1861 April 2nd

April 2 1861 Tuesday

USA. The Morrill Tariff Act was passed by the US Congress.

Union Organisation

Commander in Chief: President Abraham Lincoln

Vice-President: Hannibal Hamlin

Secretary of War: Simon Cameron

Secretary of the Navy: Gideon Welles

  • African Squadron USN: Captain William Inman USN
  • Brazil Squadron USN: Captain Joshua R Sands USN.
  • East Indian (Asiatic) Squadron USN: Captain Cornelius K Stribling USN
  • European Squadron USN: vacant
  • Home Squadron USN: Captain Garrett J Prendergast USN
  • Mediterranean Squadron USN: Captain Charles H Bell USN
  • Pacific Squadron USN: Captain John B Montgomery USN

General–in-Chief: Winfield Scott

  • Department of the East: John Ellis Wool
  • Department of New Mexico: William Wing Loring
  • Department of the Pacific: Albert Sidney Johnston interim, Edwin Vose Sumner awaited
    • District of Oregon: George Wright
  • Department of Texas: Carlos Adolphus Waite
  • Department of Utah: Philip St George Cooke
  • Department of the West: William Selby Harney

Confederate Organisation

CSA: The Forces in Harper’s Ferry was established, comprising Virginia Militias occupying Harper’s Ferry, Virginia.

CSA: Virginia State Colonel Kenton Harper assumed command of the Forces in Harper’s Ferry.

Harper, Kenton | (Pennsylvania-Virginia) | Born 1801 Chambersburg, Pennsylvania | Captain USV 1st Virginia 1847 Mustered out USV August 1848 Major-General Virginia Militia 10 April 1861 Brigadier-General Virginia Militia 1 May 1861 Colonel 5th Virginia 8 May 1861 Resigned PACS 11 September 1861 Colonel PACS 2 June 1864 | Died 25 December 1867 | 2 April 1861 – 28 April 1861 Forces in Harper’s Ferry

Commander in Chief: President Jefferson Finis Davis

Vice-President: Alexander Hamilton Stephens

Secretary of War: Leroy Pope Walker

Secretary of the Navy: Stephen Russell Mallory

  • “Department of Louisiana”: David Emanuel Twiggs
    • “Forces in New Orleans” “Army of Louisiana”: Braxton Bragg
  • Department of South Carolina: Pierre Gustave Toutant Beauregard
    • “Forces in Charleston”: Pierre Gustave Toutant Beauregard
  • Department of West Florida: Braxton Bragg
    • “Forces in Pensacola”: Braxton Bragg
  • Forces in Harper’s Ferry” established: Kenton Harper assumed

Union Generals

  • Major-General USA Winfield Scott 5 July 1841 to rank from 25 June 1841 General-in-Chief
  • Brigadier-General USA John Ellis Wool 25 June 1841 Department of the East
  • Brigadier-General USA William Selby Harney 14 June 1858 Department of the West
  • Brigadier-General USA Joseph Eggleston Johnston 28 June 1860 Quartermaster-General
  • Brigadier-General USA Edwin Vose Sumner 16 March 1861 Department of the Pacific awaited
  • Colonel George Wright 3 March 1855 District of Oregon
  • Colonel Albert Sidney Johnston 3 March 1855 Department of the Pacific interim
  • Colonel William Wing Loring 30 December 1856 Department of New Mexico
  • Colonel Philip St George Cooke 14 June 1858 Department of Utah
  • Colonel Carlos Adolphus Waite 5 June 1860 Department of Texas temporary

Confederate Generals

  • Major-General PACS David Emanuel Twiggs March 22 1861 Department of Louisiana
  • Brigadier-General ACSA Pierre Gustave Toutant Beauregard March 1 1861 Department of South Carolina & Forces in Charleston
  • Brigadier-General ACSA Braxton Bragg March 7 1861 Forces in Louisiana & Department of West Florida & Forces in Pensacola
  • Colonel Kenton Harper Forces in Harper’s Ferry

 

 

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close