1861 July 29th

July 29 1861 Monday

Confederate Invasion of New Mexico

USA. The US Congress authorised the President to appoint four Major-Generals and six Brigadier-Generals in the US Regular Army.

Maryland. Skirmish at Edwards’ Ferry.

Missouri. Union Brigadier-General John Pope was ordered to command the new District of North Missouri, with instructions to protect the railroads and to suppress all local disorders instigated by pro-Confederate militants.

Virginia. Confederate Commander Samuel Barron CSN assumed command of the James River Naval Squadron. Barron had served since 10 June 1861 as chief of the Office of Naval Detail and Equipment.

Virginia. USS Yankee (Commander Thomas Tingey Craven) and USS Reliance (Lieutenant Mygatt) engaged a Confederate battery at Marlborough Point.

Virginia. Four US Navy steamers engaged the Confederate battery at Aquia Creek for three hours but to little effect.

Virginia. Union Brigadier-General Jacob Dolson Cox occupied Gauley Bridge after a forty-mile march from Charleston in pursuit of the Confederate brigade of Brigadier-General Henry Alexander Wise. Cox established a fortified camp while Wise fell back to Lewisburg where he was reinforced later by two brigades under Brigadier-General John Buchanan Floyd and Colonel John McCausland.

Union Organisation

USA: The District of North Missouri was established in the Western Department, comprising the area of Hannibal, Mexico, Warrenton, and Renick, Missouri.

USA: Brigadier-General John Pope assumed command of the District of North Missouri.

Pope, John / Kentucky-Illinois / Born 16 March 1822 Louisville, Kentucky / Died Sandusky, Ohio 23 September 1892
USMA 1 July 1842 17/56 Topographical Engineers / Cadet USMA 1 July 1838 / Topographical Engineers 1 July 1842 / 2nd Lieutenant USA 9 May 1846 / 1st Lieutenant USA 3 March 1855 / Captain USA Topographical Engineers 1 July 1856 / Brigadier-General USV 14 June 1861 to rank from 17 May 1861 / Major-General USV 22 March 1862 to rank from 21 March 1862 / Brigadier-General USA 17 July 1862 from 14 July 1862 / Mustered Out USV 1 September 1866 / Major-General USA 26 October 1886 / Retired USA 16 March 1886 / Brevet 2nd Lieutenant 1 July 1842 Brevet 1st Lieutenant USA 23 September 1846 Brevet Captain USA 23 February 1847 Brevet Major-General USA 13 March 1865
District of North Missouri 29 July 1861-9 November 1861 / 2nd Division Western Army 29 September 1861-3 December 1861 / District of Central Missouri 3 December 1861-12 February 1862 / Army of Western Missouri 3 December 1861-12 February 1862 / District of North Missouri 26 December 1861-10 March 1862 / Army of the Mississippi 23 February 1862-26 June 1862 / District of the Mississippi 27 February 1862-21 April 1862 / Army of Virginia 26 June 1862-12 September 1862 / Department of the Northwest 6 September 1862-28 November 1862 / Department of the Northwest 13 February 1863-30 January 1865 / Military Division of the Missouri 30 January 1865-27 June 1865 / Department of the Missouri 27 June 1865-6 August 1866 / Third Military District 11 March 1867-26 December 1867 / Department of the Lakes 1 February 1868-6 May 1870

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Simon Cameron

Secretary of the Navy: Gideon Welles

Atlantic Blockading Squadron: Silas Horton Stringham
Gulf Blockading Squadron: William Mervine
Pacific Squadron: John Berrien Montgomery
West Indies Squadron: Garrett J Pendergrast
Western Gunboat Flotilla: John Rodgers
Potomac Flotilla: Thomas Tingey Craven

General–in-Chief: Winfield Scott

Military Division (Department) of the Potomac: George Brinton McClellan

  • Department of Northeastern Virginia: Irvin McDowell
    • Army of the Potomac: Irvin McDowell
  • Department of Washington: Joseph King Fenno Mansfield

Department of the East: John Ellis Wool

Department of Florida: Harvey Brown

Department of Kentucky: Robert Anderson

Department of the Ohio: William Starke Rosecrans

  • Cheat Mountain District: Joseph Jones Reynolds
  • Cheat River District: Charles John Biddle
  • Army of Occupation: William Starke Rosecrans

Department of the Pacific: Edwin Vose Sumner

  • District of Oregon: George Wright

Department of Pennsylvania: John Adams Dix

  • Army of the Shenandoah: vacant

Department of the Shenandoah: Nathaniel Prentiss Banks

Department of Texas: Vacant

Department of Virginia: Benjamin Franklin Butler

Western Department: John Charles Frémont

  • District of Ironton: Benjamin Gratz Brown
  • District of North Missouri: John Pope
  • Army of the West: Nathaniel Lyon

Confederate Organisation

CSA: Commander Samuel Barron CSN assumed command of the James River Naval Squadron.

Barron, Samuel / Born 28 November 1809 Hampton, Virginia / Died Hampton, Virginia 26 February 1888
Midshipman USN 1820 / Passed Midshipman USN / Lieutenant USN 3 March 1827 / Lieutenant USN 15 July 1847 / Captain USN September 1855 / Resigned USN April 1861 / Dismissed USN 22 April 1861 / Captain Virginia Navy 1861 / Commander CSN 10 June 1861 / Resigned CSN 25 February 1865 / CIA Fort Hatteras 29 August 1861 Exchanged 1862
USS John Adams 1849-1853 / USS Wabash 1858-1859 / Bureau of Orders and Details 1860 / Virginia Navy Office of Detail and Equipment 1861 / Charlotte Navy Yard 1861 / CSN Bureau of Orders and Details 11 June 1861-20 July 1861 / James River Squadron 29 July 1861-1861 / James River Squadron November 1862-March 1863 / European Squadron 1863-28 February 1863 / Naval Agent Europe 29 August 1863-1 March 1865 / CSS Stonewall 1865

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: Leroy Pope Walker

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Robert Edward Lee

Department No 1: David Emanuel Twiggs

  • “Forces in New Orleans” “Army of Louisiana”: Braxton Bragg

Department of Fredericksburg: Daniel Harvey Hill

  • District of Aquia: Daniel Ruggles

Department of Norfolk: Benjamin Huger

Department of North Carolina: Theophilus Hunter Holmes

  • Defences of North Carolina: Theophilus Hunter Holmes

Department of the Peninsula: John Bankhead Magruder

  • Army of the Peninsula: John Bankhead Magruder

Department of the Potomac: Joseph Eggleston Johnston

  • Army of the Potomac: Joseph Eggleston Johnston
  • Army of the Kanawha: Henry Alexander Wise

Department of South Carolina: Daniel Harvey Hill

Department of Southwestern Virginia: William Wing Loring

Department of Texas: Earl Van Dorn

  • Defences of Galveston: John Creed Moore

Department of West Florida: Braxton Bragg

  • “Forces in Pensacola”: Braxton Bragg

Western Department: Leonidas Polk

  • District of Upper Arkansas: William Joseph Hardee
  • Forces in Missouri: Benjamin McCulloch

District of East Tennessee: Felix Kirk Zollicoffer

Defences of Savannah: Alexander Robert Lawton

Indian Territory: Benjamin McCulloch

Forces in Richmond: Thomas Turner Fauntleroy

Army of Liberation: Gideon Johnson Pillow

Army of the Northwest: William Wing Loring

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Major-General USA

Winfield Scott
George Brinton McClellan
John Charles Frémont

Major-General USV

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler

Brigadier-General USA

John Ellis Wool
William Selby Harney
Edwin Vose Sumner
Joseph King Fenno Mansfield
Irvin McDowell
Robert Anderson
William Starke Rosecrans

Brigadier-General USV

Samuel Peter Heintzelman
David Hunter
Erasmus Darwin Keyes
Andrew Porter
Fitz-John Porter
William Buel Franklin
William Tecumseh Sherman
Charles Pomeroy Stone
Don Carlos Buell
Thomas West Sherman
Nathaniel Lyon
John Pope
George Archibald McCall
William Reading Montgomery
Philip Kearny
Joseph Hooker
John Wolcott Phelps
Ulysses Simpson Grant
Joseph Jones Reynolds
Samuel Ryan Curtis
Charles Smith Hamilton
Darius Nash Couch
Rufus King
Jacob Dolson Cox
Stephen Augustus Hurlbut
Franz Sigel
Robert Cumming Schenck
Benjamin Mayberry Prentiss
Frederick West Lander
Benjamin Franklin Kelley
John Alexander McClernand
Alpheus Starkey Williams
Israel Bush Richardson
James Cooper
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Michael Corcoran

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA

Samuel Cooper
Albert Sidney Johnston
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard

Major-General PACS

David Emanuel Twiggs
Leonidas Polk

Brigadier-General ACSA

Braxton Bragg

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Milledge Lake Bonham
Benjamin McCulloch
William Wing Loring
Charles Clark
John Buchanan Floyd
William Henry Talbot Walker
Henry Rootes Jackson
Theophilus Hunter Holmes
Henry Alexander Wise
Earl Van Dorn
William Joseph Hardee
Richard Stoddert Ewell
David Rumph Jones
Benjamin Huger
John Bankhead Magruder
James Longstreet
Edmund Kirby Smith
John Clifford Pemberton
Thomas Jonathan Jackson
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Richard Caswell Gatlin
Daniel Smith Donelson
Samuel Read Anderson
Gideon Johnson Pillow
Benjamin Franklin Cheatham
Felix Kirk Zollicoffer
Daniel Harvey Hill
Jones Mitchell Withers
Richard Heron Anderson
Robert Augustus Toombs
Samuel Jones
Arnold Elzey
William Henry Chase Whiting
Jubal Anderson Early

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close