: Colonel Patrick Henry Jones
3rd Brigade, 2nd Division, XX Corps (Cumberland) “Left Wing”: Colonel Henry Alanson Barnum
3rd Division, XX Corps (Cumberland) “Left Wing”: Brigadier-General William Thomas Ward
1st Brigade, 3rd Division, XX Corps (Cumberland) “Left Wing”: Colonel Franklin C Smith
2nd Brigade, 3rd Division, XX Corps (Cumberland) “Left Wing”: Colonel Daniel Dustin
3rd Brigade, 3rd Division, XX Corps (Cumberland) “Left Wing”: Colonel Samuel Ross
Army of the Tennessee “Right Wing”: Major-General Oliver Otis Howard
XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: (Major-General John Alexander Logan) Major-General Peter Joseph Osterhaus
1st Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Brigadier-General Charles Robert Woods
1st Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Colonel M Smith
2nd Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Brigadier-General Charles Carroll Walcutt
3rd Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Colonel James Alexander Williamson
2nd Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Brigadier-General William Babcock Hazen
1st Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Colonel Theodore Jones
2nd Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Colonel Wells S Jones
3rd Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Brigadier-General John Morrison Oliver
3rd Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Brigadier-General John Eugene Smith
1st Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Colonel Joseph B McCown
2nd Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Colonel Green Berry Raum
4th Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Brigadier-General John Murray Corse
1st Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Brigadier-General Elliott Warren Rice
2nd Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Colonel Robert Newton Adams
3rd Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee) “Right Wing”: Lieutenant-Colonel F J Hurlbut
XVII Corps (Tennessee) “Right Wing”: Major-General Francis Preston Blair
1st Division, XVII Corps (Tennessee) “Right Wing”: Major-General Joseph Antony Mower
1st Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee) “Right Wing”: Brigadier-General John Wallace Fuller
2nd Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee) “Right Wing”: Brigadier-General John Wilson Sprague
3rd Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee) “Right Wing”: Colonel John Tillson
3rd Division, XVII Corps (Tennessee) “Right Wing”: Brigadier-General Mortimer Dormer Leggett
1st Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee) “Right Wing”: Brigadier-General Manning Ferguson Force
2nd Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee) “Right Wing”: Colonel Robert Kingston Scott
4th Division, XVII Corps (Tennessee) “Right Wing”: Brigadier-General Giles Alexander Smith
1st Brigade, 4th Division, XVII Corps (Tennessee) “Right Wing”: Brigadier-General Benjamin Franklin Potts
2nd Brigade, 4th Division, XVII Corps (Tennessee) “Right Wing”: Brigadier-General William Worth Belknap
Cavalry Corps (Mississippi): Brigadier-General James Harrison Wilson
3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Mississippi): Brigadier-General Hugh Judson Kilpatrick
1st Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Mississippi): Colonel Eli Huston Murray
2nd Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Mississippi): Colonel Smith Dykins Atkins

Louisiana. Expedition from New Orleans to Mandeville ended.

Louisiana. The Confederate steamers Granite City and Wave (both of them captured US Navy ships) eluded the blockading ship USS Chocura, Lieutenant-Commander Richard W Meade, and escaped from Calcasieu Pass. Granite City was reported to carry no cargo but Wave had a load of lumber for the Rio Grande. Meade chased the blockade-runners for 60 miles but gave up the effort after two days as the ship’s boilers were out of action and the speed of the ship was reduced by leaks.

Missouri. Reconnaissance to Miami ended.

Fort Caswell, North Carolina. The construction of Fort Caswell had been authorised in 1825 and work began in 1826. It was completed in 1836. It was a strong brick structure, named after Governor Richard Caswell, a North Carolinian hero of the American Revolution. Designed in the shape of a pentagon and intended to mount 61 guns, Fort Caswell was constructed to defend the lower Cape Fear River and the major port of Wilmington from enemy attack. The militia of the Cape Fear Minutemen had first occupied the fort early in 1861, seizing it from the lone US Army caretaker. Trying to avoid a military confrontation with the United States Government before the declaration of secession, Governor John Willis Ellis ordered the fort returned to the ownership of its caretaker. After the bombardment of Fort Sumter in April 1861, North Carolina troops reoccupied Fort Caswell.

In conjunction with Fort Fisher, Fort Holmes, Fort Johnson, Fort Anderson, and other defences, Fort Caswell helped to keep the Cape Fear River and the port of Wilmington open to blockade runners until 1865. The Union had planned several attacks on the fort, but none were carried out. After the fall of Fort Fisher, Confederate General Braxton Bragg anticipated that the Union fleet would now enter the Cape Fear River and cut all waterborne communications with the fort. He ordered the evacuation of all remaining Confederate positions at the mouth of the river. At 7 am, Fort Caswell and Fort Campbell were abandoned and destroyed. Fort Holmes on Smith’s Island and Fort Johnson at Smithville were also destroyed by their retreating garrisons, along with the works at Reeves’ Point. All the barracks and wooden fortifications were burned, and the garrisons assembled under the command of Confederate Brigadier-General Louis Hébert. They fell back to Fort Anderson on the west bank of the Cape Fear River, between Fort Fisher and Wilmington. The sound of the exploding gunpowder magazines was audible 100 miles away and the explosion demolished an entire wall of the original fort.

North Carolina. Blockade runners were unaware of Fort Fisher’s fall and continued their attempts to run into Wilmington. Union Rear Admiral David Dixon Porter ordered the signal lights on the Mound to be maintained in the same manner used by the Confederates during the blockade. Within three days two blockade runners were deceived by the signals and were captured.

Tennessee. The territory of the Union Department of the Ohio was annexed to the Department of the Cumberland and the Department was discontinued. Most of the field forces of the Department of the Ohio, still known unofficially as the Army of Ohio and officially as XXIII Corps, were preparing to transfer to Virginia and North Carolina.

Union Organisation

USA: The Department of the Ohio was discontinued and its territory annexed to the Department of the Cumberland.

USA: The District of East Tennessee was transferred from the Department of the Ohio to the Department of the Cumberland. It encompassed the vicinity of Knoxville, Tennessee.

USA: Brigadier-General Davis Tillson assumed command of the District of East Tennessee, succeeding Brigadier-General Jacob Ammen.

Tillson, Davis / Maine / Born 14 April 1830 Rockland, Maine / Died Rockland, Maine 30 April 1895
USMA 1849-1851 / Cadet USMA 1 July 1849 / Resigned USMA 25 September 1851 / Adjutant-General Maine Militia 1858 / Captain USV 2nd Maine Artillery 30 November 1861 / Major USV 1st Maine Artillery 22 May 1862 / Assistant Inspector-General November 1862 / Lieutenant-Colonel USV 24 December 1862 / Brigadier-General USV 21 March 1863 to rank from 29 November 1862 / Mustered Out USV 1 December 1866 / Brevet Major-General USV 13 March 1865
Chief of Artillery Department of the Ohio 2 April 1863-April 1864 / 2nd Brigade 4th Division XXIII Corps Army of the Ohio 10 April 1864-17 January 1865 / 4th Division XXIII Corps Army of the Ohio 17 January 1865-10 February 1865 / District of East Tennessee 17 January 1865-9 March 1865 / 4th Division District of East Tennessee 10 February 1865-17 May 1865

USA: The District of Kentucky was transferred from the Department of the Ohio to the Department of the Cumberland. It comprised the state of Kentucky.

USA: Brigadier-General Stephen Gano Burbridge retained command of the District of Kentucky.

Burbridge, Stephen Gano / Kentucky / Born 19 August 1831 Scott, Kentucky / Died Brooklyn, New York 2 December 1894
Kentucky Military Institute / Colonel USV 26th Kentucky Infantry 27 August 1861 / Brigadier-General USV 10 June 1862 to rank from 9 June 1862 / Resigned USV 1 December 1865 / Brevet Major-General USV 4 July 1864
1st Brigade 1st Division Department of the Ohio 23 August 1862-16 October 1862 / 1st Division Army of Kentucky 16 October 1862-13 November 1862 / 1st Brigade 10th Division XIII Corps Army of the Tennessee 13 November 1862-18 December 1862 / 1st Brigade 1st Division Right Wing XIII Corps Army of the Tennessee 18 December 1862-4 January 1863 / 1st Brigade 1st Division I Corps Army of the Mississippi 4 January 1863=12 January 1863 / 1st Brigade 10th Division XIII Corps Army of the Tennessee 12 January 1863-28 July 1863 / 1st Brigade 4th Division XIII Corps Department of the Gulf 17 August 1863-18 September 1863 / 4th Division XIII Corps Department of the Gulf 18 September 1863-5 December 1863 / District of Kentucky 15 February 1864-1 April 1864 / District of Kentucky 10 April 1864-22 February 1865 / 6th Division XXIII Corps Department of the Ohio 10 April 1864-17 January 1865

USA: The areas of Georgia, Alabama, and Mississippi controlled by the Army of the Cumberland were transferred from the Department of the Mississippi to the Department of the Cumberland.

USA: Reserve Corps (Gulf) was discontinued.

Commander in Chief: President Abraham Lincoln
Vice-President: Hannibal Hamlin
Secretary of War: Edwin McMasters Stanton
Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • North Atlantic Blockading Squadron USN: Rear Admiral David Dixon Porter USN
  • South Atlantic Blockading Squadron USN: Rear Admiral John Adolphus Dahlgren USN
  • West Gulf Blockading Squadron USN: Commodore James Shedden Palmer
  • East Gulf Blockading Squadron USN: Acting Rear Admiral Cornelius Kinchilo Stribling USN
  • Pacific Squadron USN: Rear Admiral Charles H Bell USN
  • Mississippi River Squadron USN: Rear Admiral Samuel Phillips Lee USN
  • Potomac Flotilla USN: Foxhall Alexander Parker USN

General–in-Chief: Ulysses Simpson Grant

Military Division of the Mississippi: William Tecumseh Sherman

  • Department of the Cumberland: George Henry Thomas
    • District of Tennessee: Lovell Harrison Rousseau
    • District of East Tennessee: Davis Tillson
    • District of Kentucky: Stephen Gano Burbridge
    • District of Northern Alabama: Robert Seaman Granger
    • District of Etowah: James Blair Steedman
    • Army of the Cumberland: George Henry Thomas
      • IV Corps Cumberland: Thomas John Wood temporary
  • Department of the Mississippi: Napoleon Jackson Tecumseh Dana
    • District of West Tennessee: James Clifford Veatch
    • District of Vicksburg: Cadwallader Colden Washburn
    • District of Natchez: John Wynn Davidson
  • Army of the Tennessee: Oliver Otis Howard
      • XV Corps Tennessee: John Alexander Logan
      • Detachment Army of the Tennessee (XVI Corps) Andrew Jackson Smith
      • XVII Corps Tennessee: Francis Preston Blair
  • Army of Georgia: Henry Warner Slocum
      • XIV Corps Georgia: Jefferson Columbus Davis
      • XX Corps Georgia: Alpheus Starkey Williams
  • Army of the Ohio: John McAllister Schofield
    • XXIII Corps Ohio: John McAllister Schofield
  • Cavalry Corps Mississippi: James Harrison Wilson

Military Division of West Mississippi: Edward Richard Sprigg Canby

  • Department of Arkansas: Joseph Jones Reynolds
    • District of Eastern Arkansas: Napoleon Bonaparte Buford
    • District of Little Rock: Eugene Asa Carr
    • District of the Frontier: John Milton Thayer
    • Army of Arkansas: Joseph Jones Reynolds
      • VII Corps Arkansas: Joseph Jones Reynolds
  • Department of the Gulf: Stephen Augustus Hurlbut
    • District of Baton Rouge and Port Hudson: George Leonard Andrews
      • Sub-District of Baton Rouge: Joseph Bailey
      • Sub-District of Port Hudson: Charles Wilson Drew
    • District of La Fourche: Robert Alexander Cameron
    • District of Morganza: Daniel Ullmann
    • District of Carrollton: Nelson Viall
    • District of West Florida and South Alabama: Gordon Granger
      • Sub-District of West Florida: Thomas Jefferson McKean
    • District of Key West and Tortugas: John Newton
    • Defences of New Orleans: Thomas West Sherman
    • Army of the Gulf: Stephen Augustus Hurlbut temporary
  • Department of the Missouri: Grenville Mellen Dodge
    • District of St Louis: George Day Wagner
    • District of Southwest Missouri: John Benjamin Sanborn
    • District of North Missouri: Clinton Bowen Fisk
    • District of Central Missouri: John Finis Philips
    • District of Rolla: Egbert Benson Brown

Middle Military Division: Philip Henry Sheridan

  • Middle Department: Lewis Wallace
    • District of Delaware: Samuel M Bowman
    • District of the Eastern Shore of Maryland: John Reese Kenly
    • VIII Corps Middle: Lewis Wallace
  • Department of Pennsylvania: George Cadwalader
    • District of Philadelphia: Orris Sanford Ferry
    • District of the Monongahela: Greenlief P Davis
    • Juniata District: Charles Hale Morgan
  • Department of Washington: Christopher Columbus Augur
    • District of St Mary’s: James Barnes
    • District of Alexandria: John Potts Slough
    • District of Washington: Moses N Wisewell
    • XXII Corps Washington: Christopher Columbus Augur
  • Department of Western Virginia: George Crook
    • District of Harper’s Ferry: John Dunlap Stevenson
  • Army of the Shenandoah: Philip Henry Sheridan
    • XIX Corps Shenandoah: William Hemsley Emory
    • Cavalry Corps Shenandoah: Alfred Thomas Archimedes Torbert

Department of the East: John Adams Dix

  • District of Northern New York: John Cleveland Robinson

Department of Kansas: George Sykes

  • District of Nebraska Territory: Robert Byington Mitchell
  • District of North Kansas: Thomas Alfred Davies
  • District of South Kansas: James Gilpatrick Blunt
  • District of the Upper Arkansas: James Hobart Ford
  • District of the Border: William Russell Judson
  • District of Colorado Territory: Thomas Moonlight

Department of New Mexico: James Henry Carleton

Northern Department: Joseph Hooker

  • District of Illinois: John Cook
  • District of Indiana: Alvin Peterson Hovey
  • District of Michigan: Bennett Hoskin Hill

Department of the Northwest: John Pope

  • District of Minnesota: Henry Hastings Sibley
  • District of Wisconsin: Thomas Church Haskell Smith

Department of the Pacific: Irvin McDowell

  • District of California: George Wright
  • District of the Humboldt: Stephen Girard Whipple
  • District of Oregon: Benjamin Alvord
  • District of Southern California: James Freeman Curtis
  • District of Utah: Patrick Edward Connor

Department of the Potomac: George Gordon Meade

  • Army of the Potomac: George Gordon Meade
    • II Corps Potomac: Andrew Atkinson Humphreys
    • V Corps Potomac: Samuel Wylie Crawford temporary
    • VI Corps Potomac: George Washington Getty temporary
    • IX Corps Potomac: John Grubb Parke
    • Cavalry Corps Potomac: David McMurtrie Gregg

Department of the South: John Gray Foster

  • Northern District (South): Alexander Schimmelfenning
  • District of Beaufort (SC): Rufus Saxton
  • District of Hilton Head: Philip Perry Brown
  • District of Florida: Eliakim Parker Scammon

Department of Virginia and North Carolina: Benjamin Franklin Butler

  • District of Eastern Virginia: George Foster Shepley
  • District of Currituck: Samuel Henry Roberts
  • Sub-District of Beaufort NC: James Stewart
  • Sub-District of New Bern: Edward Harland
  • Terry’s Provisional Corps Virginia and North Carolina: Alfred Howe Terry
  • Army of the James: Edward Otho Cresap Ord
    • XXIV Corps James: John Gibbon
    • XXV Corps James: Charles Adam Heckman

Confederate Organisation

CSA: Simon Bolivar Buckner confirmed Lieutenant-General PACS 17 January 1865 to rank from 20 September 1864.

Buckner, Simon Bolivar / Kentucky / Born 1 April 1823 Munfordville, Kentucky / Died Munfordville, Kentucky 8 January 1914
USMA 1 July 1844 11/25 Infantry / Cadet USMA 1 July 1840 / 2nd US Infantry 1 July 1844 / 2nd Lieutenant USA 6th US Infantry 9 May 1846 / Regt Quartermaster 8 August 1847-17 December 1847 / 1st Lieutenant USA 31 December 1851 / Captain USA Assistant Commissary of Subsistence 3 November 1852 / Resigned USA 26 March 1855 / Major Illinois Militia / Colonel Adjutant-General Illinois Militia 3 April 1857 / Captain Kentucky Militia 1858 / Inspector-General Kentucky State Guard 1860 / Major-General Adjutant-General Kentucky Militia 1861 / Brigadier-General PACS 14 September 1861 / Major-General PACS 16 August 1862 / Lieutenant-General PACS 17 January 1865 to rank from 20 September 1864 / Paroled Shreveport, Louisiana 9 June 1865 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1844 Brevet 1st Lieutenant USA 20 August 1847 Brevet Captain USA 8 September 1847 / WIA Churubusco 20 August 1847 CIA Fort Donelson 16 February 1862 Exchanged 15 August 1862
Army of Central Kentucky 18 September 1861-28 October 1861 / 2nd Division Army of Central Kentucky 28 October 1861-16 February 1862 / 3rd Division Army of Mississippi September 1862-20 November 1862 / 1st Division II Corps Army of Tennessee 20 November 1862-14 December 1862 / Gulf District 14 December 1862-27 April 1863 / Department of East Tennessee 27 April 1863-26 June 1863 / III Corps Tennessee 23 July 1863-31 October 1863 / District of East Tennessee 25 July 1863-2 September 1863 / Buckner’s Division Longstreet’s Corps Department of East Tennessee November 1863-December 1863 / Buckner’s Division Longstreet’s Corps Department of East Tennessee 25 February 1864-8 March 1864 / District of East Tennessee 8 March 1864-18 March 1864 / Field’s Division Department of East Tennessee 31 March 1864-12 April 1864 District of East Tennessee 7 April 1864-2 May 1864 / I Corps Trans-Mississippi 4 August 1864-19 April 1865 / District of West Louisiana 4 August 1864-19 April 1865 / Trans-Mississippi Department 19 April 1865-22 April 1865 / Trans-Mississippi Army 19 April 1865-22 April 1865 / District of Arkansas and West Louisiana 19 April 1865-26 May 1865 / Chief of Staff Trans-Mississippi Department 9 May 1865-9 June 1865

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis
Vice-President: Alexander Hamilton Stephens
Secretary of War: James Alexander Seddon
Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Braxton Bragg

  • Department of Alabama, Mississippi and Eastern Louisiana: Richard Taylor
    • District of Mississippi and East Louisiana: William Thompson Martin
      • Sub-District of Southwest Mississippi: George Baird Hodge
      • Sub-District of Northern Mississippi: William Wirt Adams
    • Gulf District: Dabney Herndon Maury
    • District of Central Alabama: Daniel Weisiger Adams
    • District of Northern Alabama: Philip Dale Roddey
  • Department of North Carolina and Southern Virginia: Braxton Bragg
    • First District of North Carolina and Southern Virginia: Henry Alexander Wise
    • Second District of North Carolina and Southern Virginia: Laurence Simmons Baker
  • Department of Northern Virginia: Robert Edward Lee
    • Army of Northern Virginia: Robert Edward Lee
      • I Corps Northern Virginia: James Longstreet
      • II Corps Northern Virginia: John Brown Gordon
      • III Corps Northern Virginia: Ambrose Powell Hill
      • IV Corps Northern Virginia: Richard Heron Anderson
      • Cavalry Northern Virginia: Wade Hampton
    • Valley District: Jubal Anderson Early
  • Department of Richmond: Richard Stoddert Ewell
  • Department of South Carolina, Georgia and Florida: William Joseph Hardee
    • District of Georgia: Thomas Howell Cobb
    • District of South Carolina: Samuel Jones
      • 1st Sub-District of South Carolina: James Heyward Trapier
      • 2nd Sub-District of South Carolina: Robert Ransom
      • 3rd Sub-District of South Carolina: William Booth Taliaferro
      • 5th Sub-District of South Carolina: Lafayette McLaws
    • District of Florida: William Miller interim Samuel Jones awaited
  • Department of Tennessee and Georgia: John Bell Hood
    • District of Western North Carolina: James Green Martin
    • Army of Tennessee: Pierre Gustave Toutant Beauregard temporary
      • I Corps Tennessee: Benjamin Franklin Cheatham
      • II Corps Tennessee: Carter Littlepage Stevenson temporary
      • III Corps Tennessee: Alexander Peter Stewart temporary
      • Cavalry Corps Tennessee: Nathan Bedford Forrest temporary
  • Department of East Tennessee and West Virginia: John Cabell Breckinridge
  • Department of Western Kentucky: Hylan Benton Lyon
  • Trans-Mississippi Department: Edmund Kirby Smith
    • District of Texas, New Mexico and Arizona: John George Walker
      • Western Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: James Edwin Slaughter
        • Sub-District of the Rio Grande: Hamilton Prioleau Bee
      • Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: William Steele
      • Sub-District of Houston: Xavier Blanchard Debray
      • Northern Sub-District Texas, New Mexico and Arizona: Henry Eustace McCullough
    • District of Arkansas: John Bankhead Magruder
    • District of West Louisiana: Simon Bolivar Buckner
    • District of Indian Territory: Douglas Hancock Cooper
    • Trans-Mississippi Army: Edmund Kirby Smith
      • I Corps Trans-Mississippi: Simon Bolivar Buckner
      • II Corps Trans-Mississippi: John Bankhead Magruder
      • III Corps Trans-Mississippi: John George Walker
      • Cavalry Corps Trans-Mississippi: Sterling Price
      • Reserve Corps Trans-Mississippi: Thomas Pleasant Dockery
  • Reserve Forces of Alabama: Jones Mitchell Withers
  • Reserve Forces of Florida: William Miller
  • Reserve Forces of Georgia: Thomas Howell Cobb
  • Reserve Forces of Mississippi: William Lindsay Brandon
  • Reserve Forces of North Carolina: Theophilus Hunter Holmes
  • Reserve Forces of South Carolina: James Chesnut
  • Reserve Forces of Tennessee: John Cabell Breckinridge
  • Reserve Forces of Virginia: James Lawson Kemper

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Lieutenant-General USA

Ulysses Simpson Grant

Major-General USA

Asterisk indicates concurrently Major-General USV

Henry Wager Halleck
William Tecumseh Sherman
George Gordon Meade
Philp Henry Sheridan
George Henry Thomas

Major-General USV

Asterisk indicates concurrently Brigadier-General USA

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Ethan Allen Hitchcock
Irvin McDowell*
Ambrose Everett Burnside
William Starke Rosecrans*
John Pope*
Samuel Ryan Curtis
Franz Sigel
Lewis Wallace
George Cadwalader
Edward Otho Cresap Ord
Samuel Peter Heintzelman
Joseph Hooker*
Silas Casey
William Buel Franklin
Darius Nash Couch
Henry Warner Slocum
John James Peck
Alexander McDowell McCook
John Gray Foster
John Grubb Parke
Christopher Columbus Augur
Stephen Augustus Hurlbut
Gordon Granger
Lovell Harrison Rousseau
George Stoneman
Oliver Otis Howard*
Daniel Edgar Sickles
Robert Huston Milroy
Daniel Butterfield
Winfield Scott Hancock*
George Sykes
David Sloane Stanley
James Scott Negley
John McAllister Schofield*
John McAuley Palmer
Frederick Steele
Abner Doubleday
Napoleon Jackson Tecumseh Dana
John Alexander Logan
James Gilpatrick Blunt
George Lucas Hartsuff
Cadwallader Colden Washburn
Francis Jay Herron
Francis Preston Blair
Joseph Jones Reynolds
Julius Stahel
Carl Schurz
Gouverneur Kemble Warren
Alfred Pleasonton
Andrew Atkinson Humphreys
Quincy Adams Gillmore
William Farrar Smith
James Blair Steedman
Edward Richard Sprigg Canby
Horatio Gouverneur Wright
Andrew Jackson Smith
Grenville Mellen Dodge
John Gibbon
Peter Joseph Osterhaus
Joseph Antony Mower
George Crook
Godfrey Weitzel
Jacob Dolson Cox
William Babcock Hazen
John White Geary
Alfred Howe Terry*

Brigadier-General USA

Brackets indicates concurrently Major-General USV

(Irvin McDowell)
(William Starke Rosecrans)
Philip St George Cooke
(John Pope)
(Joseph Hooker)
(Winfield Scott Hancock)
(John McAllister Schofield)
(Oliver Otis Howard)
(Alfred Howe Terry)

Brigadier-General USV

Thomas West Sherman
Benjamin Franklin Kelley
Alpheus Starkey Williams
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Henry Hayes Lockwood
Samuel Davis Sturgis
Henry Washington Benham
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
Lawrence Pike Graham
Eleazar Arthur Paine
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
John Newton
George Wright
John Milton Brannan
John Porter Hatch
Albin Francisco Schoepf
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
George Washington Cullum
Thomas Jefferson McKean
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
William Scott Ketchum
John Wynn Davidson
Eugene Asa Carr
Thomas Alfred Davies
William Hemsley Emory
Marsena Rudolph Patrick
Orris Sanford Ferry
Henry Moses Judah
John Cook
John McArthur
Jacob Gartner Lauman
Horatio Phillips Van Cleve
Speed Smith Fry
Alexander Asboth
Robert Byington Mitchell
Cuvier Grover
Rufus Saxton
Benjamin Alvord
Napoleon Bonaparte Buford
Nathan Kimball
Charles Devens
Samuel Wylie Crawford
Henry Walton Wessells
James Henry Carleton
Absalom Baird
John Cleveland Robinson
Truman Seymour
Henry Prince
Maximilian Weber
Jeremiah Cutler Sullivan
Alvin Peterson Hovey
James Clifford Veatch
William Plummer Benton
John Curtis Caldwell
George Sears Greene
Samuel Powhatan Carter
Erastus Barnard Tyler
Charles Griffin
George Henry Gordon
Stephen Gano Burbridge
Washington Lafayette Elliott
Albion Parris Howe
Benjamin Stone Roberts
Fitz-Henry Warren
Morgan Lewis Smith
Charles Cruft
Frederick Salomon
Henry Shaw Briggs
James Dada Morgan
Johann August Ernst Willich
Henry Dwight Terry
George Foster Shepley
John Reese Kenly
John Potts Slough
Gershom Mott
Henry Jackson Hunt
Francis Channing Barlow
Mason Brayman
Nathaniel James Jackson
George Washington Getty
Alfred Sully
William Woods Averell
Francis Barretto Spinola
Solomon Meredith
Eliakim Parker Scammon
Robert Seaman Granger
Joseph Rodman West
George Leonard Andrews
Clinton Bowen Fisk
William Hays
Israel Vogdes
Lewis Cass Hunt
Frank Wheaton
John Sanford Mason
David McMurtrie Gregg
Robert Ogden Tyler
Alfred Thomas Archimedes Torbert
Gilman Marston
William Dwight
Sullivan Amory Meredith
Nathaniel Collins McLean
William Vandever
Alexander Schimmelfennig
Charles Kinnaird Graham
John Eugene Smith
Joseph Tarr Copeland
Charles Adam Heckman
Edward Elmer Potter
Henry Beebee Carrington
John Haskell King
Adam Jacoby Slemmer
Thomas Hewson Neill
Thomas Gamble Pitcher
Thomas William Sweeny
William Passmore Carlin
Romeyn Beck Ayres
Richard Arnold
Edward Winslow Hinks
Michael Kelly Lawler
George Day Wagner
Lysander Cutler
Joseph Farmer Knipe
John Dunlap Stevenson
James Barnes
Edward Harland
Samuel Beatty
Franklin Stillman Nickerson
Edward Henry Hobson
Joseph Dana Webster
William Harrow
William Hopkins Morris
Thomas Howard Ruger
Elias Smith Dennis
Thomas Church Haskell Smith
Mortimer Dormer Leggett
Davis Tillson
Albert Lindley Lee
Marcellus Monroe Crocker
Egbert Benson Brown
John McNeil
George Francis McGinnis
Hugh Boyle Ewing
James Winning McMillan
John Blair Smith Todd
Daniel Ullmann
George Jerrison Stannard
Henry Baxter
John Milton Thayer
Charles Thomas Campbell
Halbert Eleazer Paine
Robert Brown Potter
Thomas Ewing
Joseph Andrew Jackson Lightburn
Henry Hastings Sibley
Joseph Bradford Carr
Joseph Jackson Bartlett
Patrick Edward Connor
John Parker Hawkins
Gabriel René Paul
Edward Augustus Wild
Adelbert Ames
William Birney
Daniel Henry Rucker
Robert Allen
Rufus Ingalls
Alexander Shaler
Benjamin Henry Grierson
Robert Sanford Foster
Hugh Judson Kilpatrick
Alexander Stewart Webb
Alfred Napoleon Alexander Duffié
Walter Chiles Whitaker
Wesley Merritt
George Armstrong Custer
William Denison Whipple
John Converse Starkweather
Kenner Garrard
Charles Robert Woods
John Benjamin Sanborn
Giles Alexander Smith
Jasper Adalmorn Maltby
Thomas Kilby Smith
Walter Quintin Gresham
Manning Ferguson Force
Robert Alexander Cameron
John Murray Corse
John Aaron Rawlins
Alvan Cullem Gillem
John Wesley Turner
Henry Eugene Davies
Andrew Jackson Hamilton
Henry Warner Birge
James Hewitt Ledlie
James Harrison Wilson
Adin Ballou Underwood
Augustus Louis Chetlain
Thomas Francis Meagher
William Anderson Pile
John Wallace Fuller
John Franklin Miller
Philippe Régis Dénis de Keredern De Trobriand
Cyrus Bussey
Christopher Columbus Andrews
Edward Moody McCook
Lewis Addison Grant
Edward Hatch
August Valentine Kautz
Francis Fessenden
John Rutter Brooke
John Frederick Hartranft
Samuel Sprigg Carroll
Simon Goodell Griffin
Emory Upton
Nelson Appleton Miles
Joseph Hayes
Byron Root Pierce
Selden Connor
Joshua Lawrence Chamberlain
Elliott Warren Rice
William Francis Bartlett
Edward Stuyvesant Bragg
Martin Davis Hardin
Charles Jackson Paine
Gustavus Adolphus De Russy
John Baillie McIntosh
George Henry Chapman
William Grose
Joseph Alexander Cooper
John Thomas Croxton
John Wilson Sprague
James William Reilly
Luther Prentice Bradley
Charles Carroll Walcutt
William Worth Belknap
Powell Clayton
Joseph Abel Haskin
James Deering Fessenden
Eli Long
Thomas Wilberforce Egan
Joseph Roswell Hawley
William Henry Seward
Isaac Hardin Duval
John Edwards
Thomas Alfred Smyth
Ferdinand Van Derveer
Thomas Casimer Devin
Alfred Gibbs
Ranald Slidell Mackenzie
Rutherford Birchard Hayes
James Richard Slack
Thomas John Lucas
Edmund Jackson Davis
Joseph Bailey
George Lafayette Beal
Henry Goddard Thomas
Cyrus Hamlin
Patrick Henry Jones
John Morrison Oliver
Robert Kingston Scott
James Sidney Robinson
Benjamin Franklin Potts
John Grant Mitchell
James Alexander Williamson
Newton Martin Curtis

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Lorenzo Thomas
George Douglas Ramsay
James Barnet Fry (Provost Marshal)
Richard Delafield (Engineers)
Joseph Holt (Judge Advocate-General)
Amos Beebe Eaton (Commissary-General of Subsistence)
Joseph K Barnes (Surgeon-General)
Alexander Brydie Dyer (Ordnance)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA/PACS

Samuel Cooper
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg
Edmund Kirby Smith
John Bell Hood

Lieutenant-General PACS

James Longstreet
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
Richard Stoddert Ewell
Ambrose Powell Hill
Richard Taylor
Jubal Anderson Early
Richard Heron Anderson
Alexander Peter Stewart
Stephen Dill Lee
Simon Bolivar Buckner

Major-General PACS

Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
William Wing Loring
Sterling Price
Benjamin Franklin Cheatham
Samuel Jones
John Porter McCown
Daniel Harvey Hill
Thomas Carmichael Hindman
John Cabell Breckinridge
Lafayette McLaws
Samuel Gibbs French
George Edward Pickett
Carter Littlepage Stevenson
John Horace Forney
Dabney Herndon Maury
Martin Luther Smith
John George Walker
Arnold Elzey
Franklin Gardner
Isaac Ridgeway Trimble
Joseph Wheeler
Edward Johnson
William Henry Chase Whiting
Henry Heth
Robert Ransom
Jones Mitchell Withers
Cadmus Marcellus Wilcox
Wade Hampton
Fitzhugh Lee
Howell Cobb
John Austin Wharton
William Thompson Martin
Nathan Bedford Forrest
Charles William Field
James Patton Anderson
William Brimage Bate
Camille Armand Jules Marie de Polignac
Robert Frederick Hoke
William Henry Fitzhugh Lee
James Fleming Fagan
John Brown Gordon
Joseph Brevard Kershaw
Bushrod Rust Johnson
Edward Cary Walthall
Henry Delamar Clayton
William Mahone
John Calvin Brown
Lunsford Lindsay Lomax
James Lawson Kemper
Matthew Calbraith Butler
George Washington Custis Lee
Thomas Lafayette Rosser
Ambrose Ransom Wright
Pierce Manning Butler Young

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Henry Alexander Wise
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Gideon Johnson Pillow
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Paul Octave Hébert
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
Thomas Fenwick Drayton
Nathan George Evans
James Heyward Trapier
Hugh Weedon Mercer
William Montgomery Gardner
Raleigh Edward Colston
John King Jackson
James Ronald Chalmers
Daniel Leadbetter
William Whann Mackall
Winfield Scott Featherston
Thomas James Churchill
William Booth Taliaferro
Albert Rust
Samuel Bell Maxey
Hamilton Prioleau Bee
James Morrison Hawes
George Hume Steuart
James Edwin Slaughter
Seth Maxwell Barton
Henry Eustace McCullough
John Selden Roane
William Nelson Pendleton
Joseph Finegan
William Nelson Rector Beall
Thomas Jordan
William Preston
John Echols
George Earl Maney
John Stuart Williams
James Green Martin
Thomas Lanier Clingman
Daniel Weisiger Adams
Louis Hébert
Beverley Holcombe Robertson
St John Richardson Liddell
Johnson Hagood
Harry Thompson Hays
Matthew Duncan Ector
Edward Aylesworth Perry
Alfred Holt Colquitt
Abraham Buford
William Steele
Francis Asbury Shoup
Joseph Robert Davis
John Crawford Vaughn
Evander McIvor Law
Elkanah Brackin Greer
Francis Redding Tillou Nicholls
Alfred Cumming
William Stephen Walker
Montgomery Dent Corse
George Thomas Anderson
Alfred Iverson
James Henry Lane
Edward Lloyd Thomas
John Rogers Cooke
Jerome Bonaparte Robertson
Evander McNair
William Robertson Boggs
James Camp Tappan
Mosby Monroe Parsons
John Pegram
John Sappington Marmaduke
Marcus Joseph Wright
Zachariah Cantey Deas
William Hicks Jackson
James Cantey
Henry Lewis Benning
William Tatum Wofford
Samuel McGowan
Marcellus Augustus Stovall
George Blake Cosby
Francis Crawford Armstrong
William Lewis Cabell
John Daniel Imboden
Alfred Eugene Jackson
Robert Brank Vance
Arthur Middleton Manigault
Douglas Hancock Cooper
John Wilkins Whitfield
James Alexander Walker
Matthew Whitaker Ransom
Alfred Moore Scales
Henry Harrison Walker
Gabriel Colvin Wharton
Francis Marion Cockrell
James Patrick Major
Samuel Wragg Ferguson
Laurence Simmons Baker
Philip Dale Roddey
Eppa Hunton
Thomas Pleasant Dockery
Benjamin Grubb Humphreys
Henry Brevard Davidson
Cullen Andrews Battle
William Andrew Quarles
William Whedbee Kirkland
Robert Daniel Johnston
Alexander Welch Reynolds
Thomas Neville Waul
Edmund Winston Pettus
Armistead Lindsay Long
Henry Rootes Jackson
William Wirt Adams
James Argyle Smith
Joseph Horace Lewis
Mark Perrin Lowrey
Edward Higgins
John Tyler Morgan
William Young Conn Humes
Jesse Johnson Finley
James Holt Clanton
Alfred Jefferson Vaughan
Joseph Orville Shelby
Lawrence Sullivan Ross
Daniel Chevilette Govan
Randall Lee Gibson
Nathaniel Harrison Harris
Allen Thomas
Alexander Travis Hawthorn
Robert Charles Tyler
Edward Porter Alexander
William Wirt Allen
Claudius Wistar Sears
William Feimster Tucker
Richard Lucian Page
Alpheus Baker
Daniel Harris Reynolds
James Chesnut
Stand Watie
Samuel Jameson Gholson
John Bratton
Thomas Moore Scott
John McCausland
Clement Anselm Evans
William Terry
Bryan Grimes
Martin Witherspoon Gary
Birkett Davenport Fry
Stephen Elliott
William Ruffin Cox
William Gaston Lewis
Zebulon York
Robert Doak Lilley
William Richard Terry
James Conner
Rufus Clay Barringer
John Smith Preston
Hylan Benton Lyon
William Lindsay Brandon
Bradley Tyler Johnson
James Thadeus Holtzclaw
William Felix Brantley
Robert Houston Anderson
Jacob Hunter Sharp
George Doherty Johnston
George Gibbs Dibrell
Thomas Benton Smith
David Addison Weisiger
William Miller
Philip Cook
William Hugh Young
George Washington Gordon
Lucius Jeremiah Gartrell
Walter Husted Stevens
Basil Wilson Duke
Charles Miller Shelley
Patrick Theodore Moore
Edwin Gray Lee
William Henry Wallace
Gilbert Moxley Sorrel
William Henry Fitzhugh Payne
Peter Burwell Starke
William MacRae
Samuel Read Anderson
Josiah Gorgas
Joseph Benjamin Palmer
Dudley McIver Dubose
Robert Bullock
Benjamin Jefferson Hill
James Phillip Simms
William Lowther Jackson
James Edward Harrison
John Doby Kennedy
Richard Lee Turberville Beale
Thomas Harrison
Richard Waterhouse

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close