1861 November 2nd

November 2 1861 Friday

Royal Expedition

East Kentucky Operations

Missouri. Expedition to Ironton, Bird’s Point, and Cape Girardeau began.

Missouri. After repeated reverses and scandals in Missouri, orders were delivered to relieve Union Major-General John Charles Frémont of command of the Department of the West. President Abraham Lincoln had already sent one order for him to turn over the command to the senior division commander Major-General David Hunter, only for Frémont to appeal to the Secretary of War for more time.

A second order was transmitted to Brigadier-General Samuel Ryan Curtis (commanding the Southwest District of Missouri) in St Louis but it was not to be delivered if Frémont should meanwhile win a battle or was about to do so. The courier was a captain who had disguised himself as a farmer in order to circumvent the guards which Frémont had posted to prevent its delivery. The order was finally presented and Frémont complied on 2 November. Hunter immediately halted Frémont’s fruitless pursuit of the Confederates towards Neosho and recalled the army to winter quarters in St Louis.

South Carolina. USS Sabine, Captain Cadwalader Ringgold, rescued Major John G Reynolds and a battalion of 300 US Marines from the transport Governor, part of the Port Royal expedition, while it was sinking off Georgetown. The Governor went down but all but seven men of the Marine contingent and crew were saved.

South Carolina. The British steamer Bermuda ran the blockade out of Charleston with 2,000 bales of cotton.

Union Organisation

USA: Major-General David Hunter assumed command of the Western Department, succeeding Major-General John Charles Frémont.

Hunter, David / District of Columbia-Illinois / Born 21 July 1802 Washington, District of Columbia / Died Washington, District of Columbia 2 February 1886
USMA 1 July 1822 25/40 Infantry-Dragoons / Cadet USMA 14 September 1818 / 2nd Lieutenant USA 5th US Infantry 1 July 1822 / 1st Lieutenant USA 5th US Infantry 30 June 1828 / Captain USA 1st US Dragoons 4 March 1833 / Resigned USA 4 July 1836 / Paymaster USA 13 November 1841 / Major USA Paymaster 14 March 1842 / Colonel USA 3rd US Cavalry 14 May 1861 / Brigadier-General USV 7 August 1861 to rank from 17 May 1861 / 6th US Cavalry 3 August 1861 / Major-General USV 13 August 1861 / Assistant Inspector-General 17 April 1864 / Mustered Out USV 15 January 1866 / Retired USA 31 July 1866 / Brevet Brigadier-General USA 13 March 1865 Brevet Major-General USA 13 March 1865 / WIA First Bull Run 21 July 1861
Hunter’s Brigade Department of Washington 28 May 1861-30 June 1861 / 2nd Division Department of Northeastern Virginia 30 June 1861-21 July 1861 / Hunter’s Brigade Army of the Potomac 4 August 1861-22 August 1861 / 1st Division Western Army 24 September 1861-2 November 1861 / Western Department 2 November 1861-9 November 1861 / Department of Kansas 20 November 1861-11 March 1862 / Department of the South 31 March 1862-5 September 1862 / Department of the South 20 December 1862-3 June 1863 / X Corps South 20 January 1863-12 June 1863 / Assistant Inspector-General 17 April 1864-May 1864 / Department of West Virginia 21 May 1864-8 August 1864 / Army of the Shenandoah 21 May 1864-3 July 1864

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Simon Cameron

Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • North Atlantic Blockading Squadron USN: Flag Officer Louis Malesherbes Goldsborough USN
  • South Atlantic Blockading Squadron USN: Flag Officer Samuel Francis Du Pont USN
  • Gulf Blockading Squadron USN: Flag Officer William McKean USN
  • Pacific Squadron USN: Captain John B Montgomery USN
  • Western Gunboat Flotilla USN: Flag Officer Andrew Hull Foote USN
  • Potomac Flotilla USN: Commander Thomas Tingey Craven USN

General–in-Chief: George Brinton McClellan

  • Department of the Cumberland: William Tecumseh Sherman
  • Department of Florida: Harvey Brown
  • Department of New England: Benjamin Franklin Butler
  • Department of New York: Edward Denison Morgan
  • Department of the Ohio: Ormsby McKnight Mitchel
    • District of Grafton: Benjamin Franklin Kelley
  • Department of the Pacific: George Wright
    • District of Oregon: Albemarle Cady
    • District of Southern California: James Henry Carleton
  • Department of the Potomac: George Brinton McClellan
    • District of Harper’s Ferry and Cumberland: Benjamin Franklin Kelley
    • Army of the Potomac: George Brinton McClellan
  • Department of Texas: Vacant
  • Department of Virginia: John Ellis Wool
  • Western Department: David Hunter
    • District of Western Kentucky: Charles Ferguson Smith
    • District of North Missouri: John Pope
    • District of Southeast Missouri: Ulysses Simpson Grant
    • Southern District of New Mexico: Benjamin Stone Roberts
  • Department of Western Virginia: William Starke Rosecrans
    • District of the Kanawha: Jacob Dolson Cox

Confederate Organisation

CSA: John Cabell Breckinridge promoted Brigadier-General PACS 2 November 1861.

Breckinridge, John Cabell / Kentucky / Born 16 January 1821 Lexington, Kentucky / Died Lexington, Kentucky 17 May 1875
Major USV 3rd Kentucky Infantry 6 September 1847 / Mustered out USV 21 July 1848 / Brigadier-General PACS 2 November 1861 / Major-General PACS 16 April 1862 to rank from 14 April 1862 / No Record of Parole / WIA Shiloh 7 April 1862
1st Brigade 2nd Division Army of Central Kentucky 15 November 1861-23 February 1862 / 4th Division Army of Central Kentucky 23 February 1862-29 March 1862 / Reserve Corps Mississippi 31 March 1862-30 June 1862 / District of Mississippi 30 June 1862-18 August 1862 / Reserve Corps Mississippi 3 July 1862-4 August 1862 / Breckinridge’s Command Army of the West 5 August 1862 / Reserve Corps Mississippi 18 August 1862-28 October 1862 / Army of Middle Tennessee 28 October 1862-7 November 1862 / Breckinridge’s Division Polk’s Corps Army of Mississippi 7 November 1862-20 November 1862 / 3rd Division I Corps Army of Tennessee 20 November 1862-12 December 1862 / Breckinridge’s Division II Corps Army of Tennessee 12 December 1862-January 1863 / 1st Division II Corps Army of Tennessee January 1863-31 May 1863 / Breckinridge’s Division Military Division of the West 31 May 1863-June 1863 / Breckinridge’s Division Army of Tennessee June 1863 / Breckinridge’s Division D H Hill’s Corps Army of Tennessee 25 August 1863-8 November 1863 / II Corps Tennessee 15 October 1863-15 December 1863 / Breckinridge’s Division II Corps Army of Tennessee 15 December 1863-15 February 1864 / Trans-Allegheny Department 25 February 1864-25 May 1864 / Breckinridge’s Division II Corps Army of Northern Virginia 25 May 1864-7 June 1864 / II Corps Valley 27 June 1864-27 September 1864 / 1st Division and 2nd Division II Corps Army of Northern Virginia 7 July 1864-August 1864 / Breckinridge’s Division II Corps Army of Northern Virginia 17 September 1864 / Trans-Allegheny Department 17 September 1864-27 September 1864 / Reserve Forces of Tennessee 1 September 1864-4 May 1865 / Trans-Allegheny Department 17 September 1864-27 September 1864 / Department of East Tennessee and West Virginia 27 September 1864-6 February 1865

CSA: Richard Griffith promoted Brigadier-General PACS 2 November 1861.

Griffith, Richard / Pennsylvania-Mississippi / Born 11 January 1814 Philadelphia, Pennsylvania / DOW Richmond, Virginia 30 June 1862
1st Lieutenant USV 1st Mississippi Rifles 1846 / Mustered Out USV 12 July 1847 / Brigadier-General Mississippi Militia 18 February 1861 / 2nd Lieutenant ACSA Infantry 10 April 1861 / Colonel PACS 12th Mississippi Infantry 23 May 1861 / Brigadier-General PACS 2 November 1861 / MWIA Savage’s Station 29 June 1862
Clark’s Brigade Van Dorn’s Division I Corps Army of the Potomac 2 November 1861-9 November 1861 / Griffith’s Brigade District of the Potomac 9 November 1861-January 1862 / Griffith’s Brigade D H Hill’s Division Army of the Potomac January 1862-14 March 1862 / Griffith’s Brigade D H Hill’s Division Army of Northern Virginia 14 March 1862-18 April 1862 / Griffith’s Brigade Magruder’s Division Army of Northern Virginia 18 April 1862-29 June 1862

Confederate Seniority

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: Judah Philip Benjamin

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Robert Edward Lee

  • Department No 1: Mansfield Lovell
  • Department of Alabama and West Florida: Braxton Bragg
    • District of Alabama: Jones Mitchell Withers
    • Army of Pensacola Braxton Bragg
  • Department of Georgia: Alexander Robert Lawton
  • Department of Henrico: John Henry Winder
  • Department of Middle and Eastern Florida: James Heyward Trapier
  • Department of Norfolk: Benjamin Huger
  • Department of North Carolina: Richard Caswell Gatlin
    • District of Cape Fear: Joseph Reid Anderson
    • District of Pamlico: Daniel Harvey Hill
  • Department of Northern Virginia: Joseph Eggleston Johnston
    • District of Aquia: Robert Augustus Toombs
    • District of the Potomac: Pierre Gustave Toutant Beauregard
    • Army of the Potomac: Joseph Eggleston Johnston
      • I Corps Potomac: Earl Van Dorn
      • II Corps Potomac: Gustavus Woodson Smith
    • Valley District: Thomas Jonathan Jackson
      • Army of the Valley: Thomas Jonathan Jackson
  • Department of the Peninsula: John Bankhead Magruder
    • Army of the Peninsula: John Bankhead Magruder
  • Department of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
  • Department of Southwestern Virginia: William Wing Loring
  • Department of Texas: Paul Octave Hébert
    • District of Galveston: John Creed Moore
    • Defences of Pass Cavallo: John W Glenn
  • Western Department: Albert Sidney Johnston
    • First Geographical Division: Leonidas Polk
    • District of Upper Arkansas: William Joseph Hardee
    • District of the Indian Territory: Benjamin McCulloch
    • Army of Central Kentucky: Albert Sidney Johnston
    • Army of Eastern Kentucky: Humphrey Marshall
    • Western Army: Benjamin McCulloch
    • District of East Tennessee: Felix Kirk Zollicoffer
  • District of Arizona: John Robert Baylor
  • Forces in Richmond: Charles Dimmock
  • Army of the Northwest: William Wing Loring

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Major-General USA

George Brinton McClellan
John Charles Frémont
Henry Wager Halleck

Major-General USV

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Edwin Denison Morgan

Brigadier-General USA

John Ellis Wool
William Selby Harney
Edwin Vose Sumner
Joseph King Fenno Mansfield
Irvin McDowell
Robert Anderson
William Starke Rosecrans

Brigadier-General USV

Samuel Peter Heintzelman
Erasmus Darwin Keyes
Andrew Porter
Fitz-John Porter
William Buel Franklin
William Tecumseh Sherman
Charles Pomeroy Stone
Don Carlos Buell
Thomas West Sherman
John Pope
George Archibald McCall
William Reading Montgomery
Philip Kearny
Joseph Hooker
John Wolcott Phelps
Ulysses Simpson Grant
Joseph Jones Reynolds
Samuel Ryan Curtis
Charles Smith Hamilton
Darius Nash Couch
Rufus King
Jacob Dolson Cox
Stephen Augustus Hurlbut
Franz Sigel
Robert Cumming Schenck
Benjamin Mayberry Prentiss
Frederick West Lander
Benjamin Franklin Kelley
John Alexander McClernand
Alpheus Starkey Williams
Israel Bush Richardson
James Cooper
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Michael Corcoran
George Henry Thomas
Ambrose Everett Burnside
Henry Hayes Lockwood
Louis Blenker
Henry Warner Slocum
James Samuel Wadsworth
John James Peck
Ormsby McKnight Mitchel
George Webb Morell
John Henry Martindale
Samuel Davis Sturgis
George Stoneman
Henry Washington Benham
William Farrar Smith
James William Denver
Egbert Ludovicus Vielé
James Shields
John Fulton Reynolds
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
John Sedgwick
Charles Ferguson Smith
Silas Casey
Lawrence Pike Graham
George Gordon Meade
Abram Duryée
Alexander McDowell McCook
Oliver Otis Howard
Eleazar Arthur Paine
Daniel Edgar Sickles
Charles Davis Jameson
Ebenezer Dumont
Robert Huston Milroy
Lewis Wallace
Willis Arnold Gorman
Daniel Butterfield
Horatio Gouverneur Wright
Edward Otho Cresap Ord
William Nelson
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
John Newton
Winfield Scott Hancock
Thomas Leonidas Crittenden
George Wright
Isaac Ingalls Stevens
Thomas Williams
George Sykes
William Henry French
William Thomas Harbaugh Brooks
John Milton Brannan
William Wallace Burns
John Porter Hatch
David Sloane Stanley
William Kerley Strong
Albin Francisco Schoepf
Lovell Harrison Rousseau
James Scott Negley
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
Joseph Bennett Plummer
John Gray Foster
George Washington Cullum

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Henry Knox Craig
Lorenzo Thomas (Adjutant-General)
James Wolfe Ripley (Ordnance)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA

Samuel Cooper
Albert Sidney Johnston
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard

Major-General PACS

Leonidas Polk
Braxton Bragg
Earl Van Dorn
Gustavus Woodson Smith
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
Benjamin Huger
James Longstreet
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
Thomas Jonathan Jackson
Edmund Kirby Smith

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Milledge Lake Bonham
Benjamin McCulloch
William Wing Loring
Charles Clark
John Buchanan Floyd
Henry Rootes Jackson
Henry Alexander Wise
Richard Stoddert Ewell
David Rumph Jones
John Clifford Pemberton
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Richard Caswell Gatlin
Daniel Smith Donelson
Samuel Read Anderson
Benjamin Franklin Cheatham
Felix Kirk Zollicoffer
Daniel Harvey Hill
Jones Mitchell Withers
Richard Heron Anderson
Robert Augustus Toombs
Samuel Jones
Arnold Elzey
William Henry Chase Whiting
Jubal Anderson Early
Isaac Ridgway Trimble
Daniel Ruggles
George Bibb Crittenden
Roswell Sabine Ripley
Albert Pike
Paul Octave Hébert
Joseph Reid Anderson
Simon Bolivar Buckner
Leroy Pope Walker
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
James Ewell Brown Stuart
Lafayette McLaws
Thomas Fenwick Drayton
Thomas Carmichael Hindman
Adley Hogan Gladden
John Porter McCown
Lloyd Tilghman
Nathan George Evans
Cadmus Marcellus Wilcox
Philip St George Cocke
Robert Emmett Rodes
Richard Taylor
Louis Trezevant Wigfall
James Heyward Trapier
Samuel Gibbs French
William Henry Carroll
Hugh Weedon Mercer
Humphrey Marshall
John Cabell Breckinridge
Richard Griffith
Daniel Marsh Frost

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close