1862 January 11th

January 11 1862 Saturday

Lucas Bend, KY

East Kentucky Operations

USA. US President Abraham Lincoln accepted the resignation of Simon Cameron as Secretary of War following rumours of corruption and incompetent management of contracts within the War Department. Cameron was appointed US Minister to Russia, replacing Cassius Marcellus Clay, a Kentucky abolitionist who wished to return to be involved in the war at home.

District of Columbia. US President Abraham Lincoln’s military conference with Major-General Irvin McDowell and Major-General William Buel Franklin concluded with a decision to follow the overland route to Richmond. Lincoln instructed them to prepare new plans for the overland campaign. This contradicted the preferred plan of the army commander Major-General George Brinton McClellan who remained seriously ill and was unable to object to his executive interference in his plans.

Lucas Bend, Kentucky. Lucas Bend was four miles north of Columbus on the Mississippi River. The Union ironclads USS Essex and USS St Louis were transporting troops down the Mississippi in fog. They engaged the Confederate cotton-clad warships CSS General Polk, CSS Ivy, and CSS Jackson (which was towing the floating battery New Orleans). The USS Essex under Commander William D Porter USN and the USS St Louis forced the Confederate ships to fall back after an hour of skirmishing. The Confederates retreated to the safety of an onshore battery at Columbus. After giving up the chase, the USS Essex and the USS St Louis returned to Cairo to replenish ammunition and were relieved by two other vessels which took up the guard of Fort Holt.

The battle marked one of the first occasions where timber-clad warships were convincingly outclassed by the newer ironclad warships, and it would be one of the last naval engagements to see timber-clad warships perform a major role. The original three Union timber-clad gunboats increasingly served as supporting vessels for the growing numbers of more heavily armoured ships.  Another inferiority of the timber-clad vessels to the ironclad warships became apparent in their lack of a stern gun. Following the incident, each of the three Confederate vessels moved one of its guns to point aft, to assist in a fighting withdrawal.

North Carolina. Union Captain Louis Malesherbes Goldsborough USN ordered USS Delaware, USS Philadelphia, USS Hunchback, USS Morse, USS Southfield, USS Commodore Barney, USS Commodore Perry, and the schooner Howard to Hatteras Inlet to join the naval forces preparing to attack Roanoke island.

Virginia. The Union expedition to North Carolina led by Union Brigadier-General Ambrose Everett Burnside set sail from Fort Monroe. Until this time, only Burnside and his immediate staff had known their destination. Once at sea, the captain of each ship opened his sealed orders and learned that his ship should proceed from Hampton Roads to the vicinity of Cape Hatteras. In an act of bravado, Burnside left his comfortable quarters aboard the transport George Peabody and went aboard Army gunboat Picket, the least seaworthy ship in his command. He wanted to encourage his troops by showing that he was willing to share their misery aboard a shallow draft ship.

Union Organisation

USA: The Department of Key West was established, comprising Florida from Cape Canaveral along the coast to the Apalachicola River, and the Tortugas. The area of Key West and the coastline of Florida from Cape Canaveral to the Apalachicola River were transferred from the Department of Florida to the Department of Key West.

USA: Brigadier-General John Milton Brannan was appointed to command the Department of Key West, arriving on 21 February 1862.

Brannan, John Milton / District of Columbia-Indiana / Born 1 July 1819 Washington, District of Columbia / Died New York, New York 16 December 1892
USMA 1 July 1841 23/52 Artillery / Cadet USMA 1 July 1837 / 2nd Lieutenant USA 1st US Artillery 16 May 1842 / 1st Lieutenant USA 3 March 1847 / Regt Adjutant 17 April 1847-4 November 1854 / Captain USA 4 November 1854 / Brigadier-General USV 28 September 1861 / Major USA 1 August 1863 / Mustered Out USV 31 May 1866 / Lieutenant-Colonel USA 4th US Artillery 10 January 1877 / 1st US Artillery 16 March 1877 / Colonel USA 15 March 1881 / Retired USA 19 April 1882 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1841 Brevet Captain USA 24 August 1847 Brevet Lieutenant-Colonel USA 25 September 1862 Brevet Colonel USA 20 September 1863 Brevet Major-General USV 23 January 1865 Brevet Brigadier-General USA 13 March 1865 / Brevet Major-General USA 13 March 1865 / WIA Belen Gate 13 September 1847
2nd Brigade W F Smith’s Division Army of the Potomac 27 October 1861 / Department of Key West 11 January 1862-15 March 1862 / Southern District of the South 31 March 1862-21 June 1862 / District of Beaufort SC 21 June 1862-22 August 1862 / X Corps South 5 September 1862-17 September 1862 / Department of the South 5 September 1862-17 September 1862 / District of Beaufort SC 17 September 1 October 1862 / Department of the South 27 October 1862-19 January 1863 / X Corps South 27 October 1862-20 January 1863 / 1st Division XXI Corps Army of the Cumberland 13 April 1863-10 May 1863 / 3rd Division XIV Corps Army of the Cumberland 10 May 1863-10 October 1863 / Chief of Artillery Army of the Cumberland 10 Oct0ber 1863-1 April 1864 / Chief of Artillery Army of the Tennessee 1 April 1864-25 June 1865 / Chief of Artillery Military Division of the Tennessee 23 June 1865-December 1865 Department of Georgia 19 December 1865-19 May 1866

USA: James Abram Garfield promoted Brigadier-General USV 20 February 1862 to rank from 11 January 1862.

Garfield, James Abram / Ohio / Born 19 November 1831 Orange, Ohio / Died Elberon, New Jersey 19 September 1881
Lieutenant-Colonel USV 42nd Ohio Infantry 21 August 1861 / Colonel USV 27 November 1861 / Brigadier-General USV 20 February 1862 to rank from 11 January 1862 / Major-General USV 19 September 1863 Declined / Resigned USV 6 December 1863
18th Brigade Army of the Ohio 16 December 1862-26 March 1862 / District of the Valley of the Big Sandy River 11 March 1862-8 June 1862 / 20th Brigade 6th Division Army of the Ohio 5 April 1862-7 July 1862 / Chief of Staff Army of the Cumberland 14 January 1863-October 1863

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Simon Cameron

Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • North Atlantic Blockading Squadron USN: Flag Officer Louis Malesherbes Goldsborough USN
  • South Atlantic Blockading Squadron USN: Flag Officer Samuel Francis Du Pont USN
  • Gulf Blockading Squadron USN: Flag Officer William McKean USN
  • Pacific Squadron USN: Rear Admiral Charles H Bell USN
  • Western Gunboat Flotilla USN: Flag Officer Andrew Hull Foote USN
  • Potomac Flotilla USN: Lieutenant Robert Harris Wyman USN

General–in-Chief: George Brinton McClellan

  • Department of Florida: Lewis Golding Arnold
  • Department of Kansas: David Hunter
  • Department of Key West: John Milton Brannan awaited
  • Department of the Missouri: Henry Wager Halleck
    • District of Cairo: Ulysses Simpson Grant
    • District of St Louis: John McAllister Schofield
    • District of Central Missouri: John Pope
      • Army of Western Missouri: John Pope
    • District of North Missouri: John McAllister Schofield
    • District of Southeast Missouri: Ulysses Simpson Grant
    • District of Southwest Missouri: Samuel Ryan Curtis
      • Army of the Southwest: Samuel Ryan Curtis
    • District of Western Kentucky: Horatio Gouverneur Wright
  • Department of New England: Benjamin Franklin Butler
  • Department of New Mexico: Edward Richard Sprigg Canby
    • Southern District of New Mexico: Benjamin Stone Roberts
  • Department of New York: Edward Denison Morgan
  • Department of North Carolina: Ambrose Everett Burnside awaited
  • Department of the Ohio: Don Carlos Buell
    • Army of the Ohio: Don Carlos Buell
  • Department of the Pacific: George Wright
    • District of the Humboldt: Francis James Lippitt
    • District of Oregon: Albemarle Cady
    • District of Southern California: James Henry Carleton
  • Department of the Potomac: George Brinton McClellan
    • District of Harper’s Ferry and Cumberland: Frederick West Lander
    • Army of the Potomac: George Brinton McClellan
  • Department of Texas: Vacant
  • Department of Virginia: John Ellis Wool
  • Department of Western Virginia: William Starke Rosecrans
    • District of the Kanawha: Jacob Dolson Cox
    • Cheat Mountain District: Robert Huston Milroy
    • Railroad District: Benjamin Franklin Kelley

Confederate Organisation

CSA: Brigadier-General Henry Alexander Wise arrived to command the District of Albemarle.

Wise, Henry Alexander / Virginia / Born 3 December 1806 Drummondtown, Virginia / Died Richmond, Virginia 12 September 1876
Brigadier-General PACS 5 June 1861 / Major-General PACS 6 April 1865 Unconfirmed / Paroled Appomattox, Virginia 9 April 1865
Army of the Kanawha 6 June 1861-11 August 1861 / District of Albemarle 21 December 1861-23 February 1862 / District of Roanoke Island 22 January 1862-9 February 1862 / Wise’s Brigade Aquia District 13 February 1862-June 1862 / Wise’s Brigade Right Wing Army of North Virginia June 1862-July 1862 / 6th Brigade G W Smith’s Division Department of Richmond July 1862-August 1862 / Wise’s Brigade Department of Richmond August 1862-11 September 1862 / Wise’s Brigade First Sub-District of South Carolina 11 September 1862-22 October 1863 / Sixth Sub-District of South Carolina 22 October 1863-4 April 1864 / Wise’s Brigade X Division Department of Richmond 10 May 1864-14 May 1864 / Wise’s Brigade Whiting’s Division Department of North Carolina and Southern Virginia 14 May 1864-17 May 1864 / Wise’s Brigade D H Hill’s Division Department of North Carolina and Southern Virginia 17 May 1864-21 May 1864 / Wise’s Brigade B R Johnson’s Division Department of North Carolina and Southern Virginia 21 May 1864-1 June 1864 / First District of North Carolina and Southern Virginia 10 May 1864-26 December 1864 / Wise’s Brigade B R Johnson’s Division IV Corps Army of Northern Virginia 26 December 1864-8 April 1865Wise’s Brigade Grimes’ Division II Corps Army of Northern Virginia 8 April 1865-9 April 1865

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: Judah Philip Benjamin

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Vacant

  • Department No 1: Mansfield Lovell
  • Department of Alabama and West Florida: Braxton Bragg
    • District of Alabama: Jones Mitchell Withers
    • Army of Pensacola Braxton Bragg
  • Department of Henrico: John Henry Winder
  • Department of the Indian Territory: Albert Pike
  • Department of Norfolk: Benjamin Huger
    • District of Albemarle: Henry Alexander Wise
  • Department of North Carolina: Richard Caswell Gatlin
    • District of Cape Fear: Joseph Reid Anderson
    • District of Pamlico: Lawrence O’Bryan Branch
  • Department of Northern Virginia: Joseph Eggleston Johnston
    • District of Aquia: Robert Augustus Toombs
    • District of the Potomac: Pierre Gustave Toutant Beauregard
    • Army of the Potomac: Joseph Eggleston Johnston
      • I Corps Potomac: James Longstreet
      • II Corps Potomac: Gustavus Woodson Smith
    • Valley District: Thomas Jonathan Jackson
      • Army of the Valley: Thomas Jonathan Jackson
    • Army of the Northwest: William Wing Loring
  • Department of the Peninsula: John Bankhead Magruder
    • Army of the Peninsula: John Bankhead Magruder
  • Department of South Carolina, Georgia and East Florida: Robert Edward Lee
    •  District of Middle and East Florida: William Montgomery Gardner
    • District of Georgia: Alexander Robert Lawton
    • District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
      • 1st Sub-District of South Carolina: Arthur Middleton Manigault.
      • 2nd Sub-District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
      • 3rd Sub-District of South Carolina: Nathan George Evans
      • 4th Sub-District of South Carolina: John Clifford Pemberton
      • 5th Sub-District of South Carolina: Thomas Fenwick Drayton
  • Department of Southwestern Virginia: William Wing Loring
  • Department of Texas: Paul Octave Hébert
    • Western District of Texas: Henry Eustace McCulloch
    • District of Galveston: Ebenezer B Nichols
    • District of Houston: John Creed Moore
    • Defences of Pass Cavallo: John W Glenn
  • Western Department: Albert Sidney Johnston
    • First Geographical Division: Leonidas Polk
    • Trans-Mississippi District: Earl Van Dorn awaited
    • District of East Tennessee: George Bibb Crittenden
    • Army of Central Kentucky: William Joseph Hardee
    • Army of Eastern Kentucky: Humphrey Marshall
    • Western Army: Benjamin McCulloch
  • District of Arizona: Henry Hopkins Sibley
    • Army of New Mexico: Henry Hopkins Sibley
  • Forces in Richmond: Charles Dimmock

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Major-General USA

George Brinton McClellan
John Charles Frémont
Henry Wager Halleck

Major-General USV

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Edwin Denison Morgan

Brigadier-General USA

John Ellis Wool
William Selby Harney
Edwin Vose Sumner
Joseph King Fenno Mansfield
Irvin McDowell
Robert Anderson
William Starke Rosecrans
Philip St George Cooke

Brigadier-General USV

Samuel Peter Heintzelman
Erasmus Darwin Keyes
Andrew Porter
Fitz-John Porter
William Buel Franklin
William Tecumseh Sherman
Charles Pomeroy Stone
Don Carlos Buell
Thomas West Sherman
John Pope
George Archibald McCall
William Reading Montgomery
Philip Kearny
Joseph Hooker
John Wolcott Phelps
Ulysses Simpson Grant
Joseph Jones Reynolds
Samuel Ryan Curtis
Charles Smith Hamilton
Darius Nash Couch
Rufus King
Jacob Dolson Cox
Stephen Augustus Hurlbut
Franz Sigel
Robert Cumming Schenck
Benjamin Mayberry Prentiss
Frederick West Lander
Benjamin Franklin Kelley
John Alexander McClernand
Alpheus Starkey Williams
Israel Bush Richardson
James Cooper
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Michael Corcoran
George Henry Thomas
Ambrose Everett Burnside
Henry Hayes Lockwood
Louis Blenker
Henry Warner Slocum
James Samuel Wadsworth
John James Peck
Ormsby McKnight Mitchel
George Webb Morell
John Henry Martindale
Samuel Davis Sturgis
George Stoneman
Henry Washington Benham
William Farrar Smith
James William Denver
Egbert Ludovicus Vielé
James Shields
John Fulton Reynolds
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
John Sedgwick
Charles Ferguson Smith
Silas Casey
Lawrence Pike Graham
George Gordon Meade
Abram Duryée
Alexander McDowell McCook
Oliver Otis Howard
Eleazar Arthur Paine
Daniel Edgar Sickles
Charles Davis Jameson
Ebenezer Dumont
Robert Huston Milroy
Lewis Wallace
Willis Arnold Gorman
Daniel Butterfield
Horatio Gouverneur Wright
Edward Otho Cresap Ord
William Nelson
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
John Newton
Winfield Scott Hancock
Thomas Leonidas Crittenden
George Wright
Isaac Ingalls Stevens
Thomas Williams
George Sykes
William Henry French
William Thomas Harbaugh Brooks
John Milton Brannan
William Wallace Burns
John Porter Hatch
David Sloane Stanley
William Kerley Strong
Albin Francisco Schoepf
Lovell Harrison Rousseau
James Scott Negley
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
Joseph Bennett Plummer
John Gray Foster
George Washington Cullum
Jeremiah Tilford Boyle
Christopher Columbus Augur
Schuyler Hamilton
Jesse Lee Reno
George Washington Morgan
Julius Stahel
John McAllister Schofield
Thomas Jefferson McKean
John Grubb Parke
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
John McAuley Palmer
William High Keim
James Abram Garfield

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Henry Knox Craig
Lorenzo Thomas (Adjutant-General)
James Wolfe Ripley (Ordnance)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA

Samuel Cooper
Albert Sidney Johnston
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard

Major-General PACS

Leonidas Polk
Braxton Bragg
Earl Van Dorn
Gustavus Woodson Smith
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
Benjamin Huger
James Longstreet
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
Thomas Jonathan Jackson
Edmund Kirby Smith
George Bibb Crittenden
John Clifford Pemberton

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Milledge Lake Bonham
Benjamin McCulloch
William Wing Loring
Charles Clark
John Buchanan Floyd
Henry Alexander Wise
Richard Stoddert Ewell
David Rumph Jones
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Richard Caswell Gatlin
Daniel Smith Donelson
Samuel Read Anderson
Benjamin Franklin Cheatham
Felix Kirk Zollicoffer
Daniel Harvey Hill
Jones Mitchell Withers
Richard Heron Anderson
Robert Augustus Toombs
Samuel Jones
Arnold Elzey
William Henry Chase Whiting
Jubal Anderson Early
Isaac Ridgway Trimble
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Albert Pike
Paul Octave Hébert
Joseph Reid Anderson
Simon Bolivar Buckner
Leroy Pope Walker
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
James Ewell Brown Stuart
Lafayette McLaws
Thomas Fenwick Drayton
Thomas Carmichael Hindman
Adley Hogan Gladden
John Porter McCown
Lloyd Tilghman
Nathan George Evans
Cadmus Marcellus Wilcox
Robert Emmett Rodes
Richard Taylor
Louis Trezevant Wigfall
James Heyward Trapier
Samuel Gibbs French
William Henry Carroll
Hugh Weedon Mercer
Humphrey Marshall
John Cabell Breckinridge
Richard Griffith
Alexander Peter Stewart
William Montgomery Gardner
Richard Brooke Garnett
William Mahone
Lawrence O’Bryan Branch
Edward Johnson
Maxcy Gregg
Raleigh Edward Colston
Henry Heth
Johnson Kelly Duncan
Sterling Alexander Martin Wood
John George Walker
John King Jackson
Daniel Marsh Frost

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close