1864 October 12th

October 12 1864 Wednesday

Siege of Petersburg

Sheridan’s Shenandoah Valley Campaign

Hood’s Operations in Northern Georgia

Price’s Missouri Raid

Arkansas. Incident at Fayetteville.

District of Columbia. Roger Brooke Taney, Chief Justice of the US Supreme Court, died in Washington.

Georgia. Reconnaissance to Rome began.

Georgia. Skirmish at Resaca.

Georgia. Incident at Kingston.

Georgia. Skirmish at Lafayette.

GeorgiaSkirmish on the Coosaville Road near Rome.

Georgia. Union Major-General William Tecumseh Sherman received tentative approval from Lieutenant-General Ulysses Simpson Grant for his plan to advance across Georgia from Atlanta to the Atlantic Ocean.

Missouri. Reconnaissance to Pemiscot County ended.

Missouri. Incident at Booneville.

Missouri. Confederate Major-General Sterling Price’s expedition left Booneville and advanced westwards in two columns. Confederate Brigadier-General John Sappington Marmaduke’s division aimed for Lexington, while Brigadier-General Joseph Orville Shelby’s division aimed in two groups for Sedalia and Glasgow. Confederate Major-General James Fleming Fagan’s division covered the rear of the column.

Nebraska. Indians attacked the Overland Stage at Freeman’s Ranch near Plum Creek.

North Carolina. Union Rear Admiral David Dixon Porter was assigned to command the North Atlantic Blockading Squadron with orders to prepare plans and assemble naval forces for an attack on Wilmington.

Tennessee. Skirmish at Greenville (Greeneville).

Texas. USS Chocura, Lieutenant-Commander Richard W Meade, captured the blockade running British schooner Louisa off Aransas Pass with a cargo including iron and tools.

Virginia. Incident at Stony Creek Station

Virginia. Union Major-General Horatio Gouverneur Wright’s VI Corps departed eastwards for Ashby’s Gap, intending to return to the Army of the Potomac at Petersburg. Soon after they left their camps near Cedar Creek, Confederate Lieutenant-General Jubal Anderson Early appeared at Fisher’s Hill five miles to the south of the main Union army camped around Winchester. Early had been reinforced by Brigadier-General Thomas Lafayette Rosser’s cavalry brigade and Major-General Joseph Brevard Kershaw’s infantry division, both of which had been recalled to the Valley soon after beginning their return journey to Richmond. Even with Early’s reinforcements and Wright’s departure, Union Major-General Philip Henry Sheridan still retained a significant numerical superiority in the Shenandoah Valley.

Union Organisation

USA: Rear Admiral David Dixon Porter assumed command of the North Atlantic Blockading Squadron of the US Navy, succeeding Acting Rear Admiral Samuel Phillips Lee.

Porter, David Dixon / Born 8 June 1813 Chester, Pennsylvania / Died Harrisburg, Pennsylvania 13 February 1891
Cadet Mexican Navy 1826 / Midshipman USN 2 February 1829 / Passed Midshipman USN 5 July 1835 / Lieutenant USN 27 February 1841 / Commander USN 22 April 1861 / Captain USN 7 February 1863 / Commodore USN 16 July 1862 / WIA Grand Gulf 20 April 1863 / Rear Admiral USN 4 July 1863 / Superintendent US Naval Academy 9 September 1865-1 December 1869 / Vice-Admiral USN 25 July 1866 / Admiral USN 15 August 1870
USS Powhatan April 1861 / USS Harriet Lane March 1862 / Mortar Boat Flotilla March 1862 / USS Octorara May 1862 / USS Essex August 1862 / Mississippi River Squadron 9 October 1862-31 July 1864 / USS Black Hawk December 1862 / USS Cincinnati 1863 / USS Benton May 1863 / USS Malvern October 1864 / North Atlantic Blockading Squadron 12 October 1864-28 April 1865 / Chief of Bureau of Navigation 4 August 1865-24 August 1865

USA: Commodore Cornelius Kinchiloe Stribling assumed command of the East Gulf Blockading Squadron of the US Navy, succeeding Captain Theodore P Green.

Stribling, Cornelius Kinchiloe / Born 22 September 1796 Pendleton, South Carolina / Died Martinsburg, West Virginia 17 January 1880
Midshipman USN 18 June 1812 / Lieutenant USN 1 April 1818 / Commander USN 28 January 1840 / Superintendent US Naval Academy 1 July 1850-1 November 1853 / Captain USN 1 August 1853 / Retired USN 21 December 1861 / Commodore USN Retired 16 July 1862 / Rear Admiral USN Retired 25 July 1866
East Indies Squadron October 1859-1861 / Philadelphia Navy Yard November 1862 / East Gulf Blockading Squadron 12 October 1864-12 June 1865 / USS San Jacinto December 1864-1 January 1865 / USS Powhatan March 1865

Commander in Chief: President Abraham Lincoln
Vice-President: Hannibal Hamlin
Secretary of War: Edwin McMasters Stanton
Secretary of the Navy: Gideon Welles

North Atlantic Blockading Squadron: David Dixon Porter
South Atlantic Blockading Squadron: John Adolphus Bernard Dahlgren
West Gulf Blockading Squadron: David Glasgow Farragut
East Gulf Blockading Squadron: Cornelius Kinchiloe Stribling
Pacific Squadron: John Berrien Montgomery
Mississippi River Squadron: Alexander Moseley Pennock
Potomac Flotilla: Andrew Allen Harwood

General–in-Chief: Ulysses Simpson Grant

Military Division of the Mississippi: William Tecumseh Sherman

  • Department of the Cumberland: George Henry Thomas
    • District of Tennessee: Lovell Harrison Rousseau
    • District of Northern Alabama: Robert Seaman Granger
    • District of Etowah: James Blair Steedman
    • Army of the Cumberland: George Henry Thomas
      • IV Corps Cumberland: David Sloane Stanley
      • XIV Corps Cumberland: Jefferson Columbus Davis
      • XX Corps Cumberland: Henry Warner Slocum
      • Cavalry Corps Cumberland: Washington Lafayette Elliott
  • Department of the Ohio: John McAllister Schofield
    • District of East Tennessee: Jacob Ammen
    • District of Kentucky: Stephen Gano Burbridge
    • Army of the Ohio: John McAllister Schofield
      • XXIII Corps Ohio: Jacob Dolson Cox temporary
  • Department of the Tennessee: Oliver Otis Howard
    • District of West Tennessee: Benjamin Henry Grierson
      • Sub-District of Memphis: Ralph Pomeroy Buckland
    • District of Vicksburg: Morgan Lewis Smith
    • Army of the Tennessee: Oliver Otis Howard
      • XV Corps Tennessee: Peter Joseph Osterhaus
      • XVI Corps Tennessee: vacant
        • Right Wing XVI Corps Tennessee: Andrew Jackson Smith
        • Left Wing XVI Corps Tennessee: Thomas Edward Greenfield Ransom
      • XVII Corps Tennessee: Mortimer Dormer Leggett temporary

Military Division of West Mississippi: Edward Richard Sprigg Canby

  • Department of Arkansas: Frederick Steele
    • District of Eastern Arkansas: Napoleon Bonaparte Buford
    • District of Little Rock: Eugene Asa Carr
    • District of the Frontier: John Milton Thayer
    • Army of Arkansas: Frederick Steele
      • VII Corps Arkansas: Frederick Steele
  • Department of the Gulf: Stephen Augustus Hurlbut
    • District of Baton Rouge and Port Hudson: Francis Jay Herron
      • Sub-District of Baton Rouge: William Jennings Landram
      • Sub-District of Port Hudson: George Leonard Andrews
    • District of La Fourche: Robert Alexander Cameron
    • District of Morganza: Michael Kelly Lawler
    • District of Carrollton: Nelson Viall
    • District of West Florida and South Alabama: Gordon Granger
      • Sub-District of West Florida: Joseph Bailey
    • District of Key West and Tortugas: vacant
    • Defences of New Orleans: Thomas West Sherman
    • Army of the Gulf: Stephen Augustus Hurlbut temporary
      • XIX Corps Gulf: Joseph Jones Reynolds
      • Reserve Corps Gulf: Gordon Granger
  • Department of the Missouri: William Starke Rosecrans
    • District of St Louis: Alfred Pleasonton
    • District of Southwest Missouri: John Benjamin Sanborn
    • District of North Missouri: Clinton Bowen Fisk
    • District of Central Missouri: Egbert Benson Brown
    • District of Rolla: Albert Sigel temporary

Middle Military Division: Philip Henry Sheridan

  • Middle Department: Lewis Wallace
    • District of Delaware: Samuel M Bowman
    • District of the Eastern Shore of Maryland: Henry Hayes Lockwood
    • VIII Corps Middle: Lewis Wallace
  • Department of the Susquehanna: Darius Nash Couch
    • Lehigh District: Franz Sigel
    • District of the Monongahela: Thomas Algeo Rowley
    • Juniata District: Orris Sanford Ferry
  • Department of Washington: Christopher Columbus Augur
    • District of St Mary’s: James Barnes
    • District of Alexandria: John Potts Slough
    • District of Washington: Moses N Wisewell
    • XXII Corps Washington: Christopher Columbus Augur
  • Department of Western Virginia: George Crook
    • District of Harper’s Ferry: John Dunlap Stevenson
    • Army of Western Virginia: George Crook
  • Army of the Shenandoah: Philip Henry Sheridan
    • VI Corps Shenandoah: Horatio Gouverneur Wright
    • Cavalry Corps Shenandoah: Alfred Thomas Archimedes Torbert

Department of the East: John Adams Dix

  • District of Northern New York: John Cleveland Robinson

Department of Kansas: George Sykes

  • District of Nebraska Territory: Robert Byington Mitchell
  • District of North Kansas: Thomas Alfred Davies
  • District of South Kansas: James Gilpatrick Blunt
  • District of the Upper Arkansas: James Gilpatrick Blunt
  • District of the Border: William Russell Judson
  • District of Colorado Territory: John Milton Chivington

Department of New Mexico: James Henry Carleton

  • District of Arizona: George Washington Bowie

Northern Department: Joseph Hooker

  • District of Illinois: John Cook
  • District of Indiana: Alvin Peterson Hovey
  • District of Michigan: Bennett Hoskin Hill

Department of the Northwest: John Pope

  • District of Minnesota: Henry Hastings Sibley
  • District of Wisconsin: Thomas Church Haskell Smith
  • District of Iowa: Alfred Sully

Department of the Pacific: Irvin McDowell

  • District of California: George Wright
  • District of the Humboldt: Stephen Girard Whipple
  • District of Oregon: Benjamin Alvord
  • District of Southern California: James Freeman Curtis
  • District of Utah: Patrick Edward Connor

Department of the Potomac: George Gordon Meade

  • Army of the Potomac: George Gordon Meade
    • II Corps Potomac: Winfield Scott Hancock
    • V Corps Potomac: Gouverneur Kemble Warren
    • IX Corps Potomac: John Grubb Parke
    • Cavalry Corps Potomac: David McMurtrie Gregg

Department of the South: John Gray Foster

  • Northern District (South): Eliakim Parker Scammon
  • District of Beaufort (SC): Rufus Saxton
  • District of Hilton Head: Edward Elmer Potter temporary
  • District of Florida: John Porter Hatch

Department of Virginia and North Carolina: Benjamin Franklin Butler

  • District of Eastern Virginia: George Foster Shepley
  • District of Currituck: Samuel Henry Roberts
  • District of North Carolina: Innis Newton Palmer
    • Sub-District of Beaufort NC: James Stewart
    • Sub-District of New Bern: Edward Harland
  • Army of the James: Benjamin Franklin Butler
    • X Corps James: Alfred Howe Terry
    • XVIII Corps James: Godfrey Weitzel

Confederate Organisation

CSA: Major-General Samuel Jones assumed command of the District of South Carolina, succeeding Brigadier-General Roswell Sabine Ripley.

Jones, Samuel / Virginia / Born 17 December 1819 Woodfield, Virginia / Died Bedford Springs, Virginia 31 July 1887
USMA 1 July 1841 19/52 Artillery / Cadet USMA 1 July 1837 / 1st US Artillery 1 July 1841 / 2nd Lieutenant USA 28 September 1841 / 1st Lieutenant USA 3 March 1847 / Captain USA 24 December 1853 / Resigned USA 27 April 1861 / Captain ACSA Artillery 16 March 1861 / Major ACSA April 1861 / Lieutenant-Colonel Provisional Army of Virginia 9 May 1861 / Lieutenant-Colonel PACS June 1861 / Brigadier-General PACS 21 July 1861 / Major-General PACS 11 March 1862 to rank from 10 March 1862 / Paroled 12 May 1865 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1841
Chief of Ordnance Army of the Potomac June 1861 / Chief of Artillery Army of the Potomac 8 July 1861 / 3rd Brigade 3rd Division Army of the Potomac 14 November 1861-18 December 1861 / 1st Brigade 2nd Division Army of the Potomac 18 December 1861-10 January 1862 / Army of Pensacola 27 January 1862-8 March 1862 / Army of Mobile 27 February 1862-12 March 1862 / Department of Alabama and West Florida 3 March 1862-4 March 1862 / Department of Alabama and West Florida 2 April 1862-28 April 1862 / 1st Division Army of the West May 1862-June 1862 / 2nd Division II Corps Army of Mississippi June 1862-17 August 1862 / II Corps Mississippi 2 June 1862-18 September 1862 / Reserve Army of Mississippi 17 August 1862-18 September 1862 / Department of East Tennessee 19 September 1862-27 September 1862 / District of Middle Tennessee 27 September 1862-25 July 1863 / Trans-Allegheny Department 25 November 1862-25 February 1864 / District of East Tennessee 3 September 1863-5 December 1863 / Defences of Savannah 1 April 1864-18 May 1864 / Department of South Carolina Georgia and Florida 20 April 1864-5 October 1864 / District of South Carolina 12 October 1864-10 May 1865 / District of Florida 31 December 1864-10 May 1865

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis
Vice-President: Alexander Hamilton Stephens
Secretary of War: James Alexander Seddon
Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Braxton Bragg

Military Division of the West: Pierre Gustave Toutant Beauregard awaited

  • Department of Tennessee and Georgia: John Bell Hood
    • District of Western North Carolina: James Green Martin
    • Army of Tennessee: John Bell Hood
      • I Corps Tennessee: Benjamin Franklin Cheatham
      • II Corps Tennessee: Stephen Dill Lee
      • III Corps Tennessee: Alexander Peter Stewart temporary
      • Cavalry Corps Tennessee: Joseph Wheeler
  • Department of Alabama, Mississippi and Eastern Louisiana: Richard Taylor
    • District of Mississippi and East Louisiana: Franklin Gardner
      • Sub-District of Southwest Mississippi: George Baird Hodge
    • Gulf District: Dabney Herndon Maury
    • District of Central Alabama: Daniel Weisiger Adams
    • District of Northern Alabama: Philip Dale Roddey
    • District of West Tennessee: Nathan Bedford Forrest
  • Department of East Tennessee and West Virginia: John Cabell Breckinridge
  • Department of Western Kentucky: Hylan Benton Lyon

Department of North Carolina and Southern Virginia: William Henry Chase Whiting

  • First District of North Carolina and Southern Virginia: Henry Alexander Wise
  • Second District of North Carolina and Southern Virginia: Laurence Simmons Baker
  • Third District of North Carolina and Southern Virginia: William Henry Chase Whiting

Department of Northern Virginia: Robert Edward Lee

  • Army of Northern Virginia: Robert Edward Lee
    • I Corps Northern Virginia: Richard Heron Anderson temporary
    • II Corps Northern Virginia: Jubal Anderson Early
    • III Corps Northern Virginia: Ambrose Powell Hill
    • Cavalry Northern Virginia: Wade Hampton
  • Valley District: Jubal Anderson Early

Department of Richmond: Richard Stoddert Ewell

Department of South Carolina, Georgia and Florida: William Joseph Hardee

  • District of Georgia: Thomas Howell Cobb
  • District of South Carolina: Samuel Jones
    • 1st Sub-District of South Carolina: Nathan George Evans
    • 2nd Sub-District of South Carolina: Beverley Holcombe Robertson
    • 3rd Sub-District of South Carolina: Lafayette McLaws
    • 4th Sub-District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
    • 6th Sub-District of South Carolina: Henry Alexander Wise
    • 7th Sub-District of South Carolina: William Booth Taliaferro
  • District of Florida: William Miller
  • Defences of Savannah: Lafayette McLaws

Trans-Mississippi Department: Edmund Kirby Smith

  • District of Texas, New Mexico and Arizona: John George Walker
    • Western Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: Thomas Fenwick Drayton
      • Sub-District of the Rio Grande: Hamilton Prioleau Bee
    • Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: William Steele
    • Sub-District of Houston: Xavier Blanchard Debray
    • Northern Sub-District Texas, New Mexico and Arizona: Henry Eustace McCullough
  • District of Arkansas: John Bankhead Magruder
  • District of West Louisiana: Simon Bolivar Buckner
  • District of Indian Territory: Douglas Hancock Cooper
  • Army of Missouri: Sterling Price
  • Trans-Mississippi Army: Edmund Kirby Smith
    • I Corps Trans-Mississippi: Simon Bolivar Buckner
    • II Corps Trans-Mississippi: John Bankhead Magruder
    • III Corps Trans-Mississippi: John George Walker
    • Reserve Corps Trans-Mississippi: Thomas Pleasant Dockery

Reserve Forces of Alabama: Jones Mitchell Withers

Reserve Forces of Florida: William Miller

Reserve Forces of Georgia: Thomas Howell Cobb

Reserve Forces of Mississippi: William Lindsay Brandon

Reserve Forces of North Carolina: Theophilus Hunter Holmes

Reserve Forces of South Carolina: James Chesnut

Reserve Forces of Tennessee: John Cabell Breckinridge

Reserve Forces of Virginia: James Lawson Kemper

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Lieutenant-General USA

Ulysses Simpson Grant

Major-General USA

George Brinton McClellan
Henry Wager Halleck
William Tecumseh Sherman
George Gordon Meade

Major-General USV

Asterisk indicates concurrently Brigadier-General USA

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Ethan Allen Hitchcock
Irvin McDowell*
Ambrose Everett Burnside
William Starke Rosecrans*
John Pope*
Samuel Ryan Curtis
Franz Sigel
John Alexander McClernand
Lewis Wallace
George Henry Thomas*
George Cadwalader
Edward Otho Cresap Ord
Samuel Peter Heintzelman
Joseph Hooker*
Silas Casey
William Buel Franklin
Darius Nash Couch
Henry Warner Slocum
John James Peck
Alexander McDowell McCook
Thomas Leonidas Crittenden
John Gray Foster
John Grubb Parke
Christopher Columbus Augur
Stephen Augustus Hurlbut
Gordon Granger
Lovell Harrison Rousseau
George Stoneman
Oliver Otis Howard
Daniel Edgar Sickles
Robert Huston Milroy
Daniel Butterfield
Winfield Scott Hancock*
George Sykes
David Sloane Stanley
James Scott Negley
John McAllister Schofield
John McAuley Palmer
Frederick Steele
Abner Doubleday
Napoleon Jackson Tecumseh Dana
John Alexander Logan
James Gilpatrick Blunt
George Lucas Hartsuff
Cadwallader Colden Washburn
Francis Jay Herron
Francis Preston Blair
Joseph Jones Reynolds
Philip Henry Sheridan*
Julius Stahel
Carl Schurz
Gouverneur Kemble Warren
David Bell Birney
Alfred Pleasonton
Andrew Atkinson Humphreys
Quincy Adams Gillmore
William Farrar Smith
James Blair Steedman
Edward Richard Sprigg Canby
Horatio Gouverneur Wright
Andrew Jackson Smith
Grenville Mellen Dodge
John Gibbon
Peter Joseph Osterhaus
Joseph Antony Mower

Brigadier-General USA

Brackets indicates concurrently Major-General USV

(Irvin McDowell)
(William Starke Rosecrans)
Philip St George Cooke
(John Pope)
(Joseph Hooker)
(George Henry Thomas)
(Winfield Scott Hancock)
(Philp Henry Sheridan)

Brigadier-General USV

Thomas West Sherman
Benjamin Franklin Kelley
Jacob Dolson Cox
Alpheus Starkey Williams
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Henry Hayes Lockwood
George Webb Morell
Samuel Davis Sturgis
Henry Washington Benham
William Farquhar Barry
Lawrence Pike Graham
Eleazar Arthur Paine
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
John Newton
George Wright
John Milton Brannan
John Porter Hatch
Albin Francisco Schoepf
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
George Washington Cullum
Thomas Jefferson McKean
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
William Scott Ketchum
John Wynn Davidson
Eugene Asa Carr
Thomas Alfred Davies
William Hemsley Emory
Marsena Rudolph Patrick
Orris Sanford Ferry
Henry Moses Judah
John Cook
John McArthur
Jacob Gartner Lauman
Horatio Phillips Van Cleve
Speed Smith Fry
Alexander Asboth
James Craig
Mahlon Dickerson Manson
Robert Byington Mitchell
Cuvier Grover
Rufus Saxton
Benjamin Alvord
Napoleon Bonaparte Buford
Nathan Kimball
Charles Devens
Samuel Wylie Crawford
Henry Walton Wessells
Milo Smith Hascall
John White Geary
Alfred Howe Terry
James Henry Carleton
Absalom Baird
John Cleveland Robinson
Truman Seymour
Henry Prince
Maximilian Weber
Jeremiah Cutler Sullivan
Alvin Peterson Hovey
James Clifford Veatch
William Plummer Benton
John Curtis Caldwell
Neal Dow
George Sears Greene
Samuel Powhatan Carter
Erastus Barnard Tyler
Charles Griffin
George Henry Gordon
Julius White
Stephen Gano Burbridge
Washington Lafayette Elliott
Albion Parris Howe
Benjamin Stone Roberts
Jacob Ammen
Fitz-Henry Warren
Morgan Lewis Smith
Charles Cruft
Frederick Salomon
Henry Shaw Briggs
James Dada Morgan
Johann August Ernst Willich
Henry Dwight Terry
George Foster Shepley
John Reese Kenly
John Potts Slough
Godfrey Weitzel
George Crook
Gershom Mott
Henry Jackson Hunt
Francis Channing Barlow
Mason Brayman
Nathaniel James Jackson
George Washington Getty
Alfred Sully
William Woods Averell
Francis Barretto Spinola
Solomon Meredith
Eliakim Parker Scammon
Robert Seaman Granger
Joseph Rodman West
Alfred Washington Ellet
George Leonard Andrews
Clinton Bowen Fisk
William Hays
Israel Vogdes
Lewis Cass Hunt
Frank Wheaton
John Sanford Mason
David McMurtrie Gregg
Robert Ogden Tyler
Alfred Thomas Archimedes Torbert
Gilman Marston
William Dwight
Sullivan Amory Meredith
Nathaniel Collins McLean
William Vandever
Alexander Schimmelfennig
Charles Kinnaird Graham
John Eugene Smith
Joseph Tarr Copeland
Charles Adam Heckman
Edward Elmer Potter
Henry Beebee Carrington
John Haskell King
Adam Jacoby Slemmer
Thomas Hewson Neill
Thomas Gamble Pitcher
Thomas William Sweeny
William Passmore Carlin
Romeyn Beck Ayres
William Babcock Hazen
Richard Arnold
Edward Winslow Hinks
Michael Kelly Lawler
George Day Wagner
Lysander Cutler
Joseph Farmer Knipe
John Dunlap Stevenson
James Barnes
Edward Harland
Samuel Beatty
Franklin Stillman Nickerson
Edward Henry Hobson
Ralph Pomeroy Buckland
Joseph Dana Webster
William Harrow
William Hopkins Morris
Thomas Howard Ruger
Thomas Edward Greenfield Ransom
Elias Smith Dennis
Thomas Church Haskell Smith
Mortimer Dormer Leggett
Davis Tillson
Albert Lindley Lee
Marcellus Monroe Crocker
Egbert Benson Brown
John McNeil
George Francis McGinnis
Hugh Boyle Ewing
James Winning McMillan
Daniel Ullmann
George Jerrison Stannard
Henry Baxter
John Milton Thayer
Charles Thomas Campbell
Halbert Eleazer Paine
Robert Brown Potter
Thomas Ewing
Joseph Andrew Jackson Lightburn
Henry Hastings Sibley
Joseph Bradford Carr
Joseph Jackson Bartlett
Patrick Edward Connor
John Parker Hawkins
Gabriel René Paul
Edward Augustus Wild
Adelbert Ames
William Birney
Daniel Henry Rucker
Robert Allen
Rufus Ingalls
Alexander Shaler
Benjamin Henry Grierson
Robert Sanford Foster
Hugh Judson Kilpatrick
Alexander Stewart Webb
Alfred Napoleon Alexander Duffié
Walter Chiles Whitaker
Wesley Merritt
George Armstrong Custer
William Denison Whipple
John Converse Starkweather
Kenner Garrard
Charles Robert Woods
John Benjamin Sanborn
Giles Alexander Smith
Jasper Adalmorn Maltby
Thomas Kilby Smith
Walter Quintin Gresham
Manning Ferguson Force
Robert Alexander Cameron
John Murray Corse
John Aaron Rawlins
Alvan Cullem Gillem
John Wesley Turner
Henry Eugene Davies
Andrew Jackson Hamilton
Henry Warner Birge
James Hewitt Ledlie
James Harrison Wilson
Adin Ballou Underwood
Augustus Louis Chetlain
Thomas Francis Meagher
William Anderson Pile
John Wallace Fuller
John Franklin Miller
Philippe Régis Dénis de Keredern De Trobriand
Cyrus Bussey
Christopher Columbus Andrews
Edward Moody McCook
Lewis Addison Grant
Edward Hatch
August Valentine Kautz
Francis Fessenden
John Rutter Brooke
John Frederick Hartranft
Samuel Sprigg Carroll
Simon Goodell Griffin
Emory Upton
Nelson Appleton Miles
Joseph Hayes
Byron Root Pierce
Selden Connor
Joshua Lawrence Chamberlain
Elliott Warren Rice
William Francis Bartlett
Thomas Algeo Rowley
Edward Stuyvesant Bragg
Martin Davis Hardin
Charles Jackson Paine
Gustavus Adolphus De Russy
John Baillie McIntosh
George Henry Chapman
William Grose
Joseph Alexander Cooper
John Thomas Croxton
John Wilson Sprague
James William Reilly
Luther Prentice Bradley
Charles Carroll Walcutt
William Worth Belknap
Powell Clayton
Joseph Abel Haskin
James Deering Fessenden
Daniel Davidson Bidwell
Eli Long
Thomas Wilberforce Egan
Joseph Roswell Hawley
William Henry Seward
Isaac Hardin Duval
John Edwards
Thomas Alfred Smyth
Ferdinand Van Derveer

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Lorenzo Thomas
George Douglas Ramsay
James Barnet Fry (Provost Marshal)
Richard Delafield (Engineers)
Joseph Holt (Judge Advocate-General)
Amos Beebe Eaton (Commissary-General of Subsistence)
Joseph K Barnes (Surgeon-General)
Alexander Brydie Dyer (Ordnance)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA/PACS

Samuel Cooper
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg
Edmund Kirby Smith
John Bell Hood

Lieutenant-General PACS

James Longstreet
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
Richard Stoddert Ewell
Ambrose Powell Hill
Richard Taylor
Jubal Anderson Early
Richard Heron Anderson
Alexander Peter Stewart
Stephen Dill Lee
Simon Bolivar Buckner

Major-General PACS

Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
William Wing Loring
Sterling Price
Benjamin Franklin Cheatham
Samuel Jones
John Porter McCown
Daniel Harvey Hill
Thomas Carmichael Hindman
John Cabell Breckinridge
Lafayette McLaws
Samuel Gibbs French
George Edward Pickett
Carter Littlepage Stevenson
John Horace Forney
Dabney Herndon Maury
Martin Luther Smith
John George Walker
Arnold Elzey
Patrick Ronayne Cleburne
Franklin Gardner
Isaac Ridgeway Trimble
Joseph Wheeler
Edward Johnson
William Henry Chase Whiting
Henry Heth
Robert Ransom
Jones Mitchell Withers
Cadmus Marcellus Wilcox
Wade Hampton
Fitzhugh Lee
Howell Cobb
John Austin Wharton
William Thompson Martin
Nathan Bedford Forrest
Charles William Field
James Patton Anderson
William Brimage Bate
Camille Armand Jules Marie de Polignac
Robert Frederick Hoke
William Henry Fitzhugh Lee
James Fleming Fagan
John Brown Gordon
Joseph Brevard Kershaw
Bushrod Rust Johnson
Stephen Dodson Ramseur
Edward Cary Walthall
Henry Delamar Clayton
William Mahone
John Calvin Brown
Lunsford Lindsay Lomax
James Lawson Kemper
Matthew Calbraith Butler

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Henry Alexander Wise
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Gideon Johnson Pillow
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Paul Octave Hébert
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
Thomas Fenwick Drayton
Nathan George Evans
James Heyward Trapier
Hugh Weedon Mercer
William Montgomery Gardner
Raleigh Edward Colston
John King Jackson
George Wythe Randolph
James Ronald Chalmers
Daniel Leadbetter
William Whann Mackall
Winfield Scott Featherston
Thomas James Churchill
William Booth Taliaferro
Albert Rust
Samuel Bell Maxey
Hamilton Prioleau Bee
James Morrison Hawes
George Hume Steuart
James Edwin Slaughter
Seth Maxwell Barton
Henry Eustace McCullough
John Selden Roane
States Rights Gist
William Nelson Pendleton
Joseph Finegan
William Nelson Rector Beall
Thomas Jordan
William Preston
John Echols
George Earl Maney
John Stuart Williams
James Green Martin
Thomas Lanier Clingman
Daniel Weisiger Adams
Louis Hébert
Ambrose Ransom Wright
James Jay Archer
Beverley Holcombe Robertson
St John Richardson Liddell
Johnson Hagood
Harry Thompson Hays
Matthew Duncan Ector
Edward Aylesworth Perry
Alfred Holt Colquitt
Abraham Buford
William Steele
Francis Asbury Shoup
Joseph Robert Davis
John Crawford Vaughn
Evander McIvor Law
Elkanah Brackin Greer
Francis Redding Tillou Nicholls
Alfred Cumming
William Stephen Walker
Montgomery Dent Corse
George Thomas Anderson
Alfred Iverson
James Henry Lane
Edward Lloyd Thomas
John Rogers Cooke
Jerome Bonaparte Robertson
Evander McNair
Archibald Gracie
William Robertson Boggs
James Camp Tappan
Dandridge McRae
Mosby Monroe Parsons
John Pegram
John Sappington Marmaduke
Marcus Joseph Wright
Zachariah Cantey Deas
John Adams
William Hicks Jackson
James Cantey
Henry Lewis Benning
William Tatum Wofford
Samuel McGowan
Marcellus Augustus Stovall
George Blake Cosby
Francis Crawford Armstrong
William Lewis Cabell
John Daniel Imboden
Alfred Eugene Jackson
Robert Brank Vance
Arthur Middleton Manigault
Douglas Hancock Cooper
John Wilkins Whitfield
James Alexander Walker
Matthew Whitaker Ransom
Alfred Moore Scales
George Washington Custis Lee
Henry Harrison Walker
Gabriel Colvin Wharton
Francis Marion Cockrell
James Patrick Major
Samuel Wragg Ferguson
Laurence Simmons Baker
Otho French Strahl
Philip Dale Roddey
Eppa Hunton
Thomas Pleasant Dockery
Benjamin Grubb Humphreys
Henry Brevard Davidson
Cullen Andrews Battle
William Andrew Quarles
William Whedbee Kirkland
Williams Carter Wickham
Robert Daniel Johnston
Alexander Welch Reynolds
Thomas Neville Waul
Edmund Winston Pettus
Armistead Lindsay Long
Henry Rootes Jackson
William Wirt Adams
Thomas Lafayette Rosser
Pierce Manning Butler Young
James Argyle Smith
Joseph Horace Lewis
Mark Perrin Lowrey
Edward Higgins
John Tyler Morgan
William Young Conn Humes
Jesse Johnson Finley
James Holt Clanton
Alfred Jefferson Vaughan
Joseph Orville Shelby
Lawrence Sullivan Ross
Daniel Chevilette Govan
Randall Lee Gibson
Nathaniel Harrison Harris
Allen Thomas
Alexander Travis Hawthorn
Robert Charles Tyler
Edward Porter Alexander
William Wirt Allen
Hiram Bronson Granbury
Claudius Wistar Sears
William Feimster Tucker
Richard Lucian Page
Alpheus Baker
Daniel Harris Reynolds
James Chesnut
Stand Watie
Samuel Jameson Gholson
John Bratton
Thomas Moore Scott
John McCausland
Clement Anselm Evans
William Terry
Bryan Grimes
Martin Witherspoon Gary
Birkett Davenport Fry
Stephen Elliott
William Ruffin Cox
William Gaston Lewis
Zebulon York
Robert Doak Lilley
William Richard Terry
James Conner
Rufus Clay Barringer
John Smith Preston
Hylan Benton Lyon
William Lindsay Brandon
Bradley Tyler Johnson
James Thadeus Holtzclaw
John Carpenter Carter
William Felix Brantley
Robert Houston Anderson
Jacob Hunter Sharp
George Doherty Johnston
George Gibbs Dibrell
Thomas Benton Smith
David Addison Weisiger
William Miller
Philip Cook
William Hugh Young
George Washington Gordon
Lucius Jeremiah Gartrell
Walter Husted Stevens
Basil Wilson Duke
Charles Miller Shelley
Patrick Theodore Moore
Edwin Gray Lee
William Henry Wallace
Richard Waterhouse

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close