1863 January 31st

January 31 1863 Saturday

Charleston, SC

West Indies. CSS Retribution, Master Power, captured the schooner Hanover in coastal waters.

Alabama. The Sand Island Lighthouse marked the entrance to Mobile, the South’s second-largest cotton port. A small Confederate force under Lieutenant John W Glenn CSN rowed from Fort Gaines on Dauphin Island’s to Sand Island to remove the offending tower. In a tactical blunder, they decided to begin by burning the keeper’s dwelling and four other buildings. The blockade ship USS Pembina spotted the flames and fired on the Confederates, forcing them to retreat before they could complete their mission.

District of Columbia.

ORDER OF BATTLE:  UNION MILITARY DISTRICT OF WASHINGTON

Union Military District of Washington: Major-General Samuel Peter Heintzelman
Abercrombie’s Division (Washington): Brigadier-General John Joseph Abercrombie
2nd Brigade, Abercrombie’s Division (Washington): Brigadier-General Robert Cowdin
3rd Brigade, Abercrombie’s Division (Washington): Colonel William Gurney
Provisional Brigade, Abercrombie’s Division (Washington): Colonel C Buell
Casey’s Division (Washington): Brigadier-General Silas Casey
1st Brigade, Casey’s Division (Washington): Colonel Francis Fessenden
2nd Brigade, Casey’s Division (Washington): Brigadier-General Edwin Henry Stoughton
3rd Brigade, Casey’s Division (Washington): Brigadier-General Alexander Hays
Provisional Cavalry Brigade, Casey’s Division (Washington): Colonel J T Copeland
1st Cavalry Brigade, Casey’s Division (Washington): Colonel R B Price
District of Alexandria (Washington): Brigadier-General John Potts Slough
Artillery Defences of Alexandria (Washington): Brigadier-General Robert Ogden Tyler
District of Washington (Washington): Brigadier-General John Henry Martindale
Defences North of the Potomac (Washington): Lieutenant-Colonel J A Haskin
1st Brigade, Defences North of the Potomac (Washington): Col A A Gibson
2nd Brigade, Defences North of the Potomac (Washington): Colonel L O Morris
3rd Brigade, Defences North of the Potomac (Washington): Colonel William R Pease
Artillery Camp of Instruction (Washington): Brigadier-General William Farquhar Barry
Jewett’s Independent Brigade (Washington): Colonel A B Jewett

Kentucky. Lieutenant-Commander Le Roy Fitch reported from Smithland that USS Robb had arrived on 30 January 1863. USS Robb and USS St Clair were sent to Paducah to bring up a coal barge and then to guard a large convoy to Nashville and then bring another downriver.

Maryland.

ORDER OF BATTLE: UNION MIDDLE DEPARTMENT

Union Middle Department: Major-General Robert Cumming Schenck
District of the Eastern Shore of Maryland (Middle): Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
VIII Corps (Middle): Major-General John Ellis Wool
Post of Annapolis, Maryland: Colonel J F Staunton
Post of Baltimore, Maryland: Colonel William W Morris
Post of Frederick, Maryland: Colonel William S Truex
Fort Delaware: Lieutenant-Colonel D D Perkins
Post of Philadelphia, Pennsylvania: Brigadier-General William Reading Montgomery
Post of Winchester, Virginia: Brigadier-General Robert Huston Milroy
Defences of the Upper Potomac: Brigadier-General Benjamin Franklin Kelley
Post of Harper’s Ferry, West Virginia: Brigadier-General John Reese Kenly
Post of Martinsburg, West Virginia: Colonel A T McReynolds
Post of North Mountain, West Virginal: Colonel J M Campbell
Garrisons at Romney, West Virginia; Clarksburg, West Virginia; Cumberland, Maryland; Grafton, West Virginia; Kearneysville, West Virginia; Parkersburg, West Virginia; Point of Rocks, Maryland; Sir John’s Run, West Virginia; Springfield, West Virginia; Wheeling, West Virginia

South Carolina. Skirmish at Bull Island involving Confederate troops ferried from Sullivan’s Island.

Mississippi.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE TENNESSEE

Union Department of the Tennessee: Major-General Ulysses Simpson Grant
District of Jackson: Brigadier-General Jeremiah Cutler Sullivan
1st Brigade, Jackson: Colonel Michael Kelly Lawler
2nd Brigade, Jackson: Colonel C L Dunham
3rd Brigade, Jackson: Colonel J Richmond
Cavalry Brigade, Jackson: Colonel J K Mizner
Post of Bolivar, Tennessee: Brigadier-General Milton Brayman
Post of Bethel, Tennessee: Colonel W W Sanford
District of West Tennessee: Major-General Charles Smith Hamilton
Post of Columbus: Brigadier-General Alexander Asboth
Post of Cairo, Illinois: Brigadier-General James Madison Tuttle
Post of Corinth: Brigadier-General Grenville Mellen Dodge
1st Brigade (Corinth): Colonel T W Sweeny
2nd Brigade (Corinth): Colonel August Mersy
3rd Brigade (Corinth): Colonel M M Bane
Sub-District of Memphis: Brigadier-General James Clifford Veatch
Army of the Tennessee: Major-General Ulysses Simpson Grant
XIII Corps (Tennessee): Major-General John Alexander McClernand
9th Division, XIII Corps (Tennessee): Brigadier-General Peter Joseph Osterhaus
1st Brigade, 9th Division, XIII Corps (Tennessee): Colonel William Vandever
2nd Brigade, 9th Division, XIII Corps (Tennessee): Colonel D W Lindsey
3rd Brigade, 9th Division, XIII Corps (Tennessee): Colonel J F De Courcy
10th Division, XIII Corps (Tennessee): Brigadier-General Andrew Jackson Smith
1st Brigade, 10th Division, XIII Corps (Tennessee): Brigadier-General Stephen Gano Burbridge
2nd Brigade, 10th Division, XIII Corps (Tennessee): Colonel William J Landram
District of Eastern Arkansas (Department of the Missouri) attached to XIII Corps: Brigadier-General Willis Arnold Gorman
1st Brigade, District of Eastern Arkansas, XIII Corps (Tennessee): Colonel J R Slack
2nd Brigade, District of Eastern Arkansas, XIII Corps (Tennessee): Colonel P Kinney
32nd Brigade, District of Eastern Arkansas, XIII Corps (Tennessee): Colonel G F McGinnis
13th Division, XIII Corps (Tennessee): Brigadier-General Clinton Bowen Fisk
1st Brigade, 13th Division, XIII Corps (Tennessee): Colonel C W Kittredge
2nd Brigade, 13th Division, XIII Corps (Tennessee): Colonel J M Lewis
Cavalry Division, 13th Division, XIII Corps (Tennessee): Brigadier-General Cadwallader Colden Washburn
1st Brigade, Cavalry Division, 13th Division, XIII Corps (Tennessee): Colonel C Baker
2nd Brigade, Cavalry Division, 13th Division, XIII Corps (Tennessee): Colonel Cyrus Bussey
XV Corps (Tennessee): Major-General William Tecumseh Sherman
1st Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Frederick Steele
1st Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Francis Preston Blair
2nd Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Charles Edward Hovey
3rd Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General John Milton Thayer
2nd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General David Stuart
1st Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Giles Alexander Smith
2nd Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Thomas Kilby Smith
3rd Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Henry Ewing
XVI Corps (Tennessee): Major-General Charles Smith Hamilton
Left Wing XVI Corps (Tennessee): Major-General Charles Smith Hamilton
1st Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel C A McDowell
1st Brigade, 1st Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel C C Walcutt
2nd Brigade, 1st Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel J R Cockerill
4th Division, XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General Jacob Gartner Lauman
1st Brigade, 4th Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel I C Pugh
2nd Brigade, 4th Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel C Hall
3rd Brigade, 4th Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel A K Johnson
8th Division, XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General John Eugene Smith
1st Brigade, 8th Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel John Wallace Fuller
2nd Brigade, 8th Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel Joseph Antony Mower
3rd Brigade, 8th Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel Ralph Pomeroy Buckland
1st Brigade, Cavalry, XVI Corps (Tennessee): Colonel Benjamin Henry Grierson
2nd Brigade, Cavalry XVI Corps (Tennessee): Colonel Albert Lindley Lee
XVII Corps (Tennessee): Major-General James Birdseye McPherson
3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General James Alexander Logan
1st Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Isham Nicolas Haynie
2nd Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel Mortimer Dormer Leggett
3rd Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel John Dunlap Stevenson
6th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General John McArthur
1st Brigade, 6th Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel George Washington Deitzler
2nd Brigade, 6th Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel Thomas Edward Greenfield Ransom
3rd Brigade, 6th Division, XVII Corps (Tennessee):
7th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Isaac Ferdinand Quinby
1st Brigade, 7th Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel N Eddy
2nd Brigade, 7th Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel E R Eckley
3rd Brigade, 7th Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel Charles Leopold Matthies

ORDER OF BATTLE:  CONFEDERATE DEPARTMENT OF MISSISSIPPI AND EAST LOUISIANA

Confederate Military Division of the West: General Joseph Eggleston Johnston
Department of Mississippi and East Louisiana: Lieutenant-General John Clifford Pemberton
District One: Brigadier-General Daniel Ruggles
District Two: Major-General Carter Littlepage Stevenson
District Three (Port Hudson): Major-General Franklin Gardner
Gregg’s Brigade, Gardner’s Division (Mississippi and East Louisiana): Brigadier-General John Gregg
Maxey’s Brigade, Gardner’s Division (Mississippi and East Louisiana): Brigadier-General Samuel Bell Maxey
Defences of Vicksburg: Brigadier-General Martin Luther Smith
Lee’s Brigade, Defences of Vicksburg: Brigadier-General Stephen Dill Lee
Vaughn’s Brigade, Defences of Vicksburg: Brigadier-General John Crawford Vaughn
Army of Mississippi: Lieutenant-General John Clifford Pemberton
I Corps (Mississippi): Major-General William Wing Loring
Stevenson’s Division, I Corps (Mississippi): Major-General Carter Littlepage Stevenson
Barton’s Brigade, Stevenson’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General Seth Maxwell Barton
Tracy’s Brigade, Stevenson’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General Edward Dorr Tracy
Taylor’s Brigade, Stevenson’s Division, I Corps (Mississippi): Colonel Taylor
A W Reynolds’ Brigade, Stevenson’s Division, I Corps (Mississippi): Colonel Alexander Welch Reynolds
Loring’s Division, I Corps (Mississippi): Major-General William Wing Loring
Tilghman’s Brigade, Loring’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General Lloyd Tilghman
Rust’s Brigade, Loring’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General Albert Rust
Maury’s Division, I Corps (Mississippi): Major-General Dabney Herndon Maury
Hebert’s Brigade, Maury’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General Louis Hébert
Moore’s Brigade, Maury’s Division, I Corps (Mississippi): Brigadier-General John Creed Moore

Charleston, South Carolina. The Confederates had improvised the construction of two ironclad warships, the CSS Palmetto State, Lieutenant John Rutledge, and CSS Chicora, Commander John Randolph Tucker, to defend the city of Charleston. Funded by the State legislature and the Ladies’ Gunboat Fair, the CSS Palmetto State was fitted with an 80-pounder rifle aft and an 8-inch gun on each side. The CSS Chicora carried two 9-inch rifles and four 32-pounder smoothbores. Both were bulky and slow with feeble engines and inadequate armour made from boilerplate and railroad iron.

Despite the inadequacies of his flotilla, Captain Duncan Nathaniel Ingraham CSN was ordered by General Pierre Gustave Toutant Beauregard to test the Union blockading fleet at dawn. The two ships (and three steam tenders brought along to tow them back in case their engines gave out) approached undetected the blockading fleet off Charleston, screened by early morning fog. The Union blockading fleet counted one hundred guns aboard the sloop-of-war USS Housatonic, two gunboats, and seven converted merchant ships. The nine-gun USS Mercedita, Captain Henry S Stellwagen, spotted the approaching ships but did not fire on the unexpected attackers. CSS Palmetto State rammed USS Mercedita and fired into her, wrecking the boiler and forcing the armed merchantman to surrender in a sinking and defenceless condition. Meanwhile, CSS Chicora engaged the 10-gun side-wheel steamer USS Keystone State, Commander William E Le Roy, severely crippling her. The Union vessel struck its flag to signify surrender but as the Confederate rams pulled away it raised it again and USS Memphis, Captain Pendleton G Watmough, took her in tow in a sinking condition. USS Quaker City was damaged by a shell which exploded in the engine room. USS Augusta, Commander Enoch G Parrott, was also hit near the boiler. USS Housatonic and the gunboats held their station, thinking erroneously that the action was caused by the attempted escape of a blockade runner. They failed to engage the two Confederate rams before they escaped undamaged back to Charleston harbour. After this surprising naval victory, Beauregard proudly announced to the French and Spanish consuls that the Confederate Navy had successfully raised the naval blockade at Charleston.

ORDER OF BATTLE:  CHARLESTON, SC

Union South Atlantic Blockading Squadron: Flag Officer Samuel Francis Du Pont USN: USS Housatonic, USS Mercedita, USS Keystone State, USS Memphis, USS Quaker City, USS Augusta, USS G W Blunt, USS America, USS Unadilla

Confederate Department of South Carolina, Georgia and Florida: General Pierre Gustave Toutant Beauregard
Charleston Flotilla: Flag Officer Duncan Ingraham CSN: CSS Palmetto State, CSS Chicora

Tennessee. Union expedition from Murfreesboro to Franklin began.

Tennessee. Incidents at Unionville, Middleton, and Rover.

Virginia. On his arrival to command the Union Army of the Potomac, Major-General Joseph Hooker instigated a review of the organisation of the army and decided to discontinue the cumbersome Grand Division structure.

ORDER OF BATTLE:  UNION DEPARTMENT OF THE POTOMAC

Union Department of the Potomac: Major-General Joseph Hooker
Army of the Potomac: Major-General Joseph Hooker
Provost Guard (Potomac): Brigadier-General Marsena Rudolph Patrick
Engineers Brigade (Potomac): Brigadier-General Daniel Phineas Woodbury
Reserve Artillery: Brigadier-General Henry Jackson Hunt
Centre Grand Division: Major-General George Gordon Meade
III Corps (Potomac): Major-General George Stoneman
1st Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General David Bell Birney
1st Brigade, 1st Division, III Corps (Potomac): Colonel S B Hayman
2nd Brigade, 1st Division, III Corps (Potomac): Colonel Philippe Regis de Keredern de Trobriand
3rd Brigade, 1st Division, III Corps (Potomac): Colonel T A Roberts
2nd Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General Joseph Bradford Carr
1st Brigade, 2nd Division, III Corps (Potomac): Colonel William Blaisdell
2nd Brigade, 2nd Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General Joseph Warren Revere
3rd Brigade, 2nd Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General Gershom Mott
3rd Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General Amiel Weeks Whipple
1st Brigade, 3rd Division, III Corps (Potomac): Brigadier-General Abram Sanders Piatt
2nd Brigade, 3rd Division, III Corps (Potomac): Colonel J H Potter
V Corps (Potomac): Brigadier-General Charles Griffin
1st Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Charles Griffin
1st Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel J Barnes
2nd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel J B Sweitzer
3rd Brigade, 1st Division, V Corps (Potomac): Colonel T B W Stockton
2nd Division, V Corps (Potomac): Major-General George Sykes
1st Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Major R S Smith
2nd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Major G L Andrews
3rd Brigade, 2nd Division, V Corps (Potomac): Brigadier-General Gouverneur Kemble Warren
3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel E M Gregory (Brigadier-General Andrew Atkinson Humphreys on leave)
1st Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Lieutenant-Colonel D W Rowe
2nd Brigade, 3rd Division, V Corps (Potomac): Colonel P H Allabach
Cavalry Brigade, Centre Grand Division (Potomac): Colonel J K Kerr
Left Grand Division: Major-General William Farrar Smith
I Corps (Potomac): Major-General John Fulton Reynolds
1st Division, I Corps (Potomac): Brigadier-General James Samuel Wadsworth
1st Brigade, 1st Division, I Corps (Potomac): Colonel W Phelps
2nd Brigade, 1st Division, I Corps (Potomac): Colonel J Gavin
3rd Brigade, 1st Division, I Corps (Potomac): Brigadier-General Gabriel Rene Paul
4th Brigade, 1st Division, I Corps (Potomac): Brigadier-General Solomon Meredith
2nd Division, I Corps (Potomac): Brigadier-General John Cleveland Robinson
1st Brigade, 2nd Division, I Corps (Potomac): Colonel T F McCoy
2nd Brigade, 2nd Division, I Corps (Potomac): Colonel Peter Lyle
3rd Brigade, 2nd Division, I Corps (Potomac): Colonel S H Leonard
3rd Division, I Corps (Potomac): Colonel H C Sickel
1st Brigade, 3rd Division, I Corps (Potomac): Colonel William McCandless
2nd Brigade, 3rd Division, I Corps (Potomac): Colonel R P Cummins
3rd Brigade, 3rd Division, I Corps (Potomac): Colonel J W Fisher
VI Corps (Potomac): Major-General John Newton
1st Division, VI Corps (Potomac): Major-General William Thomas Harbaugh Brooks
1st Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Colonel H W Brown
2nd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Joseph Jackson Bartlett
3rd Brigade, 1st Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General David Allen Russell
2nd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Albion Parris Howe
1st Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel R F Taylor
2nd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Colonel H Whiting
3rd Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Thomas Hewson Neill
Light Brigade, 2nd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Calvin Edward Pratt
3rd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General Charles Devens
1st Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Brigadier-General John Cochrane
2nd Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Colonel William H Browne
3rd Brigade, 3rd Division, VI Corps (Potomac): Colonel F H Collier
Cavalry Brigade, Left Grand Division (Potomac): Colonel David McMurtrie Gregg
Reserve Grand Division: Major-General Franz Sigel
XI Corps (Potomac): Brigadier-General Carl Schurz
1st Division, XI Corps (Potomac): Brigadier-General Nathaniel Collins McLean
1st Brigade, 1st Division, XI Corps (Potomac): Colonel G Von Amsberg
2nd Brigade, 1st Division, XI Corps (Potomac): Colonel William P Richardson
2nd Division, XI Corps (Potomac): Colonel Adolphus Buschbeck
1st Brigade, 2nd Division, XI Corps (Potomac): Colonel C Soest
2nd Brigade, 2nd Division, XI Corps (Potomac): Colonel Orland Smith
3rd Division, XI Corps (Potomac): Brigadier-General Carl Schurz
1st Brigade, 3rd Division, XI Corps (Potomac): Colonel A Schimmelfennig
2nd Brigade, 3rd Division, XI Corps (Potomac): Colonel W B Krzyzanowski
XII Corps (Potomac): Major-General Henry Warner Slocum
1st Division, XII Corps (Potomac): Brigadier-General Alpheus Starkey Williams
1st Brigade, 1st Division, XII Corps (Potomac): Colonel J F Knipe
2nd Brigade, 1st Division, XII Corps (Potomac): Brigadier-General Thomas Leiper Kane
3rd Brigade, 1st Division, XII Corps (Potomac): Colonel J K Murphy
2nd Division, XII Corps (Potomac): Brigadier-General John White Geary
1st Brigade, 2nd Division, XII Corps (Potomac): Colonel Charles Candy
2nd Brigade, 2nd Division, XII Corps (Potomac): Brigadier-General Nathaniel James
Jackson
3rd Brigade, 2nd Division, XII Corps (Potomac): Brigadier-General George Sears Greene
Cavalry Brigade, Reserve Grand Division (Potomac): Colonel L P Di Cesnola
Right Grand Division: Major-General Darius Nash Couch
II Corps (Potomac): Major-General Oliver Otis Howard
1st Division, II Corps (Potomac): Colonel Samuel K Zook (Major-General Winfield Scott Hancock on leave)
1st Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel G W von Schack
2nd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel Patrick Kelly
3rd Brigade, 1st Division, II Corps (Potomac): Colonel R P Roberts
2nd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General Joshua Thomas Owen
1st Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel F D Sewall
2nd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel De Witt C Baxter
3rd Brigade, 2nd Division, II Corps (Potomac): Colonel J R Brook
3rd Division, II Corps (Potomac): Brigadier-General William Henry French
1st Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Colonel W B Robertson
2nd Brigade, 3rd Division, II Corps (Potomac): Colonel D Morris
IX Corps (Potomac): Major-General John Sedgwick
1st Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General William Wallace Burns
1st Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel William M Fenton
2nd Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel G W Mindil
3rd Brigade, 1st Division, IX Corps (Potomac): Colonel T Welsh
2nd Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General Samuel Davis Sturgis
1st Brigade, 2nd Division, IX Corps (Potomac): Colonel J Nagle
2nd Brigade, 2nd Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General Edward Ferrero
3rd Division, IX Corps (Potomac): Brigadier-General George Washington Getty
1st Brigade, 3rd Division, IX Corps (Potomac): Colonel Rush C Hawkins
2nd Brigade, 3rd Division, IX Corps (Potomac): Colonel E Harland
3rd Brigade, 3rd Division, IX Corps (Potomac): Colonel A F Stevens
Cavalry Division, Right Grand Division (Potomac): Brigadier-General Alfred Pleasonton
1st Brigade, Cavalry Division, Right Grand Division (Potomac): Colonel William Gamble
2nd Brigade, Cavalry Division, Right Grand Division (Potomac): Colonel Thomas C Devin

Union Organisation

USA: Major-General John Alexander McClernand assumed command of XIII Corps (Tennessee), succeeding Major-General George Washington Morgan.

McClernand, John Alexander / Kentucky-Illinois / Born 30 May 1812 Breckinridge, Kentucky / Died Springfield, Illinois 20 September 1890
Private USV Illinois Infantry June 1832 / Mustered Out USV August 1832 / Brigadier-General USV 6 August 1861 to rank from 17 May 1861 / Major-General USV 22 March 1862 to rank from 21 March 1862 / Resigned USV 30 November 1864 / WIA Belmont 7 November 1861
1st Brigade District of Southeast Missouri 14 October 1861-23 December 1861 / 1st Brigade District of Cairo 23 December 1861-1 February 1862 / 1st Division District of Cairo 1 February 1862-17 February 1862 / 1st Division District of West Tennessee 17 February 1862-11 March 1862 / 1st Division Army of the Tennessee 11 March 1862-2 May 1862 / Reserve Department of the Mississippi 2 May 1862-24 June 1862 / Sub-District of Jackson 24 June 1862-25 August 1862 / 1st Division District of Jackson 24 June 1862-12 September 1862 / XIII Corps Tennessee 21 December 1862-4 January 1863 / Army of the Mississippi 4 January 1863-12 January 1862 / XIII Corps Tennessee 31 January 1863-19 June 1863 / XIII Corps Gulf 20 February 1864-15 March 1864 / Detachment XIII Corps Department of the Gulf 27 April 1864-1 May 1864

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Edwin McMasters Stanton

Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • North Atlantic Blockading Squadron USN: Acting Rear Admiral Samuel Phillips Lee USN
  • South Atlantic Blockading Squadron USN: Flag Officer Samuel Francis Du Pont USN
  • West Gulf Blockading Squadron USN: Rear Admiral David Glasgow Farragut USN
  • East Gulf Blockading Squadron USN: Acting Rear Admiral Theodorus Bailey USN
  • Pacific Squadron USN: Rear Admiral Charles H Bell USN
  • Mississippi River Squadron USN: Rear Admiral David Dixon Porter USN
  • Potomac Flotilla USN: Commodore Andrew Allen Harwood USN

General–in-Chief: Henry Wager Halleck

  • Department of the Cumberland: William Starke Rosecrans
    • Army of the Cumberland: William Starke Rosecrans
      • XIV Corps Cumberland: George Henry Thomas
      • XX Corps Cumberland: Alexander McDowell McCook
      • XXI Corps Cumberland: Thomas Leonidas Crittenden
      • Cavalry Corps Cumberland: David Sloane Stanley
  • Department of the East: John Ellis Wool
  • Department of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
    • District of Pensacola: Isaac Dyer
    • District of La Fourche: Godfrey Weitzel
    • Defences of New Orleans: Thomas West Sherman
    • Army of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
      • XIX Corps Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
  • Department of the Missouri: Samuel Ryan Curtis
    • District of St Louis: vacant
    • District of Southwest Missouri: Egbert Benson Brown
    • District of Northeast Missouri: Thomas Jefferson McKean
    • District of Northwest Missouri: Willard Preble Hall
    • District of Central Missouri: Benjamin Franklin Loan
    • District of Rolla: John Montgomery Glover
    • District of Eastern Arkansas: Willis Arnold Gorman
    • District of Nebraska Territory: James Craig
    • Army of the Frontier: John McAllister Schofield
    • Army of Southeastern Missouri: John Wynn Davidson
  • Middle Department: Robert Cumming Schenck
    • District of the Eastern Shore of Maryland: Henry Hayes Lockwood
    • VIII Corps Middle: Robert Cumming Schenck
  • Department of New Mexico: James Henry Carleton
    • District of Arizona: Joseph Rodman West
  • Department of North Carolina: John Gray Foster
    • XVIII Corps North Carolina: John Gray Foster
  • Department of the Northwest: Washington Lafayette Elliott temporary
    • 1st District Northwest: John Cook
    • District of Minnesota: Henry Hastings Sibley
    • District of Wisconsin: Washington Lafayette Elliott
  • Department of the Ohio: Horatio Gouverneur Wright
    • District of Central Kentucky: Quincy Adams Gillmore
    • District of Eastern Kentucky: Jonathan Cranor
    • District of Western Kentucky: Jeremiah Tilford Boyle
    • District of Western Virginia: Jacob Dolson Cox
      • Sub-District of the Kanawha: Eliakim Parker Scammon
  • Department of the Pacific: George Wright
    • District of the Humboldt: Francis James Lippitt
    • District of Oregon: Benjamin Alvord
    • District of Southern California: George Washington Bowie
    • District of Utah: Patrick Edward Connor
  • Department of the Potomac: Joseph Hooker
    • Army of the Potomac: Joseph Hooker
      • Right Grand Division: Darius Nash Couch
        • II Corps Potomac: Oliver Otis Howard
        • IX Corps Potomac:  John Sedgwick
      • Left Grand Division Potomac: William Farrar Smith
        • I Corps Potomac: John Fulton Reynolds
        • VI Corps Potomac: John Newton
      • Centre Grand Division Potomac: George Gordon Meade
        • III Corps Potomac: George Stoneman
        • V Corps Potomac: Charles Griffin
      • Reserve Grand Division Potomac: Franz Sigel
        • XI Corps Potomac: Carl Schurz temporary
        • XII Corps Potomac: Henry Warner Slocum
  • Department of the South: David Hunter
    • X Corps South: David Hunter
  • Department of the Tennessee: Ulysses Simpson Grant
    • District of West Tennessee: Charles Smith Hamilton
      • Sub-District of Memphis: James Clifford Veatch
    • District of Jackson: Jeremiah Cutler Sullivan
    • Army of the Tennessee: Ulysses Simpson Grant
      • XIII Corps Tennessee: John Alexander McClernand
      • XV Corps Tennessee: William Tecumseh Sherman
      • XVI Corps Tennessee: Charles Smith Hamilton
        • Left Wing XVI Corps Tennessee: Charles Smith Hamilton
      • XVII Corps Tennessee: James Birdseye McPherson
  • Department of Virginia: John Adams Dix
    • IV Corps Virginia: Erasmus Darwin Keyes
    • VII Corps Virginia: John Adams Dix
  • Military District of Washington: Samuel Peter Heintzelman

Confederate Organisation

CSA: William Smith promoted Brigadier-General PACS 7 February 1863 to rank from 31 January 1863.

Smith, William / Virginia / Born 6 September 1797 Fredericksburg, Virginia / Died Warrenton, Virginia 18 May 1887
Colonel Provisional Army of Virginia 27 June 1861 / Colonel PACS 49th Virginia Infantry 18 July 1861 / Brigadier-General PACS 3 February 1863 to rank from 31 January 1863 / Resigned PACS 10 July 1863 / Major-General PACS 13 August 1863 to rank from 12 August 1863 / Resigned PACS 31 December 1863 / Paroled 8 June 1865 / WIA Fair Oaks 31 May 1862 WIA Antietam 17 September 1862
Early’s Brigade Ewell’s Division II Corps Army of Northern Virginia 17 September 1862-17 September 1862 / Smith’s Brigade Early’s Division II Corps Army of Northern Virginia 4 April 1863-10 July 1863

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: James Alexander Seddon

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Vacant

  • Military Division of the West: Joseph Eggleston Johnston
    • Department of East Tennessee: William George Mackey Davis interim Daniel Smith Donelson awaited
      • District of Abingdon: Humphrey Marshall
    • Western Department: Braxton Bragg
      • District of the Tennessee: John Porter McCown
      • Gulf District: Simon Bolivar Buckner
      • Army of Tennessee:  Braxton Bragg
        • I Corps Tennessee: Leonidas Polk
        • II Corps Tennessee: William Joseph Hardee
    • Department of Mississippi and East Louisiana: John Clifford Pemberton
      • District One of Mississippi and East Louisiana: Daniel Ruggles
      • District Two of Mississippi and East Louisiana: Carter Littlepage Stevenson
      • District Three of Mississippi and East Louisiana: Franklin Gardner
      • Defences of Vicksburg: Martin Luther Smith
      • Army of Mississippi: John Clifford Pemberton
        • I Corps Mississippi: William Wing Loring temporary
        • II Corps Mississippi: Sterling Price
  • Department of Henrico: John Henry Winder
  • Department of North Carolina and Southern Virginia: Daniel Harvey Hill temporary
      • Sub-District of Cape Fear: William Henry Chase Whiting
  • Department of Northern Virginia: Robert Edward Lee
    • Army of Northern Virginia: Robert Edward Lee
      • I Corps Northern Virginia: James Longstreet
      • II Corps Northern Virginia: Thomas Jonathan Jackson
    • Valley District: William Edmondson Jones
  • Department of Richmond: Arnold Elzey
  • Department of South Carolina, Georgia and Florida: Pierre Gustave Toutant Beauregard
    • District of Georgia: Hugh Weedon Mercer
    • District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
      • 1st Sub-District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
      • 2nd Sub-District of South Carolina: Johnson Hagood
      • 3rd Sub-District of South Carolina: William Stephen Walker
      • 4th Sub-District of South Carolina: James Heyward Trapier
    • District of East Florida: Joseph Finegan
    • District of Middle Florida: Thomas Howell Cobb
    • District of West Florida: John Horace Forney
  • Trans-Allegheny Department: Samuel Jones
  • Trans-Mississippi Department: Edmund Kirby Smith
    • District of Texas, New Mexico and Arizona:  John Bankhead Magruder
      • Western Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: Henry Eustace McCulloch
        • Sub-District of the Rio Grande: Hamilton Prioleau Bee
      • Sub-District of Houston: Xavier Blanchard Debray
      • Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: Xavier Blanchard Debray
    • District of Arkansas: Thomas Carmichael Hindman
    • District of West Louisiana: Richard Taylor
      • Southwest Army: Edmund Kirby Smith
    • District of Indian Territory: Douglas Hancock Cooper interim William Steele awaited
    • Defences of Pass Cavallo: John W Glenn

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Major-General USA

George Brinton McClellan
John Charles Frémont
Henry Wager Halleck
John Ellis Wool

Major-General USV

Asterisk indicates concurrently Brigadier-General USA

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Ethan Allen Hitchcock
Ulysses Simpson Grant
Irvin McDowell*
Ambrose Everett Burnside
William Starke Rosecrans*
Don Carlos Buell
John Pope*
Samuel Ryan Curtis
Franz Sigel
John Alexander McClernand
Charles Ferguson Smith
Lewis Wallace
Cassius Marcellus Clay
George Henry Thomas
George Cadwalader
William Tecumseh Sherman
Edward Otho Cresap Ord
Edwin Vose Sumner*
Samuel Peter Heintzelman
Erasmus Darwin Keyes
Joseph Hooker*
Silas Casey
William Buel Franklin
Darius Nash Couch
Henry Warner Slocum
John James Peck
John Sedgwick
William Farrar Smith
Alexander McDowell McCook
Thomas Leonidas Crittenden
John Gray Foster
John Grubb Parke
Christopher Columbus Augur
Robert Cumming Schenck
Stephen Augustus Hurlbut
Gordon Granger
Charles Smith Hamilton
Jacob Dolson Cox
Lovell Harrison Rousseau
James Birdseye McPherson
Benjamin Mayberry Prentiss
George Stoneman
John Fulton Reynolds
George Gordon Meade
Oliver Otis Howard
Daniel Edgar Sickles
Robert Huston Milroy
Daniel Butterfield
Winfield Scott Hancock
George Sykes
William Henry French
David Sloane Stanley
James Scott Negley
John McAllister Schofield
John McAuley Palmer
Frederick Steele
Abner Doubleday
Napoleon Jackson Tecumseh Dana
Hiram Gregory Berry
Richard James Oglesby
John Alexander Logan
James Gilpatrick Blunt
George Lucas Hartsuff
William Wallace Burns
Napoleon Bonaparte Buford
Cadwallader Colden Washburn
Francis Jay Herron
Francis Preston Blair
Joseph Jones Reynolds
Philip Henry Sheridan

Brigadier-General USA

Brackets indicates concurrently Major-General USV

William Selby Harney
(Edwin Vose Sumner)
(Irvin McDowell)
Robert Anderson
(William Starke Rosecrans)
Philip St George Cooke
(John Pope)
(Joseph Hooker)

Brigadier-General USV

Andrew Porter
Charles Pomeroy Stone
Thomas West Sherman
George Archibald McCall
William Reading Montgomery
Benjamin Franklin Kelley
Alpheus Starkey Williams
James Cooper
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Michael Corcoran
Henry Hayes Lockwood
Louis Blenker
James Samuel Wadsworth
George Webb Morell
John Henry Martindale
Samuel Davis Sturgis
James William Denver
Egbert Ludovicus Vielé
James Shields
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
Lawrence Pike Graham
Eleazar Arthur Paine
Ebenezer Dumont
Willis Arnold Gorman
Horatio Gouverneur Wright
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
John Newton
George Wright
William Thomas Harbaugh Brooks
John Milton Brannan
John Porter Hatch
William Kerley Strong
Albin Francisco Schoepf
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
George Washington Cullum
Jeremiah Tilford Boyle
Schuyler Hamilton
George Washington Morgan
Julius Stahel
Thomas Jefferson McKean
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
James Abram Garfield
Lewis Golding Arnold
William Scott Ketchum
John Wynn Davidson
David Bell Birney
Thomas Francis Meagher
Henry Morris Naglee
Andrew Johnson
James Gallant Spears
Eugene Asa Carr
Thomas Alfred Davies
Daniel Tyler
William Hemsley Emory
Andrew Jackson Smith
Marsena Rudolph Patrick
Isaac Ferdinand Quinby
Orris Sanford Ferry
Daniel Phineas Woodbury
Henry Moses Judah
John Cook
John McArthur
Jacob Gartner Lauman
Horatio Phillips Van Cleve
Speed Smith Fry
Alexander Asboth
James Craig
Mahlon Dickerson Manson
Edward Richard Sprigg Canby
Grenville Mellen Dodge
Robert Byington Mitchell
Quincy Adams Gillmore
Amiel Weeks Whipple
Cuvier Grover
Rufus Saxton
Benjamin Alvord
William Sooy Smith
Nathan Kimball
Charles Devens
James Henry Van Alen
Carl Schurz
Samuel Wylie Crawford
Henry Walton Wessells
Milo Smith Hascall
Leonard Fulton Ross
John White Geary
Alfred Howe Terry
Andrew Atkinson Humphreys
James Henry Carleton
Absalom Baird
John Cleveland Robinson
Truman Seymour
Henry Prince
Abram Sanders Piatt
Thomas Turpin Crittenden
Maximilian Weber
Jeremiah Cutler Sullivan
Alvin Peterson Hovey
James Clifford Veatch
William Plummer Benton
John Curtis Caldwell
Neal Dow
George Sears Greene
Samuel Powhatan Carter
John Gibbon
Erastus Barnard Tyler
Charles Griffin
George Henry Gordon
James Madison Tuttle
Julius White
Peter Joseph Osterhaus
Stephen Gano Burbridge
Washington Lafayette Elliott
Albion Parris Howe
Green Clay Smith
Benjamin Stone Roberts
Alfred Pleasonton
Jacob Ammen
Catharinus Putnam Buckingham
Fitz-Henry Warren
Morgan Lewis Smith
Charles Cruft
Frederick Salomon
John Cochrane
John Basil Turchin
Henry Shaw Briggs
James Dada Morgan
Johann August Ernst Willich
Henry Dwight Terry
James Blair Steedman
George Foster Shepley
John Buford
John Reese Kenly
John Potts Slough
Godfrey Weitzel
Gabriel René Paul
George Crook
Thomas Leiper Kane
Gershom Mott
Edward Ferrero
Francis Laurens Vinton
Henry Jackson Hunt
Francis Channing Barlow
Mason Brayman
Nathaniel James Jackson
George Washington Getty
Alfred Sully
Gouverneur Kemble Warren
William Woods Averell
Alexander Hays
Henry Hastings Sibley
Calvin Edward Pratt
Francis Barretto Spinola
John Henry Hobart Ward
John Milton Thayer
Solomon Meredith
James Bowen
Eliakim Parker Scammon
Robert Seaman Granger
Joseph Rodman West
Joseph Warren Revere
Alfred Washington Ellet
George Leonard Andrews
Clinton Bowen Fisk
William Hays
Israel Vogdes
David Allen Russell
Lewis Cass Hunt
Frank Wheaton
John Sanford Mason
David McMurtrie Gregg
Robert Ogden Tyler
Alfred Thomas Archimedes Torbert
William Haines Lytle
Gilman Marston
William Dwight
Sullivan Amory Meredith
Edward Needles Kirk
Nathaniel Collins McLean
William Vandever
Alexander Schimmelfennig
Charles Thomas Campbell
Charles Kinnaird Graham
John Eugene Smith
Joseph Tarr Copeland
Charles Adam Heckman
Stephen Gardner Champlin
Edward Elmer Potter
Thomas Algeo Rowley
Henry Beebee Carrington
John Haskell King
Adam Jacoby Slemmer
Thomas Hewson Neill
Thomas Gamble Pitcher
Thomas William Sweeny
William Passmore Carlin
Romeyn Beck Ayres
William Babcock Hazen
James St Clair Morton
Joseph Anthony Mower
Richard Arnold
Edward Winslow Hinks
George Crockett Strong
Michael Kelly Lawler
George Day Wagner
Lysander Cutler
Joseph Farmer Knipe
John Dunlap Stevenson

Joshua Thomas Owen
James Barnes

Theophilus Toulmin Garrard
Edward Harland
Samuel Kosciuszko Zook
Samuel Beatty
Isaac Jones Wistar
Franklin Stillman Nickerson
Edward Henry Hobson
Ralph Pomeroy Buckland
Joseph Dana Webster
William Ward Orme
William Harrow
William Hopkins Morris

John Beatty
Thomas Howard Ruger
Thomas Edward Greenfield Ransom
Elias Smith Dennis
Thomas Church Haskell Smith
Mortimer Dormer Leggett
Davis Tillson

Hector Tyndale
Charles Cleveland Dodge
Albert Lindley Lee
Charles Leopold Matthies
Marcellus Monroe Crocker
Egbert Benson Brown
John McNeil
George Francis McGinnis
George Washington Deitzler
Hugh Boyle Ewing
James Winning McMillan
Robert Christie Buchanan
James Hewitt Ledlie
Wladimir Bonawentura Krzyzanowski
Isham Nicolas Haynie
David Stuart
John Blair Smith Todd
Orlando Metcalfe Poe
Thomas Greely Stevenson
James Murrell Shackelford
Daniel Ullmann

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Henry Knox Craig
Lorenzo Thomas (Adjutant-General)
James Wolfe Ripley (Ordnance)
Joseph Pannell Taylor (Commissary-General of Subsistence)
William Alexander Hammond (Surgeon-General)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA/PACS

Samuel Cooper
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg

Lieutenant-General PACS

James Longstreet
Edmund Kirby Smith
Leonidas Polk
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
Thomas Jonathan Jackson
John Clifford Pemberton

Major-General PACS

Earl Van Dorn
Gustavus Woodson Smith
Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
Richard Stoddert Ewell
William Wing Loring
Sterling Price
Benjamin Franklin Cheatham
Samuel Jones
John Porter McCown
Daniel Harvey Hill
Jones Mitchell Withers
Thomas Carmichael Hindman
John Cabell Breckinridge
Lafayette McLaws
Ambrose Powell Hill
Richard Heron Anderson
James Ewell Brown Stuart
Richard Taylor
Simon Bolivar Buckner
Samuel Gibbs French
George Edward Pickett
Carter Littlepage Stevenson
John Bell Hood
John Horace Forney
Dabney Herndon Maury
Martin Luther Smith
John George Walker
Arnold Elzey
Patrick Ronayne Cleburne
Franklin Gardner
Daniel Smith Donelson
Isaac Ridgeway Trimble
Jubal Anderson Early
Joseph Wheeler

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Charles Clark
John Buchanan Floyd
Henry Alexander Wise
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Gideon Johnson Pillow
Robert Augustus Toombs
William Henry Chase Whiting
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Paul Octave Hébert
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
Thomas Fenwick Drayton
Lloyd Tilghman
Nathan George Evans
Cadmus Marcellus Wilcox
Robert Emmett Rodes
James Heyward Trapier
William Henry Carroll
Hugh Weedon Mercer
Alexander Peter Stewart
William Montgomery Gardner
Richard Brooke Garnett
William Mahone
Edward Johnson
Raleigh Edward Colston
Henry Heth
Sterling Alexander Martin Wood
John King Jackson
Bushrod Rust Johnson
James Patton Anderson
Howell Cobb
George Wythe Randolph
Joseph Brevard Kershaw
James Ronald Chalmers
James Johnston Pettigrew
Daniel Leadbetter
William Whann Mackall
Robert Ransom
Daniel Marsh Frost
Winfield Scott Featherston
Thomas James Churchill
William Booth Taliaferro
Albert Rust
Samuel Bell Maxey
Hamilton Prioleau Bee
James Morrison Hawes
George Hume Steuart
James Edwin Slaughter
Charles William Field
Paul Jones Semmes
Lucius Marshall Walker
Seth Maxwell Barton
Henry Eustace McCullough
John Stevens Bowen
Benjamin Hardin Helm
John Selden Roane
States Rights Gist
William Nelson Pendleton
Lewis Addison Armistead
Joseph Finegan
William Nelson Rector Beall
Thomas Jordan
William Preston
Roger Atkinson Pryor
John Echols
George Earl Maney
Jean Jacques Alfred Alexandre Mouton
John Stuart Williams
James Green Martin
Thomas Lanier Clingman
Wade Hampton
Daniel Weisiger Adams
Louis Hébert
John Creed Moore
Ambrose Ransom Wright
James Lawson Kemper
James Jay Archer
Beverley Holcombe Robertson
St John Richardson Liddell
Nathan Bedford Forrest
Johnson Hagood
William Dorsey Pender
Micah Jenkins
Martin Edwin Green
Fitzhugh Lee
Harry Thompson Hays
Albert Gallatin Jenkins
William Barksdale
Edward Dorr Tracy
Matthew Duncan Ector
Edward Aylesworth Perry
John Gregg
John Calvin Brown
Alfred Holt Colquitt
Junius Daniel
Abraham Buford
William Steele
James Fleming Fagan
William Read Scurry
Francis Asbury Shoup
Joseph Robert Davis
William Henry Fitzhugh Lee
William Edmondson Jones
William Edwin Baldwin
John Crawford Vaughn
Evander McIvor Law
William Brimage Bate
Elkanah Brackin Greer
Francis Redding Tillou Nicholls
Preston Smith
Alfred Cumming
William Stephen Walker
George Pierce Doles
Carnot Posey
Montgomery Dent Corse
George Thomas Anderson
Alfred Iverson
James Henry Lane
Edward Lloyd Thomas
Stephen Dodson Ramseur
John Rogers Cooke
Jerome Bonaparte Robertson
Elisha Franklin Paxton
Evander McNair
William George Mackey Davis
Archibald Gracie
William Robertson Boggs
James Camp Tappan
Dandridge McRae
Mosby Monroe Parsons
Stephen Dill Lee
John Pegram
John Sappington Marmaduke
John Austin Wharton
William Thompson Martin
John Hunt Morgan
Marcus Joseph Wright
Zachariah Cantey Deas
Lucius Eugene Polk
Edward Cary Walthall
John Adams
William Hicks Jackson
James Cantey
Camille Armand Jules Marie de Polignac
Robert Frederick Hoke
Henry Lewis Benning
William Tatum Wofford
Samuel McGowan
Marcellus Augustus Stovall
George Blake Cosby
Francis Crawford Armstrong
William Lewis Cabell
John Daniel Imboden
William Smith

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close