1863 December 31st

December 31 1863 Thursday 

East Tennessee Campaign

USA: The Union Army now had 74 Major-Generals (of whom 8 were concurrently Brigadier-Generals in the US Regular Army). There were 271 Brigadier-Generals, not counting the eight in the Regular Army concurrently serving as Major-General of US Volunteers. Of these, one was awaiting confirmation, There were also 6 Regular Brigadier-generals of the Staff. (351)

CSA. The Confederate Army now had 5 Generals,  9 Lieutenant-Generals (one awaiting confirmation), 46 Major-Generals, and 180 Brigadier-Generals (five of them awaiting confirmation). (240)

Alabama. USS Kennebec, Lieutenant-Commander William P McCann, captured the blockade runner Grey Jacket, bound from Mobile to Havana, with a cargo of cotton, rosin, and turpentine.

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF MISSISSIPPI AND EAST LOUISIANA

Confederate Department of Mississippi and East Louisiana “Department of the Southwest”: Lieutenant-General Leonidas Polk
Gulf District: Major-General Dabney Herndon Maury
Cantey’s Brigade (Gulf): Brigadier-General James Cantey
Clanton’s Brigade (Gulf): Brigadier-General James Holt Clanton (Pollard)
Higgins’ Brigade (Gulf): Brigadier-General Edward Higgins (Fort Morgan)
Cavalry Brigade (Gulf): Colonel W H Jenifer

Arkansas. Reconnaissance to Fayetteville ended.

Arkansas. Skirmish in Searcy County.

California. The US Navy Department continued to operate the Pacific Squadron, with at least one ship constantly on duty at San Francisco to provide greater security for the city. US Secretary of the Navy Gideon Welles agreed to send two additional steamers to augment the Pacific Squadron.

Louisiana.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE GULF

Union Department of the Gulf: Major-General Nathaniel Prentiss Banks
District of Baton Rouge: Brigadier-General Philip St George Cooke
District of Baton Rouge: Brigadier-General P St G Cooke
2nd Brigade, 1st Division, XIX Corps (Gulf): Colonel J Sharpe
District of Key West and Tortugas: Major-General John Newton, Brigadier-General Daniel Phineas Woodbury, Brigadier-General William Dwight
District of La Fourche: Brigadier-General Henry Warner Birge
1st Brigade, 4th Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General Henry Warner Birge
District of Pensacola: Brigadier-General Alexander Asboth
District of Port Hudson: Brigadier-General George Leonard Andrews
Corps d’Afrique (Gulf): Brigadier-General George Leonard Andrews
1st Division, Corps d’Afrique (Gulf): Brigadier-General Daniel Ullmann
1st Brigade, 1st Division, Corps d’Afrique (Gulf): Colonel C J Bassett
2nd Brigade, 1st Division, Corps d’Afrique (Gulf): Colonel C Hamlin
2nd Division, 1st Division, Corps d’Afrique (Gulf):
2nd Brigade, 2nd Division, 1st Division, Corps d’Afrique (Gulf): Colonel S B Jones
Defences of New Orleans: Colonel Edward G Beckwith
2nd Brigade, 4th Division, XIX Corps (Gulf): Colonel T W Cahill
Army of the Gulf: Major-General Nathaniel Prentiss Banks
XIII Corps (Gulf): Major-General Cadwallader Colden Washburn
1st Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General William Plummer Benton
1st Brigade, 1st Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General Fitz-Henry Warren
2nd Brigade, 1st Division, XIII Corps (Gulf): Colonel C L Harris
3rd Brigade, 1st Division, XIII Corps (Gulf): Colonel J Keigwin
2nd Division, XIII Corps (Gulf): Major-General Napoleon Jackson Tecumseh Dana
1st Brigade, 2nd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel J C Black
2nd Brigade, 2nd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel W M Dye
3rd Brigade, 2nd Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General Thomas Edward Greenfield Ransom
3rd Division, XIII Corps (Gulf): Brigadier-General George Francis McGinnis
1st Brigade, 3rd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel D Macauley
2nd Brigade, 3rd Division, XIII Corps (Gulf): Colonel W H Raynor
4th Division, XIII Corps (Gulf): Colonel W Jennings Landram
1st Brigade, 4th Division, XIII Corps (Gulf): Lieutenant-Colonel J Cowan
2nd Brigade, 4th Division, XIII Corps (Gulf): Major M V Hotchkiss
Cavalry, XIII Corps (Gulf): Colonel E J Davis
XIX Corps (Gulf): Major-General William Buel Franklin
1st Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General William Hemsley Emory
1st Brigade, 1st Division, XIX Corps (Gulf): Colonel G M Love
3rd Brigade, 1st Division, XIX Corps (Gulf): Colonel R B Merritt
3rd Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General Cuvier Grover
1st Brigade, 3rd Division, XIX Corps (Gulf): Colonel L Benedict
2nd Brigade, 3rd Division, XIX Corps (Gulf): Brigadier-General James Winning McMillan
Cavalry Division (Gulf): Brigadier-General Albert Lindley Lee
1st Brigade, Cavalry Division (Gulf): Lieutenant-Colonel J H Redfield
2nd Brigade, Cavalry Division (Gulf): Colonel John G Fonda
3rd Brigade, Cavalry Division (Gulf): Colonel C J Paine
4th Brigade, Cavalry Division (Gulf): Colonel N A M Dudley
Engineer Brigade (Gulf): Major D C Houston

Maryland.

ORDER OF BATTLE UNION MIDDLE DEPARTMENT

Union Middle Department: Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
District of Delaware: Brigadier-General Daniel Tyler
District of the Eastern Shore of Maryland: Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
VIII Corps: Brigadier-General Henry Hayes Lockwood
Forces
1st Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Brigadier-General Erastus Barnard Tyler
2nd Separate Brigade, VIII Corps (Middle): Colonel William W Morris
Benedict, Maryland (Middle): Brigadier-General William Birney
Annapolis, Maryland (Middle): Colonel C A Waite
Fort Delaware, Delaware (Middle): Brigadier-General Albin Francisco Schoepf

New York.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE EAST

Union Department of the East Major-General John Adams Dix
City and Harbor of New York: Brigadier-General George Jerrison Stannard

North Carolina.

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF NORTH CAROLINA AND SOUTHERN VIRGINIA

Confederate Department of North Carolina and Southern Virginia: Major-General George Edward Pickett
Barton’s Brigade (North Carolina & Southern Virginia): Brigadier-General Seth Maxwell Barton
Clingman’s Brigade (North Carolina & Southern Virginia): Brigadier-General Thomas Lanier Clingman
Ransom’s Brigade (North Carolina & Southern Virginia): Brigadier-General Matthew Whitaker Ransom
District of the Cape Fear River and Defences of Wilmington: Major-General William Henry Chase Whiting
Martin’s Brigade (North Carolina & Southern Virginia): Brigadier-General James Green Martin

Pennsylvania.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE SUSQUEHANNA

Union Department of the Susquehanna: Major-General Darius Nash Couch
Lehigh District: Brigadier-General Orris Sanford Ferry (Major-General Franz Sigel)
Harrisburg, Pennsylvania (Susquehanna): Major-General Julius Stahel
Philadelphia, Pennsylvania (Susquehanna): Major-General George Cadwalader
Reading, Pennsylvania (Susquehanna): Major-General Franz Sigel

South Carolina. USS Nipsic, USS Sanford, USS Geranium, USS Daffodil, USS Ethan Allen, and USS George Mangham attempted to land troops at Murrell’s Inlet. Preparations for landing commenced immediately but disembarkation was delayed by heavy seas. The expedition lost the element of surprise and were unable to find enemy raiders and marauders in the area.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF THE SOUTH

Union Department of the South: Major-General Quincy Adams Gillmore
X Corps (South): Major-General Quincy Adams Gillmore
Hilton Head, X Corps (South): Brigadier-General Truman Seymour
Post of Hilton Head, X Corps (South): Colonel W B Barton
Howell’s Brigade, Hilton Head, X Corps (South): Colonel J B Howell
Saint Helena Island, X Corps (South): Colonel J R Hawley
Morris Island, X Corps (South): Brigadier-General Alfred Howe Terry
1st Brigade, Morris Island, X Corps (South): Brigadier-General Thomas Greeley Stevenson
2nd Brigade, Morris Island, X Corps (South): Colonel W W H Davis
3rd Brigade, Morris Island, X Corps: Colonel J Montgomery
Folly Island, X Corps (South):
Vogdes’ Division, Folly Island, X Corps (South): Brigadier-General Israel Vogdes
1st Brigade, Vogdes’ Division, Folly Island, X Corps (South): Colonel S M Alford
2nd Brigade, Vogdes’ Division, Folly Island, X Corps (South): Colonel J C Drake
3rd Brigade, Vogdes’ Division, Folly Island, X Corps (South): Colonel J C Beecher
Gordon’s Division, Folly Island, X Corps (South): Brigadier-General George Henry Gordon
1st Brigade, Gordon’s Division, Folly Island, X Corps (South): Colonel W Gurney
2nd Brigade, Gordon’s Division, Folly Island, X Corps (South): Colonel W H Noble
Port Royal Island, X Corps (South): Brigadier-General Rufus Saxton
Fernandina (South): Colonel H R Guss
Saint Augustine (South): Colonel F A Osborn

Tennessee.

ORDER OF BATTLE: UNION MILITARY DIVISION OF THE MISSISSIPPI

Military Division of the Mississippi: Major-General Ulysses Simpson Grant
Department of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
District of Nashville: Major-General Lovell Harrison Rousseau
Post of Nashville, (Cumberland): Brigadier-General Robert Seaman Granger
Ward’s Brigade, Nashville (Cumberland): Brigadier-General William Thomas Ward
Paine’s Brigade, Nashville (Cumberland) Brigadier-General Eleazar Arthur Paine
Post of Murfreesboro, Nashville (Cumberland): Brigadier-General Horatio Phillips Van Cleve
Coburn’s Brigade, Murfreesboro, Nashville (Cumberland): Colonel J Coburn
Railroad Brigade, Murfreesboro, Nashville (Cumberland): Brigadier-General Alvan Cullum Gillem
Army of the Cumberland: Major-General George Henry Thomas
IV Corps (Cumberland): Major-General Gordon Granger
1st Division, IV Corps (Cumberland): Major-General David Sloan Stanley
1st Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Colonel D A Enyart
2nd Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Colonel S M Barnes
3rd Brigade, 1st Division, IV Corps (Cumberland): Colonel J E Bennett
2nd Division, IV Corps (Cumberland): Major-General Philip Henry Sheridan
1st Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel F T Sherman
2nd Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General George Day Wagner
3rd Brigade, 2nd Division, IV Corps (Cumberland): Colonel Charles Garrison Harker
3rd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Thomas John Wood
1st Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Johann August Ernst von Willich
2nd Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General William Babcock Hazen
3rd Brigade, 3rd Division, IV Corps (Cumberland): Brigadier-General Samuel Beatty
Hooker’s Command (Cumberland): Major-General Joseph Hooker
XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Major-General Oliver Otis Howard
2nd Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel Adolphus Buschbeck
1st Brigade, 2nd Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel G W Mindil
2nd Brigade, 2nd Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel Orland Smith
3rd Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Major-General Carl Schurz
1st Brigade, 3rd Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Brigadier-General Hector Tyndale
2nd Brigade, 3rd Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel Wladimir Bonawentura Krzyzanowski
3rd Brigade, 3rd Division, XI Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel F Hecker

XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Major-General Henry Warner Slocum
1st Division, XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Brigadier-General Joseph
Farmer Knipe
1st Brigade, 1st Division, XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel S Ross
3rd Brigade, 1st Division, XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Brigadier-General Thomas Howard Ruger
2nd Division, XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Brigadier-General John White Geary
1st Brigade, 2nd Division, XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel J H Patrick
2nd Brigade, 2nd Division, XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Lieutenant-Colonel L W Ralston
3rd Brigade, 2nd Division, XII Corps, Hooker’s Command (Cumberland): Colonel D Ireland
XIV Corps (Cumberland): John McAuley Palmer
1st Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Richard William Johnson
1st Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel Benjamin F Scribner
2nd Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General John Haskell King
3rd Brigade, 1st Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General John Converse Starkweather
2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Jefferson Columbus Davis
1st Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel James Dada Morgan
2nd Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General John Beatty
3rd Brigade, 2nd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel O F Harmon
3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General Absalom Baird
1st Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Brigadier-General James Basil Turchin

2nd Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel Ferdinand Van Derveer
3rd Brigade, 3rd Division, XIV Corps (Cumberland): Colonel W H Hays
Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General Washington Lafayette Elliott
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Edward Moody McCook
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel A P Campbell
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel O H La Grange
3rd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel L D Watkins
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General George Crook
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel W B Sipes
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel Eli Long
3rd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Cumberland): Colonel A O Miller
Spear’s Brigade, Cavalry Corps (Cumberland): Brigadier-General James Gallant Spears
Artillery Reserve (Cumberland): Brigadier-General John Milton Brannan
Engineer Brigade (Cumberland): Brigadier-General William Farrar Smith
Post of Chattanooga: Colonel M C Taylor
Department of the Ohio: Major-General John Gray Foster
District of the Clinch: Brigadier-General Orlando Bolivar Willcox
1st Brigade, Clinch (Ohio): Colonel J R Mahan
2nd Brigade, Clinch (Ohio): Colonel G W Jackson
Post of Cumberland Gap, Clinch (Ohio): Colonel W C Lemert
Post of Tazewell, Clinch (Ohio): Colonel C Thielemann
District of Kentucky: Brigadier-General Jacob Ammen
District of Middle Tennessee: Brigadier-General Jacob Ammen
District of Western Kentucky: Brigadier-General Jeremiah Tilford Boyle
1st Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Jeremiah Tilford Boyle (Louisville)
1st Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Speed Smith Fry (Northern Central Kentucky)
2nd Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Theophilus Toulmin Garrard (Somerset)
3rd Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Edward Henry Hobson (Southern Central Kentucky)
4th Brigade, 1st Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel C Maxwell (District of Southwestern Kentucky)
Army of the Ohio: Major-General John Gray Foster

IX Corps (Ohio): Major-General Ambrose Everett Burnside, Brigadier-General Robert
Brown Potter
1st Division, IX Corps (Ohio): Brigadier-General Edward Ferrero
1st Brigade, 1st Division, IX Corps (Ohio): Colonel D Morrison
2nd Brigade, 1st Division, IX Corps (Ohio): Colonel Benjamin C Christ
3rd Brigade, 1st Division, IX Corps (Ohio): Colonel W Humphrey
2nd Division, IX Corps (Ohio): Colonel John Frederick Hartranft
1st Brigade, 2nd Division, IX Corps (Ohio): Colonel J K Sigfried
2nd Brigade, 2nd Division, IX Corps (Ohio): Lieutenant-Colonel M N Collins
XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Jacob Dolson Cox, Major-General George Lucas Hartsuff
2nd Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Mahlon Dickerson Manson
1st Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel S R Mott
2nd Brigade, 2nd Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel M W Chapin
3rd Division, XXIII Corps (Ohio): Brigadier-General Milo Smith Hascall
1st Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel J W Reilly
2nd Brigade, 3rd Division, XXIII Corps (Ohio): Colonel D Cameron
Cavalry Corps (Ohio): Brigadier-General Samuel Davis Sturgis
1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Ohio): Colonel F Wolford
1st Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Ohio): Lieutenant-Colonel S Adams
2nd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Ohio): Lieutenant-Colonel E S Bond
3rd Brigade, 1st Cavalry Division, Cavalry Corps (Ohio): Colonel C D Pennebaker
2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Ohio): Colonel J W Foster
1st Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Ohio): Colonel I Garrard
2nd Brigade, 2nd Cavalry Division, Cavalry Corps (Ohio): Colonel H Capraon
Department of the Tennessee: Major-General William Tecumseh Sherman
District of Eastern Arkansas: Brigadier-General Napoleon Bonaparte Buford
District of Northeast Louisiana: Brigadier-General John Parker Hawkins
District of West Tennessee: Major-General Stephen Augustus Hurlbut
Post of Columbus, West Tennessee (Tennessee): Brigadier-General Andrew Jackson Smith
Post of Cairo, West Tennessee (Tennessee): Brigadier-General Hugh Thompson Reid
Fort Pillow, West Tennessee (Tennessee): Colonel E H Wolfe
Post of Paducah, West Tennessee (Tennessee): Colonel S G Hicks

Post of Union City, West Tennessee (Tennessee): Colonel J J Cladek
Post of Corinth, West Tennessee: Brigadier-General John Dunlap Stevenson
Sub-District of Memphis, West Tennessee, Tennessee): Brigadier-General James Clifford Veatch
1st Brigade, Memphis, West Tennessee (Tennessee): Colonel C D Murray
2nd Brigade, Memphis, West Tennessee (Tennessee): Colonel J I Gilbert
4th Brigade, Memphis, West Tennessee (Tennessee): Colonel D Moore
Cavalry Division, West Tennessee (Tennessee): Brigadier-General Benjamin Henry
Grierson
1st Brigade, Cavalry Division, West Tennessee (Tennessee): Colonel J K Mizner
2nd Brigade, Cavalry Division, West Tennessee (Tennessee): Colonel Edward Hatch
3rd Brigade, Cavalry Division, West Tennessee (Tennessee): Colonel W H Morgan
4th Brigade, Cavalry Division, West Tennessee (Tennessee): Colonel G E Waring
Army of the Tennessee: Major-General William Tecumseh Sherman
XV Corps (Tennessee): Major-General John Alexander Logan
1st Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Peter Joseph Osterhaus
1st Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Colonel M Smith
2nd Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Colonel D Carskaddon
3rd Brigade, 1st Division, XV Corps (Tennessee): Colonel G A Stone
2nd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Morgan Lewis Smith
1st Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel N W Tupper
2nd Brigade, 2nd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Joseph Andrew Jackson Lightburn
3rd Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General John Eugene Smith
1st Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel J I Alexander
2nd Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel C R Wever
3rd Brigade, 3rd Division, XV Corps (Tennessee): Colonel J Banbury
4th Division, XV Corps (Tennessee): Brigadier-General Henry Ewing
1st Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Colonel J M Loomis

2nd Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Colonel Charles Carroll Walcutt
3rd Brigade, 4th Division, XV Corps (Tennessee): Colonel J R Cockerill
XVI Corps (Tennessee): Major-General Napoleon Jackson Tecumseh Dana
1st Division, XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General John Madison Tuttle
1st Brigade, 1st Division, XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General Ralph Pomeroy Buckland
2nd Brigade, 1st Division, XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General Joseph Antony
Mower
3rd Brigade, 1st Division, XVI Corps (Tennessee): Colonel J L Geddes
Left Wing XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General Grenville Mellen Dodge
2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Brigadier-General Thomas William Sweeny
1st Brigade, 2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel J B Weaver
2nd Brigade, 2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel A Mersy
3rd Brigade, 2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel M M Bane
4th Brigade, 2nd Division, Left Wing XVI Corps (Tennessee): Colonel J W Fuller
XVII Corps (Tennessee): Major-General James Birdseye McPherson
1st Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Elias Smith Dennis
1st Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel F S Starring
2nd Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel A G Malloy
3rd Brigade, 1st Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Alexander Chambers
3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Mortimer Dormer Leggett
1st Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Manning Ferguson
Force
2nd Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel B F Potts
3rd Brigade, 3rd Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Jasper Adalmorn Maltby
4th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Marcellus Monroe Crocker
1st Brigade, 4th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Thomas Kilby Smith
2nd Brigade, 4th Division, XVII Corps (Tennessee): Colonel C Hall
3rd Brigade, 4th Division, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Walter Quintin Gresham
Winslow’s Cavalry Brigade, XVII Corps (Tennessee): Colonel E F Winslow
Mississippi Marine Brigade, XVII Corps (Tennessee): Brigadier-General Alfred Washington Ellet

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF TENNESSEE

Confederate Department of Tennessee: General Joseph Eggleston Johnston
Department of Tennessee: General Joseph Eggleston Johnston
District of Western North Carolina: Brigadier-General Robert Brank Vance
Army of Tennessee: General Joseph Eggleston Johnston
I Corps (Tennessee): Lieutenant-General William Joseph Hardee
Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee): Major-General Benjamin Franklin Cheatham
Jackson’s Brigade, Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee): Brigadier-General John King Jackson
Moore’s Brigade, Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee):
Walthall’s Brigade, Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee):
Wright’s Brigade, Cheatham’s Division, I Corps (Tennessee):
Stevenson’s Division, I Corps (Tennessee): Major-General Carter Littlepage Stevenson
Brown’s Brigade, Stevenson’s Division, I Corps (Tennessee):
Cumming’s Brigade, Stevenson’s Division, I Corps (Tennessee):
Pettus’ Brigade, Stevenson’s Division, I Corps (Tennessee):
Reynolds’ Brigade, Stevenson’s Division, I Corps (Tennessee):
Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee): Major-General Patrick Ronayne Cleburne
Liddell’s Brigade, Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee):
Polk’s Brigade, Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee):
Smith’s Brigade, Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee):
Lowrey’s Brigade, Cleburne’s Division, I Corps (Tennessee):
Walker’s Division, I Corps (Tennessee): Major-General William Henry Talbot Walker
Gist’s Brigade, Walker’s Division, I Corps (Tennessee):
Maney’s Brigade, Walker’s Division, I Corps (Tennessee):
Wilson’s Brigade, Walker’s Division, I Corps (Tennessee):
Baldwin’s Brigade, Walker’s Division, I Corps (Tennessee):
II Corps (Tennessee): Major-General Thomas Carmichael Hindman
Hindman’s Division, II Corps (Tennessee): Brigadier-General James Patton Anderson
Anderson’s Brigade, Hindman’s Division, II Corps (Tennessee):
Manigault’s Brigade, Hindman’s Division, II Corps (Tennessee):
Deas’ Brigade, Hindman’s Division, II Corps (Tennessee):
Vaughn’s Brigade, Hindman’s Division, II Corps (Tennessee):
Stewart’s Division, II Corps (Tennessee): Major-General Alexander Peter Stewart
Adams’ Brigade, Stewart’s Division, II Corps (Tennessee):
Stovall’s Brigade, Stewart’s Division, II Corps (Tennessee):
Clayton’s Brigade, Stewart’s Division, II Corps (Tennessee):
Strahl’s Brigade, Stewart’s Division, II Corps (Tennessee):
Bate’s Brigade, Stewart’s Division, II Corps (Tennessee):
Lewis’s Brigade, Stewart’s Division, II Corps (Tennessee):
Finley’s Brigade, Stewart’s Division, II Corps (Tennessee):
Quarles’ Brigade, Stewart’s Division, II Corps (Tennessee):
Cavalry Corps (Tennessee): Major-General Joseph Wheeler
Wharton’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Major-General John Archibald Wharton
Davidson’s Brigade, Wharton’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee):
Roddey’s Brigade, Wharton’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General Philip Dale Roddey
Kelly’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Brigadier-General John Herbert Kelly
Wade’s Brigade, Kelly’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Colonel W B Wade
Grisby’s Brigade, Kelly’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Tennessee): Colonel J W Grigsby
District of East Tennessee: Lieutenant-General James Longstreet
District of Abingdon: Brigadier-General William Preston
I Corps (Northern Virginia): Major-General Lafayette McLaws
McLaws’ Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Joseph Brevard Kershaw
Kershaw’s Brigade, McLaws’ Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel J D Nance
Humphrey’s Brigade, McLaws’ Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Benjamin Grubb Humphreys
Wofford’s Brigade, McLaws’ Division, I Corps (Northern Virginia): Lieutenant-Colonel N L Hutchins
Bryan’s Brigade, McLaws’ Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Goode Bryan
Hood’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Micah Jenkins
Jenkins’ Brigade, Hood’s Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel John Bratton
Robertson’s Brigade, Hood’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Jerome Bonaparte Robertson
Law’s Brigade, Hood’s Division, I Corps (Northern Virginia): Colonel William Flake Perry
Anderson’s Brigade, Hood’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General George Thomas Anderson
Benning’s Brigade, Hood’s Division, I Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Henry Lewis Benning
Buckner’s Division (East Tennessee): Brigadier-General Bushrod Rust Johnson
Johnson’s Brigade, Buckner’s Division (East Tennessee): Colonel J S Fulton
Gracie’s Brigade, Buckner’s Division (East Tennessee): Colonel Y M Moody
Vaughn’s Brigade, Buckner’s Division (East Tennessee): Brigadier-General John Crawford Vaughn
Cavalry (East Tennessee): Major-General William Thompson Martin
Morgan’s Cavalry Division, Cavalry (East Tennessee): Brigadier-General John Tyler Morgan
Russell’s Brigade, Morgan’s Cavalry Division, Cavalry (East Tennessee): Colonel A A Russell
Crews’ Brigade, Morgan’s Cavalry Division, Cavalry (East Tennessee): Colonel Charles Constantine Crews
Armstrong’s Cavalry Division, Cavalry (East Tennessee): Brigadier-General Frank Crawford Armstrong
Biffle’s Brigade, Armstrong’s Cavalry Division, Cavalry (East Tennessee): Colonel J B Biffle
Harrison’s Brigade, Armstrong’s Cavalry Division, Cavalry (East Tennessee): Colonel Thomas Harrison

Texas. USS Sciota, Lieutenant-Commander George Hamilton Perkins, and USS Granite City, Acting Master Lamson, scouted from Pass Cavallo and spent two days protecting the landing of troops on the Gulf shore of the Matagorda Peninsula. USS Granite City covered the troops ashore from attacks by the 1st Texas Cavalry led by Colonel Augustus Buchel. A Confederate company under Captain E S Rugeley resisted the landings and lost 22 casualties. Meanwhile, USS Sciota reconnoitred the mouth of the Brazos River. Returning to the landing area, USS Sciota anchored close to the beach and shelled Confederate positions. USS Granite City then headed for Pass Cavallo to call up USS Monongahela, USS Penobscot, and USS Estrella to assist. The Confederate gunboat CSS John F Carr closed in and fired on the Union troops but she was driven ashore by a severe gale and destroyed by fire. The Union troops were then withdrawn aboard their transport ships.

In response to this threat, the Confederates began to concentrate their troops on the Texas coast around the mouth of Caney Creek, in order to protect Galveston. The 2nd Texas Cavalry, 32nd Texas Cavalry, 26th Texas Cavalry, 35th Texas Cavalry, and Terrel’s Texas Cavalry were collected by Brigadier-General Hamilton Prioleau Bee for the defence of the port.

Virginia. Reconnaissance to Hopewell Gap, Vienna and White Plains ended.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF VIRGINIA AND NORTH CAROLINA

Union Department of Virginia and North Carolina: Major-General Benjamin Franklin Butler
District of Currituck: Brigadier-General James Hewitt Ledlie
District of North Carolina: Major-General John James Peck
Sub-District of Albemarle: Brigadier-General Henry Walton Wessells
Sub-District of Beaufort (NC): Colonel James Jourdan
Sub-District of the Pamlico: Colonel Joseph M McChesney
Defences of New Bern: Brigadier-General Innis Newton Palmer
District of St Mary’s: Brigadier-General Gilman Marston
District of Yorktown: Brigadier-General Robert Mayhew West
Army of North Carolina: Major-General John James Peck
XVIII Corps (Virginia and North Carolina): Major-General Benjamin Franklin Butler
District of Norfolk & Portsmouth, XVIII Corps (Virginia & North Carolina): Brigadier-General James Barnes
2nd African Brigade, Norfolk, XVIII Corps (Virginia & North Carolina): Brigadier-General Edward Augustus Wild
Getty’s Division, XVIII Corps (Virginia & North Carolina): Brigadier-General George Washington Getty
2nd Brigade, Getty’s Division, XVIII Corps (Virginia & North Carolina): Colonel F Beach
3rd Brigade, Getty’s Division, XVIII Corps (Virginia & North Carolina): Colonel William Henry Peck Steere
Cavalry Brigade, XVIII Corps (Virginia & North Carolina): Colonel Samuel Perkins Spear
Newport News, XVIII Corps (Virginia & North Carolina): Brigadier-General Charles Adam Heckman
Naval Brigade, XVIII Corps (Virginia & North Carolina): Brigadier-General Charles Kinnaird Graham

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF NORTHERN VIRGINIA

Confederate Department of Northern Virginia: General Robert Edward Lee
District of the Valley: Brigadier-General John Daniel Imboden
Army of Northern Virginia: General Robert Edward Lee
II Corps (Northern Virginia): Major-General Jubal Anderson Early
Early’s Division, II Corps (Northern Virginia): Major-General Jubal Anderson Early
Pegram’s Brigade, Early’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General John Pegram
Gordon’s Brigade, Early’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General John
Brown Gordon
Hays’ Brigade, Early’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Harry Thompson Hays
Hoke’s Brigade, Early’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Robert Frederick Hoke
Johnson’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Edward Johnson
Stonewall Brigade, Johnson’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General James Alexander Walker
Steuart’s Brigade, Johnson’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General George Hume Steuart
Jones’ Brigade, Johnson’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General John Marshall Jones
Stafford’s Brigade, Johnson’s Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Leroy Augustus Stafford
Rodes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Major-General Robert Emmett Rodes
Daniel’s Brigade, Rodes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Junius Daniel
Ramseur’s Brigade, Rodes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Stephen Dodson Ramseur
Doles’ Brigade, Rodes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General George Pierce Doles
Battle’s Brigade, Rodes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Cullen Andrews Battle
Johnston’s Brigade, Rodes’ Division, II Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Robert Daniel Johnston
III Corps (Northern Virginia): Lieutenant-General Ambrose Powell Hill
Anderson’s Division, III Corps (Northern Virginia): Major-General Richard Heron Anderson
Wilcox’s Brigade, Anderson’s Division, III Corps (Northern Virginia): Colonel John Caldwell Calhoun Sanders
Wright’s Brigade, Anderson’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Ambrose Ransom Wright
Mahone’s Brigade, Anderson’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William Mahone
Perry’s Brigade, Anderson’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Edward Aylesworth Perry
Posey’s Brigade, Anderson’s Division, III Corps (Northern Virginia): Colonel Nathaniel Harrison Harris
Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Major-General Henry Heth
Kirkland’s Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General William Whedbee Kirkland
Walker’s Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Henry Harrison Walker
Archer’s Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General James Jay Archer
Davis’ Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Joseph Robert Davis
Cooke’s Brigade, Heth’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General John Rogers Cooke
Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Major-General Cadmus Marcellus Wilcox
Lane’s Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General James Henry Lane
Perrin’s Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Abner Perrin
Thomas’ Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Edward Lloyd Thomas
Scales’ Brigade, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Alfred Moore Scales
Maryland Line, Wilcox’s Division, III Corps (Northern Virginia): Colonel Bradley Tyler Johnson
Cavalry Corps (Northern Virginia): Major-General James Ewell Brown Stuart
Hampton’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Wade Hampton
Gordon’s Brigade, Hampton’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Northern Virginia): Brigadier-General James Byron Gordon
Young’s Brigade, Hampton’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Pierce Manning Butler Young
Rosser’s Brigade, Hampton’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Thomas Lafayette Rosser
Lee’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Northern Virginia): Major-General Fitzhugh Lee
Lee’s Brigade, Lee’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Northern Virginia): Colonel John Randolph Chambliss
Lomax’s Brigade, Lee’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Lunsford Lindsay Lomax
Wickham’s Brigade, Lee’s Cavalry Division, Cavalry Corps (Northern Virginia): Brigadier-General Williams Carter Wickham
Artillery (Northern Virginia): Brigadier-General William Nelson Pendleton

Artillery II Corps, (Northern Virginia): Brigadier-General Armistead Lindsay LongArtillery III Corps, (Northern Virginia): Colonel Reuben Lindsay Walker

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE DEPARTMENT OF RICHMOND

Confederate Department of Richmond: Major-General Arnold Elzey
Hunton’s Brigade (Richmond): Brigadier-General Eppa Hunton
Kemper’s Brigade (Richmond): Colonel William Richard Terry
Maryland Line (Richmond): Colonel Bradley Tyler Johnson
Richmond Defenses: Colonel Walter Husted Stevens

West Virginia. Operation in Hampshire County began Operation in Hardy County began.

ORDER OF BATTLE: UNION DEPARTMENT OF WEST VIRGINIA

Union Department of West Virginia: Brigadier-General Benjamin Franklin Kelley
Army of the Kanawha: Brigadier-General George Crook
1st Division (Kanawha): Brigadier-General Jeremiah Cutler Sullivan
1st Brigade, 1st Division (Kanawha): Colonel G D Wells
2nd Brigade, 1st Division (Kanawha): Colonel W P Maulsby
3rd Brigade, 1st Division (Kanawha): Colonel R S Rogers
Cavalry Brigade, 1st Division (Kanawha): Colonel W H Boyd
2nd Division (Kanawha): Colonel J A Mulligan
1st Brigade, 2nd Division (Kanawha): Colonel J M Campbell
2nd Brigade, 2nd Division (Kanawha): Colonel J Thoburn
3rd Brigade, 2nd Division (Kanawha): Colonel N Wilkinson
3rd Division (Kanawha): Brigadier-General Elias Parker Scammon
1st Brigade, 3rd Division (Kanawha): Colonel Rutherford Birchard Hayes
2nd Brigade, 3rd Division (Kanawha): Colonel C B White
3rd Brigade, 3rd Division (Kanawha): Brigadier-General Alfred Napoleon Alexander Duffié
4th Division (Kanawha): Brigadier-General William Woods Averell

ORDER OF BATTLE: CONFEDERATE TRANS-ALLEGHENY DEPARTMENT

Confederate Trans-Allegheny Department: Major-General Samuel Jones
Ransom’s Division (Trans-Allegheny): Major-General Robert Ransom
Corse’s Brigade, Ransom’s Division (Trans-Allegheny): Brigadier-General Montgomery Dent Corse
Wharton’s Brigade, Ransom’s Division (Trans-Allegheny): Brigadier-General Gabriel Colvin Wharton
Jackson’s Brigade, Ransom’s Division (Trans-Allegheny): Lieutenant-Colonel J R Love
Jones’ Cavalry Brigade (Trans-Allegheny): Brigadier-General William Edmondson Jones
Williams’ Cavalry Brigade (Trans-Allegheny): Colonel J E Carter
Echols’ Brigade (Trans-Allegheny): Brigadier-General John Echols
Jenkins’ Cavalry Brigade, (Trans-Allegheny): Brigadier-General Albert Gallatin Jenkins
McCausland’s Brigade (Trans-Allegheny): Colonel John McCausland

Union Organisation

USA: Brigadier-General Daniel Phineas Woodbury resumed command of the District of Key West and Tortugas, succeeding Colonel Charles Smith Hamilton.

Woodbury, Daniel Phineas / New Hampshire / Born 16 December 1812 New London, New Hampshire / Died Key West, Florida 15 August 1864
USMA 1 July 1836 6/39 Artillery-Engineers / Cadet USMA 1 July 1832 / 2nd Lieutenant USA 3rd US Artillery 1 July 1836 / Brevet 2nd Lieutenant USA Engineers 1 November 1836 / 3rd US Artillery 1 December 1836 / Brevet 2nd Lieutenant USA Engineers 1 July 1837 to rank from 1 July 1836 / 1st Lieutenant USA 7 July 1838 / Captain USA 3 March 1853 / Major USA 6 August 1861 / ADC (G B McClellan) August 1861 / Lieutenant-Colonel USA ADC 28 September 1861 / Brigadier-General USV 20 March 1862 to rank from 19 March 1862 / Lieutenant-Colonel USA Engineers 1 June 1863 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1836 Brevet Colonel USA 1 July 1862 Brevet Brigadier-General USA 13 December 1862 Brevet Major-General USA 15 August 1864 posthumously
Engineer Brigade Army of the Potomac April 1862 / District of Key West and Tortugas 16 March 1863-12 September 1863 / District of Key West and Tortugas 15 October 1863-30 November 1863 / District of Key West and Tortugas 31 December 1863-15 August 1864

USA: William Anderson Pile confirmed Brigadier-General USV 31 December 1863 to rank from 26 December 1863.

Pile, William Anderson / Indiana / Born 11 February 1829 Indianapolis, Indiana / Died Monrovia, California 7 July 1889
Chaplain USV 1st Missouri Artillery 12 June 1861 / Discharged USV 1 March 1862 / Captain USV 1st Missouri Artillery July 1862 / Lieutenant-Colonel USV 33rd Missouri Infantry 5 September 1862 / Colonel USV 23 December 1862 / Brigadier-General USV 31 December 1863 to rank from 26 December 1863 / Mustered Out USV 24 August 1865 / Brevet Major-General USV 9 April 1865
1st Brigade 1st Division USCT Department of the Gulf 13 February 1865-19 February 1865 / 1st Brigade 1st Division USCT District of West Florida 19 February 1865-25 April 1865

USA: Brigadier-General Isaac Ferdinand Quinby resigned because of ill health.

Quinby, Isaac Ferdinand / New Jersey / Born 29 January 1821 Morristown, New Jersey / Died Rochester, New York 18 September 1891
USMA 1 July 1843 6/39 Artillery / Cadet USMA 1 July 1839 / 2nd US Artillery 1 July 1843 / 2nd Lieutenant USA 3rd US Artillery 20 December 1845 / 1st Lieutenant USA 3 March 1847 Regt Quartermaster 10 October 1850-1 November 1851 / Resigned USA 16 March 1852 / Colonel USV 13th New York Infantry 14 May 1861 / Resigned USV 4 August 1861 / Brigadier-General USV 20 March 1862 to rank from 17 March 1862 / Resigned USV 31 December 1863 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1843
Sub-District of Columbus 1 April 1862-21 April 1862 / District of Mississippi 21 April 1862-16 June 1862 / Subdistrict of Mississippi 16 June 1862-24 September 1862 / 4th Division District of West Tennessee 24 September 1862-16 October 1862 / 3rd Division XIII Corps Army of the Tennessee 26 October 1862-1 November 1862 / 7th Division XVI Corps Army of the Tennessee 22 December 1862-20 January 1863 / 7th Division XVII Corps Army of the Tennessee 20 January 1863-14 April 1863 / 7th Division XVII Corps Army of the Tennessee 16 May 1863-3 June 1863

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Edwin McMasters Stanton

Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • North Atlantic Blockading Squadron USN: Acting Rear Admiral Samuel Phillips Lee USN
  • South Atlantic Blockading Squadron USN: Rear Admiral John Adolphus Dahlgren USN
  • West Gulf Blockading Squadron USN: Rear Admiral David Glasgow Farragut USN
  • East Gulf Blockading Squadron USN: Acting Rear Admiral Theodorus Bailey USN
  • Pacific Squadron USN: Captain John B Montgomery USN
  • Mississippi River Squadron USN: Rear Admiral David Dixon Porter USN
  • Potomac Flotilla USN: Commodore Andrew Allen Harwood USN

General–in-Chief: Henry Wager Halleck

  • Military Division of the Mississippi: Ulysses Simpson Grant
    • Department of the Cumberland: George Henry Thomas
      • District of Nashville: Lovell Harrison Rousseau
      • Army of the Cumberland: George Henry Thomas
        • IV Corps Cumberland: Gordon Granger
        • XIV Corps Cumberland: John McAuley Palmer
        • Cavalry Corps Cumberland: Washington Lafayette Elliott
        • Hooker’s Command Cumberland: Joseph Hooker
          • XI Corps Cumberland: Oliver Otis Howard
          • XII Corps Cumberland: Henry Warner Slocum
    • Department of the Ohio: John Gray Foster
      • District of Kentucky: Jacob Ammen
      • District of Middle Tennessee: Jacob Ammen
      • District of Western Kentucky: Jeremiah Tilford Boyle
      • District of the Clinch: Orlando Bolivar Willcox
      • Army of the Ohio: John Gray Foster
        • IX Corps Ohio: Ambrose Everett Burnside
        • XXIII Corps Ohio: Jacob Dolson Cox
        • Cavalry Corps Ohio: Samuel Davis Sturgis
    • Department of the Tennessee: William Tecumseh Sherman
      • District of West Tennessee: Stephen Augustus Hurlbut
        • Sub-District of Memphis: James Clifford Veatch
      • District of Eastern Arkansas: Napoleon Bonaparte Buford
      • District of Northeast Louisiana: John Parker Hawkins
      • Army of the Tennessee: William Tecumseh Sherman
        • XV Corps Tennessee: John Alexander Logan
        • XVI Corps Tennessee: Napoleon Jackson Tecumseh Dana
          • Left Wing XVI Corps Tennessee: Grenville Mellen Dodge
        • XVII Corps Tennessee: James Birdseye McPherson
  • Department of the East: John Adams Dix
  • Department of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
    • District of Baton Rouge: Philip St George Cooke
    • District of Port Hudson: George Leonard Andrews
    • District of Pensacola: Alexander Asboth
    • District of La Fourche: Henry Warner Birge
    • District of Key West and Tortugas: Daniel Phineas Woodbury
    • Defences of New Orleans: Edward Griffin Beckwith
    • Army of the Gulf: Nathaniel Prentiss Banks
      • XIII Corps Gulf: Cadwallader Colden Washburn temporary
      • XIX Corps Gulf: William Buel Franklin
  • Middle Department: Henry Hayes Lockwood
    • District of Delaware: Daniel Tyler
    • District of the Eastern Shore of Maryland: Henry Hayes Lockwood
    • VIII Corps Middle: Henry Hayes Lockwood
  • Department of the Missouri: John McAllister Schofield
    • District of St Louis: vacant
    • District of Southwest Missouri: John Benjamin Sanborn
    • District of Northeast Missouri: Thomas Jefferson McKean
    • District of North Missouri: Odon Guitar
    • District of Central Missouri: Egbert Benson Brown
    • District of Rolla: Thomas Alfred Davies
    • District of Northern Arkansas: Robert Ramsey Livingston
    • District of Nebraska Territory: Thomas Jefferson McKean
    • District of the Frontier: James Gilpatrick Blunt
    • District of the Border: Thomas Ewing
    • Army of Arkansas: Frederick Steele
  • Department of the Monongahela: William Thomas Harbaugh Brooks
  • Department of New Mexico: James Henry Carleton
    • District of Arizona: Joseph Rodman West
  • Department of the Northwest: John Pope
    • District of Minnesota: Henry Hastings Sibley
    • District of Wisconsin: Thomas Church Haskell Smith
    • District of Iowa: Alfred Sully
  • Department of the Pacific: George Wright
    • District of the Humboldt: Stephen Girard Whipple
    • District of Oregon: Benjamin Alvord
    • District of Southern California: James Freeman Curtis
    • District of Utah: Patrick Edward Connor
  • Department of the Potomac: George Gordon Meade
    • Army of the Potomac: George Gordon Meade
      • I Corps Potomac: John Newton
      • II Corps Potomac: Gouverneur Kemble Warren
      • III Corps Potomac: William Henry French
      • V Corps Potomac: George Sykes
      • VI Corps Potomac: John Sedgwick
      • Cavalry Corps Potomac: Alfred Pleasonton
  • Department of the South: Quincy Adams Gillmore
    • X Corps South: Quincy Adams Gillmore
  • Department of the Susquehanna: Darius Nash Couch
    • Lehigh District: Franz Sigel
  • Department of Virginia and North Carolina: Benjamin Franklin Butler
    • District of St Mary’s: Gilman Marston
    • District of Currituck: James Hewitt Ledlie
    • District of North Carolina: John James Peck
      • Sub-District of Albemarle: Henry Walton Wessells
      • Sub-District of the Pamlico: Joseph Miller McChesney temporary
      • Sub-District of Beaufort NC: James Jourdan
      • Defences of New Bern: Innis Newton Palmer
    • District of Yorktown: Robert Mayhew West temporary
    • Army of North Carolina: John James Peck
      • XVIII Corps North Carolina: Benjamin Franklin Butler
  • Department of Washington: Christopher Columbus Augur
    • District of Alexandria: John Potts Slough
    • District of Washington: John Henry Martindale
    • XXII Corps Washington: Christopher Columbus Augur
  • Department of Western Virginia: Benjamin Franklin Kelley
    • Army of the Kanawha: George Crook

Confederate Organisation

CSA: Major-General William Smith resigned to re-enter Congress.

Smith, William / Virginia / Born 6 September 1797 Fredericksburg, Virginia / Died Warrenton, Virginia 18 May 1887
Colonel Provisional Army of Virginia 27 June 1861 / Colonel PACS 49th Virginia Infantry 18 July 1861 / Brigadier-General PACS 3 February 1863 to rank from 31 January 1863 / Resigned PACS 10 July 1863 / Major-General PACS 13 August 1863 to rank from 12 August 1863 / Resigned PACS 31 December 1863 / Paroled 8 June 1865 / WIA Fair Oaks 31 May 1862 WIA Antietam 17 September 1862
Early’s Brigade Ewell’s Division II Corps Army of Northern Virginia 17 September 1862-17 September 1862 / Smith’s Brigade Early’s Division II Corps Army of Northern Virginia 4 April 1863-10 July 1863

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: James Alexander Seddon

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Vacant

  • Department of Henrico: John Henry Winder
  • Department of Mississippi and East Louisiana: Leonidas Polk
    • Gulf District: Dabney Herndon Maury
    • District of West Tennessee: Nathan Bedford Forrest
    • Army of Mississippi: Leonidas Polk
  • Department of North Carolina and Southern Virginia: George Edward Pickett
    • District of the Cape Fear River and the Defences of Wilmington: William Henry Chase Whiting
  • Department of Northern Virginia: Robert Edward Lee
    • Army of Northern Virginia: Robert Edward Lee
      • II Corps Northern Virginia: Richard Stoddert Ewell
      • III Corps Northern Virginia: Ambrose Powell Hill
      • Cavalry Corps Northern Virginia: James Ewell Brown Stuart
    • Valley District: Jubal Anderson Early
  • Department of Richmond: Arnold Elzey
  • Department of South Carolina, Georgia and Florida: Pierre Gustave Toutant Beauregard
    • District of Georgia: Hugh Weedon Mercer interim Henry Rootes Jackson awaited
    • District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
      • 1st Sub-District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
      • 2nd Sub-District of South Carolina: Johnson Hagood
      • 3rd Sub-District of South Carolina: William Stephen Walker
      • 4th Sub-District of South Carolina: James Heyward Trapier
      • 5th Sub-District of South Carolina: Alfred Moore Rhett
      • 6th Sub-District of South Carolina: Henry Alexander Wise
      • 7th Sub-District of South Carolina: William Booth Taliaferro
    • District of East Florida: Joseph Finegan
    • District of Middle Florida: William Montgomery Gardner
    • District of West Florida: John Horace Forney
    • Defences of Savannah: Jeremy Francis Gilmer
  • Department of Tennessee: Joseph Eggleston Johnston
    • District of East Tennessee: James Longstreet
      • District of Abingdon: William Preston
      • I Corps Northern Virginia: Lafayette McLaws temporary
    • District of Western North Carolina: Robert Brank Vance
    • Army of Tennessee: Joseph Eggleston Johnston
      • I Corps Tennessee: William Joseph Hardee
      • II Corps Tennessee: Thomas Carmichael Hindman
      • Cavalry Corps Tennessee: Joseph Wheeler
  • Trans-Allegheny Department: Samuel Jones
  • Trans-Mississippi Department: Edmund Kirby Smith
    • District of Texas, New Mexico and Arizona: John Bankhead Magruder
      • Western Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: Hamilton Prioleau Bee
        • Sub-District of the Rio Grande: Hamilton Prioleau Bee
      • Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona: James Edwin Slaughter
      • Sub-District of Houston: Xavier Blanchard Debray
      • Northern Sub-District Texas, New Mexico and Arizona: Henry Eustace McCullough
    • District of Arkansas: Theophilus Hunter Holmes
    • District of West Louisiana: Richard Taylor
    • District of Indian Territory: Samuel Bell Maxey
    • Trans-Mississippi Army: Edmund Kirby Smith

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Major-General USA

George Brinton McClellan
John Charles Frémont
Henry Wager Halleck
Ulysses Simpson Grant

Major-General USV

Asterisk indicates concurrently Brigadier-General USA

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Ethan Allen Hitchcock
Irvin McDowell*
Ambrose Everett Burnside
William Starke Rosecrans*
Don Carlos Buell
John Pope*
Samuel Ryan Curtis
Franz Sigel
John Alexander McClernand
Lewis Wallace
George Henry Thomas*
George Cadwalader
William Tecumseh Sherman*
Edward Otho Cresap Ord
Samuel Peter Heintzelman
Erasmus Darwin Keyes
Joseph Hooker*
Silas Casey
William Buel Franklin
Darius Nash Couch
Henry Warner Slocum
John James Peck
John Sedgwick
Alexander McDowell McCook
Thomas Leonidas Crittenden
John Gray Foster
John Grubb Parke
Christopher Columbus Augur
Stephen Augustus Hurlbut
Gordon Granger
Lovell Harrison Rousseau
James Birdseye McPherson*
George Stoneman
George Gordon Meade*
Oliver Otis Howard
Daniel Edgar Sickles
Robert Huston Milroy
Daniel Butterfield
Winfield Scott Hancock
George Sykes
William Henry French
David Sloane Stanley
James Scott Negley
John McAllister Schofield
John McAuley Palmer
Frederick Steele
Abner Doubleday
Napoleon Jackson Tecumseh Dana
Richard James Oglesby
John Alexander Logan
James Gilpatrick Blunt
George Lucas Hartsuff
Cadwallader Colden Washburn
Francis Jay Herron
Francis Preston Blair
Joseph Jones Reynolds
Philip Henry Sheridan
Julius Stahel
Carl Schurz
John Newton
Gouverneur Kemble Warren
David Bell Birney
William Thomas Harbaugh Brooks
Alfred Pleasonton
Andrew Atkinson Humphreys
Quincy Adams Gillmore

Brigadier-General USA

Brackets indicates concurrently Major-General USV

(Irvin McDowell)
(William Starke Rosecrans)
Philip St George Cooke
(John Pope)
(Joseph Hooker)
(George Gordon Meade)
(William Tecumseh Sherman)
(James Birdseye McPherson)
(George Henry Thomas)

Brigadier-General USV

Andrew Porter
Charles Pomeroy Stone
Thomas West Sherman
William Reading Montgomery
Benjamin Franklin Kelley
Jacob Dolson Cox
Alpheus Starkey Williams
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Henry Hayes Lockwood
James Samuel Wadsworth
George Webb Morell
John Henry Martindale
Samuel Davis Sturgis
Henry Washington Benham
William Farrar Smith
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
Lawrence Pike Graham
Eleazar Arthur Paine
Willis Arnold Gorman
Horatio Gouverneur Wright
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
George Wright
John Milton Brannan
John Porter Hatch
Albin Francisco Schoepf
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
George Washington Cullum
Jeremiah Tilford Boyle
Thomas Jefferson McKean
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
Lewis Golding Arnold
William Scott Ketchum
John Wynn Davidson
Henry Morris Naglee
Andrew Johnson
James Gallant Spears
Eugene Asa Carr
Thomas Alfred Davies
Daniel Tyler
William Hemsley Emory
Andrew Jackson Smith
Marsena Rudolph Patrick
Isaac Ferdinand Quinby RES
Orris Sanford Ferry
Daniel Phineas Woodbury
Henry Moses Judah
John Cook
John McArthur
Jacob Gartner Lauman
Horatio Phillips Van Cleve
Speed Smith Fry
Alexander Asboth
James Craig
Mahlon Dickerson Manson
Edward Richard Sprigg Canby
Grenville Mellen Dodge
Robert Byington Mitchell
Cuvier Grover
Rufus Saxton
Benjamin Alvord
Napoleon Bonaparte Buford
William Sooy Smith
Nathan Kimball
Charles Devens
Samuel Wylie Crawford
Henry Walton Wessells
Milo Smith Hascall
John White Geary
Alfred Howe Terry
James Henry Carleton
Absalom Baird
John Cleveland Robinson
Truman Seymour
Henry Prince
Maximilian Weber
Jeremiah Cutler Sullivan
Alvin Peterson Hovey
James Clifford Veatch
William Plummer Benton
John Curtis Caldwell
Neal Dow
George Sears Greene
Samuel Powhatan Carter
John Gibbon
Erastus Barnard Tyler
Charles Griffin
George Henry Gordon
James Madison Tuttle
Julius White
Peter Joseph Osterhaus
Stephen Gano Burbridge
Washington Lafayette Elliott
Albion Parris Howe
Benjamin Stone Roberts
Jacob Ammen
Fitz-Henry Warren
Morgan Lewis Smith
Charles Cruft
Frederick Salomon
John Basil Turchin
Henry Shaw Briggs
James Dada Morgan
Johann August Ernst Willich
Henry Dwight Terry
James Blair Steedman
George Foster Shepley
John Reese Kenly
John Potts Slough
Godfrey Weitzel
George Crook
Gershom Mott
Henry Jackson Hunt
Francis Channing Barlow
Mason Brayman
Nathaniel James Jackson
George Washington Getty
Alfred Sully
William Woods Averell
Alexander Hays
Francis Barretto Spinola
John Henry Hobart Ward
Solomon Meredith
James Bowen
Eliakim Parker Scammon
Robert Seaman Granger
Joseph Rodman West
Alfred Washington Ellet
George Leonard Andrews
Clinton Bowen Fisk
William Hays
Israel Vogdes
David Allen Russell
Lewis Cass Hunt
Frank Wheaton
John Sanford Mason
David McMurtrie Gregg
Robert Ogden Tyler
Alfred Thomas Archimedes Torbert
Gilman Marston
William Dwight
Sullivan Amory Meredith
Nathaniel Collins McLean
William Vandever
Alexander Schimmelfennig
Charles Kinnaird Graham
John Eugene Smith
Joseph Tarr Copeland
Charles Adam Heckman
Edward Elmer Potter
Thomas Algeo Rowley
Henry Beebee Carrington
John Haskell King
Adam Jacoby Slemmer
Thomas Hewson Neill
Thomas Gamble Pitcher
Thomas William Sweeny
William Passmore Carlin
Romeyn Beck Ayres
William Babcock Hazen
Joseph Anthony Mower
Richard Arnold
Edward Winslow Hinks
Michael Kelly Lawler
George Day Wagner
Lysander Cutler
Joseph Farmer Knipe
John Dunlap Stevenson
James Barnes
Theophilus Toulmin Garrard
Edward Harland
Samuel Beatty
Isaac Jones Wistar
Franklin Stillman Nickerson
Edward Henry Hobson
Ralph Pomeroy Buckland
Joseph Dana Webster
William Ward Orme
William Harrow
William Hopkins Morris
John Beatty
Thomas Howard Ruger
Thomas Edward Greenfield Ransom
Elias Smith Dennis
Thomas Church Haskell Smith
Mortimer Dormer Leggett
Davis Tillson
Hector Tyndale
Albert Lindley Lee
Charles Leopold Matthies
Marcellus Monroe Crocker
Egbert Benson Brown
John McNeil
George Francis McGinnis
Hugh Boyle Ewing
James Winning McMillan
John Blair Smith Todd
James Murrell Shackelford
Daniel Ullmann
George Jerrison Stannard
Henry Baxter
John Milton Thayer
Charles Thomas Campbell
Halbert Eleazer Paine
Hugh Thompson Reid
Robert Brown Potter
Thomas Ewing
Joseph Andrew Jackson Lightburn
Thomas Greely Stevenson
Henry Hastings Sibley
Joseph Bradford Carr
Joseph Jackson Bartlett
Joshua Thomas Owen
Patrick Edward Connor
John Parker Hawkins
Gabriel René Paul
Edward Augustus Wild
Edward Ferrero
Adelbert Ames
William Birney
Daniel Henry Rucker
Robert Allen
Rufus Ingalls
Gustavus Adolphus De Russy
Alexander Shaler
Benjamin Henry Grierson
Robert Sanford Foster
Hugh Judson Kilpatrick
Alexander Stewart Webb
Alfred Napoleon Alexander Duffié
Walter Chiles Whitaker
Wesley Merritt
George Armstrong Custer
William Denison Whipple
John Converse Starkweather
Kenner Garrard
Charles Robert Woods
John Benjamin Sanborn
Giles Alexander Smith
Samuel Allen Rice
Jasper Adalmorn Maltby
Thomas Kilby Smith
Walter Quintin Gresham
Manning Ferguson Force
Robert Alexander Cameron
John Murray Corse
John Aaron Rawlins
Alexander Chambers
Alvan Cullem Gillem
James Clay Rice
John Wesley Turner
Henry Lawrence Eustis
Henry Eugene Davies
Andrew Jackson Hamilton
Henry Warner Birge
Charles Garrison Harker
James Hewitt Ledlie
James Harrison Wilson
Adin Ballou Underwood
Augustus Louis Chetlain
Thomas Francis Meagher
William Anderson Pile

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Lorenzo Thomas
William Alexander Hammond (Surgeon-General)
Joseph Pannell Taylor (Commissary-General of Subsistence
Joseph Gilbert Totten (Engineers)
George Douglas Ramsay (Ordnance)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA/PACS

Samuel Cooper
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg

Lieutenant-General PACS

James Longstreet
Edmund Kirby Smith
Leonidas Polk
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
John Clifford Pemberton
Richard Stoddert Ewell
Ambrose Powell Hill
John Bell Hood

Major-General PACS

Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
William Wing Loring
Sterling Price
Benjamin Franklin Cheatham
Samuel Jones
John Porter McCown
Daniel Harvey Hill
Thomas Carmichael Hindman
John Cabell Breckinridge
Lafayette McLaws
Richard Heron Anderson
James Ewell Brown Stuart
Richard Taylor
Simon Bolivar Buckner
Samuel Gibbs French
George Edward Pickett
Carter Littlepage Stevenson
John Horace Forney
Dabney Herndon Maury
Martin Luther Smith
John George Walker
Arnold Elzey
Patrick Ronayne Cleburne
Franklin Gardner
Isaac Ridgeway Trimble
Jubal Anderson Early
Joseph Wheeler
Edward Johnson
William Henry Chase Whiting
Robert Emmett Rodes
William Henry Talbot Walker
Henry Heth
Robert Ransom
Alexander Peter Stewart
Jones Mitchell Withers
Stephen Dill Lee
Cadmus Marcellus Wilcox
Wade Hampton
Fitzhugh Lee
William Smith RES
Howell Cobb
John Austin Wharton
William Thompson Martin
Nathan Bedford Forrest

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Henry Alexander Wise
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Gideon Johnson Pillow
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Paul Octave Hébert
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
Thomas Fenwick Drayton
Nathan George Evans
James Heyward Trapier
Hugh Weedon Mercer
William Montgomery Gardner
William Mahone
Raleigh Edward Colston
John King Jackson
Bushrod Rust Johnson
James Patton Anderson
George Wythe Randolph
Joseph Brevard Kershaw
James Ronald Chalmers
Daniel Leadbetter
William Whann Mackall
Winfield Scott Featherston
Thomas James Churchill
William Booth Taliaferro
Albert Rust
Samuel Bell Maxey
Hamilton Prioleau Bee
James Morrison Hawes
George Hume Steuart
James Edwin Slaughter
Charles William Field
Seth Maxwell Barton
Henry Eustace McCullough
John Selden Roane
States Rights Gist
William Nelson Pendleton
Joseph Finegan
William Nelson Rector Beall
Thomas Jordan
William Preston
John Echols
George Earl Maney
Jean Jacques Alfred Alexandre Mouton
John Stuart Williams
James Green Martin
Thomas Lanier Clingman
Daniel Weisiger Adams
Louis Hébert
John Creed Moore
Ambrose Ransom Wright
James Lawson Kemper
James Jay Archer
Beverley Holcombe Robertson
St John Richardson Liddell
Johnson Hagood
Micah Jenkins
Harry Thompson Hays
Albert Gallatin Jenkins
Matthew Duncan Ector
Edward Aylesworth Perry
John Gregg
John Calvin Brown
Alfred Holt Colquitt
Junius Daniel
Abraham Buford
William Steele
James Fleming Fagan
William Read Scurry
Francis Asbury Shoup
Joseph Robert Davis
William Henry Fitzhugh Lee
William Edmondson Jones
William Edwin Baldwin
John Crawford Vaughn
Evander McIvor Law
William Brimage Bate
Elkanah Brackin Greer
Francis Redding Tillou Nicholls
Alfred Cumming
William Stephen Walker
George Pierce Doles
Montgomery Dent Corse
George Thomas Anderson
Alfred Iverson
James Henry Lane
Edward Lloyd Thomas
Stephen Dodson Ramseur
John Rogers Cooke
Jerome Bonaparte Robertson
Evander McNair
Archibald Gracie
William Robertson Boggs
James Camp Tappan
Dandridge McRae
Mosby Monroe Parsons
John Pegram
John Sappington Marmaduke
John Hunt Morgan
Marcus Joseph Wright
Zachariah Cantey Deas
Lucius Eugene Polk
Edward Cary Walthall
John Adams
William Hicks Jackson
James Cantey
Camille Armand Jules Marie de Polignac
Robert Frederick Hoke
Henry Lewis Benning
William Tatum Wofford
Samuel McGowan
Marcellus Augustus Stovall
George Blake Cosby
Francis Crawford Armstrong
William Lewis Cabell
John Daniel Imboden
Alfred Eugene Jackson
Robert Brank Vance
Henry Delamar Clayton
Arthur Middleton Manigault
Douglas Hancock Cooper
John Brown Gordon
John Wilkins Whitfield
James Alexander Walker
John Marshall Jones
Thomas Green
Matthew Whitaker Ransom
Alfred Moore Scales
George Washington Custis Lee
Henry Harrison Walker
Gabriel Colvin Wharton
Francis Marion Cockrell
James Patrick Major
Samuel Wragg Ferguson
Lunsford Lindsay Lomax
Laurence Simmons Baker
Otho French Strahl
Philip Dale Roddey
Eppa Hunton
Thomas Pleasant Dockery
Benjamin Grubb Humphreys
Henry Brevard Davidson
Henry Watkins Allen
Cullen Andrews Battle
William Andrew Quarles
William Whedbee Kirkland
Goode Bryan
Matthew Calbraith Butler
Williams Carter Wickham
Robert Daniel Johnston
Abner Monroe Perrin
Alexander Welch Reynolds
Thomas Neville Waul
Edmund Winston Pettus
Armistead Lindsay Long
Henry Rootes Jackson
William Wirt Adams
Thomas Lafayette Rosser
Pierce Manning Butler Young
James Byron Gordon
James Argyle Smith
Joseph Horace Lewis
Mark Perrin Lowrey
Leroy Augustus Stafford
Edward Higgins
John Tyler Morgan
John Herbert Kelly
William Young Conn Humes
Jesse Johnson Finley
James Holt Clanton
Alfred Jefferson Vaughan
Joseph Orville Shelby
John Randolph Chambliss
Robert Hall Chilton
Lawrence Sullivan Ross
Daniel Chevilette Govan

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close