1861 February 19th

February 19 1861 Tuesday

Louisiana. New Orleans was occupied by Louisiana State troops. The US Paymaster’s Office was seized.

New York. US President-elect Abraham Lincoln arrived in New York City and gave a speech.

Texas. US Brigadier-General David Emanuel Twiggs surrendered all US military posts and property in Texas to Confederate forces on 28 February 1861. Since Texas had not yet ratified the ordinance of secession, Twiggs committed what some considered a treasonous act, and Colonel Carlos Adolphus Waite, commanding the 1st US Infantry at Camp Verde, took effective command of what remained of US forces in the state.

Union Organisation

USA: Colonel Carlos Adolphus Waite (1st US Infantry) assumed temporary command of the Department of Texas, replacing Brigadier-General David Emanuel Twiggs.

Waite, Carlos Adolphus / New York / Born 5 May 1797 Connecticut / Died Plattsburg, New York 7 May 1866
2nd Lieutenant USA 2nd US Infantry 28 January 1820 / 1st Lieutenant USA 1 May 1828 / Captain USA 3 July 1836 / Assistant Quartermaster 7 July 1838-8 May 1845 / Major USA 8th US Infantry 16 February 1847 / Lieutenant-Colonel USA 5th US Infantry 10 November 1851 / Colonel USA 1st US Infantry 5 June 1860 / Retired USA 8 February 1864 / Brevet Lieutenant-Colonel USA 20 August 1847 Brevet Colonel USA 8 September 1847 Brevet Brigadier-General USA 13 March 1865 / WIA Molino del Rey 8 September 1847 CIA San Antonio 23 April 1861
Department of Texas 28 February 1861-23 April 1861

Commander in Chief: President James Buchanan

Vice-President: John Cabell Breckinridge

Secretary of War: Joseph Holt

Secretary of the Navy: Isaac Toucey

  • African Squadron USN: Captain William Inman USN
  • Brazil Squadron USN: Captain Joshua R Sands USN.
  • East Indian (Asiatic) Squadron USN: Captain Cornelius K Stribling USN
  • European Squadron USN: vacant
  • Home Squadron USN: Captain Garrett J Prendergast USN
  • Mediterranean Squadron USN: Captain Charles H Bell USN
  • Pacific Squadron USN: Captain John B Montgomery USN

General–in-Chief: Winfield Scott

  • Department of the East: John Ellis Wool
  • Department of New Mexico: Thomas Turner Fauntleroy interim, William Wing Loring awaited
  • Department of the Pacific: Albert Sidney Johnston
    • District of Oregon: George Wright
  • Department of Texas: Carlos Adolphus Waite temporary
  • Department of Utah: Philip St George Cooke
  • Department of the West: William Selby Harney

Confederate Organisation

President: Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Union Generals

Major-General USA

Winfield Scott

Brigadier-General USA

John Ellis Wool
David Emanuel Twiggs
William Selby Harney

Brigadier-General USA (Staff)

Joseph Eggleston Johnston

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close