1864 August 31st

August 31 1864 Wednesday

Battle of Jonesboro, GA

Siege of Atlanta – Jonesboro

Siege of Petersburg

Sheridan’s Shenandoah Valley Campaign

Wheeler’s Second Tennessee Raid

Alabama. The Confederate Department of Alabama, Mississippi and East Louisiana planned for a reorganisation, pending the arrival of Lieutenant-General Richard Taylor from the Trans-Mississippi to assume command.

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF ALABAMA, MISSISSIPPI AND EAST LOUISIANA

Confederate Department of Alabama, Mississippi and East Louisiana: Major-General Dabney Herndon Maury
Gulf District: Major-General Dabney Herndon Maury
District of Mississippi and East Louisiana: Brigadier-General George Baird Hodge
Scott’s Cavalry Brigade, Mississippi and East Louisiana: Colonel T Scott
District of Northern Alabama: Brigadier-General Daniel Weisiger Adams
Wood’s Cavalry Brigade, Northern Alabama: Colonel R C Wood
Mabry’s Cavalry Brigade, Northern Alabama: Colonel Hinchie P Mabry
Clanton’s Brigade, Northern Alabama:
Armistead’s Brigade, Northern Alabama:
District of West Tennessee: Major-General Nathan Bedford Forrest
Chalmers’ Cavalry Division, District of West Tennessee: Brigadier-General James Ronald Calmers
Duckworth’s Brigade, Chalmers’ Cavalry Division, District of West Tennessee: Colonel W L Duckworth
McCulloch’s Brigade, Chalmers’ Cavalry Division, District of West Tennessee: Colonel R McCulloch
Buford’s Cavalry Division, District of West Tennessee: Brigadier-General Abraham Buford
Lyon’s Brigade, Buford’s Cavalry Division, District of West Tennessee: Brigadier-General Hylan Benton Lyon
Bell’s Brigade, Buford’s Cavalry Division, District of West Tennessee: Colonel Tyree Harris Bell

Arkansas.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF ARKANSAS

Union Military Division of West Mississippi: Major-General Edward Richard Sprigg Canby
Department of Arkansas: Major-General Frederick Steele
Army of Arkansas: Major-General Frederick Steele
VII Corps (Arkansas): Major-General Frederick Steele
District of Eastern Arkansas: Colonel William Crooks
District of the Frontier: Brigadier-General John Milton Thayer
1st Brigade, Frontier, VII Corps (Arkansas): Colonel John Edwards
2nd Brigade, Frontier, VII Corps (Arkansas): Colonel James Monroe Williams
3rd Brigade, Frontier, VII Corps (Arkansas): Colonel William R Judson
Indian Brigade, Frontier, VII Corps (Arkansas): Colonel S H Wattles
District of Little Rock: Brigadier-General Eugene Asa Carr
1st Division, VII Corps (Arkansas): Brigadier-General Cyrus Bussey
1st Brigade, 1st Division, VII Corps (Arkansas): Colonel Edward Selig Salomon
2nd Brigade, 1st Division, VII Corps (Arkansas): Colonel Adolph Engelmann
3rd Brigade, 1st Division, VII Corps (Arkansas): Colonel J F Ritter
2nd Division, VII Corps (Arkansas): Brigadier-General Christopher Columbus Andrews
1st Brigade, 2nd Division, VII Corps (Arkansas): Colonel W H Graves
2nd Brigade, 2nd Division, VII Corps (Arkansas): Lieutenant-Colonel H Thrall
3rd Brigade, 2nd Division, VII Corps (Arkansas): Colonel W F Geiger
Cavalry Brigade, VII Corps (Arkansas): Brigadier-General Powell Clayton

Georgia. Skirmish near Rough and Ready Station.

Georgia. The Union forces in Major-General William Tecumseh Sherman’s Military Division of the Mississippi were tabulated.

The Army of the Cumberland under Major-General George Henry Thomas counted over 82,000 men. The IV Corps (Major-General David Sloane Stanley) had 2,277 men in its 1st Division (Brigadier-General Nathan Kimball), 3,383 men in its 2nd Division (Brigadier-General John Newton), and 4,045 in its 3rd Division (Brigadier-General Thomas John Wood) and a further 819 men in the staff and artillery. The XIV Corps (Brigadier-General Jefferson Columbus Davis) had 5,369 men in its 1st Division (Brigadier-General William Passmore Carlin), 4,905 men in its 2nd Division (Brigadier-General James Dada Morgan) and 4,676 in its 3rd Division (Brigadier-General Absalom Baird) plus 695 men in the staff and artillery. The XX Corps (Major-General Henry Warner Slocum) had 4,536 men in its 1st Division (Brigadier-General Alpheus Starkey Williams, 3,406 in its 2nd Division (Brigadier-General John White Geary) and 4,018 in its 3rd Division (Brigadier-General William Thomas Ward) plus 827 men in the staff and artillery and other roles. The Cavalry Corps (Brigadier-General Washington Lafayette Elliott) had 3,710 men in its 1st Division (Brigadier-General Edward Moody McCook), 3,672 men in its 2nd Division (Brigadier-General Kenner Garrard), 3,720 men it its 3rd Division (Brigadier-General Hugh Judson Kilpatrick) and 3,514 in its 4th Division (Colonel George Spalding) while a further 17 were detached under Colonel William Jackson Palmer.

At the Post of Chattanooga, in the Engineer forces and in railroad guards or garrisons across Tennessee there more than 22,000 further troops.

In the Army of Tennessee (Major-General Oliver Otis Howard) there were more than 77,000 men. The XV Corps (Major-General John Alexander Logan) had 2,957 men in its 1st Division (Major-General Peter Joseph Osterhaus), 2,125 men in its 2nd Division (Brigadier-General William Babcock Hazen), 4,659 men in its 3rd Division (Brigadier-General John Eugene Smith) and 3,543 in its 4th Division (Brigadier-General William Harrow). The Left Wing of XVI Corps (Brigadier-General Thomas Edward Greenfield Ransom) had 4,245 men in the 2nd Division (Brigadier-General John Murray Corse), and 3,870 men in the 4th Division (Brigadier-General John Wallace Fuller) plus additional men in the 1st Brigade USCT (Colonel Cleaveland J Campbell) and 511 Cavalry (Colonel George Eliphaz Spencer). The Right Wing of XVI Corps (Major-General Andrew Jackson Smith) had 4,890 men in the 1st Division (Major-General Joseph Anthony Mower) and 5,107 men in the 3rd Division (Shaw) and2,732 men in the1st USCT Brigade (Brigadier-General Edward Bouton) detached to the District of Tennessee. The XVII Corps (Major-General Francis Preston Blair) had 3,385 men in the 1st Division (Brigadier-General Elias Smith Dennis, attached to the District of Vicksburg), 2,600 men in the 3rd Division (Brigadier-General William Burnham Woods) and 3,379 men in the 4th Division (Brigadier-General Giles Alexander Smith).

The District of Tennessee (Brigadier-General Cadwallader Colden Washburn) had over 20,000 men scattered across the District of Memphis (Brigadier-General Ralph Pomeroy Buckland) and the District of Western Kentucky (Brigadier-General Eleazar Arthur Paine), in a Cavalry Division (Brigadier-General Benjamin Henry Grierson) and in the 2nd Division of XVII Corps (Colonel Jonathan Baker Moore).

The District of Vicksburg in Mississippi (Brigadier-General Napoleon Jackson Tecumseh Dana) including Dennis’ 1st Division of XVII Corps, Brigadier-General Jasper Adalmorn Maltby’s Brigade, the USCT Division (Brigadier-General John Parker Hawkins) plus Cavalry (Colonel Embury D Osband) and the Defences of Natchez (Brigadier-General Mason Brayman) and the Mississippi Marine Brigade (Brigadier-General Alfred Washington Ellet).

The Army of the Ohio completed the roll with another 21,000 men in XXIII Corps (Major-General John McAllister Schofield). The 2nd Division (Brigadier-General Milo Smith Hascall) 4,784 men, the 3rd Division (Brigadier-General Jacob Dolson Cox) had 5,399 men, the 4th Division (Brigadier-General Jacob Ammen) had 3,800 men and the 5th Division (Brigadier-General Stephen Gano Burbridge) numbered 13,361 men. The attached Cavalry Division of the Army of the Ohio (Major-General George Stoneman) had 4,704 men while Heavy Artillery and Engineers completed the total.

Georgia. The Mississippi Marine Brigade had become a pariah to both the Army and Navy. Personal feuds within the Ellet family (which provided not only the commander Brigadier-General Alfred Washington Ellet but also three other officers) and the inability of military officials to control its lawless activities made the brigade ineffective in combat and ill-disciplined in other operations. In August 1864, War Department officials finally disbanded the anomalous command. The accompanying ram fleet also commanded by Ellet was also disbanded. At various times the Ram Fleet had included the following ships: USS Lancaster, USS Monarch, USS Queen of the West, USS Switzerland, USS Lioness, USS Mingo, USS Samson, USS Fulton, and USS T D Horner.

East Point, Georgia. Union Major-General John McAllister Schofield’s Army of the Ohio moved past of the southern defences of Atlanta and reached the Macon & Western Railroad by midnight. Reinforced by Major-General David Sloane Stanley’s IV Corps of the Army of the Cumberland, they drove off a small Confederate cavalry brigade, ripped up the tracks, and pressed on towards East Point.

Jonesboro, Georgia, also known as Jonesborough, or Hood’s Fourth Sortie. Confederate Lieutenant-General Alexander Peter Stewart was told to bring his corps from Atlanta to Rough and Ready. Stewart was brought out of the city to be within supporting distance of Lieutenant-General Stephen Dill Lee’s Corps, which was moving to reinforce the planned attack by Lieutenant-General William Joseph Hardee’s Corps at Jonesboro. This left Atlanta defended only by the Georgia Militia and the dismounted cavalry of Brigadier-General William Hicks Jackson. Confederate General John Bell Hood decided to remain personally at the city, which he deemed to be the position of greatest risk. Hardee’s Corps arrived at Jonesboro from Atlanta after dawn, ready to lead an attack on two Union Corps which were believed to be detached from their main army west of Jonesboro. Major-General Patrick Ronayne Cleburne led Hardee’s Corps in the field, while Hardee took overall command over his own and Lee’s Corps. Cleburne was ordered to attack from the left, enveloping the enemy from the south, while Lee was ordered to attack frontally on the west bank of the Flint River as soon as he heard Cleburne’s artillery. Hardee could not find either the location of either corps at dawn. Cleburne had been forced to take a detour when he found Union pickets on his line of march to Jonesboro during the night. He did not arrive at the town until an hour after sunrise. Lee’s Corps encountered even stronger opposition and did not arrive until after noon. It was not until 2 pm that Hardee could give the orders to deploy for the attack, more than nine hours late.

On the Union side, Major-General Oliver Otis Howard left Major-General John Alexander Logan with his lone XV Corps east of Flint River, despite reports of Confederate forces gathering a mile to his east around Jonesboro. The rest of the Army of the Tennessee was kept west of Flint River, partly as a ruse to tempt an attack on Logan, which would allow a counter-attack against Confederate troops outside their entrenchments. Howard sent one division under Major-General Grenville Mellen Dodge to reinforce Logan and ordered Logan to strengthen his entrenchments in expectation of being attacked. By 3 pm no Confederate attack had materialised, so Howard told Logan to move on towards Jonesboro. However, before they could form for the advance, the Confederates emerged from the trees in the direction of Jonesboro.

Lee mistook the sound of skirmishing for Cleburne’s main attack and advanced prematurely. His corps was met by the concentrated fire of the Union force and was quickly demoralised. Hearing gunfire from Lee’s front, Cleburne immediately got moving. Union Brigadier-General Hugh Judson Kilpatrick’s cavalry division was a mile and a half south of Logan at Anthony’s Bridge. Seeing the threat to the Union right flank, he dismounted five cavalry regiments and posted them on the flank of Cleburne’s advance. Covered by artillery, Kilpatrick’s cavalry forced Cleburne to deviate and change front. The cavalry repulsed two attacks before retreating across the bridge with the loss of two guns. The 92nd Illinois Mounted Infantry distinguished itself as the rearguard. The guns were recaptured after Brigadier-General Giles Alexander Smith’s division (4/XVII) arrived on the scene and counter-attacked. Cleburne resumed his attack and pushed on to Logan’s main line. Union Brigadier-General William Babcock Hazen’s division (2/XV) bore the brunt of Cleburne’s flank attack. Hazen was reinforced in turn by Colonel Bryant’s brigade (1/3/XVII), and then by the remainder of Brigadier-General Charles Robert Wood’s division (3/XVII). Brigadier-General William Passmore Carlin’s division (1/XIV) was also sent to reinforce the threatened area but arrived after the fighting had subsided. Cleburne’s attack stalled without ever getting closer than 60 yards from the Union line. Hardee called on Lee to attack again in combination. Lee reported that such an effort was beyond his troops’ capacity. Hardee called off any further attacks and ordered Cleburne and Lee to entrench, now that strong Union reinforcements were arriving in his front.

Fearing an attack on Atlanta, Hood withdrew Lee’s Corps from Hardee’s force and sent it back overnight to join Stewart’s Corps for the defence of Atlanta. Hood remained in the dark, believing that the Union Army of the Cumberland and the Army of the Ohio were still poised to capture Atlanta. They were in fact, apart from one corps (Major-General Henry Warner Slocum’s XX Corps, Cumberland), not too far from Howard’s Army of the Tennessee on the Flint River near Jonesboro. This left Hardee’s Corps unsupported at Jonesboro, facing six of the seven Union corps while Lee’s Corps and Stewart’s Corps were moving to oppose the threat of a single corps that was being held on the strict defensive north of Atlanta.

Union casualties during the day were less than 500 men, possibly as few as 179 men, out of 14,170 engaged. Confederate losses were 1,725 men out of 23,811 engaged.

ORDER OF BATTLE: UNION MILITARY DIVISION OF THE MISSISSIPPI

Union Military Division of the Mississippi: Major-General William Tecumseh Sherman
District of Etowah: Major-General James Blair Steedman
District of Northern Alabama: Brigadier-General Robert Seaman Granger
District of Tennessee: Major-General Lovell Harrison Rousseau
1st Brigade (Tennessee): Colonel Charles Camp Doolittle
Post of Nashville (Tennessee): Brigadier-General John Franklin Miller
Post of Chattanooga: Colonel T R Stanley
1st Separate Brigade (Chattanooga): Colonel Timothy Robbins Stanley
4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel George Spalding
1st Brigade, 4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel J M Thornburgh
2nd Brigade, 4th Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Lieutenant-Colonel W J Clift
Defences of Nashville & Chattanooga Railroad (Tennessee): Brigadier-General Robert Huston Milroy
1st Brigade, Nashville (Tennessee): Brigadier-General Horatio Phillips Van Cleve
2nd Brigade, Nashville (Tennessee): Colonel E J Robinson
3rd Brigade, Nashville (Tennessee): Colonel Wladimir Bonaventura Krzyzanowski
Engineer Brigade (Cumberland): Colonel W B McCreery
Army of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
IV Corps (Cumberland): Major-General David Sloane Stanley
1st Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Nathan Kimball
2nd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General John Newton
3rd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Thomas John Wood
XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Jefferson Columbus Davis
1st Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General William Passmore Carlin
2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General James Dada Morgan
3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Absalom Baird
XX Corps (Cumberland): Major-General Henry Warner Slocum
1st Division, XX Corps (Cumberland): Brigadier-General Alpheus Starkey Williams
2nd Division, XX Corps (Cumberland): Brigadier-General John White Geary
3rd Division, XX Corps (Cumberland): Brigadier-General William Thomas Ward
Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Washington Lafayette Elliott
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Edward Moody McCook
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Kenner Garrard
3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Hugh Judson Kilpatrick
Independent Cavalry Brigade, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel William Jackson Palmer
Department of the Tennessee: Major-General Oliver Otis Howard
District of Vicksburg: Brigadier-General Napoleon Jackson Tecumseh Dana
1st Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Elias Smith Dennis
Maltby’s Brigade (Vicksburg): Brigadier-General Jasper Adalmorn Maltby
USCT Division (Vicksburg): Brigadier-General John Parker Hawkins
Cavalry Brigade (Vicksburg): Colonel Embury D Osband
Defences of Natchez: Brigadier-General Mason Brayman
Mississippi Marine Brigade (Tennessee): Brigadier-General Alfred Washington Ellet
District of Western Kentucky: Brigadier-General Eleazar Arthur Paine
District of Western Kentucky: Brigadier-General E A Paine
District of West Tennessee: Brigadier-General Benjamin Henry Grierson
Cavalry (West Tennessee): Brigadier-General Benjamin Henry Grierson
1st Cavalry Division, Cavalry (West Tennessee): Brigadier-General Edward Hatch
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry (West Tennessee): Colonel T P Herrick
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry (West Tennessee): Colonel Datus Ensign Coon
2nd Cavalry Division, Cavalry (West Tennessee): Colonel Edward Francis Winslow
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry (West Tennessee): Colonel Joseph Kargé
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry (West Tennessee): Colonel John Willock Noble
District of Tennessee: Brigadier-General Cadwallader Colden Washburn
1st Brigade, Tennessee: Colonel George Blaikie Hoge
3rd Brigade, Tennessee: Colonel James Wood
4th Brigade, Tennessee: Colonel E I Buttrick
1st USCT Brigade, Tennessee: Colonel Edward Bouton
Sub-District of Memphis: Brigadier-General Ralph Pomeroy Buckland
District of Kentucky: Brigadier-General Stephen Gano Burbridge
1st Division, Kentucky, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Nathaniel Collins McLean
1st Brigade, Kentucky, 1st Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Edward Henry Hobson
2nd Brigade, Kentucky, 1st Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel J M Brown
3rd Brigade, Kentucky, 1st Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel C S Hanson
4th Brigade, Kentucky, 1st Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel Robert Wilson Ratliff (Lexington, Kentucky)
5th Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Stephen Gano Burbridge

2nd Division, Kentucky, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Hugh Boyle Ewing
1st Brigade, 2nd Division, Kentucky, XXIII Corps (Ohio): Lieutenant-Colonel T B Fairleigh
2nd Brigade, 2nd Division, Kentucky, XXIII Corps (Ohio): Colonel C Maxwell
Camp Nelson, Kentucky: Brigadier-General Speed Smith Fry
Army of Tennessee: Major-General Oliver Otis Howard
XV Corps (Tennessee): Major-General John Alexander Logan
1st Division, XV Corps (Tennessee): Major-General Peter Joseph Osterhaus
2nd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General William Babcock Hazen
3rd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General John Eugene Smith
4th Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General William Harrow
XVI Corps (Tennessee):
Left Wing XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General Thomas Edward Greenfield Ransom
2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General John Murray Corse
4th Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General John Wallace Fuller
1st USCT Brigade, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel Cleaveland J Campbell
Cavalry Brigade, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel George Eliphaz Spencer
Right Wing XVI Corps (Tennessee): Major-General Andrew Jackson Smith
1st Division, Right Wing XVI Corps (Tennessee): Major-General Joseph Anthony Mower
1st Brigade, 1st Division, Right Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel William Linn McMillen
2nd Brigade, 1st Division, Right Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel Lucius Frederick Hubbard
3rd Brigade, 1st Division, Right Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel J J Woods
3rd Division, Right Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel W T Shaw
1st Brigade, 3rd Division, Right Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel C D Murray
2nd Brigade, 3rd Division, Right Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel James Isham Gilbert
3rd Brigade, 3rd Division, Right Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel Edward H Wolfe
XVII Corps (Tennessee): Major-General Francis Preston Blair
3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General William Burnham Woods
4th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Giles Alexander Smith
District of Memphis: Brigadier-General Ralph Pomeroy Buckland
2nd Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel Jonathan Baker Moore
Department of the Ohio: Major-General John McAllister Schofield
District of East Tennessee: Brigadier-General Jacob Ammen
Army of the Ohio: Major-General John McAllister Schofield
XXIII Corps (Ohio): Major-General John McAllister Schofield
nd Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Milo Smith Hascall
3rd Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Jacob Dolson Cox~
4th Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Jacob Ammen
1st Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel W Y Dillard
2nd Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Davis Tillson
3rd Brigade, 4th Division, XXIII Corps (Ohio): Lieutenant-Colonel M L Patterson
Cavalry Division (Ohio): Major-General George Stoneman

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF TENNESSEE AND GEORGIA

Confederate Department of Tennessee and Georgia: General John Bell Hood
Army of Tennessee: General John Bell Hood
I Corps (Tennessee): Major-General Benjamin Franklin Cheatham
Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General George Earl Maney
Gist’s Brigade, Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee): Colonel Ellison Capers
Carter’s Brigade, Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General John Carpenter Carter
Maney’s Brigade, Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee): Colonel George C Porter
Strahl’s Brigade, Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee): Colonel James D Tillman
Vaughn’s Brigade, Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee): Colonel Michael Magevney
Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee): Major-General Patrick Ronayne Cleburne
Lowrey’s Brigade, Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Mark Perrin Lowrey
Govan’s Brigade, Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Daniel Chevilette Govan
Granbury’s Brigade, Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Hiram Bronson Granbury
Mercer’s Brigade, Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee): Colonel Charles H Olmstead
Bate’s Division, I Corps (Tennessee): Major-General John Calvin Brown
Jackson’s Brigade, Bate’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Henry Rootes Jackson
Lewis’ Brigade, Bate’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Joseph Horace Lewis
Finley’s Brigade, Bate’s Division, I Corps (Tennessee): Lieutenant-Colonel Daniel L Kenan
Smith’s Brigade, Bate’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General Thomas Benton
Smith
II Corps (Tennessee): Lieutenant-General Stephen Dill Lee
Anderson’s Division, II Corps (Tennessee): Major-General James Patton Anderson
Deas’ Brigade, Anderson’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Zachariah Cantey Deas
Brantley’s Brigade, Anderson’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General William Felix Brantley
Manigault’s Brigade, Anderson’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Arthur Middleton Manigault
Sharps’ Brigade, Anderson’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Jacob Hunter Sharp
Stevenson’s Division, II Corps (Tennessee): Major-General Carter Littlepage Stevenson
Brown’s Brigade, Stevenson’s Division, II Corps (Tennessee): Colonel Joseph B Palmer
Pettus’ Brigade, Stevenson’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Edmund Winston Pettus
Cumming’s Brigade, Stevenson’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Alfred Cumming
Reynolds’ Brigade, Stevenson’s Division, II Corps (Tennessee): Colonel Washington M Hardy
Clayton’s Division, II Corps (Tennessee): Major-General Henry De Lamar Clayton
Stovall’s Brigade, Clayton’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Marcellus Augustus Stovall
Baker’s Brigade, Clayton’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Alpheus Baker
Gibson’s Brigade, Clayton’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General Randall Lee Gibson
Holtzclaw’s Brigade, Clayton’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General James Thadeus Holtzclaw
III Corps (Tennessee): Lieutenant-General Alexander Peter Stewart
Loring’s Division, III Corps (Tennessee): Brigadier-General Winfield Scott Featherston
Featherston’s Brigade, Loring’s Division, III Corps (Tennessee): Colonel Marcus D L Stephens
Adams’ Brigade, Loring’s Division, III Corps (Tennessee): Brigadier-General John Adams
Scott’s Brigade, Loring’s Division, III Corps (Tennessee): Brigadier-General Thomas Moore Scott
French’s Division, III Corps (Tennessee): Major-General Samuel Gibb French
Ector’s Brigade, French’s Division, III Corps (Tennessee): – Colonel William H Young
Cockrell’s Brigade, French’s Division, III Corps (Tennessee): Brigadier-General Francis Marion Cockrell
Sears’ Brigade, French’s Division, III Corps (Tennessee): Brigadier-General Claudius Wistar Sears
Walthall’s Division, III Corps (Tennessee): Major-General Edward Cary Walthall
Quarles’ Brigade, Walthall’s Division, III Corps (Tennessee): Brigadier-General William Andrew Quarles
Cantey’s Brigade, Walthall’s Division, III Corps (Tennessee): Colonel Edward A O’Neal
Reynolds’ Brigade, Walthall’s Division, III Corps (Tennessee): Brigadier-General Daniel Harris Reynolds
Cavalry Corps (Tennessee): Major-General Joseph Wheeler
Martin’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Major-General William Thompson Martin
Allen’s Brigade, Martin’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee):
Iverson’s Brigade, Martin’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General Alfred Iverson
Humes’ Division, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General William Young Conn Humes
Ashby’s Brigade, Humes’ Division, Cavalry Corps (Tennessee):
Harrison’s Brigade, Humes’ Division, Cavalry Corps (Tennessee):
Kelly’s Division, Cavalry Corps (Tennessee):
Anderson’s Brigade, Kelly’s Division, Cavalry Corps (Tennessee):
Hannon’s Brigade, Kelly’s Division, Cavalry Corps (Tennessee):
Dibrell’s Brigade, Kelly’s Division, Cavalry Corps (Tennessee):
Williams’ Brigade, Kelly’s Division, Cavalry Corps (Tennessee):
Jackson’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General William Hicks Jackson
Armstrong’s Brigade, Jackson’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General Frank Crawford Armstrong
Ross’ Brigade, Jackson’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General Lawrence Sullivan Ross
Morgan’s Reserve Cavalry Brigade, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General John Tyler Morgan
Williams’ Reserve Cavalry Brigade, Cavalry Corps (Tennessee):

Louisiana. Expedition from Goodrich’s Landing to Bayou Macon ended.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE GULF

Union Military Division of West Mississippi: Major-General Edward Richard Sprigg
anby
Department of the Gulf: Major-General Nathaniel Prentiss Banks
District of Baton Rouge and Port Hudson: Major-General Francis Jay Herron
Sub-District of Baton Rouge: Brigadier-General William Plummer Benton
Sub-District of Port Hudson: Brigadier-General George Leonard Andrews
District of Carrollton: Colonel Nelson B Bartram
District of Key West and Tortugas: Brigadier-General John Newton
District of La Fourche: Brigadier-General Robert Alexander Cameron
District of Morganza: Brigadier-General Michael Kelly Lawler
USCT Division (Morganza): Brigadier-General Daniel Ullman
1st Brigade, USCT Division (Morganza): Colonel Henry Newton Frisbie
2nd Brigade, USCT Division (Morganza): Colonel Theodore Harvey Barrett
District of West Florida: Brigadier-General Alexander Asboth
1st Brigade (West Florida): Colonel L L Zulavsky
Defences of New Orleans: Brigadier-General Thomas West Sherman
Army of the Gulf: Major-General Nathaniel Prentiss Banks
XIX Corps (Gulf): Major-General Joseph Jones Reynolds
2nd Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General Elias Smith Dennis
1st Brigade, 2nd Division, XIX Corps (Gulf): Colonel Benjamin Dornblaser
2nd Brigade, 2nd Division, XIX Corps (Gulf): Colonel James Richard Slack
3rd Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General George Francis McGinnis
1st Brigade, 3rd Division, XIX Corps (Gulf): Colonel Lionel Allen Sheldon
2nd Brigade, 3rd Division, XIX Corps (Gulf): Colonel William Thomas Spicely
3rd Brigade, 3rd Division, XIX Corps (Gulf): Colonel Frederick William Moore
Cavalry Brigade, XIX Corps (Gulf): Lieutenant-Colonel J M Crebs
Reserve Corps (Gulf): Major-General Gordon Granger
2nd Brigade, US Forces Mobile Bay, Reserve Corps (Gulf): Colonel Henry Bertram
3rd Brigade, 2nd Division, XIX Corps (Gulf): Colonel Joshua James Guppey
Cavalry Division (Gulf): Brigadier-General Albert Lindley Lee
1st Brigade, Cavalry Division (Gulf): Colonel John G Fonda
2nd Brigade: Colonel William Jennings Landram

Missouri. Confederate guerrillas raided and plundered Steeleville, killing militiamen and citizens who resisted.

New York.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE EAST

Union Department of the East: Major-General John Adams Dix
Chief of Staff Major-General John James Peck
City and Harbour of New York: Brigadier-General Lewis Cass Hunt
Hart’s Island: Brigadier-General Nathaniel James Jackson

South Carolina. The blockade running British steamer Mary Bowers ran aground between Rattlesnake Shoals and Long Island and was lost. She had been bound for Charleston to load a cargo of cotton for sale in Halifax, Nova Scotia.

Tennessee. Skirmish at Clifton.

Tennessee. Incidents at Block Houses 4 and 5 on the Nashville & Chattanooga Railroad.

Virginia. Skirmish neat the Davis House.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE POTOMAC

Union General–in-Chief: Lieutenant-General Ulysses Simpson Grant
Department of the Potomac: Major-General George Gordon Meade
Army of the Potomac: Major-General George Gordon Meade
Chief of Artillery: Brigadier-General Henry Jackson Hunt
Provost Guard (Potomac): Brigadier-General Marsena Rudolph Patrick
Engineers (Potomac): Brigadier-General Henry Washington Benham
II Corps (Potomac): Major-General Winfield Scott Hancock
1st Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Nelson Appleton Miles
1st Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel James Canning Lynch
2nd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel William Wilson
4th Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel William Glenny
2nd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General John Gibbon
1st Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel H P Rugg
2nd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel M Murphy
3rd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel Thomas Alfred Smyth
3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Gershom Mott
1st Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Philippe Régis Dénis de Keredern De Trobriand
2nd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Byron Root Pierce
3rd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Colonel Robert McAllister
V Corps (Potomac): Major-General Gouverneur Kemble Warren
1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Charles Griffin
1st Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel William A Throop
2nd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel Edgar M Gregory
3rd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel James Gwyn
2nd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Romeyn Beck Ayres
1st Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel Charles Pomeroy Stone
2nd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel S A Graham
3rd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Colonel John William Hofman
3rd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Samuel Wylie Crawford
1st Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel Thomas Franklin McCoy
2nd Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Henry Baxter
3rd Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Edward Stuyvesant
Bragg
IX Corps (Potomac): Major-General John Grubb Parke
1st Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General John Frederick Hartranft
1st Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel J H Barnes
2nd Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel G P Robinson
2nd Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General Robert Brown Potter
1st Brigade, 2nd Division, IX Corps (Potomac): Colonel John Irwin Curtin
2nd Brigade, 2nd Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General Simon Goodell Griffin
3rd Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General Orlando Bolivar Willcox
1st Brigade, 3rd Division, IX Corps (Potomac): Colonel Benjamin C Christ
2nd Brigade, 3rd Division, IX Corps (Potomac): Colonel William Humphrey

4th Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General Edward Ferrero
1st Brigade, 4th Division, IX Corps (Potomac): Colonel Joshua A Sigfried
2nd Brigade, 4th Division, IX Corps (Potomac): Colonel H G Thomas
Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General David McMurtrie Gregg
2nd Division, Cavalry Corps (Potomac): Brigadier-General David McMurtrie Gregg
1st Brigade, 2nd Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel William Stedman
2nd Brigade, 2nd Division, Cavalry Corps (Potomac): Colonel Charles Henry Smith
Department of Virginia and North Carolina: Major-General Edward Otho Cresap Ord
District of Currituck: Colonel Samuel Henry Roberts
District of Eastern Virginia: Brigadier-General George Foster Shepley
Portsmouth (Eastern Virginia): Brigadier-General Israel Vogdes
District of North Carolina: Brigadier-General Innis Newton Palmer
Sub-District of Beaufort (NC): Colonel Jonathan Coffin Amory
Sub-District of New Bern: Brigadier-General Edward Harland
Army of the James: Major-General Benjamin Franklin Butler
X Corps (James): Major-General David Bell Birney
1st Division, X Corps (James): Major-General Alfred Howe Terry
1st Brigade, 1st Division, X Corps (James): Colonel Joshua B Howell
2nd Brigade, 1st Division, X Corps (James): Colonel Joseph Roswell Hawley
3rd Brigade, 1st Division, X Corps (James): Colonel Harris Merrill Plaisted
2nd Division, X Corps (James): Brigadier-General Robert Sanford Foster
1st Brigade, 2nd Division, X Corps (James): Colonel Newton Martin Curtis
2nd Brigade, 2nd Division, X Corps (James): Colonel William Brainerd Barton
3rd Brigade, 2nd Division, X Corps (James): Colonel Francis Augustus Osborn
3rd Division, 2nd Division, X Corps (James): Brigadier-General William Birney
1st USCT Brigade, 3rd Division, X Corps (James): Brigadier-General Gilman Marston
2nd USCT Brigade, 1st Brigade, 3rd Division, X Corps (James): Colonel John H Holman
XVIII Corps (James): Major-General Edward Otho Cresap Ord
1st Division, XVIII Corps (James): Brigadier-General Joseph Bradford Carr
1st Brigade, 1st Division, XVIII Corps (James): Colonel Aaron Fletcher Stevens
2nd Brigade, 1st Division, XVIII Corps (James): Colonel E M Cullen
3rd Brigade, 1st Division, XVIII Corps (James): Colonel S H Roberts
2nd Division, XVIII Corps (James): Brigadier-General Adelbert Ames
1st Brigade, 2nd Division, XVIII Corps (James): Colonel James Stewart
2nd Brigade, 2nd Division, XVIII Corps (James): Colonel G M Guion
3rd Brigade, 2nd Division, XVIII Corps (James): Colonel Harrison Stiles Fairchild
3rd Division, XVIII Corps (James): Brigadier-General Charles Jackson Paine
1st USCT Brigade, 3rd Division, XVIII Corps (James): Colonel John H Holman
2nd USCT Brigade, 3rd Division, XVIII Corps (James): Colonel Alonzo Granville Draper
3rd USCT Brigade, 3rd Division, XVIII Corps (James): Colonel Samuel Augustus Duncan
Cavalry Division (James): Brigadier-General August Valentin Kautz
1st Brigade, Cavalry Division (James): Colonel Robert Mayhew West
2nd Brigade, Cavalry Division (James): Colonel Samuel Perkins Spear

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF NORTHERN VIRGINIA

Confederate Department of Northern Virginia: General Robert Edward Lee
District of the Valley: Lieutenant-General Jubal Anderson Early
II Corps “Army of the Valley”: Major- General Jubal Anderson Early
Gordon’s Division, II Corps “Army of the Valley”: Major-General John Brown Gordon
York’s Brigade, Gordon’s Division,
I Corps “Army of the Valley”: Brigadier-General Zebulon York
Evans’ Brigade, Gordon’s Division, II Corps “Army of the Valley”: Colonel Edmund N Atkinson
Ramseur’s Division, II Corps “Army of the Valley”: Major-General Stephen Dodson
Ramseur
Pegram’s Brigade, Ramseur’s Division, II Corps “Army of the Valley”: Brigadier-General John Pegram
Johnston’s Brigade, Ramseur’s Division, II Corps “Army of the Valley”: Brigadier-General Robert Daniel Johnston
Godwin’s Brigade, Ramseur’s Division, II Corps “Army of the Valley”: Brigadier-General Archibald Campbell Godwin
Johnson’s Division, II Corps “Army of the Valley”: Major-General Edward Johnson
W Terry’s Brigade, Johnson’s Division, II Corps “Army of the Valley”: Brigadier-General William Terry
Artillery, II Corps (Northern Virginia): brigadier-General Armistead Lindsay Long
Army of Northern Virginia: General Robert Edward Lee
Chief of Artillery (Northern Virginia): Brigadier-General William Nelson Pendleton
I Corps (Northern Virginia): Lieutenant- General Richard Heron Anderson
Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Major-General George Edward Pickett
Barton’s Brigade, Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Seth Maxwell Barton
Hunton’s Brigade, Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Eppa
Hunton
Corse’s Brigade, Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Montgomery Dent Corse
W R Terry’s Brigade, Pickett’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General
William Richard Terry
Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Major-General Charles William Field
Anderson’s Brigade, Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General George Thomas Anderson
Law’s Brigade, Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel P D Bowler
Bratton’s Brigade, Field’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General John Bratton
Kershaw’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Joseph Brevard Kershaw
Wofford’s Brigade, Kershaw’s Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel H P Sanders
Bryan’s Brigade, Kershaw’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Goode Bryan
Humphreys’ Brigade, Kershaw’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Benjamin Grubb Humphreys
Henagan’s Brigade, Kershaw’s Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel John W Henagan
Artillery, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Edward Porter Alexander
III Corps (Northern Virginia): Lieutenant- General Ambrose Powell Hill
Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Major-General William Mahone
Sanders’ Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General John Caldwell Calhoun Sanders
Harris’ Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Nathaniel Harrison Harris
Weisiger’s Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Davis Addison Weisiger
Wright’s Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Ambrose Ransom Wright
Finegan’s Brigade, Mahone’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Joseph Finegan
Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Major-General Cadmus Marcellus Wilcox
Thomas’ Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Colonel T J Simmons
McGowan’s Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Samuel McGowan
Lane’s Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General James Henry Lane
Scales’ Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Alfred Moore Scales
Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Major-General Henry Heth
Davis’ Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Joseph
Robert Davis
McRae Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Colonel William McRae
Cooke’s Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General John Rogers Cooke
Walker’s Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Henry Harrison Walker
Artillery, III Corps (Northern Virginia): Colonel Reuben Lindsay Walker
Cavalry (Northern Virginia): Major-General Wade Hampton
F H Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Major-General Fitzhugh Lee
Lomax’s Brigade, F H Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General Lunsford Lindsay Lomax
Wickham’s Brigade, F H Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General Williams Carter Wickham
Butler’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General Matthew Calbraith Butler
Dunovant’s Brigade, Butler’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General John Dunovant
Young’s Brigade, Butler’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General Pierce Manning Butler Young
Rosser’s Brigade, Butler’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General Thomas Lafayette Rosser W H F Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Major-General William Henry Fitzhugh Lee
Chambliss’ Brigade, W H F Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General John Randolph Chambliss
Barringer’s Brigade, W H F Lee’s Cavalry Division, Cavalry (Northern Virginia): Brigadier-General Rufus Clay Barringer

West Virginia. Incident at Charlestown.

West Virginia. Skirmish at Martinsburg.

ORDER OF BATTLE UNION MIDDLE MILITARY DIVISION

Middle Military Division: Major-General Philip Henry Sheridan
Middle Department (Middle): Major-General Lewis Wallace
District of Delaware: Colonel Samuel M Bowman
District of the Eastern Shore of Maryland: Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
VIII Corps (Middle): Major-General Lewis Wallace
1st Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Brigadier-General Erastus Barnard Tyler
2nd Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Colonel William Walton Morris
3rd Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
Department of the Susquehanna (Middle): Major-General Darius Nash Couch
Lehigh District: (Franz Sigel) Brigadier-General Orris Sanford Ferry
District of the Monongahela: Brigadier-General Thomas Algeo Rowley
Department of Washington: Major-General Christopher Columbus Augur
XXII Corps (Washington): Major-General Christopher Columbus Augur
Light Artillery Camp of Instruction (Washington): Brigadier-General Albion Parris Howe
Provisional Brigades (Washington): Major-General Silas Casey
Hardin’s Division (Washington): Brigadier-General Martin Davis Hardin
1st Brigade, Hardin’s Division (Washington): Colonel John Howard Kitching
2nd Brigade, Hardin’s Division (Washington): Colonel Henry Goddard Thomas
District of Alexandria: Brigadier-General John Potts Slough
District of St Mary’s: Brigadier-General James Barnes
District of Washington: Colonel Moses N Wisewell
De Russy’s Division (Washington): Brigadier-General Gustavus Adolphus De Russy
1st Brigade, De Russy’s Division (Washington): Colonel J N G Whistler
2nd Brigade, De Russy’s Division (Washington): Colonel T Wilhelm
3rd Brigade, De Russy’s Division (Washington): Colonel W Heine
4th Brigade, De Russy’s Division (Washington): Colonel A Farnsworth
Department of West Virginia: Brigadier-General George Crook
District of Harper’s Ferry: Brigadier-General John Dunlap Stevenson
Kenly’s Brigade (Harper’s Ferry): Brigadier-General John Reese Kenly
Kelley’s Brigade, (Harper’s Ferry): Brigadier-General Benjamin Franklin Kelley
Army of West Virginia: Brigadier-General George Crook
1st Division (West Virginia): Colonel J Thoburn

1st Brigade, 1st Division (West Virginia): Colonel George Duncan Wells
2nd Brigade, 1st Division (West Virginia): Colonel William Grosvenor Ely
3rd Brigade, 1st Division (West Virginia): Colonel T M Harris
1st Brigade, 2nd Division (West Virginia): Colonel Rutherford Birchard Hayes
2nd Brigade, 2nd Division (West Virginia): Colonel D D Johnson
1st Cavalry Division (West Virginia): Brigadier-General Alfred Napoleon Alexander Duffié
1st Brigade, 1st Cavalry Division (West Virginia): Colonel William Badger Tibbits
2nd Cavalry Division (West Virginia): Brigadier-General William Woods Averell
1st Brigade, 2nd Cavalry Division (West Virginia): Colonel J M Schoonmaker
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division (West Virginia): Colonel W H Powell
Army of the Shenandoah: Major-General Philip Henry Sheridan
VI Corps (Shenandoah): Major-General Horatio Gouverneur Wright
1st Division, VI Corps (Shenandoah): Brigadier-General David Allen Russell
1st Brigade, 1st Division, VI Corps (Shenandoah): Colonel William Henry Penrose
2nd Brigade, 1st Division, VI Corps (Shenandoah): Brigadier-General Emory Upton
3rd Brigade, 1st Division, VI Corps (Shenandoah): Colonel Oliver Edwards
2nd Division, VI Corps (Shenandoah): Brigadier-General George Washington Getty
1st Brigade, 2nd Division, VI Corps (Shenandoah): Brigadier-General Frank Wheaton
2nd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Shenandoah): Brigadier-General Lewis Addison Grant
3rd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Shenandoah): Colonel Daniel Davidson Bidwell
3rd Division, VI Corps (Shenandoah): Brigadier-General James Brewerton Ricketts
1st Brigade, 3rd Division, VI Corps (Shenandoah): Colonel W Emerson
2nd Brigade, 3rd Division, VI Corps (Shenandoah): Colonel Joseph Warren Keifer
XIX Corps Detachment (Shenandoah): Brigadier-General William Hemsley Emory
1st Division, XIX Corps Detachment (Shenandoah): Brigadier-General William Dwight
1st Brigade, 1st Division, XIX Corps Detachment (Shenandoah): Colonel George Lafayette Beal
2nd Brigade, 1st Division, XIX Corps Detachment (Shenandoah): Brigadier-General James Winning McMillan
3rd Brigade, 1st Division, XIX Corps Detachment (Shenandoah): Colonel L D H Currie
2nd Division, XIX Corps Detachment (Shenandoah): Brigadier-General Cuvier Grover
1st Brigade, 2nd Division, XIX Corps Detachment (Shenandoah): Brigadier-General Henry Warner Birge
2nd Brigade, 2nd Division, XIX Corps Detachment (Shenandoah): Colonel Edward Leslie Molineux
3rd Brigade, 2nd Division, XIX Corps Detachment (Shenandoah): Colonel Jacob Sharpe
4th Brigade, 2nd Division, XIX Corps Detachment (Shenandoah): Colonel David Shunk
Cavalry Corps (Shenandoah): Brigadier-General Alfred Thomas Archimedes Torbert
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Brigadier-General Wesley Merritt
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Brigadier-General George Armstrong Custer
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Colonel Thomas Casimer Devin
3rd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Colonel Charles Russell Lowell
Reserve Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Colonel Alfred Gibbs
3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Brigadier-General James Harrison Wilson
1st Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Brigadier-General John Baillie McIntosh
2nd Brigade, 3rd Cavalry Division, Cavalry Corps (Shenandoah): Brigadier-General George Henry Chapman

Union Organisation

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Edwin McMasters Stanton

Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • North Atlantic Blockading Squadron USN: Acting Rear Admiral Samuel Phillips Lee USN
  • South Atlantic Blockading Squadron USN: Rear Admiral John Adolphus Dahlgren USN
  • West Gulf Blockading Squadron USN: Rear Admiral David Glasgow Farragut USN
  • East Gulf Blockading Squadron USN: Captain Theodore P Green USN
  • Pacific Squadron USN: Rear Admiral Charles H Bell USN
  • Mississippi River Squadron USN: Captain Alexander Moseley Pennock USN
  • Potomac Flotilla USN: Commodore Andrew Allen Harwood USN

General–in-Chief: Ulysses Simpson Grant

  • Military Division of the Mississippi: William Tecumseh Sherman
    • Department of the Cumberland: George Henry Thomas
      • District of Tennessee: Lovell Harrison Rousseau
      • District of Western Kentucky: Eleazer Arthur Paine
      • District of Northern Alabama: Robert Seaman Granger
      • District of Etowah: James Blair Steedman
      • Army of the Cumberland: George Henry Thomas
        • IV Corps Cumberland: David Sloane Stanley
        • XIV Corps Cumberland: Jefferson Columbus Davis
        • XX Corps Cumberland: Henry Warner Slocum
        • Cavalry Corps Cumberland: Richard William Johnson temporary
    • Department of the Ohio: John McAllister Schofield
      • District of East Tennessee: Jacob Ammen
      • District of Kentucky: Stephen Gano Burbridge
      • Army of the Ohio: John McAllister Schofield
        • XXIII Corps Ohio: John McAllister Schofield
    • Department of the Tennessee: Oliver Otis Howard
      • District of West Tennessee: Benjamin Henry Grierson
        • Sub-District of Memphis: Ralph Pomeroy Buckland
      • District of Vicksburg: Napoleon Jackson Tecumseh Dana
      • Army of the Tennessee: Oliver Otis Howard
        • XV Corps Tennessee: John Alexander Logan
        • XVI Corps Tennessee: vacant
          • Right Wing XVI Corps Tennessee: Andrew Jackson Smith
          • Left Wing XVI Corps Tennessee: Thomas Edward Greenfield Ransom
        • XVII Corps Tennessee: Francis Preston Blair
  • Military Division of West Mississippi: Edward Richard Sprigg Canby
    • Department of Arkansas: Frederick Steele
      • District of Eastern Arkansas: William Crooks temporary
      • District of Little Rock: Eugene Asa Carr
      • District of the Frontier: John Milton Thayer
      • Army of Arkansas: Frederick Steele
        • VII Corps Arkansas: Frederick Steele
    • Department of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
      • District of Baton Rouge and Port Hudson: Francis Jay Herron
        • Sub-District of Baton Rouge: William Plummer Benton
        • Sub-District of Port Hudson: George Leonard Andrews
      • District of La Fourche: Robert Alexander Cameron
      • District of Morganza: Michael Kelly Lawler
      • District of Carrollton: Nelson B Bartram
      • District of West Florida: Alexander Asboth
      • District of Key West and Tortugas: vacant
      • Defences of New Orleans: Thomas West Sherman
      • Army of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
        • XIX Corps Gulf: Joseph Jones Reynolds
        • Reserve Corps Gulf: Gordon Granger
    • Department of the Missouri: William Starke Rosecrans
      • District of St Louis: Alfred Pleasonton
      • District of Southwest Missouri: John Benjamin Sanborn
      • District of North Missouri: Clinton Bowen Fisk
      • District of Central Missouri: Alfred Pleasonton
      • District of Rolla: John McNeil
  • Middle Military Division: Philip Henry Sheridan temporary
    • Middle Department: Lewis Wallace
      • District of Delaware: Samuel M Bowman
      • District of the Eastern Shore of Maryland: Henry Hayes Lockwood
      • VIII Corps Middle: Lewis Wallace
    • Department of the Susquehanna: Darius Nash Couch
      • Lehigh District: Franz Sigel
      • District of the Monongahela: Thomas Algeo Rowley
    • Department of Washington: Christopher Columbus Augur
      • District of St Mary’s: James Barnes
      • District of Alexandria: John Potts Slough
      • District of Washington: Moses N Wisewell
      • XXII Corps Washington: Christopher Columbus Augur
    • Department of Western Virginia: George Crook awaited
      • District of Harper’s Ferry: John Dunlap Stevenson
      • Army of Western Virginia: George Crook
    • Army of the Shenandoah: Philip Henry Sheridan
      • VI Corps Shenandoah: Horatio Gouverneur Wright
      • Cavalry Corps Shenandoah: Alfred Thomas Archimedes Torbert
  • Department of the East: John Adams Dix
  • Department of Kansas: George Sykes
    • District of Nebraska Territory: Robert Byington Mitchell
    • District of North Kansas: Thomas Alfred Davies
    • District of South Kansas: Thomas Jefferson McKean
    • District of the Upper Arkansas: James Gilpatrick Blunt
    • District of the Border: William Russell Judson
    • District of Colorado Territory: John Milton Chivington
  • Department of New Mexico: James Henry Carleton
    • District of Arizona: George Washington Bowie
  • Northern Department: Samuel Peter Heintzelman
    • District of Illinois: Halbert Eleazer Paine
    • District of Indiana: Alvin Peterson Hovey
  • Department of the Northwest: John Pope
    • District of Minnesota: Henry Hastings Sibley
    • District of Wisconsin: Thomas Church Haskell Smith
    • District of Iowa: Alfred Sully
  • Department of the Pacific: Irvin McDowell
    • District of California: George Wright
    • District of the Humboldt: Stephen Girard Whipple
    • District of Oregon: Benjamin Alvord
    • District of Southern California: James Freeman Curtis
    • District of Utah: Patrick Edward Connor
  • Department of the Potomac: George Gordon Meade
    • Army of the Potomac: George Gordon Meade
      • II Corps Potomac: Winfield Scott Hancock
      • V Corps Potomac: Gouverneur Kemble Warren
      • IX Corps Potomac: John Grubb Parke
      • Cavalry Corps Potomac: David McMurtrie Gregg
  • Department of the South: John Gray Foster
    • Northern District (South): Alexander Schimmelfennig
    • District of Beaufort (SC): Rufus Saxton
    • District of Hilton Head: Edward Elmer Potter temporary
    • District of Florida: John Porter Hatch
  • Department of Virginia and North Carolina: Edward Otho Cresap Ord
    • District of Eastern Virginia: George Foster Shepley
    • District of Currituck: Samuel Henry Roberts
    • District of North Carolina: Innis Newton Palmer
      • Sub-District of Beaufort NC: Thomas Jonathan Coffin Amory
      • Sub-District of New Bern: Edward Harland
    • Army of the James: Benjamin Franklin Butler
      • X Corps James: David Bell Birney
      • XVIII Corps James: Edward Otho Cresap Ord

Confederate Organisation

CSA: Major-General Benjamin Franklin Cheatham assumed temporary command of I Corps (Tennessee), succeeding Lieutenant-General William Joseph Hardee.

Cheatham, Benjamin Franklin / Tennessee / Born 20 October 1820 Nashville, Tennessee / Died 4 September 1886
Captain USV 1st Tennessee Infantry 1847 / Colonel USV 3rd Tennessee Infantry 1848 / Mustered Out USV 1848 / Brigadier-General Tennessee Militia 9 May 1861 / Brigadier-General PACS 9 July 1861 / Major-General PACS 11 March 1862 to rank from 10 March 1862 / Paroled Greensboro, North Carolina 1 May 1865 / WIA Shiloh 6 April 1862 WIA Ezra Church 28 July 1864
1st Brigade Western District Western Department 7 September 1861-24 October 1861 / 2nd Division Western District Western Department 24 October 1861-9 March 1862 / 2nd Division I Corps Army of Mississippi 12 March 1862-2 July 1862 / 1st Division I Corps Army of Mississippi 2 July 1862-15 August 1862 / 1st Division Right Wing Army of Mississippi 15 August 1862-19 September 1862 / Right Wing Army of Mississippi 19 September-7 November 1862 / 1862 / 1st Division Right Wing Army of Mississippi 7 November 1862-20 November 1862 / 1st Division I Corps Army of Tennessee 20 November 1862-29 September 1863 / I Corps Tennessee 29 September 1863-23 October 1863 / 1st Division I Corps Army of Tennessee 24 November 1862-2 December 1863 / I Corps Tennessee 2 December 1863-31 December 1863 / I Corps Tennessee January 1864-18 July 1864 / II Corps Tennessee 19 July 1864-28 July 1864 / III Corps Tennessee 29 July 1864-15 August 1864 / I Corps Tennessee 15 August 1864-9 April 1865 / Cheatham’s Division I Corps Army of Tennessee 9 April 1865-26 April 1865

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: James Alexander Seddon

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Braxton Bragg

  • Department of Alabama, Mississippi and Eastern Louisiana: Dabney Herndon Maury interim Richard Taylor awaited
    • District of Mississippi and East Louisiana: George Baird Hodge
    • Gulf District: Dabney Herndon Maury
    • District of Northern Alabama: Daniel Weisiger Adams
    • District of West Tennessee: Nathan Bedford Forrest
  • Department of North Carolina and Southern Virginia: Pierre Gustave Toutant Beauregard
    • First District of North Carolina and Southern Virginia: Henry Alexander Wise
    • Second District of North Carolina and Southern Virginia: Laurence Simmons Baker
    • Third District of North Carolina and Southern Virginia: William Henry Chase Whiting
  • Department of Northern Virginia: Robert Edward Lee
    • Army of Northern Virginia: Robert Edward Lee
      • I Corps Northern Virginia: Richard Heron Anderson temporary
      • III Corps Northern Virginia: Ambrose Powell Hill
      • Cavalry Northern Virginia: Wade Hampton
    • Valley District: Jubal Anderson Early
      • Army of the Valley (II Corps Northern Virginia): Jubal Anderson Early
        • I Corps Valley: Robert Emmett Rodes
        • II Corps Valley: John Cabell Breckinridge
  • Department of Richmond: Richard Stoddert Ewell
  • Department of South Carolina, Georgia and Florida: Samuel Jones
    • District of Georgia: Henry Rootes Jackson
    • District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
      • 1st Sub-District of South Carolina: Nathan George Evans
      • 2nd Sub-District of South Carolina: Beverley Holcombe Robertson
      • 3rd Sub-District of South Carolina: Lafayette McLaws
      • 4th Sub-District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
      • 6th Sub-District of South Carolina: Henry Alexander Wise
      • 7th Sub-District of South Carolina: William Booth Taliaferro
    • District of Florida: John King Jackson
    • Defences of Savannah: Lafayette McLaws
  • Department of Tennessee and Georgia: John Bell Hood
    • District of Western North Carolina: James Green Martin
    • Army of Tennessee: John Bell Hood
      • I Corps Tennessee: Benjamin Franklin Cheatham temporary
      • II Corps Tennessee: Stephen Dill Lee
      • III Corps Tennessee: Alexander Peter Stewart temporary
      • Cavalry Corps Tennessee: Joseph Wheeler
  • Trans-Allegheny Department: John Echols temporary
  • Trans-Mississippi Department: Edmund Kirby Smith
    • District of Texas, New Mexico and Arizona: John George Walker
      • Western Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: Thomas Fenwick Drayton
        • Sub-District of the Rio Grande: Hamilton Prioleau Bee
      • Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: William Steele
      • Sub-District of Houston: Xavier Blanchard Debray
      • Northern Sub-District Texas, New Mexico and Arizona: Henry Eustace McCullough
    • District of Arkansas: John Bankhead Magruder
    • District of West Louisiana: Simon Bolivar Buckner
    • District of Indian Territory: Douglas Hancock Cooper
    • Trans-Mississippi Army: Edmund Kirby Smith
      • I Corps Trans-Mississippi: Simon Bolivar Buckner
      • II Corps Trans-Mississippi: John Bankhead Magruder
      • III Corps Trans-Mississippi: John George Walker
      • Cavalry Corps Trans-Mississippi: Sterling Price
  • Reserve Forces of Alabama: Jones Mitchell Withers
  • Reserve Forces of Florida: John King Jackson
  • Reserve Forces of Georgia: Thomas Howell Cobb
  • Reserve Forces of Mississippi: William Lindsay Brandon
  • Reserve Forces of North Carolina: Theophilus Hunter Holmes
  • Reserve Forces of South Carolina: James Chesnut
  • Reserve Forces of Texas: Jerome Bonaparte Robertson
  • Reserve Forces of Virginia: James Lawson Kemper

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Lieutenant-General USA

Ulysses Simpson Grant

Major-General USA

George Brinton McClellan
Henry Wager Halleck
William Tecumseh Sherman
George Gordon Meade

Major-General USV

Asterisk indicates concurrently Brigadier-General USA

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Ethan Allen Hitchcock
Irvin McDowell*
Ambrose Everett Burnside
William Starke Rosecrans*
John Pope*
Samuel Ryan Curtis
Franz Sigel
John Alexander McClernand
Lewis Wallace
George Henry Thomas*
George Cadwalader
Edward Otho Cresap Ord
Samuel Peter Heintzelman
Joseph Hooker*
Silas Casey
William Buel Franklin
Darius Nash Couch
Henry Warner Slocum
John James Peck
Alexander McDowell McCook
Thomas Leonidas Crittenden
John Gray Foster
John Grubb Parke
Christopher Columbus Augur
Stephen Augustus Hurlbut
Gordon Granger
Lovell Harrison Rousseau
George Stoneman
Oliver Otis Howard
Daniel Edgar Sickles
Robert Huston Milroy
Daniel Butterfield
Winfield Scott Hancock*
George Sykes
David Sloane Stanley
James Scott Negley
John McAllister Schofield
John McAuley Palmer
Frederick Steele
Abner Doubleday
Napoleon Jackson Tecumseh Dana
John Alexander Logan
James Gilpatrick Blunt
George Lucas Hartsuff
Cadwallader Colden Washburn
Francis Jay Herron
Francis Preston Blair
Joseph Jones Reynolds
Philip Henry Sheridan
Julius Stahel
Carl Schurz
Gouverneur Kemble Warren
David Bell Birney
Alfred Pleasonton
Andrew Atkinson Humphreys
Quincy Adams Gillmore
William Farrar Smith
James Blair Steedman
Edward Richard Sprigg Canby
Horatio Gouverneur Wright
Andrew Jackson Smith
Grenville Mellen Dodge
John Gibbon
Peter Joseph Osterhaus
Joseph Antony Mower

Brigadier-General USA

Brackets indicates concurrently Major-General USV

(Irvin McDowell)
(William Starke Rosecrans)
Philip St George Cooke
(John Pope)
(Joseph Hooker)
(George Henry Thomas)
(Winfield Scott Hancock)

Brigadier-General USV

Thomas West Sherman
Benjamin Franklin Kelley
Jacob Dolson Cox
Alpheus Starkey Williams
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Henry Hayes Lockwood
George Webb Morell
John Henry Martindale
Samuel Davis Sturgis
Henry Washington Benham
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
Lawrence Pike Graham
Eleazar Arthur Paine
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
John Newton
George Wright
John Milton Brannan
John Porter Hatch
Albin Francisco Schoepf
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
George Washington Cullum
Thomas Jefferson McKean
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
William Scott Ketchum
John Wynn Davidson
Eugene Asa Carr
Thomas Alfred Davies
William Hemsley Emory
Marsena Rudolph Patrick
Orris Sanford Ferry
Henry Moses Judah
John Cook
John McArthur
Jacob Gartner Lauman
Horatio Phillips Van Cleve
Speed Smith Fry
Alexander Asboth
James Craig
Mahlon Dickerson Manson
Robert Byington Mitchell
Cuvier Grover
Rufus Saxton
Benjamin Alvord
Napoleon Bonaparte Buford
Nathan Kimball
Charles Devens
Samuel Wylie Crawford
Henry Walton Wessells
Milo Smith Hascall
John White Geary
Alfred Howe Terry
James Henry Carleton
Absalom Baird
John Cleveland Robinson
Truman Seymour
Henry Prince
Maximilian Weber
Jeremiah Cutler Sullivan
Alvin Peterson Hovey
James Clifford Veatch
William Plummer Benton
John Curtis Caldwell
Neal Dow
George Sears Greene
Samuel Powhatan Carter
Erastus Barnard Tyler
Charles Griffin
George Henry Gordon
Julius White
Stephen Gano Burbridge
Washington Lafayette Elliott
Albion Parris Howe
Benjamin Stone Roberts
Jacob Ammen
Fitz-Henry Warren
Morgan Lewis Smith
Charles Cruft
Frederick Salomon
John Basil Turchin
Henry Shaw Briggs
James Dada Morgan
Johann August Ernst Willich
Henry Dwight Terry
George Foster Shepley
John Reese Kenly
John Potts Slough
Godfrey Weitzel
George Crook
Gershom Mott
Henry Jackson Hunt
Francis Channing Barlow
Mason Brayman
Nathaniel James Jackson
George Washington Getty
Alfred Sully
William Woods Averell
Francis Barretto Spinola
Solomon Meredith
Eliakim Parker Scammon
Robert Seaman Granger
Joseph Rodman West
Alfred Washington Ellet
George Leonard Andrews
Clinton Bowen Fisk
William Hays
Israel Vogdes
David Allen Russell
Lewis Cass Hunt
Frank Wheaton
John Sanford Mason
David McMurtrie Gregg
Robert Ogden Tyler
Alfred Thomas Archimedes Torbert
Gilman Marston
William Dwight
Sullivan Amory Meredith
Nathaniel Collins McLean
William Vandever
Alexander Schimmelfennig
Charles Kinnaird Graham
John Eugene Smith
Joseph Tarr Copeland
Charles Adam Heckman
Edward Elmer Potter
Henry Beebee Carrington
John Haskell King
Adam Jacoby Slemmer
Thomas Hewson Neill
Thomas Gamble Pitcher
Thomas William Sweeny
William Passmore Carlin
Romeyn Beck Ayres
William Babcock Hazen
Richard Arnold
Edward Winslow Hinks
Michael Kelly Lawler
George Day Wagner
Lysander Cutler
Joseph Farmer Knipe
John Dunlap Stevenson
James Barnes
Edward Harland
Samuel Beatty
Isaac Jones Wistar
Franklin Stillman Nickerson
Edward Henry Hobson
Ralph Pomeroy Buckland
Joseph Dana Webster
William Harrow
William Hopkins Morris
Thomas Howard Ruger
Thomas Edward Greenfield Ransom
Elias Smith Dennis
Thomas Church Haskell Smith
Mortimer Dormer Leggett
Davis Tillson
Albert Lindley Lee
Marcellus Monroe Crocker
Egbert Benson Brown
John McNeil
George Francis McGinnis
Hugh Boyle Ewing
James Winning McMillan
John Blair Smith Todd
Daniel Ullmann
George Jerrison Stannard
Henry Baxter
John Milton Thayer
Charles Thomas Campbell
Halbert Eleazer Paine
Robert Brown Potter
Thomas Ewing
Joseph Andrew Jackson Lightburn
Henry Hastings Sibley
Joseph Bradford Carr
Joseph Jackson Bartlett
Patrick Edward Connor
John Parker Hawkins
Gabriel René Paul
Edward Augustus Wild
Adelbert Ames
William Birney
Daniel Henry Rucker
Robert Allen
Rufus Ingalls
Alexander Shaler
Benjamin Henry Grierson
Robert Sanford Foster
Hugh Judson Kilpatrick
Alexander Stewart Webb
Alfred Napoleon Alexander Duffié
Walter Chiles Whitaker
Wesley Merritt
George Armstrong Custer
William Denison Whipple
John Converse Starkweather
Kenner Garrard
Charles Robert Woods
John Benjamin Sanborn
Giles Alexander Smith
Jasper Adalmorn Maltby
Thomas Kilby Smith
Walter Quintin Gresham
Manning Ferguson Force
Robert Alexander Cameron
John Murray Corse
John Aaron Rawlins
Alvan Cullem Gillem
John Wesley Turner
Henry Eugene Davies
Andrew Jackson Hamilton
Henry Warner Birge
James Hewitt Ledlie
James Harrison Wilson
Adin Ballou Underwood
Augustus Louis Chetlain
Thomas Francis Meagher
William Anderson Pile
John Wallace Fuller
John Franklin Miller
Philippe Régis Dénis de Keredern De Trobriand
Cyrus Bussey
Christopher Columbus Andrews
Hiram Burnham
Edward Moody McCook
Lewis Addison Grant
Edward Hatch
August Valentine Kautz
Francis Fessenden
John Rutter Brooke
John Frederick Hartranft
Samuel Sprigg Carroll
Simon Goodell Griffin
Emory Upton
Nelson Appleton Miles
Joseph Hayes
Byron Root Pierce
Selden Connor
Joshua Lawrence Chamberlain
Elliott Warren Rice
William Francis Bartlett
Thomas Algeo Rowley
Edward Stuyvesant Bragg
Martin Davis Hardin
Charles Jackson Paine
Gustavus Adolphus De Russy
John Baillie McIntosh
George Henry Chapman
William Grose
Joseph Alexander Cooper
John Thomas Croxton
John Wilson Sprague
James William Reilly
Luther Prentice Bradley
Charles Carroll Walcutt
William Worth Belknap
Powell Clayton
Joseph Abel Haskin
James Deering Fessenden
Daniel Davidson Bidwell
Eli Long

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Lorenzo Thomas
George Douglas Ramsay (Ordnance)
James Barnet Fry (Provost Marshal)
Richard Delafield (Engineers)
Joseph Holt (Judge Advocate-General)
Amos Beebe Eaton (Commissary-General of Subsistence)
Joseph K Barnes (Surgeon-General)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA/PACS

Samuel Cooper
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg
Edmund Kirby Smith
John Bell Hood

Lieutenant-General PACS

James Longstreet
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
Richard Stoddert Ewell
Ambrose Powell Hill
Richard Taylor
Jubal Anderson Early
Richard Heron Anderson
Alexander Peter Stewart
Stephen Dill Lee

Major-General PACS

Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
William Wing Loring
Sterling Price
Benjamin Franklin Cheatham
Samuel Jones
John Porter McCown
Daniel Harvey Hill
Thomas Carmichael Hindman
John Cabell Breckinridge
Lafayette McLaws
Simon Bolivar Buckner
Samuel Gibbs French
George Edward Pickett
Carter Littlepage Stevenson
John Horace Forney
Dabney Herndon Maury
Martin Luther Smith
John George Walker
Arnold Elzey
Patrick Ronayne Cleburne
Franklin Gardner
Isaac Ridgeway Trimble
Joseph Wheeler
Edward Johnson
William Henry Chase Whiting
Robert Emmett Rodes
Henry Heth
Robert Ransom
Jones Mitchell Withers
Cadmus Marcellus Wilcox
Wade Hampton
Fitzhugh Lee
Howell Cobb
John Austin Wharton
William Thompson Martin
Nathan Bedford Forrest
Charles William Field
James Patton Anderson
William Brimage Bate
Camille Armand Jules Marie de Polignac
Robert Frederick Hoke
William Henry Fitzhugh Lee
James Fleming Fagan
John Brown Gordon
Joseph Brevard Kershaw
Bushrod Rust Johnson
Stephen Dodson Ramseur
Edward Cary Walthall
Henry Delamar Clayton
William Mahone
John Calvin Brown
Lunsford Lindsay Lomax

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Henry Alexander Wise
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Gideon Johnson Pillow
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Paul Octave Hébert
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
Thomas Fenwick Drayton
Nathan George Evans
James Heyward Trapier
Hugh Weedon Mercer
William Montgomery Gardner
Raleigh Edward Colston
John King Jackson
George Wythe Randolph
James Ronald Chalmers
Daniel Leadbetter
William Whann Mackall
Winfield Scott Featherston
Thomas James Churchill
William Booth Taliaferro
Albert Rust
Samuel Bell Maxey
Hamilton Prioleau Bee
James Morrison Hawes
George Hume Steuart
James Edwin Slaughter
Seth Maxwell Barton
Henry Eustace McCullough
John Selden Roane
States Rights Gist
William Nelson Pendleton
Joseph Finegan
William Nelson Rector Beall
Thomas Jordan
William Preston
John Echols
George Earl Maney
John Stuart Williams
James Green Martin
Thomas Lanier Clingman
Daniel Weisiger Adams
Louis Hébert
Ambrose Ransom Wright
James Lawson Kemper
James Jay Archer
Beverley Holcombe Robertson
St John Richardson Liddell
Johnson Hagood
Harry Thompson Hays
Matthew Duncan Ector
Edward Aylesworth Perry
John Gregg
Alfred Holt Colquitt
Abraham Buford
William Steele
Francis Asbury Shoup
Joseph Robert Davis
John Crawford Vaughn
Evander McIvor Law
Elkanah Brackin Greer
Francis Redding Tillou Nicholls
Alfred Cumming
William Stephen Walker
Montgomery Dent Corse
George Thomas Anderson
Alfred Iverson
James Henry Lane
Edward Lloyd Thomas
John Rogers Cooke
Jerome Bonaparte Robertson
Evander McNair
Archibald Gracie
William Robertson Boggs
James Camp Tappan
Dandridge McRae
Mosby Monroe Parsons
John Pegram
John Sappington Marmaduke
John Hunt Morgan
Marcus Joseph Wright
Zachariah Cantey Deas
John Adams
William Hicks Jackson
James Cantey
Henry Lewis Benning
William Tatum Wofford
Samuel McGowan
Marcellus Augustus Stovall
George Blake Cosby
Francis Crawford Armstrong
William Lewis Cabell
John Daniel Imboden
Alfred Eugene Jackson
Robert Brank Vance
Arthur Middleton Manigault
Douglas Hancock Cooper
John Wilkins Whitfield
James Alexander Walker
Matthew Whitaker Ransom
Alfred Moore Scales
George Washington Custis Lee
Henry Harrison Walker
Gabriel Colvin Wharton
Francis Marion Cockrell
James Patrick Major
Samuel Wragg Ferguson
Laurence Simmons Baker
Otho French Strahl
Philip Dale Roddey
Eppa Hunton
Thomas Pleasant Dockery
Benjamin Grubb Humphreys
Henry Brevard Davidson
Cullen Andrews Battle
William Andrew Quarles
William Whedbee Kirkland
Goode Bryan
Matthew Calbraith Butler
Williams Carter Wickham
Robert Daniel Johnston
Alexander Welch Reynolds
Thomas Neville Waul
Edmund Winston Pettus
Armistead Lindsay Long
Henry Rootes Jackson
William Wirt Adams
Thomas Lafayette Rosser
Pierce Manning Butler Young
James Argyle Smith
Joseph Horace Lewis
Mark Perrin Lowrey
Edward Higgins
John Tyler Morgan
John Herbert Kelly
William Young Conn Humes
Jesse Johnson Finley
James Holt Clanton
Alfred Jefferson Vaughan
Joseph Orville Shelby
Lawrence Sullivan Ross
Daniel Chevilette Govan
Randall Lee Gibson
Nathaniel Harrison Harris
Allen Thomas
Alexander Travis Hawthorn
Robert Charles Tyler
Edward Porter Alexander
William Wirt Allen
Hiram Bronson Granbury
Claudius Wistar Sears
William Feimster Tucker
Richard Lucian Page
Alpheus Baker
Daniel Harris Reynolds
James Chesnut
Stand Watie
Samuel Jameson Gholson
John Bratton
Thomas Moore Scott
John McCausland
Clement Anselm Evans
William Terry
Bryan Grimes
Martin Witherspoon Gary
Birkett Davenport Fry
Stephen Elliott
William Ruffin Cox
William Gaston Lewis
Zebulon York
Robert Doak Lilley
William Richard Terry
James Conner
Rufus Clay Barringer
John Smith Preston
Hylan Benton Lyon
William Lindsay Brandon
Bradley Tyler Johnson
James Thadeus Holtzclaw
John Carpenter Carter
William Felix Brantley
Robert Houston Anderson
Jacob Hunter Sharp
George Doherty Johnston
George Gibbs Dibrell
Thomas Benton Smith
David Addison Weisiger
William Miller
Philip Cook
William Hugh Young
George Washington Gordon
Lucius Jeremiah Gartrell
Walter Husted Stevens
Richard Waterhouse

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close