1864 September 30th

September 30 1864 Friday

New Market Heights, VA

Battle of Peebles’ Farm, VA

Siege of Petersburg – Operations North of the James and Vaughan Road

Sheridan’s Shenandoah Valley Campaign

Hood’s Operations in Northern Georgia

Price’s Missouri Raid

Forrest’s Third Tennessee Raid

Alabama. Confederate President Jefferson Finis Davis left Montgomery and travelled to meet his new senior commanders in Georgia and South Carolina.

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF ALABAMA, MISSISSIPPI AND EAST LOUISIANA

Confederate Department of Alabama, Mississippi and East Louisiana: Lieutenant-General Richard Taylor
District of Central Alabama: Brigadier-General Daniel Weisiger Adams
Armistead’s Brigade, Central Alabama (Alabama, Mississippi & East Louisiana):
Clanton’s Brigade, Central Alabama (Alabama, Mississippi & East Louisiana): Brigadier-General James Holt Clanton
Gulf District: Major-General Dabney Herndon Maury
Thomas’ Brigade, Gulf (Alabama, Mississippi & East Louisiana): Brigadier-General Bryan Morel Thomas
Higgins’ Brigade, Gulf (Alabama, Mississippi & East Louisiana): Brigadier-General Edward Higgins
Liddell’s Brigade, Gulf (Alabama, Mississippi & East Louisiana): Brigadier St John Richardson Liddell
Baker’s Brigade, Gulf (Alabama, Mississippi & East Louisiana): Brigadier-General Alpheus Baker
Withers’ Brigade, Gulf (Alabama, Mississippi & East Louisiana): Colonel W T Withers
District of Mississippi and East Louisiana: Brigadier-General George Baird Hodge
Adams’ Brigade, Mississippi & East Louisiana: Brigadier-General William Wirt Adams
Mabry’s Cavalry Brigade, Mississippi & East Louisiana: Colonel H P Mabry
Wood’s Cavalry Brigade, Mississippi & East Louisiana: Colonel R C Wood
Sub-District of Southwest Mississippi: Brigadier-General George Baird Hodge
Scott’s Cavalry Brigade, Southwest Mississippi: Colonel John S Scott
District of Northern Alabama: Brigadier-General Philip Dale Roddey
District of West Tennessee: Major-General Nathan Bedford Forrest
1st Cavalry Division, West Tennessee:
Rucker’s Brigade, 1st Cavalry Division, West Tennessee: Colonel E W Rucker
McCulloch’s Brigade, 1st Cavalry Division, West Tennessee: Colonel R McCulloch
Buford’s Cavalry Division, West Tennessee: Brigadier-General Abraham Buford
Lyon’s Brigade, Buford’s Cavalry Division, West Tennessee: Brigadier-General Hylan Benton Lyon

Georgia. Skirmish at Camp Creek.

Georgia. Incident at Atlanta.

ORDER OF BATTLE: UNION MILITARY DIVISION OF THE MISSISSIPPI

Union Military Division of the Mississippi: Major-General William Tecumseh Sherman
Department of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
District of Etowah: Major-General James Blair Steedman
District of Northern Alabama: Brigadier-General Robert Seaman Granger
1st Separate Brigade, Northern Alabama (Cumberland): Colonel Timothy Robbins Stanley
Regular Brigade, Northern Alabama (Cumberland) Major J R Edie
Reserve Brigade, Northern Alabama (Cumberland): Colonel Heber Le Favour
District of Tennessee: Major-General Lovell Harrison Rousseau
1st Brigade, Tennessee (Cumberland): Colonel Charles Camp Doolittle
Defences of Nashville & Chattanooga Railroad, Tennessee (Cumberland): Major-General Robert Huston Milroy
Army of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
IV Corps (Cumberland): Major-General David Sloan Stanley
1st Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Walter Chiles Whitaker
1st Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel W E McMackin
2nd Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Colonel Thomas Emmet Champion
3rd Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Colonel John E Bennett
2nd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General George Day Wagner
1st Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel Emerson Opdycke
2nd Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel J W Blake
3rd Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Luther Prentiss Bradley
3rd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Thomas John Wood
1st Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel John Alexander Martin
2nd Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel Philip Sidney Post
3rd Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel Frederick Knefler
XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Jefferson Columbus Davis
1st Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General William Passmore Carlin
1st Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel D Hapeman
2nd Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): (attached to 3rd Brigade)
3rd Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel Henry Augustus Hambright

2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General James Dada Morgan
1st Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel C M Lunn
2nd Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel John Stoneman Pearce
3rd Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel J W Langley
3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Absalom Baird
1st Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel Morton Craig Hunter
2nd Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel Newell Gleason
3rd Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel George Peabody Estey
XX Corps (Cumberland): Major-General Henry Warner Slocum
1st Division, XX Corps (Cumberland): Brigadier-General Alpheus Starkey Williams
1st Brigade, 1st Division, XX Corps (Cumberland): Colonel W W Packer
2nd Brigade, 1st Brigade, 1st Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Ezra Ayers Carman
3rd Brigade, 1st Brigade, 1st Division, XX Corps (Cumberland): Colonel James Sidney Robinson
2nd Division, XX Corps (Cumberland): Brigadier-General John White Geary
1st Brigade, 2nd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel John Flynn
2nd Brigade, 2nd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Patrick Henry Jones
3rd Brigade, 2nd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Henry Alanson Barnum
3rd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Daniel Dustin
1st Brigade, 3rd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Franklin C Smith
2nd Brigade, 3rd Division, XX Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel E Bloodgood
3rd Brigade, 3rd Division, XX Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel P B Buckingham
Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Washington Lafayette Elliott
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Edward Moody McCook
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General John Thomas Croxton
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel H P Lamson
3rd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Louis Douglass Watkins
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Kenner Garrard
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Major W H Jennings
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Beroth B Eggleston
3rd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Abram O Miller
3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Hugh Judson Kilpatrick
1st Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Thomas Jefferson Jordan
2nd Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Major W Thayer
3rd Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Eli Huston Murray
4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel George Spalding
1st Brigade, 4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Lieutenant-Col J M Thornbrough
2nd Brigade, 4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel W J Clift
Department of the Tennessee: Major-General Oliver Otis Howard
XV Corps (Tennessee): Major-General Peter Joseph Osterhaus
1st Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Charles Robert Woods
1st Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Colonel M Smith
2nd Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Charles Carroll Walcutt
3rd Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Colonel W Smyth
2nd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General William Babcock Hazen
1st Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Theodore Jones
2nd Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Wells S Jones
3rd Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel A Fowler
3rd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General John Eugene Smith
1st Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel J B McCown
2nd Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Green Berry Raum
4th Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General John Murray Corse
1st Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Lieutenant-Colonel R Martin
2nd Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Major W S Merriman
3rd Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Richard Rowett
Left Wing XVI Army Corps (Tennessee): Major-General Andrew Jackson Smith
1st Division, XVI Army Corps (Tennessee): Brigadier-General Joseph Anthony Mower
1st Brigade, 1st Division, XVI Army Corps (Tennessee): Colonel William Linn McMillen
2nd Brigade, 1st Division, XVI Army Corps (Tennessee): Colonel Lucius Frederick Hubbard
3rd Brigade, 1st Division, XVI Army Corps (Tennessee): Colonel J J Woods
3rd Division, XVI Army Corps (Tennessee): Colonel Warren T Shaw
1st Brigade, 3rd Division, XVI Army Corps (Tennessee): Colonel David Moore
2nd Brigade, 3rd Division, XVI Army Corps (Tennessee): Colonel James K Mills
3rd Brigade, 3rd Division, XVI Army Corps (Tennessee): Colonel Edward H Wolfe
Right Wing XVI Army Corps (Tennessee): Brigadier-General Thomas Edward Greenfield Ransom
1st Division, XVII Army Corps (Tennessee): Brigadier-General John Wallace Fuller
1st Brigade, 1st Division, XVII Army Corps (Tennessee): Lieutenant-Colonel H T McDowell
2nd Brigade, 1st Division, XVII Army Corps (Tennessee): Colonel Wager Swayne
3rd Brigade, 1st Division, XVII Army Corps (Tennessee): Colonel John Tillson
3rd Division, XVII Army Corps (Tennessee): Brigadier-General Mortimer Dormer Leggett
1st Brigade, 3rd Division, XVII Army Corps (Tennessee): Colonel G E Bryant
2nd Brigade, 3rd Division, XVII Army Corps (Tennessee): Lieutenant-Colonel Greenberry F Wiles
3rd Brigade, 3rd Division, XVII Army Corps (Tennessee): Major A Worden
4th Division, XVII Army Corps (Tennessee): Brigadier-General William Worth Belknap
1st Brigade, 4th Division, XVII Army Corps (Tennessee): Colonel Benjamin Franklin Potts
2nd Brigade, 4th Division, XVII Army Corps (Tennessee): Colonel J Logan
3rd Brigade, 4th Division, XVII Army Corps (Tennessee): Lieutenant-Colonel J C Abercrombie
District of Vicksburg: Brigadier-General Morgan Lewis Smith, Major-General Napoleon Jackson Tecumseh Dana
Maltby’s Brigade (Vicksburg): Brigadier-General Joseph Adalmorn Maltby
Cavalry (Vicksburg): Colonel L H Kerr
Defences of Natchez (Vicksburg): Brigadier-General Milton Brayman
1st USCT Division (Vicksburg): Brigadier-General John Parker Hawkins
1st Brigade, 1st USCT Division (Vicksburg): Colonel V E Young
2nd Brigade, 1st USCT Division (Vicksburg): Colonel Hiram Scofield
District of West Tennessee: Brigadier-General Benjamin Henry Grierson
Sub-District of West Tennessee: Major-General Cadwallader Colden Washburn
Sub-District of Memphis: Ralph Pomeroy Buckland
1st Brigade, Memphis: Colonel George Blaikie Hoge
3rd Brigade, 1st USCT Division, Memphis: Colonel Edward Bouton
Cavalry Corps (West Tennessee): Brigadier-General Benjamin Henry Grierson
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (West Tennessee): Brigadier-General Edward Hatch
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (West Tennessee): Colonel O Wells
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (West Tennessee): Colonel Datus Ensign Coon
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (West Tennessee): Colonel Edward Francis Winslow
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (West Tennessee): Colonel Joseph Kargé
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (West Tennessee): Colonel John Willock Noble
Department of the Ohio: Major-General John McAllister Schofield
District of Kentucky: Brigadier-General Stephen Gano Burbridge
1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Nathaniel Collins McLean
1st Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Edward Henry Hobson
2nd Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel John Marshall Brown
3rd Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel C S Hanson
4th Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel Robert Wilson Ratliff
2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Hugh Boyle Ewing
2nd Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel C Maxwell
District of East Tennessee: Brigadier-General Jacob Ammen
District of Western Kentucky: Brigadier-General Solomon Meredith
Army of the Ohio: John McAllister Schofield
XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Jacob Dolson Cox
2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Joseph Alexander Cooper
1st Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel Charles Sherman Parrish
2nd Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel John Randolph Bond
3rd Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel John Mehringer
3rd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General James William Reilly
1st Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel S P Love
2nd Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel John Stephen Casement
3rd Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel Thomas Jefferson Henderson
4th Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Jacob Ammen
1st Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel W Y Dillard
2nd Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Davis Tillson
3rd Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Lieutenant-Colonel M L Patterson

Louisiana. Expedition to Grand River, Napoleonville, Pigeon Branch, Sicily Island and Waterproof ended.

Louisiana. Confederate raiders disguised as passengers boarded and captured the steamer Ike Davis on its way between the mouth of the Rio Grande and New Orleans.

Louisiana. Skirmish at Duvall’s Ford.

Mississippi. Expedition to Natchez ended.

Mississippi. Skirmish at Port Gibson.

Missouri. Incidents at Mount Vernon and Waynesville.

North Carolina. USS Niphon, Acting Master Kemble, had forced the blockade-running British steamer Night Hawk aground off Fort Fisher. A boat crew led by Acting Ensign Semon boarded the steamer and, under fire from Fort Fisher. set her ablaze and brought off the crew as prisoners.

Tennessee. Incidents at Watauga River, and Carter’s Station.

Tennessee. Confederate Major-General Nathan Bedford Forrest’s raiders crossed the Duck River and passed Chapel Hill, ten miles north of Columbia.

Texas.

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE TRANS-MISSISSIPPI DEPARTMENT

Confederate Trans-Mississippi Department: General Edmund Kirby Smith
Trans-Mississippi Army: General Edmund Kirby Smith
I Corps (Trans-Mississippi): Lieutenant-Genera; Simon Bolivar Buckner
Forney’s 1st Texas Division, I Corps (Trans-Mississippi): Major-General John Horace Forney
Waul’s Brigade, Forney’s Division, I Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Thomas Neville Waul
Waterhouse’s Brigade, Forney’s Division, I Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Richard Waterhouse
Maclay’s Brigade, Forney’s Division, I Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Robert Plunket Maclay
De Polignac’s 2nd Texas Division, I Corps (Trans-Mississippi): Major-General Camille Armand Jules Marie de Polignac
King’s Brigade, De Polignac’s Division, I Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Wilburn Hill King
Thomas’ Brigade, De Polignac’s Division, I Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Allen Thomas
Gray’s Brigade, De Polignac’s Division, I Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Henry Gray
Maxey’s Cavalry Division, I Corps (Trans-Mississippi): Major-General Samuel Bell Maxey
Bagby’s Brigade, Maxey’s Cavalry Division, I Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Arthur Pendleton Bagby
Gano’s Brigade, Maxey’s Cavalry Division, I Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Richard Montgomery Gano
Debray’s Brigade, Maxey’s Cavalry Division, I Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Xavier Blanchard Debray
Vincent’s Cavalry Brigade, (Trans-Mississippi): Colonel W G Vincent
Harrison’s Cavalry Brigade, (Trans-Mississippi): Colonel I F Harrison
II Corps (Trans-Mississippi): Major-General John Bankhead Magruder
Churchill’s Arkansas Division, II Corps (Trans-Mississippi): Major-General Thomas James Churchill
Roane’s Brigade, Churchill’s Division, II Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General John Selden Roane
McNair’s Brigade, Churchill’s Division, II Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Evander McNair
Tappan’s Brigade, Churchill’s Division, II Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General James Camp Tappan
Hawthorn’s Brigade, Churchill’s Division, II Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Alexander Travis Hawthorn
Parsons’ Missouri Division, II Corps (Trans-Mississippi): Major-General Mosby Monroe Parsons
Mitchell’s 1st Missouri Brigade, Parsons’ Missouri Division, II Corps (Trans-Mississippi): Colonel C S Mitchell
2nd Missouri Brigade, Parsons’ Missouri Division, II Corps (Trans-Mississippi): 
Wharton’s Cavalry Division, II Corps (Trans-Mississippi): Major-General John Austin Wharton
Steele’s Brigade, Wharton’s Cavalry Division, II Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General William Steele
Major’s Brigade, Wharton’s Cavalry Division, II Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General James Patrick Major
Hardeman’s Brigade, Wharton’s Cavalry Division, II Corps (Trans-Mississippi): Colonel William Polk Hardeman
III Corps (Trans-Mississippi): Major-General John George Walker
Walker’s Division, III Corps (Trans-Mississippi): Major-General John George Walker
Hawes’ Brigade, Walker’s Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General James Morrison Hawes
Hébert’s Brigade, Walker’s Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Paul Octave Hébert
Drayton’s Cavalry Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Thomas Fenwick Drayton
Slaughter’s Brigade, Drayton’s Cavalry Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General James Edwin Slaughter
McCulloch’s Brigade, Drayton’s Cavalry Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Henry Eustace McCulloch
Reserve Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Thomas Pleasant Dockery
Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Major-General Sterling Price
Marmaduke’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Major-General John Sappington Marmaduke
Shelby’s Brigade, Marmaduke’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Joseph Orville Shelby
Clark’s Brigade, Marmaduke’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General John Bullock Clark
Fagan’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Major-General James Fleming Fagan
Cabell’s Brigade, Fagan’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General William Lewis Cabell
Selmon’s Brigade, Fagan’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Colonel W F Selmon
Indian Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Douglas Hancock Cooper
Watie’s Brigade, Indian Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Stand Watie
Walker’s Brigade, Indian Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Colonel T Walker 

Virginia. Incidents at Cedar Bluff, Arthur’s Swamp, Laurel Hill (Henrico County), Fort Gilmer, Fort Harrison, Richmond, and Chaffin’s Farm.

Virginia. Union Major-General Philip Henry Sheridan relieved Brigadier-General William Woods Averell of his command for lack of aggression, and Brigadier-General James Harrison Wilson was transferred away on 30 September to take up a major new cavalry command in the western theatre. Their cavalry divisions in the Shenandoah were taken over by Brigadier-General George Armstrong Custer and Colonel William Henry Powell respectively.

New Market Heights, Virginia. By dawn, Confederate General Robert Edward Lee had collected 10,000 men in ten brigades opposite Fort Gilmer and Fort Harrison and planned to recapture the positions, which were vital to the defence of Richmond. At 3 pm, Lieutenant-General Richard Heron Anderson led the desperate counterattack, but it was marred by faulty coordination and failed. Two further counter-attacks were defeated by Brigadier-General George Jerrison Stannard’s division (1/XVIII) although Stannard was severely wounded. Confederate Brigadier-General John Dunovant was killed in the fighting for Fort Harrison. The Union forces strengthened their entrenchments in their new positions and the Confederates were forced to fall back to erect a new and shorter line of works that cut off the captured Fort Harrison and Fort Gilmer. As Union Lieutenant-General Ulysses Simpson Grant had anticipated, Lee had been forced to shift large numbers of troops to meet these threats against Richmond, thereby weakening his lines further south at Petersburg. Total casualties for these operations were estimated at least 4,430 men in total. Of 19,639 Union troops engaged, 3,327 men were casualties, while the Confederates lost an estimated 2,000 men out of 10,836.

Peebles’ Farm, Virginia. also known as Poplar Springs Church, Wyatt’s Farm, Chappell’s House, Pegram’s Farm and Vaughan Road. Two divisions of the Union IX corps under Major-General John Grubb Parke (Brigadier-General Orlando Bolivar Willcox’s 1/IX and Brigadier-General Robert Brown Potter’s 2/IX) marched behind two divisions of the V Corps under Major-General Gouverneur Kemble Warren (Brigadier-General Charles Griffin’s 1/V and Brigadier-General Romeyn Beck Ayres’ 2/V) towards Poplar Springs Church and then onto the Vaughan Road. Protection on the left flank and rear was provided by Brigadier-General David McMurtrie Gregg’s cavalry division.

Warren was in overall command as he aimed to attack the fortifications guarding the Boydton Plank Road, at Globe Tavern and along the Squirrel Level Road. The ultimate objectives were to reach the Southside Railroad and to cut the Boydton Plank Road. Confederate General Robert Edward Lee had already withdrawn the division of Major-General Cadmus Marcellus Wilcox and sent it to join the battle at Fort Harrison, so Warren was facing greatly reduced forces in Lieutenant-General Ambrose Powell Hill’s III Corps. The Union attack forced Lee to recall Wilcox’s division from its march towards Fort Harrison. Warren and Gregg moved along the Poplar Springs Road toward the segment of the Squirrel Level line in the area of Peebles’ Farm and Poplar Springs Church. Warren’s column was stalled halfway by skirmishers from Confederate Major-General Wade Hampton’s cavalry division.

Around 1 pm, Union Brigadier-General Charles Griffin led a stronger attack near Poplar Springs Church and overran Fort Archer on the extreme Confederate flank, netting a hundred prisoners at Pegram’s Farm. The neighbouring Squirrel Level line broke but the few Confederates fled so quickly that the number of prisoners captured was low. Warren halted the attack to fortify the new position in order not to advance too far ahead of the IX Corps. Parke’s IX Corps moved up on Warren’s left but did not make an effective link with the V Corps flank.

Expecting Griffin to advance on his right flank, Potter pressed back the Confederate skirmishers but had to go back on to the defensive when support did not appear from Griffin. Potter’s men were then driven back before they could get fully organised for defence, rallying around the 7th Rhode Island Infantry near the Pegram house. The new line was held firmly by Colonel John Irwin Curtin’s brigade (1/2/IX) and the Confederate advance was checked when Griffin’s division closed up on the right flank. Confederate Major-General Henry Heth’s Division (III Corps) mounted a counter attack at about 4.30 pm and routed part of Potter’s division. Warren, who had originally feared a stronger counter attack, now helped rally the broken IX Corps units, checked Heth’s attack and the fighting died down. The Union forces consolidated their positions around Peebles’ Farm and entrenched a refused left flank along the Squirrel Level Road. The Union army extended the siege lines past the Peebles’ Farm area, bringing them closer to their primary goal of severing the Boydton Plank Road.

ORDER OF BATTLE: PEEBLES’ FARM, VA

Union General-in-Chief: Lieutenant-General Ulysses Simpson Grant
Department of the Potomac: Major-General George Gordon Meade
Army of the Potomac: Major-General George Gordon Meade
II Corps (Potomac): Major-General Winfield Scott Hancock
3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Gershom Mott
1st Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Philippe Régis Dénis de Keredern de Trobriand
2nd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Byron Root Pierce
3rd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Colonel Robert McAllister
V Corps (Potomac): Major-General Gouverneur Kemble Warren
1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Charles Griffin
1st Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel Horatio Gates Sickel
2nd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel Edgar M Gregory
3rd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel James Gwyn
2nd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Romeyn Beck Ayres
1st Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel Elwell Stephen Otis
2nd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel S A Graham
3rd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel A H Grimshaw
3rd Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel John William Hofman (attached)
IX Corps (Potomac): Major-General John Grubb Parke
1st Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General Orlando Bolívar Willcox
1st Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel Samuel Harriman
2nd Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General John Frederick Hartranft
3rd Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel Napoleon Bonaparte McLaughlen
2nd Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General Robert Brown Potter
1st Brigade, 2nd Division, IX Corps (Potomac): Colonel John Irwin Curtin
2nd Brigade, 2nd Division, IX Corps (Potomac): Colonel Simon Goodell Griffin
Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General David McMurtrie Gregg
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General David McMurtrie Gregg
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Eugene Davies
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel Charles Henry Smith

Confederate Department of Northern Virginia: General Robert Edward Lee
Army of Northern Virginia: General Robert Edward Lee
I Corps (Northern Virginia): Lieutenant-General Richard Heron Anderson
II Corps (Northern Virginia): Lieutenant-General Jubal Anderson Early
III Corps (Northern Virginia): Lieutenant-General Ambrose Powell Hill
Cavalry (Northern Virginia): Major-General Wade Hampton
Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Major-General William Henry Fitzhugh Lee
Chambliss’ Brigade, Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Colonel J Lucius Davis
Barringer’s Brigade, Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General Rufus Clay Barringer
Butler’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General Matthew Calbraith Butler
Dunovant’s Brigade, Butler’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General John Dunovant
Young’s Brigade, Butler’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General Pierce Manning Butler Young
Department of North Carolina and Southern Virginia: Major-General William Henry Chase Whiting
Defences of Petersburg: General Pierre Gustave Toutant Beauregard
Johnson’s Division (North Carolina & Southern Virginia): Major-General Bushrod Rust Johnson
Ransom’s Brigade, Johnson’s Division (North Carolina & Southern Virginia): Brigadier-General Matthew Whitaker Ransom
Elliott’s Brigade, Johnson’s Division (North Carolina & Southern Virginia): Brigadier-General Stephen Elliott
Gracie’s Brigade, Johnson’s Division (North Carolina & Southern Virginia): Brigadier-
General Archibald Gracie
Wise’s Brigade, Johnson’s Division (North Carolina & Southern Virginia): Brigadier-General Henry Alexander Wise
Dearing’s Cavalry Brigade (North Carolina & Southern Virginia): Brigadier-General James Dearing

West Virginia. Skirmish at Coalsmouth.

Union Organisation

Commander-in-Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Edwin McMasters Stanton

Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • North Atlantic Blockading Squadron USN: Acting Rear Admiral Samuel Phillips Lee USN
  • South Atlantic Blockading Squadron USN: Rear Admiral John Adolphus Dahlgren USN
  • West Gulf Blockading Squadron USN: Rear Admiral David Glasgow Farragut USN
  • East Gulf Blockading Squadron USN: Captain Theodore P Green USN
  • Pacific Squadron USN: Rear Admiral Charles H Bell USN
  • Mississippi River Squadron USN: Captain Alexander Moseley Pennock USN
  • Potomac Flotilla USN: Commodore Andrew Allen Harwood USN

General–in-Chief: Ulysses Simpson Grant

  • Military Division of the Mississippi: William Tecumseh Sherman
    • Department of the Cumberland: George Henry Thomas
      • District of Tennessee: Lovell Harrison Rousseau
      • District of Northern Alabama: Robert Seaman Granger
      • District of Etowah: James Blair Steedman
      • Army of the Cumberland: George Henry Thomas
        • IV Corps Cumberland: David Sloane Stanley
        • XIV Corps Cumberland: Jefferson Columbus Davis
        • XX Corps Cumberland: Henry Warner Slocum
        • Cavalry Corps Cumberland: Washington Lafayette Elliott
    • Department of the Ohio: John McAllister Schofield
      • District of East Tennessee: Jacob Ammen
      • District of Kentucky: Stephen Gano Burbridge
      • Army of the Ohio: John McAllister Schofield
        • XXIII Corps Ohio: Jacob Dolson Cox temporary
    • Department of the Tennessee: Oliver Otis Howard
      • District of West Tennessee: Benjamin Henry Grierson
        • Sub-District of Memphis: Ralph Pomeroy Buckland
      • District of Vicksburg: Morgan Lewis Smith
      • Army of the Tennessee: Oliver Otis Howard
        • XV Corps Tennessee: Peter Joseph Osterhaus
        • XVI Corps Tennessee: vacant
          • Right Wing XVI Corps Tennessee: Andrew Jackson Smith
          • Left Wing XVI Corps Tennessee: Thomas Edward Greenfield Ransom
        • XVII Corps Tennessee: Thomas Edward Greenfield Ransom
  • Military Division of West Mississippi: Edward Richard Sprigg Canby
    • Department of Arkansas: Frederick Steele
      • District of Eastern Arkansas: Napoleon Bonaparte Buford
      • District of Little Rock: Eugene Asa Carr
      • District of the Frontier: John Milton Thayer
      • Army of Arkansas: Frederick Steele
        • VII Corps Arkansas: Frederick Steele
    • Department of the Gulf: Stephen Augustus Hurlbut
      • District of Baton Rouge and Port Hudson: Francis Jay Herron
        • Sub-District of Baton Rouge: William Plummer Benton
        • Sub-District of Port Hudson: George Leonard Andrews
      • District of La Fourche: Robert Alexander Cameron
      • District of Morganza: Michael Kelly Lawler
      • District of Carrollton: Nelson B Bartram
      • District of West Florida and South Alabama: Gordon Granger
        • Sub-District of West Florida: Joseph Bailey
      • District of Key West and Tortugas: vacant
      • Defences of New Orleans: Thomas West Sherman
      • Army of the Gulf: Stephen Augustus Hurlbut temporary
        • XIX Corps Gulf: Joseph Jones Reynolds
        • Reserve Corps Gulf: Gordon Granger
    • Department of the Missouri: William Starke Rosecrans
      • District of St Louis: Alfred Pleasonton
      • District of Southwest Missouri: John Benjamin Sanborn
      • District of North Missouri: Clinton Bowen Fisk
      • District of Central Missouri: Egbert Benson Brown
      • District of Rolla: John McNeil
  • Middle Military Division: Philip Henry Sheridan
    • Middle Department: Lewis Wallace
      • District of Delaware: Samuel M Bowman
      • District of the Eastern Shore of Maryland: Henry Hayes Lockwood
      • VIII Corps Middle: Lewis Wallace
    • Department of the Susquehanna: Darius Nash Couch
      • Lehigh District: Franz Sigel
      • District of the Monongahela: Thomas Algeo Rowley
      • Juniata District: Orris Sanford Ferry
    • Department of Washington: Christopher Columbus Augur
      • District of St Mary’s: James Barnes
      • District of Alexandria: John Potts Slough
      • District of Washington: Moses N Wisewell
      • XXII Corps Washington: Christopher Columbus Augur
    • Department of Western Virginia: George Crook
      • District of Harper’s Ferry: John Dunlap Stevenson
      • Army of Western Virginia: George Crook
    • Army of the Shenandoah: Philip Henry Sheridan
      • VI Corps Shenandoah: Horatio Gouverneur Wright
      • Cavalry Corps Shenandoah: Alfred Thomas Archimedes Torbert
  • Department of the East: John Adams Dix
    • District of Northern New York: John Cleveland Robinson
  • Department of Kansas: George Sykes
    • District of Nebraska Territory: Robert Byington Mitchell
    • District of North Kansas: Thomas Alfred Davies
    • District of South Kansas: George Sykes
    • District of the Upper Arkansas: James Gilpatrick Blunt
    • District of the Border: William Russell Judson
    • District of Colorado Territory: John Milton Chivington
  • Department of New Mexico: James Henry Carleton
    • District of Arizona: George Washington Bowie
  • Northern Department: Samuel Peter Heintzelman interim Joseph Hooker awaited
    • District of Illinois: John Cook
    • District of Indiana: Alvin Peterson Hovey
  • Department of the Northwest: John Pope
    • District of Minnesota: Henry Hastings Sibley
    • District of Wisconsin: Thomas Church Haskell Smith
    • District of Iowa: Alfred Sully
  • Department of the Pacific: Irvin McDowell
    • District of California: George Wright
    • District of the Humboldt: Stephen Girard Whipple
    • District of Oregon: Benjamin Alvord
    • District of Southern California: James Freeman Curtis
    • District of Utah: Patrick Edward Connor
  • Department of the Potomac: George Gordon Meade
    • Army of the Potomac: George Gordon Meade
      • II Corps Potomac: Winfield Scott Hancock
      • V Corps Potomac: Gouverneur Kemble Warren
      • IX Corps Potomac: John Grubb Parke
      • Cavalry Corps Potomac: David McMurtrie Gregg
  • Department of the South: John Gray Foster
    • Northern District (South): Rufus Saxton
    • District of Beaufort (SC): Rufus Saxton
    • District of Hilton Head: Edward Elmer Potter temporary
    • District of Florida: John Porter Hatch
  • Department of Virginia and North Carolina: Benjamin Franklin Butler
    • District of Eastern Virginia: George Foster Shepley
    • District of Currituck: Samuel Henry Roberts
    • District of North Carolina: Innis Newton Palmer
      • Sub-District of Beaufort NC: Thomas Jonathan Coffin Amory
      • Sub-District of New Bern: Edward Harland
    • Army of the James: Benjamin Franklin Butler
      • X Corps James: David Bell Birney
      • XVIII Corps James: Charles Adam Heckman temporary

Confederate Organisation

CSA: William Henry Wallace promoted Brigadier-General PACS (Special) 30 September 1864.

Wallace, William Henry / South Carolina / Born 24 March 1827 Laurens, South Carolina / Died 21 March 1901
Private South Carolina Militia January 1861 / PACS 18th South Carolina Infantry / 1st Lieutenant PACS January 1862 / Captain PACS January 1862 / Lieutenant-Colonel PACS 5 May 1862 / Colonel PACS 30 August 1862 / Brigadier-General PACS 30 September 1864 / Paroled Appomattox, Virginia 9 April 1865
Elliott’s Brigade B R Johnson’s Division IV Corps Army of Northern Virginia 19 October 1864-9 April 1865 / B R Johnson’s Division IV Corps Army of Northern Virginia 9 April 1865-9 April 1865

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: James Alexander Seddon

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Braxton Bragg

  • Department of Alabama, Mississippi and Eastern Louisiana: Richard Taylor
    • District of Mississippi and East Louisiana: George Baird Hodge interim Franklin Gardner awaited
      • Sub-District of Southwest Mississippi: George Baird Hodge
    • Gulf District: Dabney Herndon Maury
    • District of Central Alabama: Daniel Weisiger Adams
    • District of Northern Alabama: Philip Dale Roddey
    • District of West Tennessee: Nathan Bedford Forrest
  • Department of Western Kentucky: Hylan Benton Lyon
  • Department of North Carolina and Southern Virginia: William Henry Chase Whiting
    • First District of North Carolina and Southern Virginia: Henry Alexander Wise
    • Second District of North Carolina and Southern Virginia: Laurence Simmons Baker
    • Third District of North Carolina and Southern Virginia: William Henry Chase Whiting
    • Defences of Petersburg: Pierre Gustave Toutant Beauregard
  • Department of Northern Virginia: Robert Edward Lee
    • Army of Northern Virginia: Robert Edward Lee
      • I Corps Northern Virginia: Richard Heron Anderson temporary
      • II Corps Northern Virginia: Jubal Anderson Early
      • III Corps Northern Virginia: Ambrose Powell Hill
      • Cavalry Northern Virginia: Wade Hampton
    • Valley District: Jubal Anderson Early
  • Department of Richmond: Richard Stoddert Ewell
  • Department of South Carolina, Georgia and Florida: Samuel Jones interim William Joseph Hardee awaited
    • District of Georgia: Thomas Howell Cobb
    • District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
      • 1st Sub-District of South Carolina: Nathan George Evans
      • 2nd Sub-District of South Carolina: Beverley Holcombe Robertson
      • 3rd Sub-District of South Carolina: Lafayette McLaws
      • 4th Sub-District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
      • 6th Sub-District of South Carolina: Henry Alexander Wise
      • 7th Sub-District of South Carolina: William Booth Taliaferro
    • District of Florida: William Miller
    • Defences of Savannah: Lafayette McLaws
  • Department of East Tennessee and West Virginia: John Cabell Breckinridge
  • Department of Tennessee and Georgia: John Bell Hood
    • District of Western North Carolina: James Green Martin
    • Army of Tennessee: John Bell Hood
      • I Corps Tennessee: Benjamin Franklin Cheatham
      • II Corps Tennessee: Stephen Dill Lee
      • III Corps Tennessee: Alexander Peter Stewart temporary
      • Cavalry Corps Tennessee: Joseph Wheeler
  • Trans-Mississippi Department: Edmund Kirby Smith
    • District of Texas, New Mexico and Arizona: John George Walker
      • Western Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: Thomas Fenwick Drayton
        • Sub-District of the Rio Grande: Hamilton Prioleau Bee
      • Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: William Steele
      • Sub-District of Houston: Xavier Blanchard Debray
      • Northern Sub-District Texas, New Mexico and Arizona: Henry Eustace McCullough
    • District of Arkansas: John Bankhead Magruder
    • District of West Louisiana: Simon Bolivar Buckner
    • District of Indian Territory: Douglas Hancock Cooper
    • Army of Missouri: Sterling Price
    • Trans-Mississippi Army: Edmund Kirby Smith
      • I Corps Trans-Mississippi: Simon Bolivar Buckner
      • II Corps Trans-Mississippi: John Bankhead Magruder
      • III Corps Trans-Mississippi: John George Walker
      • Reserve Corps Trans-Mississippi: Thomas Pleasant Dockery
  • Reserve Forces of Alabama: Jones Mitchell Withers
  • Reserve Forces of Florida: William Miller
  • Reserve Forces of Georgia: Thomas Howell Cobb
  • Reserve Forces of Mississippi: William Lindsay Brandon
  • Reserve Forces of North Carolina: Theophilus Hunter Holmes
  • Reserve Forces of South Carolina: James Chesnut
  • Reserve Forces of Tennessee: John Cabell Breckinridge
  • Reserve Forces of Virginia: James Lawson Kemper

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Lieutenant-General USA

Ulysses Simpson Grant

Major-General USA

George Brinton McClellan
Henry Wager Halleck
William Tecumseh Sherman
George Gordon Meade

Major-General USV

Asterisk indicates concurrently Brigadier-General USA

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Ethan Allen Hitchcock
Irvin McDowell*
Ambrose Everett Burnside
William Starke Rosecrans*
John Pope*
Samuel Ryan Curtis
Franz Sigel
John Alexander McClernand
Lewis Wallace
George Henry Thomas*
George Cadwalader
Edward Otho Cresap Ord
Samuel Peter Heintzelman
Joseph Hooker*
Silas Casey
William Buel Franklin
Darius Nash Couch
Henry Warner Slocum
John James Peck
Alexander McDowell McCook
Thomas Leonidas Crittenden
John Gray Foster
John Grubb Parke
Christopher Columbus Augur
Stephen Augustus Hurlbut
Gordon Granger
Lovell Harrison Rousseau
George Stoneman
Oliver Otis Howard
Daniel Edgar Sickles
Robert Huston Milroy
Daniel Butterfield
Winfield Scott Hancock*
George Sykes
David Sloane Stanley
James Scott Negley
John McAllister Schofield
John McAuley Palmer
Frederick Steele
Abner Doubleday
Napoleon Jackson Tecumseh Dana
John Alexander Logan
James Gilpatrick Blunt
George Lucas Hartsuff
Cadwallader Colden Washburn
Francis Jay Herron
Francis Preston Blair
Joseph Jones Reynolds
Philip Henry Sheridan*
Julius Stahel
Carl Schurz
Gouverneur Kemble Warren
David Bell Birney
Alfred Pleasonton
Andrew Atkinson Humphreys
Quincy Adams Gillmore
William Farrar Smith
James Blair Steedman
Edward Richard Sprigg Canby
Horatio Gouverneur Wright
Andrew Jackson Smith
Grenville Mellen Dodge
John Gibbon
Peter Joseph Osterhaus
Joseph Antony Mower

Brigadier-General USA

Brackets indicates concurrently Major-General USV

(Irvin McDowell)
(William Starke Rosecrans)
Philip St George Cooke
(John Pope)
(Joseph Hooker)
(George Henry Thomas)
(Winfield Scott Hancock)
(Philp Henry Sheridan)

Brigadier-General USV

Thomas West Sherman
Benjamin Franklin Kelley
Jacob Dolson Cox
Alpheus Starkey Williams
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Henry Hayes Lockwood
George Webb Morell
Samuel Davis Sturgis
Henry Washington Benham
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
Lawrence Pike Graham
Eleazar Arthur Paine
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
John Newton
George Wright
John Milton Brannan
John Porter Hatch
Albin Francisco Schoepf
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
George Washington Cullum
Thomas Jefferson McKean
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
William Scott Ketchum
John Wynn Davidson
Eugene Asa Carr
Thomas Alfred Davies
William Hemsley Emory
Marsena Rudolph Patrick
Orris Sanford Ferry
Henry Moses Judah
John Cook
John McArthur
Jacob Gartner Lauman
Horatio Phillips Van Cleve
Speed Smith Fry
Alexander Asboth
James Craig
Mahlon Dickerson Manson
Robert Byington Mitchell
Cuvier Grover
Rufus Saxton
Benjamin Alvord
Napoleon Bonaparte Buford
Nathan Kimball
Charles Devens
Samuel Wylie Crawford
Henry Walton Wessells
Milo Smith Hascall
John White Geary
Alfred Howe Terry
James Henry Carleton
Absalom Baird
John Cleveland Robinson
Truman Seymour
Henry Prince
Maximilian Weber
Jeremiah Cutler Sullivan
Alvin Peterson Hovey
James Clifford Veatch
William Plummer Benton
John Curtis Caldwell
Neal Dow
George Sears Greene
Samuel Powhatan Carter
Erastus Barnard Tyler
Charles Griffin
George Henry Gordon
Julius White
Stephen Gano Burbridge
Washington Lafayette Elliott
Albion Parris Howe
Benjamin Stone Roberts
Jacob Ammen
Fitz-Henry Warren
Morgan Lewis Smith
Charles Cruft
Frederick Salomon
John Basil Turchin
Henry Shaw Briggs
James Dada Morgan
Johann August Ernst Willich
Henry Dwight Terry
George Foster Shepley
John Reese Kenly
John Potts Slough
Godfrey Weitzel
George Crook
Gershom Mott
Henry Jackson Hunt
Francis Channing Barlow
Mason Brayman
Nathaniel James Jackson
George Washington Getty
Alfred Sully
William Woods Averell
Francis Barretto Spinola
Solomon Meredith
Eliakim Parker Scammon
Robert Seaman Granger
Joseph Rodman West
Alfred Washington Ellet
George Leonard Andrews
Clinton Bowen Fisk
William Hays
Israel Vogdes
Lewis Cass Hunt
Frank Wheaton
John Sanford Mason
David McMurtrie Gregg
Robert Ogden Tyler
Alfred Thomas Archimedes Torbert
Gilman Marston
William Dwight
Sullivan Amory Meredith
Nathaniel Collins McLean
William Vandever
Alexander Schimmelfennig
Charles Kinnaird Graham
John Eugene Smith
Joseph Tarr Copeland
Charles Adam Heckman
Edward Elmer Potter
Henry Beebee Carrington
John Haskell King
Adam Jacoby Slemmer
Thomas Hewson Neill
Thomas Gamble Pitcher
Thomas William Sweeny
William Passmore Carlin
Romeyn Beck Ayres
William Babcock Hazen
Richard Arnold
Edward Winslow Hinks
Michael Kelly Lawler
George Day Wagner
Lysander Cutler
Joseph Farmer Knipe
John Dunlap Stevenson
James Barnes
Edward Harland
Samuel Beatty
Franklin Stillman Nickerson
Edward Henry Hobson
Ralph Pomeroy Buckland
Joseph Dana Webster
William Harrow
William Hopkins Morris
Thomas Howard Ruger
Thomas Edward Greenfield Ransom
Elias Smith Dennis
Thomas Church Haskell Smith
Mortimer Dormer Leggett
Davis Tillson
Albert Lindley Lee
Marcellus Monroe Crocker
Egbert Benson Brown
John McNeil
George Francis McGinnis
Hugh Boyle Ewing
James Winning McMillan
John Blair Smith Todd
Daniel Ullmann
George Jerrison Stannard
Henry Baxter
John Milton Thayer
Charles Thomas Campbell
Halbert Eleazer Paine
Robert Brown Potter
Thomas Ewing
Joseph Andrew Jackson Lightburn
Henry Hastings Sibley
Joseph Bradford Carr
Joseph Jackson Bartlett
Patrick Edward Connor
John Parker Hawkins
Gabriel René Paul
Edward Augustus Wild
Adelbert Ames
William Birney
Daniel Henry Rucker
Robert Allen
Rufus Ingalls
Alexander Shaler
Benjamin Henry Grierson
Robert Sanford Foster
Hugh Judson Kilpatrick
Alexander Stewart Webb
Alfred Napoleon Alexander Duffié
Walter Chiles Whitaker
Wesley Merritt
George Armstrong Custer
William Denison Whipple
John Converse Starkweather
Kenner Garrard
Charles Robert Woods
John Benjamin Sanborn
Giles Alexander Smith
Jasper Adalmorn Maltby
Thomas Kilby Smith
Walter Quintin Gresham
Manning Ferguson Force
Robert Alexander Cameron
John Murray Corse
John Aaron Rawlins
Alvan Cullem Gillem
John Wesley Turner
Henry Eugene Davies
Andrew Jackson Hamilton
Henry Warner Birge
James Hewitt Ledlie
James Harrison Wilson
Adin Ballou Underwood
Augustus Louis Chetlain
Thomas Francis Meagher
William Anderson Pile
John Wallace Fuller
John Franklin Miller
Philippe Régis Dénis de Keredern De Trobriand
Cyrus Bussey
Christopher Columbus Andrews
Edward Moody McCook
Lewis Addison Grant
Edward Hatch
August Valentine Kautz
Francis Fessenden
John Rutter Brooke
John Frederick Hartranft
Samuel Sprigg Carroll
Simon Goodell Griffin
Emory Upton
Nelson Appleton Miles
Joseph Hayes
Byron Root Pierce
Selden Connor
Joshua Lawrence Chamberlain
Elliott Warren Rice
William Francis Bartlett
Thomas Algeo Rowley
Edward Stuyvesant Bragg
Martin Davis Hardin
Charles Jackson Paine
Gustavus Adolphus De Russy
John Baillie McIntosh
George Henry Chapman
William Grose
Joseph Alexander Cooper
John Thomas Croxton
John Wilson Sprague
James William Reilly
Luther Prentice Bradley
Charles Carroll Walcutt
William Worth Belknap
Powell Clayton
Joseph Abel Haskin
James Deering Fessenden
Daniel Davidson Bidwell
Eli Long
Thomas Wilberforce Egan
Joseph Roswell Hawley
William Henry Seward
Isaac Hardin Duval
John Edwards

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Lorenzo Thomas
George Douglas Ramsay
James Barnet Fry (Provost Marshal)
Richard Delafield (Engineers)
Joseph Holt (Judge Advocate-General)
Amos Beebe Eaton (Commissary-General of Subsistence)
Joseph K Barnes (Surgeon-General)
Alexander Brydie Dyer (Ordnance)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA/PACS

Samuel Cooper
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg
Edmund Kirby Smith
John Bell Hood

Lieutenant-General PACS

James Longstreet
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
Richard Stoddert Ewell
Ambrose Powell Hill
Richard Taylor
Jubal Anderson Early
Richard Heron Anderson
Alexander Peter Stewart
Stephen Dill Lee
Simon Bolivar Bucker

Major-General PACS

Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
William Wing Loring
Sterling Price
Benjamin Franklin Cheatham
Samuel Jones
John Porter McCown
Daniel Harvey Hill
Thomas Carmichael Hindman
John Cabell Breckinridge
Lafayette McLaws
Samuel Gibbs French
George Edward Pickett
Carter Littlepage Stevenson
John Horace Forney
Dabney Herndon Maury
Martin Luther Smith
John George Walker
Arnold Elzey
Patrick Ronayne Cleburne
Franklin Gardner
Isaac Ridgeway Trimble
Joseph Wheeler
Edward Johnson
William Henry Chase Whiting
Henry Heth
Robert Ransom
Jones Mitchell Withers
Cadmus Marcellus Wilcox
Wade Hampton
Fitzhugh Lee
Howell Cobb
John Austin Wharton
William Thompson Martin
Nathan Bedford Forrest
Charles William Field
James Patton Anderson
William Brimage Bate
Camille Armand Jules Marie de Polignac
Robert Frederick Hoke
William Henry Fitzhugh Lee
James Fleming Fagan
John Brown Gordon
Joseph Brevard Kershaw
Bushrod Rust Johnson
Stephen Dodson Ramseur
Edward Cary Walthall
Henry Delamar Clayton
William Mahone
John Calvin Brown
Lunsford Lindsay Lomax
Matthew Calbraith Butler

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Henry Alexander Wise
Henry Hopkins Sibley
James Lawson Kemper
John Henry Winder
Gideon Johnson Pillow
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Paul Octave Hébert
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
Thomas Fenwick Drayton
Nathan George Evans
James Heyward Trapier
Hugh Weedon Mercer
William Montgomery Gardner
Raleigh Edward Colston
John King Jackson
George Wythe Randolph
James Ronald Chalmers
Daniel Leadbetter
William Whann Mackall
Winfield Scott Featherston
Thomas James Churchill
William Booth Taliaferro
Albert Rust
Samuel Bell Maxey
Hamilton Prioleau Bee
James Morrison Hawes
George Hume Steuart
James Edwin Slaughter
Seth Maxwell Barton
Henry Eustace McCullough
John Selden Roane
States Rights Gist
William Nelson Pendleton
Joseph Finegan
William Nelson Rector Beall
Thomas Jordan
William Preston
John Echols
George Earl Maney
John Stuart Williams
James Green Martin
Thomas Lanier Clingman
Daniel Weisiger Adams
Louis Hébert
Ambrose Ransom Wright
James Jay Archer
Beverley Holcombe Robertson
St John Richardson Liddell
Johnson Hagood
Harry Thompson Hays
Matthew Duncan Ector
Edward Aylesworth Perry
John Gregg
Alfred Holt Colquitt
Abraham Buford
William Steele
Francis Asbury Shoup
Joseph Robert Davis
John Crawford Vaughn
Evander McIvor Law
Elkanah Brackin Greer
Francis Redding Tillou Nicholls
Alfred Cumming
William Stephen Walker
Montgomery Dent Corse
George Thomas Anderson
Alfred Iverson
James Henry Lane
Edward Lloyd Thomas
John Rogers Cooke
Jerome Bonaparte Robertson
Evander McNair
Archibald Gracie
William Robertson Boggs
James Camp Tappan
Dandridge McRae
Mosby Monroe Parsons
John Pegram
John Sappington Marmaduke
Marcus Joseph Wright
Zachariah Cantey Deas
John Adams
William Hicks Jackson
James Cantey
Henry Lewis Benning
William Tatum Wofford
Samuel McGowan
Marcellus Augustus Stovall
George Blake Cosby
Francis Crawford Armstrong
William Lewis Cabell
John Daniel Imboden
Alfred Eugene Jackson
Robert Brank Vance
Arthur Middleton Manigault
Douglas Hancock Cooper
John Wilkins Whitfield
James Alexander Walker
Matthew Whitaker Ransom
Alfred Moore Scales
George Washington Custis Lee
Henry Harrison Walker
Gabriel Colvin Wharton
Francis Marion Cockrell
James Patrick Major
Samuel Wragg Ferguson
Laurence Simmons Baker
Otho French Strahl
Philip Dale Roddey
Eppa Hunton
Thomas Pleasant Dockery
Benjamin Grubb Humphreys
Henry Brevard Davidson
Cullen Andrews Battle
William Andrew Quarles
William Whedbee Kirkland
Williams Carter Wickham
Robert Daniel Johnston
Alexander Welch Reynolds
Thomas Neville Waul
Edmund Winston Pettus
Armistead Lindsay Long
Henry Rootes Jackson
William Wirt Adams
Thomas Lafayette Rosser
Pierce Manning Butler Young
James Argyle Smith
Joseph Horace Lewis
Mark Perrin Lowrey
Edward Higgins
John Tyler Morgan
William Young Conn Humes
Jesse Johnson Finley
James Holt Clanton
Alfred Jefferson Vaughan
Joseph Orville Shelby
Lawrence Sullivan Ross
Daniel Chevilette Govan
Randall Lee Gibson
Nathaniel Harrison Harris
Allen Thomas
Alexander Travis Hawthorn
Robert Charles Tyler
Edward Porter Alexander
William Wirt Allen
Hiram Bronson Granbury
Claudius Wistar Sears
William Feimster Tucker
Richard Lucian Page
Alpheus Baker
Daniel Harris Reynolds
James Chesnut
Stand Watie
Samuel Jameson Gholson
John Bratton
Thomas Moore Scott
John McCausland
Clement Anselm Evans
William Terry
Bryan Grimes
Martin Witherspoon Gary
Birkett Davenport Fry
Stephen Elliott
William Ruffin Cox
William Gaston Lewis
Zebulon York
Robert Doak Lilley
William Richard Terry
James Conner
Rufus Clay Barringer
John Smith Preston
Hylan Benton Lyon
William Lindsay Brandon
Bradley Tyler Johnson
James Thadeus Holtzclaw
John Carpenter Carter
William Felix Brantley
Robert Houston Anderson
Jacob Hunter Sharp
George Doherty Johnston
George Gibbs Dibrell
Thomas Benton Smith
David Addison Weisiger
William Miller
Philip Cook
William Hugh Young
George Washington Gordon
Lucius Jeremiah Gartrell
Walter Husted Stevens
Basil Wilson Duke
Charles Miller Shelley
Patrick Theodore Moore
Edwin Gray Lee
William Henry Wallace
Richard Waterhouse

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close