1864 January 31st

January 31 1864 Sunday

Rosser’s West Virginia Raid

Arkansas.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF ARKANSAS

Union Department of Arkansas: Major-General Frederick Steele
District of Eastern Arkansas: Brigadier-General Napoleon Bonaparte Buford (Helena, Arkansas)
District of the Frontier (Arkansas): Major-General James Gilpatrick Blunt
1st Division (Frontier): Colonel W R Judson
2nd Brigade, 1st Division (Frontier): Colonel J Edwards (Waldron Arkansas)
3rd Brigade, 1st Division (Frontier): Colonel T M Bowen (Van Buren, Arkansas)
District of Northern Arkansas: Brigadier-General Robert Ramsey Livingston
Army of Arkansas: Major-General Frederick Steele
VII Corps (Arkansas): Major-General Frederick Steele
1st Cavalry Division, VII Corps (Arkansas): Brigadier-General John Wynn Davidson (Little Rock, Arkansas)
1st Brigade, 1st Cavalry Division, VII Corps (Arkansas): Colonel J F Ritter
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, VII Corps (Arkansas): Colonel W F Geiger
3rd Brigade, 1st Cavalry Division, VII Corps (Arkansas): Colonel C Anderson
2nd Division, VII Corps (Arkansas): Brigadier-General Eugene Asa Carr (Little Rock, Arkansas)
2nd Brigade, 2nd Division, VII Corps (Arkansas): Colonel A Engelmann
3rd Brigade, 2nd Division, VII Corps (Arkansas): Colonel G M Mitchell
3rd Division, VII Corps (Arkansas): Brigadier-General Frederick Sigel Salomon (Little Rock, Arkansas)
1st Brigade, 3rd Division, VII Corps (Arkansas): Colonel W E McLean

Louisiana. US President Abraham Lincoln urged Major-General Nathaniel Prentiss Banks to adopt any practice that would encourage all loyal free men to vote in the impending State elections, even if they did not take an oath of allegiance.

Louisiana. In planning the strategy for the joint Army-Navy campaign up the Red River, Union Major-General William Tecumseh Sherman advised Major-General Nathaniel Prentiss Banks with his experience on the Mississippi River and the Tennessee River. He recommended that the expedition to Shreveport should be made rapidly, and assisted by simultaneous diversionary movements from Little Rock, Arkansas, towards Shreveport, and from Opelousas towards Alexandria. A force of gunboats and army transports should ascend directly up the Red River. The Army could rely on the gunboats to spearhead their attack and to keep open communications and a supply line along the River.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE GULF

Union Department of the Gulf: Major-General Nathaniel Prentiss Banks
District of Baton Rouge: Brigadier-General Philip St George Cooke
District of Key West and Tortugas: Major-General John Newton, Brigadier-General Daniel Phineas Woodbury
District of La Fourche: Brigadier-General Edward Leslie Molineux, Major-General Joseph Jones Reynolds

3rd Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General George Francis McGinnis
1st Brigade, 3rd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel D Macauley
2nd Brigade, 3rd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel W H Raynor
Provisional Brigade, 3rd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel W K Kimball
Fort Jackson, La Fourche (Gulf): Brigadier-General William Dwight
District of Pensacola: Brigadier-General Alexander Asboth
District of Port Hudson: Brigadier-General Daniel Ullmann
Corps d’Afrique (Gulf): Brigadier-General Daniel Ullman
1st Division, Corps d’Afrique (Gulf): Colonel C Hamlin
1st Brigade, 1st Division, Corps d’Afrique (Gulf): Colonel W H Dickey
2nd Brigade, 1st Division, Corps d’Afrique (Gulf): Colonel J F Appleton
2nd Division, Corps d’Afrique (Gulf):
1st Brigade, 2nd Division, Corps d’Afrique (Gulf):
2nd Brigade, 2nd Division, Corps d’Afrique (Gulf):
Defences of New Orleans: Major-General Joseph Jones Reynolds
Army of the Gulf: Major-General Nathaniel Prentiss Banks
XIII Corps (Gulf): Major-General Edward Otho Cresap Ord
1st Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General William Plummer Benton
1st Brigade, 1st Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General Fitz Henry Warren
2nd Brigade, 1st Division, XIII Corps (Gulf): Colonel C L Harris
3rd Brigade, 1st Division, XIII Corps (Gulf): Colonel J Keigwin
2nd Division, XIII Corps (Gulf): Major-General Francis Jay Herron
1st Brigade, 2nd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel J C Black
2nd Brigade, 2nd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel H Bertram
4th Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General Thomas Edward Greenfield Ransom
1st Brigade, 4th Division, XIII Corps (Gulf): Colonel W J Landram
2nd Brigade, 4th Division, XIII Corps (Gulf): Colonel H Rust
Cavalry Brigade, XIII Corps (Gulf): Colonel Edmund Jackson Davis
XIX Corps (Gulf): Major-General William Buel Franklin
1st Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General William Hemsley Emory
1st Brigade, 1st Division, XIX Corps (Gulf): Colonel G M Love
2nd Brigade, 1st Division, XIX Corps (Gulf):
3rd Brigade, 1st Division, XIX Corps (Gulf): Colonel C C Dwight
3rd Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General James Winning McMillan
1st Brigade, 3rd Division, XIX Corps (Gulf): Colonel L Benedict
2nd Brigade, 3rd Division, XIX Corps (Gulf): Lieutenant-Colonel J A Sawtell
4th Division, XIX Corps (Gulf):
1st Brigade, 4th Division, XIX Corps (Gulf): Colonel E L Molineux
2nd Brigade, 4th Division, XIX Corps (Gulf): Colonel Thomas W Cahill
Cavalry Division (Gulf): Brigadier-General Albert Lindley Lee
1st Brigade, Cavalry Division (Gulf): Colonel T J Lucas
2nd Brigade, Cavalry Division (Gulf): Colonel John G Fonda
3rd Brigade, Cavalry Division (Gulf): Colonel H Robinson
4th Brigade, Cavalry Division (Gulf): Colonel N A M Dudley
Engineer Brigade (Gulf): Major D C Houston

Maryland.

ORDER OF BATTLE: UNION MIDDLE DEPARTMENT

Union Middle Department: Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
District of Delaware: Colonel Henry B Judd
District of the Eastern Shore of Maryland: Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
VIII Corps: Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
1st Brigade, VIII Corps (Middle): Brigadier-General Erastus Barnard Tyler
2nd Brigade, VIII Corps (Middle): Colonel P A Porter
Fort Delaware, Delaware (Middle): Brigadier-General Albin Francisco Schoepf
Benedict, Maryland (Middle): Brigadier-General William Birney

Missouri. Hamilton R Gamble, provisional Union Governor of Missouri, died in office and was succeeded by Willard Preble Hall.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE MISSOURI

Union Department of the Missouri: Major-General William Starke Rosecrans
US Colored Troops (Missouri): Brigadier-General William Anderson Pile
Cavalry (Missouri): Brigadier-General John Porter Hatch
District of Central Missouri: Brigadier-General Egbert Benson Brown
District of North Missouri: Colonel Odon Guitar
District of Rolla: Brigadier-General Thomas Alfred Davies
District of Southwest Missouri: Brigadier-General John Benjamin Sanborn
District of St Louis: Brigadier-General Clinton Bowen Fisk

North Carolina. Union expedition from Maryville, Tennessee, to Quallatown began.

North Carolina. An expedition of 40 sailors and 350 soldiers with a 12-pounder howitzer, under Lieutenant Commander Charles W Flusser USN, marched inland from the Roanoke River to occupy the town of Windsor. They advanced for several hours without encountering opposition.

South Carolina.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE SOUTH

Union Department of the South: Major-General Quincy Adams Gillmore
Northern District: Brigadier-General Alfred Howe Terry
District of Hilton Head: Brigadier-General Truman Seymour
X Corps (South): Major-General Quincy Adams Gillmore
Barton’s Brigade, Hilton Head, X Corps (South): Colonel W B Barton
Howell’s Brigade, Hilton Head, X Corps (South): Colonel J B Howell
Montgomery’s Brigade, Hilton Head, X Corps (South): Colonel J Montgomery
Folly Island, X Corps (South): Brigadier-General Adelbert Ames
Gordon’s Division, Folly Island, X Corps (South): Brigadier-General George Henry Gordon
1st Brigade, Gordon’s Division, Folly Island, X Corps (South): Colonel Leopold von Gilsa
2nd Brigade, Gordon’s Division, Folly Island, X Corps (South): Colonel W H Noble
Vogdes’ Division, Folly Island, X Corps (South): Brigadier-General Robert Sanford Foster
1st Brigade, Vogdes’ Division, Folly Island, X Corps (South): Colonel J C Drake
2nd Brigade, Vogdes’ Division, Folly Island, X Corps (South): Colonel S M Alvord
3rd Brigade, Vogdes’ Division, Folly Island, X Corps (South): Colonel J C Beecher
Morris Island, X Corps (South): Colonel W W H Davis
1st Brigade, Morris Island, X Corps (South): Colonel H M Plaisted
2nd Brigade, Morris Island, X Corps (South): Colonel G N Hoyt
Port Royal Island, X Corps (South): Brigadier-General Rufus Saxton

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF SOUTH CAROLINA, GEORGIA AND FLORIDA

Confederate Department of South Carolina, Georgia and Florida: General Pierre Gustave Toutant Beauregard
District of Georgia: Brigadier-General Hugh Weedon Mercer
District of East Florida: Brigadier-General Joseph Finegan
District of Middle Florida: Brigadier-General William Montgomery Gardner
District of South Carolina: Brigadier-General Roswell Sabine Ripley
1st Sub-District: Brigadier-General Roswell Sabine Ripley
2nd Sub-District: Brigadier-General Johnson Hagood, Brigadier-General Beverley Holcombe Robertson
3rd Sub-District: Colonel William Stephen Walker
4th Sub-District: Brigadier-General James Heyward Trapier
5th Sub-District: Colonel Alfred Rhett
6th Sub-District: Brigadier-General Henry Alexander Wise
7th Sub-District: Brigadier-General William Booth Taliaferro
Colquitt’s Brigade (South Carolina): Brigadier-General Alfred Holt Colquitt
Hagood’s Brigade (South Carolina): Brigadier-General Johnson Hagood
District of West Florida: Major-General John Horace Forney
Defences of Savannah: Brigadier-General Jeremy Francis Gilmer
Georgia State Troops: (Savannah): Brigadier-General Henry Rootes Jackson

Tennessee. Union expedition from Maryville to Quallatown, North Carolina, began. The Union force was aided by pro-Northern Indians in a raid on the town.

ORDER OF BATTLE: UNION MILITARY DIVISION OF THE MISSISSIPPI

Union Military Division of the Mississippi: Major-General Ulysses Simpson Grant
Department of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
Engineers (Cumberland): Brigadier-General William Farrar Smith
Pioneers (Cumberland): Colonel George P Buell
Army of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
IV Corps (Cumberland): Major-General Gordon Granger
1st Division, IV Corps (Cumberland): Major-General David Sloan Stanley
1st Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Charles Cruft
2nd Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Colonel J H Moore
3rd Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Colonel William Grose
2nd Division, IV Corps (Cumberland): Major-General Philip Henry Sheridan
1st Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel F T Sherman
2nd Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel J Q Lane
3rd Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel Charles Garrison Harker
3rd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Johann August Ernst von Willich
1st Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel R H Nodine
2nd Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General William Babcock
Hazen
3rd Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Samuel Beatty
Hooker’s Command (Cumberland): Major-General Joseph Hooker
XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Major-General Carl Schurz
1st Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Brigadier-General William Thomas Ward
1st Brigade, 1st Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel B Harrison
2nd Brigade, 1st Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel J Coburn
2nd Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel Adolphus Buschbeck

1st Brigade, 2nd Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel P H Jones
2nd Brigade, 2nd Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel J Wood
3rd Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel S J McGroarty
2nd Brigade, 3rd Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel J T Lockman
3rd Brigade, 3rd Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel F Hecker
XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Major-General Henry Warner Slocum
1st Division, XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Brigadier-General Alpheus Starkey Williams
1st Brigade, 1st Division, XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Brigadier-General Joseph Farmer
3rd Brigade, 1st Division, XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Brigadier-General Thomas Howard Ruger
2nd Division, XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel D Ireland
1st Brigade, 2nd Division, XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Lieutenant-Colonel A Pardee
2nd Brigade, 1st Brigade, 2nd Division, XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Captain B Jelleff
3rd Brigade, 1st Brigade, 2nd Division, XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Lieutenant-Colonel K S Van Voorhies
XIV Corps (Cumberland): Major-General John McAuley Palmer
1st Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Richard William Johnson
1st Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General William Passmore Carlin
2nd Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General John Haskell King
3rd Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel H A Hambright
2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Jefferson Columbus Davis
1st Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel James Dada Morgan
2nd Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General James Beatty
3rd Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel O F Harmon
3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Absalom Baird
1st Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General James Basil Turchin
2nd Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel G Kammerling
3rd Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel W H Hays
Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Washington Lafayette Elliott
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Edward Moody McCook
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel A P Campbell
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel O H La Grange
3rd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel L D Watkins
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General George Crook
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel W W Lowe
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Eli Long
3rd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel A O Miller
Artillery Reserve (Cumberland): Brigadier-General John Milton Brannan
Post of Chattanooga (Cumberland): Colonel M C Taylor
District of Nashville (Cumberland): Major-General Lovell Harrison Rousseau
Post of Nashville, District of Nashville (Cumberland): Brigadier-General Robert Seaman
Granger
1st Brigade, District of Nashville (Cumberland): Brigadier-General Robert Seaman Granger
2nd Brigade, District of Nashville (Cumberland): Brigadier-General Horatio Phillips Van Cleve
Gallatin, District of Nashville (Cumberland): Brigadier-General Eleazar Arthur Paine
Department of the Ohio: Major-General John Gray Foster
District of the Clinch: Brigadier-General Theophilus Toulmin Garrard
District of Kentucky: Brigadier-General Jacob Ammen
Sub-District of Eastern Kentucky, Kentucky: Colonel George W Gallup
Sub-District of South-Western Kentucky, Kentucky: Brigadier-General Edward Henry Hobson
District of Middle Tennessee: Brigadier-General Jacob Ammen
District of Western Kentucky: Brigadier-General Jeremiah Tilford Boyle
Army of the Ohio: Major-General John Gray Foster
IX Corps (Ohio): Major-General John Grubb Parke, Brigadier-General Robert Brown Potter
1st Division, IX Corps (Ohio): Brigadier-General Edward Ferrero
1st Brigade, 1st Division, IX Corps (Ohio): Colonel D Morrison
2nd Brigade, 1st Division, IX Corps (Ohio): Colonel E W Pierce
2nd Division, IX Corps (Ohio): Brigadier-General Orlando Bolivar Willcox
1st Brigade, 2nd Division, IX Corps (Ohio): Colonel J K Sigfried
2nd Brigade, 2nd Division, IX Corps (Ohio): Lieutenant-Colonel M N Collins
XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Jacob Dolson Cox, Major-General George Lucas Hartsuff
2nd Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Henry Moses Judah
1st Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel S R Mott
2nd Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel M W Chapin
3rd Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Milo Smith Hascall
1st Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel J W Reilly
2nd Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel D Cameron
East Tennessee Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio):
Cavalry Corps (Ohio): Brigadier-General Samuel Davis Sturgis
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Ohio): Colonel F Wolford
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Ohio): Lieutenant-Colonel S Adams
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Ohio): Colonel T J Henderson
3rd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Ohio): Colonel S Palace Love
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Ohio): Colonel I Garrard
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Ohio): Lieutenant-Colonel G G Miner
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Ohio): Lieutenant-Colonel T H Butler
Department of the Tennessee: Major-General William Tecumseh Sherman
District of Cairo: Brigadier-General Hugh Thompson Reid
District of Northeast Louisiana: Brigadier-General John Parker Hawkins
District of West Tennessee: Major-General Stephen Augustus Hurlbut
Sub-District of Memphis: Brigadier-General Ralph Pomeroy Buckland
1st Brigade, Memphis (Tennessee): Colonel W L McMillen
2nd Brigade, Memphis (Tennessee): Colonel G B Hoge
1st Colored Brigade, Memphis (Tennessee): Colonel J M Alexander
Army of the Tennessee: Major-General William Tecumseh Sherman
XV Corps (Tennessee): Major-General John Alexander Logan
1st Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Charles Robert Woods
1st Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Colonel M Smith
2nd Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Lieutenant-Colonel J W Jenkins
3rd Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Colonel G A Stone
2nd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Morgan Lewis Smith
1st Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Lieutenant-Colonel D C Coleman
2nd Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel T Jones
3rd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General John Eugene Smith
1st Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel J I Alexander
2nd Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel C R Wever
3rd Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel J Banbury
4th Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Henry Ewing
1st Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Colonel R Williams
2nd Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Colonel C C Walcutt
3rd Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Colonel A Fowler
XVI Corps (Tennessee): Major-General Napoleon Jackson Tecumseh Dana
1st Division, XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General James Madison Tuttle
1st Brigade, 1st Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel W L McMillen
2nd Brigade, 1st Division, XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General Joseph Antony Mower
3rd Brigade, 1st Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel J L Geddes
Left Wing XVI Corps (Tennessee): Major-General Grenville Mellen Dodge
2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General Thomas William Sweeny
1st Brigade, 2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel De W C Anthony
2nd Brigade, 2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel August Mersy
3rd Brigade, 2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel M Miller
3rd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General Andrew Jackson Smith
1st Brigade, 3rd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel D Moore
2nd Brigade, 3rd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel W T Shaw
3rd Brigade, 3rd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel E H Wolfe
4th Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee):Brigadier-General John Clifford Veatch
Cavalry Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General Benjamin Henry Grierson
1st Brigade, Cavalry Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel J K Mizner
2nd Brigade, Cavalry Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel A G Brackett
3rd Brigade, Cavalry Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel Lafayette McCrillis
4th Brigade, Cavalry Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel G E Waring
XVII Corps (Tennessee): Major-General James Birdseye McPherson
1st Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Elias Smith Dennis
1st Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel F S Starring
2nd Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel A G Malloy
3rd Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Alexander
Chambers
3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Mortimer Dormer Leggett
1st Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Manning Ferguson Force
2nd Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel B F Potts
3rd Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Jasper Adalmorn Maltby
4th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Marcellus Monroe Crocker
1st Brigade, 4th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Thomas Kilby Smith
2nd Brigade, 4th Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel C Hall
3rd Brigade, 4th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Walter Quintin Gresham
Cavalry Brigade, XVII Corps (Tennessee): Colonel E F Winslow
Mississippi Marine Brigade, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Alfred Washington Ellet

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF TENNESSEE

Confederate Department of Tennessee: General Joseph Eggleston Johnston
District of East Tennessee: Lieutenant-General James Longstreet
I Corps (Northern Virginia): Major-General Lafayette McLaws
McLaws’ Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Joseph Brevard Kershaw
Kershaw’s Brigade, McLaws’ Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel J D Nance
Humphreys’ Brigade, McLaws’ Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Benjamin Grubb Humphreys
Wofford’s Brigade, McLaws’ Division, I Corps (Northern Virginia): Lieutenant-Colonel N L
Hutchins
Bryan’s Brigade, McLaws’ Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel E Ball
Hood’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Micah Jenkins
Jenkins’ Brigade, Hood’s Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel John Bratton
Robertson’s Brigade, Hood’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Jerome Bonaparte Robertson
Law’s Brigade, Hood’s Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel William Flake Perry
Anderson’s Brigade, Hood’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General George Thomas Anderson
Benning’s Brigade, Hood’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Henry Lewis Benning
Buckner’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Bushrod Rust Johnson
Johnson’s Brigade, Buckner’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Bushrod Rust Johnson
Gracie’s Brigade, Buckner’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Archibald Gracie
Martin’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Major-General William Thompson Martin
Morgan’s Brigade, Martin’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General John Tyler Morgan
Russell’s Brigade, Martin’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Colonel A A Russell
Crews’ Brigade, Martin’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Colonel Charles C Crews
Armstrong’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General Frank Crawford Armstrong
Biffle’s Brigade, Armstrong’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Colonel J B Biffle
Harrison’s Brigade, Armstrong’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Colonel Thomas Harrison
Army of Tennessee:-General Joseph Eggleston Johnston
I Corps (Tennessee): Lieutenant-General William Joseph Hardee
II Corps (Tennessee): Major-General Thomas Carmichael Hindman
Cavalry Corps (Tennessee): Major-General Joseph Wheeler

Texas. A Union force of 2,500 men landed on the Matagorda Peninsula to threaten the Confederate defences of Galveston near Caney Creek withdrew back to their ships. No further landings were made by the Union to capture Galveston, which was now sealed off by blockading ships. The port was never captured by Union forces during the war but it remained effectively closed to blockade runners.

Virginia. Union reconnaissance to Madison Court House and Mount Carmel Church  by Union Brigadier-General Wesley Merritt began.

Virginia. Skirmishes at Smithfield and Benn’s Church.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE POTOMAC

Union Department of the Potomac: Major-General George Gordon Meade
Army of the Potomac: Major-General George Gordon Meade
I Corps (Potomac): Major-General John Newton
1st Division, I Corps (Potomac): Brigadier-General James Clay Rice
1st Brigade, 1st Division, I Corps (Potomac): Colonel H A Morrow
2nd Brigade, 1st Division, I Corps (Potomac): Colonel J W Hofmann
2nd Division, I Corps (Potomac): Brigadier-General John Cleveland Robinson
1st Brigade, 2nd Division, I Corps (Potomac): Colonel T F McCoy
2nd Brigade, 2nd Division, I Corps (Potomac): Colonel C Wheelock
3rd Division, I Corps (Potomac): Brigadier-General John Reese Kenly
1st Brigade, 3rd Division, I Corps (Potomac): Colonel L Wister
2nd Brigade, 3rd Division, I Corps (Potomac): Colonel N T Dushane
II Corps (Potomac): Major-General Gouverneur Kemble Warren
1st Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General John Curtis Caldwell
1st Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel H B McKeen
2nd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel R Byrnes
3rd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel J A Beaver
4th Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Major L W Bradley
2nd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Alexander Stewart Webb
1st Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel D C Baxter
2nd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel R P Smith
3rd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel T G Morehead
3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Alexander Hays
1st Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Colonel Samuel S Carroll
2nd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Colonel C J Powers
3rd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Joshua Thomas Owen
III Corps (Potomac): Major-General David Bell Birney
1st Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General John Henry Hobart Ward
1st Brigade, 1st Division, III Corps (Potomac): Colonel C H T Collis
2nd Brigade, 1st Division, III Corps (Potomac): Colonel E Walker
3rd Brigade, 1st Division, III Corps (Potomac): Colonel G W West
2nd Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Prince
1st Brigade, 2nd Division, III Corps (Potomac): Colonel W Blaisdell
2nd Brigade, 2nd Division, III Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel J Leonard
3rd Brigade, 2nd Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General Gershom Mott
3rd Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General Joseph Bradford Carr
1st Brigade, 3rd Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General William Hopkins Morris
2nd Brigade, 3rd Division, III Corps (Potomac): Colonel J W Keifer
3rd Brigade, 3rd Division, III Corps (Potomac): Colonel B F Smith
V Corps (Potomac): Major-General George Sykes
1st Division, V Corps (Potomac): Colonel J B Sweitzer
1st Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel W S Tilton
2nd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel P R Guiney
3rd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel J Hayes
2nd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Romeyn Beck Ayres
1st Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Major L B Bruen
2nd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel D T Jenkins
3rd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Samuel Wylie Crawford
1st Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel W McCandless
3rd Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel J W Fisher
VI Corps (Potomac): Major-General John Sedgwick
1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General David Allen Russell
1st Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Alfred Thomas
Archimedes Torbert
2nd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Colonel Emory Upton
3rd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Colonel T S Allen
2nd Division, VI Corps
(Potomac): Brigadier-General Thomas Hewson Neill
2nd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel Lewis A Grant
3rd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel E C Mason
3rd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Dwight Terry
1st Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Alexander Shaler
2nd Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Colonel H L Eustis
Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General David McMurtrie Gregg
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General Wesley Merritt
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel George H Chapman
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel J H Kellogg
Reserve Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel A Gibbs
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel J P Taylor
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel W Stedman
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel C H Smith
3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General Hugh Judson Kilpatrick
1st Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Eugene Davies
2nd Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel R A Alger
Artillery Reserve (Potomac): Brigadier-General Henry Jackson Hunt
Provost Guard (Potomac): Brigadier-General Marsena Rudolph Patrick
Engineers (Potomac): Brigadier-General Henry Washington Benham

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF VIRGINIA AND NORTH CAROLINA

 Union Department of Virginia and North Carolina: Major-General Benjamin Franklin Butler
District of Currituck: Brigadier-General James Hewitt Ledlie
District of North Carolina: Brigadier-General Innis Newton Palmer
Sub-District of Albemarle: Brigadier-General Henry Walton Wessells
Sub-District of Beaufort (NC): Colonel James Jourdan
Sub-District of the Pamlico: Colonel Joseph M McChesney
Defences of New Bern: Brigadier-General Innis Newton Palmer
District of St Mary’s: Colonel Gilman Marston
District of Yorktown: Brigadier-General Isaac Jones Wistar
1st Brigade, Yorktown, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Colonel R M West
2nd Brigade, Yorktown, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Colonel S A Duncan
Cavalry Brigade, Yorktown, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Colonel S P Spear
Army of North Carolina: Major-General John James Peck
XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Major-General Benjamin Franklin Butler
Naval Brigade, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Brigadier-General Charles
Kinnaird Graham
Norfolk & Portsmouth, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Brigadier-General
Edward Augustus Wild
African Brigade, Norfolk & Portsmouth, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Colonel J H Holman
Portsmouth, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Brigadier-General Charles Adam Heckman
3rd Brigade, Portsmouth, XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Colonel W H P Steere

West Virginia.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF WEST VIRGINIA

Union Department of West Virginia: Brigadier-General Benjamin Franklin Kelley
Army of the Kanawha: Brigadier-General George Crook
1st Division (Kanawha): Brigadier-General Jeremiah Cutler Sullivan
1st Brigade, 1st Division (Kanawha): Brigadier-General Frank Wheaton, Colonel J F Hallier
2nd Brigade, 1st Division (Kanawha): Colonel W P Maulsby
3rd Brigade, 1st Division (Kanawha): Colonel R S Rogers
Cavalry Brigade, 1st Brigade (Kanawha): Lieutenant-Colonel C Fitz Simmons
2nd Division (Kanawha): Colonel J A Mulligan
1st Brigade, 2nd Division (Kanawha): Colonel J M Campbell
2nd Brigade, 2nd Division (Kanawha): Colonel J Thoburn
3rd Brigade, 2nd Division (Kanawha): Colonel N Wilkinson
3rd Division (Kanawha): Brigadier-General Eliakim Parker Scammon
1st Brigade, 3rd Division (Kanawha): Colonel A A Tomlinson
2nd Brigade, 3rd Division (Kanawha): Colonel C B White
3rd Brigade, 3rd Division (Kanawha): Brigadier-General Alfred Napoleon Alexander
Duffie
4th Division (Kanawha): Brigadier-General William Woods Averell
1st Brigade, 4th Division (Kanawha): Lieutenant-Colonel M S Hall
2nd Brigade, 4th Division (Kanawha): Colonel J M Schoonmaker
3rd Brigade, 4th Division (Kanawha): Colonel J H Oley

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE TRANS-ALLEGHENY DEPARTMENT

Confederate Trans-Allegheny Department: Major-General Samuel Jones
Ransom’s Cavalry Division (Trans-Allegheny): Brigadier-General Gabriel Colvin Wharton
Jackson’s Brigade, Ransom’s Cavalry Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Alfred Eugene Jackson
Wharton’s Brigade, Ransom’s Cavalry Division (Trans-Allegheny): Colonel A Forsberg
Vaughn’s Mounted Infantry Brigade, Cavalry East Tennessee (Tennessee): Brigadier-General John Crawford Vaughn
Jones’ Brigade, Ransom’s Cavalry Division (Trans-Allegheny): Brigadier-General William Edmondson Jones
Williams’ Brigade, Ransom’s Cavalry Division (Trans-Allegheny): Colonel J E Carter
Echols’ Brigade (Trans-Allegheny): Colonel G S Patton
Jenkins’ Cavalry Brigade (Trans-Allegheny): Brigadier-General Albert Gallatin Jenkins
McCausland’s Brigade (Trans-Allegheny): Colonel John McCausland
Jackson’s Cavalry Brigade (Trans-Allegheny): Colonel William Lowther Jackson

Union Organisation

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Edwin McMasters Stanton

Secretary of the Navy: Gideon Welles

North Atlantic Blockading Squadron: Samuel Phillips Lee
South Atlantic Blockading Squadron: John Adolphus Bernard Dahlgren
West Gulf Blockading Squadron: David Glasgow Farragut
East Gulf Blockading Squadron: Theodorus Bailey
Pacific Squadron: John Berrien Montgomery
Mississippi River Squadron: David Dixon Porter
Potomac Flotilla: Andrew Allen Harwood

General–in-Chief: Henry Wager Halleck

Military Division of the Mississippi: Ulysses Simpson Grant

  • Department of the Cumberland: George Henry Thomas
    • District of Nashville: Lovell Harrison Rousseau
    • Army of the Cumberland: George Henry Thomas
      • IV Corps Cumberland: Gordon Granger
      • XIV Corps Cumberland: John McAuley Palmer
      • Cavalry Corps Cumberland: Washington Lafayette Elliott
      • Hooker’s Command Cumberland: Joseph Hooker
        • XI Corps Cumberland: Carl Schurz temporary
        • XII Corps Cumberland: Henry Warner Slocum
  • Department of the Ohio: John Gray Foster interim John McAllister Schofield awaited
    • District of Kentucky: Jacob Ammen
    • District of Middle Tennessee: Jacob Ammen
    • District of Western Kentucky: vacant
    • District of the Clinch: Theophilus Toulmin Garrard
    • Army of the Ohio: John Gray Foster
      • IX Corps Ohio: John Grubb Parke
      • XXIII Corps Ohio: Jacob Dolson Cox
      • Cavalry Corps Ohio: Samuel Davis Sturgis
  • Department of the Tennessee: William Tecumseh Sherman
    • District of West Tennessee: Stephen Augustus Hurlbut
      • Sub-District of Memphis: Ralph Pomeroy Buckland
    • District of Cairo: Hugh Thompson Reid
    • District of Northeast Louisiana: John Parker Hawkins
    • Army of the Tennessee: William Tecumseh Sherman
      • XV Corps Tennessee: John Alexander Logan
      • XVI Corps Tennessee: Napoleon Jackson Tecumseh Dana
        • Left Wing XVI Corps Tennessee: Grenville Mellen Dodge
      • XVII Corps Tennessee: James Birdseye McPherson

Department of Arkansas: Frederick Steele

  • District of Eastern Arkansas: Napoleon Bonaparte Buford
  • District of Northern Arkansas: Robert Ramsey Livingston
  • District of the Frontier (Arkansas): James Gilpatrick Blunt
  • Army of Arkansas: Frederick Steele
    • VII Corps Arkansas: Frederick Steele

Department of the East: John Adams Dix

Department of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks

  • District of Baton Rouge: Philip St George Cooke
  • District of Port Hudson: Daniel Ullmann
  • District of Pensacola: Alexander Asboth
  • District of La Fourche: Edward Leslie Molineux
  • District of Key West and Tortugas: Daniel Phineas Woodbury
  • Defences of New Orleans: Joseph Jones Reynolds
  • Army of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
    • XIII Corps Gulf: Edward Otho Cresap Ord
    • XIX Corps Gulf: William Buel Franklin

Department of Kansas: Samuel Ryan Curtis

  • District of Nebraska Territory: Thomas Jefferson McKean
  • District of the Frontier (Kansas): John Milton Thayer
  • District of the Border: William Russell Judson

Middle Department: Henry Hayes Lockwood

  • District of Delaware: Henry Bethel Judd
  • District of the Eastern Shore of Maryland: Henry Hayes Lockwood
  • VIII Corps Middle: Henry Hayes Lockwood

Department of the Missouri: William Starke Rosecrans

  • District of St Louis: vacant
  • District of Southwest Missouri: John Benjamin Sanborn
  • District of Northeast Missouri: Thomas Jefferson McKean
  • District of North Missouri: Odon Guitar
  • District of Central Missouri: Egbert Benson Brown
  • District of Rolla: Thomas Alfred Davies

Department of the Monongahela: William Thomas Harbaugh Brooks

Department of New Mexico: James Henry Carleton

  • District of Arizona: George Washington Bowie

Northern Department: Samuel Peter Heintzelman

  • District of Indiana: John Smith Simonson

Department of the Northwest: John Pope

  • District of Minnesota: Henry Hastings Sibley
  • District of Wisconsin: Thomas Church Haskell Smith
  • District of Iowa: Alfred Sully

Department of the Pacific: George Wright

  • District of the Humboldt: Stephen Girard Whipple
  • District of Oregon: Benjamin Alvord
  • District of Southern California: James Freeman Curtis
  • District of Utah: Patrick Edward Connor

Department of the Potomac: George Gordon Meade

  • Army of the Potomac: George Gordon Meade
    • I Corps Potomac: John Newton
    • II Corps Potomac: Gouverneur Kemble Warren
    • III Corps Potomac: David Bell Birney temporary
    • V Corps Potomac: George Sykes
    • VI Corps Potomac: John Sedgwick
    • Cavalry Corps Potomac: David McMurtrie Gregg

Department of the South: Quincy Adams Gillmore

  • Northern District (South): Alfred Howe Terry
  • District of Hilton Head: Truman Seymour
  • X Corps South: Quincy Adams Gillmore

Department of the Susquehanna: Darius Nash Couch

  • Lehigh District: Franz Sigel

Department of Virginia and North Carolina: Benjamin Franklin Butler

  • District of St Mary’s: Gilman Marston
  • District of Currituck: James Hewitt Ledlie
  • District of North Carolina: Innis Newton Palmer
    • Sub-District of Albemarle: Henry Walton Wessells
    • Sub-District of the Pamlico: Joseph Miller McChesney temporary
    • Sub-District of Beaufort NC: James Jourdan
    • Defences of New Bern: Innis Newton Palmer
  • District of Yorktown: Isaac Jones Wistar
  • Army of North Carolina: John James Peck
    • XVIII Corps North Carolina: Benjamin Franklin Butler

Department of Washington: Christopher Columbus Augur

  • District of Alexandria: John Potts Slough
  • District of Washington: John Henry Martindale
  • XXII Corps Washington: Christopher Columbus Augur

Department of Western Virginia: Benjamin Franklin Kelley

  • Army of the Kanawha: George Crook

Confederate Organisation

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: James Alexander Seddon

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Vacant

Department of Alabama and East Mississippi: Leonidas Polk

  • Gulf District: Dabney Herndon Maury
  • District of West Tennessee: Nathan Bedford Forrest
  • Army of Mississippi: Leonidas Polk

Department of Henrico: John Henry Winder

Department of North Carolina and Southern Virginia: George Edward Pickett

  • District of the Cape Fear River and the Defences of Wilmington: William Henry Chase Whiting

Department of Northern Virginia: Robert Edward Lee

  • Army of Northern Virginia: Robert Edward Lee
    • II Corps Northern Virginia: Richard Stoddert Ewell
    • III Corps Northern Virginia: Ambrose Powell Hill
    • Cavalry Corps Northern Virginia: James Ewell Brown Stuart
  • Valley District: Jubal Anderson Early

Department of Richmond: Arnold Elzey

Department of South Carolina, Georgia and Florida: Pierre Gustave Toutant Beauregard

  • District of Georgia: Hugh Weedon Mercer interim Henry Rootes Jackson awaited
  • District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
    • 1st Sub-District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
    • 2nd Sub-District of South Carolina: Johnson Hagood
    • 3rd Sub-District of South Carolina: William Stephen Walker
    • 4th Sub-District of South Carolina: James Heyward Trapier
    • 5th Sub-District of South Carolina: Alfred Moore Rhett
    • 6th Sub-District of South Carolina: Henry Alexander Wise
    • 7th Sub-District of South Carolina: William Booth Taliaferro
  • District of East Florida: Joseph Finegan
  • District of Middle Florida: William Montgomery Gardner
  • District of West Florida: John Horace Forney
  • Defences of Savannah: Jeremy Francis Gilmer

Department of Tennessee: Joseph Eggleston Johnston

  • District of East Tennessee: James Longstreet
    • I Corps Northern Virginia: Lafayette McLaws temporary
  • District of Western North Carolina: James Green Martin
  • Army of Tennessee: Joseph Eggleston Johnston
    • I Corps Tennessee: William Joseph Hardee
    • II Corps Tennessee: Thomas Carmichael Hindman
    • Cavalry Corps Tennessee: Joseph Wheeler

Trans-Allegheny Department: Samuel Jones

Trans-Mississippi Department: Edmund Kirby Smith

  • District of Texas, New Mexico and Arizona: John Bankhead Magruder
    • Western Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: Hamilton Prioleau Bee
      • Sub-District of the Rio Grande: Hamilton Prioleau Bee
    • Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: James Edwin Slaughter
    • Sub-District of Houston: Xavier Blanchard Debray
    • Northern Sub-District Texas, New Mexico and Arizona: Henry Eustace McCullough
  • District of Arkansas: Theophilus Hunter Holmes
  • District of West Louisiana: Richard Taylor
  • District of Indian Territory: Douglas Hancock Cooper temporary
  • Trans-Mississippi Army: Edmund Kirby Smith

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Major-General USA

George Brinton McClellan
John Charles Frémont
Henry Wager Halleck
Ulysses Simpson Grant

Major-General USV

Asterisk indicates concurrently Brigadier-General USA

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Ethan Allen Hitchcock
Irvin McDowell*
Ambrose Everett Burnside
William Starke Rosecrans*
Don Carlos Buell
John Pope*
Samuel Ryan Curtis
Franz Sigel
John Alexander McClernand
Lewis Wallace
George Henry Thomas*
George Cadwalader
William Tecumseh Sherman*
Edward Otho Cresap Ord
Samuel Peter Heintzelman
Erasmus Darwin Keyes
Joseph Hooker*
Silas Casey
William Buel Franklin
Darius Nash Couch
Henry Warner Slocum
John James Peck
John Sedgwick
Alexander McDowell McCook
Thomas Leonidas Crittenden
John Gray Foster
John Grubb Parke
Christopher Columbus Augur
Stephen Augustus Hurlbut
Gordon Granger
Lovell Harrison Rousseau
James Birdseye McPherson*
George Stoneman
George Gordon Meade*
Oliver Otis Howard
Daniel Edgar Sickles
Robert Huston Milroy
Daniel Butterfield
Winfield Scott Hancock
George Sykes
William Henry French
David Sloane Stanley
James Scott Negley
John McAllister Schofield
John McAuley Palmer
Frederick Steele
Abner Doubleday
Napoleon Jackson Tecumseh Dana
Richard James Oglesby
John Alexander Logan
James Gilpatrick Blunt
George Lucas Hartsuff
Cadwallader Colden Washburn
Francis Jay Herron
Francis Preston Blair
Joseph Jones Reynolds
Philip Henry Sheridan
Julius Stahel
Carl Schurz
John Newton
Gouverneur Kemble Warren
David Bell Birney
William Thomas Harbaugh Brooks
Alfred Pleasonton
Andrew Atkinson Humphreys
Quincy Adams Gillmore

Brigadier-General USA

Brackets indicates concurrently Major-General USV

(Irvin McDowell)
(William Starke Rosecrans)
Philip St George Cooke
(John Pope)
(Joseph Hooker)
(George Gordon Meade)
(William Tecumseh Sherman)
(James Birdseye McPherson)
(George Henry Thomas)

Brigadier-General USV

Andrew Porter
Charles Pomeroy Stone
Thomas West Sherman
William Reading Montgomery
Benjamin Franklin Kelley
Jacob Dolson Cox
Alpheus Starkey Williams
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Henry Hayes Lockwood
James Samuel Wadsworth
George Webb Morell
John Henry Martindale
Samuel Davis Sturgis
Henry Washington Benham
William Farrar Smith
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
Lawrence Pike Graham
Eleazar Arthur Paine
Willis Arnold Gorman
Horatio Gouverneur Wright
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
George Wright
John Milton Brannan
John Porter Hatch
Albin Francisco Schoepf
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
George Washington Cullum
Thomas Jefferson McKean
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
Lewis Golding Arnold
William Scott Ketchum
John Wynn Davidson
Henry Morris Naglee
Andrew Johnson
James Gallant Spears
Eugene Asa Carr
Thomas Alfred Davies
Daniel Tyler
William Hemsley Emory
Andrew Jackson Smith
Marsena Rudolph Patrick
Orris Sanford Ferry
Daniel Phineas Woodbury
Henry Moses Judah
John Cook
John McArthur
Jacob Gartner Lauman
Horatio Phillips Van Cleve
Speed Smith Fry
Alexander Asboth
James Craig
Mahlon Dickerson Manson
Edward Richard Sprigg Canby
Grenville Mellen Dodge
Robert Byington Mitchell
Cuvier Grover
Rufus Saxton
Benjamin Alvord
Napoleon Bonaparte Buford
William Sooy Smith
Nathan Kimball
Charles Devens
Samuel Wylie Crawford
Henry Walton Wessells
Milo Smith Hascall
John White Geary
Alfred Howe Terry
James Henry Carleton
Absalom Baird
John Cleveland Robinson
Truman Seymour
Henry Prince
Maximilian Weber
Jeremiah Cutler Sullivan
Alvin Peterson Hovey
James Clifford Veatch
William Plummer Benton
John Curtis Caldwell
Neal Dow
George Sears Greene
Samuel Powhatan Carter
John Gibbon
Erastus Barnard Tyler
Charles Griffin
George Henry Gordon
James Madison Tuttle
Julius White
Peter Joseph Osterhaus
Stephen Gano Burbridge
Washington Lafayette Elliott
Albion Parris Howe
Benjamin Stone Roberts
Jacob Ammen
Fitz-Henry Warren
Morgan Lewis Smith
Charles Cruft
Frederick Salomon
John Basil Turchin
Henry Shaw Briggs
James Dada Morgan
Johann August Ernst Willich
Henry Dwight Terry
James Blair Steedman
George Foster Shepley
John Reese Kenly
John Potts Slough
Godfrey Weitzel
George Crook
Gershom Mott
Henry Jackson Hunt
Francis Channing Barlow
Mason Brayman
Nathaniel James Jackson
George Washington Getty
Alfred Sully
William Woods Averell
Alexander Hays
Francis Barretto Spinola
John Henry Hobart Ward
Solomon Meredith
James Bowen
Eliakim Parker Scammon
Robert Seaman Granger
Joseph Rodman West
Alfred Washington Ellet
George Leonard Andrews
Clinton Bowen Fisk
William Hays
Israel Vogdes
David Allen Russell
Lewis Cass Hunt
Frank Wheaton
John Sanford Mason
David McMurtrie Gregg
Robert Ogden Tyler
Alfred Thomas Archimedes Torbert
Gilman Marston
William Dwight
Sullivan Amory Meredith
Nathaniel Collins McLean
William Vandever
Alexander Schimmelfennig
Charles Kinnaird Graham
John Eugene Smith
Joseph Tarr Copeland
Charles Adam Heckman
Edward Elmer Potter
Thomas Algeo Rowley
Henry Beebee Carrington
John Haskell King
Adam Jacoby Slemmer
Thomas Hewson Neill
Thomas Gamble Pitcher
Thomas William Sweeny
William Passmore Carlin
Romeyn Beck Ayres
William Babcock Hazen
Joseph Anthony Mower
Richard Arnold
Edward Winslow Hinks
Michael Kelly Lawler
George Day Wagner
Lysander Cutler
Joseph Farmer Knipe
John Dunlap Stevenson
James Barnes
Theophilus Toulmin Garrard
Edward Harland
Samuel Beatty
Isaac Jones Wistar
Franklin Stillman Nickerson
Edward Henry Hobson
Ralph Pomeroy Buckland
Joseph Dana Webster
William Ward Orme
William Harrow
William Hopkins Morris
Thomas Howard Ruger
Thomas Edward Greenfield Ransom
Elias Smith Dennis
Thomas Church Haskell Smith
Mortimer Dormer Leggett
Davis Tillson
Hector Tyndale
Albert Lindley Lee
Charles Leopold Matthies
Marcellus Monroe Crocker
Egbert Benson Brown
John McNeil
George Francis McGinnis
Hugh Boyle Ewing
James Winning McMillan
Daniel Ullmann
George Jerrison Stannard
Henry Baxter
John Milton Thayer
Charles Thomas Campbell
Halbert Eleazer Paine
Hugh Thompson Reid
Robert Brown Potter
Thomas Ewing
Joseph Andrew Jackson Lightburn
Thomas Greely Stevenson
Henry Hastings Sibley
Joseph Bradford Carr
Joseph Jackson Bartlett
Joshua Thomas Owen
Patrick Edward Connor
John Parker Hawkins
Gabriel René Paul
Edward Augustus Wild
Edward Ferrero
Adelbert Ames
William Birney
Daniel Henry Rucker
Robert Allen
Rufus Ingalls
Gustavus Adolphus De Russy
Alexander Shaler
Benjamin Henry Grierson
Robert Sanford Foster
Hugh Judson Kilpatrick
Alexander Stewart Webb
Alfred Napoleon Alexander Duffié
Walter Chiles Whitaker
Wesley Merritt
George Armstrong Custer
William Denison Whipple
John Converse Starkweather
Kenner Garrard
Charles Robert Woods
John Benjamin Sanborn
Giles Alexander Smith
Samuel Allen Rice
Jasper Adalmorn Maltby
Thomas Kilby Smith
Walter Quintin Gresham
Manning Ferguson Force
Robert Alexander Cameron
John Murray Corse
John Aaron Rawlins
Alexander Chambers
Alvan Cullem Gillem
James Clay Rice
John Wesley Turner
Henry Lawrence Eustis
Henry Eugene Davies
Andrew Jackson Hamilton
Henry Warner Birge
Charles Garrison Harker
James Hewitt Ledlie
James Harrison Wilson
Adin Ballou Underwood
Augustus Louis Chetlain
Thomas Francis Meagher
William Anderson Pile
John Wallace Fuller
John Franklin Miller
Philippe Régis Dénis de Keredern De Trobriand
Cyrus Bussey
Christopher Columbus Andrews

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Lorenzo Thomas
William Alexander Hammond (Surgeon-General)
Joseph Pannell Taylor (Commissary-General of Subsistence
Joseph Gilbert Totten (Engineers)
George Douglas Ramsay (Ordnance)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA/PACS

Samuel Cooper
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg

Lieutenant-General PACS

James Longstreet
Edmund Kirby Smith
Leonidas Polk
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
John Clifford Pemberton
Richard Stoddert Ewell
Ambrose Powell Hill
John Bell Hood

Major-General PACS

Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
William Wing Loring
Sterling Price
Benjamin Franklin Cheatham
Samuel Jones
John Porter McCown
Daniel Harvey Hill
Thomas Carmichael Hindman
John Cabell Breckinridge
Lafayette McLaws
Richard Heron Anderson
James Ewell Brown Stuart
Richard Taylor
Simon Bolivar Buckner
Samuel Gibbs French
George Edward Pickett
Carter Littlepage Stevenson
John Horace Forney
Dabney Herndon Maury
Martin Luther Smith
John George Walker
Arnold Elzey
Patrick Ronayne Cleburne
Franklin Gardner
Isaac Ridgeway Trimble
Jubal Anderson Early
Joseph Wheeler
Edward Johnson
William Henry Chase Whiting
Robert Emmett Rodes
William Henry Talbot Walker
Henry Heth
Robert Ransom
Alexander Peter Stewart
Jones Mitchell Withers
Stephen Dill Lee
Cadmus Marcellus Wilcox
Wade Hampton
Fitzhugh Lee
Howell Cobb
John Austin Wharton
William Thompson Martin
Nathan Bedford Forrest

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Henry Alexander Wise
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Gideon Johnson Pillow
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Paul Octave Hébert
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
Thomas Fenwick Drayton
Nathan George Evans
James Heyward Trapier
Hugh Weedon Mercer
William Montgomery Gardner
William Mahone
Raleigh Edward Colston
John King Jackson
Bushrod Rust Johnson
James Patton Anderson
George Wythe Randolph
Joseph Brevard Kershaw
James Ronald Chalmers
Daniel Leadbetter
William Whann Mackall
Winfield Scott Featherston
Thomas James Churchill
William Booth Taliaferro
Albert Rust
Samuel Bell Maxey
Hamilton Prioleau Bee
James Morrison Hawes
George Hume Steuart
James Edwin Slaughter
Charles William Field
Seth Maxwell Barton
Henry Eustace McCullough
John Selden Roane
States Rights Gist
William Nelson Pendleton
Joseph Finegan
William Nelson Rector Beall
Thomas Jordan
William Preston
John Echols
George Earl Maney
Jean Jacques Alfred Alexandre Mouton
John Stuart Williams
James Green Martin
Thomas Lanier Clingman
Daniel Weisiger Adams
Louis Hébert
John Creed Moore
Ambrose Ransom Wright
James Lawson Kemper
James Jay Archer
Beverley Holcombe Robertson
St John Richardson Liddell
Johnson Hagood
Micah Jenkins
Harry Thompson Hays
Albert Gallatin Jenkins
Matthew Duncan Ector
Edward Aylesworth Perry
John Gregg
John Calvin Brown
Alfred Holt Colquitt
Junius Daniel
Abraham Buford
William Steele
James Fleming Fagan
William Read Scurry
Francis Asbury Shoup
Joseph Robert Davis
William Henry Fitzhugh Lee
William Edmondson Jones
William Edwin Baldwin
John Crawford Vaughn
Evander McIvor Law
William Brimage Bate
Elkanah Brackin Greer
Francis Redding Tillou Nicholls
Alfred Cumming
William Stephen Walker
George Pierce Doles
Montgomery Dent Corse
George Thomas Anderson
Alfred Iverson
James Henry Lane
Edward Lloyd Thomas
Stephen Dodson Ramseur
John Rogers Cooke
Jerome Bonaparte Robertson
Evander McNair
Archibald Gracie
William Robertson Boggs
James Camp Tappan
Dandridge McRae
Mosby Monroe Parsons
John Pegram
John Sappington Marmaduke
John Hunt Morgan
Marcus Joseph Wright
Zachariah Cantey Deas
Lucius Eugene Polk
Edward Cary Walthall
John Adams
William Hicks Jackson
James Cantey
Camille Armand Jules Marie de Polignac
Robert Frederick Hoke
Henry Lewis Benning
William Tatum Wofford
Samuel McGowan
Marcellus Augustus Stovall
George Blake Cosby
Francis Crawford Armstrong
William Lewis Cabell
John Daniel Imboden
Alfred Eugene Jackson
Robert Brank Vance
Henry Delamar Clayton
Arthur Middleton Manigault
Douglas Hancock Cooper
John Brown Gordon
John Wilkins Whitfield
James Alexander Walker
John Marshall Jones
Thomas Green
Matthew Whitaker Ransom
Alfred Moore Scales
George Washington Custis Lee
Henry Harrison Walker
Gabriel Colvin Wharton
Francis Marion Cockrell
James Patrick Major
Samuel Wragg Ferguson
Lunsford Lindsay Lomax
Laurence Simmons Baker
Otho French Strahl
Philip Dale Roddey
Eppa Hunton
Thomas Pleasant Dockery
Benjamin Grubb Humphreys
Henry Brevard Davidson
Cullen Andrews Battle
William Andrew Quarles
William Whedbee Kirkland
Goode Bryan
Matthew Calbraith Butler
Williams Carter Wickham
Robert Daniel Johnston
Abner Monroe Perrin
Alexander Welch Reynolds
Thomas Neville Waul
Edmund Winston Pettus
Armistead Lindsay Long
Henry Rootes Jackson
William Wirt Adams
Thomas Lafayette Rosser
Pierce Manning Butler Young
James Byron Gordon
James Argyle Smith
Joseph Horace Lewis
Mark Perrin Lowrey
Leroy Augustus Stafford
Edward Higgins
John Tyler Morgan
John Herbert Kelly
William Young Conn Humes
Jesse Johnson Finley
James Holt Clanton
Alfred Jefferson Vaughan
Joseph Orville Shelby
John Randolph Chambliss
Robert Hall Chilton
Lawrence Sullivan Ross
Daniel Chevilette Govan
Randall Lee Gibson
Clement Hoffman Stevens
Nathaniel Harrison Harris

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close