1865 April 30th

April 30 1865 Sunday

Flight of the Confederate Government

Alabama. Union Major-General Edward Richard Sprigg Canby met Confederate Lieutenant-General Richard Taylor at Magee’s Farm, twelve miles from Mobile, to discuss an end to hostilities and the surrender of Confederate forces in Alabama, Mississippi, and eastern Louisiana. While Canby attended with his staff and a full brigade of troops on full-dress parade, Taylor arrived from Meridian with a single aide on a railroad handcart propelled by the muscles of two former slaves. They agreed to observe a truce while awaiting confirmation of the terms of the surrender, using the text of the first memorandum agreed between Union Major-General William Tecumseh Sherman and Confederate General Joseph Eggleston Johnston. They were unaware that these terms had already been repudiated by the politicians and  superseded by a less expansive agreement referring only to military matters.

Alabama. Expedition to Union Springs ended.

District of Columbia. The eight suspects in the Lincoln assassination plot who had been imprisoned on monitors USS Montauk and USS Saugus were transferred to the US Arsenal Penitentiary. This was also the site of their trial by a military tribunal that later returned its verdict on 30 June 1865.

Georgia. Expedition from Georgetown ended.

Indiana. US President Abraham Lincoln’s funeral train arrived at Indianapolis.

Kentucky.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF KENTUCKY

Union Military Division of the Mississippi: Major-General William Tecumseh Sherman
Department of Kentucky: Major-General John McAuley Palmer
1st Division (Kentucky): Brigadier-General Edward Henry Hobson
2nd Division (Kentucky): Colonel Eli Huston Murray
District of Western Kentucky: Brigadier-General Solomon Meredith

Louisiana. Operations around Brashear City began.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE GULF

Union Military Division of West Mississippi: Major-General Edward Richard Sprigg Canby
Department of the Gulf: Major-General Nathaniel Prentiss Banks
District of Bonnet Carré: Colonel James J Byrne
Northern District of Louisiana: Major-General Francis Jay Herron
District of Baton Rouge: Brigadier-General Michael Kelly Lawler
Cavalry Brigade (Baton Rouge): Colonel John G Fonda
District of Morganza: Colonel William Henry Dickey
District of Port Hudson: Brigadier-General Cyrus Hamlin
District of South Alabama: Brigadier-General Thomas Kilby Smith
Southern District of Louisiana: Brigadier-General Thomas West Sherman
District of Carrollton: Colonel William S Mudgett
District of La Fourche: Brigadier-General Robert Alexander Cameron
District of West Florida: Brigadier-General Alexander Asboth
Department of the Mississippi: Major-General Napoleon Jackson Tecumseh Dana
District of Natchez: Brigadier-General John Wynn Davidson
District of Vicksburg: Brigadier-General Morgan Lewis Smith
Maltby’s Brigade (Vicksburg): Brigadier-General Jasper Adalmorn Maltby
Department of the Missouri: Major-General Grenville Mellen Dodge
District of Central Missouri: Colonel Chester Harding
District of North Kansas: Brigadier-General Robert Byington Mitchell
District of North Missouri: Brigadier-General Clinton Bowen Fisk
District of the Plains: Brigadier-General Patrick Edward Connor
District of Rolla: Colonel John Morrill
District of Southwest Missouri: Brigadier-General John Benjamin Sanborn
District of St Louis: Brigadier-General George Day Wagner
District of Upper Arkansas: Colonel James Hobart Ford
District of Key West and Tortugas: Brigadier-General John Newton
Army of West Mississippi: Major-General Edward Richard Sprigg Canby
Army of the Gulf: Major-General Nathaniel Prentiss Banks
XIII Corps (Gulf): Major-General Gordon Granger
1st Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General James Clifford Veatch
1st Brigade, 1st Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General James Richard Slack
2nd Brigade, 1st Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General Elias Smith Dennis
3rd Brigade, 1st Division, XIII Corps (Gulf): Colonel Loren Kent
3rd Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General William Plummer Benton
1st Brigade, 3rd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel David Perkins Grier
2nd Brigade, 3rd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel Henry Martyn Day
3rd Brigade, 3rd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel Conrad Krez
XVI Corps (Gulf): Major-General Andrew Jackson Smith
1st Division, XVI Corps (Gulf): Brigadier-General John McArthur
1st Brigade, 1st Division, XVI Corps (Gulf): Colonel William Linn McMillen
2nd Brigade, 1st Division, XVI Corps (Gulf): Colonel Lucius Frederick Hubbard
3rd Brigade, 1st Division, XVI Corps (Gulf): Colonel W B Marshall
2nd Division, XVI Corps (Gulf): Brigadier-General Kenner Garrard
1st Brigade, 2nd Division, XVI Corps (Gulf): Colonel John Irving Rinaker
2nd Brigade, 2nd Division, XVI Corps (Gulf): Brigadier-General James Isham Gilbert
3rd Brigade, 2nd Division, XVI Corps (Gulf): Colonel Charles L Harris
3rd Division, XVI Corps (Gulf): Brigadier-General Eugene Asa Carr

1st Brigade, 3rd Division, XVI Corps (Gulf): Colonel Jonathan Baker Moore
2nd Brigade, 3rd Division, XVI Corps (Gulf): Colonel S A Holmes
Cavalry Division (Gulf): Brigadier-General Benjamin Henry Grierson
2nd Brigade, Cavalry Division (Gulf): Colonel Joseph Kargé
3rd Brigade, Cavalry Division (Gulf): Brigadier-General Thomas John Lucas
Engineer Brigade (Gulf): Brigadier-General Joseph Bailey
US Expeditionary Force (West Mississippi): Major-General Frederick Steele
1st USCT Division, US Expeditionary Force (West Mississippi): Brigadier-General John Parker Hawkins
1st Brigade, 1st USCT Division, US Expeditionary Force (West Mississippi): Colonel L L Zulavsky
2nd Brigade, 1st USCT Division, US Expeditionary Force (West Mississippi): Colonel Hiram Scofield
2nd Division, US Expeditionary Force (West Mississippi): Brigadier-General Christopher Columbus Andrews
1st Brigade, 2nd Division, US Expeditionary Force (West Mississippi): Colonel Henry Bertram
2nd Brigade, 2nd Division, US Expeditionary Force (West Mississippi): Colonel William Thomas Spicely
3rd Brigade, 2nd Division, US Expeditionary Force (West Mississippi): Colonel Frederick William Moore

Missouri. Reconnaissance from Licking ended.

North Carolina. Union Major-General William Tecumseh Sherman tabulated the forces under his command in North Carolina. General Staff, escorts, engineers and similar totalled 1,449 men; the Army of Tennessee Staff and escort were 98 men; XV Corps (Tennessee) had 18,205 men and XVII Corps (Tennessee) 16,152 men, the Army of Georgia Staff and pontoniers were 505 men; XIV Corps (Georgia) had 15,965 men and XX Corps (Georgia) 15,989 men. In the Department of North Carolina, Major General John McAllister Schofield had Staff, escort, and others totalling 109 men; X Corps had 14,096 men and XXIII Corps had 16,570 men. The District of Wilmington and the District of Beaufort (Palmer) added 9,387 men; the Cavalry Division of Major-General Hugh Judson Kilpatrick had 5,659 men, and the reserve artillery 596 men.

South Carolina.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE SOUTH

Union Department of the South: Major-General Quincy Adams Gillmore
District of Beaufort (SC): Brigadier-General Edward Elmer Potter
District of Florida: Brigadier-General Israel Vogdes
4th Separate Brigade (South): Brigadier-General Israel Vogdes
District of Hilton Head: Colonel Milton Smith Littlefield
3rd Separate Brigade (South): Colonel Milton Smith Littlefield
Northern District: Brigadier-General John Porter Hatch
1st Separate Brigade (South): Brigadier-General John Porter Hatch
2nd Separate Brigade (South): Lieutenant-Colonel W B Guernsey
District of Savannah: Brigadier-General Henry Warner Birge
5th Separate Brigade (South): Colonel Henry D Washburn

Tennessee.

ORDER OF BATTLE: UNION FORCES IN TENNESSEE

Union Military Division of the Mississippi: Major-General William Tecumseh Sherman
Department of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
District of Etowah: Major-General James Blair Steedman
1st Separate Division (Etowah):
1st Brigade, 1st Separate Division (Etowah): Brigadier-General John Haskell King
2nd Brigade, 1st Separate Division (Etowah): Colonel James Freeman Curtis
2nd Separate Division (Etowah):
1st Brigade, 2nd Separate Division (Etowah): Brigadier-General Henry Moses Judah
2nd Brigade, 2nd Separate Division (Etowah): Colonel Felix Prince Salm-Salm
3rd Brigade, 2nd Separate Division (Etowah): Colonel Heber Le Favour
1st USCT Brigade, 2nd Separate Division (Etowah): Colonel Lewis Johnson
District of Middle Tennessee: Major-General Lovell Harrison Rousseau
Post of Nashville (Middle Tennessee): Brigadier-General John Franklin Miller
1st Brigade, 1st Division (Nashville): Colonel Edwin Cooley Mason
1st Sub-District (Nashville): Major-General Robert Huston Milroy
1st Brigade (Nashville): Brigadier-General Horatio Phillips Van Cleve
2nd Brigade (Nashville): Colonel Nathan Augustus Monroe Dudley
3rd Brigade (Nashville): Colonel Amasa Cobb
2nd Sub-District (Nashville): Brigadier-General Richard William Johnson
3rd Sub-District (Nashville): Colonel Charles Robinson Thompson
4th Sub-District (Nashville): Colonel Arthur Arnold Smith
District of Northern Alabama: Brigadier-General Robert Seaman Granger
District of West Tennessee: Major-General Cadwallader Colden Washburn
Post of Memphis: Brigadier-General Augustus Louis Chetlain
Cavalry Division (West Tennessee): Colonel Embury D Osband
1st Brigade, Cavalry Division (West Tennessee): Colonel John Elisha Phelps
2nd Brigade, Cavalry Division (West Tennessee): Colonel William Thompson
3rd Brigade, Cavalry Division (West Tennessee): Lieutenant-Colonel Otto Funke
Army of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
IV Corps (Cumberland) (discontinued): Major-General David Sloan Stanley
1st Division, Ex-IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Nathan Kimball
1st Brigade, 1st Division, Ex-IV Corps (Cumberland): Colonel Isaac Minor Kirby
2nd Brigade, 1st Division, Ex-IV Corps (Cumberland): Colonel Jesse Hale Moore
3rd Brigade, 1st Division, Ex-IV Corps (Cumberland): Colonel Louis Henry Waters
2nd Division, Ex-IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Washington Lafayette Elliott
1st Brigade, 2nd Division, Ex-IV Corps (Cumberland): Colonel Emerson Opdycke
2nd Brigade, 2nd Division, Ex-IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Ferdinand Van Derveer
3rd Brigade, 2nd Brigade, 2nd Division, Ex-IV Corps (Cumberland): Colonel Joseph Conrad
3rd Division, Ex-IV Corps (Cumberland): Major-General Thomas John Wood
1st Brigade, 3rd Division, Ex-IV Corps (Cumberland): Colonel C T Wood
2nd Brigade, 3rd Division, Ex-IV Corps (Cumberland): Colonel Henry Kumler McConnell
3rd Brigade, 3rd Division, Ex-IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Samuel Beatty
District of East Tennessee: Major-General George Stoneman
4th Division (East Tennessee): Brigadier-General Davis Tillson
1st Brigade, Division (East Tennessee): Colonel C G Hawley
2nd Brigade, 4th Division (East Tennessee): Colonel Horatio Gates Gibson
Cavalry Division (East Tennessee): Brigadier-General Alvan Cullem Gillem
1st Brigade, Cavalry Division (East Tennessee): Colonel William Jackson Palmer
2nd Brigade, Cavalry Division (East Tennessee): Colonel Simeon Batcheldor Brown
3rd Brigade, Cavalry Division (East Tennessee): Colonel J K Miller

Virginia. Incident at Amelia Court House.

ORDER OF BATTLE: UNION MILITARY DIVISION OF THE JAMES

Union Military Division of the James: Major-General Henry Wager Halleck
Department of the Potomac: Major-General George Gordon Meade
Army of the Potomac: Major-General George Gordon Meade
Provost Guard (Potomac): Colonel George Nelson Macy
Engineer Brigade (Potomac): Brigadier-General Henry Washington Benham
Chief of Artillery (Potomac): Brigadier-General Henry Jackson Hunt
Artillery Reserve (Potomac): Brigadier-General William Hays
II Corps (Potomac): Brigadier-General Francis Channing Barlow
1st Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Nelson Appleton Miles
1st Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel John Fraser
2nd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel Robert Nugent
3rd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel Clinton Dugald MacDougall
4th Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel John Ramsey
2nd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Francis Channing Barlow
1st Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel William Adams Olmsted
2nd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel J P McIvor
3rd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel Daniel Woodall
3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Gershom Mott
1st Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Philippe Régis Dénis de
Keredern de Trobriand
2nd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Byron Root Pierce
3rd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Colonel Robert McAllister
V Corps (Potomac): Brigadier-General Charles Griffin
1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Joshua Lawrence Chamberlain
1st Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel Alfred L Pearson
2nd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel Edgar M Gregory
3rd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel Joseph Cushing Edmands
2nd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Romeyn Beck Ayres
1st Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel J Hays
2nd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel Andrew Woods Denison
3rd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel James Gwyn
3rd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Samuel Wylie Crawford
1st Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel Henry Andrew Morrow
2nd Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Baxter
3rd Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel Richard Coulter
VI Corps (Potomac): Major-General Horatio Gouverneur Wright
1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Frank Wheaton
1st Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Colonel William Henry Penrose
2nd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Colonel Joseph Eldridge Hamblin
3rd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Colonel O Edwards
2nd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General George Washington Getty
1st Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel James Meech Warner
2nd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Lewis Addison Grant
3rd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel Thomas Worcester Hyde
3rd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General James Brewerton Ricketts
1st Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Truman Seymour
2nd Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Colonel Joseph Warren Keifer
Sheridan’s Cavalry Command (Potomac): Major-General Philip Henry Sheridan
Cavalry Corps (Potomac): Major-General Wesley Merritt
1st Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Brigadier-General Thomas Casimer Devin
1st Brigade, 1st Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Colonel Peter Stagg
2nd Brigade, 1st Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Colonel Charles Lane Fitzhugh
3rd Brigade, 1st Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Brigadier General Alfred Gibbs
3rd Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Major-General George Armstrong Custer
1st Brigade, 3rd Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Colonel Alexander Cummings McWhorter Pennington
2nd Brigade, 3rd Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Colonel William Wells
3rd Brigade, 3rd Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Colonel Henry Capehart
Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General Wesley Merritt
2nd Division, Cavalry Corps (Potomac): Major-General George Crook
1st Brigade, 2nd Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier General Henry Eugene
Davies
2nd Brigade, 2nd Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel John Irvin Gregg
3rd Brigade, 2nd Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel C H Smith
Department of Virginia: Major-General Edward Otho Cresap Ord
Cavalry Brigade (Virginia): Brigadier-General Ranald Slidell Mackenzie
Petersburg (Virginia): Major-General George Lucas Hartsuff
1st Division, Petersburg (Virginia): Brigadier-General Edward Ferrero
1st Brigade, 1st Division, Petersburg (Virginia): Colonel G H McKibbin
3rd Brigade, 1st Division, Petersburg (Virginia): Colonel G C Kibbe
Artillery (Virginia): Colonel Henry Livermore Abbot
District of Eastern Virginia: Brigadier-General George Henry Gordon
Defences of Norfolk and Portsmouth (Eastern Virginia): Brigadier-General Charles Kinnaird Graham
Sub-District of the Peninsula: Colonel Benjamin Chambers Ludlow
District of Lynchburg: Brigadier-General John Irvin Gregg
District of Virginia: Major-General Edward Otho Cresap Ord
Army of the James: Major-General Edward Otho Cresap Ord
XXIV Corps (James): Brigadier-General John Wesley Turner, Brigadier-General Joseph
Bradford Carr
1st Division, XXIV Corps (James): Brigadier-General Robert Sanford Foster
1st Brigade, 1st Division, XXIV Corps (James): Colonel T O Osborn
3rd Brigade, 1st Division, XXIV Corps (James): Colonel G B Dandy
4th Brigade, 1st Division, XXIV Corps (James): Colonel H S Fairchild
3rd Division, XXIV Corps (James): Brigadier-General Charles Devens
1st Brigade, 3rd Division, XXIV Corps (James): Colonel G F Nichols
2nd Brigade, 3rd Division, XXIV Corps (James): Colonel M T Donohoe
3rd Brigade, 3rd Division, XXIV Corps (James): Colonel S H Roberts
Independent Division, XXIV Corps (James): Brigadier-General John Wesley Turner
1st Brigade, Independent Division, XXIV Corps (James): Colonel W S Lincoln
2nd Brigade, Independent Division, XXIV Corps (James): Colonel W B Curtis
3rd Brigade, Independent Division, XXIV Corps (James): Brigadier-General Thomas Maley
Harris
XXV Corps (James): Major-General Godfrey Weitzel
1st Division, XXV Corps (James): Brigadier-General August Valentin Kautz
1st Brigade, 1st Division, XXV Corps (James): Colonel A G Draper
2nd Brigade, 1st Division, XXV Corps (James): Colonel T D Sedgewick
3rd Brigade, 1st Division, XXV Corps (James): Brigadier-General Henry Goddard Thomas
2nd Division, XXV Corps (James): Colonel R H Jackson
1st Brigade, 2nd Division, XXV Corps (James): Colonel J Shaw
2nd Brigade, 2nd Division, XXV Corps (James): Colonel Ulysses Doubleday
3rd Brigade, 2nd Division, XXV Corps (James): Colonel W W Woodward
Middle Military Division: Brigadier-General Alfred Thomas Archimedes Torbert
Middle Department: Major-General Lewis Wallace
1st Separate Brigade (Middle): Brigadier-General Erastus Barnard Tyler
2nd Separate Brigade (Middle): Colonel William Walton Morris
3rd Separate Brigade (Middle):
District of Annapolis: Colonel Frederick Dummer Sewall
District of Delaware and the Eastern Shore: Brigadier-General John Reese Kenly
VIII Corps: Major-General Lewis Wallace
Department of Pennsylvania: Major-General George Cadwalader, Brigadier-General
Edward Winslow Hinks
Juniata District: Major John Tyler Morgan
District of the Monongahela: Captain Greenlief P Davis
District of Philadelphia: Brigadier-General Orris Sanford Ferry
Department of Washington: Major-General Christopher Columbus Augur, Brigadier-General Albion Parris Howe, Brigadier-General James Barnes
District of Alexandria: Major-General John Grubb Parke
2nd Division, XXII Corps (Washington): Brigadier-General Joseph Jackson Bartlett
1st Brigade, 2nd Division, XXII Corps (Washington): Colonel John Irwin Curtin
2nd Brigade, 2nd Division, XXII Corps (Washington): Colonel Simon Goodell Griffin
3rd Division, XXII Corps (Washington): Brigadier-General John Frederick Hartranft
1st Brigade, 3rd Division, XXII Corps (Washington): Colonel Alfred Brunsoln McCalmont
2nd Brigade, 3rd Division, XXII Corps (Washington): Colonel Joseph Ard Mathews
Artillery, XXII Corps (Washington): Brigadier-General Gustavus Adolphus De Russy
1st Separate Brigade, XXII Corps (Washington): Colonel William Gamble
2nd Separate Brigade, XXII Corps (Washington): Brigadier-General John Potts Slough
Cavalry Division, XXII Corps (Washington): Brigadier-General George Henry Chapman
District of the Northern Neck: Colonel Nelson Bowman Sweitzer
District of Patuxent: Colonel Henry Horatio Wells
District of Washington: Brigadier-General Orlando Bolivar Willcox, Brigadier-General Martin Davis Hardin
IX Corps (Washington): Major-General John Grubb Parke
1st Division, IX Corps (Washington): Brigadier-General Orlando Bolivar Willcox
1st Brigade, 1st Division, IX Corps (Washington): Colonel Samuel Harriman
2nd Brigade, 1st Division, IX Corps (Washington): Lieutenant-Colonel R Ely
3rd Brigade, 1st Division, IX Corps (Washington): Colonel Elisha Gaylord Marshall
2nd Division, IX Corps (Washington): Brigadier-General William Dwight
1st Brigade, 2nd Division, IX Corps (Washington): Brigadier-General George Lafayette Beal
2nd Brigade, 2nd Division, IX Corps (Washington): Colonel Edwin Page Davis
3rd Brigade, 2nd Division, IX Corps (Washington): Brigadier-General James Deering Fessenden
XXII Corps (Washington): Major-General John Grubb Parke
Department of West Virginia: Brigadier-General William Hemsley Emory
1st Division (West Virginia): Brigadier-General James Winning McMillan
1st Brigade, 1st Division (West Virginia): Colonel N Wilkinson
2nd Brigade, 1st Division (West Virginia): Brigadier-General Rutherford Birchard Hayes
2nd Division, (West Virginia): Brigadier-General John Dunlap Stevenson
1st Brigade, 2nd Division, (West Virginia): Colonel R E Cooke
2nd Brigade, 2nd Division, (West Virginia): Colonel Samuel Graham
1st Separate Brigade (West Virginia): Colonel John H Oley
Army of the Shenandoah: Brigadier-General Alfred Thomas Archimedes Torbert
2nd Provisional Division (Shenandoah): Brigadier-General John Rutter Brooke
1st Brigade, 2nd Provisional Division (Shenandoah): Colonel George Maltby Love
2nd Brigade, 2nd Provisional Division (Shenandoah): Colonel R C Duryea
3rd Provisional Division (Shenandoah): Brigadier-General Thomas Wilberforce Egan
1st Brigade, 3rd Provisional Division (Shenandoah): Colonel Anson George McCook
2nd Brigade, 3rd Provisional Division (Shenandoah): Brigadier-General Green Berry Raum
4th Provisional Division (Shenandoah): Brigadier-General Samuel Sprigg Carroll
1st Brigade, 4th Provisional Division (Shenandoah): Brigadier-General Isaac Hardin Duval
2nd Brigade, 4th Provisional Division (Shenandoah): Colonel Oliver Wood
Cavalry (Shenandoah): Colonel Marcus Albert Reno

Union Organisation

Commander in Chief: President Andrew Johnson
Vice-President: Vacant
Secretary of War: Edwin McMasters Stanton
Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • North Atlantic Blockading Squadron USN: Acting Rear Admiral William Radford
  • South Atlantic Blockading Squadron USN: Rear Admiral John Adolphus Dahlgren USN
  • West Gulf Blockading Squadron USN: Acting Rear Admiral Henry Knox Thatcher USN
  • East Gulf Blockading Squadron USN: Acting Rear Admiral Cornelius Kinchilo Stribling USN
  • Pacific Squadron USN: Rear Admiral Charles H Bell USN
  • Mississippi River Squadron USN: Rear Admiral Samuel Phillips Lee USN
  • Potomac Flotilla USN: Commander Foxhall Alexander Parker USN

General–in-Chief: Ulysses Simpson Grant

Military Division of the James: Henry Wager Halleck

  • Department of the Potomac: George Gordon Meade
    • Army of the Potomac: George Gordon Meade
      • II Corps Potomac: Francis Channing Barlow temporary
      • V Corps Potomac: Charles Griffin
      • VI Corps Potomac: Horatio Gouverneur Wright
    • Sheridan’s Cavalry Command Potomac: Philip Henry Sheridan
      • Cavalry Corps Potomac: Wesley Merritt
    • Department of Virginia: Edward Otho Cresap Ord
      • District of Eastern Virginia: George Henry Gordon
        • Sub-District of the Peninsula: Benjamin Chambers Ludlow
      • District of Virginia: Edward Otho Cresap Ord
      • District of Lynchburg: John Irvin Gregg
      • Army of the James: Edward Otho Cresap Ord
        • XXIV Corps James: John Wesley Turner temporary
        • XXV Corps James: Godfrey Weitzel

Military Division of the Mississippi: William Tecumseh Sherman

  • Department of the Cumberland: George Henry Thomas
    • District of Middle Tennessee: Lovell Harrison Rousseau
    • District of West Tennessee: Cadwallader Colder Washburn
    • District of Etowah: James Blair Steedman
    • District of Northern Alabama: Robert Seaman Granger
    • Army of the Cumberland: George Henry Thomas
  • Department of the Mississippi: Napoleon Jackson Tecumseh Dana
    • District of Vicksburg: Morgan Lewis Smith
    • District of Natchez: John Wynn Davidson
  • Department of Kentucky: John McAuley Palmer
    • District of Western Kentucky: Solomon Meredith
  • Department of North Carolina: Jacob Dolson Cox
    • District of Beaufort (NC): Innis Newton Palmer
    • District of Wilmington: Joseph Roswell Hawley
    • X Corps North Carolina: Alfred Howe Terry
    • XXIII Corps Ohio: Jacob Dolson Cox
  • Army of the Tennessee: Oliver Otis Howard
    • XV Corps Tennessee: John Alexander Logan
    • XVII Corps Tennessee: Francis Preston Blair
  • Army of Georgia: Henry Warner Slocum
    • XIV Corps Georgia: Jefferson Columbus Davis
    • XX Corps Georgia: Joseph Anthony Mower

Military Division of West Mississippi: Edward Richard Sprigg Canby

  • Department of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
    • North District of Louisiana: Francis Jay Herron
      • District of Morganza: William Henry Dickey
      • District of Baton Rouge: Michael Kelly Lawler
      • District of Port Hudson: Cyrus Hamlin
    • Southern District of Louisiana: Thomas West Sherman
      • District of Carrollton: William S Mudgett
      • District of La Fourche: Robert Alexander Cameron
    • District of Bonnet Carré: James J Byrne
    • District of Key West and Tortugas: John Newton
    • District of South Alabama: Thomas Kilby Smith
    • District of West Florida: Alexander Asboth
  • Army of West Mississippi: Edward Richard Sprigg Canby
    • Army of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
      • XIII Corps Gulf: Gordon Granger
      • XVI Corps Gulf: Andrew Jackson Smith

Military Division of the Missouri: John Pope

  • Department of Arkansas: Joseph Jones Reynolds
    • District of Eastern Arkansas: Charles Bentzoni
    • District of South Kansas: James Gilpatrick Blunt
    • Army of Arkansas: Joseph Jones Reynolds
      • VII Corps Arkansas: Joseph Jones Reynolds
  • Department of the Missouri: Grenville Mellen Dodge
    • District of St Louis: George Day Wagner
    • District of Southwest Missouri: John Benjamin Sanborn
    • District of North Missouri: Clinton Bowen Fisk
    • District of Central Missouri: Chester Harding
    • District of Rolla: John Morrill
    • District of the Upper Arkansas: James Hobart Ford
    • District of North Kansas: Robert Byington Mitchell
    • District of the Plains: Patrick Edward Connor
  • Department of the Northwest: Samuel Ryan Curtis
    • District of Minnesota: Henry Hastings Sibley
    • District of Wisconsin: Thomas Alfred Davies

Middle Military Division: Winfield Scott Hancock

  • Middle Department: Lewis Wallace
    • District of Annapolis: Frederic Dummer Sewall
    • District of Delaware and the Eastern Shore: John Reese Kenly
    • VIII Corps Middle: Lewis Wallace
  • Department of Pennsylvania: George Cadwalader
    • District of Philadelphia: Orris Sanford Ferry
    • District of the Monongahela: Greenlief P Davis
    • Juniata District: Charles Hale Morgan
  • Department of Washington: Christopher Columbus Augur
    • District of Alexandria: John Grubb Parke
    • District of the North Neck: Nelson Bowman Sweitzer
    • District of Patuxent: Henry Horatio Wells
    • District of Washington: Orlando Bolivar Willcox
    • IX Corps Potomac: John Grubb Parke
    • XXII Corps Washington: John Grubb Parke
  • Department of Western Virginia: William Hemsley Emory temporary
  • Army of the Shenandoah: Alfred Thomas Archimedes Torbert

Department of the East: John Adams Dix

  • District of Northern New York: John Cleveland Robinson

Department of New Mexico: James Henry Carleton

Northern Department: Joseph Hooker

  • District of Illinois: John Cook
  • District of Indiana: Alvin Peterson Hovey
  • District of Michigan: Bennett Hoskin Hill

Department of the Pacific: Irvin McDowell

  • District of Arizona: John Sanford Mason
  •  District of California: George Wright
  • District of the Humboldt: Stephen Girard Whipple
  • District of Oregon: Reuben F Maury temporary
  • District of Southern California: James Freeman Curtis

Department of the South: Quincy Adams Gillmore

  • North District (South): John Porter Hatch
  • District of Savannah: Henry Warner Birge
  • District of Beaufort (SC): Edward Elmer Potter
  • District of Hilton Head: Milton Smith Littlefield
  • District of Florida: Israel Vogdes

Confederate Organisation

CSA: Brigadier-General Patrick Theodore Moore was paroled at Manchester, Virginia.

Moore, Patrick Theodore / Ireland-Virginia / Born 22 September 1821 Galway, Ireland / Died Richmond, Virginia 19 February 1883
Captain Virginia Militia 1861 / Colonel 1st Virginia Militia 21 April 1861 / Colonel Provisional Army of Virginia 15 June 1861 / Colonel PACS 1st Virginia Infantry 1 July 1861 / ADC (J E Johnston) October 1861-31 May 1862 / ADC (J Longstreet)31 May 1862-July 1862 / Judge Advocate General 20 December 1862 / Colonel ACSA Judge Advocate General 28 April 1863 / Brigadier-General PACS 23 September 1864 to rank from 20 September 1864 / Paroled Manchester, Virginia 30 April 1865 / WIA Blackburn’s Ford 18 July 1861
Moore’s Brigade Reserve Forces of Virginia 18 May 1864-December 1864 / 1st Brigade Virginia Reserves Department of Richmond December 1864-April 1865

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis
Vice-President: Alexander Hamilton Stephens
Secretary of War: John Cabell Breckinridge
Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Department of Alabama, Mississippi and Eastern Louisiana: Richard Taylor

    • Department of Kentucky: Hylan Benton Lyon
    • District of North Mississippi and West Tennessee: Marcus Joseph Wright
    • District of Southern Mississippi and Eastern Louisiana: William Feimster Tucker
      • Sub-District of Southwest Mississippi: vacant
    • Gulf District: Dabney Herndon Maury
    • District of Alabama: Daniel Weisiger Adams
  • District of South Carolina: Samuel Jones
    • 1st Sub-District of South Carolina: James Heyward Trapier
    • 2nd Sub-District of South Carolina: Robert Ransom
    • 5th Sub-District of South Carolina: vacant
    • Sub-District of Northern Georgia: William Tatum Wofford
  • District of Florida: Samuel Jones
  • District of Western North Carolina: James Green Martin
  • Trans-Mississippi Department: Edmund Kirby Smith
    • District of Texas, New Mexico and Arizona: John Bankhead Magruder
      • Western Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: James Edwin Slaughter
        • Sub-District of the Rio Grande: Hamilton Prioleau Bee
      • Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: William Steele
      • Sub-District of Houston: Xavier Blanchard Debray
      • Northern Sub-District Texas, New Mexico and Arizona: Henry Eustace McCullough
    • District of Arkansas and West Louisiana: Simon Bolivar Buckner
    • District of Indian Territory: Douglas Hancock Cooper
    • Trans-Mississippi Army: Edmund Kirby Smith
      • Reserve Corps Trans-Mississippi: Elkanah Brackin Greer
  • Reserve Forces of Alabama: Jones Mitchell Withers
  • Reserve Forces of Florida: William Miller
  • Reserve Forces of Mississippi: William Lindsay Brandon
  • Reserve Forces of South Carolina: vacant
  • Reserve Forces of Tennessee: John Cabell Breckinridge

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Lieutenant-General USA

Ulysses Simpson Grant

Major-General USA

Asterisk indicates concurrently Major-General USV

Henry Wager Halleck
William Tecumseh Sherman
George Gordon Meade
Philp Henry Sheridan
George Henry Thomas

Major-General USV

Asterisk indicates concurrently Brigadier-General USA

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Ethan Allen Hitchcock
Irvin McDowell*
William Starke Rosecrans*
John Pope*
Samuel Ryan Curtis
Franz Sigel
Lewis Wallace
George Cadwalader
Edward Otho Cresap Ord
Samuel Peter Heintzelman
Joseph Hooker*
Silas Casey
William Buel Franklin
Darius Nash Couch
Henry Warner Slocum
John James Peck
Alexander McDowell McCook
John Gray Foster
John Grubb Parke
Christopher Columbus Augur
Stephen Augustus Hurlbut
Gordon Granger
Lovell Harrison Rousseau
George Stoneman
Oliver Otis Howard*
Daniel Edgar Sickles
Robert Huston Milroy
Daniel Butterfield
Winfield Scott Hancock*
George Sykes
David Sloane Stanley
John McAllister Schofield*
John McAuley Palmer
Frederick Steele
Abner Doubleday
Napoleon Jackson Tecumseh Dana
John Alexander Logan
James Gilpatrick Blunt
George Lucas Hartsuff
Cadwallader Colden Washburn
Francis Jay Herron
Francis Preston Blair
Joseph Jones Reynolds
Carl Schurz
Gouverneur Kemble Warren
Alfred Pleasonton
Andrew Atkinson Humphreys
Quincy Adams Gillmore
William Farrar Smith
James Blair Steedman
Edward Richard Sprigg Canby
Horatio Gouverneur Wright
Andrew Jackson Smith
Grenville Mellen Dodge
John Gibbon
Peter Joseph Osterhaus
Joseph Antony Mower
George Crook
Godfrey Weitzel
Jacob Dolson Cox
William Babcock Hazen
John White Geary
Alfred Howe Terry*
Thomas John Wood
Charles Griffin
George Armstrong Custer

Brigadier-General USA

Brackets indicates concurrently Major-General USV

(Irvin McDowell)
(William Starke Rosecrans)
Philip St George Cooke
(John Pope)
(Joseph Hooker)
(Winfield Scott Hancock)
(John McAllister Schofield)
(Oliver Otis Howard)
(Alfred Howe Terry)

Brigadier-General USV

Thomas West Sherman
Benjamin Franklin Kelley
Alpheus Starkey Williams
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Henry Hayes Lockwood
Samuel Davis Sturgis
Henry Washington Benham
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
Lawrence Pike Graham
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
John Newton
George Wright
John Milton Brannan
John Porter Hatch
Albin Francisco Schoepf
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
George Washington Cullum
Thomas Jefferson McKean
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
William Scott Ketchum
John Wynn Davidson
Eugene Asa Carr
Thomas Alfred Davies
William Hemsley Emory
Marsena Rudolph Patrick
Orris Sanford Ferry
Henry Moses Judah
John Cook
John McArthur
Jacob Gartner Lauman
Horatio Phillips Van Cleve
Speed Smith Fry
Alexander Asboth
Robert Byington Mitchell
Cuvier Grover
Rufus Saxton
Benjamin Alvord
Napoleon Bonaparte Buford
Nathan Kimball
Charles Devens
Samuel Wylie Crawford
Henry Walton Wessells
James Henry Carleton
Absalom Baird
John Cleveland Robinson
Truman Seymour
Henry Prince
Maximilian Weber
Jeremiah Cutler Sullivan
Alvin Peterson Hovey
James Clifford Veatch
William Plummer Benton
John Curtis Caldwell
George Sears Greene
Samuel Powhatan Carter
Erastus Barnard Tyler
George Henry Gordon
Stephen Gano Burbridge
Washington Lafayette Elliott
Albion Parris Howe
Benjamin Stone Roberts
Fitz-Henry Warren
Morgan Lewis Smith
Charles Cruft
Frederick Salomon
Henry Shaw Briggs
James Dada Morgan
Johann August Ernst Willich
George Foster Shepley
John Reese Kenly
John Potts Slough
Gershom Mott
Henry Jackson Hunt
Francis Channing Barlow
Mason Brayman
Nathaniel James Jackson
George Washington Getty
Alfred Sully
William Woods Averell
Francis Barretto Spinola
Solomon Meredith
Eliakim Parker Scammon
Robert Seaman Granger
Joseph Rodman West
George Leonard Andrews
William Hays
Israel Vogdes
Lewis Cass Hunt
Frank Wheaton
John Sanford Mason
David McMurtrie Gregg
Robert Ogden Tyler
Alfred Thomas Archimedes Torbert
William Dwight
Sullivan Amory Meredith
William Vandever
Alexander Schimmelfennig
Charles Kinnaird Graham
John Eugene Smith
Joseph Tarr Copeland
Charles Adam Heckman
Edward Elmer Potter
Henry Beebee Carrington
John Haskell King
Adam Jacoby Slemmer
Thomas Hewson Neill
Thomas Gamble Pitcher
Thomas William Sweeny
William Passmore Carlin
Romeyn Beck Ayres
Richard Arnold
Edward Winslow Hinks
Michael Kelly Lawler
George Day Wagner
Lysander Cutler
Joseph Farmer Knipe
John Dunlap Stevenson
James Barnes
Edward Harland
Samuel Beatty
Franklin Stillman Nickerson
Edward Henry Hobson
Joseph Dana Webster
William Hopkins Morris
Thomas Howard Ruger
Elias Smith Dennis
Thomas Church Haskell Smith
Mortimer Dormer Leggett
Davis Tillson
Albert Lindley Lee
Marcellus Monroe Crocker
Egbert Benson Brown
George Francis McGinnis
Hugh Boyle Ewing
James Winning McMillan
John Blair Smith Todd
Daniel Ullmann
George Jerrison Stannard
Henry Baxter
John Milton Thayer
Charles Thomas Campbell
Halbert Eleazer Paine
Robert Brown Potter
Joseph Andrew Jackson Lightburn
Henry Hastings Sibley
Joseph Bradford Carr
Joseph Jackson Bartlett
Patrick Edward Connor
John Parker Hawkins
Gabriel René Paul
Edward Augustus Wild
Adelbert Ames
William Birney
Daniel Henry Rucker
Robert Allen
Rufus Ingalls
Alexander Shaler
Benjamin Henry Grierson
Robert Sanford Foster
Alexander Stewart Webb
Alfred Napoleon Alexander Duffié
Walter Chiles Whitaker
Wesley Merritt
William Denison Whipple
John Converse Starkweather
Kenner Garrard
Charles Robert Woods
John Benjamin Sanborn
Giles Alexander Smith
Jasper Adalmorn Maltby
Thomas Kilby Smith
Walter Quintin Gresham
Manning Ferguson Force
Robert Alexander Cameron
John Murray Corse
John Aaron Rawlins
Alvan Cullem Gillem
John Wesley Turner
Henry Eugene Davies
Andrew Jackson Hamilton
Henry Warner Birge
James Harrison Wilson
Adin Ballou Underwood
Augustus Louis Chetlain
Thomas Francis Meagher
William Anderson Pile
John Wallace Fuller
John Franklin Miller
Philippe Régis Dénis de Keredern De Trobriand
Cyrus Bussey
Christopher Columbus Andrews
Edward Moody McCook
Lewis Addison Grant
Edward Hatch
August Valentine Kautz
Francis Fessenden
John Rutter Brooke
John Frederick Hartranft
Samuel Sprigg Carroll
Simon Goodell Griffin
Emory Upton
Nelson Appleton Miles
Joseph Hayes
Byron Root Pierce
Selden Connor
Joshua Lawrence Chamberlain
Elliott Warren Rice
William Francis Bartlett
Edward Stuyvesant Bragg
Martin Davis Hardin
Charles Jackson Paine
Gustavus Adolphus De Russy
John Baillie McIntosh
George Henry Chapman
William Grose
Joseph Alexander Cooper
John Thomas Croxton
John Wilson Sprague
Luther Prentice Bradley
Charles Carroll Walcutt
William Worth Belknap
Joseph Abel Haskin
James Deering Fessenden
Eli Long
Thomas Wilberforce Egan
Joseph Roswell Hawley
William Henry Seward
Isaac Hardin Duval
John Edwards
Ferdinand Van Derveer
Thomas Casimer Devin
Alfred Gibbs
Ranald Slidell Mackenzie
Rutherford Birchard Hayes
James Richard Slack
Thomas John Lucas
Edmund Jackson Davis
Joseph Bailey
George Lafayette Beal
Henry Goddard Thomas
Cyrus Hamlin
Patrick Henry Jones
John Morrison Oliver
Robert Kingston Scott
James Sidney Robinson
Benjamin Franklin Potts
John Grant Mitchell
James Alexander Williamson
Newton Martin Curtis
Charles Camp Doolittle
Stephen Thomas
James Isham Gilbert
Green Berry Raum
Galusha Pennypacker
Charles John Stolbrand
Wager Swayne
Charles Ewing
Stewart Van Vliet
Thomas Maley Harris
John Henry Ketcham
Frederick Tracy Dent

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Lorenzo Thomas
George Douglas Ramsay
James Barnet Fry (Provost Marshal)
Richard Delafield (Engineers)
Joseph Holt (Judge Advocate-General)
Amos Beebe Eaton (Commissary-General of Subsistence)
Joseph K Barnes (Surgeon-General)
Alexander Brydie Dyer (Ordnance)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA/PACS

Samuel Cooper
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg
Edmund Kirby Smith

Lieutenant-General PACS

Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
Richard Stoddert Ewell
John Bell Hood
Richard Taylor
Alexander Peter Stewart
Stephen Dill Lee
Simon Bolivar Buckner
Wade Hampton
Nathan Bedford Forrest

Major-General PACS

Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
William Wing Loring
Sterling Price
Benjamin Franklin Cheatham
Samuel Jones
John Porter McCown
Daniel Harvey Hill
Thomas Carmichael Hindman
John Cabell Breckinridge
Lafayette McLaws
Carter Littlepage Stevenson
John Horace Forney
Dabney Herndon Maury
Martin Luther Smith
John George Walker
Arnold Elzey
Franklin Gardner
Joseph Wheeler
Edward Johnson
Robert Ransom
Jones Mitchell Withers
Howell Cobb
William Thompson Martin
James Patton Anderson
William Brimage Bate
Robert Frederick Hoke
James Fleming Fagan
Joseph Brevard Kershaw
Edward Cary Walthall
Henry Delamar Clayton
John Calvin Brown
Lunsford Lindsay Lomax
James Lawson Kemper
Matthew Calbraith Butler
Thomas Lafayette Rosser
Ambrose Ransom Wright
Pierce Manning Butler Young
Thomas James Churchill
John Sappington Marmaduke

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Henry Hopkins Sibley
Gideon Johnson Pillow
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Paul Octave Hébert
Gabriel James Rains
Thomas Fenwick Drayton
Nathan George Evans
James Heyward Trapier
Hugh Weedon Mercer
William Montgomery Gardner
Raleigh Edward Colston
John King Jackson
James Ronald Chalmers
Daniel Leadbetter
William Whann Mackall
Winfield Scott Featherston
William Booth Taliaferro
Albert Rust
Samuel Bell Maxey
Hamilton Prioleau Bee
James Morrison Hawes
James Edwin Slaughter
Seth Maxwell Barton
Henry Eustace McCullough
John Selden Roane
Joseph Finegan
William Nelson Rector Beall
Thomas Jordan
William Preston
John Echols
George Earl Maney
John Stuart Williams
James Green Martin
Thomas Lanier Clingman
Daniel Weisiger Adams
Louis Hébert
Beverley Holcombe Robertson
St John Richardson Liddell
Johnson Hagood
Harry Thompson Hays
Matthew Duncan Ector
Edward Aylesworth Perry
Alfred Holt Colquitt
Abraham Buford
William Steele
Francis Asbury Shoup
John Crawford Vaughn
Elkanah Brackin Greer
Francis Redding Tillou Nicholls
Alfred Cumming
William Stephen Walker
Montgomery Dent Corse
Alfred Iverson
Jerome Bonaparte Robertson
Evander McNair
William Robertson Boggs
James Camp Tappan
Mosby Monroe Parsons
Marcus Joseph Wright
Zachariah Cantey Deas
William Hicks Jackson
James Cantey
William Tatum Wofford
Marcellus Augustus Stovall
George Blake Cosby
Francis Crawford Armstrong
William Lewis Cabell
John Daniel Imboden
Alfred Eugene Jackson
Arthur Middleton Manigault
Douglas Hancock Cooper
John Wilkins Whitfield
Alfred Moore Scales
Henry Harrison Walker
Gabriel Colvin Wharton
Francis Marion Cockrell
James Patrick Major
Samuel Wragg Ferguson
Laurence Simmons Baker
Philip Dale Roddey
Eppa Hunton
Thomas Pleasant Dockery
Benjamin Grubb Humphreys
Henry Brevard Davidson
Cullen Andrews Battle
William Andrew Quarles
William Whedbee Kirkland
Robert Daniel Johnston
Alexander Welch Reynolds
Thomas Neville Waul
Edmund Winston Pettus
Henry Rootes Jackson
William Wirt Adams
James Argyle Smith
Joseph Horace Lewis
Edward Higgins
John Tyler Morgan
William Young Conn Humes
Jesse Johnson Finley
James Holt Clanton
Alfred Jefferson Vaughan
Joseph Orville Shelby
Lawrence Sullivan Ross
Daniel Chevilette Govan
Randall Lee Gibson
Allen Thomas
Alexander Travis Hawthorn
William Wirt Allen
Claudius Wistar Sears
William Feimster Tucker
Richard Lucian Page
Alpheus Baker
Daniel Harris Reynolds
James Chesnut
Stand Watie
Samuel Jameson Gholson
Thomas Moore Scott
John McCausland
William Terry
Martin Witherspoon Gary
Birkett Davenport Fry
Stephen Elliott
Zebulon York
Robert Doak Lilley
William Richard Terry
James Conner
Rufus Clay Barringer
John Smith Preston
Hylan Benton Lyon
William Lindsay Brandon
Bradley Tyler Johnson
James Thadeus Holtzclaw
William Felix Brantley
Robert Houston Anderson
Jacob Hunter Sharp
George Doherty Johnston
George Gibbs Dibrell
Thomas Benton Smith
William Miller
Philip Cook
William Hugh Young
George Washington Gordon
Lucius Jeremiah Gartrell
Basil Wilson Duke
Charles Miller Shelley
Patrick Theodore Moore PAR
Gilbert Moxley Sorrel
William Henry Fitzhugh Payne
Peter Burwell Starke
Samuel Read Anderson
Josiah Gorgas
Joseph Benjamin Palmer
Dudley McIver Dubose
Robert Bullock
Benjamin Jefferson Hill
James Phillip Simms
William Lowther Jackson
James Edward Harrison
John Doby Kennedy
Thomas Harrison
Robert Lowry
Milledge Luke Bonham
Thomas Muldrup Logan
Isaac Munroe St John
William Raine Peck
Reuben Lindsay Walker
Tyree Harris Bell
Ellison Capers
Alexander William Campbell
Richard Montgomery Gano
Walter Paye Lane
William Polk Hardeman
Henry Gray
Richard Waterhouse

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close