High Commands List Confederate

List of Military Divisions and Equivalent Organisations, in order of formation

MILITARY DIVISION OF THE WEST

Military Division of the West November 4 1862-December 16 1863, October 3 1864-December 16 1864

Joseph Eggleston Johnston (November 4 1862-December 16 1863), Pierre Gustave Toutant Beauregard (October 3 1864-December 16 1864)

List of Major departments, in alphabetical order

DEPARTMENT OF MISSISSIPPI AND EAST LOUISIANA (AND ALABAMA)

District of the Mississippi July 2 1862-October 1 1862,

Department of Mississippi and East Louisiana October 1 1862-January 28 1864,

Department of Alabama and East Mississippi January 28 1864-August 15 1864,

Department of Alabama, Mississippi and Eastern Louisiana August 15 1864-May 4 1865

Earl Van Dorn (July 2 1862-September 5 1862), Daniel Ruggles (temporary September 5 1862-October 1 1862), Earl Van Dorn (interim October 1 1862-October 14 1862), John Clifford Pemberton (October 1 1862-July 4 1863), Joseph Eggleston Johnston (July 4 1863-August 21 interim August 24 1863), William Joseph Hardee (August 21 1863-December 2 1863), Joseph Eggleston Johnston (temporary December 2 1863-December 16 1863-December 22 1863 interim December 23 1863), Leonidas Polk (December 22 1863-May 4 1864 interim May 9 1864), Stephen Dill Lee (May 4 1864-July 26 1864), Dabney Herndon Maury (July 26 1864-August 15 1864 interim August 15 1864-September 6 1864), Richard Taylor (August 15 1864-May 4 1865)

DEPARTMENT OF NORTH CAROLINA (AND SOUTHERN VIRGINIA)

Department of North Carolina April 22 1861-September 19 1862,

Department of North Carolina and Southern Virginia September 19 1862-February 26 1863,

Department of North Carolina February 26 1863-May 28 1863,

Department of North Carolina and Southern Virginia May 28 1863-April 26 1865

Theophilus Hunter Holmes (April 22 1861-August 19 1861 interim August 20 1861), Richard Caswell Gatlin (August 19 1861-March 15 1862 interim March 19 1862), Joseph Reid Anderson (March 15 1862-March 24 1862 interim March 24 1862), Theophilus Hunter Holmes (March 24 1862-June 2 1862), James Green Martin (June 2 1862-July 17 1862), Daniel Harvey Hill (July 17 1862-September 19 1862), Gustavus Woodson Smith (September 19 1862-February 17 1863), Daniel Harvey Hill (temporary January 14 1863-February 17 1863), Samuel Gibbs French (temporary February 17 1863-February 23 1863), Daniel Harvey Hill (temporary February 23 1863-February 26 1863), James Longstreet (February 26 1863-May 28 1863), Daniel Harvey Hill (May 28 1863-July 1 1863), Samuel Gibbs French (temporary July 1 863-July 14 1863), William Henry Chase Whiting (July 14 1863-September 23 1863 interim September 24 1863), George Edward Pickett (September 23 1863-April 18 1864 interim May 10 1864), Pierre Gustave Toutant Beauregard (April 18 1864-may 14 1864), William Henry Chase Whiting (temporary May 14 1864-May 20 1864), Pierre Gustave Toutant Beauregard (May 20 1864-September 27 1864), William Henry Chase Whiting (September 27 1864-November 11 1864 interim November 17 1864), Braxton Bragg (November 11 1864-March 6 1865), Joseph Eggleston Johnston (March 6 1865-April 26 1865)

DEPARTMENT OF SOUTH CAROLINA AND GEORGIA (AND FLORIDA)

Forces in Charleston March 3 1861-May 27 1861,

Department of South Carolina, Georgia and East Florida November 5 1861-March 13 1862,

Department of South Carolina and Georgia March 13 1862-October 7 1862,

Department of South Carolina, Georgia and Florida October 7 1862-April 26 1865

Pierre Gustave Toutant Beauregard (March 3 1861-May 27 1861), Robert Edward Lee (November 5 1861-March 13 1862), John Clifford Pemberton (March 13 1862-August 29 1862 interim September 24 1862), Pierre Gustave Toutant Beauregard (August 29 1862-April 20 1864), Samuel Jones (April 20 1864-September 28 1864 interim October 2 1864), William Joseph Hardee (September 28 1864-February 22 1865 interim February 25 1865), Joseph Eggleston Johnston (February 22 1865-April 26 1865)

WESTERN DEPARTMENT / DEPARTMENT OF TENNESSEE (AND GEORGIA)

Western Department (Department No 2) June 25 1861-July 25 1863,

Department of Tennessee July 25 1863-August 15 1864,

Department of Tennessee and Georgia August 15 1864-April 26 1865

Leonidas Polk (June 25 1861-September 10 1861), Albert Sidney Johnston (September 10 1861-April 6 1862), Pierre Gustave Toutant Beauregard (April 6 1862-June 20 1862 interim June 27 1862), Braxton Bragg (June 20 1862-October 24 1862), Leonidas Polk (temporary |October 24 1862-November 3 1862), Braxton Bragg (November 3 1862-December 16 1863 interim December 22 1863), Leonidas Polk (interim December 22 1863-December 27 1863), Joseph Eggleston Johnston (December 16 1863-July 18 1864), John Bell Hood (July 18 1864-January 23 1865), Richard Taylor (temporary January 23 1865-February 22 1865 interim February 25 1865), Joseph Eggleston Johnston (February 22 1865-March 27 1865), Thomas Howell Cobb (March 27 1865-April 20 1865), Vacant (April 20 1865-April 26 1865)

TRANS-MISSISSIPPI DEPARTMENT

Department of Texas April 11 1861-May 26 1862,

Trans-Mississippi Department May 26 1862-May 26 1865

Earl Van Dorn (April 11 1861-August 14 1861 interim September 4 1861), Henry Eustace McCulloch (temporary September 4 1861-September 18 1861), Paul Octave Hébert (August 14 1861-July 18 1862 interim July 30 1862), Theophilus Hunter Holmes (July 18 1862-January 14 1863 interim January 17 1863), Edmund Kirby Smith (January 14 1863-April 19 1865), Simon Bolivar Buckner (temporary April 19 1865-April 22 1865), Edmund Kirby Smith (April 22 1865-May 26 1865)

DEPARTMENT OF NORTHERN VIRGINIA

Department of Alexandria April 24 1861-May 31 1861,

Department of the Potomac May 31 1861-October 22 1861,

Department of Northern Virginia October 22 1861-April 9 1865

Philip St George Cocke (April 24 1861-May 21 1861), Milledge Luke Bonham (May 21 1861-May 31 1861 interim June 2 1861), Pierre Gustave Toutant Beauregard (May 31 1861-July 20 1861), Joseph Eggleston Johnston (July 20 1861-May 31 1862), Gustavus Woodson Smith (temporary May 31 1862-June 1 1862), Robert Edward Lee (June 11 862-April 9 1865)

List of minor Departments, Districts, Sub-Districts, and equivalent Organisations, in order of State / Territory and then by order of formation

ALABAMA

District of Alabama September 12 1861-January 27 1862,

District of North Alabama February 22 1862-June 27 1862,

District of Northern Alabama February 6 1864-March 11 1865

Jones Mitchell Withers (September 12 1861-January 27 1862), Daniel Ruggles (February 22 1862-June 27 1862), Jones Mitchell Withers (February 6 1864-July 27 1864), Daniel Weisiger Adams (July 27 1864-September 24 1864), Philip Dale Roddey (September 24 1864-March 11 1865)

Gulf District July 2 1862-May 2 1865

John Horace Forney (July 2 1862-November 4 1862), Dabney Herndon Maury (November 4 1862-December 8 1862), William Whann Mackall (temporary December 8 1862-December 14 1862 interim December 23 1862 interim December 23 1862), Simon Bolivar Buckner (December 14 1862-April 27 1863), Franklin Gardner (temporary April 27 1863-May 1 1863), Dabney Herndon Maury (May 1 1863-July 26 1864), Franklin Gardner (July 26 1864-August 15 1864), Dabney Herndon Maury (August 15 1864-November 22 1864), Daniel Leadbetter (November 22 1864-December 12 1864), Dabney Herndon Maury (December 12 1864-May 2 1865)

District of Central Alabama September 24 1864-March 11 1865,

District of Alabama March 11 1865-May 4 1865

Daniel Weisiger Adams (September 24 1864-May 4 1865)

ARKANSAS AND MISSOURI

District of Upper Arkansas June 25 1861-January 10 1862,

Trans-Mississippi District January 10 1862-August 20 1862,

District of Missouri August 20 1862-September 28 1862

William Joseph Hardee (June 25 1861-January 10 1862), Earl Van Dorn January 10 1862-May 26 1862 interim May 31 1862), Thomas Carmichael Hindman (May 26 1862-July 2 1862), Vacant (July 3 1862-August 20 1862), Sterling Price (August 20 1862-September 28 1862)

Forces in Arkansas May 11 1862-May 26 1862,

District of Arkansas May 28 1862-April 19 1865,

District of Arkansas and West Louisiana April 19 1865-May 26 1865

John Selden Roane (May 26 1862-May 28 1862), Thomas Carmichael Hindman (May 28 1862-March 7 1863), Theophilus Hunter Holmes (March 7 1863-July 24 1863), Sterling Price (July 24 1863-September 25 1863), Theophilus Hunter Holmes (September 25 1863-March 11 1864 interim March 16 1864), Sterling Price (March 16 1864-August 1 1864), Thomas James Churchill (August 1 1864-August 4 1864), John Bankhead Magruder (August 4 1864-January 29 1865), Mosby Monroe Parsons (temporary January 29 1865-January 31 1865), John Bankhead Magruder (January 31 1865-February 15 1865), Mosby Monroe Parsons (February 15 1865-March 8 1865), Sterling Price (March 8 1865-march 12 1865), Mosby Monroe Parsons (March 12 1865-March 31 1865), James Fleming Fagan (March 31 1865-April 19 1865), Simon Bolivar Buckner (April 19 1865-May 26 1865)

FLORIDA

Department of West Florida March 7 1861-October 7 1861,

Department of Alabama and West Florida October 7 1861-June 29 1862,

District of West Florida October 7 1862-February 23 1864

Braxton Bragg (March 7 1861-April 2 1862), Samuel Jones (April 2 1862-April 28 1862), John Horace Forney (temporary April 28 1862-June 29 1862), John Horace Forney (October 7 1862-February 23 1864)

Department of Middle and Eastern Florida August 20 1861-November 5 1861,

District of Middle and East Florida November 5 1861-March 13 1862,

Department of Middle and Eastern Florida March 13 1862-October 7 1862,

District of Middle and East Florida October 7 1862-November 4 1862,

District of East Florida November 4 1862-February 23 1864,

District of Florida February 23 1864-April 26 1865

John Breckinridge Grayson (August 20 1861-October 10 1861 interim October 20 1861), vacant (October 21 1861), James Heyward Trapier (October 22 1861-November 14 1861), William Montgomery Gardner (November 14 1861-March 13 1862), James Heyward Trapier (March 13 1862-March 19 1862 interim April 1 1862), William Scott Dilworth (temporary March 19 1862-April 8 1862 interim April 18 1862), Joseph Finegan (April 8 1862-February 23 1864), James Patton Anderson (February 23 1864-August 30 1864), John King Jackson (August 30 1864-December 31 1864 interim February 2 1865), Samuel Jones (December 31 1864-April 26 1865)

District of Middle Florida November 4 1862-February 23 1864

Thomas Howell Cobb (November 4 1862-August 7 1863 interim August 12 1863), Joseph Finegan (August 7 1863-October 6 1863 interim November 11 1863), William Montgomery Gardner (October 6 1863-February 23 1864)

GEORGIA

Defences of Savannah, Georgia (1) April 13 1861-October 26 1861,

Department of Georgia October 26 1861-March 13 1862,

District of Georgia March 13 1862-April 10 1865

Alexander Robert Lawton (April 13 1861-December 28 1862), Hugh Weedon Mercer (December 28 1862-November 11 1863 interim June 18 1864), Henry Rootes Jackson (November 11 1863-September 28 1864), Thomas Howell Cobb (September 28 1864-January 21 1865), Daniel Harvey Hill (January 21 1865-April 10 1865)

Defences of Savannah, Georgia (2) August 31 1863-December 17 1864

Jeremy Francis Gilmer (August 31 1863-April 1 1864), Samuel Jones (April 1 1864-May 18 1864), Lafayette McLaws (May 18 1864-December 17 1864)

Sub-District of Northern Georgia January 20 1865-April 26 1865

William Tatum Wofford (January 20 1865-April 26 1865)

KENTUCKY AND TENNESSEE

District of East Tennessee July 26 1861-February 25 1862,

Department of East Tennessee February 25 1862-July 25 1863,

District of East Tennessee July 25 1863-May 2 1864

Felix Kirk Zollicoffer (July 26 1861-November 11 1861 interim to December 8 1861), George Bibb Crittenden (November 11 1861-February 25 1862), Edmund Kirby Smith (February 25 1862-August 24 1862 interim September 1 1862), John Porter McCown (August 24 1862-September 19 1862 interim September 23 1862) Samuel Jones (September 19 1862-September 27 1862), Samuel Jones (September 27 1862-October 20 1862), Edmund Kirby Smith (October 20 1862-November 4 1862), Edmund Kirby Smith (November 4 1862-November 11 1862), Henry Heth (November 11 1862-December 23 1862), Edmund Kirby Smith (December 23 1862-January 17 1863) William George Mackey Davis (temporary January 17 1863-February 4 1863), Daniel Smith Donelson (January 17 1863-February 15 1863 interim April 17 1863), Vacant April 17 1863-April 25 1863), Dabney Herndon Maury (February 15 1863-April 27 1863 interim May 12 1863), Simon Bolivar Buckner (April 27 1863-June 26 1863), William Preston (temporary June 26 1863-July 25 1863), Simon Bolivar Buckner (temporary July 25 1863-September 3 1863), Samuel Jones (temporary September 3 1863-December 3 1863), James Longstreet (December 3 1863-March 8 1864), Simon Bolivar Buckner (temporary March 8 1864-March 18 1864), James Longstreet (March 18 1864-April 7 1864 interim April 12 1864), Simon Bolivar Bucker (April 7 1864-April 22 1864), Vacant (April 23 1864-May 2 1864)

First Geographical Division September 2 1861-March 5 1862

Leonidas Polk (September 2 1861-March 5 1862)

District of Middle Tennessee September 27 1862-November 20 1862

Samuel Jones (September 27 1862-November 20 1862)

District of West Tennessee November 14 1863-January 15 1865

Nathan Bedford Forrest (November 14 1863-January 15 1865)

Department of Western Kentucky September 6 1864-March 25 1865,

Department of Kentucky March 25 1865-May 4 1865

Adam Rankin Johnson (September 6 1864-September 26 1864), Hylan Benton Lyon (September 26 1864-May 4 1865)

LOUISIANA AND MISSISSIPPI

Forces in New Orleans, Louisiana (“Army of Louisiana”) February 22 1861-August 14 1861

Braxton Bragg (February 22 1861-August 14 1861)

Department of Louisiana February 22 1861-April 17 1861,

District of Louisiana April 17 18161-May 27 1861,

Department No 1 May 27 1861-June 25 1862,

District of West Louisiana August 20 1862-April 19 1865

Braxton Bragg (February 22 1861-March 22 1861), David Emanuel Twiggs (March 22 1861-April 16 1861), Paul Octave Hébert (April 16 1861-April 17 1861), David Emanuel Twiggs (April 17 1861-October 7 1861 interim October 18 1861, Mansfield Lovell (October 7 1861-June 20 1862), Earl Van Dorn (June 20 1862-June 25 1862), Richard Taylor (August 20 1862-June 10 1864), John George Walker (June 10 1864-August 4 1864), Simon Bolivar Buckner (August 4 1864-March 30 1865), John George Walker (March 30 1865-April 19 1865)

District of Southern Mississippi and Eastern Louisiana May 26 1862-October 1 1862

Earl Van Dorn (May 26 1862-September 4 1862), Vacant (September 5 1862-October 1 1862)

First Sub-District of Southern Mississippi and Eastern Louisiana June 26 1862-October 1 1862,

District One of Mississippi and East Louisiana October 21 1862-September 2 1863

Daniel Ruggles (June 26 1862-September 4 1862), Vacant (September 5 1862-October 1 1862), Daniel Ruggles (October 21 1862-September 2 1863)

Second Sub-District of Southern Mississippi and Eastern Louisiana June 26 1862-October 1 1862,

District Three (Port Hudson District) of Mississippi and East Louisiana October 21 1862-July 9 1863

William Nelson Rector Beall (June 26 1862-October 1 1862, October 21 1862-December 28 1862), Franklin Gardner (December 28 1862-July 9 1863)

Third Sub-District of Southern Mississippi and Eastern Louisiana June 26 1862-October 1 1862,

District Two of Mississippi and East Louisiana October 21 1862-September 2 1863

Martin Luther Smith (June 26 1862-October 1 1862, October 21 1862-December 1 1862), Carter Littlepage Stevenson (December 1 1862-July 4 1863), Vacant (July 4 1863-September 2 1863)

District of the Tennessee July 21 1862-July 22 1863

Sterling Price (July 21 1862-September 27 1862), John Porter McCown (September 27 1862-February 23 1863), John King Jackson (February 23 1863-July 22 1863)

Defences of Vicksburg, Mississippi December 28 1862-July 4 1863

Martin Luther Smith (December 28 1862-July 4 1863)

District Five of Mississippi and East Louisiana March 9 1863-September 2 186

James Ronald Chalmers (March 9 1863-September 2 1863)

District Four of Mississippi and East Louisiana April 1 1863-September 2 1863

John Adams (April 1 1863-September 2 1863)

District of Mississippi and East Louisiana March 5 1864-January 25 1865,

District of Mississippi, East Louisiana and West Tennessee January 25 1865-February 3 1865,

District of Southern Mississippi and Eastern Louisiana February 3 1865-May 4 1865

Thomas Hart Taylor (March 5 1864-April 5 1864), John S Scott (April 5 1864-August 2 1864), St John Richardson Liddell (August 2 1864-August 4 1864 interim August 25 1864), George Baird Hodge (August 4 1864-August 15 1864), St John Richardson Liddell (interim August 15 1864-August 25 1864), George Baird Hodge (August 15 1864-September 24 1864 interim October 6 1864), Franklin Gardner (September 24 1864-October 3 1864), George Baird Hodge (interim October 3 1864-October 6 1864), Franklin Gardner (October 3 1864-January 15 1865), William Thompson Martin (January 15 1865-January 25 1865), Nathan Bedford Forrest (January 25 1865-February 3 1865), Daniel Weisiger Adams (February 3 1865-March 14 1865), George Baird Hodge (March 14 1865-April 1 1865), William Feimster Tucker (April 1 1865-May 4 1865)

Sub-District of Southwest Mississippi September 24 1864-May 4 1865

George Baird Hodge (September 24 1864-March 15 1865), Benjamin Grubb Humphreys (March 15 1865-April 9 1865, Vacant (April 9 1865-May 4 1865)

Sub-District of Northern Mississippi November 6 1864-February 3 1865,

District of North Mississippi and West Tennessee February 3 1865-May 4 1865

William Wirt Adams (November 6 1864-February 3 1865), Marcus Joseph Wright (February 3 1865-May 4 1865)

NORTH CAROLINA

Defences of North Carolina April 22 1861-October 1 1861,

District of Cape Fear October 1 1861-August 18 1862,

Sub-District of Cape Fear August 18 1862-July 14 1863,

District of the Cape Fear River and the Defences of Wilmington September 26 1863-April 18 1864,

Third District of North Carolina and Southern Virginia May 20 1864-January 15 1865

Theophilus Hunter Holmes (April 22 1861-September 3 1861 interim September 24 1861), Joseph Reid Anderson (September 3 1861-October 1 1861), Theophilus Hunter Holmes (September 3 1861 interim 24 September 1861), Joseph Reid Anderson (September 3 1861-March 15 1862 interim March 22 1862), Samuel Gibbs French (March 15 1862-July 17 1862), William Henry Chase Whiting (July 17 1862-September 19 1862), Samuel Gibbs French (September 19 1862-November 8 1862 interim November 17 1862), William Henry Chase Whiting (November 8 1862-July 14 1863), William Henry Chase Whiting (September 26 1863-April 18 1864, William Henry Chase Whiting (May 20 1864-January 15 1865)

District of Pamlico September 29 1861-August 18 1862,

District of North Carolina August 18 1862-September 19 1862

Daniel Harvey Hill (September 29 1861-November 16 1861), Lawrence O’Bryan Branch (November 16 1861-March 17 1862 interim March 18 1862), Samuel Gibbs French (March 17 1862-March 19 1862), Robert Ransom (temporary March 19 1862-August 18 1862), James Green Martin (August 18 1862-September 19 1862)

District of Albemarle December 21 1861-February 23 1862

Henry Alexander Wise (December 21 1861-February 23 1862)

District of Roanoke Island January 22 1862-August 18 1862

Henry Alexander Wise (January 22 1862-February 9 1862), Henry Marchmore Shaw (February 9 1862-August 18 1862)

District of Western North Carolina September 18 1863-April 26 1865

Robert Brank Vance (September 18 1863-November 18 1863), Joseph Benjamin Palmer (November 18 1863-December 4 1863), Robert Brank Vance (December 4 1863-January 14 1864), James Green Martin (January 14 1864-April 26 1865)

SOUTH CAROLINA

Department of South Carolina March 3 1861-November 5 1861,

District of South Carolina November 5 1861-April 26 1865

Pierre Gustave Toutant Beauregard (March 3 1861-May 27 1861), Daniel Harvey Hill (May 27 1861-August 20 1861), Roswell Sabine Ripley (August 20 1861-October 12 1864), Samuel Jones (October 12 1864-April 26 1865)

First Sub-District of South Carolina December 10 1861-April 26 1865

Arthur Middleton Manigault (December 10 1861-October 7 1862), States Rights Gist (October 7 1862-October 16 1862), Roswell Sabine Ripley (October 16 1862-March 21 1864), Nathan George Evans (March 21 1864-October 17 1864), James Heyward Trapier (October 17 1864-April 26 1865)

 Second Sub-District of South Carolina December 10 1861-May 1 1865

Roswell Sabine Ripley (December 10 1861-May 26 1862) Nathan George Evans (interim May 26 1862-May 28 1862), Hugh Weedon Mercer (May 26 1862-July 19 1862), Johnson Hagood (July 19 1862-March 14 1863), James Heyward Trapier (March 14 1863-October 16 1863), Beverley Holcombe Robertson (October 16 1863-December 28 1863), Johnson Hagood (December 28 1863-May 6 1864), Beverley Holcombe Robertson (May 6 1864-October 17 1864), Nathan George Evans (October 17 1864-November 5 1864 interim November 22 1864), Robert Ransom (November 5 1864-April 26 1865), Vacant (April 26 1865-April 26 1865), Vacant (April 26 1865-May 1 1865

Third Sub-District of South Carolina December 10 1861-April 26 1865

Roswell Sabine Ripley (temporary December 110 1861-December 18 1861), Nathan George Evans (December 18 1861-May 28 1862), William Stephen Walker (May 28 1862-May 8 1864 interim May 16 1864), Thomas Jordan (May 8 1864-August 1 1864), Lafayette McLaws (August 1 1864-October 17 1864), William Booth Taliaferro (October 17 1864-April 26 1865)

Fourth Sub-District of South Carolina December 10 1861-November 23 1864

John Clifford Pemberton (December 10 1861-March 19 1862), Maxcy Gregg (March 19 1862-May 6 18620, William Stephen Walker (May 6 1862-May 28 1862), Thomas Fenwick Drayton (May 28 1862-July 19 1862), William Stephen Walker (July 19 1862-November 6 1862), James Heyward Trapier (November 6 1862-July 19 1864), Roswell Sabine Ripley (July 19 1864-October 17 1864), Beverley Holcombe Robertson (October 17 1864-November 29 1864)

Fifth Sub-District of South Carolina December 10 1861-May 6 1862, October 22 1863-May 23 1864, October 17 1864-April 26 1865

Thomas Fenwick Drayton (December 10 1861-March 19 1862), Daniel Smith Donelson (March 19 1862-May 6 1862), Alfred Moore Rhett (October 22 1863-May 23 1864), Lafayette McLaws (October 17 1864-January 23 1865), Vacant (January 23 1865-April 10 1865), Lafayette McLaws (April 10 1865-April 26 1865)

Sixth Sub-District of South Carolina March 19 1862-May 28 1862, October 22 1863-October 17 1864

Thomas Fenwick Drayton (March 19 1862-May 28 1862), Henry Alexander Wise (October 22 1863-October 17 1864)

Seventh Sub-District of South Carolina October 22 1863-October 17 1864

William Booth Taliaferro (October 22 1863-February 20 1864), Johnson Hagood (February 20 1864-May 6 1864), William Booth Taliaferro (May 6 1864-October 17 1864)

TEXAS

Defences of Galveston, Texas June 25 1861-October 2 1861,

District of Galveston, Texas October 2 1861-February 25 1862,

Sub-District of Galveston, Texas February 25 1862-May 28 1862

John Creed Moore (June 25 1861-December 7 1861 interim December 10 1861), Ebenezer B Nichols (December 7 1861-May 28 1862)

Defences of Pass Cavallo, Texas October 26 1861-November 27 1863

John W Glenn (October 26 1861-November 27 1863)

Western District of Texas December 3 1861-May 26 1865

Henry Eustace McCulloch (December 3 1861-June 23 1863), Hamilton Prioleau Bee (June 23 1863-June 26 1864), Thomas Fenwick Drayton (June 26 1864-October 25 1864), James Edwin Slaughter (October 25 1864-May 26 1865)

District of Houston, Texas January 3 1862-February 25 1862,

Sub-District of Houston, Texas February 25 1862-May 26 1865

John Creed Moore (January 3 1862-May 26 1862), John C Bowen (May 26 1862-June 3 1862), George M Flournoy (June 3 1862-July 8 1862), Xavier Blanchard Debray (July 8 1862-May 26 1865)

Sub-District of the Rio Grande February 25 1862-May 26 1865

Hamilton Prioleau Bee (February 25 1862-May 26 1865)

Eastern District of Texas February 10 1862-May 28 1862,

District of Eastern Texas and Western Louisiana May 26 1862-August 20 1862,

District of Texas August 20 1862-November 29 1862,

District of Texas, New Mexico and Arizona November 29 1862-May 26 1865

Paul Octave Hébert (February 10 1862-October 10 1862 interim October 20 1862), John Bankhead Magruder (October 10 1862-November 27 1862), Hamilton Prioleau Bee (temporary November 27 1862-November 29 1862), John Bankhead Magruder (November 29 1862-August 4 1864 interim August 6 1864), John George Walker (August 4 1864-March 30 1865 interim April 4 1865), John Bankhead Magruder (March 30 1865-May 26 1865)

Eastern Sub-District of Western Texas May 28 1862-November 29 1862,

Eastern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona November 29 1862-May 26 1865

Xavier Blanchard Debray (May 28 1862-February 13 1863), William Read Scurry (February 13 1863-May 30 1863), Xavier Blanchard Debray (temporary May 30 1863-June 10 1863), William Read Scurry (temporary June 10 1863-July 1 1863), Philip Noland Luckett (temporary July 1 1863-August 15 1863 interim August 16 1863), Henry Eustace McCulloch (August 15 1863-August 29 1863), Philip Noland Luckett temporary August 29 1863-November 23 1863), James Edwin Slaughter (November 23 1863-March 18 1864), William Steele (March 18 1864-May 26 1865)

First Sub-District of Texas October 15 1862-November 29 1862

Paul Octave Hébert (October 15 1862-November 29 1862)

Second Sub-District of Texas October 15 1862-November 29 1862

Vacant (October 15 1862-November 29 1862)

Third Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona May 30 1863-June 5 1863,

Northern Sub-District of Texas, New Mexico and Arizona June 5 1863-May 26 1865

Smith Pyne Bankhead (May 30 1863-July 9 1863 interim August 29 1863), Henry Eustace McCulloch (July 9 1863-May 26 1865)

VIRGINIA & WEST VIRGINIA

Forces in Norfolk, Virginia April 18 1861-May 23 1861,

Department of Norfolk, Virginia May 23 1861-April 12 1862

William Booth Taliaferro (April 18 1861-April 26 1861), Walter Gwynn (April 26 1861-May 21 1861), Benjamin Huger (May 21 1861-May 23 1861), Jones Mitchell Withers (temporary May 23 1861-May 26 1861), Benjamin Huger (May 23 1861-April 12 1862)

Potomac Line April 22 1861-June 5 1861,

Department of Fredericksburg, Virginia June 5 1861-October 22 1861

Daniel Ruggles (April 22 1861-June 5 1861), Vacant (June 5 1861), Theophilus Hunter Holmes (June 6 1861-July 17 1861), Daniel Harvey Hill (July 17 1861-October 22 1861)

Forces in Richmond, Virginia April 26 1861-August 30 1862,

Department of Richmond, Virginia August 30 1862-April 6 1865

Joseph Eggleston Johnston (April 26 1861-May 8 1861), John Bankhead Magruder (May 8 1861-May 21 1861), Thomas Turner Fauntleroy (May 21 1861-August 30 1861), Charles Dimmock (August 30 1861-July 2 1862), Gustavus Woodson Smith (July 2 1862-December 12 1862), Arnold Elzey (December 12 1862-July 1 1863), Daniel Harvey Hill (temporary July 1 1863-July 13 1863), Robert Ransom (temporary July 13 1863-September 23 1863), Arnold Elzey (September 23 1863-February 26 1864), James Longstreet (temporary February 26 1864-April 24 1864), Robert Ransom (April 24 1864-June 13 1864), Richard Stoddert Ewell (June 13 1864-April 5 1865)

Department of Southwestern Virginia May 8 1861-November 25 1862,

Trans-Allegheny Department November 25 1862-September 27 1864,

Department of East Tennessee and West Virginia September 28 1864-April 19 1865

William Wing Loring (May 8 1861-October 16 1862), John Echols October 16 1862-November 10 1862 interim November 19 1862), John Stuart Williams (temporary November 10 1862-November 25 1862 interim December 10 1862), Samuel Jones (November 25 1862-February 26 1864), John Hunt Morgan (interim February 26 1864-March 1864, de facto March 5 1864-xxx, John Cabell Breckinridge (February 26 1864-May 23 1864 interim may 25 1864), William Edmondson Jones (May 23 1864-May 31 1864), George Bibb Crittenden (temporary May 31 1864-June 22 1864), John Hunt Morgan (temporary June 22 1864-August 22 1864), John Echols (temporary August 22 1864-September 17 1864 interim September 22 1864), John Cabell Breckinridge (September 17 1864-December 16 1864-February 20 1865), Jubal Anderson Early (February 20 1865-March 27 1865), Vacant (March 28 1865), John Echols (March 29 1865-April 19 1865)

Department of the Peninsula May 26 1861-April 12 1862,

John Bankhead Magruder (May 26 1861-May 31 1861), Daniel Harvey Hill (temporary May 31 1861-June 17 1861), John Bankhead Magruder (June 17 1861-April 12 1862)

District of Harper’s Ferry, Virginia July 4 1861-July 20 1861,

Valley District October 22 1861-April 9 1865

Joseph Eggleston Johnston (July 4 1861-July 20 1861), Thomas Jonathan Jackson (October 22 1861-September 6 1862), Daniel Harvey Hill (September 6 1862-December 29 1862), William Edmondson Jones (December 29 1862-April 26 1863), Isaac Ridgeway Trimble (April 26 1863-June 15 1863), Jubal Anderson Early (June 15 1863-July 8 1863), Gabriel Colvin Wharton (July 8 1863-July 21 1863 interim July 28 1863), John Daniel Imboden (July 21 1863-December 15 1863), Jubal Anderson Early (December 15 1863-March 27 1865), Vacant (March 28 1865), Lunsford Lindsay Lomax (March 29 1865-April 9 1865)

District of Aquia, Virginia July 18 1861-September 8 1862,

Richard M Cary (July 18 1861-July 19 1861), Daniel Ruggles (July 19 1861-August 20 1861), Vacant (August 21 1861-October 21 1861), Robert August Toombs (October 22 1861-March 22 1862 interim March 23 1862), Gustavus Woodson Smith (temporary March 23 1862-September 6 1862)

Department of Henrico, Virginia October 21 1861-March 5 1864

John Henry Winder (October 21 1861-March 5 1864)

District of the Potomac October 22 1861-January 29 1862

Pierre Gustave Toutant Beauregard (October 22 1861-January 29 1862)

District of Lewisburg, Virginia January 28 1862-May 8 1862

Henry Heth (January 27 1862-May 8 1862)

District of Abingdon, Virginia May 2 1862-January 7 1864

Humphrey Marshall (May 2 1862-May 9 1863), William Preston (May 9 1863-January 7 1864)

Department of Southern Virginia February 26 1863-May 28 1863

James Longstreet (February 26 1863-April 1 1863), Samuel Gibbs French (April 1 1863-May 28 1863)

First District of North Carolina and Southern Virginia May 10 1864-April 9 1865

William B Butler (temporary May 10 1864-June 1 1864), Henry Alexander Wise (May 10 1864-April 9 1865)

Second District of North Carolina and Southern Virginia May 25 1864-April 26 1865

John Henry Winder (May 25 1864-June 9 1864), Laurence Simmons Baker (June 9 1864-April 26 1865)

Defences of Petersburg, Virginia September 27 1864-October 1 1864

Pierre Gustave Toutant Beauregard (September 27 1864-October 1 1864)

TERRITORIES: INDIAN TERRITORY, ARIZONA TERRITORY, NEW MEXICO TERRITORY

Indian Territory May 13 1861-September 10 1861,

District of the Indian Territory September 10 1861-November 22 1861,

Department of the Indian Territory November 22 1861-May 26 1862,

District of the Indian Territory May 26 1862-May 26 1865

Benjamin McCulloch (May 13 1861-November 22 1861), Albert Pike (November 22 1861-January 20 1862, de facto January 20 1862-July 12 1862), Douglas Hancock Cooper (January 20 1862-May 26 1862), Albert Pike (de facto May 26 1862-November 3 1862), Douglas Hancock Cooper (May 26 1862-January 8 1862 interim October 3 1863), William Steele (January 8 1863-December 11 1863), Samuel Bell Maxey (December 11 1863-January 9 1864), Douglas Hancock Cooper (temporary January 9 1864-May 9 1864), Samuel Bell Maxey (May 9 1864-July 21 1864), Douglas Hancock Cooper (July 21 1864-February 21 1865), Samuel Bell Maxey (February 21 1865-March 1 1865), Douglas Hancock Cooper (March 1 1865-May 26 1865)

District of Arizona October 1 1861-November 29 1862

John Robert Baylor (October 1 1861-December 12 1861), Henry Hopkins Sibley (December 12 1861-November 29 1862)

List of major Armies, in alphabetical order

ARMY OF MISSISSIPPI / ARMY OF TENNESSEE

Army of Central Kentucky September 18 1861-March 29 1862,

Army of Mississippi March 5 1862-November 20 1862,

Army of Tennessee November 20 1862-April 26 1865

Pierre Gustave Toutant Beauregard (March 5 1862-March 29 1862), Albert Sidney Johnston (March 29 1862-April 6 1862), Pierre Gustave Toutant Beauregard (April 6 1862-May 6 1862 interim May 7 1862), Braxton Bragg (temporary May 6 1862-June 26 1862, June 27 1862-July 6 1862), William Joseph Hardee (temporary July 6 1862-August 15 1862), Braxton Bragg (August 15 1862-September 28 1862), Leonidas Polk (temporary September 28 1862-November 4 1862), Simon Bolivar Buckner (September 18 1861-October 28 1861), Albert Sidney Johnston (October 28 1861-December 4 1861 interim December 5 1861), William Joseph Hardee (temporary December 4 1861-December 18 1861), Albert Sidney Johnston (December 18 1861-January 1 1862), William Joseph Hardee (January 1 1862-February 23 1862 interim February 27 1862), Albert Sidney Johnston (February 23 1862-March 29 1862), Pierre Gustave Toutant Beauregard (March 5 1862-March 29 1862), Albert Sidney Johnston (March 29 1862-April 6 1862), Pierre Gustave Toutant Beauregard (April 6 1862-May 6 1862 interim May 7 1862), Braxton Bragg (temporary May 6 1862-June 26 1862, June 27 1862-July 6 1862), William Joseph Hardee (temporary July 6 1862-August 15 1862), Braxton Bragg (August 15 1862-September 28 1862), Leonidas Polk (temporary September 28 1862-November 7 1862), Braxton Bragg (November 7 1862-December 2 1863), William Joseph Hardee (temporary December 2 1863-December 16 1863 interim December 22 1863), Leonidas Polk (interim December 22 1863-December 27 1863), Joseph Eggleston Johnston (December 16 1863-July 18 1864), John Bell Hood (July 18 1864-January 14 1865), Pierre Gustave Toutant Beauregard (temporary January 14 1865-January 23 1865), Richard Taylor (January 23 1865-February 22 1865), Daniel Harvey Hill (February 22 1865-February 27 1865), Joseph Eggleston Johnston (February 7 1865-March 16 1865), Alexander Peter Stewart (temporary March 16 1865-April 26 1865)

ARMY OF THE POTOMAC / ARMY OF NORTHERN VIRGINIA

Forces in Alexandria / Alexandria Line April 24 1861-May 24 1861,

Army of the Potomac May 24 1861-March 13 1862,

Army of Northern Virginia March 13 1862-April 9 1865

Philip St George Cocke (April 24 1861-May 21 1861), Milledge Luke Bonham (May 21 1861-May 31 1861 interim June 2 1861), Pierre Gustave Toutant Beauregard (May 31 1861-July 20 1861 interim July 21 1861), Joseph Eggleston Johnston (July 21 1861-May 31 1862), Gustavus Woodson Smith (temporary May 31 1862-June 11 862), Robert Edward Lee (June 1 1862-April 9 1865)

ARMY OF THE SOUTH

Army of the South February 22 1865-April 9 1865

Joseph Eggleston Johnston (February 22 1865-April 9 1865)

SOUTHWEST ARMY / TRANS-MISSISSIPPI ARMY

Southwest Army September 28 1862-February 9 1863,

Trans-Mississippi Army February 9 1863-May 26 1865

William Joseph Hardee (August 3 1861-August 4 1861, Thomas Carmichael Hindman (September 28 1862-January 14 1863 interim January 17 1863), Edmund Kirby Smith (January 14 1863-April 19 1865), Simon Bolivar Buckner (temporary April 19 1865-April 22 1865), Edmund Kirby Smith (April 22 1865-May 26 1865)

List of minor Armies and equivalents in alphabetical order, and Corps, and Reserve Forces, in alphanumerical order

ARMY OF THE KANAWHA

Forces in the Kanawha Valley May 3 1861-June 6 1861,

Army of the Kanawha July 20 1861-September 25 1861

Christopher Quarles Tompkins (May 3 1861-June 6 1861), Henry Alexander Wise (July 20 1861-August 11 1861), John Buchanan Floyd (August 11 1861-September 25 1861)

ARMY OF LIBERATION

Army of Liberation June 23 1861-September 1 1861

Gideon Johnson Pillow (June 23 1861-September 1 1861)

ARMY OF MOBILE

Army of Mobile January 27 1862-June 27 1862

Jones Mitchell Withers (January 27 1862-February 5 1862), John Bordenave Villepigue (February 5 1862-March 11 1862), William L Powell (temporary March 11 1862-June 27 1862)

ARMY OF NEW MEXICO

Army of New Mexico December 14 1861-May 26 1862

Henry Hopkins Sibley (December 14 1861-May 26 1862)

ARMY OF THE NORTHWEST

Army of the Northwest June 8 1861-February 10 1862

Robert Selden Garnett (June 8 1861-July 13 1861), Henry Rootes Jackson (July 13 1861-July 20 1861), William Wing Loring (July 20 1861-January 26 1862), Edward Johnson (temporary January 26 1862-February 10 1862)

ARMY OF THE PENINSULA

Hampton Line May 21 1861-May 26 1861,

Army of the Peninsula May 26 1861-April 12 1862,

Centre Wing Northern Virginia March 13 1862-May 4 1862,

Reserve Northern Virginia May 4 1862-June 25 1862,

Magruder’s Command Northern Virginia June 25 1862-July 14 1862

John Bankhead Magruder (May 21 1861-May 31 1861), Daniel Harvey Hill (temporary May 31 1861-June 17 1861), John Bankhead Magruder (June 17 1861-April 12 1862), Daniel Harvey Hill (March 13 1862-May 4 1862) and John Bankhead Magruder (May 4 1862-July 14 1862)

ARMY OF PENSACOLA

Forces in Pensacola March 7 1861-October 7 1861,

Army of Pensacola October 22 1861-March 12 1862

Braxton Bragg (March 7 1861-October 7 1861, October 22 1861-January 27 1862), Samuel Jones (January 27 1862-March 8 1862), Thomas Marshall Jones (temporary March 8 1862-March 12 1862)

ARMY OF THE VALLEY

Forces in Harper’s Ferry April 2 1861-July 4 1861,

Army of the Shenandoah July 4 1861-July 20 1861,

Army of the Valley August 22 1861-June 25 1862,

Kenton Harper (April 2 1861-April 29 1861), Thomas Jonathan Jackson (April 29 1861-May 15 1861 interim May 24 1861), Joseph Eggleston Johnston (May 24 1861-July 20 1861) Thomas Jonathan Jackson (August 22 1861-June 25 1862)

I CORPS VALLEY

I Corps Valley June 27 1864-September 27 1864

Robert Emmett Rodes (June 27 1864-September 19 1864), Stephen Dodson Ramseur (temporary September 19 1864-September 27 1864)

II CORPS VALLEY

II Corps Valley June 27 1864-September 27 1864

John Cabell Breckinridge (June 27 1864-September 27 1864)

I CORPS MISSISSIPPI / TENNESSEE

First Grand Division Mississippi March 5 1862-March 29 1862,

I Corps Mississippi March 29 1862-August 15 1862,

Right Wing Mississippi August 15 1862-November 7 1862,

I Corps Mississippi November 7 1862-November 20 1862,

I Corps Tennessee November 20 1862-April 26 1865

Leonidas Polk (March 5 1862-October 24 1862), Benjamin Franklin Cheatham (October 24 1862-November 7 1862), Leonidas Polk (November 7 1862-November 20 1862), Benjamin Franklin Cheatham (interim November 20 1862-November 26 1862), Leonidas Polk (November 20 1862-September 29 1863) Benjamin Franklin Cheatham (temporary September 29 1863-October 23 1863), William Joseph Hardee (October 23 1863-December 2 1863), Benjamin Franklin Cheatham (December 2 1863-December 27 1863), William Joseph Hardee (December 27 1863-August 31 1864), Benjamin Franklin Cheatham (temporary August 31 1864-September 1 1864), William Joseph Hardee (September 1 1864-September 2 1864), Patrick Ronayne Cleburne (September 2 1864-September 28 1864), Benjamin Franklin Cheatham (September 28 864-February 23 1865), William Joseph Hardee (February 23 1865-March 16 1865), Daniel Harvey Hill (temporary March 16 1865-April 9 1865), William Joseph Hardee (April 9 1865-April 26 1865)

II CORPS MISSISSIPPI / TENNESSEE

Second Grand Division Mississippi March 5 1862-March 29 1862,

II Corps Mississippi March 29 1862-August 15 1862,

Left Wing Mississippi August 15 1862-November 7 1862,

II Corps Mississippi November 7 1862-November 20 1862,

II Corps Tennessee November 20 1862-April 26 1865

Braxton Bragg (March 5 1862-May 6 1862), Thomas Carmichael Hindman (temporary May 6 1862-June 2 1862), Samuel Jones (June 2 1862-August 15 1862), William Joseph Hardee (August 15 1862-William Joseph Hardee (November 20 1862-July 19 1863 interim July 24 1863), Daniel Harvey Hill (July 19 1863-October 15 1863), John Cabell Breckinridge (temporary October 15 1863-November 7 1863, November 8 1863-December 15 1863), Thomas Carmichael Hindman (December 15 1863-February 9 1864 interim February 28 1864), John Bell Hood (February 9 1864-July 18 1864), Carter Littlepage Stevenson (temporary July 18 1864-July 19 1864), Benjamin Franklin Cheatham (temporary July 19 1864-July 27 1864), Stephen Dill Lee (July 27 1864-December 17 1864), Carter Littlepage Stevenson (temporary December 17 1864-February 22 1865), Braxton Bragg (February 22 1865-April 9 1865), Stephen Dill Lee (April 9 1865-April 26 1865)

ARMY OF KENTUCKY / EAST TENNESSEE / III CORPS MISSISSIPPI / TENNESSEE

Army of Eastern Kentucky November 1 1861-March 8 1862,

Army of East Tennessee March 8 1862-August 16 1862,
Army of Kentucky August 16 1862-October 13 1862,

III Corps Mississippi Army of Kentucky October 13 1862-November 20 1862,

Smith’s Corps Tennessee November 20 1862-December 23 1862,

III Corps Tennessee July 23 1863-July 25 1863,

III Corps Tennessee July 25 1863-October 31 1863

Humphrey Marshall (November 1 1861-March 8 1862), Edmund Kirby Smith (March 8 1862-December 23 1862), Simon Bolivar Buckner (July 23 1863-July 25 1863. temporary July 25 1863-September 21 1863, September 3 1863-October 31 1863)

ARMY OF THE WEST / WEST TENNESSEE / ARMY OF MISSISSIPPI / III CORPS TENNESSEE

Forces in Missouri July 2 1861-August 4 1861,

Western Army August 4 1861-January 19 1862,

Army of the West January 19 1862-September 28 1862,

Army of West Tennessee September 28 1862-November 24 1862,

I Corps Mississippi December 7 1862-May 20 1863,

Army of Mississippi July 30 1863-May 4 1864,

III Corps Tennessee May 4 1864-April 26 1865

Benjamin McCulloch (July 2 1861-January 19 1862 interim March 4 1862), Earl Van Dorn (January 19 1862-June 20 1862 interim June 25 1862), John Porter McCown (temporary June 20 1862-June 26 1862), Dabney Herndon Maury (June 26 1862-July 6 1862), Sterling Price (July 6 1862-September 28 1862), Earl Van Dorn (September 28 1862-November 24 1862), John Clifford Pemberton (December 7 1862-December 9 1862), Earl Van Dorn (temporary December 9 1862-December 17 1862, December 7 1862-December 15 1862), William Wing Loring (temporary December 15 1862-May 20 1863), William Joseph Hardee (July 30 1863-October 23 1863), Leonidas Polk (October 23 1863-June 14 1864), Alexander Peter Stewart (temporary June 14 1864), William Wing Loring (temporary June 14 1864-July 29 1864), Benjamin Franklin Cheatham (temporary July 29 1864-August 15 1864), Alexander Peter Stewart (temporary August 15 1864-February 21 1865, February 22 1865-March 16 1865), Edward Cary Walthall (temporary March 16 1865-April 9 1865), Alexander Peter Stewart (April 9 1865-April 26 1865)

RESERVE CORPS / II CORPS MISSISSIPPI / ARMY OF MISSISSIPPI

Reserve Corps Mississippi March 5 1862-November 20 1862,

Army of Mississippi December 7 1862-July 4 1863,

II Corps Mississippi December 7 1862-February 28 1863,

Reserve Corps Tennessee August 23 1863-November 4 1863

George Bibb Crittenden (March 6 1862-March 31 1862 interim April 6 1862), John Cabell Breckinridge (temporary March 31 1862-April 5 1862, April 6 1862-June 30 1862), Jones Mitchell Withers (temporary June 30 1862-July 3 1862), John Cabell Breckinridge (July 3 1862-August 5 1862), Jones Mitchell Withers (August 5 1862-November 20 1862), II Corps Mississippi Sterling Price (December 7 1862-February 28 1863) and Army of Mississippi John Clifford Pemberton (December 17 1862-July 4 1863), William Henry Talbot Walker (August 23 1863-November 4 1863)

ARMY OF MIDDLE TENNESSEE

III Corps Mississippi March 29 1862-August 15 1862,

Army of Middle Tennessee October 28 1862-November 20 1862

William Joseph Hardee (March 29 1862-August 15 1862), John Cabell Breckinridge (October 28 1862-November 20 1862)

I CORPS NORTHERN VIRGINIA

I Corps Potomac September 25 1861-March 13 1862,

Right Wing Northern Virginia March 13 1862-June 25 1862,

Longstreet’s Command Northern Virginia June 25 1862-July 16 1862,

Longstreet’s Right Wing Northern Virginia July 16 1862-September 4 1862,

Longstreet’s Command Northern Virginia September 4 1862-November 6 1862,

I Corps Northern Virginia November 6 1862-September 9 1863,

I Corps Northern Virginia (Tennessee) September 9 1863-December 3 1863,

I Corps Northern Virginia December 3 1863-April 9 1865

Pierre Gustave Toutant Beauregard (September 25 1861-October 4 1861), Earl Van Dorn (October 4 1861-January 10 1862), James Longstreet (January 10 1862-September 18 1863), John Bell Hood (temporary September 18 1863-September 20 1863), Lafayette McLaws (temporary September 20 1863-April 7 1864), James Longstreet (April 7 1864-May 6 1864), Charles William Field (May 6 1864-May 7 1864), Richard Heron Anderson (May 7 1864-October 17 1864), James Longstreet (October 17 1864-April 9 1865)

II CORPS NORTHERN VIRGINIA / ARMY OF THE VALLEY

II Corps Potomac September 25 1861-March 13 1862,

Left Wing Northern Virginia March 13 1862-June 25 1862,

Jackson’s Command Northern Virginia June 25 1862-July 16 1862,

Jackson’s Left Wing Northern Virginia July 16 1862–September 4 1862,

Jackson’s Command Northern Virginia September 4 1862-November 6 1862,

II Corps Northern Virginia November 6 1862-June 12 1864,

Army of the Valley June 12 1864-September 27 1864,

II Corps Northern Virginia September 27 1864-April 9 1865

Gustavus Woodson Smith (September 25 1861-June 25 1862), Thomas Jonathan Jackson (June 25 1862-May 2 1863), Ambrose Powell Hill (temporary May 2 1863), Robert Emmett Rodes (temporary May 2 1863, James Ewell Brown Stuart (temporary May 2 1863-May 6 1863), Ambrose Powell Hill (temporary May 6 1863-7 1863 interim May 10 1863), Jubal Anderson Early (temporary May 10 1863-May 30 1863), Richard Stoddert Ewell (May 7 1863-December 4 1863-November 15 1863), Jubal Anderson Early (temporary November 15 1863-June 12 1864)December 4 1863), Richard Stoddert Ewell (December 4 1863-May 29 1864), Jubal Anderson Early (temporary May 29 1864-June 3 1864, June 4 1864-December 9 1864), John Brown Gordon (December 9 1864-April 9 1865)

III CORPS NORTHERN VIRGINIA

III Corps Northern Virginia May 30 1863-April 2 1865

Ambrose Powell Hill (May 30 1863-May 8 1864), Jubal Anderson Early (temporary May 8 1864-May 21 1864), Ambrose Powell Hill (May 21 1864-April 2 1865)

IV CORPS NORTHERN VIRGINIA

IV Corps Northern Virginia October 19 1864-April 8 1865

Richard Heron Anderson (October 17 1864-April 8 1865)

RIGHT WING TENNESSEE

Right Wing Tennessee September 19 1863-September 21 1863

James Longstreet (September 19 1863-September 21 1863)

LEFT WING TENNESSEE

Left Wing Tennessee September 19 1863-September 21 1863

Leonidas Polk (September 19 1863-September 21 1863)

I CORPS TRANS-MISSISSIPPI (BUCKNER’S)

Forces in Arkansas May 11 1862-May 26 1862,

I Corps Trans-Mississippi September 28 1862-January 30 1863, August 4 1864-March 31 1865

John Selden Roane (May 11 1862-May 26 1862), Vacant (September 28 1862-January 30 1863), Simon Bolivar Buckner (August 4 1864-March 31 1865)

II CORPS TRANS-MISSISSIPPI (MAGRUDER’S)

II Corps Trans-Mississippi August 4 1864-March 31 1865

John Bankhead Magruder (August 4 1864-March 31 1865)

III CORPS TRANS-MISSISSIPPI (WALKER’S)

III Corps Trans-Mississippi August 4 1864-March 31 1865

John George Walker (August 4 1864-March 31 1865)

RESERVE CORPS TRANS-MISSISSIPPI

Reserve Forces of Texas June 24 1864-September 10 1864,

Reserve Corps Trans-Mississippi September 10 1864-May 26 1865

Jerome Bonaparte Robertson (June 24 1864-September 12 1864), Thomas Pleasant Dockery (September 12 1864-March 27 1865), Elkanah Brackin Greer (March 27 1865-May 26 1865)

CAVALRY CORPS TENNESSEE

Cavalry Corps Tennessee March 16 1863-February 22 1865

Earl Van Dorn (March 16 1863-May 7 163), George Blake Cosby (May 7 1863-May 8 1863), William Hicks Jackson (May 8 1863-July 18 1863), Joseph Wheeler (July 18 1863-November 24 1863), William Thompson Martin (temporary November 24 1863-December 2 1863), Joseph Wheeler (December 2 1863-November 15 1864), Nathan Bedford Forrest (temporary November 15 1864-February 22 1865)

CAVALRY CORPS NORTHERN VIRGINIA

Cavalry Corps Northern Virginia May 30 1863-May 12 1864

James Ewell Brown Stuart (May 30 1863-May 12 1864)

CAVALRY CORPS TRANS-MISSISSIPPI

Army of Missouri September 8 1864-December 12 1864,

Cavalry Corps Trans-Mississippi December 3 1864-March 12 1865

Sterling Price (September 8 1864-December 3 1864), John Bullock Clark (December 3 1864-December 12 1864), Sterling Price (December 3 1864-March 12 1865)

RESERVE FORCES

Reserve Forces of Alabama April 30 1864-May 4 1865

Jones Mitchell Withers (April 20 1864-May 4 1865

Reserve Forces of Florida April 30 1864-May 10 1865

John King Jackson (April 30 1864-September 8 1864), William Miller (September 8 1864-May 10 1865)

Reserve Forces of Georgia March 30 1864-April 26 1865

Thomas Howell Cobb (March 30 1864-April 20 1865), Vacant (April 20 1865-April 26 1865)

Reserve Forces of Mississippi July 23 1864-May 4 1865

William Lindsay Brandon (July 23 1864-May 4 1865)

Reserve Forces of North Carolina April 18 1864-April 26 1865

Theophilus Hunter Holmes (April 18 1864-April 26 1865)

Reserve Forces of South Carolina April 30 1864-May 10 1865

James Chesnut (April 30 1864-April 25 1865), Vacant (April 26 1865-May 10 1865)

Reserve Forces of Tennessee September 21 1864-May 4 1865

John Cabell Breckinridge (September 1 1864-May 4 1865)

Reserve Forces of Virginia April 30 1864-April 5 1865

James Lawson Kemper (April 30 1864-April 5 1865)

Index of Organisations in List

Military Divisions:

Military Division of the West

Departments:

Alabama / Georgia / Kentucky / Louisiana / North Carolina / South Carolina / Tennessee

Department No 1 / Alabama and East Mississippi / Alabama Central / East Tennessee and West Virginia / First Geographical Division / the Indian Territory / Kentucky, Western / Mississippi and East / Eastern Louisiana / North Carolina and Southern Virginia / Virginia, Alexandria / Virginia, Northern / Virginia, the Peninsula / Virginia, the Potomac / South Carolina and Georgia / South Carolina, Georgia and East Florida / South Carolina, Georgia and Florida / Tennessee, East / Tennessee and Georgia / Trans-Allegheny / Trans-Mississippi / Virginia, Fredericksburg / Virginia, Henrico / Virginia, Norfolk / Virginia, Richmond / Virginia, Southern / Virginia, Southwestern / Western, Texas

Districts, Sub-Districts, Defences etc:

Alabama / Arizona / Arkansas / Florida / Georgia / Louisiana / Missouri / North Carolina / South Carolina / Texas

Alabama, North – Northern / Alabama and West Florida / Arkansas and West Louisiana / Arkansas, Upper / Florida, East / Florida, Middle / Florida, Middle and East / Eastern
Florida, West / Georgia, Northern / Georgia, Savannah / Louisiana, West / Mississippi and East Louisiana / Mississippi and East Louisiana – One / Mississippi and East Louisiana – Two / Mississippi and East Louisiana – Three / Mississippi and East Louisiana – Four / Mississippi and East Louisiana – Five / Mississippi, Northern / Mississippi, Southwest /
North Carolina, Albemarle / North Carolina, Cape Fear / North Carolina, Pamlico / North Carolina, Roanoke Island / North Carolina, Western / North Carolina and Southern Virginia – First / North Carolina and Southern Virginia – Second / North Carolina and Southern Virginia -Third / North Mississippi and West Tennessee / South Carolina – First / South Carolina – Second / South Carolina – Third / South Carolina – Fourth / South Carolina – Fifth / South Carolina -Sixth / South Carolina – Seventh / Mississippi, Vicksburg / Mississippi and Eastern Louisiana / Southern Mississippi and Eastern Louisiana – First / Southern Mississippi and Eastern Louisiana – Second / Southern Mississippi and Eastern Louisiana -Third / Tennessee, East / Tennessee, Middle / Tennessee, West / Texas – First / Texas – Second / Texas, New Mexico and Arizona / Texas, New Mexico and Arizona – Third / Texas, New Mexico and Arizona – Eastern / Texas, New Mexico and Arizona – Northern / Texas, Eastern / Texas, Galveston / Texas, Houston / Texas, Pass Cavallo / Texas, Rio Grande / Texas, Western / Virginia, Abingdon / Virginia, Aquia / Virginia, Harper’s Ferry / Virginia, Lewisburg / Virginia, Petersburg / Virginia, the Potomac / Western Texas, Eastern / Eastern Texas and Western Louisiana /

The Cape Fear River and Wilmington / the Gulf / the Indian Territory / the Mississippi / the Tennessee / the Trans-Mississippi / the Valley

Armies

Central Kentucky  / East Tennessee / Eastern Kentucky  / the Kanawha / Kentucky / Liberation / Middle Tennessee / Mississippi / Mobile / New Mexico / Northern Virginia / the Northwest / the Peninsula / Pensacola / the Potomac / the Shenandoah / the South / Southwest / Tennessee / Trans-Mississippi / the Valley / the West – Western / West Tennessee

 

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close