1861 December 26th

December 26 1861 Wednesday

Battle of Chustenahlah, IT (CWSAC Major Battle – Confederate Victory)

East Kentucky Operations

North Missouri Operations

USA. US President Abraham Lincoln ordered the release of Confederate diplomats James Murray Mason and John Slidell in connection with the Trent affair. An apology to the British government was issued to settle the issue, and to prevent hostilities with the potential transatlantic enemy.

Georgia. A Confederate fleet of CSS Savannah (captain Josiah Tattnall), CSS Resolute, CSS Sampson, CSS Ida, and CSS Barton attacked the Union blockading ships at the mouth of the Savannah River before returning to anchor under the guns of Fort Pulaski. The blockaders were forced to move temporarily to seaward.

Chustenahlah, Indian Territory. Confederate Colonel James McQueen McIntosh and Colonel Douglas Hancock Cooper moved in from different directions to attack the camp of Chief Opothleyahola’s pro-Union band of Creeks and Seminoles. McIntosh had just 1,380 men but when he was informed the day before that Cooper’s force was delayed and could not join him for some time, he decided to attack alone despite being outnumbered. McIntosh devised a plan to converge on the crest of a hill overlooking the Union camp, with the South Kansas-Texas Cavalry (also known as the 3rd Texas) ordered to charge directly up the steep bluff on foot. The 11th Texas advanced to their left using a defile for concealment, while the 6th Texas circled to the right. As the Confederate attack progressed, the pro-Union Indians began to fall back, taking cover for a while and then moving back again in stages. The retreat gradually became a rout as the Union forces reached their camp. The Indians attempted to make a stand there but were forced away again by 4 pm. The survivors fled and three hundred pro-Confederate Cherokees under Colonel Stand Watie intercepted the fleeing Creeks and Seminoles, killing 15 of them.

Chief Opothleyahola’s band went to Kansas where they found safety among loyal Unionists and mounted no further resistance. Nearly 2,000 of them died during or after the enforced trek to Fort Row, Kansas, mostly due to exposure and disease. McIntosh estimated the Indians’ loss as 250 The Confederates captured 160 women and children, 20 black men, 30 wagons, and large quantities of horses, livestock, and supplies. Casualties were 9 killed and 40 wounded for the Confederates. (CWSAC Major Battle – Confederate Victory)

Kentucky. Parts of the former Confederate Army of the Kanawha under Brigadier-General John Buchanan Floyd (20th Mississippi, 36th Virginia, and 50th Virginia) arrived at Bowling Green after a long journey from western Virginia, They became the 3rd Division of the Army of Central Kentucky. Other parts of the former Army of the Kanawha had moved eastwards to join the Army of the Northwest in Virginia.

Louisiana. USS Rhode Island, Lieutenant Stephen D Trenchard, captured the Confederate schooner Venus southeast of Sabine Pass.

Missouri. Union Major-General Henry Wager Halleck proclaimed martial law in St Louis and on the railroads of Missouri in response to continual unrest and disruption by pro-Confederate guerrillas.

Missouri. After arriving in Sturgeon, Union Brigadier-General Benjamin Mayberry Prentiss learned about a band of Confederates near Hallsville and prepared to suppress their depredations.

Union Organisation

USA: Brigadier-General John McAllister Schofield assumed command of the District of North Missouri, succeeding Brigadier-General Benjamin Mayberry Prentiss.

Schofield, John McAllister / New York-Illinois / Born 29 September 1831 Gerry, New York / Died St Augustine, Florida 4 March 1906
USMA 1 July 1853 7/52 Artillery / Cadet USMA 1 July 1849 / 2nd US Artillery 1 July 1843 / 2nd Lieutenant USA 1st US Artillery 31 August 1853 / 1st Lieutenant 3 March 1855 / ADC ( N Lyon) 1861 / Major USV 1st Missouri Infantry 26 April 1861 / Captain USA 14 May 1861 / Major USV 1st Missouri Artillery 26 June 1861 / Assistant Adjutant-General 26 June 1861 / Brigadier-General USV 21 November 1861 / Brigadier-General Missouri Militia 26 November 1861 / Major-General Missouri Militia 8 October 1862 / Major-General USV 29 November 1862 Expired 4 March 1863 / Reappointed Major-General USV 12 May 1863 to rank from 29 November 1862 / Brigadier-General USA 11 May 1865 to rank from 30 November 1864 / Mustered Out USV 1 September 1866 / Major-General USA 4 March 1869 / Superintendent of USMA 1 September 1876-21 June 1881 / General-in-Chief of the US Army 14 August 1888 / Lieutenant-General USA 5 February 1895 / Retired USA 29 September 1895 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1843 Brevet Major-General USA 13 March 1865 Medal of Honor 10 August 1861
Chief of Staff and Assistant Adjutant-General Army of the West 2 July 1861-10 August 1861 / District of St Louis 21 November 1861-10 April 1862 / District of Northern Missouri 26 December 1861-11 March 1862 / District of Missouri 1 June 1862-26 September 1862 / District of Southwest Missouri 24 September 1862-10 November 1862 / Army of Southwestern Missouri 1 October 1862-12 October 1862 / Army of the Frontier 12 October 1862-20 November 1862 / Army of the Frontier 29 December 1862-30 March 1863 / Department of the Missouri 13 May 1863-22 January 1864 / 3rd Division XIV Corps Army of the Cumberland 17 April 1863-10 May 1863 / District of Southwest Missouri 30 March 1863-24 May 1863 / Department of the Ohio 28 January 1864-8 November 1864 / Army of the Ohio 9 February 1864-25 May 1864 / XXIII Corps Ohio 9 April 1864-26 May 1864 / Army of the Ohio 28 May 1864-1 August 1865 / XXIII Corps Ohio 27 May 1864-14 September 1864 / XXIII Corps Ohio 22 October 1864-2 February 1865 / Department of North Carolina 30 January 1865-20 June 1865 / XXIII Corps North Carolina 9 February 1865-31 March 1865 / Department of the Potomac 6 August 1866-25 September 1866 / Department of the Potomac 26 October 1866-11 March 1867 / First Military District 11 March 1867-1 June 1868 / General-in-Chief USA 14 August 1888-29 September 1895

USA: Alexander Asboth promoted Brigadier-General USV 26 December 1861 to rank from 3 September 1861, but the commission was negated and unconfirmed.

Asboth, Alexander (Sandor) / Hungary / Born 18 December 1811 Keszthely, Hungary / Died Buenos Aires, Argentina 21 January 1868
Chief of Staff Western Department 1861 / Brigadier-General USV 26 December 1861 to rank from 3 September 1861 Negated March 1862 / Reappointed Brigadier-General USV 24 March 1862 to rank from 21 March 1862 / Mustered Out USV 24 August 1865 / Brevet Major-General USV 13 March 1865 / WIA Pea Ridge 7 March 1862 WIA Marianna 27 September 1864
4th Division Army of the Southwest 24 September 1861-7 February 1862 / 2nd Division Army of the Southwest 7 February 1862-9 May 1862 / Asboth’s Brigade 2nd Division Left Wing Army of the Mississippi 25 May 1862-1 June 1862 / Asboth’s Brigade Reserve Division Army of the Mississippi 1 June 1862-8 July 1862 / 5th Division Army of the Mississippi 8 July 1862-30 July 1862 / District of Columbus 11 January 1863-31 March 1863 / 6th Division XVI Corps Army of the Tennessee 31 March 1863-5 August 1863 / 3rd Division XV Corps Army of the Tennessee 11 September 1863-21 September 1863 / Distinct of Pensacola 9 November 1863-31 January 1864 / District of West Florida 1 February 1864-12 September 1864 / Sub-District of West Florida 12 September 1864-17 September 1864 / Sub-District of West Florida 15 February 1865-17 March 1865 / District of West Florida 17 March 1865-3 June 1865 / District of Florida 3 June 1865-27 June 1865

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Simon Cameron

Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • North Atlantic Blockading Squadron USN: Flag Officer Louis Malesherbes Goldsborough USN
  • South Atlantic Blockading Squadron USN: Flag Officer Samuel Francis Du Pont USN
  • Gulf Blockading Squadron USN: Flag Officer William McKean USN
  • Pacific Squadron USN: Captain John B Montgomery USN
  • Western Gunboat Flotilla USN: Flag Officer Andrew Hull Foote USN
  • Potomac Flotilla USN: Lieutenant Robert Harris Wyman USN

General–in-Chief: George Brinton McClellan

  • Department of Florida: Harvey Brown
  • Department of Kansas: David Hunter
  • Department of the Missouri: Henry Wager Halleck
    • District of Cairo: Ulysses Simpson Grant
    • District of St Louis: John McAllister Schofield
    • District of Central Missouri: John Pope
      • Army of Western Missouri: John Pope
    • District of North Missouri: John McAllister Schofield
    • District of Southeast Missouri: Ulysses Simpson Grant
    • District of Southwest Missouri: Samuel Ryan Curtis
      • Army of the Southwest: Samuel Ryan Curtis
    • District of Western Kentucky: Horatio Gouverneur Wright
  • Department of New England: Benjamin Franklin Butler
  • Department of New Mexico: Edward Richard Sprigg Canby
    • Southern District of New Mexico: Benjamin Stone Roberts
  • Department of New York: Edward Denison Morgan
  • Department of the Ohio: Don Carlos Buell
    • Army of the Ohio: Don Carlos Buell
  • Department of the Pacific: George Wright
    • District of the Humboldt: Francis James Lippitt
    • District of Oregon: Albemarle Cady
    • District of Southern California: James Henry Carleton
  • Department of the Potomac: George Brinton McClellan
    • District of Harper’s Ferry and Cumberland: Frederick West Lander
    • Army of the Potomac: George Brinton McClellan
  • Department of Texas: Vacant
  • Department of Virginia: John Ellis Wool
  • Department of Western Virginia: William Starke Rosecrans
    • District of the Kanawha: Jacob Dolson Cox
    • Cheat Mountain District: Robert Huston Milroy
    • Railroad District: Benjamin Franklin Kelley

Confederate Organisation

CSA: Brigadier-General Philip St George Cocke committed suicide.

Cocke, Philip St George / Virginia / Born 17 April 1809 Fluvanna, Virginia / Died Powhatan, Virginia 26 December 1861
USMA 1 July 1832 6/45 Artillery / Cadet USMA 1 July 1828 / 2nd US Artillery 1 July 1832 / 2nd Lieutenant USA 1 July 1832 / Resigned USA 1 April 1834 / Brigadier-General Virginia Militia 21 April 1861 / Colonel PACS 19th Virginia Infantry 27 April 1861 / Brigadier-General Provisional Army of Virginia 27 April 1861-8 June 1861 / Colonel Provisional Army of Virginia 1 May 1861 / Brigadier-General PACS 21 October 1861 / Brevet 2nd Lieutenant USA 1 July 1832
Department of Alexandria 24 April 1861-21 May 1861 / Forces in Alexandria 24 April 1861-20 May 1861 / 5th Brigade Army of the Potomac 20 July 1861 / 3rd Brigade 3rd Division Army of the Potomac 22 October 1861-26 December 1861

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: Judah Philip Benjamin

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

Military Adviser to the President: Vacant

  • Department No 1: Mansfield Lovell
  • Department of Alabama and West Florida: Braxton Bragg
    • District of Alabama: Jones Mitchell Withers
    • Army of Pensacola Braxton Bragg
  • Department of Henrico: John Henry Winder
  • Department of the Indian Territory: Albert Pike
  • Department of Norfolk: Benjamin Huger
    • District of Albemarle: Henry Alexander Wise awaited
  • Department of North Carolina: Richard Caswell Gatlin
    • District of Cape Fear: Joseph Reid Anderson
    • District of Pamlico: Lawrence O’Bryan Branch
  • Department of Northern Virginia: Joseph Eggleston Johnston
    • District of Aquia: Robert Augustus Toombs
    • District of the Potomac: Pierre Gustave Toutant Beauregard
    • Army of the Potomac: Joseph Eggleston Johnston
      • I Corps Potomac: Earl Van Dorn
      • II Corps Potomac: Gustavus Woodson Smith
    • Valley District: Thomas Jonathan Jackson
      • Army of the Valley: Thomas Jonathan Jackson
    • Army of the Northwest: William Wing Loring
  • Department of the Peninsula: John Bankhead Magruder
    • Army of the Peninsula: John Bankhead Magruder
  • Department of South Carolina, Georgia and East Florida: Robert Edward Lee
    •  District of Middle and East Florida: William Montgomery Gardner
    • District of Georgia: Alexander Robert Lawton
    • District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
      • 1st Sub-District of South Carolina: Arthur Middleton Manigault.
      • 2nd Sub-District of South Carolina: Roswell Sabine Ripley
      • 3rd Sub-District of South Carolina: Nathan George Evans
      • 4th Sub-District of South Carolina: John Clifford Pemberton
      • 5th Sub-District of South Carolina: Thomas Fenwick Drayton
  • Department of Southwestern Virginia: William Wing Loring
  • Department of Texas: Paul Octave Hébert
    • Western District of Texas: Henry Eustace McCulloch
    • District of Galveston: Ebenezer B Nichols
    • Defences of Pass Cavallo: John W Glenn
  • Western Department: Albert Sidney Johnston
    • First Geographical Division: Leonidas Polk
    • District of Upper Arkansas: William Joseph Hardee
    • District of East Tennessee: George Bibb Crittenden
    • Army of Central Kentucky: Albert Sidney Johnston
    • Army of Eastern Kentucky: Humphrey Marshall
    • Western Army: Benjamin McCulloch
  • District of Arizona: Henry Hopkins Sibley
    • Army of New Mexico: Henry Hopkins Sibley
  • Forces in Richmond: Charles Dimmock

Union Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

Major-General USA

George Brinton McClellan
John Charles Frémont
Henry Wager Halleck

Major-General USV

John Adams Dix
Nathaniel Prentiss Banks
Benjamin Franklin Butler
David Hunter
Edwin Denison Morgan

Brigadier-General USA

John Ellis Wool
William Selby Harney
Edwin Vose Sumner
Joseph King Fenno Mansfield
Irvin McDowell
Robert Anderson
William Starke Rosecrans
Philip St George Cooke

Brigadier-General USV

Samuel Peter Heintzelman
Erasmus Darwin Keyes
Andrew Porter
Fitz-John Porter
William Buel Franklin
William Tecumseh Sherman
Charles Pomeroy Stone
Don Carlos Buell
Thomas West Sherman
John Pope
George Archibald McCall
William Reading Montgomery
Philip Kearny
Joseph Hooker
John Wolcott Phelps
Ulysses Simpson Grant
Joseph Jones Reynolds
Samuel Ryan Curtis
Charles Smith Hamilton
Darius Nash Couch
Rufus King
Jacob Dolson Cox
Stephen Augustus Hurlbut
Franz Sigel
Robert Cumming Schenck
Benjamin Mayberry Prentiss
Frederick West Lander
Benjamin Franklin Kelley
John Alexander McClernand
Alpheus Starkey Williams
Israel Bush Richardson
James Cooper
James Brewerton Ricketts
Orlando Bolivar Willcox
Michael Corcoran
George Henry Thomas
Ambrose Everett Burnside
Henry Hayes Lockwood
Louis Blenker
Henry Warner Slocum
James Samuel Wadsworth
John James Peck
Ormsby McKnight Mitchel
George Webb Morell
John Henry Martindale
Samuel Davis Sturgis
George Stoneman
Henry Washington Benham
William Farrar Smith
James William Denver
Egbert Ludovicus Vielé
James Shields
John Fulton Reynolds
William Farquhar Barry
John Joseph Abercrombie
John Sedgwick
Charles Ferguson Smith
Silas Casey
Lawrence Pike Graham
George Gordon Meade
Abram Duryée
Alexander McDowell McCook
Oliver Otis Howard
Eleazar Arthur Paine
Daniel Edgar Sickles
Charles Davis Jameson
Ebenezer Dumont
Robert Huston Milroy
Lewis Wallace
Willis Arnold Gorman
Daniel Butterfield
Horatio Gouverneur Wright
Edward Otho Cresap Ord
William Nelson
William Thomas Ward
John Gross Barnard
Innis Newton Palmer
Seth Williams
John Newton
Winfield Scott Hancock
Thomas Leonidas Crittenden
George Wright
Isaac Ingalls Stevens
Thomas Williams
George Sykes
William Henry French
William Thomas Harbaugh Brooks
John Milton Brannan
William Wallace Burns
John Porter Hatch
David Sloane Stanley
William Kerley Strong
Albin Francisco Schoepf
Lovell Harrison Rousseau
James Scott Negley
Thomas John Wood
Richard W Johnson
Adolph Wilhelm August Friedrich Von Steinwehr
Joseph Bennett Plummer
John Gray Foster
George Washington Cullum
Jeremiah Tilford Boyle
Christopher Columbus Augur
Schuyler Hamilton
Jesse Lee Reno
George Washington Morgan
Julius Stahel
John McAllister Schofield
Thomas Jefferson McKean
John Grubb Parke
Zealous Bates Tower
Jefferson Columbus Davis
James Henry Lane
John McAuley Palmer
William High Keim

Brigadier-General USA (Staff)

Montgomery Cunningham Meigs (Quartermaster-General)
Henry Knox Craig
Lorenzo Thomas (Adjutant-General)
James Wolfe Ripley (Ordnance)

Confederate Generals

Note: Italics, awaiting confirmation of the commission

General ACSA

Samuel Cooper
Albert Sidney Johnston
Robert Edward Lee
Joseph Eggleston Johnston
Pierre Gustave Toutant Beauregard

Major-General PACS

Leonidas Polk
Braxton Bragg
Earl Van Dorn
Gustavus Woodson Smith
Theophilus Hunter Holmes
William Joseph Hardee
Benjamin Huger
James Longstreet
John Bankhead Magruder
Mansfield Lovell
Thomas Jonathan Jackson
Edmund Kirby Smith
George Bibb Crittenden

Brigadier-General PACS

Alexander Robert Lawton
Milledge Lake Bonham
Benjamin McCulloch
William Wing Loring
Charles Clark
John Buchanan Floyd
Henry Alexander Wise
Richard Stoddert Ewell
David Rumph Jones
John Clifford Pemberton
Henry Hopkins Sibley
John Henry Winder
Richard Caswell Gatlin
Daniel Smith Donelson
Samuel Read Anderson
Benjamin Franklin Cheatham
Felix Kirk Zollicoffer
Daniel Harvey Hill
Jones Mitchell Withers
Richard Heron Anderson
Robert Augustus Toombs
Samuel Jones
Arnold Elzey
William Henry Chase Whiting
Jubal Anderson Early
Isaac Ridgway Trimble
Daniel Ruggles
Roswell Sabine Ripley
Albert Pike
Paul Octave Hébert
Joseph Reid Anderson
Simon Bolivar Buckner
Leroy Pope Walker
Albert Gallatin Blanchard
Gabriel James Rains
James Ewell Brown Stuart
Lafayette McLaws
Thomas Fenwick Drayton
Thomas Carmichael Hindman
Adley Hogan Gladden
John Porter McCown
Lloyd Tilghman
Nathan George Evans
Cadmus Marcellus Wilcox
Philip St George Cocke DEC
Robert Emmett Rodes
Richard Taylor
Louis Trezevant Wigfall
James Heyward Trapier
Samuel Gibbs French
William Henry Carroll
Hugh Weedon Mercer
Humphrey Marshall
John Cabell Breckinridge
Richard Griffith
Alexander Peter Stewart
William Montgomery Gardner
Richard Brooke Garnett
William Mahone
Lawrence O’Bryan Branch
Edward Johnson
Maxcy Gregg
Henry Constantine Wayne
Raleigh Edward Colston
Daniel Marsh Frost

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close