1864 December 31st

December 31 1864 Saturday

Siege of Petersburg

Hood’s Retreat from Tennessee

Stoneman’s Raid in Southwest Virginia

Alabama. Skirmish at Russellville.

Alabama. The Union XXIII Corps moved from Columbia to Eastport, reinforcing the XVI Corps for a proposed advance into northern Mississippi.

Alabama. Skirmish at Paint Rock Bridge.

Georgia. The Union field forces at Savannah comprised the following commands under Major-General William Tecumseh Sherman. The Amy of the Tennessee was led by Major-General Oliver Otis Howard and the unofficially-styled Army of Georgia was led by Major-General Henry Warner Slocum.

ORDER OF BATTLE: UNION FORCES IN GEORGIA

Union Military Division of the Mississippi: Major-General William Tecumseh Sherman
“Army of Georgia”: Major-General Henry Warner Slocum
XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Jefferson Columbus Davis
1st Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General William Passmore Carlin
1st Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel Harrison Carroll Hobart
2nd Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel J H Brigham
3rd Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel D Miles
2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General James Dada Morgan
1st Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel Robert Frederick Smith
2nd Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel John Stoneman Pearce
3rd Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel J W Langley
3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Absalom Baird
1st Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel Morton Craig Hunter
2nd Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel Newell Gleason
3rd Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel George Peabody Estey
XX Corps (Cumberland): Brigadier-General Alpheus Starkey Williams
1st Division, XX Corps (Cumberland): Brigadier-General Nathaniel James Jackson
1st Brigade, 1st Division, XX Corps (Cumberland): Colonel James Lercon Selfridge
2nd Brigade, 1st Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Ezra Ayers Carman
3rd Brigade, 1st Division, XX Corps (Cumberland): Colonel James Sidney Robinson
2nd Division, XX Corps (Cumberland): Brigadier-General John White Geary
1st Brigade, 2nd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Ario Pardee
2nd Brigade, 2nd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel P J Jones
3rd Brigade, 2nd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Henry Alanson Barnum
3rd Division, XX Corps (Cumberland): Brigadier-General William Thomas Ward
1st Brigade, 3rd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Henry Case
2nd Brigade, 3rd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Daniel Dustin
3rd Brigade, 3rd Division, XX Corps (Cumberland): Colonel Samuel Ross
Army of the Tennessee: Major-General Oliver Otis Howard
XV Corps (Tennessee): Major-General Peter Joseph Osterhaus
1st Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Charles Robert Woods
1st Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Colonel M Smith
2nd Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Colonel R F Catterson
3rd Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Colonel James Alexander Williamson
2nd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General William Babcock Hazen
1st Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Theodore Jones
2nd Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel James Stewart Martin
3rd Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel John Morrison Oliver
3rd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General John Eugene Smith
1st Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel J B McCown
2nd Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Green Berry Raum
4th Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General John Murray Corse
1st Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Elliott Warren Rice
2nd Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Robert Newton Adams
3rd Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Lieutenant-Colonel F J Hurlbut
XVII Corps (Tennessee): Major-General Francis Preston Blair
1st Division, XVII Corps (Tennessee): Major-General Joseph Antony Mower
1st Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel Charles S Sheldon
2nd Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General John Wilson Sprague
3rd Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel John Tillson
3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Mortimer Dormer Leggett
1st Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Manning Ferguson Force
2nd Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel Greenberry F Wiles
4th Division XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Giles Alexander Smith
1st Brigade, 4th Division XVII Corps (Tennessee): Colonel Benjamin Franklin Potts
2nd Brigade, 4th Division XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General William Worth Belknap
Cavalry Corps (Mississippi): Brigadier-General James Harrison Wilson
3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Mississippi): Brigadier-General Hugh Judson
Kilpatrick
1st Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Mississippi): Colonel Thomas Jefferson Jordan
2nd Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Mississippi): Colonel Smith Dykins Atkins

Kentucky. Skirmish at Sharpsburg with Confederates approaching from Owingsville.

Louisiana.

ORDER OF BATTLE: MILITARY DIVISION OF WEST MISSISSIPPI

Union Military Division of West Mississippi: Major-General Edward Richard Sprigg Canby
Department of Arkansas: Major-General Joseph Jones Reynolds
District of Eastern Arkansas: Brigadier-General Napoleon Bonaparte Buford
District of the Frontier: Brigadier-General John Milton Thayer
Frontier Division, Frontier (Arkansas): Brigadier-General John Edwards
1st Brigade, Frontier Division, Frontier (Arkansas): Colonel Charles W Adams
2nd Brigade, Frontier Division, Frontier (Arkansas): Colonel James Monroe Williams
3rd Brigade, Frontier Division, Frontier (Arkansas): Colonel William R Judson
Indian Brigade, Frontier Division, Frontier (Arkansas): Colonel W A Phillips
District of Little Rock: Brigadier-General Eugene Asa Carr
Army of Arkansas: Major-General Joseph Jones Reynolds
VII Corps (Arkansas): Major-General Joseph Jones Reynolds
1st Division, VII Corps (Arkansas): Brigadier-General Friedrich C Salomon
1st Brigade, 1st Division, VII Corps (Arkansas): Colonel C H Mackey
2nd Brigade, 1st Division, VII Corps (Arkansas): Colonel J A Garrett
2nd Division, VII Corps (Arkansas): Brigadier-General Alexander Shaler
1st Brigade, 2nd Division, VII Corps (Arkansas): Colonel H Mattson
2nd Brigade, 2nd Division, VII Corps (Arkansas): Colonel James Milton True
Cavalry Division, VII Corps (Arkansas): Brigadier-General Joseph Rodman West
1st Brigade, Cavalry Division, VII Corps (Arkansas): Colonel Albert Erskine
2nd Brigade, Cavalry Division, VII Corps (Arkansas): Brigadier-General Cyrus Bussey
3rd Brigade, Cavalry Division, VII Corps (Arkansas): Colonel W F Geiger
4th Brigade, Cavalry Division, VII Corps (Arkansas): Colonel John Kemp Mizner
Department of the Gulf: Major-General Stephen Augustus Hurlbut
Cavalry Division (Gulf): Brigadier-General Joseph Bailey
1st Brigade (Gulf): Colonel William Henry Dickey
2nd Brigade (Gulf): Colonel Alonzo Jay Edgerton
District of Baton Rouge and Port Hudson: Brigadier-General George Leonard Andrews
Sub-District of Baton Rouge: Brigadier-General Joseph Bailey
Sub-District of Port Hudson: Colonel Charles Wilson Drew
District of Carrollton: Lieutenant-Colonel Nelson Viall
District of Key West and Tortugas: Brigadier-General John Newton, Colonel C Hamilton
Brazos Santiago, Key West and Tortugas (Gulf): Brigadier-General William Anderson Pile
District of La Fourche: Brigadier-General Robert Alexander Cameron
District of Morganza: Brigadier-General Daniel Ullmann
District of West Florida and South Alabama: Major-General Gordon Granger
Sub-District of West Florida: Brigadier-General Thomas Jefferson McKean
1st Brigade, West Florida (Gulf): Lieutenant-Colonel G E Yarrington
2nd Brigade, West Florida (Gulf): Colonel E W Woodman
Sub-District of South Alabama: Colonel Henry Bertram
Defences of New Orleans: Brigadier-General Thomas West Sherman
Army of the Gulf: Major-General Stephen Augustus Hurlbut
Reserve Corps (Gulf): Major-General Gordon Granger
1st Brigade, Reserve Corps (Gulf): Brigadier-General Michael Kelly Lawler
4th Brigade, Reserve Corps (Gulf): Colonel C Black
Department of the Mississippi: Major-General Napoleon Jackson Tecumseh Dana
District of Vicksburg: Major-General Cadwallader Colden Washburn
Maltby’s Brigade, Vicksburg (Mississippi): Brigadier-General James Adalmorn Maltby
1st Division (Mississippi): Brigadier-General John Parker Hawkins
1st Brigade, 1st Division (Mississippi): Colonel Frederick Mortimer Crandal
2nd Brigade, 1st Division (Mississippi): Colonel Hiram Scofield
Post and Defences of Vicksburg, Vicksburg (Mississippi): Brigadier-General Morgan Lewis Smith
Post and Defences of Natchez, Vicksburg (Mississippi): Brigadier-General Milton Brayman
District of West Tennessee: Brigadier-General James Clifford Veatch
1st Brigade, West Tennessee (Mississippi): Colonel George Blaikie Hoge
Cavalry Division, West Tennessee (Mississippi): Brigadier-General Benjamin Henry Grierson
1st Brigade, Cavalry Division, West Tennessee (Mississippi): Lieutenant-Colonel S O Shorey
2nd Brigade, Cavalry Division, West Tennessee (Mississippi): Colonel Edward Francis Winslow
3rd Brigade, Cavalry Division, West Tennessee (Mississippi): Colonel Embury D Osband
Department of the Missouri: Major-General Grenville Mellen Dodge
District of Southwest Missouri: Brigadier-General John Benjamin Sanborn
District of Southwest Missouri: Colonel C B Holland
District of Central Missouri: Colonel John F Phillips
District of North Missouri: Brigadier-General Clinton Bowen Fisk
District of Rolla: Colonel Edwin C Catherwood
District of Southwest Missouri: Colonel Joseph J Gravely
District of St Louis: Brigadier-General George Day Wagner

South Carolina. Two launches from USS Wabash and USS Pawnee, under the command of Acting Master’s Mate Albert F Rich and Acting Master’s Mate William H Fitzgerald, were driven ashore by a strong tide and freshening winds in Charleston Harbour. The two launches and 27 sailors were captured by Confederate pickets close to Fort Sumter.

South Carolina. Confederate General Pierre Gustave Toutant Beauregard set out from Charleston to inspect the Army of Tennessee, reported to be near Tuscumbia or Bainbridge in Alabama. He was authorised to replace General John Bell Hood in command of the army with Lieutenant-General Richard Taylor, if circumstances indicated it.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE SOUTH

Union Department of the South: Major-General John Gray Foster
1st Separate Brigade (South): Brigadier-General Alexander Schimmelfennig
2nd Separate Brigade (South): Brigadier-General Rufus Saxton
3rd Separate Brigade (South): Colonel Milton Smith Littlefield
4th Separate Brigade (South): Brigadier-General Eliakim Parker Scammon

Tennessee. Union Major-General George Stoneman’s raiders returned to Knoxville after their destruction of the lead works and salt works of southwestern Virginia.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE OHIO

Union Military Division of the Mississippi: Major-General William Tecumseh Sherman
Department of the Ohio: Major-General George Stoneman
District of East Tennessee: Brigadier-General Jacob Ammen
District of Kentucky: Brigadier-General Stephen Gano Burbridge
1st Division (Kentucky): Brigadier-General Edward Henry Hobson
2nd Division (Kentucky): Brigadier-General Hugh Boyle Ewing
2nd Brigade, 2nd Division (Kentucky): Colonel D J Dill
Camp Nelson, Kentucky: Brigadier-General Speed Smith Fry
Sub-District of Western Kentucky: Brigadier-General Solomon Meredith
Army of the Ohio: Major-General John McAllister Schofield
XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Major-General John McAllister Schofield
1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Thomas Howard Ruger
1st Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel J M Orr
2nd Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel John Craven McQuiston
3rd Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel Minor T Thomas
2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Major-General Darius Nash Couch
1st Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Joseph Alexander Cooper
2nd Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel O H Moore
3rd Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel John O’Dowd
3rd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Jacob Dolson Cox
1st Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel Charles Camp Doolittle
2nd Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel John Stephen Casement
3rd Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Colonel Israel Newton Stiles
4th Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Jacob Ammen
1st Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Lieutenant-Colonel William Chambers
2nd Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Ohio) “Army of the Ohio”: Brigadier-General Davis Tillson
Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-General James Harrison Wilson
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-
General Edward Moody McCook
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-General John Thomas Croxton
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Oscar Hugh La Grange
3rd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Louis Douglass Watkins
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-General Eli Long
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Abram O Miller
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Robert Horatio George Minty
5th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-General Edward Hatch
1st Brigade, 5th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel R R Stewart
2nd Brigade, 5th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Datus Ensign Coon
6th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-General Robert William Johnson
1st Brigade, 6th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Thomas Jefferson Harrison
2nd Brigade, 6th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel James Biddle
7th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Brigadier-General Joseph Farmer Knipe
1st Brigade, 7th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel John Henry Hammond
2nd Brigade, 7th Cavalry Division, Cavalry Corps (Military Division of the Mississippi): Colonel Gilbert Marquis Lafayette Johnson

Texas. USS Metacomet, Lieutenant-Commander Jouett, captured the schooner Sea Witch southeast of Galveston, with a cargo of coffee and medicine.

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE TRANS-MISSISSIPPI DEPARTMENT

Confederate Trans-Mississippi Department: General Edmund Kirby Smith
District of Arkansas: Major-General John Bankhead Magruder
District of Indian Territory: Brigadier-General Douglas Hancock Cooper
District of Texas, New Mexico and Arizona: Major-General John George Walker
Eastern Sub-District of Texas: Brigadier-General William Steele
Sub-District of Houston: Brigadier-General Xavier Blanchard Debray
Northern Sub-District of Texas: Brigadier-General Henry Eustace McCullough
Sub-District of the Rio Grande: Brigadier-General Hamilton Prioleau Bee
Western Sub-District of Texas: Brigadier-General James Edwin Slaughter
District of West Louisiana: Lieutenant-General Simon Bolivar Buckner
Trans-Mississippi Army: General Edmund Kirby Smith
I Corps (Trans-Mississippi): Lieutenant-General Simon Bolivar Buckner
Forney’s Texas Division, I Corps (Trans-Mississippi): Major-General John Horace Forney
Waul’s Brigade, Forney’s Texas Division, I Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Thomas Neville Waul
Waterhouse’s Brigade, Forney’s Texas Division, I Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Richard Waterhouse
Maclay’s Brigade, Forney’s Texas Division, I Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Robert Plunket Maclay
De Polignac’s Texas Division, I Corps (Trans-Mississippi): Major-General Camille Armand Jules Marie De Polignac
King’s Brigade, De Polignac’s Texas Division, I Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Wilburn Hill King
Thomas’ Brigade, De Polignac’s Texas Division, I Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Allen Thomas
Maxey’s Texas Cavalry Division: Brigadier-General Samuel Bell Maxey
Bagby’s Brigade, Maxey’s Texas Cavalry Division: Brigadier-General Arthur Pendleton Bagby
Gano’s Brigade, Maxey’s Texas Cavalry Division: Brigadier-General Richard Montgomery Gano
Debray’s Brigade, Maxey’s Texas Cavalry Division: Brigadier-General Xavier Blanchard Debray
Brent’s Brigade, Maxey’s Texas Cavalry Division: Colonel J L Brent
II Corps (Trans-Mississippi): Major-General John Bankhead Magruder
Churchill’s Arkansas Division, II Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Thomas James Churchill
Roane’s Brigade, Churchill’s Arkansas Division, II Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General John Selden Roane
McNair’s Brigade, Churchill’s Arkansas Division, II Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Evander McNair
Tappan’s Brigade, Churchill’s Arkansas Division, II Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General James Camp Tappan
Hawthorn’s Brigade, Churchill’s Arkansas Division, II Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Alexander Travis Hawthorn
Parsons’ Missouri Division, II Corps (Trans-Mississippi): Major-General Mosby Monroe Parsons
Mitchell’s Brigade, Parsons’ Missouri Division, II Corps (Trans-Mississippi): Colonel C S Mitchell
Burns’ Brigade, Parsons’ Missouri Division, II Corps (Trans-Mississippi): Colonel S P Burns
Wharton’s Texas Cavalry Division, II Corps (Trans-Mississippi): Major-General John Archibald Wharton
Steele’s Brigade, Wharton’s Texas Cavalry Division, II Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General William Steele
Major’s Brigade, Wharton’s Texas Cavalry Division, II Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General James Patrick Major
Hardeman’s Brigade, Wharton’s Texas Cavalry Division, II Corps (Trans-Mississippi): Colonel William Polk Hardeman
III Corps (Trans-Mississippi): Major-General John George Walker
Walker’s Texas Division, III Corps (Trans-Mississippi): Major-General John George Walker
Hawes’ Brigade, Walker’s Texas Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General James Morrison Hawes
Hébert’s Brigade, Walker’s Texas Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Paul Octave Hébert
Drayton’s Cavalry Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Thomas Fenwick Drayton
Slaughter’s Brigade, Drayton’s Cavalry Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General James Edwin Slaughter
McCullough’s Brigade, Drayton’s Cavalry Division, III Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Henry Eustace McCullough
Reserve Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Thomas Pleasant Dockery
Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Major-General Sterling Price
Marmaduke’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General John Sappington Marmaduke
Shelby’s Brigade, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Joseph Orville Shelby
Clark’s Brigade, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General John Bullock Clark
Fagan’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Major-General James Fleming Fagan
Cabell’s Brigade, Fagan’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General William Lewis Cabell
Selmon’s Brigade, Fagan’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Colonel W F Selmons
Indian Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Douglas Hancock Cooper
Watie’s Brigade, Indian Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Brigadier-General Stand Watie
Walker’s Brigade, Indian Cavalry Division, Cavalry Corps (Trans-Mississippi): Colonel T Walker

Virginia. Union engineers blew a charge of 12,000 pounds of gunpowder to open the canal at Dutch Gap in order to enable passage of vessels up the James River. The canal was not fully operational until April 1865. While this was too late to be of military value it was subsequently improved and become the main route for navigating the river past the newly formed Farrar Island.

Virginia. At the year’s end, the opposing forces at Petersburg and Richmond remained fixed in their siege lines by wintry weather. The Confederates had 57,134 men, including over 5,300 Reserves. They were outnumbered more than two-to-one by the Union Army of the Potomac with 83,846 men, and the Army of the James with 40,452 men.

ORDER OF BATTLE: UNION FORCES IN VIRGINIA

Union Department of the Potomac: Major-General John Grubb Parke vice Major-General George Gordon Meade
Army of the Potomac: Major-General John Grubb Parke vice Major-General George Gordon Meade
Chief of Artillery (Potomac): Brigadier-General Henry Jackson Hunt
Provost Guard (Potomac): Brigadier-General Marsena Rudolph Patrick
Engineer Brigade and Defences of City Point (Potomac): Brigadier-General Henry Washington Benham
II Corps (Potomac): Major-General Andrew Atkinson Humphreys
1st Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Nelson Appleton Miles
1st Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel George Nelson Macy
2nd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel Robert Nugent
3rd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel Clinton Dugald MacDougall
4th Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel William Glenny
2nd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Thomas Alfred Smyth
1st Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel J M Willett
2nd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel M Murphy
3rd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel Francis Edwin Pierce
3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Gershom Mott
1st Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Philippe Régis Dénis de Keredern de Trobriand
2nd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Byron Root Pierce
3rd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel John Ramsey
V Corps (Potomac): Major-General Gouverneur Kemble Warren
1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Charles Griffin
1st Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Joshua Lawrence Chamberlain
2nd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel Edgar M Gregory
3rd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel Alfred L Pearson
2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel James Gwyn
1st Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel Frederick Winthrop
2nd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel Andrew Woods Denison
3rd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel W Sergeant
3rd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Samuel Wylie Crawford
1st Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel Henry Andrew Morrow
2nd Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Baxter
3rd Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel John William Hoffman
VI Corps (Potomac): Major-General Horatio Gouverneur Wright
1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Frank Wheaton
1st Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel Edward Livingston Campbell
2nd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Ranald Slidell Mackenzie
3rd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Colonel Thomas Scott Allen
2nd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Lewis Addison Grant
1st Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel George Perkins Foster
2nd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel C Hunsdon
3rd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel Thomas Worcester Hyde
3rd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Thomas Seymour
1st Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Colonel William Snyder Truex
2nd Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Colonel Benjamin Franklin Smith
IX Corps (Potomac): Brigadier-General Orlando Bolivar Willcox temporary
1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel Napoleon Bonaparte McLaughlen

1st Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel Samuel Harriman
2nd Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel B M Cutcheon
3rd Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel G P Robinson
2nd Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General Simon Goodell Griffin
1st Brigade, 2nd Division, IX Corps (Potomac): Colonel John Irwin Curtin
2nd Brigade, 2nd Division, IX Corps (Potomac): Colonel Herbert Bradwell Titus
Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General David McMurtrie Gregg
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Eugene Davies
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel H H Janeway
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel John Irvin Gregg
3rd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel Charles Henry Smith
Department of Virginia and North Carolina: Major-General Benjamin Franklin Butler
Army of the James: Major-General Benjamin Franklin Butler
XXIV Corps (James): Major-General Alfred Howe Terry
1st Division, XXIV Corps (James): Brigadier-General Robert Sanford Foster
1st Brigade, 1st Division, XXIV Corps (James): Colonel T O Osborn
2nd Brigade, 1st Division, XXIV Corps (James): Brigadier-General Joseph Roswell Hawley
3rd Brigade, 1st Division, XXIV Corps (James): Colonel H M Plaisted
4th Brigade, 1st Division, XXIV Corps (James): Colonel J Jourdan
2nd Division, XXIV Corps (James): Brigadier-General Adelbert Ames
1st Brigade, 2nd Division, XXIV Corps (James): Colonel Newton Martin Curtis
2nd Brigade, 2nd Division, XXIV Corps (James): Colonel Galusha Pennypacker
3rd Brigade, 2nd Division, XXIV Corps (James): Colonel L Bell
3rd Division, XXIV Corps (James): Brigadier-General Charles Devens
1st Brigade, 3rd Division, XXIV Corps (James): Lieutenant-Colonel J B Raulston
2nd Brigade, 3rd Division, XXIV Corps (James): Colonel Joseph Haydn Potter
3rd Brigade, 3rd Division, XXIV Corps (James): Colonel G V Henry
Independent Division, XXIV Corps (James) (from Army of West Virginia): Colonel Thomas Maley Harris
1st Brigade, Independent Division, XXIV Corps (James): Lieutenant-Colonel T F Wildes
2nd Brigade, Independent Division, XXIV Corps (James): Colonel W B Curtis
3rd Brigade, Independent Division, XXIV Corps (James): Colonel M Wells
XXV Corps (James): Major-General Godfrey Weitzel
1st Division, XXV Corps (James): Brigadier-General Charles Jackson Paine
1st USCT Brigade, 1st Division, XXV Corps (James): Colonel Delevan Bates
2nd USCT Brigade, 1st Division, XXV Corps (James): Colonel John Worthington Ames
3rd USCT Brigade, 1st Division, XXV Corps (James): Colonel Elias Wright
2nd Division, XXV Corps (James): Brigadier-General William Birney
1st USCT Brigade, 2nd Division, XXV Corps (James): Colonel Charles Sawyer Russell
2nd USCT Brigade, 2nd Division, XXV Corps (James): Colonel Ulysses Doubleday
3rd USCT Brigade, 2nd Division, XXV Corps (James): Colonel Henry Clark Ward
3rd Division, XXV Corps (James): Brigadier-General Edward Augustus Wild
1st USCT Brigade, 3rd Division, XXV Corps (James): Colonel Alonzo Granville Draper
2nd USCT Brigade, 3rd Division, XXV Corps (James): Colonel E Martindale
3rd USCT Brigade, 3rd Division, XXV Corps (James): Brigadier-General Henry Goddard Thomas
Naval Brigade (James): Brigadier-General Charles Kinnaird Graham
Cavalry Division (James): Brigadier-General Augustus Valentin Kautz
1st Brigade, Cavalry Division (James): Colonel Robert Mayhew West
2nd Brigade, Cavalry Division (James): Colonel Samuel Perkins Spear
3rd Brigade, Cavalry Division (James): Colonel A W Evans
District of Eastern Virginia: Brigadier-General George Foster Shepley, Brigadier-General Israel Vogdes
District of North Carolina: Brigadier-General Innis Newton Palmer
Sub-District of the Albemarle: Colonel T F Lehmann
Sub-District of Beaufort: Colonel J M McChesney
Sub-District of New Bern: Brigadier-General Edward Harland
Separate Brigade (North Carolina): Colonel W G Robinson
Defences of Bermuda Hundred: Brigadier-General Edward Ferrero
1st Brigade (Bermuda Hundred): Colonel W Heine
2nd Brigade, (Bermuda Hundred): Lieutenant Colonel P Arden
Provisional Brigade (Bermuda Hundred): Colonel William M McClure
Siege Artillery (James): Colonel Henry Livermore Abbot

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE FORCES IN VIRGINIA

Confederate Department of Northern Virginia: General Robert Edward Lee
District of the Valley: Lieutenant-General Jubal Anderson Early
Breckinridge’s Division (Valley): Brigadier-General Gabriel Colvin Wharton
Echols’ Brigade, Breckinridge’s Division (Valley): Lieutenant-Colonel J C McDonald
Wharton’s Brigade, Breckinridge’s Division (Valley): Major P Otey
Smith’s Brigade, Breckinridge’s Division (Valley): Colonel Thomas Smith
II Corps Artillery (Northern Virginia): Colonel Thomas H Carter attached
Army of Northern Virginia: General Robert Edward Lee

Artillery (Northern Virginia): Brigadier-General William Nelson Pendleton
I Corps (Northern Virginia): Lieutenant-General James Longstreet
Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Major-General George Edward Pickett
Steuart’s Brigade, Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General George Hume Steuart
Corse’s Brigade, Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Montgomery Dent Corse
Hunton’s Brigade, Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel H Gantt
Terry’s Brigade, Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William Richard Terry
Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Major-General Charles William Field
Law’s Brigade, Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel William Flank Perry
Benning’s Brigade, Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Henry Lewis Benning
Anderson’s Brigade, Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General George Thomas Anderson
Gregg’s Brigade, Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel F S Bass
Bratton’s Brigade, Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General John
Bratton
Kershaw’s Division, I Corps (Northern Virginia): Major-General Joseph Brevard Kershaw
Du Bose’s Brigade, Kershaw’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Dudley McIver Du Bose
Simms’ Brigade, Kershaw’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General James Phillip Simms
Humphreys’ Brigade, Kershaw’s Division, I Corps (Northern Virginia): Major G B Gerald
Kennedy’s Brigade, Kershaw’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General John Doby Kennedy
I Corps Artillery (Northern Virginia): Brigadier-General Edward Porter Alexander
II Corps (Northern Virginia): Major-General John Brown Gordon
Rodes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Bryan Grimes
Battle’s Brigade, Rodes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Colonel C Forsyth
Cox’s Brigade, Rodes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William Ruffin Cox
Grimes’ Brigade, Rodes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Colonel D G Cowand
Cook’s Brigade, Rodes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Colonel W H Peebles
Early’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General John Pegram
Johnston’s Brigade, Early’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Robert Daniel Johnston
Lewis’ Brigade, Early’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William Gaston Lewis
Pegram’s Brigade, Early’s Division, II Corps (Northern Virginia): Colonel J S Hoffman
Gordon’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Clement Anselm Evans
Evans’ Brigade, Gordon’s Division, II Corps (Northern Virginia): Colonel J H Barker
York’s Command (Hays’ & Stafford’s Brigades), Gordon’s Division, II Corps (Northern Virginia): Colonel W R Peck
Terry’s Brigade, Gordon’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William Terry
III Corps (Northern Virginia): Lieutenant-General Ambrose Powell Hill
Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Major-General Henry Heth
Davis’ Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Joseph Robert Davis
MacRae’s Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William MacRae
Cooke’s Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General John Rogers Cooke
Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Cadmus Marcellus Wilcox
Thomas’ Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Edward Lloyd Thomas
McGowan’s Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Samuel McGowan
Lane’s Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General James Henry Lane
Scales’ Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Alfred Moore Scales
Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Major-General William Mahone
Sanders’ Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Colonel W H Forney
Harris’ Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Nathaniel Harrison Harris
Weisiger’s Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Davis Addison Weisiger
Sorrel’s Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Gilbert Moxley Sorrel
Finegan’s Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Joseph Finegan
III Corps Artillery (Northern Virginia): Colonel Reuben Lindsay Walker
IV Corps (Northern Virginia): Lieutenant-General Richard Heron Anderson
Hoke’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Major-General Robert Frederick Hoke
Clingman’s Brigade, Hoke’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Colonel H McKethan
Colquitt’s Brigade, Hoke’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Alfred Holt Colquitt
Hagood’s Brigade, Hoke’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Brigadier-General
Johnson Hagood
Kirkland’s Brigade, Hoke’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William Whedbee Kirkland
Johnson’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Major-General Bushrod Rust Johnson
Wise’s Brigade, Johnson’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Colonel J T Goodie
Gracie’s Brigade, Johnson’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Colonel Young Marshall Moody
Wallace’s Brigade, Johnson’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William Henry Wallace
Ransom’s Brigade, Johnson’s Division, IV Corps (Northern Virginia): Colonel H M Rutledge
IV Corps Artillery (Northern Virginia):
Cavalry (Northern Virginia): Major-General Wade Hampton
Butler’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Major-General Matthew Calbraith Butler
Butler Brigade, Butler’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Colonel B H Rutledge
Young’s Brigade, Butler’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Lieutenant-Colonel W W Rich
Dearing’s Brigade, Butler’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General James Dearing
W H F Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Major-General William Henry Fitzhugh Lee
Barringer’s Brigade, W H F Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General Rufus Clay Barringer
Chambliss’ Brigade, W H F Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Colonel Richard Lee Turberville Beale
Department of Richmond: Lieutenant-General Richard Stoddert Ewell
R E Johnson’s Brigade (Richmond): Colonel J M Hughs
Barton’s Brigade (Richmond): Colonel M L Clark
Gary’s Cavalry Brigade (Richmond): Major E M Boykin
1st Brigade Virginia Reserves (Richmond): Brigadier-General Patrick Theodore Moore
Local Defence Brigade (Richmond): Brigadier-General George Washington Custis Lee

Union Organisation

USA: Commander Foxhall Alexander Parker assumed command of the Potomac Flotilla of the US Navy, succeeding Commodore Andrew Allen Harwood.

Parker, Foxhall Alexander / Born 5 August 1821 New York, New York / Died Annapolis, Maryland 10 June 1879
Midshipman USN 11 March 1837 / Lieutenant USN 21 September 1850 / Commander USN 16 July 1862 / Captain USN 1866 / Commodore USN 1872 / Superintendent US Naval Academy 1 July 1878-10 June 1879
Washington Navy Yard 1861-1862 / USS Mahaska 1863 / USS Wabash June 1863-September 1863 / Potomac Flotilla 31 December 1864-31 July 1865 / Boston Navy Yard 1877-1878

USA: Brigadier-General Orlando Bolivar Willcox assumed temporary command of IX Corps (Potomac), succeeding Major-General John Grubb Parke.

Willcox, Orlando Bolivar / Michigan / Born 16 April 1823 Detroit, Michigan / Died Coburg, Ontario, Canada 190 May 1907
UMA 1 July 1847 8/38 Artillery / Cadet USMA 1 July 1843 / 2nd Lieutenant USA 4th US Artillery 1 July 1847 / 1st Lieutenant USA 30 April 1850 / Resigned USA 10 September 1857 / Captain Michigan Militia 1857 / Colonel USV 1st Michigan Infantry 1 May 1861 / Brigadier-General USV 19 August 1862 to rank from 21 July 1861 / Major-General USV 5 February 1863 Withdrawn 12 February 1863 / Mustered Out USV 15 January 1866 / Colonel USA 29th US Infantry 28 July 1866 / 12th US Infantry 15 March 1869 / Brigadier-General USA 13 October 1886 / Retired USA 16 April 1887 / Brevet Major-General USV 1 August 1864 Brevet Brigadier-General USA 2 March 1867 Brevet Major-General USA 2 March 1867 Medal of Honor 21 July 1861 / WIA and CIA First Bull Run 21 July 1861 Exchanged 15 August 1862
2nd Brigade 3rd Division Department of Northeastern Virginia June 1861-21 July 1861 / 1st Division IX Corps Army of the Potomac 8 September 1862-8 October 1862 / IX Corps Potomac 8 October 1862-16 January 1863 / 1st Division IX Corps Department of Virginia 7 February 1863-8 March 1863 / IX Corps Virginia 8 March 1863-17 March 1863 / 1st Division IX Corps Department of the Ohio 19 March 1863-13 April 1863 / IX Corps Ohio 6 April 1863-5 June 1863 / District of Central Kentucky 10 April 1863-3 June 1863 / IX Corps Ohio 5 June 1863-5 June 1863 / District of Indiana and Michigan 5 June 1863-11 September 1863 / Forces in East Tennessee 6 October 1861-21 November 1863 / District of the Clinch 21 November 1863-17 January 1864 / IX Corps Ohio 17 January 1864-26 January 1864 / IX Corps Ohio 16 March 1864-19 April 1864 / 3rd Division IX Corps Army of the Potomac 19 April 1864-1 September 1864 / IX Corps Potomac 1 September 1864-10 September 1864 / 1st Division IX Corps Army of the Potomac 10 September 1864-13 September 1864 / 1st Division IX Corps Army of the Potomac 30 September 1864-31 December 1864 / IX Corps Potomac 31 December 1864-12 January 1865 / 1st Division IX Corps Army of the Potomac 12 January 1865-24 January 1865 / IX Corps Potomac 24 January 1865-2 February 1865 / 1st Division IX Corps Army of the Potomac 2 February 1865-20 February 1865 / 1st Division IX Corps Army of the Potomac 7 March 1865-24 April 1865 / 1st Division IX Corps Department of Washington 24 April 1865-17 June 1865 / District of Washington 26 April 1865-2 August 1865 / IX Corps Washington 17 June 1865-2 July 1865 / Department of the Ohio 26 December 1865-13 January 1866

USA: Brigadier-General Alfred Washington Ellet resigned to resume business and civic life.

Ellet, Alfred Washington / Pennsylvania / Born 11 October 1820 Penn’s Manor, Pennsylvania / Died El Dorado, Kansas 9 January 1895
Captain USV 59th Illinois Infantry 20 August 1861 / Lieutenant-Colonel USV ADC (J C Frémont) 28 April 1862 / Brigadier-General USV 3 November 1862 to rank from 1 November 1862 / Resigned USV 31 December 1864
Mississippi Marine Brigade

Commander in Chief: President Abraham Lincoln
Vice-President: Hannibal Hamlin
Secretary of War: Edwin McMasters Stanton
Secretary of the Navy: Gideon Welles

North Atlantic Blockading Squadron: David Dixon Porter
South Atlantic Blockading Squadron: John Adolphus Bernard Dahlgren
West Gulf Blockading Squadron: James Shedden Palmer
East Gulf Blockading Squadron: Cornelius Kinchiloe Stribling
Pacific Squadron: George Frederick Pearson
Mississippi River Squadron: Samuel Phillips Lee
Potomac Flotilla: Foxhall Alexander Parker

General–in-Chief: Ulysses Simpson Grant

Military Division of the Mississippi: William Tecumseh Sherman

  • Department of the Cumberland: George Henry Thomas
    • District of Tennessee: Lovell Harrison Rousseau
    • District of Northern Alabama: Robert Seaman Granger
    • District of Etowah: Thomas Francis Meagher
    • Army of the Cumberland: George Henry Thomas
      • IV Corps Cumberland: Thomas John Wood temporary
  • Department of the Ohio: George Stoneman temporary
    • District of East Tennessee: Jacob Ammen
    • District of Kentucky: Stephen Gano Burbridge
    • Army of the Ohio: John McAllister Schofield
      • XXIII Corps Ohio: John McAllister Schofield
  • Department of the Mississippi: Napoleon Jackson Tecumseh Dana
    • District of West Tennessee: James Clifford Veatch
    • District of Vicksburg: Cadwallader Colden Washburn
  • Army of the Tennessee: Oliver Otis Howard
    • XV Corps Tennessee: Peter Joseph Osterhaus
    • Detachment Army of the Tennessee (XVI Corps) Andrew Jackson Smith
    • XVII Corps Tennessee: Francis Preston Blair
  • Army of Georgia: Henry Warner Slocum
    • XIV Corps Georgia: Jefferson Columbus Davis
    • XX Corps Georgia: Alpheus Starkey Williams
  • Cavalry Corps Mississippi: James Harrison Wilson

Military Division of West Mississippi: Edward Richard Sprigg Canby

  • Department of Arkansas: Joseph Jones Reynolds
    • District of Eastern Arkansas: Napoleon Bonaparte Buford
    • District of Little Rock: Eugene Asa Carr
    • District of the Frontier: John Milton Thayer
    • Army of Arkansas: Joseph Jones Reynolds
      • VII Corps Arkansas: Joseph Jones Reynolds
  • Department of the Gulf: Stephen Augustus Hurlbut
    • District of Baton Rouge and Port Hudson: George Leonard Andrews
      • Sub-District of Baton Rouge: Joseph Bailey
      • Sub-District of Port Hudson: Charles Wilson Drew
    • District of La Fourche: Robert Alexander Cameron
    • District of Morganza: Daniel Ullmann
    • District of Carrollton: Nelson Viall
    • District of West Florida and South Alabama: Gordon Granger
      • Sub-District of West Florida: Thomas Jefferson McKean
    • District of Key West and Tortugas: John Newton
    • Defences of New Orleans: Thomas West Sherman
    • Army of the Gulf: Stephen Augustus Hurlbut temporary
      • Reserve Corps Gulf: Gordon Granger
  • Department of the Missouri: Grenville Mellen Dodge
    • District of St Louis: George Day Wagner
    • District of Southwest Missouri: Joseph Jackson Gravely temporary
    • District of North Missouri: Clinton Bowen Fisk
    • District of Central Missouri: John Finis Philips
    • District of Rolla: Edwin C Catherwood

Middle Military Division: Philip Henry Sheridan

  • Middle Department: Lewis Wallace
    • District of Delaware: Samuel M Bowman
    • District of the Eastern Shore of Maryland: Henry Hayes Lockwood
    • VIII Corps Middle: Lewis Wallace
  • Department of Pennsylvania: George Cadwalader
    • District of Philadelphia: Orris Sanford Ferry
    • District of the Monongahela: Greenlief P Davis
    • Juniata District: Charles Hale Morgan
  • Department of Washington: Christopher Columbus Augur
    • District of St Mary’s: James Barnes
    • District of Alexandria: Henry Horatio Wells temporary
    • District of Washington: Moses N Wisewell
    • XXII Corps Washington: Christopher Columbus Augur
  • Department of Western Virginia: George Crook
    • District of Harper’s Ferry: John Dunlap Stevenson
  • Army of the Shenandoah: Philip Henry Sheridan
    • XIX Corps Shenandoah: William Hemsley Emory
    • Cavalry Corps Shenandoah: Alfred Thomas Archimedes Torbert

Department of the East: John Adams Dix

  • District of Northern New York: John Cleveland Robinson

Department of Kansas: George Sykes

  • District of Nebraska Territory: Robert Byington Mitchell
  • District of North Kansas: Thomas Alfred Davies
  • District of South Kansas: James Gilpatrick Blunt
  • District of the Upper Arkansas: James Hobart Ford
  • District of the Border: William Russell Judson
  • District of Colorado Territory: John Milton Chivington

Department of New Mexico: James Henry Carleton

Northern Department: Joseph Hooker

  • District of Illinois: John Cook
  • District of Indiana: Alvin Peterson Hovey
  • District of Michigan: Bennett Hoskin Hill

Department of the Northwest: John Pope

  • District of Minnesota: Henry Hastings Sibley
  • District of Wisconsin: Thomas Church Haskell Smith

Department of the Pacific: Irvin McDowell

  • District of California: George Wright
  • District of the Humboldt: Stephen Girard Whipple
  • District of Oregon: Benjamin Alvord
  • District of Southern California: James Freeman Curtis
  • District of Utah: Patrick Edward Connor

Department of the Potomac: John Grubb Parke temporary

  • Army of the Potomac: John Grubb Parke temporary
    • II Corps Potomac: Andrew Atkinson Humphreys
    • V Corps Potomac: Gouverneur Kemble Warren
    • VI Corps Potomac: Horatio Gouverneur Wright
    • IX Corps Potomac: Orlando Bolivar Willcox temporary
    • Cavalry Corps Potomac: David McMurtrie Gregg

Department of the South: John Gray Foster

  • Northern District (South): Alexander Schimmelfenning
  • District of Beaufort (SC): Rufus Saxton
  • District of Hilton Head: Milton Smith Littlefield
  • District of Florida: Eliakim Parker Scammon

Department of Virginia and North Carolina: Benjamin Franklin Butler

  • District of Eastern Virginia: George Foster Shepley
  • District of Currituck: Samuel Henry Roberts
  • Sub-District of Beaufort NC: James Stewart
  • Sub-District of New Bern: Edward Harland
  • Army of the James: Benjamin Franklin Butler
    • XXIV Corps James: Alfred Howe Terry
    • XXV Corps James: Godfrey Weitzel

Confederate Organisation

CSA: Major-General Samuel Jones was appointed to command the District of Florida, arriving on 2 February 1865, to succeed Brigadier-General William Miller.

Jones, Samuel / Virginia / Born 17 December 1819 Woodfield, Virginia / Died Bedford Springs, Virginia 31 July 1887
USMA 1 July 1841 19/52 Artillery / Cadet USMA 1 July 1837 / 1st US Artillery 1 July 1841 / 2nd Lieutenant USA 28 September 1841 / 1st Lieutenant USA 3 March 1847 / Captain USA 24 December 1853 / Resigned USA 27 April 1861 / Captain ACSA Artillery 16 March 1861 / Major ACSA April 1861 / Lieutenant-Colonel Provisional Army of Virginia 9 May 1861 / Lieutenant-Colonel PACS June 1861 / Brigadier-General PACS 21 July 1861 / Major-General PACS 11 March 1862 to rank from 10 March 1862 / Paroled 12 May 1865 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1841
Chief of Ordnance Army of the Potomac June 1861 / Chief of Artillery Army of the Potomac 8 July 1861 / 3rd Brigade 3rd Division Army of the Potomac 14 November 1861-18 December 1861 / 1st Brigade 2nd Division Army of the Potomac 18 December 1861-10 January 1862 / Army of Pensacola 27 January 1862-8 March 1862 / Army of Mobile 27 February 1862-12 March 1862 / Department of Alabama and West Florida 3 March 1862-4 March 1862 / Department of Alabama and West Florida 2 April 1862-28 April 1862 / 1st Division Army of the West May 1862-June 1862 / 2nd Division II Corps Army of Mississippi June 1862-17 August 1862 / II Corps Mississippi 2 June 1862-18 September 1862 / Reserve Army of Mississippi 17 August 1862-18 September 1862 / Department of East Tennessee 19 September 1862-27 September 1862 / District of Middle Tennessee 27 September 1862-25 July 1863 / Trans-Allegheny Department 25 November 1862-25 February 1864 / District of East Tennessee 3 September 1863-5 December 1863 / Defences of Savannah 1 April 1864-18 May 1864 / Department of South Carolina Georgia and Florida 20 April 1864-5 October 1864 / District of South Carolina 12 October 1864-10 May 1865 / District of Florida 31 December 1864-10 May 1865

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis
Vice-President: Alexander Hamilton Stephens
Secretary of War: James Alexander Seddon
Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Braxton Bragg

Department of Alabama, Mississippi and Eastern Louisiana: Richard Taylor

  • District of Mississippi and East Louisiana: Franklin Gardner
    • Sub-District of Southwest Mississippi: George Baird Hodge
    • Sub-District of Northern Mississippi: William Wirt Adams
  • Gulf District: Dabney Herndon Maury
  • District of Central Alabama: Daniel Weisiger Adams
  • District of Northern Alabama: Philip Dale Roddey
  • District of West Tennessee: Nathan Bedford Forrest

Department of North Carolina and Southern Virginia: Braxton Bragg

  • First District of North Carolina and Southern Virginia: Henry Alexander Wise
  • Second District of North Carolina and Southern Virginia: Laurence Simmons Baker
  • Third District of North Carolina and Southern Virginia: William Henry Chase Whiting

Department of Northern Virginia: Robert Edward Lee

  • Army of Northern Virginia: Robert Edward Lee
    • I Corps Northern Virginia: James Longstreet
    • II Corps Northern Virginia: John Brown Gordon
    • III Corps Northern Virginia: Ambrose Powell Hill
    • IV Corps Northern Virginia: Richard Heron Anderson
    • Cavalry Northern Virginia: Wade Hampton
  • Valley District: Jubal Anderson Early

Department of Richmond: Richard Stoddert Ewell

Department of South Carolina, Georgia and Florida: William Joseph Hardee

  • District of Georgia: Thomas Howell Cobb
  • District of South Carolina: Samuel Jones
    • 1st Sub-District of South Carolina: James Heyward Trapier
    • 2nd Sub-District of South Carolina: Robert Ransom
    • 3rd Sub-District of South Carolina: William Booth Taliaferro
    • 5th Sub-District of South Carolina: Lafayette McLaws
  • District of Florida: William Miller interim Samuel Jones awaited

Department of Tennessee and Georgia: John Bell Hood

  • District of Western North Carolina: James Green Martin
  • Army of Tennessee: John Bell Hood
    • I Corps Tennessee: Benjamin Franklin Cheatham
    • II Corps Tennessee: Carter Littlepage Stevenson temporary
    • III Corps Tennessee: Alexander Peter Stewart temporary
    • Cavalry Corps Tennessee: Nathan Bedford Forrest temporary

Department of East Tennessee and West Virginia: John Cabell Breckinridge

Department of Western Kentucky: Hylan Benton Lyon

Trans-Mississippi Department: Edmund Kirby Smith

  • District of Texas, New Mexico and Arizona: John George Walker
    • Western Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: James Edwin Slaughter
      • Sub-District of the Rio Grande: Hamilton Prioleau Bee
    • Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: William Steele
    • Sub-District of Houston: Xavier Blanchard Debray
    • Northern Sub-District Texas, New Mexico and Arizona: Henry Eustace McCullough
  • District of Arkansas: John Bankhead Magruder
  • District of West Louisiana: Simon Bolivar Buckner
  • District of Indian Territory: Douglas Hancock Cooper
  • Trans-Mississippi Army: Edmund Kirby Smith
    • I Corps Trans-Mississippi: Simon Bolivar Buckner
    • II Corps Trans-Mississippi: John Bankhead Magruder
    • III Corps Trans-Mississippi: John George Walker
    • Cavalry Corps Trans-Mississippi: Sterling Price
    • Reserve Corps Trans-Mississippi: Thomas Pleasant Dockery

Reserve Forces of Alabama: Jones Mitchell Withers

Reserve Forces of Florida: William Miller

Reserve Forces of Georgia: Thomas Howell Cobb

Reserve Forces of Mississippi: William Lindsay Brandon

Reserve Forces of North Carolina: Theophilus Hunter Holmes

Reserve Forces of South Carolina: James Chesnut

Reserve Forces of Tennessee: John Cabell Breckinridge

Reserve Forces of Virginia: James Lawson Kemper

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Lieutenant-General USA

Ulysses Simpson Grant

Major-General USA

Asterisk indicates concurrently Major-General USV

Henry Wager Halleck
William Tecumseh Sherman
George Gordon Meade
Philp Henry Sheridan
George Henry Thomas*

Major-General USV

Asterisk indicates concurrently Brigadier-General USA or double-asterisk Major-General USA

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Ethan Allen Hitchcock
Irvin McDowell*
Ambrose Everett Burnside
William Starke Rosecrans*
John Pope*
Samuel Ryan Curtis
Franz Sigel
Lewis Wallace
George Henry Thomas**
George Cadwalader
Edward Otho Cresap Ord
Samuel Peter Heintzelman
Joseph Hooker*
Silas Casey
William Buel Franklin
Darius Nash Couch
Henry Warner Slocum
John James Peck
Alexander McDowell McCook
John Gray Foster
John Grubb Parke
Christopher Columbus Augur
Stephen Augustus Hurlbut
Gordon Granger
Lovell Harrison Rousseau
George Stoneman
Oliver Otis Howard*
Daniel Edgar Sickles
Robert Huston Milroy
Daniel Butterfield
Winfield Scott Hancock*
George Sykes
David Sloane Stanley
James Scott Negley
John McAllister Schofield*
John McAuley Palmer
Frederick Steele
Abner Doubleday
Napoleon Jackson Tecumseh Dana
John Alexander Logan
James Gilpatrick Blunt
George Lucas Hartsuff
Cadwallader Colden Washburn
Francis Jay Herron
Francis Preston Blair
Joseph Jones Reynolds
Julius Stahel
Carl Schurz
Gouverneur Kemble Warren
Alfred Pleasonton
Andrew Atkinson Humphreys
Quincy Adams Gillmore
William Farrar Smith
James Blair Steedman
Edward Richard Sprigg Canby
Horatio Gouverneur Wright
Andrew Jackson Smith
Grenville Mellen Dodge
John Gibbon
Peter Joseph Osterhaus
Joseph Antony Mower
George Crook
Godfrey Weitzel
Jacob Dolson Cox
William Babcock Hazen

Brigadier-General USA

Brackets indicates concurrently Major-General USV

(Irvin McDowell)
(William Starke Rosecrans)
Philip St George Cooke
(John Pope)
(Joseph Hooker)
(Winfield Scott Hancock)
(John McAllister Schofield)
(Oliver Otis Howard)

Brigadier-General USV

Thomas West Sherman
Benjamin Franklin Kelley
Alpheus Starkey Williams
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Henry Hayes Lockwood
Samuel Davis Sturgis
Henry Washington Benham
William Farquhar Barry
Lawrence Pike Graham
Eleazar Arthur Paine
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
John Newton
George Wright
John Milton Brannan
John Porter Hatch
Albin Francisco Schoepf
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
George Washington Cullum
Thomas Jefferson McKean
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
William Scott Ketchum
John Wynn Davidson
Eugene Asa Carr
Thomas Alfred Davies
William Hemsley Emory
Marsena Rudolph Patrick
Orris Sanford Ferry
Henry Moses Judah
John Cook
John McArthur
Jacob Gartner Lauman
Horatio Phillips Van Cleve
Speed Smith Fry
Alexander Asboth
James Craig
Robert Byington Mitchell
Cuvier Grover
Rufus Saxton
Benjamin Alvord
Napoleon Bonaparte Buford
Nathan Kimball
Charles Devens
Samuel Wylie Crawford
Henry Walton Wessells
John White Geary
Alfred Howe Terry
James Henry Carleton
Absalom Baird
John Cleveland Robinson
Truman Seymour
Henry Prince
Maximilian Weber
Jeremiah Cutler Sullivan
Alvin Peterson Hovey
James Clifford Veatch
William Plummer Benton
John Curtis Caldwell
George Sears Greene
Samuel Powhatan Carter
Erastus Barnard Tyler
Charles Griffin
George Henry Gordon
Stephen Gano Burbridge
Washington Lafayette Elliott
Albion Parris Howe
Benjamin Stone Roberts
Jacob Ammen
Fitz-Henry Warren
Morgan Lewis Smith
Charles Cruft
Frederick Salomon
Henry Shaw Briggs
James Dada Morgan
Johann August Ernst Willich
Henry Dwight Terry
George Foster Shepley
John Reese Kenly
John Potts Slough
Gershom Mott
Henry Jackson Hunt
Francis Channing Barlow
Mason Brayman
Nathaniel James Jackson
George Washington Getty
Alfred Sully
William Woods Averell
Francis Barretto Spinola
Solomon Meredith
Eliakim Parker Scammon
Robert Seaman Granger
Joseph Rodman West
Alfred Washington Ellet RES
George Leonard Andrews
Clinton Bowen Fisk
William Hays
Israel Vogdes
Lewis Cass Hunt
Frank Wheaton
John Sanford Mason
David McMurtrie Gregg
Robert Ogden Tyler
Alfred Thomas Archimedes Torbert
Gilman Marston
William Dwight
Sullivan Amory Meredith
Nathaniel Collins McLean
William Vandever
Alexander Schimmelfennig
Charles Kinnaird Graham
John Eugene Smith
Joseph Tarr Copeland
Charles Adam Heckman
Edward Elmer Potter
Henry Beebee Carrington
John Haskell King
Adam Jacoby Slemmer
Thomas Hewson Neill
Thomas Gamble Pitcher
Thomas William Sweeny
William Passmore Carlin
Romeyn Beck Ayres
Richard Arnold
Edward Winslow Hinks
Michael Kelly Lawler
George Day Wagner
Lysander Cutler
Joseph Farmer Knipe
John Dunlap Stevenson
James Barnes
Edward Harland
Samuel Beatty
Franklin Stillman Nickerson
Edward Henry Hobson
Ralph Pomeroy Buckland
Joseph Dana Webster
William Harrow
William Hopkins Morris
Thomas Howard Ruger
Elias Smith Dennis
Thomas Church Haskell Smith
Mortimer Dormer Leggett
Davis Tillson
Albert Lindley Lee
Marcellus Monroe Crocker
Egbert Benson Brown
John McNeil
George Francis McGinnis
Hugh Boyle Ewing
James Winning McMillan
Daniel Ullmann
George Jerrison Stannard
Henry Baxter
John Milton Thayer
Charles Thomas Campbell
Halbert Eleazer Paine
Robert Brown Potter
Thomas Ewing
Joseph Andrew Jackson Lightburn
Henry Hastings Sibley
Joseph Bradford Carr
Joseph Jackson Bartlett
Patrick Edward Connor
John Parker Hawkins
Gabriel René Paul
Edward Augustus Wild
Adelbert Ames
William Birney
Daniel Henry Rucker
Robert Allen
Rufus Ingalls
Alexander Shaler
Benjamin Henry Grierson
Robert Sanford Foster
Hugh Judson Kilpatrick
Alexander Stewart Webb
Alfred Napoleon Alexander Duffié
Walter Chiles Whitaker
Wesley Merritt
George Armstrong Custer
William Denison Whipple
John Converse Starkweather
Kenner Garrard
Charles Robert Woods
John Benjamin Sanborn
Giles Alexander Smith
Jasper Adalmorn Maltby
Thomas Kilby Smith
Walter Quintin Gresham
Manning Ferguson Force
Robert Alexander Cameron
John Murray Corse
John Aaron Rawlins
Alvan Cullem Gillem
John Wesley Turner
Henry Eugene Davies
Andrew Jackson Hamilton
Henry Warner Birge
James Hewitt Ledlie
James Harrison Wilson
Adin Ballou Underwood
Augustus Louis Chetlain
Thomas Francis Meagher
William Anderson Pile
John Wallace Fuller
John Franklin Miller
Philippe Régis Dénis de Keredern De Trobriand
Cyrus Bussey
Christopher Columbus Andrews
Edward Moody McCook
Lewis Addison Grant
Edward Hatch
August Valentine Kautz
Francis Fessenden
John Rutter Brooke
John Frederick Hartranft
Samuel Sprigg Carroll
Simon Goodell Griffin
Emory Upton
Nelson Appleton Miles
Joseph Hayes
Byron Root Pierce
Selden Connor
Joshua Lawrence Chamberlain
Elliott Warren Rice
William Francis Bartlett
Edward Stuyvesant Bragg
Martin Davis Hardin
Charles Jackson Paine
Gustavus Adolphus De Russy
John Baillie McIntosh
George Henry Chapman
William Grose
Joseph Alexander Cooper
John Thomas Croxton
John Wilson Sprague
James William Reilly
Luther Prentice Bradley
Charles Carroll Walcutt
William Worth Belknap
Powell Clayton
Joseph Abel Haskin
James Deering Fessenden
Eli Long
Thomas Wilberforce Egan
Joseph Roswell Hawley
William Henry Seward
Isaac Hardin Duval
John Edwards
Thomas Alfred Smyth
Ferdinand Van Derveer
William Henry Powell
Thomas Casimer Devin
Alfred Gibbs
Ranald Slidell Mackenzie
Rutherford Birchard Hayes
James Richard Slack
Thomas John Lucas
Edmund Jackson Davis
Joseph Bailey
George Lafayette Beal
Henry Goddard Thomas
Cyrus Hamlin
Patrick Henry Jones

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Lorenzo Thomas
George Douglas Ramsay
James Barnet Fry (Provost Marshal)
Richard Delafield (Engineers)
Joseph Holt (Judge Advocate-General)
Amos Beebe Eaton (Commissary-General of Subsistence)
Joseph K Barnes (Surgeon-General)
Alexander Brydie Dyer (Ordnance)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA/PACS

Samuel Cooper
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg
Edmund Kirby Smith
John Bell Hood

Lieutenant-General PACS

James Longstreet
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
Richard Stoddert Ewell
Ambrose Powell Hill
Richard Taylor
Jubal Anderson Early
Richard Heron Anderson
Alexander Peter Stewart
Stephen Dill Lee
Simon Bolivar Buckner

Major-General PACS

Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
William Wing Loring
Sterling Price
Benjamin Franklin Cheatham
Samuel Jones
John Porter McCown
Daniel Harvey Hill
Thomas Carmichael Hindman
John Cabell Breckinridge
Lafayette McLaws
Samuel Gibbs French
George Edward Pickett
Carter Littlepage Stevenson
John Horace Forney
Dabney Herndon Maury
Martin Luther Smith
John George Walker
Arnold Elzey
Franklin Gardner
Isaac Ridgeway Trimble
Joseph Wheeler
Edward Johnson
William Henry Chase Whiting
Henry Heth
Robert Ransom
Jones Mitchell Withers
Cadmus Marcellus Wilcox
Wade Hampton
Fitzhugh Lee
Howell Cobb
John Austin Wharton
William Thompson Martin
Nathan Bedford Forrest
Charles William Field
James Patton Anderson
William Brimage Bate
Camille Armand Jules Marie de Polignac
Robert Frederick Hoke
William Henry Fitzhugh Lee
James Fleming Fagan
John Brown Gordon
Joseph Brevard Kershaw
Bushrod Rust Johnson
Edward Cary Walthall
Henry Delamar Clayton
William Mahone
John Calvin Brown
Lunsford Lindsay Lomax
James Lawson Kemper
Matthew Calbraith Butler
George Washington Custis Lee
Thomas Lafayette Rosser
Ambrose Ransom Wright
Pierce Manning Butler Young

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Henry Alexander Wise
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Gideon Johnson Pillow
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Paul Octave Hébert
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
Thomas Fenwick Drayton
Nathan George Evans
James Heyward Trapier
Hugh Weedon Mercer
William Montgomery Gardner
Raleigh Edward Colston
John King Jackson
James Ronald Chalmers
Daniel Leadbetter
William Whann Mackall
Winfield Scott Featherston
Thomas James Churchill
William Booth Taliaferro
Albert Rust
Samuel Bell Maxey
Hamilton Prioleau Bee
James Morrison Hawes
George Hume Steuart
James Edwin Slaughter
Seth Maxwell Barton
Henry Eustace McCullough
John Selden Roane
William Nelson Pendleton
Joseph Finegan
William Nelson Rector Beall
Thomas Jordan
William Preston
John Echols
George Earl Maney
John Stuart Williams
James Green Martin
Thomas Lanier Clingman
Daniel Weisiger Adams
Louis Hébert
Beverley Holcombe Robertson
St John Richardson Liddell
Johnson Hagood
Harry Thompson Hays
Matthew Duncan Ector
Edward Aylesworth Perry
Alfred Holt Colquitt
Abraham Buford
William Steele
Francis Asbury Shoup
Joseph Robert Davis
John Crawford Vaughn
Evander McIvor Law
Elkanah Brackin Greer
Francis Redding Tillou Nicholls
Alfred Cumming
William Stephen Walker
Montgomery Dent Corse
George Thomas Anderson
Alfred Iverson
James Henry Lane
Edward Lloyd Thomas
John Rogers Cooke
Jerome Bonaparte Robertson
Evander McNair
William Robertson Boggs
James Camp Tappan
Mosby Monroe Parsons
John Pegram
John Sappington Marmaduke
Marcus Joseph Wright
Zachariah Cantey Deas
William Hicks Jackson
James Cantey
Henry Lewis Benning
William Tatum Wofford
Samuel McGowan
Marcellus Augustus Stovall
George Blake Cosby
Francis Crawford Armstrong
William Lewis Cabell
John Daniel Imboden
Alfred Eugene Jackson
Robert Brank Vance
Arthur Middleton Manigault
Douglas Hancock Cooper
John Wilkins Whitfield
James Alexander Walker
Matthew Whitaker Ransom
Alfred Moore Scales
Henry Harrison Walker
Gabriel Colvin Wharton
Francis Marion Cockrell
James Patrick Major
Samuel Wragg Ferguson
Laurence Simmons Baker
Philip Dale Roddey
Eppa Hunton
Thomas Pleasant Dockery
Benjamin Grubb Humphreys
Henry Brevard Davidson
Cullen Andrews Battle
William Andrew Quarles
William Whedbee Kirkland
Robert Daniel Johnston
Alexander Welch Reynolds
Thomas Neville Waul
Edmund Winston Pettus
Armistead Lindsay Long
Henry Rootes Jackson
William Wirt Adams
James Argyle Smith
Joseph Horace Lewis
Mark Perrin Lowrey
Edward Higgins
John Tyler Morgan
William Young Conn Humes
Jesse Johnson Finley
James Holt Clanton
Alfred Jefferson Vaughan
Joseph Orville Shelby
Lawrence Sullivan Ross
Daniel Chevilette Govan
Randall Lee Gibson
Nathaniel Harrison Harris
Allen Thomas
Alexander Travis Hawthorn
Robert Charles Tyler
Edward Porter Alexander
William Wirt Allen
Claudius Wistar Sears
William Feimster Tucker
Richard Lucian Page
Alpheus Baker
Daniel Harris Reynolds
James Chesnut
Stand Watie
Samuel Jameson Gholson
John Bratton
Thomas Moore Scott
John McCausland
Clement Anselm Evans
William Terry
Bryan Grimes
Martin Witherspoon Gary
Birkett Davenport Fry
Stephen Elliott
William Ruffin Cox
William Gaston Lewis
Zebulon York
Robert Doak Lilley
William Richard Terry
James Conner
Rufus Clay Barringer
John Smith Preston
Hylan Benton Lyon
William Lindsay Brandon
Bradley Tyler Johnson
James Thadeus Holtzclaw
William Felix Brantley
Robert Houston Anderson
Jacob Hunter Sharp
George Doherty Johnston
George Gibbs Dibrell
Thomas Benton Smith
David Addison Weisiger
William Miller
Philip Cook
William Hugh Young
George Washington Gordon
Lucius Jeremiah Gartrell
Walter Husted Stevens
Basil Wilson Duke
Charles Miller Shelley
Patrick Theodore Moore
Edwin Gray Lee
William Henry Wallace
Gilbert Moxley Sorrel
William Henry Fitzhugh Payne
Peter Burwell Starke
William MacRae
Samuel Read Anderson
Josiah Gorgas
Joseph Benjamin Palmer
Dudley McIver Dubose
Robert Bullock
Benjamin Jefferson Hill
James Phillip Simms
William Lowther Jackson
James Edward Harrison
John Doby Kennedy
Richard Waterhouse

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close