1861 March 16th

March 16 1861 Saturday

USA, Colonel Edwin Vose Sumner (1st US Cavalry) was promoted to Brigadier-General in the US Regular Army. He filled the vacancy created by the dismissal of David Emanuel Twiggs, who had left to join the Confederacy. He was nominated to command the Department of the Pacific, succeeding Colonel Albert Sidney Johnston (2nd US Cavalry) who was also inclining to join the Confederacy.

CSA. The Regular Navy of the Confederate States (NCSA) was established by an act of the Provisional Congress.

CSA. The Confederate States’ Marine Corps was established by an act of the Provisional Congress. As originally legislated, the CSMC was to be a battalion-sized force of six companies with a headquarters element commanded by a Major of Marines.

Arizona Territory. The Arizona Territory State Convention at Mesilla voted to leave the Union and sought accession by the Confederacy

Georgia. The state of Georgia ratified the Confederate Constitution.

Louisiana. The Louisiana state legislature voted down an ordinance that would have submitted the Confederate Constitution to a vote by the people of the state.

Louisiana: Major-General of Mississippi Militia Earl Van Dorn was appointed Colonel in the Confederate Army and assumed command of the forts protecting New Orleans.

Missouri. An amendment to the fifth resolution of the majority report of Missouri’s Committee on US Relations was voted down. This amendment asserted that Missouri would never countenance nor aid a seceding state in making war upon the United States government, nor provide men and money for the purpose of aiding the United States government to coerce a seceding state.

Texas. The Texas state convention deposed Governor Samuel Houston, declaring his seat vacant. Governor Houston issued a proclamation to the people of the state protesting against this action by the convention.

Union Organisation

USA: Edwin Vose Sumner was promoted Brigadier-General USA 16 March 1861.

Sumner, Edwin Vose (Sr) / Massachusetts-New York / Born 30 January 1797 Boston, Massachusetts / Died Syracuse, New York 21 March 1863
2nd Lieutenant USA 2nd US Infantry 3 March 1819 / 1st Lieutenant USA 25 January 1823 / Captain USA 1st US Dragoons 4 March 1833 1st US Dragoons / Major USA 2nd US Dragoons 30 June 1846 / Lieutenant-Colonel USA 1st US Dragoons 13 July 1848 / Colonel USA 1st US Cavalry 3 March 1855 / Brigadier-General USA 16 March 1861 / Major-General USV 16 July 1862 to rank from 4 July 1862 adjusted to rank from 5 May 1862 / Brevet Lieutenant-Colonel USA 18 April 1847 Brevet Colonel USA 8 September 1847 Brevet Major-General USA 31 May 1862 / WIA Cerro Gordo 18 April 1847 WIA Glendale 30 June 1862
Department of the Pacific 23 March 1861-20 October 1861 / Sumner’s Division Army of the Potomac 25 November 1861-13 March 1862 / II Corps Potomac 3 March 1862-7 October 1862 / Right Grand Division Potomac 14 November 1862-5 February 1863

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Simon Cameron

Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • African Squadron USN: Captain William Inman USN
  • Brazil Squadron USN: Captain Joshua R Sands USN.
  • East Indian (Asiatic) Squadron USN: Captain Cornelius K Stribling USN
  • European Squadron USN: vacant
  • Home Squadron USN: Captain Garrett J Prendergast USN
  • Mediterranean Squadron USN: Captain Charles H Bell USN
  • Pacific Squadron USN: Captain John B Montgomery USN

General–in-Chief: Winfield Scott

  • Department of the East: John Ellis Wool
  • Department of New Mexico: Thomas T Fauntleroy interim, William Wing Loring awaited
  • Department of the Pacific: Albert Sidney Johnston
    • District of Oregon: George Wright
  • Department of Texas: Carlos Adolphus Waite
  • Department of Utah: Philip St George Cooke
  • Department of the West: William Selby Harney

Confederate Organisation

CSA: Colonel Lucius Bellinger Northrop was appointed Commissary General of Subsistence., taking up the post on 27 March 1861.

Northrop, Lucius Bellinger / South Carolina / Born 8 September 1811 Charleston, South Carolina / Died Pikesville, Maryland 9 February 1894
USMA 1831 22/33 Infantry-Dragoons / Cadet USMA 1 July 1827 / 7th US Infantry / 1st US Dragoons 14 August 1833 / 2nd Lieutenant USA 21 July 1834 / 1st Lieutenant USA 4 July 1836 / Dropped from Rolls 8 January 1848 / Reinstated 12 August 1848 / Captain USA 1st US Dragoons 12 August 1848 to rank from 21 July 1848 / Resigned USA 8 January u1861 / Lieutenant-Colonel PACS 1861 / Colonel ACSA Commissary-General of Subsistence 16 March 1861 / Brigadier-General PACS (Special) Commissary-General 26 November 1864 Unconfirmed / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1831 / Paroled Richmond, Virginia 31 October 1865 / WIA Seminole War 1839 CIA Raleigh, North Carolina 30 June 1865
Commissary-General of Subsistence 27 March 1861-16 February 1865

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: Leroy Pope Walker

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

  • “Department of Louisiana”: Braxton Bragg
    • “Forces in New Orleans” “Army of Louisiana”: Braxton Bragg
  • Department of South Carolina: Pierre Gustave Toutant Beauregard
    • “Forces in Charleston”: Pierre Gustave Toutant Beauregard
  • Department of West Florida: Braxton Bragg
    • “Forces in Pensacola”: Braxton Bragg

Union Generals

Major-General USA

Winfield Scott

Brigadier-General USA

John Ellis Wool
David Emanuel Twiggs
Edwin Vose Sumner

Brigadier-General USA (Staff)

Joseph Eggleston Johnston

Confederate Generals

Brigadier-General ACSA

Pierre Gustave Toutant Beauregard
Braxton Bragg

 

 

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close